NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Španělsko - Costa Natura pro naturisty i turisty

Vložil ouhrabkovi, 29. Prosinec 2012 - 12:45

Španělsko je naší oblíbenou zemí již od roku 2000. V tomto roce jsme poprvé vyjeli do Oropesy del Mar, krásného přímořského městečka severně od Valencie. Na toto místo jsme se v dalších letech vrátili ještě dvakrát pro jeho malebnost, historii, věčně horké nebe a nekonečné moře. Cesty do této destinace jsme absolvovali buď autobusem nebo vlastním autem, vždy plně nebo alespoň částečně přes cestovní kancelář. Letos jsme to vzali z jiného konce a rozhodli se podívat více na jih této teplem sálající krásné země. Na internetu i v katalozích jsme prošli spousty lákavých nabídek cestovních kanceláří.
CHTĚLI BYCHOM VÁS POZVAT NA KRÁSNÉ PLÁŽE ŠPANĚLSKA DO REGIONU MALAGA
Find more about Weather in Málaga, SP
Předem jsme ovšem byli rozhodnuti, že se tentokrát vydáme na cestu bez „cizí pomoci“ a vše si zařídíme sami. Jediné co bylo možné z nabídek využít byl typ na místo ležící poblíž Estepony v provincii Malaga, kterým byla první naturistická destinace na pobřeží Costa del Sol, Costa Natura.

Na začátku našeho dovolenkového plánování bylo rychlé navázání kontaktu s recepcí tohoto naturistického střediska a „vymailování“ všeho potřebného. Personál byl úžasný a od počátku naší komunikace reagoval kdokoli z nich nejdéle druhý den. Než jsme domluvili s recepcí pevný červnový termín našeho pobytu, blokovali jsme již v únoru letenky do Malagy. Díky ochotným recepčním v Costa Natura jsme dostali i typ na seriózní menší půjčovnu aut, s jejímž majitelem jsme rovněž přes e-mail dohodli všechny potřebné detaily.
Plni pozitivního očekávání jsme poslední květnový den přistáli na letišti v Malaze, kde na nás již čekalo auto objednané k zapůjčení. Po krátkém vyřízení formalit jsme se před půlnocí vydali na devadesátikilometrovou cestu na jih do Estepony, odkud byl už jen malý kousek do Costa Natura. Přestože jsme na místo dorazili téměř v půl druhé ráno, měli jsme přesně podle e-mailových instrukcí připraveny všechny přístupové kódy a návod jak se v noci dostat k apartmánu. Vše tedy dokonale „klaplo“ a my jsme se po rychlém ubytování v apartmánu, který zvenčí ve tmě nebyl příliš zřetelný a za šumění moře, které se nám zdálo velmi blízko, uložili ke spánku.
 

Po ranním probuzení nás čekalo velmi příjemné překvapení. V našem nejbližším okolí jsme spatřili nádherný komplex zářivě bílých apartmánů postavených v arabském stylu, rozlehlé zelené trávníky, spoustu zářivě barevných květin, které v podobě „živých plotů“ lemovaly úzké cestičky mezi jednotlivými obydlími. Vysoko na tím vším se tyčila spousta nádherných palem různých velikostí.

Přes květinové ploty se nám naskýtal, poté již každodenní výhled na šumící moře, které bylo od našeho dočasného obydlí vzdálené pouhých 50 m. Abychom si neužívali jen vytoužené pohody a klidu koupáním a opalováním, naplánovali jsme po dobu našeho dvanáctidenního pobytu i několik cest po jižní Andalusii. Naším nejbližším cílem hned druhý den pobytu byla šest kilometrů vzdálená Estepona.

 
Find more about Weather in Málaga, SP


Město jsme navštívili v dopoledních hodinách, kdy se ještě sluneční paprsky v jeho centru daly snést. Velmi příjemná je zde procházka po promenádě, která lemuje několik esteponských pláží v délce 21 km. V historickém centru jsme měli možnost obdivovat radnici, zříceninu hradu pocházející ze 16. století, věž s hodinami z arabského období, kostel Nanebevzetí Panny Marie a mnoho dalších zajímavostí. Vůni dálek a zázemí v množství příjemných restaurací nabízel esteponský přístav. Jeho nejlepší atmosféru jsme poznali o několik dní později při večeři s výhledem na zakotvené lodě a ladící kapelu, která se chystala zpříjemnit turistům večer v přístavu.


VÍTEJTE V KRÁSNÝCH ŠPANĚLSKÝCH HORÁCH v pohoří Sierra Bermeja
Dalším nádherným místem, které jsme v průběhu dvanácti dnů strávených na jihu Španělska navštívili, byla také vesnička Casares, která se nachází v pohoří Sierra Bermeja. Během jízdy po klikatých horských silnicích jsme při podvečerním výletu do tohoto místa pomalu přestávali doufat, že vesničku, jejíž domy byly v průvodci popisovány jako „kostky cukru“, objevíme. Překvapení se nakonec konalo. Nad vesničkou byl krásný výhled na celé prostranství a z jejího centra vedlo mírně únavné stoupání k její dominantě – zřícenině hradu, odkud se naskytly rovněž nádherné pohledy.
Jižní Andalusie je nádherná nejen krásami pobřeží Costa del Sol, ale můžeme zde objevovat i kouzlo vysoce se tyčících pohoří, jako je již zmiňované Sierra Bermeja, Sierra Palmitera, Sierra Blanca, Sierra Real nebo Sierra Ronda. Cest do hor jsme využili ve dvou dnech, kdy se nad mořem vytvořil opar a teploty v blízkosti něj klesly o několik málo stupňů. Moře tedy bylo kousek od našeho apartmánu nedohledné, ovšem o několik metrů výše, směrem k horám se nebe stávalo stále jasnějším a slunce o hodně sálavějším než dole při pobřeží.
Při prvním z výletů jsme se vypravili do dvou vzdálenějších měst – Setenil de las Bodegas a Ronda. Cestu do Setenilu jsme si jízdou v horách prodloužili zastávkami k pohledům na krásy hor.


Horské městečko Setenil je charakteristické svými domy vybudovanými přímo ve skále. Těžko lze najít v Evropě podobnou raritu.

 

Andaluské město Ronda je obklopeno horami Serranía de Ronda a má dávnou historii. Podle místního naleziště spadají první objevy do období neolitu. Nejvíce staveb zde vzniklo v 18. století.


Gibraltarský průplav a jeho návštěva

Co by to bylo za cestu na samý jih Španělska bez návštěvy Gibraltaru. Na Gibraltar jsme se průběžně chystali několik dnů v průběhu naší dovolené. Samozřejmě jsme chtěli mít dobrou viditelnost a tak se naše vyčkávání vyplatilo. Jednoho dne brzy z rána jsme vyjeli směrem k Algeciras, do městečka ležícího na španělském území La Línea, odkud je na anglické území Gibraltaru již jen kousek.


Gibraltar jsme procházeli pěšky, včetně výstupu na Upper Rock i poněkud vzdálenější cesty do botanické zahrady. Přes poměrně únavné vedro jsme při cestách po Upper Rock prošli i nádhernou Mediterranean steps, odkud se nám naskýtaly přenádherné pohledy na lodě kotvící všude okolo, sytě modré moře a pobřeží Afriky. Vítaným zpestřením při putování za přítomnosti neustálého slunečního svitu byli místní známí obyvatelé – opičky – makakové, které takřka nezúčastněně pózovaly procházejícím turistům.
V závěru ještě několik slov o tom, jak bylo možné strávit příjemné chvíle odpočinku v Costa Natura. Celé středisko je uzavřené v jednom komplexu apartmánů. Po celém areálu je samozřejmý pohyb bez plavek. Nachází se zde také krásný velký bazén, u něhož je možné také odpočívat na volně dostupných lehátkách, rozsáhlá travnatá prostranství, kde skýtají příjemná stinná místa rozrostlé palmy. Ke vstupu na naturistickou pláž k moři slouží speciální vstup pro všechny hosty ubytované v Costa Natura. Pláž je písčitá, místy s oblázky. Moře zde vyplavuje nádherné mušle. K příjemnému posezení slouží mezi prostorem bazénu a vstupem k moři občerstvovací kiosek s velmi příjemnou obsluhou. K večernímu posezení slouží místní restaurace, která je zbudována přímo u bazénu. Pokud hosté preferují soukromí, má každý apartmán svoji vlastní terasu s lehátky a vysouvací pergolou. V areálu je dále k dispozici místnost s pračkami a společenská místnost se stolním tenisem a množstvím knih k zapůjčení.
 Dovolená v tomto krásném prostředí pro nás byla velmi příjemným zážitkem a věříme, že i v příštích letech objevíme v jejím okolí spoustu dalších zajímavých míst.
Známka 2013Známka 2013 A úplně nakonec ještě nakolik ryze praktických informaci:
Členové klubu naturistů při doložení aktuální členské známky INF-FNI mají slevu 5%.
Informace o středisku Costa Natura najdete na stránkách střediska. Zde jsou uvedeny i informace o cenách a kontakt na recepci recepcion@costanatura.es. Písemně i při osobním kontaktu na místě se lze domluvit španělsky, anglicky, francouzsky nebo německy. Spolehlivou autopůjčovnou (s doporučením pracovníků recepce v Costa Natura) je Cafisa Rent a Car, Av. Antonio Belon 6, Edf. La Giralda 1L4, 29602 Marbella, Malaga, s kontaktem na e-mailu roberto@cafisarentacar.com. Ceny za půjčení auta jsou podle jeho velikosti a doby zapůjčení. My jsme měli půjčené auto na 12 dnů – Nissan Micra, s cenou okolo 5 tis. Kč. Naturista KlubNaturista KlubCena nám byla oproti původní nabídce na základě našeho požadavku prostřednictvím e-mailové komunikace snížena, domlouvali jsme ji ovšem v poměrně značném časovém předstihu, stejně tak jako letenky. Podklady k zapůjčení auta (čísla pasů, řidičských průkazů, číslo platebního zdroje jsme zasílali e-mailem předem). Přímé lety do Malagy zajišťuje společnost Travel Service, zde je možné zarezervovat letenky. Objednávali jsme v únoru, zpáteční letenka vyšla v letošním roce pro dvě dospělé osoby na cca 11,5 tis. Kč.

Pokud se týká cen za ubytování, jsou různé v době mimosezonní, což je do konce června (62 euro za apartmán/noc), v sezóně samozřejmě více. Členové klubu naturistů při doložení členské karty FKK mají slevu 5%. Lehátka jsou volně k dispozici, speciální lehátka na písčitou pláž spolu se slaměnými slunečníky mají za úplatu v kiosku. Bazén je zdarma.

 Stravování na místě je možné v místním kiosku nebo restauraci. Další příjemné restaurace se nacházejí v nedaleké Esteponě (6 km) či v Manilvě (10 km). Z vlastních zdrojů také není problém. Přímo naproti středisku Costa Natura se nachází samoobslužný obchod s potravinami a dalším základním sortimentem, o kousek dál je market Merkadona, kde je možné koupit rozsáhlý sortiment včetně čerstvých ryb. V Esteponě nebo Manilvě je možné nakoupit v Lidlu (rovněž i ryby). My jsme volili samostravování, bylo to velmi příjemné a nenáročné.
 

Apartmány mají obývací část (večer slouží ke spaní) a kuchyňský kout. Součástí je oddělená koupelna a WC. Kuchyň je vybavena sporákem, mikrovlnou troubou a troubou s grilem. Fotografické úlovky je možné přehrát přes televizor, který je rovněž součástí vybavení.
 

Během našeho pobytu nebyl v tomto místě nikdo z České republiky (pozitivní pro trénink angličtiny). Proto jsme se pro příští rok, bude-li nám přáno, rozhodli pozvat na společnou cestu naše dobré kamarády z Vrchlabí).
 

Těšíme se na viděnou s dalšími krajany v Costa Natura! Dáša a Honza Ouhrabkovi, Semily.
V případě dotazů je možné využít náš profil na Naturistovi OUHRABKOVI

Článek mírně redakčně upravil Roland


Zobrazit místo FKK Španělsko na větší mapě
Naturista KlubNaturista Klub
Přispěvatelé: Líbil se Vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z Vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Podělte se o zážitky s ostatními čtenáři. Za článek většího informačního rozsahu Vám nabízíme volnou vstupenku na libovolnou akci Naturisty cz.
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naturisty.

Pokud byste chtěli podpořit Naturistu cz. jakoukoli částkou, tak můžete bez poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. 
Předem Vám děkujeme.

Inzerenti a zájemci: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, nabídku, služby nebo Vaše činnosti? EMAIL. [Pošta]
Využijte prosím naši širokou nabídku Vaší prezentace na internetu i na reálných a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Hřejivá Costa Natura :-)

Vložil zurek (bez ověření), 30. Prosinec 2012 - 13:59

Díky našemu spolunaturistovi panu Ouhrabkovi a jeho manželce i Rolandovi za hřejivé ztvárnění španělské Costy Natury v těchto mrazivých dnech. Ze Španělska moc cestopisů ještě nemáme, povětšinou jen z FKK Kanárských ostrovů. Tak pokud máte ještě v paměti vaše zážitky z těchto kooutů světa, tak se o ně prosím podělte s ostatními naturisty. Podklady stačí poslat na naturista@naturista.cz

Stále ještě hledáme šikovného programátora, který by sjednotil naše roztroušené mapy FKK míst do jedné souvislé mapy. Stejně jako to má např. www.turistika.cz . Předem díky!

 
-

zimné nostalgické spomienky

Vložil vlado, 2. Leden 2013 - 11:39

Želám všetkým priateľom aj ostatným zatiaľ neznámym naturistom všetko najlepšie v Novom roku, aby bol lepší ako ten vlaňajší, hojnejší, a hlavne „nudnejší“, myslím tým naturistickejší! A ako samozrejmosť beriem, že Vám všetkým želám hlavne zdravie! A k tomu titulku: písal sa rok 1996, keď sme poctili svojou návštevou tak trošku nudný, ale pre rodinu ako stvorený fkk kemping El Portus pri Cartagene na Costa del Sol. Takmer tri týždne nádherného pobytu nás vtedy dosť rozhýčkali, šestnásť rokov staré spomienky sú stále ako živé. Už teraz čakám, ako mi Roland píše „očekávam od Tebe reportáž“, rád, akurát neviem, či tie staré zážitky by boli aktuálne a ako to tak vyzerá v súčasnosti. Ale pokúsim sa. Povianočná nuda dokáže urobiť zázraky. Akurát sa vopred ospravedlňujem, že moje príspevky nikdy neboli, nie sú a asi ani nikdy nebudú krátke, opisné, vecné a neviemešteaké. Budú niečo ako „Vyprávěj“. Takže, radšej ma stopnite vpred, ak by to všetkých nudilo. Tak končím s ospravedlneniami a idem študovať fotoalbum z El Portusu! Pozdravujem účastníkov ValMezu, verte, že by sme tam boli najradšej s Vami!