NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

PF 2014 Roman Bureš.cz

Vložil Anonymní, 21. Prosinec 2013 - 10:05
PF 2014 Roman Bureš.cz
 
-

Jak vložit obrázek

Vložil kaldoh, 2. Únor 2014 - 16:39
Obrázek uživatele kaldoh

aby tady na webu naturista byl vidět a přitom nezabíral místo ani kapacitu tohoto webu:

Tady v rámečku je text, který sem vloží moje peefko

návod, jak vložit obrázek

Chcete-li vložit svůj obrázek, opište text z rámečku do okna, kde píšete příspěvek, jen změňte "" xjim.cz/pf2014jmu"" na adresu a

název vašeho obrázku.


 
-

Vkládání obrázků z jiných webů

Vložil zurek (bez ověření), 1. Únor 2014 - 9:21

To je pěkná vychytávka, nicméně, pokud sem takto umístíte 5 takových obrů, tak bude návštěvník pouze a jen rolovat, rolovat a rolovat (horizontálně i vertikálně)

  1. Kapacita dat na našem hostingu je využitá k dnešnímu dni na pouhých 12%. Zdaleka tedy nehrozí její naplnění ani z poloviny.
  2. Takovéto vámi navrhované vkládání je nešikovné pro návštěvníky, ve článcích je prakticky nepoužitelné – rozhodí to celou stranu, protože není vidět pravý sloupec..

Pro návštěvníka je určitě přijatelnější toto (náhled s možností nakliknutí fotky s delší stranou do 640pixelů):
PF 2014 KaldohPF 2014 Kaldoh
Když už chcete tedy maxi fotku, tak prosím bez horizontálního rolování (to vypadá velmi amatérsky a velmi to rozhodí náhled celé strany)
PF 2014 KaldohPF 2014 Kaldoh
Také větší fotky než 640 pix je sem možno bez problému vkládat. Pošlete je na naturista@naturista.cz s požadavkem,kam mají být umístěny. Popř. odkaz, kde se zamýšlená fotka nachází.

 
-

Smysl tak velké fotky?

Vložil Roland Jitka, 1. Únor 2014 - 12:42

Hlavně moc netuším smysl takhle velkých obrázků tady na Naturista.cz. Obvykle jsou fota jen demonstrativní pro ukázaní atmosféry v daném cestopisu nebo aquaparku a podobně. Takto by bylo na naturistech vidět i to, že se ve tváři (nebo někde jinde) někdo špatně oholil. Také vůbec netuším jak by to bylo také s autorstvím fotek takto stažených (nebo ukázaných) z jiných webových stránek.

Takto veliký obrazek by měl cenu snad jedině u nějaké detailní mapy místa, ale ty máme svoje prakticky z každé země a lze jji zvětšit prakticky na jakoukoliv velikost, pokud tedy takový titěrný detail vůbec potřebujeme na konkrétním místě ukázat. Já jsem napsal již dost cestopisů a reportáží z aqua a nikdy jsem takto velkou fotku prostě nepotřeboval.

 
-

Stále se učím

Vložil kaldoh, 2. Únor 2014 - 16:20
Obrázek uživatele kaldoh

a budu potřebovat dalších 61 let, než konečně budu začátečník.

Přispívám do několika webů a každý se chová úplně jinak. Když jsem vkládal profilovou fotku, stále se automatovi nelíbila, tvrdil, že je moc velká. Když jsem konečně našel jaké má mít rozměry a maximální datovou velikost a fotku jsem požadovaným způsobem zmenšil a znekvalitnil, není na ní vidět skoro nic.

Když jsem dával moje peefko, podařilo se mi jen vložit odkaz neboli link. Ze zkušenosti vím, že si na link v textové podobě skoro nikdo neklikne, panuje zčásti oprávněná obava, že takový link může zavést úplně jinam a nastrčí do pc červa nebo jinou škodnou. Kliknout na obrázek pro zvětšení se kupodivu lidi nebojí, ačkoliv hroba nastrčení červa kliknutím na obrázek je úplně stejná. Měli jsme kapelní stránky na tiscali, a ten nám pod některé soubory skutečně červa nastrčil, okamžitě jsme všechny odkazy na tiscali odstranili.

Proto jsem dospěl k názoru, že lepší než náhled je v textu obrázek v potřebné velikosti. Na všech webech i tady na naturistovi admini lamentují, že obrázky příliš kvalitní zabírají příliš mnoho datové kapacity webu a zpomalují načítání stránky. To je pravda, liší se ale názory, jak kvalitní obrázek je vhodný.

POZOR, jsou dvě kritéria. Rozměry a rozlišení. Obě se čím dál rychleji zvětšují. Když začínaly digi fotoaparáty, měly kolem půl megapigelu a obrázek měl asi 400 kB. Tomu odpovídala malá kapacita pamětí a zázrak byl harddisk v počítači s 50000KB, čili 50MB. Mám už starý a takzvaně dovolenkový fotoaparát, má jen 10 megapixelů a fotka má kolem 5 megabajtů. Mojí mamince jsme loni koupili taky dovolenkovej a už má 14 megapixelů a fotka kolem 8 megabajtů. Takže zhruba za deset až patnáct let se velikost i požadavky na místo v paměti víc než zdvacetinásobily a porostou dál. Tomuhle vývoji webové servery nestačí a ani nemůžou stačit. Proto jsem na jednom webu začal fotografie umísťovat ne do pamětí toho serveru, ale na svoje stránky a do webu dávat jenom příkaz, který na webu netahá obrázek z paměti serveru, ale z mojí stránky. Takže sebevětší a datově objemný obrázek nezabírá ani místo v paměti serveru, ani neprodlužuje načítání stránky, protože na stránce fakticky není. Takže diskuze o tom, jak velký a jak kvalitní obrázek má být, je nepotřebná. Odpadá i otázka autorských práv. Správci serveru můžou mít problém s fotkou umístěnou na svém serveru, ne s fotkou, kterou u sebe uloženou nemají. Tak jako se správci webu distancují od zodpovědnosti za názory přispěvatelů v diskuzích, za fotku umístěnou v příspěvku zodpovídá autor příspěvku. Odpadá i otázka po smyslu tak kvalitní fotky, současné levné aparáty už tak kvalitní obrázky dělají, a pokud je uměle nezhoršíme a nezmenšíme, tak jsou a budou čím dál větší a kvalitnější. Nabízí se možná opačná otázka, jestli má smysl každou fotku nuceně modifikovat, nebo ji nechat tak, jak ji aparát udělá. Tím nechci oponovat ani Rolandovi ani nikomu jinému, naopak ukazuji, že rozpor vlastně žádný není.

Správcové webu ale mají vytvořenou grafiku webu a tak je samozřejmě nutné, aby obrázek (i když na webu fakticky není, ale na stránce se zobrazí) grafiku webu nerozbil. Řešení je jednoduché, do příkazu k natažení z mého serveru přidám pokyny, jak velký se má na webové stránce zobrazit. Tak, jak jsem pokusně ve svém předchozím příspěvku obrázek vložil, skutečně grafiku rozbíjel a kritiku si plně zasloužím. Díky tomu jsem ale zjistil vhodnou velikost zobrazení a už jsem ji opravil, na kvalitu ani na rozměry to nemá vůbec vliv.

 
-

Pane Kaldohu zadržte :-/

Vložil zurek (bez ověření), 3. Únor 2014 - 0:25

Nejprve bude potřeba si ujasnit základní počítačové pojmy. Svoje data neukládáte do paměti, ale na pevný disk (svůj, nebo někam na internetu, cloudu, kartu apod.) Slovo „paměť“ znamená u počítačů tzv. "Operační paměť (RAM), což jsou laicky řečeno data, se kterými momentálně pracujete a ještě nejsou napevno uložena na disku. Tzn. pokud píšete příspěvek na Naturistovi, tak než ho uložíte na Naturistu (jeho disk), tak si příspěvek různě upravujete, přidáváte fotky apod. To se všechno děje pouze v operační paměti a jakmile vám vypadne proud (nemáte zálohovací zařízení), tak si rvete vlasy, protože z pracně vytvořené strany nemáte nic (uloženo na disku). Moderní systémy (Google) už dneska ukládají automaticky po několika sekundách a to přímo do cloudu (do mraku na nebesích), odkud si je vy taháte odkudkoli počítačem, mobilem atd.

Ohledně fotek je úplně jedno, jestli máte 10MB nebo 100MB. Tedy jedno pro internet. Pro účely PF 2014 apod. posíláte na web fotky v rozlišení 72 dpi (bodů na palec/dot per inch). To bylo v případě vašeho PF 2014 v pořádku. Nicméně vaší „úpravou“ jste se snažil narvat nohu desítku do boty vel. 8. Takže to pěkně bolelo. Prakticky jste do okénka velikosti 600 pixelů vmačkával fotku o velikosti delší strany 1100 pixelů z vašeho webu.
Pro srovnání – tato vaše fotka má 188 KB a moje pod tím pouze 50 KB a obě jsou rozměrově stejné.
Jak tedy racionálně a efektně připravit fotku pro web.

  1. Máte fotku o několikamegové velikosti
  2. Pro web plně stačí upravit na VELIKOST 640 pixelů delší strana a ROZLIŠENÍ 72 dpi. To uděláte nejrůznějšími způsoby, klasicky uvádím prográmek z nejjednodušších IRFAN VIEW. Pokud používáte jiný program, tak si v něm najděte něco jako „Změnit rozlišení“, „Upravit pro web“ apod.
  3. V případě Naturisty se všechny fotky automaticky zmenšují na 640 pix, ale je lepší si to udělat na vlastním počítači, než megafotky zdlouhavě ládovat na net, když se tam stejně zmenší.

Stručně řečeno: Pro reportážní účely (do článků, blogů, PF…) neposílejte na net větší fotky než ROZLIŠENÍ 72 dpi a VELIKOST 640 pix delší strana.

 
-

Vlasy si už dávno netrhám

Vložil kaldoh, 4. Únor 2014 - 6:52
Obrázek uživatele kaldoh

bo všechny příspěvky píšu ve svém vlastním počítači a až když je hotový a překontrolovaný, tak ho metodou ctrl c, ctrl v teprve strčím do okna k odeslání. To byla jedna z prvních pouček sebeobrany proti nespolehlivému internetu.

Ve zpracování obrázků jsem poněkud dál a hlavně jinde, ale plně chápu, že na naturistovi jsou na fotky jiné požadavky a já ani na našich akcích fotit nesmím, takže pokud sem něco dám, bude to třeba klec bez ježka či peefko. Ani tu ani ono se mi nepodařilo vložit jinak než html tagem. Napsat zdroják přímo v html celkem umím, ale na každém webu je jinak omezená použitelnost příkazů, tedy některé fungují, některé ne. Neumím to zjistit jinak, než pokus, omyl, oprava. Pokud se pokusně vložené pf u vás roztáhlo do dálek a výšek, je to tím, že máte menší monitor než já. To taky nemám možnost zjistit jinak, než pokusem. Tak jsem místo příkazu přizpůsobit použil konkrétní rozměry zobrazení a doufám, že už to grafiku webu nerozbíjí. Vůbec nic nemám proti tomu, abyste u svých obrázků dělal zmenšené a znekvalitněné kopie a taky náhledy. Ale ani vám moje „zbytečně kvalitní“ fotka nezabírá místo v paměťovém médiu, ani neprodlužuje načítání stránky. Tak mi prosím promiňte, že si zmenšenou a zhoršenou verzi ani náhled nevyrábím, ne proto, že bych to neuměl, ale já ji ani nechci mít.

Jako dědula mám nárok být staromódní a taky opravdu jsem. Vyrostl jsem v době vinilových elpíček a jejich obal 30×30 centimetrů byl často nádherné výtvarné umělecké dílo. Soustředěný poslech spolu s vizuálním prožitkem pohledu na krásný obal je něco, co generace u cédéček nezažila. A ani vůbec neví, o co přicházejí, když obrázek je u cedečka mrňavej a nekvalitní. A jsou smířeni se sledováním filmu na displeji mobilu, místo ve 3D kině. Kromě grafomanie jsem maniak fotoamatér a písmenkožrout a muzikožrout a poživačný krásymil. Taky si v metru tlačím sluchátkama do hlavy muziku z přehrávače. Jenže ta samá kapela na koncertě!

Tak zase zpátky k technice: Je to přesně naopak. Fotku bolí, jestliže ji z 1200 šířku zmenším na 600 pix. Tím její kvalita klesne na čtvrtinu. Jestliže fotku o 1200 pix ZOBRAZÍM v okně velkém 600pix, fotku to nebolí, ona má stále stejnou kvalitu. Tak jako se nezmění velikost člověka tím, že se na něj podíváte z dvanáctého patra a připadá vám menší, než když ho vidíte ze třetího patra. Názorně: Tady je plně kvalitní fotka zobrazena stejně velká, jako je o kus výš náhled. Klikněte si do ní pravou myší a zvolte „zobrazit obrázek“. Vraťte se zpátky šipkou vlevo nahoře do naturisty a do náhledu klikněte pravou myší a zvolte „zobrazit obrázek“. Který obrázek je bolavý?