NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

SLUNCE - blahodárné nebo škodlivé?

Vložil Anonymní, 1. Květen 2007 - 19:01

Jak se správně namazat, aby váš obličejík netrpěl?

Za poslední roky se toho hodně napsalo a řeklo o slunci, opalování, fotoprotekci (ochraně kůže před nežádoucími účinky slunce), nádorech, photoagingu (aktinické stárnutí kůže), soláriích. Existuje spousta protichůdných názorů, poznatky se stále vyvíjejí i mění. Kde je pravda?

Co je to vlastně opalování?
Je to ochrana organismu, tedy pokožky, proti UV záření. Pokožka se brání tak, že pigmentuje a ztlušťuje svoji rohovou vrstvu. Opálená pokožka sice vypadá pěkně, stala se v posledních letech módním trendem, ale co ta druhá strana věci? Jak může UV záření ublížit a jak se chránit?
UV záření má 3 pásma, UVA, UVB, UVC. Dříve se udávalo, že UVA záření nemá škodlivý vliv na pokožku a dokonce že po něm pokožka nejvíce ze všech daných druhů záření pigmentuje. Proto valná většina solárií využívala této teorie a trubice zářily na klienty UVA. Poslední roky ale výzkum prokázal, že s tou neškodností to není tak docela pravda a také ta pigmentace není největší. UVB záření má prokazatelně více pigmentotvorný efekt, ale ví se o škodlivosti tohoto typu záření od samého počátku. Míra opálení ale záleží nejen na druhu UV záření, ale na mnoha dalších faktorech.
Nejdůležitější je fototyp, též nadmořská výška, roční období, celkově podávané léky atd. Fototyp je typ pokožky, souvisí s množstvím buněk, které produkují pigment – melanin.
Fototyp I – jedinec se vždy spálí, ale nikdy neopálí.
Fototyp II – jedinec se vždy spálí, ale již může dojít k mírné pigmentaci.
Fototyp III a IV – je v našem pásmu nejběžnější, vždy dojde k pigmentaci, které někdy předchází mírné zčervenání pokožky. Další fototypy u nás nejsou běžné.

FotoprotekceFotoprotekce

Co je fotoprotekce?
Je to ochrana pokožky před nepříznivými vlivy UV záření. Nejvíce se používají sunscreeny, tedy krémy s ochranným UV filtrem. Na trhu je jich v dnešní době celá řada. Jak se v nich orientovat? Základem je výše tzv. SPF faktoru. Čím je vyšší, tím krém více chrání pokožku. Nejvyšší je SPF50+. (Derma sense Sunblock cream SPF 50+ 50 ml). Ten bych doporučila na nejcitlivější partie těla, lidem se solární alergií (alergie na slunce), lidem se sklonem k nežádoucím nepravidelným pigmentacím, dále těm, kdo mají tzv. vitiligo (ložiskové ztráty pigmentu) a samozřejmě těm, kdo již trpí kožními nádory.
Nejčastěji používané jsou krémy s SPF 20 a 30, většině lidem vystačí k tomu, aby se nespálili. Na řadě krémů je vyznačena voděodolnost, ale nesmí se zapomenout, že dochází k setření krému oděvem, ručníkem, pocením apod. Mezi fotoprotekci se řadí i oděv. Ve světě je již některé oblečení označené SPF faktorem. Obecně platí, že řídká, světlá a mokrá látka propouští nejvíce.

Co když je pod mrakem?
Přes mraky se dostane asi 80% slunečního záření, takže i v tomto počasí je nutná fotoprotekce. Nesmí se zapomenout ani na záření vznikající odrazem – např. od písku.

A co děti?
Do 6ti měsíců by se neměly vystavovat přímému slunečnímu záření vůbec. Samozřejmostí je používání sunscreenů, ale i oděvu, kšiltů, slunečních brýlí. Pro děti jsou nejlepší krémy s tzv. fyzikálním filtrem (Eucerin Sun Dětské mléko na opalování SPF 25 150 ml), který nejméně dráždí pokožku a zanechává na pokožce bílou barvu, tím máme zaručeno, že jsme nezapomněli ošetřit žádný kousek pokožky.

V čem je UV záření vlastně škodlivé? Především v tom, že podporuje vznik zhoubných nádorů kůže. Též nepříznivě zasahuje do imunitních dějů, proto se někdy po přemíře opalování udělá na pokožce opar. Dalším problémem je již zmíněný photoaging – je to stárnutí pokožky (vrásky, ztráta elasticity, nepravidelné pigmentace). Ovšem nic z toho se neprojeví za jednu nebo dvě sluneční sezony, ale množství slunečního záření se pěkně už od dětství sčítá a negativní projevy se mohou ukázat až po řadě let…

Betakaroten a jeho vliv na pokožku.
Užíváním betakarotenu lidská kůže skutečně zežloutne. Nejde však o zabarvení podobné tomu, co vzniká po opalování, tedy o dostatečnou tvorbu pigmentu. Ztmavnutí pokožky je způsobeno ukládáním nadbytku této látky v těle. Proto se pleť každého zbarví ještě předtím, než je vystavena sluníčku. Chybou je myslet si, že pak tmavší pokožka může před vlivy slunce chránit. 

BetakarotenBetakaroten

Jak je to s ochrannými účinky betakaroténu?
Pravdou je, že určitá pozitiva přináší, nejedná se však o přímou ochranu kůže před slunečním zářením. Jeho hlavním úkolem je něco jiného, působí jako antioxidant – proti volným radikálům, které poškozují buňky. Volné radikály vznikají i právě kvůli působení UV záření. Betakarotén proti samotnému poškozování buněk nechrání. Nachází se totiž v krvi a chrání kůži až od hlubších vrstev, než kam pronikají škodlivé paprsky. Pomáhá však napravovat škody, které již slunce na buňkách způsobilo. (Betabronz 60 tob.)

A klady UV záření?
Je to určitě antidepresivní efekt, pomoc při syntéze vitaminu D a samozřejmě léčebný efekt u řady kožních nemocí (atopický ekzém, lupénka).

A jak tedy užít léto?
Platí zde asi jako všude, všeho s mírou. Nevystavovat se přímému slunečnímu záření, zvláště mezi 11. – 15. hodinou, vhodné používání sunscreenů, oděvu a slunečních brýlí.

Krásné léto Vám přeje

MUDr. Helena Bryndová
Privátní dermatovenerologická praxe, Hořovice





Sponzor článku: 

Obchod ZdravíObchod Zdraví

Speciální opalovací balíček – GS Intensun 90 cps + Nivea Summer Beauty milk 200 ml

Bohatou nabídku přípravků sluneční ochrany naleznete na Obchod-zdravi.cz v sekci Sluneční ochrana.
Nejširší internetovou nabídku solární kosmetiky švýcarské firmy Sunmaxx naleznete v sekci Solární kosmetika.
0