NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Nuda kempy a pláže v Itálii

Vložil jtro8667, 8. Červen 2022 - 17:51

Místo obligátního Chorvatska jsme se loni rozhodli s rodinou a jedněmi kamarády vyrazit do Itálie. A to až na jih do Pizzo Greco.

Jeli jsme autem – na jeden zátah je to ale trochu moc, takže jsme po cestě tam i zpět vyzkoušeli víc italských nuda pláží a kempů.

Kempy uvádím v pořadí, jak jsme je navštívili, což vlastně znamená po směru hodinových ručiček od severovýchodu. Rozhodně však nejde o výčet všech italských nuda kempů nebo nuda pláží.


FKK Camping Classe, Ravenna

https://www.campingclassefkk.it/…default.aspx

Tento kemp má dvě části – nuda a textilní. Bohužel o víkendu v polovinu srpna byl zcela plný, takže jsme museli spát v jakémsi textilním kempu ve vnitrozemí. Jinak Camping Classe není z nejlevnějších – noc v sezóně pro rodinu s 3 dětmi a stanem vyšla na cca 70 EUR.

Z hlediska vybavení nuda části kempu stojí za zmínku bazén. A měl by zde fungovat i nějaký animační program.

FKK Lido di Dante - pohled k severuFKK Lido di Dante – pohled k severu FKK Lido di Dante - pohled k jihuFKK Lido di Dante – pohled k jihu 

FKK Lido di Dante - ropná plošina?FKK Lido di Dante – ropná plošina?

Z kempu je to k moři asi 200 m cesty skrz borovicový lesík a jste na pláži – směrem k severu jsou textiláci, směrem k jihu je oficielní nuda pláž – říká si to tu FKK Lido di Dante.

Nuda pláž je dlouhá asi 500 m, lidí tu bylo opravdu hodně, ale na té délce se to rozprostřelo a narváno tu tedy v srpnovém nedělním dopoledni nebylo. Osazenstvo téměř samí Italové, od mladých přes rodiny s dětmi po důchodce, převahu měli ovšem ti starší. Cca 80% nudistů, zbytek ženy nahoře bez a sem tam nějaký textilák. Je to oficielní clothing optional pláž s cedulemi. V moři i na souši je písek, vstup do vody je pozvolný, příjemný i pro děti. Vlny jsme neměli téměř žádné. Pláž ozvláštňuje výhled na cosi, co jsme považovali za ropnou plošinu. Jsou tu plavčíci a dodatečně jsme se dozvěděli, že se tu nesmí fotit a můžete za to dostat nepěknou pokutu … a prý to tak na italských oficielních nuda plážích je všude. Jinak plavčíci nefungují přes poledne (v reálu něco jako 13:00 – 15:30), nepamatuju se přesně. Žádný stánek s občerstvením na pláži není.

Pokud v kempu nebudete spát a chcete jen vyrazit na pláž, můžete zkusit zaparkovat na tomto placeném parkovišti https://en.mapy.cz/s/netokafupe (44.3856067N, 12.3186069E). Nám se to nepovedlo, bylo zcela plné. Řada Italů parkuje po obou stranách silnice Viale Catone, hned vedle kempu https://en.mapy.cz/s/fomegufame (44.3830956N, 12.3151147E). Je tam zákaz zastavení, takže je to kapku risk … ale moc jiných možností tu není. My zde pokutu naštěstí nedostali. Když už tu budete, tak jděte kousek na jih a odtud vede stezka skrz les na nuda pláž – odbočuje zde https://en.mapy.cz/s/mobusatesa 44.3798558N, 12.3150878E . Nám se na téhle pláži opravdu líbilo a chtěli jsme se sem cestou zpět ještě vrátit, ale kvůli počasí k tomu nedošlo.

Naturist Club Parco del Gargano

https://naturistgargano.it

Další naše zastávka cestou k jihovýchodu byla v nuda kempu Naturist Club Parco del Gargano. Kemp je nad městečkem Vico del Gargano – zde https://en.mapy.cz/s/komurejeka (41.9109228N, 15.9213994E). Kdybyste neměli navigaci tak vyjeďte z Vico del Gergano směr Ischitella a hned za městečkem je odbočka doprava i s šipkou. Odtud je to ještě asi 4 km.

Kemp je v kopci, je tu fůra stromů, s trochou představivosti můžeme tvrdit, že je v lese. Jsou tu krásné prolézačky a jiné atrakce pro děti a docela pěkný bazén, u kterého je zdejší restaurece či bar. Vaří tu, ale pokud chcete jíst, je třeba se předem zapsat na lístek na nástěnce, aby s vámi počítali. A rovnou si vybrat jídlo, bývají v nabídce 3 možnosti. Do baru / restaurace zde chodí oblečení a mají tu i nějaké točené pivo, byť obsluha nám nebyla schopná říct jaké:

 Which beer do you have on tap?
Normal beer.

What brand is it?
It's beer that people drink.

Panuje tady velmi přátelská až rodinná atmosféra. Cenově je to asi nejlevnější z italských nuda kempů, které jsme navštívili. Valná většina hostů jsou Italové, jediní cizinci kromě nás byla jedna izraelská rodinka. Anglicky se tu dá domluvit bez problémů, parkuje se normálně u stanů, na potíže se siestou jsme zde nenarazili. Recepce je u bazénu, ale zřejmě vás do kempu pustí dokud jsou vzhůru, určitě do 22 h, asi i do půlnoci.

Zásadní nevýhodou kempu je, že k moři je to asi 2 km vzdušnou čarou a 300 výškových metrů dolů. Vedou tam přímo úzké silničky, směrem dolů to je celkem OK, ale nahoru jsem jimi tedy nejezdil – 2 auta se tu vyhnou jen sem tam někde a v tom kopci … Dá se to objet přes Vico del Gerganu, ale je to slušná zajížďka.

Místní nám poradili, že nuda pláž je tuhle https://en.mapy.cz/s/kanohucaka (41.9410300N, 15.9737631E). Na webu jsem našel, že si to tu prý říká “Alle murgiette”. Poprvé co jsme tu byli (srpnové pondělí odpoledne) jsme tu potkali asi 10 – 15 postarších nudistů, byli tu ovšem i textiláci a žádné striktní rozdělení se tu nekonalo. Druhý den foukalo a naturisté jsme byli jediní my, jinak to tu okupovali textiláci, ale taky jich bylo jen pár.

Nuda pláž Alle murgiette - pohled k východuNuda pláž Alle murgiette – pohled k východu Nuda pláž Alle murgiette - pohled k západuNuda pláž Alle murgiette – pohled k západu

Pláž je písčitá, v době přílivu ovšem hluboká sotva 3 metry. V moři se mezi pískem vyskytují i velké kameny či skály, což je nepříjemné obzvlášť když moře není úplně klidné. Vstup do vody velmi pozvolný, vhodné pro děti. Druhý den, co jsme se tu vyskytli, foukal kapku vítr a moře táhlo silně k východu. Ikdyž jsem plaval, co to dalo, tak jsem se sotva udržel na místě. První den tenhle problém nebyl. Stánek žádný, až daleko, daleko u textiláků.

Pokud pojedete autem, zaparkujte někde v San Menaio. Jde to špatně, je tam fůra aut a fůra zákazů. Nejlepší šanci máte asi někde zde https://en.mapy.cz/s/duzesukecu (41.9379533N, 15.9611861E), ale pozor v zatáčce samotné se sice taky běžně parkuje, auta mimo silnici tu nikomu reálně nepřekáží, ale je tu zákaz. My ho přehlédli a dostali pokutu nepěkných 29,1 EUR. A pak jsme strávili asi hodinu na poště, abychom pokutu vůbec zaplatili. Kousek pod zatáčkou zákaz už nebyl. Odtud sejděte po schodech až na pláž, cestou přejděte železnici. Po pláži pak pokračujte asi 15 min směrem k východu.

Je to tu taková nouzovka, ale žádná lepší nuda pláž u Naturist Club Parco del Gargano není. Kdybyste někde narazili na zmínku o pláži Vignanotica, tak vězte, že tam už roky žádná nuda pláž není.

Pizzo Greco

https://pizzogreco.com/en/

Tenhle kemp je až na jižním konci pevninské Itálie, ale z těch, co jsme tu navštívili, je jednoznačně nejlepší a líbilo se nám tu ještě víc než v našich oblíbených nuda kempech v Chorvatsku. Pokud pojedete autem ve směru od Bari, tak poslední asi 2 h jsou opravdu hrozné – zácpy, radary a tak.

Recepce je otevřená do 20:30, ale vrátný by vás zřejmě pustil do kempu i později. Mezi 14:00 a 16:00 tu mají siestu a autem vás do kempu ani z něj ven rozhodně nepustí. Branka pro pěší funguje. Místní specialitou je, že se u stanů neparkuje – při příjezdu vás tam pustí, abyste si vyložili věci, ale pak musíte s autem ven, na parkoviště před kempem. Pak vás pustí, až když odjíždíte.

Pláž v nuda kempu Pizzo GrecoPláž v nuda kempu Pizzo Greco

Kemp je zastíněn z části stromy, z části sítěmi – je to tam hezké a je tam klid. Ani na konci hlavní sezóny nebyl plný. Opět téměř všichni návštěvníci jsou Italové. Bazén tu nemají, ale hned pod kempem – maximálně 5 minut chůze – je krásná pláž. Je písčitá na souši i v moři, sem tam se v moři najdou kameny, ale těmto místům se dá snadno vyhnout. Nuda pláž je dlouhá asi 500 m, takže dobrá i na nuda procházky. Na severovýchodě ji ukončují skály, na jihozápadě pak cedule u které začíná textilní pláž. Na nuda pláži je i bar, který patří ke kempu, můžete sem jít tedy nazí. Ale pivo mají jen lahvovvé a dost drahé a nabídka jídla je omezená na panini, sendviče a saláty. Na pláži se místy hraje petangue a v minulých letech se tu v rámci animačního programu prý cvičil aquaaerobik. Letos bohužel ne. Jediný animační program, který fungoval, byl klub pro děti, který začínal někdy odpoledne, snad ve 14:00 nahoře v „klubu“ vedle baru u recepce a někdy kolem 16:00 se děti i se slovenskou (!) krotitelkou přesunuly na pláž, kde pokračovaly ve hrách.

Zmínil jsem, že u recepce je bar, z něj je vstup i do malého krámku, který je ovšem často zavřený. Bar nicméně nevaří a navíc vyžaduje, aby tam lidi chodili oblečení. V noci tu pak vyřvává snad i živá hudba … na stanování doporučuji místa, která jsou od něj dál, např. za záchody směrem k severovýchodu. Pokud byste chtěli nějaké teplé jídlo, pak u severozápadního okraje kempu je restaurace / pizzerie, přístupná jak z kempu, tak z venku od silnice. Opět funguje textilně. Otevřeno je jen večer, přes poledne máte smůlu. Mimo pizzy je nabídka jídel dost omezená a já jsem z grilovaného telecího moc nadšený nebyl.

Rozumný obchod je v městečku Isola di Capo Rizzuto, konkrétně my chodili do diskontu MD. Kdybyste chtěli vidět nějakou památku, či dostali chuť na zmrzlinu, vyražte asi 14 km k západu do letoviska La Castella. Mají tu pěkný hrad, ale viděli jsme ho jen z venku, protože otvírací doba je zcela nepravidelná a nepochopitelná – jeden den jen dopoledne, druhý jen odpoledne, někdy vůbec … ale zřejmě se za vstup neplatí.

BNatural naturism & Glamping

http://www.bnaturalglamping.com

Poměrně malý nuda kemp poblíž Piombina, či Pisy, chcete-li něco většího. Ceny docela vysoké, zvlášť když k moři musíte asi 6 km autem (nebo třeba i pěšky, ale ta silnice není pro chodce úplně příjemná). Kemp má recepci v nedalekém Agricampeggio Tognoni – Glamping, je to asi 500 m, dá se tam dojít i pěšky, ale … už jsem psal, je tu dost provoz a chodník nikde.

Vstup do kempu je na čip a po 20:00 se sem bez čipu už nedostanete, pokud vás někdo nepustí. Ale když zavoláte na recepci předem, pokusí se to nějak zařídit.

Přední část kempu je taková neparcelovaná louka, docela hezká, nebýt toho, že je hned u celkem hlučné silnice a jediná zásuvka na elektřinu je opravdu, ale opravdu daleko. My tu skončili, protože nám na recepci tvrdili, že je všechno ostatní rezervované … ale volných parcel tady bylo dost a myslím, že část zůstala volná obě noci, co jsme tu strávili.

V kempu je společná venkovní kuchyně s plynovým vařičem – je to docela příjemné, člověk může u vaření večeře pokecat s ostatními. Převládají Italové, ale sem tam někdo anglicky umí a narazili jsme tu i na Němce. Poblíž kuchyně je i „bar“- spíš stánek s lahvovým pivem a vínem … možná mají i něco jiného. A jsou tu i sdílené ledničky s mrazáky.

Spiaggia naturista nido dell aquila limite nordSpiaggia naturista nido dell aquila limite nord

Bazén tu nemají, něco specielního pro děti taky ne. Den budete tedy nejspíš trávit na zmíněné cca 6 km vzdálené nuda pláži Spiaggia naturista nido dell' aquila limite nord. Pokud pojedete autem, zaparkujte nejlépe někde zde https://en.mapy.cz/s/lemomasunu (43.0334383N, 10.5291894E). Po obou stranách silnice je zde udělaný prostor na parkování, bohužel placené. Jsou tu parkovací automaty, zvládají i karty. Cesta na pláž je na mapy.cz zachycena dobře, je to asi necelého půl kilometru. Nuda pláž je docela dlouhá, odhaduji to tak na 400 m, označená cedulemi na obou stranách. Lidí všech věkových kategorií tu bylo relativně dost, ale přecpáno nebylo ani jeden den. Pláž je písčitá, rovněž v moři je písek, ale dno se příkře svažuje do hloubky, takže zvlášť pro malé děti to asi není optimální. Na pláži i v moři se válí jakési řasovité koule, nejsou nepříjemné, můžete jimi po sobě házet [Spiklenec]

Poblíž pláže (směrem k silnici) jsou záchody, jinak tu žádné vybavení není. Tedy ani bufet. Prochází tudy nicméně prodejci různých krámů, ale není jich moc, takže v pohodě. I na téhle pláži se nám docela líbilo. 


Ještě doplním pár zkušeností s italskými nuda plážemi z r. 2015:

Fondaco Parrino Beach, poblíž Letojanni (Sicílie) – opuštěná pláž poblíž textilního kempu – viděli jsme tu jen pár nudistů (mužů), ale byli jsme tu už dost pozdě k večeru. Moře bylo překvapivě studené.

Sferocavallo, poblíž Palerma (Sicílie) – měly tu být 2 nuda pláže, jedna v rezervaci Capo Gallo – ale nepotkali jsme tu nikoho nahého, ani nahoře bez. Pobřeží skalnaté, na moři vlny … vlézt tam jsme si netroufli.

Oasi Naturista Capocotta (Lido di Ostia), poblíž Říma – měla to být oficielní nuda pláž, ale nazí tu byli jen chlapi, ženy buď zcela oblečené nebo nahoře bez, což moje manželka těžce nesla a měla problém se svléknout. Do moře se chodí koupat zásadně v plavkách. Rozhodně nedoporučuji.
5
 
-

Lido di Dante - kemp Classe

Vložil matej.radar, 26. Červen 2022 - 2:18
Obrázek uživatele matej.radar

Tuto FKK pláž i kemp znám. Patří mezi mé oblíbené destinace. Jinak ropná plošina je plošina na těžbu plynu. :-)

 
-

Zajímavý článek. Protože

Vložil Sevada, 27. Červen 2022 - 8:12

Zajímavý článek. Protože letos na dovolenou nemáme tolik času, volíme to obligátní Chorvatsko. Ale je dobré vědět, že FKK kempy vi Itálii přeci jen jsou.

 
-

přidat do mapy

Vložil mysak98, 6. Červenec 2022 - 14:53

Pěkné! Bylo by dobré ty nuda-pláže přidat např. do mapy.cz , kde to jinak vypadá, že v Itálii nicmoc není.