NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Putování po Bulharsku 2019 Pomorie, Nesebar,

Vložil admin, 25. Únor 2020 - 0:20

AKTUALIZOVÁNO 28.2. – NOVÉ VIDEO
Bulharsko stále patří k nejoblíbenějším místům naturistických dovolených. Tradiční liberálnost Bulharů i příjemné prostředí přispívají k atraktivnosti n-pláží.

Ty jsou za desetiletí už tak zažité, že nejsou mnohdy ani označované a přesto jsou naháči stabilně navštěvované.

Svoje zážitky ze světoznámého Nesebaru a blízkého Pomorie nám dnes popíše Mirek ze Zlína. 

Naše turistické cesty do Bulharska v posledních letech byly též ve znamení naturistickém.
Černomořské pobřeží je stále velmi oblíbenou destinací a rozvoj turistického průmyslu pozměnil i dříve pusté lokality. Naše návštěvy proběhly v letech 2016 – 2019 v měsících červen až září.
Již dříve zveřejněné reportáže podrobně popsaly jednotlivé lokality a tak zde budou zmíněny alespoň krátká zhodnocení současného stavu v námi navštěvovaných místech v jižní části bulharského pobřeží.

NESEBAR
Pro přehlednost začneme od severu a zavítáme na jednu z deseti bulharských TOP pláží oceněnou modrou vlajkou.

GPS 42.649000, 27.714979 Beach For Nude People Nesebar, fotky, recenze.
Nesebar FKKNesebar FKK
Naturistická část je v jižní část hlavní jižní pláže směrem k městečku Ravda v blízkosti písečných dun. Jak ukazuje mapka, jde o uznávanou naturistickou lokalitu – byť na místě samém cedulky či jiné označení nehledejte (což platí v Bulharsku téměř všude).

Přístup je možný jak od severu po pláži od hotelů, tak od Ravdy – zde je možný příjezd po odbočení z cesty Ravda – Nesebar u benzinky ke komplexu Marina po 400 m asfaltky (možno parkovat i zde) a dále pak po odbočení vlevo následuje terénní úsek 300 m (dvě rozbité úzké cestičky) k bližšímu možnému místu parkování u dun. 

Naturistická část je od posledního stanoviště plavčíků v délce asi 120 m – jde o písečnou pláž s velmi jemným pískem. Na hlavní pláži je několik restaurací a další zázemí. Nevýhodou je zde blízkost textilní části, ze které proudí desítky zvědavců na procházky k jižní skalnaté části. V červenci a srpnu je po desáté dopoledne také zájem některých textiláků o získání místa v relativně klidné zóně. 

Část pláže je kryta skalním útvarem, který pokračuje na jih i mimo pláž a nabízí nejen romantická zákoutí, ale odpoledne také polostín. 

Do starého Nesebaru jsou to asi 2 km po pláži a cestě. Navštívit toto místo doporučuji – nejlépe před náporem turistů po ránu či dopoledne. I zde je možnost občerstvení či nákupu suvenýrů.
Nabídky ubytování jsou zde především v pozici hotelů či apartmánových domů a ceny v sezoně patří k nejvyšším v Bulharsku. Celkově je možné hodnotit místo pozitivně, ale jde o velmi rušnou lokalitu. 

POMORIE

Jižně od Nesebaru směrem na Burgas se nachází dříve poklidné lázeňské městečko Pomorie.

GPS: 42.579312, 27.632824 FKK Pomorie fotky, recenze
Dopravní dostupnost je velmi dobrá autem i autobusy od Burgasu, které obsluhují též blízké mezinárodní letiště.
Pro návštěvníky je k dispozici několik pláží, které jsou na jihovýchodní straně s jemným žlutým pískem.


Pro příznivce naturismu je k dispozici odlehlejší dlouhá severovýchodní část, která se vyznačuje šedočerným zabarvením – toto je dáno vysokým obsahem léčivé rašeliny, která dala základ zdejšímu lázeňství.
Cesta vede směrem na sever kolem GRAND hotelu  – zde je blízko muzeum soli a z větší části je možné jít i po pláži nebo jet autem po asfaltové komunikaci až na parkoviště.
Cestou míjíme bungalovy z osmdesátých letech – některé již mají klimatizaci a ceny ubytování zde patří k nejnižším (dáno kategorií).
Za posledními bungalovy je ještě malý bufet – ceny jsou zde ve srovnání s jinými lokalitami nižší.
Cesta pro pěší vede na sever a zde je tedy vlevo jezero, uprostřed násep a vpravo pláž.
Pláž je dostatečně dlouhá i široká a klidné místo si zde najdete vždy. Proti jiným místům je zde docela silnější proudění a tak jsou častější i vlny. Na náspu jsou malé terénní vlny, které poskytují přirozenou ochranu při silnějším větru.

Z našeho pohledu jde o příjemnou a klidnou lokalitu a často se sem vracíme. 

POMORIE from drone:Zobrazit místo FKK Bulgaria + Romania na větší mapě


Další Naturistovy články z Bulharska

Shrnutí dojmů z Bulharska
Posledních šest let dáváme v létě přednost Bulharsku před Chorvatskem či jinými přímořskými destinacemi. Takže dojmy z posledních cest nám přinesly poznání nejen černomořského pobřeží, ale též velmi pestrého vnitrozemí. Bulharsko zůstává zemí s velmi příjemnými cenami, širokým spektrem možností ubytování a mnoha krásnými místy pro relaxaci a koupání. Rovněž možnost volby přepravy mezi silnicí a rychlejší leteckou variantou zvyšují dostupnost této země.

Převažující klientela je z Ruska a Ukrajiny. Domácí tvoří rovněž silnou skupinu a moře též milují, ale v plné sezoně často zavítají též do hor. Naše zastoupení je tradiční společně se Slováky. Z dalších národností jsou častými hosty Holanďané a Moldavané. Opalování a koupání bez plavek je tolerováno a je třeba však dodržovat určitá pravidla. Za posledním stanovištěm plavčíka je tedy na většině pláží naturismus možný. Pokud nelze dle poměru textiláků zrovna odhadnout typ pláže, je dobré se zeptat plavčíka. I tak se můžete setkat občas s ortodoxním odpůrcem naturismu a je tedy lepší využít osvědčené lokality. Dříve poloprázdné pláže v Černomorci, Kavacite u Sozopolu či Veleka u Sinemorce poskytují dnes klidné zázemí jen v okrajových skalnatých částech.

Ubytování je možné získat přes běžné vyhledávače a rovněž jsou v sezoně dostupné kempy. Někteří využívají možnosti přespání v karavanu v blízkosti pláží – například u jižní pláže v Nesebaru či u velké pláže Djuni (podle místních je sice uprchlická situace plně pod kontrolou, ale policie nemůže hlídat trvale všude a zejména ne na odlehlejších místech). Na plážích se nám za poslední léta nic neztratilo, méně vítanými bývají muži občas nabízející masáže a více vítanými bývají i zásobovači teplou kukuřicí – například na černé pláži v Pomorie.
5