NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Rhodos & Tsampika Beach

Vložil eSHá, 12. Leden 2022 - 19:10

Tsampika BeachTsampika Beach Začíná nám rok 2022 a já konečně přicházím s popisem naší dovolené na tomto ostrově v září roku 2021. Jedná se o destinaci vzdálenou necelých 2 000 km od České republiky. Letadlo tam letí asi dvě a půl hodiny. Je to místo, kde na nás denně svítí sluníčko, moře je přítulné, píseček pěkně hřeje a my si tu konečně můžeme zalenošit, protože si to vážně zasloužíme. Fakt. O tento ostrov jsem se v minulosti moc nezajímal, ale na jaře roku 2021 se na našich českých spřátelených webových stránkách rozhořela celkem bohatá diskuze, že Rhodos je rozhodně nejlepší místo k rekreaci. Vyplynulo z ní, že na ostrově jsou dvě oficiální nuda pláže, Faliraki a Tsampika.

Tsampika Beach - ceduleTsampika Beach – cedule Pláž ve Faliraki byla popisována jako kamenité území. Vstup do vody byl doporučován v botách. Na samém konci pláže prý je gay komunita. Je tam i občerstvení a možnost pronájmu lehátek a slunečníků. Víc o ní nevím, nebyli jsme tam. Prosím tedy o nějakou reakci lidí, kteří to tam znají a kteří mohou zasvěceně doplnit v diskuzi tento můj článek.

Tsampika Beach je území s jemným pískem a pozvolným vstupem do teploučké vody. V hodnocení kvality a popularity byla všemi (i textilními) návštěvníky hodnocena vždy na prvních místech. Dostupnost je tam dobrá a servis na pláži dostatečný. Tuto pláž se Vám pokusím nějak přiblížit a dodat informace, co a jak… Některé cestovní kanceláře však varují svoje klienty, aby tam nejezdili, že polétavý píseček při větru je natolik otravný, že tam nejde vydržet. Není to pravda. Vydržet tam lze a alespoň tam není tolik lidí. My jsme to tam zažili pouze jedenkrát a to už byl vítr (který nám foukal vždycky z vnitrozemí) pěkně silný.

Auta na plážiAuta na pláži Zastávka autobusuZastávka autobusu Pokud si vyberete nějakou cestovní kancelář, která Vás na ostrov dopraví, měli byste bydlet na severovýchodním pobřeží. Zmíněná pláž Tsampika totiž leží asi 30 km jižně od hlavního města. Na samotné pláži nejsou žádné hotely, tam se neubytujete. Nalézá se mezi městečky Kolymbia a Archangelos. Pokud jste mladí, krásní, pružní a operativní, půjčíte si auto a dojedete si na pláž, kdy chcete a odkud chcete. Jenom si musíte dát pozor, abyste se při parkování nezahrabali s autem do hlubokého písku. Je tam sice betonový základ silnice, ale je zafoukaný pískem. Neměli byste tedy zajíždět daleko mimo něj. Pokud jste jako my staří, oškliví a pasivní, dojedete si na pláž místním autobusem, který tam každý den za pár „korun“ sváží lidi z širokého okolí. Od našeho hotelu jel 2× denně tam a navečer zase 2× zpátky.

Kolymbia - přístavištěKolymbia – přístaviště Na Rhodosu jsme pobývali 11 dní, ale na zmíněné pláži Tsampika jsme strávili bohužel pouze 4 dny. Ve dnech, kdy jsme byli na nějakém výletě, jsme se pak ve zbytku času koupali pouze na místních oblázkových plážích v Kolymbii. Na ostrově je tolik památek, že jsme si museli prohlédnout i další pozoruhodnosti. Byli jsme například na celodenním výletě v hlavním městě Rhodosu, uskutečnili jsme plavbu na Lindos a vystoupali jsme v největším horku na Tsampika Monastery. Bydleli jsme v klidném letovisku Kolymbia. Autobusovou zastávku jsme měli přímo před hotelem. Mohli jsme tedy po ostrově jezdit, kam jsme chtěli, i když jsme žádné auto neměli vypůjčené. Navíc byl v našem městečku malý přístav, odkud jsme posléze vypluli do starodávné akropole v Lindosu.

Cesta vzhůruCesta vzhůru KostelíkKostelík Pohled na plážPohled na pláž Jeden z našich prvních výletů byl pěší výstup na vrchol nejbližší hory, kde se nachází malý kostelík Tsampika Monastery. Vrchol se nalézá 250 metrů nad hladinou moře a je odtud nádherný výhled na obě dvě strany, na obě přilehlé zátoky. V jedné zátoce jsme bydleli a do druhé jsme se jezdili koupat, na zmiňovanou pláž Tsampika Beach.

Rhodos - hradRhodos – hrad V hlavním městěV hlavním městě Větrné mlýnyVětrné mlýny Náš celodenní výlet autobusem do hlavního města byl zpestřením po slunečných dnech na rozpálené písečné pláži, kdy už naše pokožka nezdravě červenala a potřebovala trochu stínu a nějakou příjemnou změnu. Město Rhodos má svůj půvab a je mi jasné, že jeden den byl na prohlídku málo.

Lindos přístavLindos přístav Lindos - AkropoleLindos – Akropole Lindos - opevněníLindos – opevnění

Pokud se, jako my, vydáte vyhlídkovým dvojstěžníkem Magellanos II na plavbu do městečka Lindos, zalenošte si na palubě, neboť Vás čeká strmý výstup uličkami starobylého městečka až k samotné akropoli. Budou Vám tam u přístavu nabízet svezení na oslech, ale je to jen na pár metrů a pak musíte stejně pěšky dokončit celou tuto trasu. Při návratu k lodi mějte na paměti, že na onom místě jsou dva různé přístavy. Jednou špatně odbočíte a vracíte se „domů“ autobusem.

Tsampika Beach - chodníkTsampika Beach – chodník Občerstvení na textiluObčerstvení na textilu Konec plážeKonec pláže Samotná Tsampika Beach je asi jeden kilometr dlouhá. Asfaltová silnice, která k ní vede, končí na pobřeží. Autobus tam má konečnou, pro osobní auta vede dále betonka, zafoukaná pískem. Tato cesta vede rovnoběžně podél pobřeží, v dostatečné vzdálenosti od pásu lehátek a slunečníků. Je lemována zděnými záchody za poplatek 50 centů a asi sedmi, docela velkými občerstvovnami. Tam naleznete stín, chlazené nápoje a zmrzliny ale také velice chutné pokrmy. Rozhodně lze v tomto místě v pohodě vydržet až do večera.

Optická zábranaOptická zábrana ObčerstvovnaObčerstvovna PřístřešekPřístřešek Pokud jdete na označenou nudapláž, musíte dojít nebo dojet až na samotný konec zátoky. Za plátěným předělem je ono území, které je klidným rájem na zemi. To je ten cíl cesty, za který jste vydali tolik peněz. Vychutnejte si to do sytosti, stojí to za to. Přístřešky proti slunci tam mají lidé vlastní, nebo se lze uchýlit do stínu skalisek na pobřeží. Počítejte ale s tím, že slunce opisuje svojí každodenní dráhu a v každou hodinu je stín někde jinde. Vždy jsme tam narazili na nějaké Čechy. Čas při poklábosení v rodném jazyce je velice příjemný a den uteče, ani nevíte jak.
5
 
-

Poděkování

Vložil Pýtý, 12. Červen 2022 - 19:42

Rhodos jsme navštívili s přítelkyní již podruhé, ale až letos jsme otestovali n-pláže. Hlavně na základě tohoto článku bylo hledání snadnější. Takže děkujeme za článek a doporučení. Tsampika byla prostě parádní a čistá, lidí tak akorát a ani jednou jsme do písku autem nezapadli [Tmavé brýle] Mandomata také není špatná. Je o dost větší, má sprchy, toalety i kamennou tavernu. Nicméně pláž i moře jsou kamínkové a jsou dobré boty do vody. Takže Tsampika s jemným pískem a krásnou polohou je prostě TOP a strávili jsme tam několik přijemných dní.

 
-

RHODOS FKK

Vložil georgejirka, 28. Červen 2022 - 7:31
Obrázek uživatele georgejirka

Ano, moc hezké články. Mohu jen souhlasit a obě lokality doporučit. [Úsměv] A pokud bych musel udělat rozdíl (TOP jsou obě pláže) , tak snad Tsampika o něco lepší vstup do vody . Ale nám se líbila a vyhovovala beach nudist MANDOMATA [Úsměv] [Úsměv] [Úsměv] Zdravím a Příjemné nahotění [Spiklenec]

 
-

Rhodos

Vložil mirek.ro@tiscali.cz, 22. Září 2022 - 23:18

Po třech letech jsme navštívili Rhodos. Zajel jsem na pláž Tsampika a prostě nádhera. I s nudistickou pláží jsem byl spokojen, není nijak velká, ale nebyla přecpaná (bylo to již začátkem září, tak nevím, jak vypadá v plné sezóně). Vládla zde nesmírná pohoda, vítr nefoukal, krásný teplý píseček, voda čistá a jen malé „houpavé“ vlnky. Osazenstvo asi jako všude, většina padesát až šedesát let, několik čtyřicátníků a mladší skoro vůbec. Jen přemýšlím, jestli nudismus po čase vymře, a nebo se nudistou lidé stávají až ve vyzrálém věku…..