NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Sadská, Nymburk, Střední Čechy

Vložil Anonymní, 4. Květen 2007 - 16:32
Aktualita: 
VÍTEJTE na SADSKÉ.
Léto 2021: Aktuální zprávy od naturistů jsou pozitivní, přátelská atmosféra tradiční n-lokality.

Mapa, plánek, souřadnice: 

(GPS: 50.155319, 14.981561).

Skeň a jeď přímo na Sadskou :-)Skeň a jeď přímo na Sadskou :-)

Přístupnost pláže: 
Volně přístupná.

Fotografie: 

ParkovištěParkoviště značení příjezduznačení příjezdu

Vstupné, provozní doba, kontakt: 

Vstupné bezplatné. Platí se jen za parkování vozidel.


Doprava: 
Autem
Vlakem
Autobusem
Na kole
Pěšky

Naturismus: 
Tradiční neoficiální n-pláž - s převahou naháčů.

Zázemí na pláži: 
Občerstvení textilní.
Občerstvení na dojití.
WC na dojití.
Sprchy nejsou.
Lodičky jen vlastní.
Dětské hřiště na dojití.
Textilní kemp.
Kemp na dojití.
Parkoviště placené.

Vhodnost: 
Pro plavce i neplavce.
Na opalování.
Pro sport a zábavu.
Vhodné pro děti.
Lodičky.

Parkoviště: 
ParkovištěParkoviště příjezdpříjezd

Loučka u brány směrem od Sadské, příjezd autem velmi dobře značen. Parkoviště před areálem placené.

Cesta ze Sadské.

Sport - zábava: 


Plavání, opalování, rybaření. Volejbalové hřiště. Okolí vhodné pro cyklisty.

Ubytování: 


Kemp Sadská. V Sadské je i možnost hotýlků a penzionů. Ubytování lze spojit i s návštěvou nedalekých Poděbrad.

Velikost pláže: 
50m

Komplikace: 
Hmyz.
Průchozí komunikace.
Procházející textiláci.

Terén pláže: 
Písek.
Tráva.
Středně stromů - stín na výběr.
Ráno stín.
Okolní břeh pohodlně schůdný.

Okolí: 
Les, lesík.
Osídlení v doslechu.
Doprava v doslechu.
Rovina, nížina.

Vodstvo - údaje: 

Písák blízko Labe. Voda velmi čístá.


Vodní plocha: 
Písák.
Dno písčité.
Žádný proud.
Vstup do vody pozvolný - mělčina.
Voda obvykle čistá.

Po svých / s jízdenkou: 


Praha – Český Brod – Sadská – Nymburk Jízdní řády.
Přímo přes pláž vede turistická značka.

Cesta ze Sadské.

Autem: 
Interaktivní mapa

Sjezd z dálnice D11 z Prahy na HK. V celé obci Sadská dobré značení příjezdu k jezeru – navede vás až za bariéry na přímé trase z obce! Nemůžete zabloudit.

Cesta ze Sadské.

Další info: 


Jezero v Sadské je bývalý písák. Protože těžařská firma zkrachovala aniž stačila jezero předat obci, jezero bylo dlouho těžební prostor se zákazem koupání. Zákaz pochopitelně nikdo nedodržoval. Přes léto je okolo jezera doslova narváno. Za vstup se nevybírá. Před několika lety si jistá firma část břehu oplotila a vybírala ne za koupání, ale za slunění. Proto na placené části nebyl ani plavčík. Inu jsme v Čechách. Pro právní nejasnosti vybírání skončilo. Nyní je placené pouze parkování, kdo přijede na kole nebo přijde pěšky, neplatí nic.

Parta nudistů se dala dohromady ještě v době, když se na jezeře těžilo. Později byla nuda pláž akceprována i radnicí, ale důležité je, že lidi si zvykli. Z počátku jsme okolo nuda pláže rozmísťovali cedule a snažili se vyhánět textiláky, později nám přestali vadit a sami usoudili, že jejich místo je jinde. Zajímavostí nuda pláže je, že přes ní vede značená turistická cesta.


Vybavení: původně zde bylo zřízeno ohniště s lavičkami a stolečky a na pláži se občas i stanovalo. Lavičky přes zimu ničili rybáři, nyní je zde pouze ohniště. Od doby, kdy bylo území prohlášeno za přírodní rezervaci, je stanování zakázáno. Dále je zde volejbalové hřiště. Stálé osazenstvo hraje volejbal téměř neustále.

2007: Jsou zde odpadkové koše a dokonce pár plastových kadibudek. Část vlevo od vchodu mají zřejmě zabranou rybáři.

Nejbližší obce: 

Sadská, Nymburk, Kostomlaty, Drahelice, Lázně Poděbrady. INFO ČLÁNEK S TIPY PRO TURISTY.


Turistické cíle: 
Aktualizováno: 
24.6.2021 Ivo Žurek

0
 
-

Sadská v květnu 2007

Vložil JirkaRybka, 29. Květen 2007 - 23:15
Obrázek uživatele JirkaRybka

Tady nezabloudíte...Tady nezabloudíte… ParkováníParkování Vybavení poblíž n-plážeVybavení poblíž n-pláže Pohled z n-pláže: T-občerstveníPohled z n-pláže: T-občerstvení n-plážn-pláž Navštívil jsem krátce jezero u Sadské, když jsem jel kolem, a odnesl si odtud příjemné dojmy. Navzdory večerní hodině jsem na n-pláži našel ještě skupinku naturistů, a dopřál si příjemnou osvěžující koupel v opravdu čisté vodě jezera. Pláž je sice nevelká, ale pěkná, s hřištěm, a prochází přes ni turistická značka. Dále po této značce (na protějším břehu) jsou dvě různá (textilní) občerstvení, a přímo u zbytků vjezdových vrat od Sadské (prakticky hned vedle n-pláže) stojí několik mobilních WC, nádoby na odpadky jsou na mnoha místech kolem jezera. Zajímavé je, jak zde funguje rozdělení břehů: Vlevo od brány (z pohledu příchozího) jsem viděl pouze rybáře (mnoho!), vpravo pak pouze rekreanty, naturisty nevyjímaje. Šikovné!

Příjezd na místo je velmi snadný – v celé obci je velmi pěkné a výrazné značení příjezdové trasy na parkovací loučku, které stojí za to poslechnout: Dostanete se tak mnohem blíž k vodě, než přímou cestou mezi domky – tam je starý zátaras! 
 
-

Sadská

Vložil nahatej, 30. Květen 2007 - 12:42

Sadská (nuda) je příjemné nepřeplněné místo s domáckou atmosférou a s nemilitantními přátelskými lidmi a poměry. Nevýhodou nudaplážičky jsou stále vyšší stromy, které dnes stíní většinu malé plochy až do odpoledních hodin: dobré v největších vedrech, problematické hlavně při už nízkém slunci koncem léta a v září.

Malý prostor neumožňuje pobyt mnoha lidí, tak tam prosím nenasměrujte autobusové zájezdy :-(

Jako asi na všech podobných místech jsou štamgasti spokojení, když bude plusminus uchovávaný status quo.

Břehy pískovny jsou dlouhé a většina z nich je pro ležení u vody nevhodná, takže rybáři mají dost svých míst a netrpí potřebou sedat právě na těch pár metrech nudy. A pokud ano, spíš ráno a večer. Konflikt s rybářem kvůli vlasci ve vodě apod. jsem tam na rozdíl od Lhoty nikdy nezažil.

Naproti na textilu se vejdou lidí mraky.

Jak známo, přes nudu vede značená turistická cesta, ale až na pár rychlejších cyklistů a výjimečně motocyklisty s tím problémy nejsou.

 
-

ještě Sadská

Vložil Slowfellow (bez ověření), 31. Květen 2007 - 19:35

Loni nás právě stín a průchozí cesta se značným textiláckým provozem dovedly k hledání jiného místa; našli jsme je na západním břehu (až za rybáři), kde kus břehu fungoval jako smíšený.

 
-

Ještě Sadská

Vložil nahatej, 31. Květen 2007 - 22:35

Myslíte tu krátkou stranu mezi jezerem a Labem? Ono se taky dalo být dál na jižním břehu nebo na té velké louce tamtéž. Tam jsem taky párkrát byl bez plavek (a bez problémů). Ale letos to tam nový majitel pozemku zplanýroval buldozerem, takže louka je skoro celá nepoužitelná a zbývá jen ten kousek u břehu. Co se tam případně chystá, nikdo zatím nevěděl. Jinak souhlas, stím začíná být fakt velký problém, naopak provoz po pěšině mně osobně nikdy nevadil. (Většinou na břehu něco čtu a míjející stejně nevnímám.)

 
-

Re: Ještě Sadská

Vložil Slowfellow (bez ověření), 31. Květen 2007 - 23:16

Tohle bylo na západním břehu, u lesa, kousek od takové velké louky. Ale myslím, že použitelná místa se tam dají najít všude kromě toho textilního břehu, kde jsou stánky s občerstvením.

 
-

Ta velká louka je jenom

Vložil nahatej, 1. Červen 2007 - 20:40

Ta velká louka je jenom jedna, takže pod „západním“ či „jižním“ myslíme evidentně totéž. Bohužel je to tam zplanýrované, jak píšu výše, z louky zbyl zatravněný jen cípek a pak to, co je mezi cestou a vodou. Ta zadní krátká strana u Labe by asi byla taky použitelná, ale je to daleko (cyklistovi nevadí) a není tam moc dobrý přístup do vody, hlavně pro děti. Nejlepší v rohu u osady, tam je ale ohrazený soukromý pozemek, kde se dá sice zřejmě být, ale asi ne bez plavek. Bylo by to třeba vyzkoušet, já se tam byl jenom podívat koncem dubna, kdy se tamější život ještě moc nerozeběhl.

 
-

Sadská - srpen 2007

Vložil JirkaRybka, 19. Srpen 2007 - 2:35
Obrázek uživatele JirkaRybka

Krátce jsem se na Sadské mihnul ve večerních hodinách, ale neodhodlal jsem se udělat zamýšlených pár temp pro osvěžení, nejen kvůli právě usedajícím rybářům – na vodě plave těžko popsatelné bílé svinstvo, které tvoří na některých místech hladiny shluky, usazuje se trochu i na březích, zdá se vytvářet vlákna nebo obalovat plovoucí trávu… Moc se mi ten pohled nelíbil, tak jen doufám že to časem zase zmizí.

 
-

Sadská poprvé "odešla"

Vložil nahatej, 19. Srpen 2007 - 11:42

Bohužel jsi Jirko upozornil na jev, který, pokud vím, nastal v dějinách tamějšího jezera poprvé. Tu a tam se sice i v minulosti stalo, že kvalita vody se trochu zhoršila, zakalila se, ale následný déšť ji pak vyčistil. Voda přestála ve zdraví i všechna předchozí horká léta, byť jsme se o ni několikrát v posledních letech koncem sezony obávali. Letos bohužel „rozkvetla“ někdy na přelomu července a srpna, kdy jsem ji 2/8 poprvé zažil u břehu nudapláže silně zakalenou a málo průhlednou. Po nějakých 150 metrech tanto úsek končil a na celé další délce jezera až úplně dozadu k Labi byla voda v pořádku. V neděli 5/8 byla plocha nekvalitní vody větší, 7/8 další zhoršení asi až k ostrůvku, zbytek (tedy vlastně stále většina jezera) ucházející. A nakonec 14/8 už bylo prakticky celé jezero tak zelené a nevábné, že jsem do něj vůbec nevlezl a večer raději přejel plavat na Lhotu (tam pěkné, referoval jsem, viz Lhota). Zdá se, že letos zaúřadovala především teplá zima, kdy jezero vůbec nezamrzlo a voda se nemohla dostatečně zregenerovat. Obávám se také (názor ovšem nepodložený), že roli může sehrát přikrmování ryb, neboť jde o využívaný rybářský revír, v kombinaci s pravděpodobně nulovou péčí o kvalitu vody pro rekreační účely. Naproti tomu tam, kde se vodě kvůli rekreaci potřebná péče dá (např. nedávný zákrok na Mácháči) a rybaření se omezí na tzv. extenzivní, lze kvalitu vody lépe udržet. Nezbývá než doufat, že alespoň průměrná zima pomůže navrátit stav k dosavadnímu normálu – pokud vůbec vratný je. Snad ano.

 
-

Sadská aktuálně

Vložil jituzka (bez ověření), 30. Červen 2008 - 13:00

Při mé nedávné návštěvě Sadské byla voda průzračně čistá. Bylo to sice navečer, ale nemyslím, že by při plném provozu byla nějak zvlášť zakalenější. Tak snad to tento rok vydrží.

A musím ještě upozornit na lávku, která se na pláži objevila. Je pěkná, čistá, nová, usnadňuje vstup do vody i z vody.

 
-

Ad Sadská aktuálně

Vložil nahatej, 30. Červen 2008 - 18:31

Ano, Sadská je momentálně ideální. Krásná průzračná voda, teplota akorát. Na pláži sice stromy zase povyrostly, takže postupem léta tam bude slunce stále méně a stínu více, ale zatím to samozřejmě nevadí. Tráva posekaná. Dřevěná lávka je vhodná spíš na blbnutí, vstup do vody je stejný jako dříve, tedy bezproblémový. Poplatek za vjezd do chráněné oblasti (= de facto „parkování“) stále lidových 20 Kč. Pěší a cyklisté zadarmo. Nevídané.

 
-

Pondělní Sadská

Vložil Gery, 24. Srpen 2010 - 0:27
Obrázek uživatele Gery

Sadská patří k těm lokalitám, které nezklamou. V pondělí 23.8., jsme (opět) „kolovali kolem“ a již od rána jsme se těšili na „Sadskopísníkovskou“ zastávečku. Na pláži byla, jako vždy, pohoda, voda teplá a čistá (samozřejmě, kromě toho, že již do ní začalo padat listí), vedle na „hadrářské“ je možno se občerstvit a… lidičky procházející a na kolech projíždějící prostředkem pláže, po turistické červené, ani nevnímáte. A ten vstup do vody, v popisu lokality uváděný jako prudký, nijak prudký není… Sadské ZDAR!

 
-

Sadska ist Spitze!

Vložil nahatej, 23. Červenec 2013 - 15:50

Sadská je aktuálně (22/7/13) ideální. Voda teplá na hranici osvěžení, především ale průzračná a čistá. Vše při starém, poplatek za osobní auto stále jen 20,–, dostatek parkovacích míst (na slunci, stín u stromů až později odpoledne). Nudapláž klasika, prim a volejbal hrají štamgasti, domácká atmosféra. Tráva začíná být dost suchá. Na vodě u pláže spadané listí ze stromů, trochu zvířených nečistot, ale jinak je kvalitní, průzračná a po celé délce jezera výborná.

 
-

Sadská 21.7.2014

Vložil misak, 21. Červenec 2014 - 17:47

Aktuální stav: voda teplá a celkem čistá, na nohy jsem víceméně dohlédl.
Příjezd bez komplikací, parkoviště pár kroků od pláže (jelikož jsem tomu nevěřil, nechal jsem auto na konci vesnice, ale bez komplikace).
Příchod jsem nečekal přes textilní pláž a už jsem to viděl černě, značku na mapě by bylo vhodné umístit až k zátoce a označit i textilní část. Asi po 50m jsme došli na tradiční n-plácek s volejbalovým hřištěm, kde ležely jen dvě texilní dámy a na zadním konci textilní rodinka, ale naštěstí i jeden osamocený naturista, který nás ubezpečil, že i když to tak nevypadá, jsme opravdu na nudapláži. Víc nás nezajímalo.
V zátoce je vstup do vodu pozvolný a příjemný, písčité čisté dno, my jsme si dali deku vlevo na výběžku, je tam sice hned od břehu hloubka skoro 1,5 metru, ale na skákání do vody mi to naopak vyhovovalo.
Po červené značce prošlo pár lidí, se kterými jsme si navzájem nevadili, rád bych jen věděl, jestli je tam někde upozornění na lidi bez oděvu, slabší náturu to může zaskočit, ze strany od parkoviště jsem žádnou ceduli nezahlédl (asi proto, že se jedná spíš o tradiční ale neoficiální n-place).

 
-

Sadská 2014

Vložil eSHá, 21. Červenec 2014 - 18:20

Jezero v Sadské mám rád a nedám na něj dopustit. Bohužel se tam situace mění k horšímu. V Sadské jsme byli na čtyřech sportovních dovolených a tak to mohu posoudit. Co se změnilo: Byli jsme zvyklí jezdit na kole kolem jezera. Nyní je polovina použitelného břehu soukromá a nesmí se tam. Také jsme letos narazili na zavřenou hospůdku na břehu. To je další mínus. Navíc kolem nuda plácku strašně vyrostly stromy. V některou hodinu – hlavně ráno – je docela problém uložit se na sluníčku. To, že kolem po červené chodí lidé mi nevadí. Beru to jako propagaci našeho hnutí. Alespoň se o nás ví. Přesto se tam budu rád vracet a místo doporučuji.

 
-

Sadska novinky.

Vložil Noe Wosen, 19. Duben 2018 - 15:57

Při cestě kolem jezera jsem zaregistroval několik novinek. V předchozích letech došlo vpravo od N plácku k velkým úpravám. Buldozerama se urovnaly břehy do rovných pláží. Veškerá vegetace včetně stromů vzala za své. Duny zarostlé trávou jsou srovnané, rákosí je pryč. Na N pláži došlo k velké změně. Červená turistická značka byla přeložena s cestou okolo jezera, tak N pláž není už průchozí. Domácí zasadili živý plot, který odděluje volejbalové hřiště a N pláž od nové cesty. Za několik let bude bude očím kolem jdoucích nepřístupná. Na pláži jsem našel lavičku a odpadkový koš. Od začátku dubna jsem tu ještě nikoho nepotkal. Na vedlejších Poděbradech nebo Čelákovicích Toušeni nebo Lhotě to žije od začátku dubna.

 
-

V Čelákovicích-Toušeni je to kde?

Vložil Horác, 19. Duben 2018 - 22:40

V Čelákovicích-Toušeni je to konkrétně kde?

 
-

Čelákovice Toušeň GPS souřadnice

Vložil Noe Wosen, 20. Duben 2018 - 1:01

Souřadnice: 50.1738397N, 14.7285778E.

 
-

Dík

Vložil Horác, 20. Duben 2018 - 20:18

Já před pár lety kroužil kolem velkého jezera a Labe, (ve zdejší mapě je ta pláž umístěna někde tam) a nemohl nic najít.

 
-

Sadská 2018

Vložil Noe Wosen, 15. Květen 2018 - 22:45
SadskáSadskáSadskáSadská
 
-

Sadská.

Vložil Noe Wosen, 26. Červenec 2020 - 23:52

Letos jsem jel okolo jezera několikrát na kole a žádného naháče jsem na nuda plácku nepotkal. Jen oblečené rybáře a lidi v plavkách. Hřiště je zarostlé travou, volejbal pravděpodobně skončil. Je pravda, že to bylo vždy v pracovní dny. Jediný naháč jsem tu byl já. Tady naturismus pravděpodobně končí, škoda.

 
-

Případová studie Sadská

Vložil nahatej, 28. Červenec 2020 - 0:50

Sadská může takřka vzorově posloužit jako případová studie 1. vývoje českého maloměstského naturismu na začátku 21. století a 2. degradace přírodní koupací vody v téže době.

O postupném zhoršování kvality vody jsem v tomto vlákně referoval od r. 2007. Je to stará pískovna s těžbou od 1974 do 1992, nikdy se nedočkala řádné rekultivace, naopak se původní a poté mrtvé rameno Labe zaváželo sajrajtem včetně azbestu do r. 1991 (potenciální tikající bomba?). Stejně jako u jiných srovnatelných vod bylo jen otázkou času, kdy eutrofizace kombinací přírodních procesů, znečištění z postupně rozrostlé chatové osady Vodrážka a rybářského hospodaření zničí její původně krásnou rekreační úroveň.

Už v 80. letech se na jižním břehu prolínali oblečení a neoblečení a pamatuju na sbírku drobných příspěvků pro bagristu, aby trochu zplanýroval břeh, klasicky ponechaný ve stavu posledního dne těžby. Agilní místní nadšenci pod hlavičkou místní organizace tehdejší Unie Naturistů (UNA) se záhy (asi po L 89) stali pro místní úřady solidním partnerem a díky tomu vznikla respektovaná či dokonce oficiální nudapláž i volejbalové hřiště. Dojížděli lidé ze širšího okolí i Pražáci, někteří dokonce vlakem.

V 90s a 00s to na Sadské skutečně žilo. Volejbal se o víkendech a svátcích mydlil od dopoledne do večera, vesměs šestkový, zájemců bylo mnohdy víc než 12 míst na place. Hrálo se i odpoledne v pracovních dnech s hezkým počasím. Plážička občas sotva stačila zájemcům.

Všechno vylíčené táhla generace babyboomerů. Tedy ti, kdo zažili slávu českého volejbalu v 60. letech (muži mistři světa 1966), kdy se pinkalo a plácalo ostošest u vody, na chatách, v trampských osadách, ve školách. Technické nedostatky se nahatí amatéři snažili kompenzovat zápalem, nadšením. Bylo vidět, že si to užívali/y a že se vyřádili/y.

Další generace ale už „volejbalovou kulturu“ 50. a 60. let nepřevzaly. A stejně tak, zdá se, ani tam nevyrostly další generace naturistů.

Kvůli degradaci vody jsem tam začátkem této končící dekády přestal jezdit. Přesto jsem se tam párkrát v posledních letech byl podívat. Naposledy letos koncem jara. Navštívil jsem přitom jednoho z bývalých protagonistů. Volejbal se podle něho tehdy nehrál ještě ani jednou – což jsem poznal i podle zarostlého hřiště. Tahouni zestárli, řeší i jiné problémy než balón, síť, vodu a počasí. Volejbal není sport, který se dá na snesitelné úrovni dělat v 70 či 80.

Určitě se podepsala i zmíněná degradace vody, nudapláž po většinu dne zastíněná přerostlými stromy, možná i soukromé minibazénky u baráků.

Sad but true: goodbye Sadská, bylo to překrásné, bylo toho dost, rekreačně máš velmi pravděpodobně odslouženo. I když, připouštím, většinový nenáročný koupač, který se stylem paní radové cáká pár metrů od břehu, si tam svou skromnou vodní zábavu asi užije i dneska.

Původně jsem dneska (27/07/20) uvažoval o další návštěvě a průzkumu, neboť jsem byl „za Labem“ v Kostomlátkách. Tam je dneska lepší koupání, byť nelegální (dobývací prostor, na jihu stále těžba). Ve staré zarostlé části na severu změřená průhlednost 240 cm (český jasný nadprůměr, pro mě ale žádná sláva), na jižní, těžbou zabrané, části výrazně vyšší, odhadem minimálně 350 cm. Spontánní mix nahých úplně, částečně i oblečených. Celkově slušné místo.

 
-

Smutné konce? Sadské

Vložil nahatej, 1. Září 2020 - 15:15

Bůhví jak dlouho se ještě v různých internetových zdrojích bude opakovat donekonečna opisované klišé o průzračné vodě na pískovně v Sadské. Realita 14/08/2020 je bohužel jiná. Na tomto fóru jsem ji párkrát popisoval od roku 2007 a současný stav je bohužel logickým výsledkem nezadržitelných procesů, jimž relativně malá (byť 32 ha) a mělká voda v tuzemské zabydlené obhospodařované krajině nedokáže vzdorovat.

Můj předchozí příspěvek z 28/7/20 odrážel situaci z konce letošního jara, 21. května. Voda byla na pohled ze břehu (měl jsem ten den už odplaváno jinde, tudíž jsem do ní nevlezl) překvapivě slušná, jako tehdy ostatně byla i jinde díky chladnému květnu. Zmiňovaný starý hybatel tamějšího dění mě ale tehdy upozornil, že jde pořád ještě o vodu „zimní“ (jeho formulace), dosud nezakalenou obvyklými procesy.

Kvůli dlouhodobé uzavírce silnice Nymburk – Sadská jsem tam od té doby nikdy nedojel. Až 14/8/20 v rámci svého nadšeneckého týdne měření průhledostí.

Prvním překvapením bylo, že nikdo na příjezdu nevybíral. Od koho taky, když v krásný letní den odpoledne po 14:15 tam stálo jen 19 osobáků. (Kde jsou ty časy, kdy sotva stačila celá velká louka a o víkendech se najíždělo i na zvýšenou zasypanou skládku.)

Na textilu u vody a u břehu ve vodě lidí asi odpovídajícně těm autům. Na nudě 6 (šest) lidí, ve vodě nikdo. Žádný div. Voda u břehu tak odporně zelená (na 100 % sinice jak z učebnice), že bych do ní nestrčil ani naše zasloužilé vidle po přeházení kompostéru. Zelená srágora trochu rozehnaná dětmi a jejich doprovodem (FUJ a chudinky!) na textilu.

Až se tedy, třeba na základě nedávných srpnových informací na kudyznudy.cz (oficiální stránky agentury Czech Tourism, kterou si mj. platíte z daní) nadchnete pro Sadskou s „průzračně čistou vodou“, vězte, jaká je skutečnost. A buďte opatrní u „průzračné“ vody v Mělicích a Konětopech či „průzračně čisté“ v Ovčárech (stejný zdroj a doba uveřejnění). A vůbec všude, kde se jen tupě opisují 20 či kolik let tradované informace.

Takhle to prostě je. Stejně jako člověk stárne a není krásný, čilý, pružný a plodný jako ve dvaceti, stárnou a degradují i naše vodní plochy. Jde s tím trochu bojovat jako u Boleváku (asi jako cvičením, chemií a plastikami), ale příroda si v podmínkách našich tuzemských vod nakonec, většinou dříve než později, vezme své.

Před časem jsem tu na toto téma citoval hydrobiologa Durase. Nyní přidám něco z dalšího psavého odborníka, ichtyologa (to není úchyl, ale odborník přes ryby) ČRS Vránu.

„… i každá přehrada stárne. Na počátku je vodní ráj, na konci je takové vodní peklo… v louži s tunami sedimentů… Každá přehrada je smlouva s čertem…“ (FOP 01/2020)

To jsou přehrady, viz např. současný Orlík. A co teprve loužičky zvíci mělkého Boleváku či pískoven hlubokých obvykle do cca 8 metrů!

 
-

Sadská 2021.

Vložil Noe Wosen, 20. Červen 2021 - 23:49

Při cyklojízdě podle Labe zjištěno, že voda je průzračná, tráva posekaná a naháči se povalují na pláži. Vše jak má být. Nahaté koupání pokračuje!!

 
-

Sadská 20.6.2021

Vložil jtro8667, 22. Červen 2021 - 6:51

Na pískovně v Sadské jsme byli asi po 10 letech v neděli 20.6.2021. V 16:00 cca 30 naturistů, věkově tak někde mezi 30 – 70 lety, víc těch starších a k tomu minimálně 2 rodiny s dětmi.

Nuda pláž je dnes oddělena jak od textilní pláže tak od cyklostezky mladým živým plotem – ne, že by byl neprůhledný, ale aspoň tvoří nějaké ohraničení. Volejbal se prý hrál včera, dneska nebyla síť.

Voda čistá, průhlednost asi jako den před tím v Poděbradech. Přátelská atmosféra proti vcelku anonymním Poděbradům. Stánek s pivem bohužel až u textiláků (Rebel), případně k severu cca 500 m hospoda Rybářka s Postřižinským.

Krom chybějícího stánku s pivem (kam by člověk mohl jít nahý) asi nevidím žádnou nevýhodu. Samozřejmě nevím, kdy se voda zkazí … ale i poděbradské Jezero bývá oficielně nevhodné ke koupání, že?

 
-

Sadská srpen 2021.

Vložil Noe Wosen, 16. Srpen 2021 - 23:25

Volejbal znovu jede! Podle kamaráda se hraje o víkendech, když se sejde víc lidí. Klientela pohodová, voda jako v půli srpna, koupatelná, normální průměr v Polabí.

 
-

K Sadské letos

Vložil nahatej, 30. Srpen 2021 - 18:51

No s tou vodou jak myslíte, vašnostové. Uznávám, že v letošním kolísavém létě po velmi chladném jaru může kvalita vody kolísat ještě divočeji než roky předchozí, kdy se mnohde včetně Sadské obvykle postupně plynule zhoršovala. A přiznám, že jeden známý z vesnice u Sadské tvrdil, že to tam letos bylo tak dobré, že v první půlce léta chodil tam.

Ze zvědavosti jsem tam ale schválně zajel v neděli 25. července, čistě měřit. Bylo dost hezky a teplo až 28 stupňů, takže odpoledne i pár desítek aut na parkovišti. Z nadšenectví pro věc jsem po bůhvíkolika letech za možnost vlézt do vody zaplatil. Už ne dlouholetou dvacku, účtovanou na vjezdu v dobách, kdy za ni byla vodička opravdu krásná, nýbrž současných 50 Kč.

Na nudě polehávalo cca 15, možná 20 lidí, na pohled pasivně odevzdaných, atmosféra či snad dokonce zábava veškerá žádná. Ve vodě nikdo.

Kdo by taky do toho nelákavého sajrajtu lezl. Já to s odporem a diskem udělal, naštěstí jsem se nemusel ani moc smočit. Průhlednost pouhých 95 cm. To je moje tvrdé číslo proti obvyklým vágním adjektivům a la „čistá“ apod.

Byl jsem rád, že jsem ještě pokračoval přes Nymburk do Kostomlátek, kde jsem v tamějších 350 cm u břehu na severním konci trochu omyl nářadí i sebe.

A pro doplnění, v Poděbradech u jižního břehu „dvojky“ to sice na tamější poměry byla bída, ale taky aspoň 345 cm.

Nechci nikomu vnucovat svá vlastní přísná kritéria. Nechť se každá soudružka, každý soudruh a každé soudružko ráchá podle své volby. Lidé jsou ochotni a schopni vlézt do lecčeho. Jejich volba.

To je dobře. Aspoň jich bude méně tam, kde je to opravdu kvalitní.

Čistě ke kvalitě přírodních koupacích vod chci ještě napsat samostatný příspěvek a pak už s tím přestanu tak úporně prudit.

Btw, minulý a tento týden plavu ve vodě se změřenou průhledností (sobota 28/8) 600 cm. Nepíšu to, abych si tahal triko, ale kvůli porovnání.

 
-

Sadská 12.6.2022

Vložil jtro8667, 12. Červen 2022 - 20:50

Dnes na Sadské bylo příjemně, podobně jako loni. Lidí v nedělním odpoledni – cca 16:15 – kolem 20, voda teplá a čistá. Pohoda.

 
-

Sadská (Nymburk) textiláci

Vložil Jaguar, 14. Září 2022 - 10:16
Obrázek uživatele Jaguar

Místo jsem navštívil 2. srpna, pláž byla plná lidí, všichni pouze v plavkách. Ani jeden nudista. Zklamaně jsem se otočil a odjel.

 
-

Sadská

Vložil Daniela, 24. Listopad 2022 - 19:13

Příjemná lokalita a přátelské prostředí, bohužel však i sem často zavítají textiláci. Tak snad se lokalita udrží i do dalších let. :-)