NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Naturista v novém kabátě

Vložil JirkaRybka, 9. Listopad 2006 - 4:48

Tedy… Jak všichni dobře víme, nejlepší kabát pro správného naturistu je žádný kabát. Ale stejně tak víme, že jsou i případy, kdy to vůbec optimální není. Webové stránky jsou právě takovým případem, a náš milý Naturista.cz v první řadě. Dnes proto dostal kabát úplně nový.

Přestože se potýkáme s různými potížemi, z nichž na nejpřednějších místech je nedostatek lidí a času, nový Naturista (který již brzy nahradí staré a nepružné modré stránky minulých let) se zdárně rozjíždí. Struktura obsahu dostává tvar, v diskusích už není zdaleka prázdno, řady registrovaných uživatelů se rozšiřují, přibývají články jak nové, tak i ty starší – přesunuté ze staré verze našeho webu. Probíhá diskuse o strukturování popisů Lokalit, jejichž zbrusu nová verze by měla být v provozu od 1.února, tak aby naši naháči mohli již ve stádiu předsezónního plánování těžit z aktualizovaných a snadno dostupných informací v moderním střihu. To všechno je v pohybu, a můžete se k tomu vyjádřit formou komentářů na nejrůznějších místech webu.

Žádné kvalitní a oblíbené stránky ovšem nestojí pouze na nosném tématu a odpovídajícím textovém obsahu: Důležitá je i technická stránka věci, tedy především funkce a vzhled. Pokud jde o fungování stránek, vsadil Naturista pro svoji novou epochu (po určitém období tápání, změn a hledání toho nejlepšího) na jedno z hotových softwarových řešení, kterým je redakční systém Drupal. Přestože Stará šablona měla plno blech...Stará šablona měla plno blech… má tento systém navenek svoje podivnůstky, projevující se více či méně ve strukturování dostupných funkcí, podobě diskusního fóra, nebo třeba i jen v názvosloví (grafické šabloně se říká „téma vzhledu“ apod.), vězte že pod kapotou se skrývá skutečně robustní a výkonný stroj, umožňující nám nyní, a především pak do budoucna, opravdu kvalitní práci s obsahem webu. V tomto směru nemá zřejmě Drupal mezi zvažovanými variantami konkurenci.

S poněkud jinou situací jsme se bohužel my všichni donedávna v novém systému potýkali, pokud jde o vnějškový vzhled stránek. Zaznívaly hlasy, že máme web „stejný jako tisíce dalších“, někteří uživatelé považovali stránky za málo přehledné, někteří přispěvatelé se zas potýkali s chybami layoutu při editaci příspěvků (která je jinak v Drupalovi velice snadná, autorem článků může být prakticky kdokoliv).

Není divu – grafická šablona (volitelná součást systému, která se stará o vnějškový vzhled), nebyla vůbec dobrá. Přestože je těchto šablon k mání poměrně dost, a dají se celkem snadno vyměňovat, žádná z přibližně desítky šablon které na Naturistovi momentálně máme, nevyhověla zcela našim potřebám. Roztékala se editace, neseděl formát... Naštěstí už minulost!Roztékala se editace, neseděl formát… Naštěstí už minulost! Čistě mezi námi – je to taková bída, že je možná i lepší že jste ty ostatní neviděli ;-) Bohužel právě u Drupala je paleta standardních šablon na naše představy neslavná. Prozatím web běžel se šablonou Spreadfirefox (patřící původně stejnojmennému webu – jen u nás byla bez těch obrázků), na názvu ale opravdu nezáleží. Byl to vzhled nejen jednoduchý, ale bohužel i poměrně problematický. Autor se pokusil vytvořit celý formát stránky bez (obvykle nedoporučovaných) tabulek, modernějším a velmi propagovaným použitím kaskádových stylů CSS – bohužel se však dopracoval spíše jen k důkazu, že to prostě nejde. Při chybovosti a nedokonalosti softwaru, který dnes máme (především Internet Explorer) to prostě nejde zcela dořešit. Ukázky jsme všichni viděli – od fotek přetékajících mimo jim vymezená políčka, přes nesmyslné bílé plochy, až po textová editační pole mizící kdesi za okrajem obrazovky.

To všechno je ale naštěstí už minulostí! Myslím, že mohu jménem všech tvůrců nového Naturisty s čistým svědomím prohlásit, že nás dosavadní problémy mrzí. Byly to takové potíže růstu, jejichž řešení si prostě vyžádalo určitý čas. Tvorba grafické šablony pro podobně složitý web není tak snadná, jak by se mohlo zdát, vyžaduje trpělivost, nějaké ty znalosti, prakticky neomezený přístup do administrace atd., takže lidi se moc nehrnou. Když po nějaký čas nebyl vidět žádný pohyb kupředu, ujal jsem se nakonec této věci já – a dnes, po téměř měsíci usilovné práce, představuji s třesoucími se koleny výsledek naší naturisticky-internetové veřejnosti: Novou, originální, Naturistovu šablonu. Naturista v novém kabátě!

Takže… Jak se líbí?

Nový kabát - uvidíme, jak se ještě změní (můžete zde porovnat)Nový kabát – uvidíme, jak se ještě změní (můžete zde porovnat) Jakkoliv jsem ovšem věnoval nové šabloně maximální péči, s důrazem na přehlednost (odlišení různých druhů obsahu charakteristickými barvami a ikonami, rámečky a mnoho dalšího…), spolehlivost (testováno na Firefox 1.5, Internet Explorer 5 a 6), i eleganci a kompaktnost (už žádné přemrštěně velké nadpisy uprostřed prázdných ploch!), je možné že se nebude všem všechno líbit… Proto vyzývám k diskusi – napište svůj názor! Klikněte prostě dole „Přidat komentář“ a vyjádřete se. Zazněl už například hlas proti fialové barvě anket (ale zas se neplete s jinými věcmi!), proti výraznému pozadí… Co člověk to názor. Tak pište :-)

Vyhlašujeme také trvalou akci k dalšímu zlepšování vzhledu: Nelíbí-li se vám některý z obrázků na stránce (pozadí, rámečky, ikony, tlačítka a co-já-vím co ještě), stáhněte si jej (pravým tlačítkem myši se k tomu dostanete snadno), přemalujte, pošlete webmasterovi… Pěkné rádi zařadíme. Především bude třeba vytvořit vhodné tapety na pozadí, určené pro různá roční období, abychom nezůstávali pořád jen na spadaném listí. (Pozor ale: obrázek tapety se stále opakuje jako dlaždičky, takže musí být graficky upravený, aby nebyly vidět švy!) Najde-li se někdo, kdo by si troufal na komplexnější úpravy a vylepšování, může se obrátit na webmastera (vězte ale, že k tomu je třeba přepisovat různé soubory přímo na serveru, takže tam asi nedostane přístup každý).

Částečně i jménem kolegy Žurka jakožto webmastera přeji všem naháčům co nejpříjemnější čtení, psaní, a vůbec práci s naším oblíbeným webem.
0
 
-

Zelené lístečky

Vložil zurek (bez ověření), 10. Listopad 2006 - 19:02

Mě celkem ani moc nerozrušujou ty zelené lístečky a podobné opičky, ale pořád nemůžu vyjít z úžasu, že se mezi nejlínějším národem světa – naturisty, najde člověk, který celý složitý redakční systém rozebere do šroubku a udělá z toho to, co tady teď vidíte. Pro 99,9% návštěvníků je zatěžko vyjádřit svůj názor kliknutím na anketu. Tihle asi Jirkovu Rybkovu obětavost asi ani nedocení :-( Nicméně Naturista díky jemu dostal do pozice profesionálního serveru, který může směle konkurovat velkým zpravodajským serverům. Platformu tedy máme. Jak se jí bude dařit naplňovat kvalitním obsahem, v tom nám už nikdo další nepomůže. My se budeme snažit autory motivovat různými soutěžemi. Sponzory se nám naštěstí daří dosti dobře angažovat na fotosoutěžích. Doufám, že se to podaří i v dalších aktivitách Naturisty. Jirkovi Rybkovi neděkuju, smekám před ním až jsem se majznul čelem o zem. Zaplať Pánbůh, že jsi Rybko.

 
-

Obdiv a uznání za současného Naturistu

Vložil Petronius, 12. Listopad 2006 - 19:17

Po delší době jsem si opět našel čas, abych nakoukl na stránky Naturisty. Velmi mile na mě zapůsobil současný vzhled. Musím uznat, že oproti starým stránkám je to posun minimálně o 100%. Přeji všem, kdo se o nového Naturistu zasloužily, hodně dalších úspěchů v této práci. Vyjadřuji tímto všem autorům svůj obdiv a uznání za skvělou práci.

Petr

Žurek: Vzhled je fakt propracovaný, Jirka Rybka zamakal. Ohledně obsahu je ale na novém Naturistovi neskutečně moc práce :-(. Asi to ani nezvládneme – starých článků je spousta a nové se dělat musí přednostně. Lidi zajímá především, co se děje aktuálně. My nejsme taky redaktoři, kteří se baví psaním pro i-časopis. Hlavní naší, dejme tomu zábavou, je práce pro naše kluby. Naturista je vlastně „pouze“ platforma pro zprostředkování naturistického dění. Ale i „pouhé“ vytvoření platformy stojí „pouze“ stovky hodin práce. Díky za uznání a věřte, že nejlepší formou uznání budou vaše články pro tento skvělý server.

 
-

Další novinka na Naturistovi

Vložil JirkaRybka, 27. Listopad 2006 - 22:28
Obrázek uživatele JirkaRybka

Doplním ještě malé info – blech k vychytání je vždycky dost, takže i nový vzhled Naturisty prochází průběžným dolaďováním. Většinou se jednalo o drobnosti, jejichž potřeba vyvstala při tvorbě obsahu (reklamní tlačítka nahoře, měřiče návštěvnosti dole, mnoho drobností na stránkách Lokalit – ty v době tvorby šablony prakticky ještě neexistovaly)… O tom nemá cenu psát.

Dnes jsem ale aktivoval jednu výraznou novou funkci: Podařilo se konečně zprovoznit avatary, neboli postavičky u jmen přispěvatelů v diskusi. Příklad můžete vidět hned vedle nadpisu tohoto komentáře. Jsou trochu omezené velikosti, aby se moc nenarušilo rozložení stránky, přesto jistě některé lidi potěší. Na rozdíl od starého Fóra Naturisty si je také můžete nahrát přímo ze svého počítače (nemusíte už pátrat, kde na webu soubor „zaparkovat“). A kde se vkládají? V nastavení vašeho uživatelského profilu! Nebylo to tam, já vím, ale teď už to tam je. Tak si obrázky užijte! :-)

 
-

nejde změnit obrázek mého účtu

Vložil PetrK, 5. Prosinec 2006 - 23:42

nahrál jsem si obrázek a chtěl ho změnit na jiný – obličej. Ale prostě mi to nejde…Jsem tak neschopný já?

Petr


Žurek: Svůj stávající obrázek smaž a pak nahrej ten nový.


Petr: to jsem samozřejmně zkoušel…ale nešlo to, teď jsem se přihlásil úplně znova a najednou to je změněné…tak nevím. Každopádně, už na vás zase zamyšleně hledím a neskrývám se za škrtnutými plavkami :)


Žurek: Tak se na sebe podívej :-). jsem se ptal Zdena Novanského, kdo je ten a ten který pod tím kterým nickem na slovenském naturismu. Odpověď byla jednoduchá: „Týto všeci nickovia je jedna jediná osuoba“. Takže ti poradím ještě jednou – moji fotku smaž a nahraj si tam svoji. nepropadej panice, funguje to, přeji mnoho zdaru.


Petr: to jsou skvělé vtípky. Ano funguje to, až po té, co člověk použije tlačítko obnovit tak se mu konečně objeví nahraný obrázek…ne opravdu to už NECHCI komentovat, protože je to uživatelsky velmi přátelské :-/
nechci vyhrožovat, ale máš štěstí, že nejedu do Hradce! :-D

 
-

Klídek,my se zas neumíme

Vložil musilivi (bez ověření), 31. Říjen 2007 - 21:30

Klídek,my se zas neumíme ani zaregistrovat a jsou z nás musilivi.Proste nejsme 100%ní. Musilovi. [Úsměv]