NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Řecko - ostrov Kefalonie (1.)

Vložil Anonymní, 7. Duben 2010 - 22:51

Kefalonie je největším ostrovem Jónského souostroví a šestým největším ostrovem Řecka. Naleznete zde mnoho lákadel, rušná městečka, ale i romantická místa plná klidu a pohody. Narazíte zde na jedinečné scenérie. Rozmanitost ostrova je až překvapující. První osídlení řeckého ostrova Kefalonie se datuje už do roku přibližně 50 000 př.n.l. Velkého rozkvětu ostrov Kefalonie zaznamenal za mykénského období. Ve 2. stol. př.n.l. připadl Římanům. Tak jako ostatní Jónské ostrovy byl 2 století pod vládou Benátek. Hlavním a správním centrem řeckého ostrova Kefalonia je město Argostoli. Leží v zálivu a je doslova zahaleno bujnou vegetací. V roce 1953 bylo město doslova zničeno zemětřesením. Podle starých nákresů a plánů bylo znova vystavěno a vy máte dojem, že si zachovalo původní ráz. 

Popularitu získal tento ostrov zejména díky knize a filmu: Mandolína kapitána Corelli. Průvodce po řeckých ostrovech Ernie Bradfort hovoří o tomto místě jako o idylické pláži s oranžovým pískem. Ostatní průvodci hovoří o osamělých dlouhých úsecích a 3 kilometrech „běžícího“ písku. Novinkou v posledních letech je zde založení nového naturistického letoviska (Vassiliki Naturist Club) poblíž vesnice Spartia. Pro více informací o tomto ostrovu zkuste CK VIAMARE: Kefalonia Island a turistického průvodce.

NATURISMUS NA KEFALONII:

SKALA Beach MAPA

Skala se po mnoho let neoficiálně chlubila, ale ve skutečnosti se jedná o naturistickou pláž nedaleko hlavního města, krytou skalami od hlavní pláže. Bohužel se o tomto malém ráji šíří špatné zprávy. Začátkem léta 2003 se objevily zprávy o opakovaných policejních razií, během kterých byli nudisté vyzváni pod hrozbou trestního stíhání, aby se oblékli. Zmiňováno to bylo i v řeckém zpravodajstvím. Na počátku roku 2002 zde byl údajně vyhlášen zákaz nahoty. Dle zpráv byli dokonce nudisté zastrašováni místními obyvatelé se psy.

Zprávy v roce 2005 ukázaly, že „tato strategie“ (znepříjemňování pobytu nudistů) na hlavní pláži byla úspěšná. Jak napsal jeden korespondent: „Najdeme lepší pláže kdekoliv jinde“.

Novější zprávy zveřejněné na fóru Barefoot dokládají, že zde probíhaly častější policejní razie a další nepříjemné zásahy. Kapitán obdržel několik zpráv (včetně některých z června 2008), podle kterých více než 15 nebo 20 naturistických párů i nadále využívají pláž kolem pohoří bez incidentů. Proto je nyní těžké poskytnout jakékoliv doporučení.

Zpráva z konce roku 2005 uvádí, že na skalnatém místě, které bylo využíváno naturisty se objevila na pláži cedule se zákazem nudismu ještě před tím, než kameny ze skály zavalily pláž. Ať už ze soucitu nebo (spíše) ze sociálně-ekonomických důvodů, byly cedule z oblastí odstraněny, a když jsem tam byl s novináři v září, bylo na místě (jihu skalnaté oblasti) asi 20 párů. Čas ukáže, zda tento trend bude pokračovat, či zda se jednalo o povolení, nebo zda je to krok ke zrušení celého zákazu. Zprávy z roku 2006 však říkají, že se tu naturismus stále provozuje.

Kapitán obdržel několik zpráv, ve kterých se tvrdí, že cedule „no nudism“ byly odstraněny, jiné však říkají, že jsou tam buďto stále, nebo byly nahrazeny. Naturisté, kteří tuto oblast navštívili v květnu 2007 mi sdělili, že cedule „žádný nudismus“ byly přesunuty na pláž směrem k Mounda Bay a Skala je k naturismu využívána. Pláž byla také značně vyčistěna. Několik podobných zpráv přišlo od června 2008, obvykle se hovořilo o 15–20 párech využívajících tuto pláž. Tato dlouhá pláž se nachází v extrémním jihu Kefalonia u města stejného jména. Popis cesty: Jeďte rovně směrem k moři, zahněte na západ a zaparkujte pod stromy poblíž moře. Pláž se pak rozprostírá přímo před vámi. Jedná se o hlavní písčitou pláž města se slunečníky, lehátky a šlapadly. Nacházejí se zde také kavárny a hospůdky. Nudistická část začíná na pláži u úbočí velkých skal (směrem na západ k headland Skala) – pěšky cca 15 minut. Písek je zde nádherný a stejně jako voda, čistý. Vlny jsou nepatrné a přístup do moře se svažuje mírně. Půjdete-li dále směrem na západ, směrem k dalšímu mysu, pláž se stává trochu shingly, ale je stále určena pro naturisty. Nízké skály urychlí vstup do moře. Pokračujete-li okolo skal k dalšímu břehu, pláž v dálce může být také považována za výchozí bod oblasti pro naturisty (cca 10 min. chůze) Kapitán navštívil osobně Skalu v červenci 1998 a sdělil, že je to naprosto úžasná nudistická pláž. Kromě delší vzdálenosti, mají nudisté k dispozici nejlepší část této krásné pláže. Kapitán slyšel, že je zbrusu nové znamení říkat „Beach SPITHOI“ se šipkou ukazující na pravou část pláže, která je obklopena skalami, jež vidíte na obrázku. Většina zpráv naznačuje, že nudismus zde může být příjemně provozován.


MOUNDA MAPA (levá pláž)

Na východ od Katelios se nacházejí Kaminia a Potomakia, které jsou společně nazývány jako Mounda. Jak již bylo uvedeno výše, je skalní výskyt jižně od Skaly u mysu Mounda nudistům nakloněn. Mohou se zde scházet a je i možné dostat se podél pláže z Katelios do Skály. ( „Beach SPITHOI“ z Scala na mys) Popis cesty: Mounda je dosažitelná krátkou jízdou od Skala: Pojedete-li směrem na Argostoli, po chvíli narazíte na ceduli Mounda beach – nachází se po levé straně. Minete Mounda Beach Hotel, a kolem Marina Bay Hotel kdekoliv zaparkujete a běžte nalevo k pláži. Po 5ti minutách nebo tak nějak opustíte textiláky a budete se moci svléknout :–). (2005) Nudisté, kteří navštívili v červenci 2007 následovali cedule k pláži Ratzikli k silnici Scala. Zamířili dolů k hotelu, a před zatáčkou směrem k Ratzikli / Katelios zaparkovali vedle malého kostela. Je zde dostatek místa k parkování. Lehátka byla na pláži, ale byla často obsazena, proto zamířili na jih (vlevo) na nejjižnější část ostrova, moře bylo po jejich pravé straně. Zhruba po 800 metrech pláže bylo poměrně jasné, že byla navštěvovaná jen nudisty. Usadili se na různých místech po celé délce tohoto úseku. Lidé byli od sebe tak 50 metrů a byly tu různé „typy“: hlavně páry, odděleně muži a pak skupinka 6 lidí, 3 páry! Celkem tu bylo tak mezi 4 páry nebo 20 páry / singlů, záleželo na průběhu dne. Docela spokojeně tam pobývali od 10 do 21 hodin. Bylo poměrně horko, takže slunečníky byly užitečné. Písek byl jemný a mírně svažoval do moře. Nepotřebujete zde ani obuv, mořské dno je písčité. Prostě výborné. Kamina je velmi mělká písečná pláž, která je populární pro rodiny s dětmi. Pláž je podpořena novým rozvojem, která oblast ohrožuje. V důsledku toho jsou zde také lehátka a slunečníky. Zpráva z června 2008 tuto zprávu potvrzuje. Potomakia byla nejlepším místem pro naturismus (červenec 2001), několik párů zde bylo vidět každý den. Jedná se buďto o lidi ze Skály, kteří to spojují s procházkou nebo jako můj přispěvovatel z Katelios. Na pláž se dostanete po silnici dolů z Ratzakli na Kaminia pak pěšky na východ nad lehátky. Nicméně je tu nová hotelová zástavba, která byla vyhloubena z nové silnice na útesu a zničila velkou část písečných dun. Nejlepším způsobem, jak chodit na Potomakia z Katelios NENÍ po silnici, protože trvá hodinu a půl, ale po pláži. I přes obavy policejních razií v nedalekém Skala, Potomakia měla v srpnu 2003 stále příliv naturistů. Tato čistá a příjemná pláž s jemným pískem, která mírně svažuje do mělkého moře je vynikající. Jemný, chladný mořský vánek je také ideální pro slunění. Kromě mého přispěvovatele a jeho partnerky, tam bylo několik rodin a párů, které dny strávili na pláži Potomakia. Procházky po nábřeží ve Katelios jsou jasně značeny k Turtle Beach nad mysem. Není to určeno pro zbabělce, ale rozumně jednoduché pro zkušené chodce.
Je třeba poznamenat, že jak Kaminia tak Potomakia jsou pláže pro hnízdění kajmanky dravé (želva). Místní nátlakové skupiny se snaží zastavit vývoj v této části pláže. Želvy používají k hnízdění Skala, ale díky rozvoji byly zahnány zpět. Místní obyvatelé dbají na zachování Loggerhead želv, ale zároveň se snaží zachovat cestovní ruch, ze kterého mají benefity. Nedoporučuje se v této oblasti kempování. Pravidelné obchůzky na pláži odrazují od grilování na pláži, zároveň tyto skupiny každého informují o problémech s narušením želvích hnízd. Pokud chcete používat slunečníky, musí být pouze na pláži u moře. Je vhodnější je však nepoužívat vůbec. Při odchodu z pláže nezapomeňte uklidit odpadky a zničte všechny hrady z písku. Tato pláž má velký potenciál stát se nudistickou. Jestli bude více naturistů využívat tuto pláž, může to mít vliv na rozvojové plány hoteliérů apod … V průběhu června 2005 byla pláž téměř prázdná od Marina Bay Hotelu k útesu „Skála“ na konci pláže. Jen občas tu byli nahé páry po celé délce tohoto úseku. Nudisté, kteří navštívili Kefalonii v červnu 2009, potvrzují, že nudismus se stále těší obliby na východním konci Mounda Bay.


KORONI beach MAPA

Tato pláž (poprvé zahrnuta do průvodce v červnu 2003) je nádherná s velmi jemným zlatavým pískem několik metrů do moře. První den, když jsme tuto pláž navštívili, tam byly jen dva páry, oba nazí. Během dne pláž navštívilo ještě asi 8 párů. V této části se nenachází žádná hospoda. První den tu nebyla ani lehátka. Když jsme pláž navštívili za tři dny, nevěřili jsme vlastním očím. Na začátku pláže se objevila nová lehátka pro návštěvníky. Lidí tu nebylo tolik, ale to se bezpochyby může změnit, až se pláž stane známou. Popis cesty: Chcete-li se sem dostat, jeďte směrem od Argostoli ke Skala přes obec Platies. Dostanete se na křižovatku (Skala doprava a doleva Poros), zahněte doprava, za 400 yardů se dostanete k další křižovatce, jeďte po hlavní silnici. Kousek za křižovatkou je na cestě cedule Koroni pláž (doprava). Pojedete dolů zhruba 3 mil. Je to poměrně strmé, ale uřiditelné i v malém autě. Na pláži je parkování a vy můžete jít i na druhý konec. Čtenáři hodnotí pláž 70 %. Zprávy z června 2006 potvrzují, že cesta na pláž byla opravena. Pláž je značena od hlavní silnice … ale buďte ostražití, cedule směřující k pláži jsou velmi malé. Pláž nebyla v žádném případě přeplněná, nicméně, byla tam řada slunečníků a lehátek obsazená textilákama. Moji čtenáři pokračovali dál na vzdálenější konec, kde se svlékli. To se setkalo většinou s mírnou lhostejností a zvědavostí ostatních. V průběhu odpoledne přijel malý motorový člun a na něm tři muži a dvě ženy. Jeden muž byl nahý … Byli jsme tak svědky další nudistické činnosti na naší návštěvě Koroni pláže. Čtenáři tuto krásnou pláž na samotě doporučují, i když byly zklamáni poměrně obtížným přístupem (nicméně i za toto můžeme být vděční) Zprávy pro tuto nádhernou pláž však nejsou příznivé pro naturisty, protože majitel pláže, který zde již má lehátka a slunečníky, plánoval otevřít v roce 2004 stánek se studenými nápoji, kávou apod. Také silnice by měla být lepší a měl by být zlepšen i popis cesty pro ty, kteří nevěděli, jak se na pláž dostat. Podle některých zpráv však pláž bude pouze pro textiláky. Zpráva ze srpna 2004: Cesta dolů k pláži je velmi špatná, ale s opatrností tam dojedete i malým autem. Pláž byla do našeho příjezdu (kolem 10té hodiny) opuštěná. Nalezli jsme zde silně zkorodovanou ceduli, která uváděla: „Ne karavany, ne nudismus“. Nedokázali jsme si nikoho představit, kdo by sem vůbec vzhledem k cestě jel s karavanem. Tvůrce této cedule musel být asi šílený. Rozhodli jsme se proto, že budeme ignorovat druhou část této cedule. Uprostřed pláže bylo asi 8–10 lehátek, ale ačkoliv jsme tam byli celý den, bylo využito pouze jedno. Několik dalších nudistických párů se nacházelo na levém konci pláže, ale vzhledem k tomu, že skály jsou velmi nestabilní, je opatrnost nezbytná. Velmi hezká pláž, hodně relaxace, avšak bez zařízení. V červnu roku 2006 se tu objevil malý stánek a lehátka a slunečníky k pronajmutí. Na lehátkách byli naturisté, jedna německá naturistická rodina byla odpoledne na východním konci pláže. V srpnu 2007 zde čtenáři našli malý bar a lehátka … my novináři jsme přistoupili k opačné straně baru a svlékli jsme se. Byly zde pouze nudisté a mnoho řeckých rodin, kteří přišli, aby si u skal za námi nanesly bahenní masky – ne příliš příjemné.


KATELIOS MAPA (textil?)

Popis cesty: Na silnici z Skála do Argostoli projedete po několika kilometrech vesnici Ratzakli a pak narazíte na odbočku na pláž Katelios. Pojedete dolů pár kilometrů než narazíte na ceduli: „Nudistické plávání zakázáno“ Zklamaně se vrátíte. Na pláži je snack bar. Pláž je písečná a moře s malými vlnami. Bylo by to hezké, jen kdyby …, ale to není. Nejméně jeden nahý pár strávil v srpnu roku 1998 většinu dne na severním konci této pláže (opalovali se, koupali se, leželi na naukovacích matracích), aniž by někoho obtěžovali… Kdo ví: třeba trochu nahé kolonizace, snad?


PARADISI (Sissi) beach MAPA

Popis cesty: Chcete-li jet na tuto pláž je nutné jet od Lourdas směrem k Poros, a sledovat ukazatele na Theotoku klášter Sissi. Do Theotoku (klášter Sissi) je dobrá asfaltová silnice. Pak se komunikace směrem vpravo dolů (na pláž) zhoršuje (zhruba 2/3 cesty dolů je vhodná pouze pro automobily 4×4), neboť povrch je velmi nestabilní (přes komunikaci vytéká i pramen). Proto je doporučeno auto ponechat už u nové klášterní budovy Theotokou. Pojedete-li malým vozidlem, můžete sjet dolů do staré Theotoku – klášter Sissi, ale vzhledem ke špatnému povrchu vozovky, velmi opatrně! Ti, co se rozhodnou to sejít by měli vědět, že je to cca 2 míle, tj. 1,2 km) Terén dolů není tak zlý, i když v létě to není vzhledem k teplotám příjemné. Čtenář a jeho manželka říkají, že jsou v dobré kondici (v tělocvičně několikrát týdně), ale i pro ně je to poměrně náročné. Někteří však tvrdí, že to příliš obtížné není, ba že je to dokonce i docela příjemné.
Nicméně, na pláži je krásně. Tři písčité zátoky propojeny sladkovodním pramenem uprostřed pláže – nádhera! Vydali jsme se procházkou na levou stranu. Na pláži bylo za celý den pouze několik párů. Nudistický pár se dvěmi dětmi byl uprostřed pláže a ne moc párů bylo na pláži vpravo. Klášter v horní části je poměrně nový, a cestou dolů nebo nahoru míjíte ruiny starého kláštera. Velmi, velmi malebné a stojí určitě za to, se tam dostat. V červnu 2006 mi novináři řekli, že tam byl jen jeden naturistický pár z Rakouska. Několik malých loděk lemovalo pláž – jeden muž se nás snažil natočit (jak ubohé). Jiná dvojice na lodi se během pár minut oblékla. Novináři mi říkali, že od srpna 2007 je to stále klidná a nudistická pláž: když tam naši reportéři přijeli, ve 14.00 hodin, bylo tam 6–8 lidí, 100% nudisté. Po hodině přijely dvě rodiny – textiláci, ale ignorovali nás. Takže i nadále jsme se tam cítili velmi příjemně.
Čtenáři také jednou navečer navštívili pláž pod Theotoku Sissi klášterem – 2,5 mil na východ od pláže Lourdas. Pláž byla opuštěna a plávání bylo skvělé. Zprávy z léta 2001 potvrzují, že tato pláž je vhodná pro naturisty a většinu času je opuštěná.
Pláž je úžasná a květiny na útesech během května jsou velmi pestré. Čtenář zde strávil dva idylické dny. Na pláži byly jen další dva páry. V místech je v moři skála, ale pokud do moře půjdete středem, je krásně čisté. Nádherné místo, kde si užijete opravdu klidné nudistické dny. Čtenáři v srpnu 2007 potvrzují, že 70–80% tvoří nudisté a je tu velmi příjemně.


LOURDAS-Trapezaki beach MAPA

Lourdas sám o sobě je pomalu se rozvíjející letovisko, většinou založené na ubytování v apartementech. Nachází se na strmém kopci, takže mít tu auto je velmi praktické. Doporučujeme jako klidné místo k pobytu, zároveň je toto letovisko ideálním místem k prozkoumání zbytku ostrova.
Čtenáři navštívili Lourdas naposledy v roce 1999, kdy posledních 300 yardů na východním konci pláže bylo naturistické. Ne už tak v červenci 2004: lehátka zabírala skoro celou pláž. „Vybrali jsme si Lourdas jako nudistickou pláž a byli jsme hluboce zklamáni – jako (předpokládáme) bylo několik dalších lidí, kteří zřejmě budou hledat jiné místo, kde budou moci být nazí.“ Půjdete-li odtud na západ asi 15 minut, naleznete tam několik písčitých zátok, které jsou oblíbené naturisty a jsou opravdu krásné.
Je zde několik malých písčitých zátok, do 100 m dlouhých, s několika dalšími naturisty. Najdete tu několik různě umístěných lehátek – některé používají nudisté – nezdá se, že by za ně někdo chtěl poplatek. Kajaky jsou k dispozici k pronájmu a zdálo se, že v červenci 2004 byli využívány jen naturisty. Krásné písečné pláže, čisté moře, atraktivní lokalita s horami v pozadí – určitě doporučujeme.
Popis cesty: Nejlepší přístup na tuto pláž je z Lourdas. Sjedete kopec (2 km) dolů k hospůdkám, zahnete vpravo, minete hospůdku „Modré moře“ a také parkoviště. Jeďte na konec cesty (asi 400 yardů) a zaparkujte. Po zaparkování před Vámi uvidíte bránu. Vypadá to jako vstup do soukromého domu, ale ve skutečnosti se jedná o hospůdku se zahrádkou. Projděte jí a vyjdete druhou bránou. Zahněte vlevo k pláži a běžte po mírném svahu dolů. Druhou možností je jít podél pláže, ale vzhledem k ostrým skalám, je to velmi nebezpečné a tuto variantu nedoporučujeme! Za druhým skalnatým pohořím najdete nudistickou pláž. Pozor, nachází se od Lourdas, ne Trapezaki!
Trapezaki se připojil k pláži Lourdas na východě. Celková délka spojených pláží je asi 2,5 mil. Ve východní části, trochu i na západní míli, se nacházejí lehátka – tyto oblasti jsou pouze pro textiláky. Nudistické koupání je možné pouze v prostřední části (čtenář oblast popsal jako: „nebe, vše nudistické, dobrý písek, nádherné“). Zpráva z května 2001 hovoří o tom, že musíte projít značnou vzdálenost buďto z Lourdas nebo i Trapezaki podél pláže, abyste našli střed mezi oběma místy. Stojí to za to, pokud máte výdrž, jsou to poměrně izolované pláže. Textiláci i naturisté tu šťastně koexistují. Nejvíce tu najdete čerstvých třicátníků a nebo starší páry. Mohou být zkoumáni místními nebo kolemjdoucími. To může tvořit negativní stín.
Jsem vděčný Terry (viz Terry Naturist deník) za příběh, který napsala, a za obraz pláže Trapezaki. Terry a jeho společník navštívili místo v červenci roku 2000, pohybovali se po celé délce 2,5 km mezi plážemi Trapezaki a Lourdas. Až na 200metrovou část byla oblast se slunečníky a lehátky. Do konce týdne přírodní, nedotčená oblast, byla zaplněna! Na rozdíl od ostatních středisek byla docela dobře rozložená a stála 2000 DMS (4 libry) za den. Ale to není jediná špatná zpráva. Od konce Trapezaki pláže a směrem k Lourdas brzy vyšlo najevo, že nudistické páry byli mezi ostatními roztroušeni po celé délce pláže s výjimkou těch částí poblíž hospůdek. Ne jen to, že člověk vybírající poplatky je rád, že může vybírat poplatky i od nudistů stejně jako textiláků. Jak se zdá, tak si myslí, že je to jediná možnost, jak předpokládat, že nahota není problém. Co bylo zcela jasné, bylo to, že když jdete na pláž nazí, odcházíte jako, že jste spojeny s ostatními! Asi 10 až 20% uživatelů pláže byli nudisté. Pláž, i přesto že je dobře využívána, nikdy nebyla plně obsazena. Slunečníky byly od sebe asi 10 –15 metrů.
Čtenáři využili ‚zátoku‘ zhruba v půli cesty podél pláže. První den tu byli jedinými nudisty, na konci týdne jich bylo zhruba půl tuctu nebo tak nějak. Kapitán i čtenáři věří, že by se tu mohla zavést tradice. Pláž má relativně čistý písek, ačkoliv jsme jedno odpoledne viděli znečištění malým množstvím oleje a dehtu. Moře se také jevilo jako čisté a jasné.
Čtenáři, kteří navštívili oblast v červenci 2001, zaparkovali v Trapezaki a vyrazili na východ podél pláže. Usadili se ve třetím zálivu, který byl opuštěn. Jako první pláž má kameny, přes které je unavující chodit, je lepší to vzít cestou za hospůdkou, která vede dolů až k druhému zálivu. Na konci zálivu je nutné přejít skálu, abyste se dostaly k třetímu zálivu – hrubozrnný písek s kameny v moři. Strávili zde klidné odpoledne a byli fascinováni, když viděli, jak se koupou želvy. Na konci odpoledne je míjel vpravo místní pastýř, který vedl své ovce z kopců. Zdálo se, že je docela milý a ani mu nevadilo, že nejsou oblečení a přátelsky je pozdravil. Půjdete-li dále cestou k Lourdas, naleznete tam další zátoky. Na naší pláži byly složeny slunečníky bez známek používání, ale vše naznačovalo tomu, že na vrcholu sezony je tato pláž určena pro textiláky.
Asi v polovině cesty podél silnice vedoucí obcí se na vrcholu útesu nachází rozcestník pro „Lithero“ hospůdku. Cesta dolů k hospůdce je velmi strmá (nikdy jsme neriskovali sjet dolů na rozdíl od ostatních). Od hospůdky běžte směrem na západ k Trapezaki. První část této pláže je textilně nudistická, ale za první skalou jsme našli klidnější oblasti, kde je nudistické koupání přijatelné. Pláž má hrubý písek nebo velmi malé oblázky. Do moře je zezačátku strmý sráz, ale pak se rychle zase stane mělkem. Čtenáři zde strávili velmi příjemných čtrnáct dní ve smíšené textilní / nahé společnosti bez jakýchkoliv problémů (červenec 2002). Tato pláž by byla ohodnocena 100%, kdyby nebylo těžkého přístupu.
V roce 2003 čtenář také dodal, že když tam v červnu byl, našel to „uncrowded“, obvykle okolo více než deseti párů, hlavně starší generace.“ Po celý den se množství textiláku procházelo podél pláže (příjemná procházka po pláži z Trapazaki do Lourdas), ale rozhodně se neměli k tomu se svléknout. Ve skutečnosti jim bylo příjemné vidět, když jeden mladý pár, po zřejmém úžasu, se svlékl a vstoupil do klubu. Nachází se tam ještě několik slunečníků, které jsou rozprostřené podél pláže (7 Euro za 2 lehátka + slunečník). Čtenáři, kteří navštívili pláž v červenci 2007 si nazí užili několik krásných dnů na Trapezaki. Jak již bylo řečeno, je to asi v půli cesty mezi pláží na Trapezaki (u rybářských lodí a pláží Lourdas). Měli pocit, že tato pláž neposkytuje stejný pocit svobody, kterou zažili na Mounda. V červenci 2007 návštěvníci sdělili, že se jedná o skvělou pláž, písčitou & brilantní ke koupání. Nejsou tu vůbec žádné problémy s nahotou, jak od místních obyvatel tak s textiláky. Nudisté byli podél pláže asi další 1 km. Zpráva od června roku 2009 potvrzuje tuto zprávu.


Vassiliki nudista KLUB MAPA

Kapitán se dozvěděl o nové nudistické oblasti – vzácná komodita v Řecku – během otevření v roce 2007, poblíž vesnice Spartia. Pro více informací navštivte Vigla Natura. Čtenáři hovořili o Vassiliki naturistickém klubu v Klismatu (asi 15 minut jízdy z pláže Avithos). Nádherné místo pro naturistickou dovolenou. Je zde k dispozici 11 klimatizovaných self-catering apartments, luxusní ubytování dle řeckých standardů, většinou se zahradou, nebo s výhledem na hory či na moře. Nejbližší textilní pláž je půl míle z kopce, a nejbližší nudistická pláž je Paleolinos. K dispozici je bazén, zahrady, dostatek lehátek, stinných altánků pro posezení, bar u bazénu, kde se podávají snídaně a obědy, a jídelna. Zdá se to býti velmi vzdálené a také mimo turistické stezky, je to však pouze 15 minut jízdy od letiště, ale i od Argostoli, hlavního města. Obchody jsou zhruba 4 minuty jízdy autem (mini trhy) a 10 minut do 4 supermarketů, AB je nejlepší, v okolí je i čerpací stanice. Auto je zde důležité, i když jsou silnice hrozné, za týden si na ně zvyknete. Mark a Samantha, angličtí hosté ve Vassiliki, Vás uvítají, ale ne dotěrně. Můžete se k nim připojit, nebo jít sami, jak se vám to líbí. Každý týden pořádají grilovací večery na místě nebo srazy v místní hospůdce, případně lodní výlety na vzdálenější pláže, které jsou jinak nedosažitelné a na kterých jsou naturisté. Nabízejí také masérské služby a donášku. Zajistí i pronájem automobilu pro vás a taxi na / z letiště, případně vyzvednou vaše auto. Nahota je zde přijatelné kdekoliv. Pobytu se zde účastní hlavně páry. Máme tu ale i 12letou dívku, která se tu vůbec nenudila, i když zde byla jediným dítětem 2 týdny. Mají tu již rezervaci na 2 týdny i příští léto. Vřele doporučujeme pro naturisty, kteří si chtějí odpočinout, zchladit se, prozkoumat okolí a užívat si!


PALEOLINOS BEACH MAPA

Částečně byla považovaná za nudistickou pláž po několik let. Z Avithos běžte vlevo, za 10 – 15 minut chůze podél pláže, kolem moře, minete slunečníky a půjdete okolo malého výběžku skály. Mezi ním a dalším velkým skalním výběžkem se nachází Paleolinos, malá, ale krásná písečná pláž. V moři jsou velké kameny a písek, převládá písčité dno. Skvělé ke koupání. Velké kameny ráno poskytují stín. Nejste vidět ani od hlavní pláže Avithos ani od pláže Klismata, která je na druhé straně přes skaliska. Měli byste být schopní přes ně přelézt z pláže Klismata (textilní), ale díky poslednímu sesuvu skály v zimě 2007–8 se to velmi zkomplikovalo. Pláž je krásná a křišťálově čistá voda ke koupání. Čtenáři navštívili oblast během srpna 2008. V dopoledních hodinách ji někdy měli téměř pro sebe, nebo s několika páry či 2 nebo 3 jednotlivci, kteří přijížděli kolem poledne. Ani odpoledne nebyly pláže přeplněné – a to byl srpen! Mezi naturisti jste našli směs Řeků, nizozemce, italy a angličany. Od Avithos sem zavítají z procházky i textiláci, ale když se ocitnou mezi naturisty, většinou se otočí zpátky. Jeden pár se u usadil a zřejmě poprvé vychutnával naturismus.
Pokračování o FKK na Kefalonii příště.


CK VIAMARECK VIAMARE Veškeré služby spojené s vaší cestou na Kefalonii s CK VIAMARE


Počasí na Kefalonii:
Click for Kefallinia, Řecko Forecast


Interaktivní mapa všech FKK pláží na Kefalonii:

Zobrazit místo Greece, Kefallonia, Zakynthos, Lefkada, Korfu na větší mapě


Video z ostrova Kefalonie (+ podobná videa z Kefalonie):
 


Originál článku na BAREFOOT – Naturist guide Greece
Pro NATURISTA.CZ přeložila Jana Pěkná, redakčně upravil, doplnil mapy a videa: Ivo Žurek.
3.666665