NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Vama Veche RUMUNSKO

Vložil Roland Jitka, 21. Červenec 2012 - 22:35

Docela mě překvapilo, že na Naturista.cz při vyhledávání slov se nic nenašlo na téma Rumunsko. Rozhodl jsem se to tedy změnit seriálem pro cestovatele, při kterém vás postupně seznámím se všemi místy, které jsme v Rumunsku a na druhé straně hranice v Bulharsku navštívili. Proč jsem pro začátek vybral maličkou vesničku o pár stálých obyvatelích zapomenutou a ležící doslova jen několik stovek metrů od státní hranice s Bulharskem? Odpověď je jednoduchá VAMA VECHE je jenom jedno a myslím si, že druhé takové místo už v Evropě není. Pokusím se tedy alespoň o seznamení vás s naturistickým rájem svobody a uvolnění.Čím je vlastně Vama Veche jedinečné? Pro vysvětlení se trochu vrátím do historie. Za dob socialismu a tvrdé vlády komunismu v Rumunsku byla vesnička ušetřena jeho kontrol, nařízení a restrikcí. Jako by pro bývalý režim neexistovala. Tím se stala útočištěm převážně mladých lidí, kteří vyznávali svobodný život, párty a nevázanou zábavu, tehdy neslučitelnou s bývalým režimem. Navíc zde neprobíhala komunistická betonová výstavba, takže si vesnička zachovala ráz jisté zaostalosti proti dnešnímu pojetí dovolenkových destinací. (GPS: 43.753551,28.572428).


Find more about Weather in Vama, RO
Další zajímavostí je struktura a hlavně věkový průměr přijíždějících turistů. Jen velmi málo zde potkáte rodiny s dětmi a starší klidné cestující středního a důchodového věku. Věkový průměr je zde opravdu jen kolem dvaceti pěti let a možná i nižší. V obci nenajdete žádné špičkové hotely a destinačně přeslužbováno, jak jste asi zvyklí z jiných dovolenkových destinací. V obci je jen několik restaurací a pár krámků všehochuti, které ale fungují nonstop a zavřeno není nikdy.Asi se ptáte proč vůbec vesničku popisuji a jak se zde vůbec dá v dnešní době trávit dovolená?PŘIJEĎTE OMLÁDNOUT A UŽÍT SI DO VAMA VECHE!!


Obci dominuje asi dvoukilometrová pláž, která je vlastně spíše divokým naturistickým kempem. Naturismus je zde doveden k dokonalosti a celá pláž má pouze jaksi skoro neviditelně vyhrazen prostor pro textiláky a ani ten není nijak naturisty dodržován. Naturisty najdete prakticky všude a nejen na pláži, ale i v restauracích. Oblečením se prakticky nikdo nezatěžuje a i v obci potkáte naháče, nebo ženy nahoře bez zcela běžně. Přihlížející policie toleruje kromě drog úplně vše. Tím ale neříkám, že by její pomoc byla nějak zvlášt potřeba. Prostě obec, kam starosti nesmí a zábava a smích je pánem. Plážové diskotéky a festivaly asi monitoruje policie jen z povinnosti. Nahota je prostě jen součást životního stylu ve Vama Veche a bylo pro mě překvapení, kolik mladých lidí se rádi pohybují jen rouše naturistově. Kéž by tomu tak bylo i u nás.

Ubytování: Možností je mnoho, jen nehledejte žádné luxusní hotely. První a nejčastější možností je, že si postavíte stan na pláž. V obci jsou ale i kempy, bungalovy a malé penziony. Ubytovaní můžete mít v rodinném domku jako jsme měli my a mnozí stanují i na privátních zahrádkách vedle rodinných domků. Ceny ubytovaní nebo stanovaní jsou vcelku zanedbatelné, nebo stanujete úplně zadarmo. Někteří ani nestanují a mají jen nafukovací lehátko, nebo deku na pláži se slunečníkem.Pláž přímo vyzývá k naturistickým procházkám, protože při její velikosti je to i turistický výlet. V souvislosti s naturistickou procházkou se nám povedla jedna perlička, kdy jsme člověka s dalekohledem považovali za šmíráka při cestě pláží, Za chvilku jsme zjistili že mu křivdíme, protože to byl celník hlídající hranici a my mu prošli „přes čáru“ do Bulharska, která mimochodem nebyla nijak vyznačena. Připomínám, že Rumunsko a Bulharsko jsou v Evropské Unii, ale nikoliv v Shengenu. Vše se ale vysvětlilo a čeští naháči překračující ilegálně neviditelnou hranici nebyli nijak pokutovaní ani trestáni, jen slovně poučeni, kde se asi hranice mezi oběma státy nachází.


Jak již zaznělo ve filmu Slunce, seno .. „KDYŽ DO EVROPY, TAK I NAHATÍ !!“


Stravování: Jak jsem již výše uvedl otevřeno v obchodech, stáncích a restauracích je prakticky nonstop, takže je jedno, kdy máte hlad a nebo chuť na něco dobrého. Jidla jsou všude nešizená a velmi chutná. Piva jsou různých chutí a myslím že si čeští pivaři přijdou na své. Rumunská vína jsou výborná. Nejbližší supermarket je Penny a Lidl v deset km vzdálené Mangálii. Cenová hladina potravin je asi jako u nás a trochu dražší, než v sousedním Bulharsku. Časté jsou cesty sem tam a my jsme skoro každý den jezdili přes hranice na večeře do blízkého bulharského Durankulaku.

Domluvíte se bez problémů jen anglicky, italsky, francouzky a německy. Překvapivá je velmi dobrá jazyková vybavenost mladých Rumunů. Se staršími lidmi vesměs stálými obyvateli vesničky se domluvíte jen rusky, pokud si socialistickou řeč ještě pamatují. Rumunštině prakticky nerozumíte a i čtení nápisů je velmi problematické, protože nevíte co znamenají háčky, stříšky, čárky pod i nad písmeny.Lidé jsou velmi vstřícní a přátelští a turistů si velmi váží. Co je trochu překvapením, že nikdy neosloví turistu s nabídkou služby a ubytovaní, jen čekají, kdy je oslovíte vy. Pak už vám snesou první poslední a pro vaši spokojenost se mohou přetrhnout.

Cestování je bezproblémové autobusová linka Magnalia – Vama Veche jezdí každou chvilku, taxíky ač dvakrát dražší než v hlavním městě Bukurešti fungují také bezproblémově. Čerpací stanice se nachází asi tři km v sousední vesnici Doi Mai.Hudba: Ač by se zdálo, že hudba duní na plážích přes den až bolí hlava, opak je pravdou. Muzika zní po celé pláži, ale příjemně potichu a fain podbarvuje vaše relaxování u moře. Večerní a noční diskotéky jsou slyšet v celé vesnici, ale muzika je evropská, takže se při ní příjemně usíná. V restauracích je běžné karaoke a jsou i diskotéky uzavřené v budovách, ale obří tisícihlavé diskotéce na pláži se nic nevyrovná.Parkování je bezproblémové, parkuje se absolutně všude i na plážích, pokud nezapadnete do písku, Na plážích se za přihlížení netečné policie jezdí na motorkách a na čtyřkolkách. Dopravní značky cokoliv omezující v obci nejsou, rychlost je libovolná a jezdit můžete kdykoliv na čemkoliv a kamkoliv. Technický stav vozidel se také nijak neřeší. Na motorkách i krosových jezdí i malé děti. Opatrnosti je třeba dbát hlavně na hlavní silnici procházející obcí, protože značky začátek a konec obce mají jen a pouze zeměpisný význam. (Což tedy platí v celém Rumunsku.) Přesto jsme neviděli při průjezdu Rumunskem cca 1000km tam a 1000km zpět, žádnou ani malou dopravní nehodu.


Find more about Weather in Vama, RO
Moře je velmi čisté a určitá zvláštnost počasí nebo polohy způsobuje, že se mraky Vama Veche obloukem vyhýbají. Několikrát jsme viděli mraky a už čekali déšť, ale vždy mraky za chvilku zmizeli. Teploty byly velmi vysoké, ale teplo kompenzuje prakticky nepřerušovaný větřík od moře, takže pocitově je vám příjemně neustále. Velké vlny se během našeho třítýdenního pobytu ve Vama Veche nevyskytovaly.Potkali jsme jen několik Slováků na motorkách, kdy měli Vama Veche jen jako odpočinek před další jízdou a viděli jsme zaparkované jedno české auto dole u kempu a jednou jsme na pláži potkali jeden český pár mladých lidí také na motorkách projíždějící dále na jih. Očekávali jsme opravdu více češtiny vzhledem k cenám, relativní blízkosti k České republice a naturistického využití. Domnívám se tedy že mladí lidé z Čech Vama Veche prostě jen neznají a velmi rád bych to těmito řádky změnil.
 

Pokud si chcete užít volnosti, přijeďte do Vama Veche zažít opravdovou ryzí nejen naturistickou nefalšovanou svobodu.

Rumunsko není běžně navštěvovaná země a častý cíl českých turistů, ale je to asi jen způsobeno neznalostí této krásné země. Návštěvu Rumunska mohu jen doporučit a věřím, že se bude Rumunsko a jeho pláže libit i vám.
Do Rumunska vás všechny srdečně zvou Roland a Jitka. Přejeme krásnou dovolenouZobrazit místo Bulgaria + Romania na větší mapěNaturista KlubNaturista Klub
Přispěvatelé: Líbil se Vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z Vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Podělte se o zážitky s ostatními čtenáři. Za článek většího informačního rozsahu Vám nabízíme volnou vstupenku na libovolnou akci Naturisty cz.
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naturisty.

Pokud byste chtěli podpořit Naturistu cz. jakoukoli částkou, tak můžete bez poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. 
Předem Vám děkujeme.

Inzerenti a zájemci: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, nabídku, služby nebo Vaše činnosti? EMAIL. [Pošta]
Využijte prosím naši širokou nabídku Vaší prezentace na internetu i na reálných a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Vama Veche

Vložil M.Dr., 22. Červenec 2012 - 8:18

Ahoj Rolande a Jitko,

díky za přiblížení této pro nás v dnešní době již dosti neznámé destinace, přestože za socialismu jsme jako děti jezdili s rodiči do Rumunska poměrně často.

Chci se zeptat:

  1. Jaký je skutečný poměr N:T na pláži a ve vesnici? Podle videí a fotek to vypadá, že je to samý textilák a občas nudista.
  2. Jaká je kvalita ubytování v rodinných domech? Není problém ubytovat se například se psem?
  3. Kde je nejbližší bankomat? Dá se tam případné platit i eurem? Jak je to s placením kartou?

Zdravím,

Mirek

 
-

Rumunsko

Vložil pat66 (bez ověření), 22. Červenec 2012 - 8:40

Je škoda, že Rumunsko stojí, tak trochu stranou zájmu našich CK. Od známích, co dělají jógu a jezdí na pravidelné sympózium jógy v srpnu do Costinesti vím, že se v Rumunsku naturismu docela daří. Nejsou tam sice oddělené FKK pláže, spíše to tam asi vypadá jako v Bulharsku např. v Primorsku. Nudisti jsou namícháni i mezi textiláky a prý absolutní pohoda.

 
-

Vama Veche odpovědi

Vložil Roland Jitka, 22. Červenec 2012 - 8:46

Nudistů je určitě více než textiláků, ono se nudisty špatně fotí a natáčí na video. (točí tam často rumunská televize) Všechna videa jsou z té prostřední části, která se profiluje jako textilní jen naturisté to tam tohle dělení nedodržují, proto je vidíš i tam. Když sečtu návštěvníky jako celek tak je asi 70 procent naturistů podle mého odhadu. Ono se to na dvou km pláže opravdu špatně počítá a odhaduje.

Ubytovaní: nečekej luxusní hotely s bazény ty tam prostě nejsou to bys musel do Mangálie o které budu psát zase jindy. Ubytka jsou vesměs priváty penzionů tam také moc není. Se psy nikdy asi problém nebude jelikož tam má psa skoro každý jen jestli by se snesli pejskové, pokud bys tam chtěl jet navedu tě tam, kde jsme byli my ale mluví se tam jen anglicky. Co se týče ubytka rumuni na tebe budou koukat ale nikdy tě neosloví oni s nabídkou. My jsme si udělali na papír požadavky na ubytko v rumunštině jako co chceme a dávali jsme jim to jen číst a pod tím bylo kolik za to v rumunštině. počítej tak kolem 50–60lei za dvoulůžkový pokoj to je dobrá cena asi 12–14euro

Bankomaty jsou ve vesnici dva, ale ani jeden nění Erste bank, Bankomaty všech bank jsou asi v osm km vzdálené Mangálii. S eury bude trochu problém (moc euru nevěří a kurs je velmi nevyhodný) a na platby kartou zapomeň. Platili jsme ubytko eurem, ale stálo to trochu přemlouvání a díky tomu jsme tak na každý den o dvě eura přišli myslím.

PS: Mirku jen se připrav na to, že do věkového průměru nebudeš zapadat i my jsme si tam připadali trochu jako starci na chmelu. [Spiklenec]

 
-

Costinesti

Vložil Roland Jitka, 22. Červenec 2012 - 9:05

Costinesti je také populární svými diskotékami (hlavně TIRETUNUI) a přítomností hlavně mladých lidí. přesto bych řekl že věkový průměr je o trochu vyšší než ve Vama Veche a naturistů je pláži balkánským způsobem zhruba padesát na padesát na té pláži proti tomu vraku lodi. pravda je že na jiné pláži jsme nebyli, takže nevím jak je to jinde. Měli jsme to do Costinesti už trošku dál na každodenní výlet.

Primorsko má přeci známou a trochu i označenou pláž pro nudisty, kdežto v Rumunsku nic takového není tam se pláže takhle neznačí a nahý můžeš být kdekoliv bez jakýkkoliv problémů. maximálně to někdo nastříká na nějaký kámen, ale to nic neznamená.

 
-

Starci na chmelu ;-)

Vložil M.Dr., 22. Červenec 2012 - 10:39

Díky za odpovědi, jistě by bylo zajímavé to tam poznat, ale s témi starci máš pravdu – my máme radši větší klid a přímo nenávidíme motorkáře a čtyřkolkáře, kteří se prohánějí na pláži nebo v lese.

Ze sedumdesátých let, když jsme jezdili do Rumunska a Bulharska jako děti s rodiči, si vzpomínám na rumunské oddělené nudapláže zvlášť pro muže a ženy, ohrazené vysokým betonovým plotem, někdy dokonce bez přístupu k vodě [Šokovaný]

To bys sis Mirku ve Vama Veche moc neužil klidu, nechtěl jsem nijak urazit věkem, jen jsem opravdu popisoval věkový stav. Jinak jak píšeš zážitky ze sedmdesátých let, tak se směrem k naturismu mnoho zlepšilo. [Spiklenec] Roland
 
-

Neobjevené Rumunsko

Vložil Linka, 22. Červenec 2012 - 22:40
Obrázek uživatele Linka

V naší generaci se asi budeme učit objevovat země, které znali naši rodiče jako je právě Rumunsko, ale třeba i Bulharsko, státy bývalé Jugoslávie (a nemyslím Chorvatsko), Maďarsko, Ukrajinu, Polsko atd. Našim rodičům tam bylo hezky a rádi na to vzpomínají, tak proč by třeba v Rumunsku nemohlo být dobře i nám. Rumunsko má neskutečně krásnou přírodu a když zrovna nebudete chtít k moři,vyražte do rumunských hor. Neumím to popsat, ale budete okouzleni i vy. Fagaraš RumunskoFagaraš Rumunsko

Myslím že se tomu říká Transfagarašská Magistrála a pohoří jsou Transylvánské Alpy.
 
-

vama veche

Vložil vlado, 8. Srpen 2012 - 15:48

Rolande, Jitko, totálne ste nás odrovnali. Tým článkom, tým popisom prostredia. Sme činžiakoví typ naturistov, ktorí by urobili čokoľvek, aby mohli byť nahí v prírode, a Vy prídete s príbehom, že v dedinke Vama Vecce nie je problém prechádzať sa uprostred nej nahý… Je to pravda, alebo som si to iba špatne interpretoval, Lebo ak je to pravda, tak zúfam!!!! Ja som šťastný, keď môžem byť kdekoľvek nahý, manželka síce tohto toto šťastia nezdieľa, ale nahotu má rada a určite by ma neopustila, ale okrem letoviska Cap d.Adge je to proste nuda kemp. Ale niečo ako Vama Vecche, alebo ako som čítal francúzsky ostrov il du Levand, to sú tie pravé naturistické destinácie, tak má človek pocit slobody… Prosím, ak to nechceš publikovať verejne, napíš na moju súkromnú mailovú adresu (máš ju), či je to pravda alebo nie, aký je to poci, či ste si to vyskúšali aj Vy… Čítal som, že niečo podobné funguje aj v Barcelone, ale momentálna situácia nie je naklonená západu… Aj keď spomienky na Cap d.Adge a El Portus… Ostatní, prosím, prepáčte,. že Vás zaťažujem týmito spomienkami. Ale stráviť dva týždne v „meste“, kde je oblečenie „tabu“ (Cap d.Agde). človeku, rodine, ktorá je roky naturistická, to trošku poznačí psychiku. Ťo je potom problém obliecť sa v inej destinácii, alebo obliecť sa „textilne“. Už sa zamotávam, kto nás pozná, vie, že nie sme úchyláci, možno tak trocho exhibicionisti (v očiach textilákoch), ale inak zarytí naturisti!!! Len bez možnosti absolvovať čo len týždeň v fkk pri mori…

 
-

Vama Veche - Rumunsko.

Vložil Roland Jitka, 9. Srpen 2012 - 9:51

Vlado svoboda neznamená striktní naturismus jako popisuješ třeba z jihu Francie. Svoboda znamená, že můžeš dělat cokoliv, mít na sobě také cokoliv nebo nemít a jít tak kamkoliv. Vesnici vládne mládí a svobodný způsob života, bez jakýchkoliv regulí. Takže ti nikdo nepřikazuje svlékat, stejně jako oblékat. Vama Veche se prostě musí zažít, nejde svobodu tak jednoduše popsat. Přijeď a uvidíš sám, pochopitelně zváni jste i vy všichni ostatní. Garantuji vám svobodnou spokojenost.

 
-

Vama Veche.

Vložil Noe Wosen, 11. Říjen 2018 - 0:28

Vama Veche v českém překladu stará hranice. Toto místo jsem navštívil začátkem letošního července. Kluci, kteří jezdí každý rok do Rumunska mě vzali s sebou. Byli jsem v tomto městečku jenom jeden den a musím napsat, že došlo k velké změně. Nahota je pryč. Kluci, kteří tu byli několikrát od roku 2010 mi říkali, že před lety, jak píše Roland, tu bylo naháčů jak naseto a letos jsem tu žádného nepotkal. Jen několik málo žen bez horního dílu plavek. A byly to Češky! Na plážích u vesnice je nahota pryč. Je to i v dalších místech v Rumunsku. Na městských a hotelových plážích je nahota pryč. Jestli se chcete koupat bez plavek, tak musíte za město nebo vesnici. Z Vama Veche se stalo komerční centrum plné obchodů, barů, diskoték a kebabáren. Romantika je v čudu! Kdo se chce koupat bez plavek musí na pláž stranou od města nebo hotelu. Na místech mimo zástavbu se každý koupe jak chce.

 
-

Díky za současné info k Vama

Vložil Horác, 11. Říjen 2018 - 20:47

Díky za současné info k Vama Veche. Mám do Rumunska cestu příští rok, plánoval jsem se tam stavit na pár dní. Takže to nakonec zřejmě zkrátím a půjdu hned za město [Smích] Inu Rumunsko není Bulharsko…

 
-

Vama Veche 2019

Vložil jaha, 17. Červenec 2019 - 20:26

Už to sic nevypadá jako v tom původním článku, ale zas až tak hrozné to také není. Střed pláže je pravda hodně komerční, plno občerstvoven a na pláži placených slunečníků, ale bez plavek se dá pořád koupat od pláže Plaja de Carte – ( tam jsou placené slunečníky ) dál na sever.. cca zde: 43.757473,28.574249 https://mapy.cz/s/3vJlf Parkovat se dá např. podél cesty, po odbočení z hlavní silnice zde: 43.7587228,28.5727603 https://mapy.cz/s/3vJm