NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Pravidla chování na naturistických akcích

Vložil Anonymní, 29. Prosinec 2008 - 22:06

Jak se chovat na naturistické akci, abychom neobtěžovali ostatní? Sestavujeme pravidla pro chování na n-akcích. Přispějte k jejich vytvoření. Seznam pravidel bude vystaven poskytovatelem areálu a bude závazný pro všechny návštěvníky n-akcí. 

Na plážiNa pláži Pravidla chování na naturistických akcích pořádaných Naturista.cz: 

 1. Pro všechny návštěvníky platí pravidlo „saunového režimu“: Osušky povoleny – plavky zakázány.
 2. Ve všech prostorách areálu je zakázáno erotické a sexuální chování. 
 3. Zákaz soukromého fotografování.
 4. SAMOTNÍ MUŽI nenavštěvují dámské sprchy, sauny a toalety – ctěte soukromí alespoň v těchto místech.
 5. Budeme si vážit možností, které máme, nejsou samozřejmostí.

Naturistův fotografNaturistův fotograf Pro další areály bude časové omezení přizpůsobeno místním podmínkám. Naturista.cz má jednoho fotografa, který pořizuje profesionální fotografie pro potřeby propagace naturismu. Je vždy označen speciálním označením.
Podmínky a pravidla naturistického fotografování:
1. Dokumentace naturistických akcí zobrazuje děj akce, her, soutěží.
2. Nezabírá detaily postav naturistů k jejich samoúčelnému zobrazení.
3. Nezobrazuje naturisty v erotických pózách.
4. Naturisté ve věku do 15 let jsou fotografováni pouze společně se svými zákonnými zástupci.
5. Fotografovaní jsou pokaždé fotografem dotázáni na souhlas s jejich vyfocením.

Svoje připomínky pište do komentářů, Redaktoři mohou upravovat přímo tento text.
PRAVIDLA CHOVÁNÍ NA NATURISTICKÝCH AKCÍCH V ORIGINÁLECH KE STAŽENÍ
Pravidla naturistického chování
Chováme se vstřícně a přátelsky, stejně jako bychom se chovali v plavkách (je-li to vstřícně a přátelsky), nikoho neobtěžujeme a neomezujeme, zachováváme klid a pohodu. Bereme na vědomí, že ostatní mohou být citlivější než my.
Nenosíme mezi naturisty oděv ani plavky (pokud to nevyžadují zvláštní okolnosti), používáme však vhodně ručníky či prostěradla, zejména na sezení (v sauně povinně). Dodržujeme hygienu, v krytých areálech se sprchujeme při vstupu a po sauně.
Neobtěžujeme ostatní naturisty dotěrnými, upřenými pohledy, ani vnášením fotoaparátů a kamer na akce a lokality. Pokud ve výjimečném, odůvodněném případě probíhá fotografování mimo k tomu případně vyhrazený prostor a čas, fotograf si minimálně posunkem vyžádá souhlas všech přítomných, naopak nesouhlas je nutno ihned sdělit fotografovi a musí být respektován. Oficiální fotograf je označen.
V žádném případě neprovozujeme jakýkoliv druh sexu; akce a lokality jsou veřejně přístupné (a to i dětem). Co si v tomto směru nedovolíme na náměstí, nedovolíme si ani mezi naturisty.
Respektujeme rozdělení sprch, toalet a podobných prostor na pánské a dámské.
Veškeré nejasnosti, problémy a výjimky řešíme přímo na místě dohodou všech přítomných, případně ve spolupráci s organizátorm či personálem (je-li).
Pro hrubě nevhodné chování může být účastník z akce či lokality vykázán.
Pořadatel akce: ten-a-ten       Pořadatel i účastníci se rovněž řídí platným právním řádem.
4.833335
 
-

4 bod návrh

Vložil Pohodička (bez ověření), 30. Prosinec 2008 - 9:20

Pohodička – filozof a naturista MEDY
4 bod návrh Vložil Pohodička, 30. Prosinec 2008 – 8:28
Neobtěžujeme jiné účastníky nevhodným chováním. Jakékoli nevhodné chování jiného účastníka vhodným způsobem odmítneme a odmítnutí musí být respektováno.

5 bod návrh Vložil Pohodička, 30. Prosinec 2008 – 8:28
Pořadatel je znám při vyhlášení akce (před začátkem akce), na akci je označen a má právo napomenou i vykázat účastníka, který nevhodným způsobem akci narušuje.

6 bod návrh Vložil Pohodička, 30. Prosinec 2008 – 8:28 

Pohodička – filozof a naturista MEDY Naturiastické akce se pořádají pro radost a potěšení naturistů a očekává se, že se účastníci akce podle svých možností zapojí do soutěží a svým přátelským chováním přispějí ke zdaru akce. 

7 bod návrh Vložil Pohodička, 30. Prosinec 2008 – 8:31 

Pohodička – filozof a naturista MEDY Alespoň při jedné akci v roce (v zimním období) bude povoleno fotografování bez omezení. Účastníci budou o této možnosti předem informováni.

Napadlo mne, že tento bod může být zneužit, v tom případě navrhuji, aby cedulky pro označení fotografů měly čísla a získali je pouze poučení fotografové.

 
-

Zatím jeden bod

Vložil natur, 30. Prosinec 2008 - 17:46
Obrázek uživatele natur

Zatím přidám jeden bod – myslím si, že ten nejpodstatnější:

Naturista se na naturistických akcích, plážích, v naturistických resortech, hotelech a klubových zařízeních chová tak, aby svým jednáním neomezoval práva ostatních přítomných naturistů, nebudil pohoršení a neškodil naturistickým ideím. Naturista plně akceptuje, že jeho osobní svoboda konání končí tam, kde začíná osobní svoboda dalších naturistů. Naturista beze zbytku respektuje pravidla, stanovená pro danou akci, pláž, resort, hotel či klubové zařízení. Prvořadým cílem účasti či pobytu naturisty v naturistickém/nudistickém prostředí je relaxace, pohoda a odpočinek jeho i všech ostatních přítomných naturistů.

natur

 
-

K pravidlům

Vložil PSkoda (bez ověření), 30. Prosinec 2008 - 19:36

K bodu 2 – pokud se použije termín „sexuální chování“, mělo by se pak specifikovat, co se tím myslí. Já bych to raději vztáhnul k obecně platným zákonům a vyhláškám s tím, že to na natur akcích platí také. Co je pro někoho už sexuální chování, je pro jiného jen sranda a laškování – tyhle hranice se těžko vymezují, proto by bylo lepší se odkázat na zákon. A vynechal bych slovo „zakázáno“. Češi jsou rebelové, jakmile něco zakážete, je to výzva [Úsměv] Napsal bych to třeba takhle: „Naturista na všech akcích dodržuje Občanský zákoník, příp. jiné zákonné předpisy platné pro dané místo. Neomezuje práva ostatních na svobodnou relaxaci a odpočinek a sex si nechává na doma.“ No, nevím, ono to není jednoduché, protože jsem podobného ražení, jako kolega filozof [Spiklenec]  – nikdy jsem se na žádné akci nesetkal s chováním, které by mi vadilo nebo obtěžovalo. To, že se k sobě páry tisknou, líbají se, je přece normální, sem tam něčí pohled mě taky neuhrane, ale např. soulož na tyto akce nepatří stejně jako na jakékoliv jiné místo (náměstí, koupaliště, apod.), to je asi jasný. Chtělo by to napsat tak, aby to nevypadalo jako na mši v kostele, ale ani jako na swingers party.

Pořadatel – myslím, že nápad Pohodičky o tom, že je pořadatel znám a může vykázat, je velmi dobrý – jsem taky pro.

Focení – to je těžký. Pokud se tam napíšou hodiny a místa, každej to zapomene a lidi se budou akorát hádat. Jednou v Babylonu přišel pán s foťákem a povídá, že si jen vyfotí ženu, jestli to někomu vadí. Bylo nás tam asi 5 lidí, nikomu to nevadilo, tak si ji vyblejsknul. Takže asi takhle bych si to představoval – fotit ano, ale pokud je na místě více lidí, tak pouze s jejich souhlasem.

Vynechal bych slova pohoršení, pobouření, nemravnost – vzbuzuje to ve mě úsměv a vrací o 100 let zpět [Smích]

Jinak jsem rád, že jakási pravidla budou stanovena. Nevím, jestli to změní ty, co se chovat neumí (spíš asi ne), ale snad to pomůže těm, co váhají s účastí na natur akcích.

 
-

ilustrace

Vložil Pohodička (bez ověření), 30. Prosinec 2008 - 20:11

Pohodička – filozof a naturista MEDY Pro ilustraci a pobavení zde připomenu problémy s focením a nahráváním na video při naturistických hrách v Otrokovicích v roce 1995.

1. ukázka:
organizátor Jiří napomíná fotografa amatéra: kde máte tu povolenku? Musíte ji mít na krku, bez toho zde nesmíte fotografovat, mohu jen já, protože mne zde všichni znají. – přitočil se organizátor Miloš: udělej mě na tenhleten foťák… – organizátor Jiří napomíná Miloše: Miloši, kde máš tu povolenku? – Miloš se ohrazuje: ale prosímtebe, já ji nepotřebuji. – Fotograf amatér na to reaguje: no jasně, tak nějak.

2. ukázka:
ženy přihlášené do soutěže o miss pláže z blízka natáčí na video pověřený videokameraman s ostravským přízvukem: jedna z žen se ptá: kde to uvidíme? Kde to uvidíme? – kameraman odpovídá: v televizi – žena protestuje: to né, to ani náhodou né! – druhá žena protestuje: tak jestli to bude v televizi, tak ne teda. – kameraman upřesňuje: ale jenom ve svoji. – ženy souhlasí: aha, tak to jo. Když je to na video…

http://www.medy.cz/…ovolenka.mp3http://www.medy.cz/…ve/video.mp3 [Úsměv]

 
-

focení mimo povolený čas

Vložil fiba, 30. Prosinec 2008 - 20:38
Obrázek uživatele fiba

Zdravím, na organizované naturistické akci jsme byli teď v sobotu v Babylonu vůbec poprvé. Doteď jsme jezdili jen na Vlkov na společnou pláž. Jsme z Tábora, takže to pro nás byla do Liberce docela štreka, ale moc se nám tam líbilo. Kromě toho jsme s sebou měli svou pětiletou dceru, která byla vůbec poprvé v nějakém aquaparku, kde jsou tobogány a další atrakce. Proč to všechno píšu, přivezli jsme si z Babylonu cca 100 fotek, z toho cca 50 fotek nás ze soutěží, kterých jsme se zúčastnili a skupinových z malování na tělo, když bylo focení oficiálně povoleno (na většině je opět dcera, která nás „reprezentovala“). Cca 50 fotek je s naší malou na skluzavkách, tobogánech a dalších atrakcích. Pokud by platilo časové omezení navržené v příspěvku, tyto fotky bychom domů nepřivezli. Což by pro nás byla dost smutná zkušenost. Jak tady již někdo psal v příspěvku, nevidím důvod, proč by se nesmělo fotografovat i mimo soutěže. Pokud fotografuji rodinu nebo přátele, se kterými jsem domluven, nebo se dotyčného dovolím, nevidím v tom problém. Dcera malovala obrázky i na mne a na manželku a následně si nás několik lidí fotilo a všichni se vždy zeptali zda mohou. Minimálně gestem. Proto věřím, že by nefotili, pokud bychom dali najevo, že se nám to nelíbí. Jinak, co se týče dnešní techniky, pokud bude někdo chtít pořídit fotografie, které by zneužil, stejně je pořídí. Prostě si jen dá práci se skrytým fotoaparátem. Takže na to stejně doplatíme jen my slušní. Dále by mě zajímalo jak to bude s posuzováním. Především, zda bude na všechny stejný metr. Nemám nic proti Ivošovi, akci zorganizoval perfektně a jsem mu za to moc vděčný. Nicméně při soutěži v malování na tělo bylo zakázáno focení. Několik lidí, které podle chování považuji za jeho přátele fotilo a nic se nedělo. Když však manželka vyfotila, jak předává dceři vyhraný poukaz, dostala vynadáno. Takže se ptám: Budou pravidla platit opravdu pro všechny stejně? Na naturismu se mi líbí, že je to opravdu free. Na Vlkově jsme se vždy v pohodě bavili i slidmi, které jsme viděli poprvé a byla tam vždy pohoda. Nejsem moc nakloněn tomu zavádět milion omezení. To pak asi raději tyto akce oželím a budu zase jezdit jen v létě na pískovnu. V dnešní době již fotí všichni na digitál. Je takový problém prostě nastavit, že cizího bez svolení nesmím fotit a v případě, že vyfotím, jsem na jeho žádost povinen fotografii smazat? Pokud tak neučiním, mohu být pořadatelem vykázán z akce, případně mi může být zakázán vstup na další akce. Dále bych se rád vyjádřil k sexuálnímu chování. Ačkoliv jsme s manželkou spolu již 11 let, bylo nám v Babylonu dobře, takže jsme se mnohokrát k sobě přitulili a políbili. Toto, stejně jako u mnoha dalších párů, které jsem viděl, nepovažuji za sexuální chování. Na druhou stranu, když s pětiletou dcerou projíždím tunelem, ve kterém narazíme na souložící pár, který si navíc ještě vysedne nahoru na sedačku, aby vše bylo opravdu dobře vidět, byl jsem opravdu znechucen. Také jsem zaznamenal muže, který v koutě velkého bazénu seděl na břehu a onanoval. Tyto praktiky samozřejmě na takovou akci nepatří, ale ty nepatří na žádnou jinou akci mimo swingers párty. Takže tak úplně nechápu, proč se mají nějak speciálně řešit. Pokud by někdo souložil nebo onanoval na stejném místě v textilním čase, bude také vykázán. Na závěr jen malá poznámka: mnohem víc než fotografové mě prudili ti lidé, kteří seděli celou dobu na židli u bazénu zamotaní do ručníku a „komentovali“ [čte se pomlouvali] ostatní lidi (ta má pupek; ten má špeky; koukni, jak se nosí …). Navrhuji, aby se zavedlo pravidlo, že takoví lidé budou vhozeni do bazénku v ledové jeskyni [Úsměv]

 
-

Vracím se k pravidlům

Vložil natur, 30. Prosinec 2008 - 23:33
Obrázek uživatele natur

Vracím se k pravidlům chování na naturistických akcích. Domnívám se, že moje předcházející formulace postihuje v obecné poloze téměř vše, Občanským zákoníkem počínaje a doufáním ve slušné chování naturistů konče.

Jen krátce k prvému bodu – povinně bez oděvu. Souhlasím, ale s určitou úpravou – bez plavek u vody, na pláži, u bazénu. Jinak klidně v županu, kiltu, osušce – a hned uvedu proč. Je celkem vžitým pravidlem v naturistických společnostech, že mimo tyto prostory není stanoveno být v „naturistickém“. Za svých několik desítek let naturistického působení jsem například nikdy nešel v FKK nahý do recepce, obchodu, restaurace, v podstatě tam, kde v FKK-areálu jednám s oblečeným personálem. I na té Silvě, kde převážnou část pobytu prožiji bez textilu, se při kontaktu s kapitánem omotám kiltem, a to mne zná nahého 25 let. Konkrétně – rozhodně nepůjdu do bufetu či masérny v Babylonu, do cukrárny v Čestlicích na nákup bez kiltu či osušky okolo beder. Zde krátce odbočím – je samozřejmostí, bohužel u nás někdy opomíjenou, používat při sezení min. ručník, v sauně velké prostěradlo či osušku. V Německu dokonce v saunách používají tak velká prostěradla, že na nich nejen sedí či se o ně opírají, ale mají na nich položená i chodidla. Zrovna tak není např. nikde stanoveno, že třeba volejbal, tenis musím hrát nahý, i když kurty jsou uprostřed FKK-areálu. Můžu, ale nemusím.

Rozhodně je nutné, aby u každé akce byl známý organizátor – odpovědný pořadatel, konkrétní osoba. Dosud tomu tak nebylo, někdo řekne – Ivoš, někdo aquapark, ale specifikováno to není. A tento pořadatel by měl stanovit přesně a dopředu pravidla.

Fotografování bylo na tomto webu omíláno snad stokrát, samozřejmě bez výsledku – část naturistů s ním nesoiuhlasí, část je po něm přímo posedlá (jen poznámka – dodnes mi nikdo z těchto nudafotografů nevysvětlil, proč musí, skutečně musí a musí, fotit stále a pořád cizí nahé osoby). Odbourat tento, z mého pohledu nešvar typický pro český naturismus, bude obtížné. Proto se mi jeví pro začátek, jako docela dobrá myšlenka, akreditace fotografů. Byli by poučeni co mohou, co nesmí, třeba by podepsali i nějaké prohlášení. Porušení by znamenalo pro další akce červenou kartu – stop. Ta časová omezení jsou skutečně trochu nereálná – jakmile se foťák dostane do objektu, už ho nic nezastaví.

A zapomeňme na formulace typu „aktivní zapojení do soutěží“, apod. Převážná část účastníků akce na ni jede proto, aby si odpočinula, relaxovala, potkala se se známými, pokecala, zaplavala si, pobyla v sauně. Kdo je soutěživý typ, nechť soutěží, ale ponechme to každému na jeho uvážení.

Vytvořit pravidla pro naturistické akce je dobrý počin. Ale to zásadní je v nás samotných – je pouze na nás, jak se budeme chovat vůči ostatním. Ani sebelepší pravidla nebudou nic platná, když si budeme plést demokracii s anarchií a budeme zapomínat na „slušné vychování“. A bylo by to škoda, stále ještě zastávám názor, že vztahy mezi naturisty jsou lepší než mezi textiláky.

natur


Žurek: Konkrétní osoba – subjekt bude na oficiálním lejstru uveden. Tady je zatím jen návrh. Lejstro bude vydáno Babylonem, popř. dalším pořadatelem. Odkaz bude pravděpodobně na označeného organizátora akce. Prakticky dojde k tomu, že fotograf mimo vyhrazenou dobu bude polit vodou z bazénu.

 
-

FKK kluby

Vložil misak, 31. Prosinec 2008 - 0:34
běžné venku, mají, zdá se, opodstatnění, asi je to nejlepší řešení, byť to dá něco úřadování. Asi opravdu není důvod, proč by si normální naturisté nemohli užívat akce se vším všudy bez zbytečně puritánských regulí. Pár těch problémů nejspíš dělá několik singlistů nebo exhibů, kteří nemají svůj sexuální život uspokojivě vyřešený, ale jak se s nimi jednou pro vždy vypořádat? Výzva „budou hozeni, vykázáni“ – kdo to bude hlídat? Všichni si to musíme hlídat! „Viděl sem onanovat, souložit“ – napsat to tady je pozdě. Každý si netroufne ztropit skandál a pustit se do úchyla sám (nejúčinnější by bylo kolektivní vypískání, stačilo by to jednou a byl by pokoj), ale předpokládám, že plavčík by i v Babylonu měl na upozornění zareagovat.
Focení se tu probíralo dost (jen zopakuji, že mně osobně tak nevadí foťáky jako určitý typ fotografa). Venku jsou naturisté asi mnohem nekompromisnější, takže se bez diskuse nefotí, u nás je vysoká míra tolerance (není-li to lhostejnost). My zatím z akcí nemáme ještě ani fotku, ač by upomínka byla fajn, snad půjde vyřešit, jak si jí objednat od zplnomocněného fotografa.
Jsem zvědav, jestli se dočkám formulace pravidel od Jirky, takovéhle lepení jeden přes druhého s adrenalinem nebo testosteronem v krvi dopadne jak v našem parlamentu – novela na novelu a výsledek pasqil.
 
-

dobré

Vložil Pohodička (bez ověření), 31. Prosinec 2008 - 9:55

Pohodička – filozof a naturista MEDY Moc se mi to líbí a mám jen jednu poznámku: cokoli se nám při akci nelíbí, řešit ihned na místě. Většinou stačí gesto, NE, nebo říci, toto se mi nelíbí, toto sem nepatří. Ve většině případů to bude stačit. Pokud ne a jde o vážnější věc, požádat jiného účastníka nebo organizátora nebo zavolat nahlas a ostatní se seběhnou. Ale problém řešit smírem hned na místě, nikoli až zde nebo jinde.
Po přečtení (sledování) této diskuse ale již všichni víme, o čem ten naturismus vlastně je a tu jednu zásadu od natur si přečteme vícekrát a jistě to bude stačit.

 
-

No jo, pravidla...

Vložil JirkaRybka, 31. Prosinec 2008 - 14:58
Obrázek uživatele JirkaRybka

Sestavení a vyvěšení pravidel je rozhodně skvělým nápadem, je ovšem nutno nalézt znění velmi stručné a srozumitelné, které by byl typický návštěvník (u pokladny či nějakého toho pilíře v areálu) ochoten cestou za zábavou opravdu přečíst, schopen ihned pochopit, a začít se podle něj chovat. Nesmíme proto zabíhat do přílišných podrobností (složité časy focení, definice co je co atd. – to ztroskotá na trpělivosti při čtení, i slabé paměti návštěvníka), a rozhodně bych věc neřešil ani odkazováním na paragrafy (maximálně mravenčím písmem dole pod čárou). Občanský zákoník může být plný přesných (a vymahatelných!) formulací „k věci“, ale smutným faktem o našem právním řádu je, že zůstává pro většinu populace nesrozumitelným a nepoznaným. Pokud se návštěvník nevrátí od kasy domů, aby tam měsíc studoval paragrafy a konzultoval s právníky (což neudělá), vstoupí za ceduli dovolávající se Zákoníku spíše z důvěry k organizátorovi, s nadějí že „běžné chování“ nebude problémem, a ovšem i nepatřičně vyděšený že „organizátor má paragraf a nebojí se ho použít“ a že „platí striktní pravidla, a já nevím jaká“. Taková formulace (kterou vám ostatně dají za velmi podobných okolností podepsat kdekoli v každé smlouvě) sice kryje záda organizátorovi v případném pozdějším sporu, ale jako poučení návštěvníka s okamžitým efektem na jeho chování prostě nefunguje.

Takže zkusím také napsat jednu verzi:

    Pravidla naturistického chování

 • Chováme se vstřícně a přátelsky, stejně jako bychom se chovali v plavkách (je-li to vstřícně a přátelsky), nikoho neobtěžujeme a neomezujeme, zachováváme klid a pohodu. Bereme na vědomí, že ostatní mohou být citlivější než my.
 • Nenosíme mezi naturisty oděv ani plavky (pokud to nevyžadují zvláštní okolnosti), používáme však vhodně ručníky či prostěradla, zejména na sezení (v sauně povinně). Dodržujeme hygienu, v krytých areálech se sprchujeme při vstupu a po sauně.
 • Neobtěžujeme ostatní naturisty dotěrnými, upřenými pohledy, ani vnášením fotoaparátů a kamer na akce a lokality. Pokud ve výjimečném, odůvodněném případě probíhá fotografování mimo k tomu případně vyhrazený prostor a čas, fotograf si minimálně posunkem vyžádá souhlas všech přítomných, naopak nesouhlas je nutno ihned sdělit fotografovi a musí být respektován. Oficiální fotograf je označen.
 • V žádném případě neprovozujeme jakýkoliv druh sexu; akce a lokality jsou veřejně přístupné (a to i dětem). Co si v tomto směru nedovolíme na náměstí, nedovolíme si ani mezi naturisty.
 • Veškeré nejasnosti, problémy a výjimky řešíme přímo na místě dohodou všech přítomných, případně ve spolupráci s organizátorm či personálem (je-li).
 • Pro hrubě nevhodné chování může být účastník z akce či lokality vykázán.

    Pořadatel akce: ten-a-ten      Pořadatel i účastníci se rovněž řídí platným právním řádem.

Takže mi to taky moc stručné nevyšlo… Třeba nás ale ještě něco napadne.

 
-

Myslím,že by to takto mohlo být

Vložil naroznej (bez ověření), 31. Prosinec 2008 - 17:17

Akorát bych tam ty nejdůležitější části podtrhl , případně jinak zvýraznil.

 
-

krásné

Vložil Pohodička (bez ověření), 31. Prosinec 2008 - 17:53

Pohodička – filozof a naturista MEDY Celá diskuse se mi moc líbila, pochopil jsem mechanismus, jak lidé přišli o svoji svobodu.

 
-

Šťastný Nový rok 2009!

Vložil vlado, 31. Prosinec 2008 - 18:43

želám všetkým, hlavne naturistom! A takového Pohodičku bychom potřebovali na našich slovenských naturistických stránkách, takového šťourala, rýpala… U nás všetko spí. Aj tu by to určite spalo, keby Pohodička stále nerýpal, nepodpichoval. Ale to je dobre, že do nás „pichá“. Takže ešte raz – všetko dobré v Novom roku, nech je natur akcií čím ďalej tým viac, nech nás na tieto akcie chodí čím ďalej tým viac, a hlavne nech sa zobudia moraváci, aby sme aj my slováci mohli častejšie navštevovať tieto super akcie! Myslím tým, nech niečo zorganizujú doma, na Morave… Keď dokáže fungovať Babylon, myslím, že pri dobrej agitácii by sa raz za mesiac dala uživiť aj akcia v nejakom moravskom aquaparku… Otázka – je okrem JI aj iný aquapark na Morave? P.S.: pre rýpalov – na Slovensku síce máme nejaké tie aquaparky, ale s naturizmom je to u nás veľká bieda. Ešte že smieme vycestovať „do bratrských zemí…“

 
-

zveřejnění fotografií

Vložil fiba, 1. Leden 2009 - 20:12
Obrázek uživatele fiba

Zdravím, ještě mě napadla jedna věc: Je uvedeno, že fotografie od oficiálního fotografa budou použity pro propagaci naturismu. Chápu to dobře, že bez mého souhlasu budou fotografie zveřejněny? Celý článek je o tom, že se dopředu předpokládá, že se chystám zneužít fotografie, které na akci udělám. Přitom se ale automaticky předpokládá, že je v pořádku, že se zveřejní fotky, kde mě vyfotil oficiální fotograf? Mě i manželku a dceru si fotilo více fotografů, když jsme byli pomalovaní. Nevadilo nám to. Vycházíme z toho, že to bylo pro vlastní potřeby, případně pro kamarády naturisty. Informace o tom, že si nás ale vyfotil oficiální fotograf a fotografie budou použity pro veřejnou propagaci naturismu nás docela na***la.
Ještě si neodpustím malou reakci na reakci na můj první příspěvek. Samozřejmě souhlasím, že nejlepším bojem proti souložícím nebo onanujícím je vyvolat rozruch. Nicméně v okamžiku, kdy s sebou máte pětileté dítě, je priorita dostat jej pryč tak, aby si pokud možno ničeho nevšimlo. Vyvoláním rozruchu bych na to malou jen upozornil, což jsem samozřejmě nechtěl.


Žurek: Nemusíte se nechat fotit pro nikoho. Stačí říct, že to nechcete, popř. vám mohu vyříznout hlavu. Oficiální fotograf dělá fotky v naturistickém duchu. Žádné plazení po zemi, aby mohl zaostřit na „nejatraktivnější“ místa, honba za senzacemi (genitáliemi). Snažíme se o hodnotné dokumentární snímky, na které se může beze studu podívat kdokoli. I tím se snažíme vyobrazit n-akce v dobrém světle. Slova někdy nestačí.


Fíba: Zdravím, teď jsem z toho zmatený. Tady všichni celou dobu řeší, jak jsem to alespoň já pochopil, že jim vadí strach z toho, že bude jejich fotografie zveřejněná někde na internetu bez jejich vědomí či souhlasu. To je i náš případ. Informace o tom, že si někteří fotí detaily genitálií mě fakt dostala.
Vezmu-li to na sebe, cesta z Tábora do Liberce nás stála 500. Vstup do aquaparku necelých 700. Nevím, kolik teď stojí např. LEO, ale nebylo by to podstatně levnější? A genitálie tam jsou vyfoceny opravdu detailně a profesionálně.
Takže mi z toho vychází, že někteří fotografové jsou asi nejen úchylní, ale zároveň i ekonomicky zmatení [Úsměv] [Aby to nebylo špatně pochopeno, mluvím o těch, co fotí detaily genitálií]
Přímo k Žurkovi: Proti oficiálnímu fotografovi vůbec nic. Neřešili jsme, když nás fotil. Já jen narážel na to, že se tu řeší úplný zákaz focení a přitom se zároveň považuje za správné, že v rámci propagace naturismu se např.fotky mne focené oficiálním fotografem zveřejní. Přijde mi to postavené na hlavu.
Jinak hlavu mi klidně vyřízni, ale ten zbytek už to stejně nezachrání [Úsměv]

 
-

pravidla fotografování

Vložil fiba, 1. Leden 2009 - 22:00
Obrázek uživatele fiba

Zdravím, dneska jsem měl trochu čas a prolézal jsem naturistu.cz a našel jsem z 21. prosince od Pohodičky příspěvek, kde docela hezky zazněla pravidla pro fotografování. Je to zároveň s anketou na téma fotografování. Odkaz je: http://naturista.cz/drupal/?…
Nebudu je opisovat a brát mu tak zásluhu. Schválně tam koukněte. Mě se ta definice zdá fakt boží [Spiklenec]

 
-

Pokud by mělo být

Vložil natur, 1. Leden 2009 - 23:06
Obrázek uživatele natur

Pokud by mělo být zveřejňování propagačních fotografií z naturistických akcí zcela „předpisové“, pak by měl mít fotograf a poté ten, kdo fotky zveřejňuje, písemný souhlas fotografovaných osob. I my v CK potřebujeme propagační fotografie z naturistických středisek, resortů či akcí. Výsledek můžete videt třeba v posledních článcích o Korsice a jachtě Silva. Z archivních DVD jsem „vytáhl“ fotky, z nichž není možno identifikovat vyfocené osoby. A pokud na nich naleznete obličeje, pak jsou to buď naše vlastní nebo obličeje placených modelů či modelek, od nichž má autor a tím i naše CK písemný souhlas ke zveřejnění. Ale opět s omezením – pro potřeby propagace firmy a naturismu.

Vrátím se např. k Babylonu – dle mého názoru bohatě stačí nafotit pro propagaci naturismu jen seriál fotek z volby MISS, není zapotřebí fotografovat každý měsíc to samé v různých variacích. A není problém se dohodnout se soutěžícími, aby onen souhlas se zveřejněním fotografií předem podepsali. Na druhou stranu by onen podpis podmiňoval účast v soutěži, v soutěži dotované cenami v hodnotě několika desetitisíců. A fotografie ze sportovních soutěží – u těch by nebyl problém, aby oficiální fotograf zveřejnil jen fotografie u nichž není možno osoby identifikovat a ostatní „vymazal“.

K názoru kolegy Fiba – již min. dvakrát jsem se zde tázal – proč tolik fotek „neznámých fotografů-sběratelů“.? Bez odpovědi. Ta odpověď je fakt zásadní, kolega to zde ekonomicky analyzoval a já jen dodám – týdně do naší prodejničky tisku přichází z distribuce kromě desítek DVD jiných žánrů i 2 DVD s obsahem „Péčko“ za cenu 49 Kč/ks. Vše zblízka, s detaily a v pohybu.

natur

 
-

Jak s fotkami

Vložil JirkaRybka, 2. Leden 2009 - 0:10
Obrázek uživatele JirkaRybka

Ono získávat písemné souhlasy by bylo dost problematické… Já za sebe (jakožto autora několika článků z plavání v Holešovicích) prozradím takovou praxi: Zveřejní se malý, reprezentativní výběr fotek z akce, kde figurují buď známí a kamarádi (jejichž souhlas je tak nějak už léty prověřený ;-), nebo osoby neidentifikovatelné (zezadu, či s ohledem na rozlišení fotky z dost velké dálky…), nebo osoby které aspoň ústně souhlas daly, a případné další osoby jen v nutné míře na principu „buď obličej, nebo citlivá místa – nikdy obojí“, a jen pokud při focení působily alespoň vstřícným dojmem či spolupracovaly. Na akcích našeho rozměru není tak velkým problémem postoj jednotlivých účastníků vidět (a náš oficiální fotograf má v tomto opravdu dobré oko). Každý obrázek pečlivě zvažujeme, není to nikdy pouhá kupa všeho, co se nafotilo. Nesouhlas by byl samozřejmě respektován (či snímek dodatečně odstraněn), ale kupodivu my Pražáci jsme takový případ snad ještě neřešili. Myslím, že tímto vycházíme vstříc propagaci na maximální možnou hranici, dál bych rozhodně nešel.

 
-

Pěkně se to rozčvachtalo

Vložil misak, 2. Leden 2009 - 4:10
Tady se teoretizuje, ale o co jde? Jednak o zveřejnění, což, jak se ukázalo, někomu tedy vadí, a jednak o ty „lovce“, kteří kupodivu vadí někomu jinému.
Pokud se to vezme podle paragrafů, zveřejnění (i záznam) podléhá souhlasu. Ovšem v praxi asi nikdo neprotestoval (komě Venuše, ale tam šlo o regionální noviny). Konečně třeba před Čestlicemi přece Ivo upozorňoval, že o akci se mohou zajímat média – včetně televize.
Nafotit jednu ukázku za všechny akce – to by byla škoda. Třeba já když tam nemůžu osobně, docela rád se aspoň podívám, jak to zase vypadalo a na jaké motivy soutěžící přišli – například Teploměr z Čestlic nebo Míša v šortkách (Miss sympatie) i Mimikry Moniky, to je naprostá jednička. Takové publikování je pochvala i pochlubení a proti tomu asi nikdo nic. Ale možná by se galerie dala zaheslovat jen pro přihlášené uživatele (tady jsou tisíce návštěv, ale přihlášených pár a aktivních třeba v anketách ani ne stovka).
Ale ti lovci … znáte to, když Vám na nohu naskočí voříšek a jezdí po ní – taky Vám to neublíží, někdo z toho má legraci, ale aspoň mě to připadá .. nepříjemné. Pokud jim jde skutečně jen o památku – když to půjde dál jako dosud, dost dobrý dokument každý najde tady a navíc se nemusí bát, že přijde o foťák nebo že dostane přes chrampáně.
Ale, jak se to vyvíjí, vypadá to, že většině došlo, co se sluší, a problémy brzo vymizí docela. Obejdem se bez advokátů i policajtů a bude klid a .. pohodička.
[Úsměv]
A co říkáte na tenhle obrázek? Čtení veškeré žádné a rozumí tomu i Polák. (Jenom ten sex bych asi prosil slovně.) FKK

Žurek: Mockrát děkuju, že si někdo vůbec všiml, že máme z našich akcí opravdu skvělé fotky. Tady to vypadá, že každý si řeší svoje soukromí, vířivku a kafe a co se děje půl metru od něj, ho vůbec nezajímá.
S podepisováním smluv o focení je to celkem problém. Na soutěže se dostavují lidi zásadně neplánovaně a na malování vůbec se slézají ze všech končin AP, někdy i po vyhlášení výsledků. Osobně jsem si vyzkoušel vyhlásit po dobu vyhlašování výsledků zákaz focení. Lidi se courají průběžně a většina prostě „neslyší“. Toť praxe. Samozřejmě ale budeme vyhlašovat všechna omezení dál.

 
-

Získat písemné souhlasy

Vložil natur, 2. Leden 2009 - 8:26
Obrázek uživatele natur

Získat písemné souhlasy soutěžících není problém, fungují tak všechny organizované akce podobného typu. Obávám se, že se „lovci“ dobrovolně své záliby nevzdají. Ta chorvatská tabule je zcela jednoznačná, funguje – ale i v FKK-střediscích nad tím vším bdí černí šerifové. I když jsou jim v tom velmi nápomocní skuteční naturisté, předevbším z původních zemí EU. natur

 
-

Shoda? Pohoda?

Vložil misak, 2. Leden 2009 - 9:44
Pořád papírování jak v Bruselu a pesimismus. Věřím, že skutečně problematických je opravdu pár lidí, ostatní snad stačí trknout. Zprávy z minula, že ubylo fotografů, jsou potěšující (jestli to nebyla náhoda). Hlavně jednoznačně deklarovat předem tady a potom u vchodu zákaz a půjde to, když to ještě zopakuje plavčík do mikrofonu nebo Ivo u soutěže, tak si nikdo nemůže dovolit foťák ani vytáhnout. „Tady se nefotí“ pak musí stačit, to snad svede říct každý, na to šerify nepotřebujem. Ale dohady smí se/nesmí se nahrávají tomu neslyšení.
Pokud se tedy shodnem na zákazu. (I když pravidla nakonec musí určit pořadatel.) V anketě to vadí cca 30 lidem v republice :-) což je tedy zhruba polovina hlasů. Jestli nakonec neděláme účet bez hostinského, vlastně bez hostů, vadí vůbec to divoké focení soutěžícím? Zveřejnění tady jim zjevně problém nedělá (a já se nedivím, jsou v pohodě, kdyby mi to tak slušelo a byl jsem krásně ozdobenej, tak možná zapózuju i pro Blesk).
[Smích]
 
-

pokud jde o mne,

Vložil Pohodička (bez ověření), 2. Leden 2009 - 10:11

Pohodička – filozof a naturista MEDY Mne si může fotit kdo chce kde chce a může to dát třeba na Lidovek na titulku. Chci mít možnost fotit naturisty kdekoli a aby o tom rozhodovali oni na místě, zda mohu. A sex v ústraní mi nevadí, i když v té přechlorované vodě to asi nejde. [Úsměv]

 
-

.....

Vložil vv, 2. Leden 2009 - 10:22

Snad mě zase někdo nevynadá,nebo nebude hledat překlep:-),ale osobně bych už toto téma focení raději navrhl uzavřít.Když vidím fotky např z Babylonu,přijde mě,že dámy na fotech se netváří naštvaně,že je někdo zrovna fotil,ty,kterým by to vadilo,tam jednoduše nepozují a třeba se v době focení čvachtají o kus dál,lovci fotek si myslím dají moc velký pozor na focení těch,které oto nestojí.Nemusí to být přímo v aquaparku,třeba i na naturpláži.V létě vedle nás ležela rodinka s malým děckem,manželka si s holčinou hrála a tak nějak nám přišlo normální,že si své mimčo s manželkou vyfotili,samozřejmě po bezelstné otázce,zda nevadí foto.Takže páni fotografové,stačí kratičká otázka,zda můžete,fota nezveřejňovat bez nějaké domluvy a je to vyřešené:-)Mějte se.

 
-

malá perlička

Vložil fiba, 2. Leden 2009 - 11:58
Obrázek uživatele fiba

Z poslední akce v Babylonu jsme si domů přivezli nástěnný roční kalendář 2009. Je na něm velká fotka z předního bazénu. Na té jsou všichni lidé seřazení vedle sebe a mávají do fotoaparátu, někdo ve vodě a někdo na ostrůvku či břehu. Zbytek bazénu je prázdný. Buď se lidi chtěli fotit a jsou v řadě, nebo nechtěli a jsou pryč. A teď to nejlepší: třetí člověk zprava ve vodě si zakrývá obličej, aby ho nebylo vidět. To mě dostalo.
Možnost 1: neprofesionalita fotografa – fotí i lidi, kteří o to evidentně nestojí
Možnost 2: ten dotyčný je svůj. Stoupl si mezi fotgrafované a na poslední chvíli si to rozmyslel. A možná si nakonec ještě bude stěžovat, že jej někdo fotil proti jeho vůli.
Za sebe považuji variantu 1 za nesmysl. Varianta 2 je možná přehnaná, ale možná ne.
Berte prosím můj příspěvek s nadhledem. Chtěl jsem jen trochu uvolnit to napětí.
Nevím, zda bych něco neporušil, když bych zde fotku z kalendáře vystavil, takže se budete muset spokojit jen se slovním popisem. [Smutný]
Na závěr bych měl jednu prosbu. Když jedu na nějakou akci, chci z ní mít vzpomínku. Zásadně nekupuji suvenýry. Odevšat si vozím spousty fotek. Ročně tak 5 DVD. Mluvím teď o všech akcích. Na naturistické oficiální akci jsme teď byli poprvé. Prosím, nezakazujte mi vyfotit se s rodinou. Nemám problém před odchodem dát zkontrolovat fotky pořadateli, aby viděl, že nefotím jiné lidi. Nemám to zapotřebí. Jsem ochoten se podrobit kontrolnímu režimu. Nicméně, co mě na začátku dost nadzdvihlo a teď už mě to trochu pouští, je to, že se automaticky dává rovnítko fotografující=úchyl.
V Americe měli takový strach z pedofilních fotografií, že v některých státech dnes dostanete 2 roky vězení za to, že své čtyřleté dítě vyfotíte jen v plavkách. Chceme se dostat do podobné situace?


JirkaRybka: Pro ostatní jen doplním, že na přední straně onoho kalendáře pro výherce je skupinové foto, které bylo po letošní volbě Miss zorganizováno speciálně pro přítomné fotografy, všichni přítomní tam přišli za účelem focení a mávali na pokyn.

 
-

Skupinové foto

Vložil zurek (bez ověření), 2. Leden 2009 - 23:40
Ta skupinová fotka byla skutečně plánovaná. Když jsem ji svolával, tak jsem vyhlašoval, že se jí mají zúčastnit všichni, kdo v AP jsou – mohou se oročit, zakrýt tvář, cokoli. Bohužel naše obec naturistická ještě není na takové výši, že by všichni táhli za jeden n-provaz a jednou za rok si společně 1 takovou fotku udělali. Poměr pózujících-radostně mávajících a fotografů byl cca. 1:1. Oni si prostě musí tím svým ušmudlaným foťáčkem udělat ty svoje ušmudlané fotečky, i kdyby v tom skupinovém aktu pózoval jeden Pohodička [Zmatený] . Třeba někdy dospějeme do stavu, že se v tom bazénu sejdeme všichni. Všichni pochopí, že všichni dostanou profesionální fotky do emailu a že to bude prostě mohutný skupinový akt. Dnes bohužel ještě pořád zápasíme s „fotografy“ 1:1.
Já budu prosazovat variantu focení pouze soutěží. A prosím hlavně fotografy: pokud chcete něco fotit, tak aspoň doveďte s sebou nějaké soutěžící. Vždycky se vynoříte někde ze záhrobí a vaším jediným zájmem je ulovit co nejvíc „masa“. Tak se proberte a přispějte k tomu, aby Naturistická party byla skutečně Naturistická a ne Fotografická.
Zmíněný kalendář je opravdu pěkný a obsahuje nejhezčí fotky z celého babylonského roku. Mockrát za něj děkuju Míše Želvičce – MISS NATURA SYMPATIE (Mnohými nazývána „Cyklistka“ a pro mnohé favoritka na titul MISS NATURA) a jejímu manželovi. Tyto kalendáře budou k mání ještě v Čestlicách a pokud něco zbude, tak na dalších akcích. První várka byla ale během minuty rozebraná.
 
-

Ilustrovaná pravidla - čuníci :)

Vložil JirkaRybka, 4. Leden 2009 - 0:52
Obrázek uživatele JirkaRybka

Aby byla cedulka s pravidly čtivější (a přitažlivější ke čtení), mohla by se i nějak přizdobit či pomalovat. Zkusil jsem pár ilustrací – níže tedy znovu moje verze textu, tentokrát s obrázky, viz výše v hlavním poili s obrázky.

 
-

K pravidlům

Vložil Gwynbleidd, 4. Leden 2009 - 12:58
Obrázek uživatele Gwynbleidd

 [Spiklenec] Myslím, že JirkaRybka to vystihl perfektně. Teda až na ten obrázek se sexem, někodo by si pak mohl myslet, že se lidé nesmí spolu dotknount ani v rámci přijatelných společenských mezí, nebo si dát jen pusu. Ale jinak fajn.

 [Zmatený] Focení: Jak je vidno i z ankety je 41% pro focení, nebo jim nevadí + dalších 17% pro focení, ale ne pro zveřejnění. Což si myslím je nadpoloviční většina a pokuď jsme demokrati (což prý jsme, jak mi někdo kdysi říkal ve škole) tak je vec celkem jasná. Já fotím rád, nepotřebuji fotit cizí lidi, třeba možná až na bodypainting, protože jsou některé opravdu povedené, ale tam se nefotí lidi, ale ten obrázek. Pokuď není člověk samotář, jde tam s partnerkou, rodinou, kamarády a je celkem normální, že si chcou lidi udělat na památku fotku, tak jako by šli já nevím na Karlštejn. Zakázat tohle by byla brutální despotická diktatůra a né milá a přátelská demokracie.

 [Šokovaný] K sexu: každý kdo nějaké chlípníky načapá, má stropit povyk a ono je to už dost vytrestá. V aqua parku si to může dovolit opravdu jen někdo s trochu nevyrovnanou sexualitou. Nadruhou stranu, někde na nudapláži, kde je vysoký tráva (třeba Olešná), nebo je za pkáží nějaké odlehlé místo, kde nikdo nevidí, ani nechodí, tak ať si lidi užijou, ale potichu, mimo dohled ostatních a musí mít jistotu, že jsou dostatečně stranou, aby nikoho nepobouřili, nedejbože aby si tam hráli děti.

 [Smutný] Dále k focení: Naturismus je o přirozené nahotě člověka a životu v pohodě. Pokuď se někdo nahý a v pohodě necítí, tak ať na n-akcece a místa nechodí. Pokuď mi nevadí producírovat se před lidma, tak jak mně pánbůh stvořil, tak mi ani nevadí, že si mě někdo vyfotí. Pokuď to zneužije, já nevím k čemu (jestli je někdo úchyl, tak se může na fotky podívat i tady, nebo kdekoliv jinde), tak to není dobré, ale holt to nějak přežiju a nezabije mně to. Možná, ale alespoň namátková kontrola pořízených snímků by možná na škodu nebyla, kvůli těm úchylákům. Pokuď někdo o to, aby ho někdo fotil nestojí, tak není problém za foťákmajstrem zajít ať to smaže(to by mělo být poviností fotografa).

 [Úsměv] Jinak všem hodně štěstí v začínajícím roce.

 
-

Čuníci a láska

Vložil JirkaRybka, 4. Leden 2009 - 13:54
Obrázek uživatele JirkaRybka
Myslím, že JirkaRybka to vystihl perfektně. Teda až na ten obrázek se sexem, někodo by si pak mohl myslet, že se lidé nesmí spolu dotknount ani v rámci přijatelných společenských mezí, nebo si dát jen pusu.
Dotýkání v mezích přijatelného tam má ilustrovat ten pár mladých lidí vpravo – zatímco prasata na sebe rovnou lezou. (Princip těch mých obrázků: Lidé = správně, Čuníci = nesprávně.) Není to možná až tak jasné protože jsou ve vodě, ale názornější obrázek by byl nepublikovatelný.
 
-

Nejprve k anketě

Vložil natur, 4. Leden 2009 - 14:40
Obrázek uživatele natur

Nejprve k anketě o focení – nic proti zdejším anketám, ale hlasovalo 54 osob, kolega Žurek hovoří o minimálně desetititsících naturistů v Čechách, my máme v adresáři více jak 2000 naturistických rodin, takže vypovídací schopnost zdejší ankety konverguje k nule.

Je podstatný rozdíl mezi tím, zda si užívám pohody bez plavek u vody, v sauně, u bazénu, na pláži a mezi tím, zda mne při tom kdesi, kdosi, odkudsi, bůhví proč, fotí. A nějaká představa o kontrole pořízených snímků a jejich případném mazání – to je bohapustá teorie. Za prvé vůbec nemusím o tom vyfocení ani vědět, za druhé se jedná o desítky zcela anonymních fotografů pohybujících se stochasticky prostorem. A já se jedu na akci bavit a relaxovat a nikoliv jako ostříž neustále někoho kontrolovat. To tam skutečně raději nepojedu, a určitě nebudu sám. Jezdím do Babylonu v podstatě pouze na MISS, jako sponzor sedím v porotě. A za ten poslední rok se skutečně dosti změnila skladba účastníků, žen a dítek podstatně ubylo. To také o něčem vypovídá.

Ale to podstatné – o tom zda se bude na n-akcích fotit či nikoliv nerozhodují ankety, přívrženci sběru fotek, ani já. O focení rozhoduje zásadně organizátor akce, on totiž jako jediný (příp. společně s identifikovaným fotografem) ponese v případě nějakých následných problémů příslušnou odpovědnost. To za prvé. A za druhé, on musí posoudit, zda a jak svým rozhodnutím ovlivní průběh akce a počet účastníků. Může odradit rodiny, ženy, ty kterým focení vadí, může odradit fotografy, příp. s jejich rodinami. On musí zvolit priority.

A jen závěrem – ty kresbičky se JirkoviRybkovi povedly, možná by neškodilo je doplnit, zkompletovat a vytisknout na zalaminovanou A3 (kdyby bylo třeba, máme laminovačku v kanceláři).

natur

 
-

poměr muži - ženy

Vložil Gwynbleidd, 4. Leden 2009 - 16:14
Obrázek uživatele Gwynbleidd

No nevím proč do toho tahat jako odůvodnění špatnosti focení poměr muži – ženy, za poslední dobu co chodím na nudapláže a do sauny, je spíše náhoda, když narazíme, na nějakou členku něžného pohlaví, většinou je poměr M/Ž tak 4/1 a to jsem možná i optimista (aspoň tady na Novo-Jičínsku), podotýkám, že ani na n-plážích ani v sauně, jsem nezahlídl nikoho s foťákem. Důvod pro to nebude v tom jestli je někdo fotí, nebo ne, třeba když si vzpomenu na letošní víkend na Olešné, kde byla jedna žena (mimo mou přítelkyni) a asi 15 mužů, což by ještě nikomu nemohlo vadit, ale minimálně 4 z nich se tam promenádovali se stopořeným údem a 2 dokonce onanovali. Takže problém je někde jinde, než ve focení. Vypadá to, že je to v tom, že je hodně rádoby „naturistů“, kteří jsou ostře řečeno úchyláci a to ženské odrazuje od toho aby chodili na veřejná místa (nudapláže a akce) a radši se sejdou doma na zahradě. Vůbec se jim nedivím. Nás už asi taky na Olešné nikdy nikdo neuvidí. Návštěvnost akcí v babylonu musí sauhlasit z poměrem na plážích a ten je alespoň tady žalostný.

Když si má volit ustanovení jen pořadatel, tak proč se o tom tady bavíme a je tu nějaké takové téma, nechme to na pořadatelích, ať se dohodnou oni bez nás.

Anketa není referendum, je to průzkum „malého“ množství lidí, podle kterého se určuje aspirace celku. Má být sice z většího vzorku, než 50 z 10 000, ale je aspoň vidět nadčení českých naturistů něco řešit a podílet se na rozhodování o nich (což je takhle vlastně z celým národem – stádo ovcí, měčí, ale nekousnou)

Výsledek ankety by právě měl zajímatpořadatele, protože ti rýžují ty prachy z těch kteří jsou v tom procentu, které spadá do jejich ustanovení.

 
-

prasátka

Vložil Gwynbleidd, 4. Leden 2009 - 16:09
Obrázek uživatele Gwynbleidd

JirkaRybka: promiň, jsem si jich nevšiml, se mi zdálo divné, že ten obrázek nějak nazapadal do toho schémata prasata a lidi, možná by je to tam chtělo nějak zvýraznit (vrámci možností), třeba dát do popředí a zvětšit aby upoutali oko spíše než ti dva mladí. Ale znovu chválím jako celek.

 
-

rovina

Vložil Pohodička (bez ověření), 4. Leden 2009 - 16:36

Pohodička – filozof a naturista MEDY Rovina, ve které nyní tyto věco řešíme, se mi zdá být příznivá a vyvážena a umožňuje organizátorům akcí nastavit pravidla v širokém spektru možností. S tou Olešnou jsem si vzpomněl, jak jsem byl s jednou přítelkyní na nuda a ona přesně věděla, který naturista si kdy sáhl na svýho pindíka a trochy si ho pohonil, aby nebyl „směšně malý“. Až mne to překvapilo a poučilo o realitě. [Úsměv]

 
-

Pravidla chování

Vložil Petr, 5. Leden 2009 - 0:50

Prohlédl jsem si úctyhodný soubor příspěvků k diskusi o fotografování naháčů. Mnoho přispěvovatelů si uvědomuje závažnost tohoto problému a věnuje mu pozornost, což je velmi dobře.

Co mě překvapuje, je celkem vlažně vnímaná podpora argumentů, které předkládá ing. Hájek: tedy maximální vzájemná ohleduplnost, žádné focení, nebo jen s písemným souhlasem. Nejde o žádný převratný vynález, ale o právně čisté a desítky let prověřené řešení, které se zaběhlo prakticky ve všech západních naturistických kulturách, nejblíže nám v německy mluvících zemích a na severu Evropy.

Protože sám nemám komerční ani jiné zájmy v této oblasti, rád bych podpořil ještě důrazněji ty účastníky, kteří se cítili dotčeni jednáním některých účastníků na organizovaných „naturistických“ party. Tím nevhodným jednáním myslím mnohdy přítomný exibicionismus, sex, oplzlosti se sexuálním podtextem, čumilství či jiné nevhodné formy jednání a také focení účastníků bez jejich souhlasu, včetně dětí. Myslím si, že některá cynická vyjádření typu „když se vám to nelíbí, tak tam nejezděte“, byla opravdu nevychovaná, a neměla být napsána.

Jsem přesvědčen, že negativní zkušenost, např. partnerky Nebojsy nebo Věstonické Venuše, by lidé na západě vnímali bezpochyby stejně negativně jako ony. Položil jsem si proto celkem nabízející se otázku, proč se české prostředí odlišuje o toho západního daleko větší tolerancí k mnoha nevhodným formám jednání a obtěžování na jedné straně a potřebě fotografovat jiné účastníky i děti na straně druhé?

Než budu hledat kořeny této zvláštní tolerance, pokusím se pro lepší pochopení popsat, i když jistě neuměle, hypotetický postoj typického účastníka naturistické party na západ od našich hranic. Trochu jsem si pomohl a svým německým přátelům jsem položil podobně „hloupou“otázku, abych získal určitou představu. Představte si, že jsem Němec a se svojí partnerkou se chystám na večerní naturparty do akvaparku. Zúčastní se také moji přátelé s partnerkami, i cizí lidé a rodiny s dětmi. Budu si tam pořizovat fotky ?

Jistě uhodnete, ani by je to nenapadlo. Budou se tam pohybovat neoblečení lidé – a to i v textilní zoně, „jen“ v plavkách ! A fotografovat své nahé přátele a jejich partnery bez jejich souhlasu, to by považovali za sprostotu a projev neúcty. A když uváží, že v davu fotografů by docela určitě přidal někdo s úchylnými sklony, stres a obavy z možných nepředvídatelných budoucích důsledků jsou plně na místě. Vždyt citlivé snímky by se mohly dostat do nepovolaných rukou, mohly být rozšířeny, třeba i zneužity k dehonestaci, možná k osobnímu vydírání, klidně i za několik let. Navíc, budou-li na akci děti/junioři, mohou být jejich snímky zneužity pedofily, ale i v budoucnu, pokud dítě vyroste třeba ve veřejně známou osobnost……

Pravidělně relaxuji v rakouských akvaparcích a skutečně, marně si vybavuji, že bych někdy zahlédl některého návštěvníka, a to i v textilní zoně (Badewelt), či naturistického zařízení (např. ve Valaltě), který by tam fotografoval. Koneckonců proč by to dělali ? Dají se jedinečné osobní zážitky zachytit na fotografii?

V kontrastu s touto zkušenosti u mě postoj řady účastníků diskuse působí dojmem, který lze vyjádřit sloganem vypůčeným ze záhlaví naturisty.cz: totiž, že účast na „naturistické“ party je především záležitostí “ MOJÍ přirozené radosti ze života“. Zaplatil jsem si (díky organizátorovi za výhodnou cenu) a přijel jsem si na tuhle party užít podle svých představ. Jde o projev nevychovanosti, jak to naznačuje ing.Hájek anebo nevědomosti, neschopnosti domyslet důsledky, podobně jako v případě silniční dopravy při hrubém porušování dopravních předpisů ?

Projevuje se zde v Česku dost rozšířený sklon k sebestřednosti, k JÁjství, k vlastnímu profitu jako hlavní osobní prioritě ? Jde o vyšší míru lhostejnosti k potřebám, zájmům a právům „cizích“ lidí na veřejné akci se společným zájmem? Snadno si tohoto přístupu všimneme kolem nás. Co je v našem vlastnictví, o to se staráme, za hranicemi našeho majetku je česká krajina zarostlá plevelem, kopřivami … Další ukázka – zmíněné chování na silnicích… Porovnejme se západními sousedy…..

Ona je to také zřejmě jedna z hlavních příčin, proč u nás těžko vznikají naturistické kluby a neexistuje celostátní organizace. Ona ta „MOJE přirozená radost ze života“ naráží na jiné „MOJE….“ a logicky z tohoto nedostatečného pocitu sounáležitosti dochází k nesouladu, nedorozuměním, a po nedobrých zkušenostech k neochotě se organizovat. Současně mám pocit, že dochází k určitému vyprázdnění pojmu naturismus, který se jeví spíše jako pouhá oslava kultu nahoty.

Přitom svět je v pohybu a stále více je zřejmé, že individualistický, konzumní život pro sebe je jen falešnou iluzí o naší oddělenosti (nejen oblečením) a zásadním nepochopením naší propojenosti s okolním prostředím. Ve skutečnosti neexistuje nezávislost. Jsme společenstvím lidí, rostlin, živočichů a živlů a naše opravdová radost přichází ze žití ve spojení s okolím. V tomto punktu je naturistické pojetí života moderní a perspektivní přístup.

Na závěr příspěvku se pokusím o stručný souhrn :

 1. Stižnosti naturistek na excesy, které zažily naturparty jsou naprosto oprávněné a měly by by být organizátory v budoucnu eliminovány.
 2. Opatření navrhovaná ing.Hájkem představují velmi kvalitní, fundovaná řešení, jsou na západě ověřena a měla by být zavedena také u nás (zákaz focení, focení soutěžících pouze s jejich souhlasem, požádání účastníků o spolupráci při eliminaci osob, obtěžujících nevhodným chováním).
 3. Zejména naturistky mají velký vliv na pořadatele: stačí uplatnit zdravé sebevědomí a napsat jim: milí pořadatelé, dokud nezavedete západní standardy, tak nás na vaší akci neuvidíte.
 4. Možnosti vyžití nejsou omezeny jen na Babylon a Čestlice, velmi kvalitní a cenově srovnatelné (levnější) akvaparky a výborné možnosti relaxace bez plavek lze zažít v Rakousku a Německu. Zde záleží ovšem na vzdálenostech.
 5. Patřím k těm, kteří by za současných podmínek na českou naturparty svoji partnerku nevzali. Popsané excesy a běsnivé focení kolem by jak mně,tak i jí určitě vadily. Myslím si, že zavedení pravidel, jak je navrhuje ing.Hájek, by mohly postoje lidiček s podobným viděním změnit.

Tak hezký Nový rok 2009 a úspěšné naturistické akce na úrovni ! [Úsměv]

PS. Příště se pokusím přidat svoji loňskou zkušenost s naturismem v jižní Africe.

 
-

jsme češi

Vložil Gwynbleidd, 5. Leden 2009 - 10:40
Obrázek uživatele Gwynbleidd

Jsme češi, jsme národ slovanský, proč máme pořád kopírovat od germánů a podle západu? Nemáme svoji mentalitu, svoji hlavu…?

Německá družnost je známá, odjakživa se němci rádi združovali, z historie: Křižáci, Hitlerjugend, SS …, dneska jim takovéhle jejich přirozené sdružení zakázali, takže se holt rádi sdružují aspoň v jiných sdruženích. Jejich nadšenost předpisy a jejich fanatickým dodržváním jsou taky známí a většině lidí, které znám a měli s nimi něco společného, třeba v zaměstnání, lezou krkem. Taky to dělá dojem, že jim chybí to „všichni ruku nahoru“.

Přístup, že když se fotí moc a špatně, zakážem to úplně je fakt krávovina. Tak pak pokročíme kam? Co když nějaký úchylák příjde jen očumovat? No co, není problém, zakážem nudismus.

Chce to trochu akčnost lidí, co nechcou být foceni a né jen kvokat později. Bude to chvíli trvat, ale když se každý z nás postaví, proti tomu, aby ho někdo cizí fotil, tak tito lidé vymizí, protože nebude koho fotit. Je blbost zakázat focení lidem, kteří si dělají památku a fotí se mezi s sebou a spolu v kruhu přátel, nebo rodiny.

 
-

Velice pěkný a

Vložil natur, 5. Leden 2009 - 10:52
Obrázek uživatele natur

Velice pěkný a výstižný elaborát. Myslím tím samozřejmě Petra. Z mého pohledu to shrnu takto – bohužel, hodně lidí v tomto státě si plete demokracii s anarchií, a to nejen v naturismu. Setkáváme se s tím na každém kroku. Bohužel, „zářný“ příklad máme v našich celebritách, politicích, .....

Vždy jsem považoval naturistické oázy za oázy poklidu, porozumění, ohleduplnosti – alespoň tak jsem měl možnost to prožívat zejména v zahraničí. Bohužel, současný stav „naturismu“ v Čechách se snaží mne přesvědčit v řadě případů o omylu. Nejsem z těch, kteří rádi kopírují jakési vzory, ale pokud bychom se v chování naturistů k sobě navzájem připojili k našim zahraničním kolegům, vůbec bych se nezlobil.

A pro „ubo“ – ten poslední příspěvek se skutečně „povedl“, svědčí o mnohém. Co charakterizuje Francouze, Italy, Holanďany, Kanaďany, …? Jsem zvědav, co dle jeho teorie v jejich historii způsobilo slušné chování naturistů vůči sobě.

natur

 
-

re

Vložil Gwynbleidd, 5. Leden 2009 - 11:16
Obrázek uživatele Gwynbleidd

Jo to fakt nevím, třeba přirozená slušnost plynoucí z historie galské(sounáležitost s přírodou a kořeny ve slušné společnosti), což se mi libí a nic proti ní nemám, ale slušnost a ohleduplnost přestíraná dle pravidel je mi protivná (případ němců), což se snažíte vytvořit přísnými pravidly, místo toho aby jste vás/nás mezi sebou převychovali.

PS: Holt by to chtělo aby ste se chovali možná né jen demokraticky, ale v rámci vyšší formy demokracie, například komunismu. To znamená nedodržovat nějaký psaný zákon a tím to končí, ale jednat v rámci slušnosti a přátelství lidí mezi sebou. (Pro ty co mají zaryté nepřátelství proti komunismu, který nikde nezažili pokuď jim není přes 500 let, protože jako poslední ho měli Husiti a jsou zažraní amerikanisti tak si převeďte komunismus = utopie = american dream, jen jim to kdysi dobře utajili [Spiklenec] )

Pravidla, vyhlášky, zákazy, zákony nic nevyřeší, náš národ je dodržovat nebude a podívejme se do společnosti, spíše je bude ještě porušovat z vidiny adrenalinu, protože co je zakázané nám nejvíce chutná a láká nás to. Chlípníci budou fotit potajnu s foťákem schovaným třeba pod ručníkem a doplatí na to zase jen slušní lidi.

Historia Magistra Vitae Est

 
-

západní normy

Vložil Pohodička (bez ověření), 5. Leden 2009 - 14:41

Pohodička – filozof a naturista MEDY Nejsou myšleni Germáni, ale Spokojené státy, jenže za tři roky už nám nebudou zakazovat fotit naháče.

 
-

Re: západní normy

Vložil Prcek (bez ověření), 5. Leden 2009 - 14:56

Myslíš, že už nebude koho fotit? Nebo snad, že lidé si sami uvědomí, že někteří být foceni nechtějí a proto, že to nechaji jen čistě na nás bez toho zákazu? Já osobně si myslím, že ten zákaz na takových místech je správný, ale současně by měla být ta možnost se fotit jen pro svou potřebu. Myslím tím sebe, svých rodin a okolní přírodu. V aquaparcích je všude dost letáků a stánků s obrázkama aquaparku takže tam stačí fotit jen sebe a také by tam mohl být ten profesionál co by každého vyfotil jak chce do svého alba.

 
-

Re: Re: západní normy

Vložil Gwynbleidd, 5. Leden 2009 - 15:52
Obrázek uživatele Gwynbleidd

No tak nějak by to mělo být, jenže s tím profi fotografem je problém, že tě nevyfotí když zrovna chceš (nezachytí ten okamžik, na který si chceš díky té fotce připomenout), protože nemůže být všude najednou a není to vyfocené tebou, nemá to ten tvůj osobitý styl… . Když provedeš zákaz focení cizích lidí, jak zkontroluješ, že si lidi fotí jen sami sebe navzájem. Zase jen tak, že si lidé pohlídají jestli je někdo fotí a když, tak tomu dotyčnému fotografovi ztropí zcénu. Dejme tomu, že někdo vyfotí 50 „nežádaných“ fotek, pokuď se najde jen jeden odvážnější co ho aspoň u té jedné sprdne, tak nad tím mávne rukou. Jenže když se ozve z těch 50 focených třeba 40 lidí a to někdy i skupinky, toho „šmíráka“ to odradí, protože ho to ztrapní a za tu cenu nebude mít potřebu dál fotit. My slušní, co si chceme udělat památku na své zážitky, nikomu tím neškodit, nefotit nikoho za zády a bez svolení, budeme mít klid. Třeba se to od nás naučí i ten váš západ. Proč se ohlížet za západem, když zrovna češi přinesli i tomu západu tolik novinek a pokroku, na to že jsme malí jako jedno jejich město.

 
-

Tak jsem při browsdání narazil

Vložil abel (bez ověření), 5. Leden 2009 - 16:14

…na tyhle stránky http://www.sunsportgardens.com/…gallery.html. Americké. Mám pocit, že dobrat se nějakého „závazného pravidla“ ohledně fotografování, platného pro celou naturistickou komunitu všude na světě asi nepůjde. Přijde mi, že tato snaha, patrná v celé diskusi na Naturistovi, je prostě jen dětská nemoc naturizmu v Česku, vždyť jsme vlastně první generace, kterou automaticky za nahotu nebuzerují (tedy, jak kde [Úsměv] ). Naprosto nepochybuji, že pro někoho fotografování může být problém, ale jak je i z tohoto příkladu vidět, nějaké paušální „zatemnění“ se mnohde nepěstuje. Co z toho plyne: diskutujme dál.

 
-

aha

Vložil Pohodička (bez ověření), 5. Leden 2009 - 17:26

Pohodička – filozof a naturista MEDY Aha, tak Amíci se také fotí nahatí, tak to asi tou západní normou myslel Španěly nebo Portugalce, možná si Španělé nepřejí, abychom se fotili nahatí. [Spiklenec]
Možná existují mnohem lepší západní naturistické normy, až je někde najdeme, možná je přijmeme, do té doby navrhuji přijmout zdařilé ilustrované naturistické normy Jirky Rybky. [Úsměv]

 
-

Pořád doufám,že se to zlepší

Vložil naroznej (bez ověření), 5. Leden 2009 - 20:05

Oni nejenom naturisté , ale i všichni lidé se k sobě na západě chovají tak trochu slušněji a ohleduplněji. Pokud se do sauny chodí bez plavek , tak tam skutečně všichni jsou v bez plavek (zde se mi občas stává , že někteří tam jdou v plavkách) .Když někdo přijde do sauny , obvykle všechny pozdraví. Všichni lidé respektují případné rozdělení bazénu na část pro skotačící a část pro plavce. Nikdy jsem tam nikde žádná pravidla neviděl , ale díky tomu,že se všichni chovají disciplinovaně a ohleduplně k ostatním tam žádná oficiální pravidla ani být nemusí. U nás je to bohužel o něčem jiném. Na našich silnicích se pomalu již bojím jezdit , ale jet třeba do takového Rakouska je balzám na nervy. Pevně věřím, že až tento národ překoná svá „telecí léta“ , dožene západní Evropu nejen po ekonomické stránce ale i v chování a ohleduplnosti mezi sebou

 
-

Re: ilustrovaná pravidla

Vložil meesha (bez ověření), 5. Leden 2009 - 20:26

Jirko, to se ti moc povedlo, je to supr [Spiklenec]

 
-

O pravidlech a lidech

Vložil Petr, 6. Leden 2009 - 0:49

Vážení přátelé,

Především díky Abelovi za pěkný odkaz z brouzdání po síti. Zařadil jsem si ho a příště, až budu v Palm Beach, tak tam zkusím zajet. [Úsměv]

Už ted ale mohu návštěvu Sunsports Gardens Family Naturist Resort bez obav doporučit všem, kteří se chystají pokračovat v planém mudrování o fotografování naháčů.

Odkaz na fotky z rezortu http://www.sunsportgardens.com/…gallery.html už komentovali Abel, Pohodička a další.

Co dodat. Pojdme překonat vlastní pohodlnost a trochu narušit pohodičku, a porozhlédněme se na uvedených stránkách. Rychle najdeme záložku RESORT RULES:

http://www.sunsportgardens.com/…rtrules.html

a najdete tam nadpis (v závorce je český překlad) :
Rules and Regulations Effective 01/01/2006
(předpisy a nařízení….)

a pod ním více jak 30 bodů, které se návštěvník zavazuje dodržovat při pobytu v rezortu. V záhlaví nadpisu najdete větu napsanou velkým písmem: EVERYONE VISITING FOR THE DAY MUST SIGN IN AT THE OFFICE UPON ARRIVAL Pokud nevládnete angličtinou: (každý návštěvník se musí zapsat/podepsat při příjezdu)

Přejděme k bodu 11 pokynů:

11. Cameras: Cameras are permitted in common areas only with written permission of the manager. Under all circumstances, permission of the person being photographed must be obtained before photographing them.

Český překlad: Fotografování je dovoleno ve společných prostorech pouze s písemným souhlasem správce rezortu. Za všech okolností, souhlas osoby, která má být fotografována musí být získana před jejím fotografováním.

Poučná ukázka, jak se Amíci z jednoho naturistického rezortu už více 40 let starají.

A to není všechno. Hned pod tím následuje další záložka:

For women only (pouze pro ženy) http://www.sunsportgardens.com/…menonly.html

Tenhle odstavec je také poučný a ukazuje, jakou pozornost je třeba věnovat ženám na podobných akcích.

I ten nápad, podepsat závazek dodržování pravidel při příchodu návštěvníka není špatný, co myslíte ?

Mně nezbývá než znovu citovat ing.Hájka. Konečnou odpovědnost nese vždy pořadatel, který odpovídá za dodržování zákonů a určuje proto pravidla chování na naturistické akci. Vidíte, že je skutečným profíkem a má tuto problematiku, jak se říká v malíku.

(Pro nevěřící mudrlanty a příznivce spikleneckých teorií musím ještě bohužel dopsat, že nejsem s p.ing. Hájkem spolčen a znám ho pouze z netu).

Možná bychom ho ale mohli požádat, aby díky svému přehledu se zkusil podívat, zda nemá po ruce pravidla z některého jiného zahraničního naturistického zařízení, když už nás kolega Abel na tuto dobrou myšlenku přivedl.

Možná také pochopíte, proč je mi stále více protivná ona zmiňovaná specificky česká cesta, založená, obávám se, na hledání nějaké osobní výhody nebo místní neznalé pohodlnosti, a to na úkor společné radosti ze života při dodržování pravidel vzájemně ohleduplného slušného chování.

 
-

Původně jsem chtěl

Vložil natur, 6. Leden 2009 - 8:05
Obrázek uživatele natur

Původně jsem chtěl reagovat na „americký odkaz“ poznámkou, že si nedovedu představit, že by v této zemi si někdo dovolil zveřejnit fotky nahých osob, a navíc ještě dětí, bez dokonalého právního zajištění – to by byla soudní a následně finanční sebevražda. Kolega mne předstihl – vše je trochu jinak, než jak bylo původně prezentováno. A přesně dle mého předpokladu – před řadou let jsem se tak trochu zapojil do projektu tvorby časopisu pro americké naturisty. Skončilo to právě na těch fotkách – ty děti nelze, zde je moc vidět, to by neprošlo, to by byl malér. A to jsem vybíral ty nejcudnější fotky, co měli čeští naturisté tehdy k dispozici.

Navíc mne tak trochu už přestává se zde na toto téma dohadovat, stejně to nemá význam. Zastánci „divokého fotografování“ budou stejně dál pobíhat se svými přístroji a cestou po areálu v pohodě míjet všechna možná „desatera“, ať už psaná či kreslená. Oni mají svá práva a práva jiných jsou jim lhostejná. Je to stejné jako na silnicích – doma neznají bratra, v cizině jsou jak beránci, kdo by taky platil ty vysoké pokuty neúplatným policajtům (mimochodem pro kolegu, jenž si pochvaloval Rakousko – zajeďte si do Švýcarska, to je balzám na nervy řidičovi). Takže až vyjedou třeba jen do Chorvatska, tak si ve Valaltě, Solarisu ten foťák vytáhnout na plně obsazené pláži vůbec netroufnou. Ono se po těch šutrech blbě utíká.

Bohužel nemám žádné archivní doklady s „naturistickými předpisy“. Vím, že existují, zejména ve Francii je měli francouzští naturisté velmi podrobně zpracované, na velkých deskách provedené a u vchodů do areálů vyvěšené. Osobně jsem několikrát podepisoval jako vedoucí zájezdu, že je budeme všichni z autobusu dodržovat. Takže – jako v té Americe. Možná by je bylo možno získat od INF. Ale jak jsem napsal výše, obávám se, že u nás by to byl stejně jen „cár papíru“. Zkusit se to ale může.

Skutečně však největší tíha zodpovědnosti leží na organizátorovi a pořadateli akce. On určuje charakter akce, ovlivňuje svým rozhodnutím trendy zábavy, návštěvnosti, ekonomické výsledky akce, podporu sponzorů, atd. My – naturisté, máme pak jen k rozhodování dvě možnosti – pojedu, nepojedu. A zde bych těm nejhorlivějším zastáncům fotografování doporučil – nikdo vám přece nebrání zorganizovat si svoji vlastní akci, pronajmout si aquapark či bazén, pozvat si lepé děvy, zmalovat si je dle svých představ a fotit, fotit, zepředu, zezadu, zezdola, zeshora, jak jen libo. A také poznáte, jak výnosná taková akce je (jak bylo uvedeno v jednom příspěvku), jak snadné je vše připravit a „ukočírovat“, co volného času vám zústane na vzájemné kontrolování si nafocených snímečků.

Ale nyní zase chvíli vážně. Domnívám se, že v tom mém dříve uvedeném rozvitém souvětí je řečeno vše. A byl bych skutečně rád, kdyby naturistická pohoda nevládla pouze za našimi hranicemi, ale i na našich domácích akcích. Buďme si vědomi toho, že v této chvíli je zde pouze pár osob, které jsou schopné a hlavně ochotné věnovat svůj volný čas tomu, aby těm ostatním připravily nějakou naturistickou akci, na které bychom se my, naturisté, cítili spokojeně a uvolněně. Těch nerváků a shonu máme v práci dost.

natur

 
-

ještě k skupinové fotce na kalendáři

Vložil fiba, 6. Leden 2009 - 10:07
Obrázek uživatele fiba

Čekal jsem s reakcí na příspěvek o velké společné fotce na kalendář na přestěhování serveru, takže trochu se zpožděním.
Ivoš psal, že všem řekli, že fotku dostanou e-mailem od profi fotografa, ať se jdou fotit. Přesto půlka lidí zůstala jen fotit. V tomto souhlasím, že to svědčí o tom, že se jen honí za fotkama. Po tomto docela chápu Ivošův postoj k fotografům. Jen mě stále mrzí, že jsme pak všichni házeni do jednoho pytle.

 
-

souhlas

Vložil Pohodička (bez ověření), 6. Leden 2009 - 10:21

Pohodička – filozof a naturista MEDY Tímto dávám svůj písemný souhlas všem, kdo mne chtějí fotit, že pro vlastní potřebu mohou a moji fotku mohou také zveřejnit zde. O souhlas mne požádejte v případě komerčního využití nebo snahy mne nějak poškodit. [Spiklenec] Pravidla Jirky Rybky jsou stejně lepší, tímto jej žádám o souhlas jeho pravidla umístit na mých stránkách (s uvedením autora).

 
-

podřízení se pravidlům

Vložil fiba, 6. Leden 2009 - 10:36
Obrázek uživatele fiba

Koukám, že zase přibylo plno příspěvků. Souhlasím s tím, že by asi bylo dobré nějaká pravidla mít. Přijde mi nesmysl, že by na začátku všichni podepisovali nějakou listinu, jak se mají chovat. Navíc x lidí tam je již před začátkem n-akce. To jako v 20:00 všechny vyženou do šatny a začnou chodit znova a podepisovat?
Za sebe nemám problém se podřídit rozumným pravidlům. Třeba i zmiňovaným kontrolám fotoaparátu. Na druhou stranu jak dokážu kontrole, že mi případně nějaký soutěžící dal souhlas k focení. To je ale jiná kapitola.
Jaký je pokles žen na společných akcích proti dřívějšku nemohu posoudit, jelikož jsme teď byli na takovéto akci poprvé. Nicméně na Vlkvě, kam jezdíme na společnou plážičku jsem ještě neviděl ženu samotnou. Bývají tam samotní muži. Ženy vždy jen s partnerem. Neviděl jsem tam ani onanování ani sex. Viděl jsem ale focení (v rámci rodiny či party). Jezdíme tam rádi. Přitom poměr tam také vychází lépe pro muže.
K ohleduplnosti na západě řeknu jen toto: asi všichni známe Němce a Rakušany na našich silnicích. Nemyslím, že mají slušnost v krvi. A myslím, že bude se mnou hodně lidí souhlasit.
Poslední reakce na poznámku, že nepotřebuji fotky kvůli památce: přivezu si fotky z každého výletu. Je to proto, že nemám fenomenální paměť. Tu mají obvykle jen lidi s velmi nízkou inteligencí (nemyslím to proti nikomu z diskuse). Proto si vše fotím, abych si to za pár let připomenul. Zrovna včera mi jeden kamarád psal, že koukal na staré fotky z Babylonu a lituje, že jich udělal jen 15, protože jsou to pěkné vzpomínky. Fotil jen rodinu.

 
-

vnitřní pravidla

Vložil Pohodička (bez ověření), 6. Leden 2009 - 10:42

Pohodička – filozof a naturista MEDY Naturisté mají svá vnitřní obecná pravidla, vědí, jak se mají chovat, protože to, co zde řešíme jako přestupky, není možné dělat ani na textilní pláži. Focení slečny v plavkách z blízka by neprošlo ani tam. A pokud se objeví excesy úleťáků, tak jsou to nejspíš provokatéři, kteří mají za úkol naturismus a naturisty diskreditovat.

 
-

re: vnitřní pravidla

Vložil meesha (bez ověření), 6. Leden 2009 - 11:15

Pohodičko, připadá mi že se moc koukáš na Televizní týdeníky z 50. let. Všechno je v nejlepším pořádku a pokud se objeví nějaký problém, můžou za to nepřátelé naturismu a agenti textilního průmyslu. [Úsměv]

 
-

slušnosť

Vložil vlado, 6. Leden 2009 - 11:22

by mala panovať hlavne medzi nami, aj keď sa nepoznáme, tak sme de-facto jedna veľká partia. Na nemcoch sa mi napríklad páči to, že sú slušní. Nikde inde som si nepripadal ako v nejakej veľkej rodine ako v fkk-kempoch. Ráno vstanem, a ak dvestokrát nevyslovím „morgen“, tak ani raz! Boli časy (pätnásť rokov dozadu?). keď dávali najavo, že nami opovrhujú (jedinci!), ale teraz je to z ich strany (nemcov, holanďanov…) o slušnosti! Zastavia sa, pokecajú, minimálne pozdravia. A to veru nemôžem povedať o našincoch, slovákoch, čechoch, ktorí sú uzavretí a riadia sa heslom „dej pokoj, neotravuj, hleď si svého!“. Stavím sa, že dostanem veľa odpovede typu „my takoví nejsme!“, ale verte mi, že za tých pätnásť sezón v Monsene, Koversade, Ulike, Solarise, či Valalte som mal takéto skúsenosti. Ľahko sa dalo rozoznať, či ste stretli nemca-holanďana-taliana, alebo čecha (o slovákoch nepíšem, lebo my sa tam vyskytujeme bohužiaľ minimálne). No ale príspevok som začal s tým, že pravidlá sú fajn vec, ale fakt to chce ich aj dodržiavať. Ale počkajte, čo sa stane, keď na nás vletia rusi! Už teraz si poliaci „robia meno“, ale čo bude, keď aj k nám (Vám) zavítajú rusi… Je ich plné Bulharsko a tvária sa, že pre nich žiadne pravidlá a hlavne žiadne obmedzenia neexistujú! Takže Vážme si slušných západniarov (aj keď to občas so svojou „disciplinovanosťou“ preháňajú), vážme si našej pohostinnosti (aj keď ju nie vždy moc vidieť) a hlavne berme všade svoje drahé a krásne polovičky!

 
-

ad USA

Vložil fiba, 6. Leden 2009 - 12:30
Obrázek uživatele fiba

Ještě mi došlo, že příspěvek k USA byl možná reakcí na můj příspěvek o focení dětí v plavkách v USA. Psal jsem, že v některých státech. Také tam v některých státech je povolená soulož jen v pozici na misionáře. Také jsem ale nedávno četl, že v jednom státě bylo nějakým klukům horko a tak se na ulici opalovali nazí. Dostalo se to k soudu a ten rozhodl, že to, že to někomu vadí, je jedno. Pokud nebudou někoho opravdu obtěžovat, tak mohou. On totiž mezi jednotlivými státy USA je rozdíl v pojímání nahoty skoro jako mezi Dnešní Evropou a Evropou v 18-tém století.