NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Kompletní nabídka kulturních, zábavních a sportovních akcí na Istrii v sezóně 2012

Vložil Anonymní, 4. Červenec 2012 - 9:35

Již po několik desetiletí jsou pobyty na pobřeží Istrie přitažlivé zejména pro ty, kdo dávají přednost aktivní dovolené. Letoviska na pobřeží nabízejí k tomu celou škálu možností – sportovních, zábavních i kulturních.

Při pobytu v některém z uvedených FKK center na Istrii můžete navštívit opravdu nepřeberné množství akcí a aktivit, které se konají po celou tuto letní sezonu. Ve většině istrijských FKK centrech mají členové našeho Klubu NATURISTA.CZ podstatné slevy. Přejeme vám krásné naturistické léto!

FKK lokality Chorvatsko – Istrie (podrobný článek)


Zobrazit místo FKK Croatia Istria na větší mapě


Rovinj
Pokud jde o sportování, mohou tu zájemci sporty nejen provozovat, ale mohou v různých kurzech a školách nabýt jak základní znalosti a dovednosti v určitých sportech, ale dosáhnout v nich i určitého stupně kvalifikace. Přitom nechybí ani nabídka půjčit si pro provozování nejrůznějších sportů potřebné vybavení a výstroj.

V přestávkách mezi koupáním a sportováním lze se toulat v blízkém i vzdálenějším okolí, objevovat lokální pozoruhodnosti, navštěvovat různé zajímavé objekty – muzea, galerie ap. Večer je pak možno věnovat se kultuře nebo zábavě, podle vlastního zaměření. Velkému zájmu se zde těší lidové slavnosti zvané fešty, nebo různé kulturní festivaly, které ještě navíc využívají přitažlivého prostředí zdejších stavebních památek. Pro turisty jsou přitažlivé pravidelné trhy (trh = sajam) ve vnitrozemských městech Istrie:
Bale: druhá sobota v měsíci
Buzet: první pátek v měsíci a třetí čtvrtek v měsíci
Labin: třetí středa v měsíci
Motovun: třetí pondělí v měsíci
Pazin (Pazinski samanj): první úterý v měsíci
Svetvinčenat: třetí sobota v měsíci
Višnjan: poslední čtvrtek v měsíci
Vodnjan: první sobota v měsíci
Žminj: každou druhou středu v měsíci


Bale
Do malého malebného městečka Bale (15 km jihovýchodně od Rovinje) se jezdí nejen kvůli starobylé atmosféře, jejíž korunou je monumentální hrad Soardo-Bembo, ale i kvůli sbírce kostí asi deseti druhů dinosaurů. kteří žili v tomto kraji před asi 100 milióny let. Zdejší paleontologické naleziště je velkou vzácností – je jediné svého druhu v celém Středomoří a je zapsáno ve Světovém seznamu paleontologických nalezišť. Sbírka je umístěna ve staré radnici na náměstí Trg Tomaso Bembo 1. Je přístupná jen v pracovní dny, a to od 8 do 13 hod.
V sezóně se náměstíTrg Tomaso Bembo stává dějištěm letních koncertů a zábavních akcí.
Lidová slavnost Baljanska noć, 4.8. Tradiční zdejší slavnost se koná vždy první neděli v srpnu.
Last Minute Jazz Festival, 1.8. – 5.8. Akce pro milovníky jazzu.
Show Dance Night, 1.8. – 5.8.
Tradiční trhy (viz přehled výše)

Informace: www.bale-valle.hr


Barban
V městečku Barban blízko Labinu se vždy předposlední víkend v srpnu koná tzv. Závod na prstenec (Trka na prstenac), což je stará rytířská hra podobná Alce v Sinji. Jde o zásah kopím prstenu, kroužku zavěšeného na jízdní dráhou účastníkem závodu jedoucím na koni (viz tematický článek: Středověká rytířská hra v Barbanu v Istrii).

Informace: www.barban.hr


Baredine
Krápníková jeskyně Baredine u obce Nova Vas, 11 km severovýchodně od Poreče. Jeskyně je v červenci a srpnu otevřena od 9.30 do 18.00 hod. V květnu, červnu a září je přístupná od 10.00 do 17.00 hod. Vstupné je 50 kun, děti od 6 do 12 let 30 kun, studenti 40 kun. Prohlídka trvá 40 minut.
Informace: www.istra.com/baredine.
Ve vesnici Nova Vas je možno navštívit výstavu starých traktorů (1.4. – 31.10.).


Beram
Vesnice Beram, 4 km severozápadně od Pazinu. Na jejím okraji je pozoruhodný kostelík P. Marie na Škriljinah s rozsáhlým cyklem vzácných fresek. Kostelík a fresky je možné si prohlédnout, ale je třeba aspoň půl hodiny předem zavolat na Župní úřad Tinjan (+385(0)52 626 016) nabo paní Sonje Šestan (+385(0)52 622 903, mobil: +385 098 433 916)), která má klíče.
Informace: www.tzpazin.hr


Brijunské ostrovy
Milovníci golfu si mohou zahrát na osmnáctijamkovém hřišti na Brijunských ostrovech. Pochází z roku 1922, prošlo poslední rekonstrukcí v roce 2006. Hraje se tu řada turnajů. Informace: www.brijuni.hr. Na jednom z Brijunských ostrovů, na ostrově Mali Brijun, se konají v pevnosti Minor (Tvrdjava Minor) zajímavá divadelní představení, letos např. W. Shakespeare: Král Lear a Kabaret Brecht. Divadelní sezona začíná 15.7. a končí 26.8.
Informace: Divadlo Ulysses: www.ulysses.hr.


Brtonigla
Vesnice 9 km severovýchodně od Novigradu. V domě, kde posledních patnáct let života tvořil významný chorvatský umělec, sochař Aleksandar Rukavina (1934 – 1985), je stálá umělcova galerie. Je zde vystaveno na třicet jeho děl. Galerie se stala místním kulturním centrem, kde se pořádají výstavy, knižní večery a hudební vystoupení.Galerie je otevřena pouze v sobotu a neděli od 16 do 18 hod. V Brtonigle je vyhlášená hospoda, konoba Astarea, kde mimo jiné speciality připravují jehněčí ispod čripnje, tj. pečené pod keramickým poklopem v řeřavém popelu; tímto způsobem pekli maso již původní zdejší obyvatelé, staří Ilyrové, před více než dvěma tisíci lety.
Folk&Wine Festival, 7.7. Letní festival s tradičními specialitami a ukázkami starých řemesel
Rybářská slavnost Večery Karigadoru (Večeri Karigadora), 27.7 – 28.7.
Slavnost sv. Rocha (Fešta Sv. Roka), 14.8. – 16.8.

Informace: www.tzo-brtonigla.hr


Buje
V městečku Buje v blízkosti slovinských hranic městečko 13 km východně od Umagu je možno navštívit velmi pěkné Etnografické muzeum (Etnografska zbirka) na náměstí Trg Slobode 4. Je umístěno v rekonstruovaném čtyřpodlažním domě typickém pro zdejší kraj. Je tu expozice staré kuchyně a ložnice, jakož i nářadí a nástrojů používaných v některých starých řemeslech (zařízení tkalcovské dílny, kovárny) a v zemědělství.
Etno Music Fest, setkání skupin tradiční hudby severozápadní Istrie, 1.8.
Festival amatérských filmů Films & Wine, 3.8.
Eko-bike Maraton Buje, 16.9.
Svátek hroznů (Praznik groždja), 14.9. – 16.9. Gastronomická slavnost u příležitosti vinobraní.

Informace: www.tzg-buje.hr


Buzet
V městečku Buzet, 44 km východně od Umagu, stojí za vidění Vlastivědné muzeum Buzetu (Zavičajni muzej, Trg rašporskih kapetana 1) s malým lapidáriem antických nálezů z okolí, dále je tu historická část s exponáty z prehistorie a historie, jakož i etnografická expozice, v níž je nejzajímavější stará kuchyň s otevřeným ohništěm a lidové kroje. Muzeum je otevřeno od pondělí do pátku od 9 do 15 hod. Při vjezdu do městečka u křižovatky je větší sportovní středisko Sun Sport s možností provozovat různé sporty (tenis, stolní tenis, bowling atd.).
Nedaleko od Buzetu je kopec Raspadalica, známé centrum extrémních sportů (skalní lezení, paragliding, speleologie).
Informace: www.homo-volans.hr, www.tici.hr.


Pořádané akce:
Otevřené mistrovství Chorvatska a Slovinska v paraglidingu, 1.7. – 7.7. Informace: www.tici.hr
Otevřené mistrovství Chorvatska v závěsném létání (hanggliding), 9.7. – 15.7. Informace: www.homo-volans.hr
Slavnost sv. Anny (Fešta Sv. Ane), 16.7. Tradiční trhy a gastronomická show s dechovou hudbou.
Istra Inspirit: Buzet postaru (Buzet po starinski), 11.8., 30.9. Nový projekt Istrijské župy zajímavým způsobem prezentuje istrijské mýty a legendy. Představení se odehrávají na devíti autentických lokalitách Istrie. Informace: www.istrainspirit.hr
Setkání veteránů (Susret oldtimera) – Buzet Classic Car, 3.8. – 4.8.
Petkotina, 7.9. Festival alternativní hudby.
Subotina, 8.9. Lidová slavnost.
Subotina po starinski, 9.9. Slavnost starých řemesel, divadelní představení, gastronomická nabídka.
Informace: www.tz-buzet.hr


Fažana – Valbandon
Pořádané akce ve Fažaně a Valbandonu v průběhu turistické sezóny: Rybářská slavnost More na stolu, prezentace tradičních rybích specialit, 24.6. Tradiční večery na fažanském nábřeží (Tradicijske večeri na fažanskoj rivi), 27.6. – 12.9., vždy ve středu. Hand Made Fair (trh istrijských suvenýrů a produktů) a Istra Gourmet (gastronomická nabídka), ukázka výroby tradičního rybářského náčiní, istrijský folklor.
Koncerty vážně hudby pod názvem Fažanski sutoni, kostel sv. Kosmy a Damiána (sv. Kuzma i Damjan), 9.7., 23.7., 6.8., 20.8.
Slavnost Fešta od kužine, 8.7. Soutěž ve vaření istrijské speciality maneštry.
Mariánský svátek Dan Gospe Karmelske, 16.7. Náboženská slavnost.
Římský Valbandon Rimski Valabandon, Valbandon, 22.7. Římská historie v oblasti Fažany.
Slavnostní přehlídka tradičních lodí v přístavu, 28.7.
Festival světla a noc pouličních hudebníků Zvizde, sviće i ferali, 29.7.
Rybářská slavnost Fešta od sardela, 4.8.
Rybářská slavnost Ča ribari znaju, 12.8.
Valbandon ispod čripnje, pláži ve Valbandonu, 25.8. Gastronomická slavnost a soutěž v přípravě jídla „ispod čripnje“, tj. pečeném pod keramickým poklopem v žhavém popelu, degustace vína.
Slavnost Rapsodie v modrém (Rapsodija u plavom), 2.9. Gastronomická slavnost ve znamení tzv. modrých ryb (plava riba).
Slavnost sv. Kosmy a Damiána (Fešta sv. Kuzme i Damjana), 26.9. Den fažanské župy, náboženská a lidová slavnost.

Informace: www.fazana.hr


Funtana
Jižně od Funtany, ve Valkanele, je Park plastik Dušana Džamonji, jednoho z nejvýznamnějších chorvatských moderních sochařů. Je přístupný veřejnosti. Informace: www.infovrsar.com.
Koncerty klasické hudby, kostel sv. Bernarda
Letní program, náměstí sv. Bernarda (Trg Sv. Bernarda). Pravidelné koncerty různých žánrů a taneční vystoupení.
Rybářská slavnost (Ribarska fešta), 29.6.,13.7., 27.7., 24.8., 7.9.
Ex Tempore Funtana 2012, náměstí sv. Bernarda (Trg Sv. Bernarda), 21.7.
Den naturistického kempu Istra Naturist, Istra Naturist, 18.7. Celodenní zábavní a sportovní program.
Istrijský folklorní večer (Istarska folklorna večer), 10.7., 21.8.
Lidová slavnost sv. Bernarda (Fešta Sv. Bernarda), 18.8. – 19.8.
Zajímavé výstavy probíhají v galerii Zgor murve.

Informace: www.funtana.com


Grožnjan
Městečko Grožnjan je jedno nejmalebnějších v Istrii, 24 km východně od Umagu. Od r. 1969 je místem setkávání a prolínání kultury a umění, hlavně hudby mezi mladými lidmi. Mezinárodní kulturní středisko chorvatské hudební mládeže (Medjunarodni kulturni centar hrvatske glazbene mladeži) je letos otevřeno od 17.5. do 12.10. Pod vedením odborníků se tu zdokonalují budoucí hudební interpreti a tvůrci, kteří tu současně mohou prezentovat vlastní interpretační i tvůrčí schopnosti. Konají se tu mistrovské kurzy pro jednotlivé nástroje, semináře, koncerty a další programy. V rámci akce Grožnjanské hudební léto (Grožnjansko glazbeno ljeto) se pořádá více než 50 koncertů, mezinárodní festival Etno Croatia (11.7. – 17.7.) a Mezinárodní jazzový festival Jazz Is Back (13.7. – 3.8.), na němž účinkují renomovaní světoví hudebníci. Informace: www.hgm.hr

Informace: www.tz-groznjan.hr


Labin
Pozoruhodné městečko Labin, 5 km severozápadně od Rabacu na Kvarnerské riviéře, může nabídnout i hodnotné kulturní zážitky. Zajímavé je Národní muzeum (Narodni muzej Labin) na ul. Prvog svibnja 6, v paláci Battialo-Lazzariniů (18. stol.) Je v něm archeologická sbírka, obsahující hlavně římské nálezy z okolí, pěkná etnografická sbírka, ale největší prostor zaujímá expozice věnovaná hornictví, s vlastním dolem a štolami, což je v této části Evropy rarita. Muzeum je v létě v pracovní dny otevřeno od 10 do 13 hod. a od 18 do 20 hod. (v září od 17 do 19 hod.), v sobotu od 10 do 13 hod., v neděli je zavřeno. Vstupenka do zdejšího muzea platí i pro návštěvu Muzea Matije Vlačiće Ilirika, zdejšího rodáka a významné postavy reformace a protestantismu, předního spolupracovníka Martina Luthera (16. stol.). Ve světě je znám jako Matthias Flacius Ilyricus. Adresa muzea: ul. Martinuzzi 7, možnost návštěvy na požádání. Ve stejné ulici je možno navštívit galerii Alvona a ateliér Vinka Šainy, známého istrijského malíře, který tu po léta žije a tvoří.


Pořádané akce:
Labin Art Republika – LAR, 1.7. – 31.8., Festival se koná se na náměstí, v ulicích a na schodištích města, v muzeu, galerii, kostele, malém divadle. Návštěvníky čeká bohatý program: vážná i lidová hudba, různá představení, zábavní orchestr, street art, překvapení pro děti, gastronomická nabídka, výstavy, rockové koncerty. Informace: www.labin-art-republika.com
Z programu LAR 2012:
Klasické léto (Klasično ljeto), kostel Narození P. Marie (Crkva rođenja Blažene djevice Marije), 4.7., 11.7., 18.7., 28.7., 7.8., 23.8., 26.8. Koncerty vážné hudby
Noční prohlídky starého města, každé útery od 3.7. do 28.8., vždy ve 21.30 hod.
Labin Jazz Republika, Kod Špine, 5.7. – 7.7. Jazzové koncerty.
Lidová slavnost Fešta Petrova, staré město Labin, 30.6.
Istra Inspirit: Hornická republika (Rudarska republika), Lamparna a důl Raša, 2.7., 26.7., 13.9. Nový projekt Istrijské župy zajímavým způsobem prezentuje istrijské mýty a legendy. Představení se odehrávají na devíti autentických lokalitách Istrie. Informace: www.istrainspirit.hr
Lidová slavnost Slavnost města Labinu (Fešta grada Labina) se zábavním programem, 18.8.
Středomořské sochařské sympozium (Mediteranski kiparski simpozij), Dubrova, 5.8. – 16.9.
Domácí je nejlepší (Domaće je najbolje), 5.9. – 6.9. Trh tradičních istrijských produktů.
Tradiční trhy (viz přehled výše)

Informace: www.rabac-labin.com


Limský záliv
V Limském zálivu je možno navštívit Romualdovu jeskyni, zajímavý speleologický objekt s pěknou krasovou výzdobou. Podle legendy zde v 11. stol. sv. Romuald, zakladatel řádu kamaldulánů, strávil na modlitbách a v rozjímání tři roky svého života. Jeskyně je přístupná od 10 do 18 hod. každý den.


Medulin, Premantura, Pomer, Banjole
Letovisko Medulin je známo svými bohatými možnostmi sportování a zábavy. K nim patří mimo jiné i patnáctiminutové lety nad Pulou a přilehlou částí Istrie, které lze podniknout z nedalekého sportovního letiště. Konají se od poloviny dubna do konce září. Letiště je v provozu od 9 do 22 hod. U Medulinu (v Ližnjanu) je rekreantům k dispozici jízdárna a středisko výuky i jízdy na koni. Od dubna do konce srpna se pořádají rekreační i sportovní jízdy.

Pořádané akce:
Medulinské koncertní léto (Medulinsko koncertno ljeto), kostel sv. Anežky (Sveta Agneza) v Medulinu, 27.6. – 23.8. Koncerty klasické hudby. .
Istra Gourmet, 25.6. – 11.9., každé pondělí na nábřeží v Medulinu (Riva) a každé úterý na náměstí v Premantuře (Placa), vždy od 20 hod. Trhy typických istrijských produktů (lanýže, víno, med, rakija, sýry, olivový olej, masné výrobky).
Istra Hand Made, 28.6. – 14.9., každý čtvrtek na nábřeží v Medulinu (Riva) a každý pátek na náměstí v Premantuře (Placa), vždy od 20 hod. Trhy suvenýrů a originálních rukodělných výrobků.
Istra Mix (Istra Hand Made + Istra Gourmet), 30.6. – 29.7., každou sobotu na nábřeží v Medulinu (Riva) a každou neděli na náměstí v Premantuře (Placa), vždy od 20 hod. Trhy originálních rukodělných výrobků a istrijských produktů.
Premantura Open Air, Premantura (Placa), 11.7. – 22.8., každé pondělí. Koncerty různých hudebních žánrů. Istra Inspirit: Crispo, Vižula, archeologická lokalita, 14.8., 11.9. Nový projekt Istrijské župy zajímavým způsobem prezentuje istrijské mýty a legendy. Představení se odehrávají na devíti autentických lokalitách Istrie. Informace: www.istrainspirit.hr

Informace: www.medulinriviera.info


Novigrad
V Novigradu lze navštívit Muzeum – lapidárium (Veliki trg 8a) s nálezy od antiky až po středověk. Je otevřeno od června do října v době od 10 do 13 hod. a od 17 do 19 hod., v pondělí a o svátcích je zavřeno. Vstupné je 10 kun. Informace: www.muzej-lapidarium.hr
Novigradské kulturní léto (Novigradsko kulturno ljeto), od poloviny června do poloviny září. Program je sestaven tak, aby obsahoval „od každého něco“ – koncerty vážné hudby v kostele sv. Pelagia (Crkva Sv. Pelagija), koncerty folklorní hudby, orchestrů i současných hudebních směrů na několika otevřených scén města.
Slavnost sv. Jana Křtitele (Fešta Sv. Ivana Krstitelja), 22.6. – 23.6. Oslavy patrona města.
Hudební festival PARKFEST, Park Novigradske biskupije, 29.6. – 30.6. Je určen mladým a všem, kteří se tak cítí. Vystoupí známá jména hudební scény i začínající kapely.
Slavnost kempu Mareda, 7.7. Celodenní zábavní program
Beach Party, pláž Sirena, 28.6., 5.7., 12.7., 19.7., 26.7. Živá hudba i produkce DJ.
Gnam Gnam Fest, Mandrač, 5.7., 9.8., 15.9. Turistický gastronomický festival ve znamení ryb a rybích specialit.
Etno pod zvonicí (Etno pod zvonikom), hlavní náměstí, 13.7., 17.8. Koncert a prezentace tradičních istrijských produktů a suvenýrů.
Modrá noc Plava noć, kemp Mareda, 28.7. Celodenní hudební a zábavní program (mj. ohňostroj).
Večer pouličních kouzelníků (Večer uličnih čarobnjaka), 21.7.
Novigrad Astro Party – Lunasa, Park Novigradske biskupije, 1.8. – 2.8. Akci ve znamení astronomie, astrologie, mystiky a mytologie doprovází hudba všech žánrů.
Domácí je nejlepší (Domaće je najbolje), Velké náměstí (Veliki trg), 6.8. – 7.8. Trh chorvatských autochtónních produktů.
Lidová slavnost Fešta sv. Pelagija, 22.8. – 28.8.
Novigradská regata, 27.8.

Informace: www.novigrad-cittanova.hr


Pazin
Město Pazin má velmi hodnotné sbírky: Etnografické muzeum Istrie v a Muzeum města Pazinu, umístěné v pazinském hradě (ul.Istarskog razvoda 1), které je v létě otevřeno od 10 do 18 hod., v pondělí je zavřeno. V etnografickém muzeu jsou vystaveny předměty denní potřeby istrijského lidu v minulosti – stará kuchyně, kovárna, hrnčířské výrobky, lidové kroje, lidové hudební nástroje. Vstupné 15 kun, děti 8 kun. Informace: www.emi.hr.
V Pazinu pravidelně každé první úterý v měsíci probíhá tradiční trh, největší měsíční trh v Istrii (viz přehled výše). Trvá od brzkého rána až do soumraku.
Dny Julese Verna (Dani Julesa Vernea), koncem června. V Pazinu se odehrává část románu J. Verna Matyáš Sandorf a místní jsou na to patřičně hrdi. Akce zahrnuje různé dobrodružné závody a soutěže.
Istra Inspirit: Útěk z hradu (Bijeg iz kaštela), kaštel, 5.8., 22.9. Nový projekt Istrijské župy zajímavým způsobem prezentuje istrijské mýty a legendy. Představení se odehrávají na devíti autentických lokalitách Istrie. Informace: www.istrainspirit.hr
Rim, 3.8. – 4.8. Největší lidová slavnost ve střední Istrii.
Festival Sedm dní stvoření (Sedam dana stvaranja), kaštel, 12.8. – 18.8. Koncerty, výstavy, dílny a přednášky na téma Istrie na hranici mezi tradicí a modernou.

Informace: www.tzpazin.hr


Poreč
Město Poreč uspokojí každého návštěvníka cennými historickými památkami a bohatou nabídkou kulturních, zábavních a sportovních akcí:

Komplex Eufraziovy baziliky, památku zařazenou na listinu světového kulturního bohatství organizace UNESCO, lze navštívit od 7 do 20 hod. V poslední době byl nově zpřístupněn i biskupův audienční sál, který od svého vzniku v 6. stol. neprošel žádnými změnami. Tematický článek: Eufraziova bazilika v Poreči. V ulici Dekumanska 9 je v krásném barokním paláci Sinčićů ze 17. stol. umístěno Vlastivědné muzeum porečské oblasti (Zavičajni muzej Poreštine). Nejkrásnější z exponátů jsou římské mozaiky, stély, císařská busta, části starokřesťanských sarkofágů aj., jakož i portréty z doby benátského panství.
Hodnotný cíl návštěv je tzv. Románský dům (Romanička kuća) na konci této ulice, typický svým vnějším schodištěm a dřevěným balkonem (11. – 13. stol.). V prvním patře je etnografická sbírka, v přízemí je sbírka děl místního umělce E. Benčiće.


Festivaly v Poreči:
Koncerty v Eufraziově bazilice (Koncerti u Eufrazijevoj bazilici), 6.7. – 7.9. Velmi hodnotné koncerty klasické hudby (sakrální i světské) se konají vždy v pátek od 21 hod. v provedení předních chorvatských i světových umělců. Informace: www.poup.hr, www.concertsinbazilika.com
Zlatá sopela – středomořská folklorní setkání (Zlatna sopela), náměstí Svobody (Trg Slobode), 4.7. – 7.7. Folklorní setkání, kterých se účastní folklorní skupiny z různých zemí světa, především však ze zemí středomořské oblasti. Informace: www.musicistra.org
Jazz v lapidáriu (Jazz u lapidariju), 20.6. – 29.8. Jazzové koncerty se konají každou středu v lapidáriu Vlastivědného muzea. Vystoupí umělci a skupiny z celého světa. Večery jsou oblíbené zejména u mladšího publika. Informace: www.poup.hr, www.jazzlap.com
Porečské annály (Porečki annale), Istrijský sněm (Istarska sabornica), 26.7. – 9.9. Každoroční národní výtvarná akce, souborná výtvarná výstava, nejstarší v Chorvatsku (koná se od r. 1961), tematicky vymezená, přísně výběrová (výběr provádějí význační chorvatští historici umění). Informace: www.poup.hr Poreč Street Art Festival – S.A.F., 3.8. – 5.8. Koná se na náměstích a v ulicích Poreče. Zahrnuje programy a projekty hudebně-dramatické, výtvarné i multimediální. Informace: www.street-art-festival.com GIOSTRA, centrum města, 7.9. – 11.9. Porečský historický festival. Informace: www.giostra.info

Další pořádané akce:
Na náměstí Svobody (Trg Slobode) se celé léto konají koncerty, vystoupení a hudebně-zábavní programy. Trh istrijských autochtónních produktů (Sajam istarskih autohtonih), náměstí Svobody (Trg Slobode), 26.6., 16.7., 24.7., 31.7., 7.8., 26.8., 4.9. Gastronomická nabídka.
Istra Inspirit: Iustitia, Villa Polesini, 27.6., 3.8., 28.9. Nový projekt Istrijské župy zajímavým způsobem prezentuje istrijské mýty a legendy. Představení se odehrávají na devíti autentických lokalitách Istrie. Informace: www.istrainspirit.hr
Proslulá diskotéka Byblos nabízí v červenci a v srpnu nabízí bohatý program (téměř každý den se střídají DJ´s a různé party). Informace: www.byblos.hr
Turistická slavnost Fešta Borik, pláž Borik, 18.7. a 1.8.
Turistická slavnost Fešta Brulo, pláž Brulo, 24.7. a 7.8.
Poreč 24 hodin (Poreč 24 sata), nábřeží(Riva), 15.8. – 18.8. Velká turistická slavnost s různými soutěžemi.

Sportovní možnosti:
Adrenalinový park v Poreči (Adrenalin Park Poreč) je otevřen v červenci a srpnu každý den od 17 do 23 hod. Informace: www.akros.si.
Poligon pro paintball se nachází v lese mezi vstupem do Zelené a Modré laguny (Plava i Zelena laguna). Informace: www.paintballcroatia.com.
Severně od Poreče je dobře vybavená motokárová dráha Istrakarting Motodrom Poreč s dráhou pro rekreační jízdy na motokárách i pro závody. Zájemce si tu může vypůjčit motokáru (pro dospělé i děti) o výkonu 9 až 13 koní. Dráha je otevřena od dubna do konce října denně mezi 11 až 01 hod. (umělé osvětlení). Informace: www.istra-kart.com.
Porečský delfín (Porečki delfin), 1.9. – 2.9. Plavecké závody pro každého. Informace: www.poreckidelfin.com

Informace: www.to-porec.com


Pula
Pula je další významné středisko všech aktivit – sportovních, zábavních i kulturních. Archeologické muzeum Istrie (Arheološki muzej Istre) v ul. Carrarina 3 spravuje významné antické památky ve městě: Amfiteátr (Arena), Augustův chrám (Augustov hram), Dianin chrám (Dijanin hram), mozaiku „Potrestání Dirké“ (mozaik „Kažnjavanje Dirke“), Sergiův oblouk (Sergijev slavoluk), Dvojitou bránu (Dvojna vrata), Herkulovu bránu (Herkulova vrata) a bazilliku sv. Marie Formozy (bazilika sv. Marije Formoze). V budově muzea lze vidět antické mramorové sochy, náhrobky, římské nápisy a architektonickou dekoraci. Kromě římských památek jsou tu i exponáty prehistorické, pozdně antické a středověké. Muzeum je v létě otevřeno od 8 do 20 hod., kromě soboty a neděle, kdy je otevřeno jen od 9 do 15 hod. Vstupné do muzea stojí 20 kun, pro děti 10 kun.
V římském Augustově chrámu (1. stol.př.n.l. až 1. stol.n.l.) na náměstí Forum lze navštívit sbírku římských portrétních soch. Vstupné je 10 kun, pro děti 5 kun.
Římský amfiteátr (Arena) z 1. století n.l. je v květnu, červnu a září otevřen od 8 do 21 hod., v červenci a srpnu od 8 do 24 hod. Vstupné stojí 40 kun, pro děti a studenty 20 kun.
Informace: www.ami-pula.hr.

Festivaly v Pule:
Pulský filmový festival (Pula film festival – PFF)., pulský amfiteátr (Arena), Kaštel, kino Valli a další, 11.7. – 28.7. Tento mezinárodní festival evropského a chorvatského hranného filmu se koná již od r. 1954. Informace: www.pulafilmfestival.hr
PUF – Mezinárodní festival alternativních divadel Pula (Medjunarodni festival alternativnih kazališta Pula), bývalé kasárny Karlo Rojc a na náměstích města, 1.7. – 5.7. Festival moderního alternativního divadla. MKFM – Mezinárodní divadelní festival mladých (Medjunarodni kazališni festival mladih), Istrijské národní divadlo, pevnost, Městské fórum, Malé římské divadlo (Istarsko narodno kazalište, Kaštel, Gradski forum, Malo rimsko kazalište), 20.6. – 27.6. Mezinárodní divadelní škola – workshop festival s řadou divadelních a tanečních dílen, seminářů, přednášek, sympozií, uměleckých kolonií a projektů s veřejnou prezentací výsledků na otevřených prostorách ve městě. Festival je otevřen mladým lidem z celého světa a programy se realizují v chorvatštině, angličtině, němčině a italštině. Informace: www.ink.hr.
Jazzbina Summer Jazz 2012, Portarata, 9.7., 30.7., 6.8., 13.8., 20.8. Letní jazzové koncerty.
4. Life Celebration Festival, Fort Punta Christo – Štinjan, 12.7 – 15.7. Croatia Trance Festival. Informace: www.lifecelebrationfestival.com.
Seasplash Festival 2012, Fort Punta Christo – Štinjan, 19.7 – 22.7. Hudební festival reggae, punk-reggae, reggae-dub, již desátý v pořadí. Informace: www.seasplash.net.
Media Mediterranea Festival, Zerostrasse, 25.7. – 28.7. Festival expresívní kultury a kreativních médií. Má vzdělávací program i zajímavý hudebně-scénický program, prezentuje alternativní umění.
Valkana Summer Beach Festival, uvala Valkana, 27.7 – 29.7. Festival elektronické a urbánní klubové hudby. Informace: www.valkana.com.
11. Arena International, Circolo, 27.7. – 4.8. Koncerty a workshopy vážné hudby. Informace: www.arena-international.com.
Monte Paradiso Festival, bývalé kasárny Karlo Rojc, 2.8. – 4.8. Hardcore/Punk Festival.
Sirup Nation Festival, Fort Punta Christo – Štinjan, 3.8. – 4.8. Festival elektronické taneční hudby organizuje záhřebský klub Sirup.
Viva La Pola! Summer Revolution Rock Festival, otevřená scéna klubu Uljanik, 10.8. – 11.8. Mezinárodní festival alternativní hudby. Informace: www.clubuljanik.hr
Future Nature Festival, Fort Punta Christo – Štinjan, 16.8. – 19.8. Trance festival.
18. Croatia Bike Week (dříve Twin Horn Beach Party), Monumenti, 28.8. – 2.9. „Biker party“ – motorkářské setkání, jedno z největších v Evropě (v roce 2011 ho navštívilo 13 000 návštěvníků). Letos bylo rozšířeno na celý týden. Informace: www.croatiabikeweek.com.
Outlook Festival 2012, Fort Punta Christo – Štinjan, 30.8. – 3.9. Bass music & soundsystem culture festival. Informace: www.outlookfestival.com.
Dimension Festival, Fort Punta Christo – Štinjan, 6.9. – 9.9. Festival undergroudové elektronické hudby. Informace: www.dimensionfestival.com.

Další pořádané akce a možnosti:
Představení istrijského tradičního dědictví (Predstavljanje istarske tradicijske baštine), Portarata – Forum, 27.6., 4.7., 18.7., 8.8., Prezentace tradiční istrijská hudby.
Istrafešt Gastro, Giardini, 17.9., 21.9., 24.9. a 28.9. Gastronomická slavnost.
Tradice z našich rukou (Tradicija iz naših ruku), Trg Sv. Tome, 15.6. – 15.9. Trh suvenýrů a prezentace tradičních istrijských produktů.
Istra Gourmet, Forum, 22.6. – 31.8., každý pátek. Trhy typických istrijských produktů (lanýže, víno, med, rakija, sýry, olivový olej, masné výrobky).
Istra Hand Made, Forum, 22.6. – 11.9. Trhy suvenýrů a originálních rukodělných výrobků.
Istra Mix (Istra Hand Made + Istra Gourmet), Forum, 23.6. – 25.8. Trhy originálních rukodělných výrobků a istrijských produktů.
Čarodějův klobouk (Čarobnjakov šešir), ulica Sergijevaca-Forum-Kandlerova, 2.7., 16.7., 23.7., 30.7., 13.8. Pouliční hapening určený zejména dětem.
Kromě uvedených akcí se na náměstích Portarata a Forum konají pravidelné promenádní koncerty, taneční a hudební večery, folklorní setkání a další letní akce.
Istra Inspirit: Mýtické bytosti Istrie (Mitska bića Istre), Historický a námořní muzeum Istrie (Povijesni i pomorski muzej Istre), 24.6., 24.7., 12.9. Nový projekt Istrijské župy zajímavým způsobem prezentuje istrijské mýty a legendy. Představení se odehrávají na devíti autentických lokalitách Istrie. Informace: www.istrainspirit.hr

Pulská noc (Pulska noć), centrum města, 1.8. Lidová slavnost.
Letní program v římském amfiteátru (Arena):
G. Verdi: Aida, 11.8. Opera
Tom Jones, 14.8. Koncert
Návratem do „rakouské“ Puly 19. a začátku 20. stol. může být návštěva historické kavárny Ogledalo (Zrcadlo), místo schůzek umělců a intelektuálů před sto lety. Chodívali sem např. James Joyce, Thomas Mann, Franz Lehar a mnozí další. Dodnes je kavárna oblíbená.
V pulské pevnosti Verudela je pěkné akvárium. Informace: www.aquarium.hr
Přitažlivou sportovní příležitostí je motokárová dráha Green Garden blízko pulského letiště. Má 1 km dlouhou dráhu pro rekreační jízdy i pro závody motokár. K dispozici je 20 motokár o obsahu válce 270 cm3. Na dráze se často konají i mezinárodní závody.
V blízkosti pulského letiště je u vesnice Vizače důležité archeologické naleziště na místě někdejšího hlavního opěrného bodu ilyrských Histrijců (Histrů). V r. 177 př.n.l. jej po těžkých bojích dobyli a zničili Římané, kteří tu později vybudovali římské město, z něhož pochází značná část nálezů. Archeologická lokalita je zakonzervována a je volně po celý den bezplatně přístupná.

Informace: www.pulainfo.hr.


Rabac
Rekreanti z Rabacu nejčastěji navštěvují starobylé městečko Labin (5 km), které má i bohatou nabídku kulturních akcí v atraktivním prostředí starého města (přehled akcí viz Labin).

Akce pořádané v Rabacu:
Letní koncerty a zábavní večery na nábřeží (Riva) a promenádě.
Co vařily naše babičky (Ca su kuhale naše noni), nábřeží (Riva), 15.7., 2.9. Gastronomická a zábavní slavnost.
Sweet Home Show, nábřeží (Riva), 11.7., 25.7., 8.8. Zábavní večer.
Rabac Adventure Race, 18.8. Dobrodružný závod.
Regata plachetnic Optimist a Laser, 22.9. – 23.9.

Informace: www.rabac-labin.com


Rovinj
Vlastivědné muzeum města Rovinje (Zavičajni muzej grada Rovinja) je umístěno v barokní radnici ze 17. – 18. stol. Je tu stálá expozice obrazů italských a německých mistrů z 15. až 19. stol., výstava gotických soch a sbírka děl chorvatských moderních umělců, především zdejších rodáků. V přízemí jsou obrazy lodí rakousko-uherského námořnictva. Muzeum je v létě otevřeno ve všední dny kromě pondělí od 10 do 14 hod. a od 18 do 22 hod., v sobotu a v neděli od 10 do 14 hod. a od 19 do 22 hod., v pondělí je zavřeno. Vstupné pro dospělé stojí 15 kun, pro děti a studenty 10 kun.
Výstava: Středověké mučící nástroje (Srednjevjekoven sprave za mučenje), 27.4. – 9.9.
Informace: www.muzej-rovinj.com
Muzeum batany (Ekomuzej batana). Zajímavá je moderní expozice, která je věnována původní dřevěné rovinjské lodi zvané batana a tradiční stavbě lodí. Adresa: Obala pina Budicina 2. Otevírací doba: od června do konce září každý den kromě pondělí od 10 do 13.00 hod. a od 15.00 do 17.00.
Informace: www.batana.org

Pořádané festivaly a akce:
GRISIA 2012, ulička Grisia, 12.8. Tradiční celodenní hromadná výstava výtvarných prací pod širým nebem v uličce Grisia ve starém jádru Rovinje. Udělují se ocenění a diplomy. Možnost vystavovat má každý – od chorvatských akademických malířů přes malíře ze zahraničí až k amatérům a dětem. Od r. 1967 se koná vždy druhou neděli v srpnu.
Informace: www.muzej-rovinj.com
R.A.P.- ROVINJ ART PROGRAM, kostel sv. Tomáše (Sveti Tome), 27.7. do 15.8. Výtvarná akce multimediálního charakteru. Na samostatných výstavách se představí se umělci z Chorvatska i ze zahraničí. Informace: www.muzej-rovinj.com.
Po celý rok se v Rovinji, jako městě výtvarných umělců, koná mnoho výstav. V sezóně jejich počet ještě roste. Lze je navštívit v uměleckých galeriích a ve Vlastivědném muzeu (Zavičajni muzej).
„Ba-Ro-Mus“ – Festival barokní hudby (Festival barokne glazbe), kostel sv. Františka (Sveti Franje) a ostrůvek Sv. Katarina. Koncerty vážné hudby.
Letní festival Rovinj (Ljetni festival Rovinj), kostely sv. Eufemie (Sv. Eufemija) a sv. Františka (Sveti Franje), Multimediální centrum (Multimedijalni centar), 17.7. – 6.9. Pravidelné koncerty vážné hudby v Přehlídka tradičních rovinjských rybářských lodí zv. batana (Povorka batana sa feralom), června do poloviny září. Na moři před městem se několikrát týdně koná defilé lodí s hudebním programem.
Zábavní program ve městě (Zabavni program u gradu), náměstí Riviera (Trg Riviera). Pravidelné koncerty různých žánrů.
Večery v duchu rovinjské tradice (Večer v duhu rovinjske tradicije), náměstí Riviera (Trg Riviera). Pravidelný zábavní program s hudebním vystoupením.
Večery rybářské tradice (Večeri ribarske tradicije), střed města, 7.7., 31.8. Tradiční slavnost s hudebním programem a gastronomickou nabídkou je věnován rovinjským rybářům a jejich životu.
Istra Inspirit: Spacio, Muzeum batany (Ekomuzej batana), 29.6., 13.7., 7.9. Nový projekt Istrijské župy zajímavým způsobem prezentuje istrijské mýty a legendy. Představení se odehrávají na devíti autentických lokalitách Istrie. Informace: www.istrainspirit.hr
Avantgarde Jazz Festival, hotely Eden a Lone, bývalá tabáková továrna (ex-tvornica duhana, 4.5. – 22.7. Informace: www.avantgardejazzfestival.com.
47. Přehlídka lidové hudby a tance (Smotra narodne glazbe i plesa), náměstí maršála Tita (Trg Maršala Tita), 11.8.
Tradiční večeře ve spaciu (Tradicionalna večera u spaciu), rovinjské nábřeží (rovinjska obala), 17.8., 24.8. Noc sv. Vavřince (Noć sv. Lovre), střed města, 12.8. Zábavní akce.
Rovinjská noc (Rovinjska noć), nábřeží (Riva), 24.8. – 25.8. Tradiční letní slavnost.
Den sv. Eufemie (Dan sv. Fume) – Den města Rovinje, 15.9. – 16.9. Kulturně-zábavní slavnost celého města.
Monvi Centrum (Monvi Centar) nabízí bohatý letní program diskoték a koncertů. Informace: www.monvicenter.com.
Přitažlivou atrakcí jsou tzv. pirátské výpravy dřevěnou lodí Marija, jednou z nejhezčích lodí v rovinjské flotile. Výlet do Limského zálivu a po ostrovech rovinjského archipelagu bývá obvykle celodenní. Jeho vyvrcholením je návštěva tzv. Pirátské jeskyně a piknik. Plavby se konají od dubna do října.

Informace: www.tzgrovinj.hr.


Tar – Lanterna
Vnitrozemská obec Tar leží 9 km severně od Poreče. V její blízkosti se nachází turistický komplex Lanterna. Koncerty v kostele (Koncerti u crkvi), kostel sv. Martina (Sveti Martin), v červenci a sprnu každý čtvrtek od 21 hod. Koncerty vážné hudby.
Den kempu Lanterna, kemp Lanterna, 5.7. a 23.8. Celodenní zábavní a sportovní program.
Den kempu Solaris, kemp Solaris, 12.7.
Golden Valley, 6.7. – 8.7. Tradiční motoristický sraz.
Lidová slavnost Sveta Marija Karmelska, 16.7.
Rybářská slavnost Fešta od sardona, Vabriga, 28.7.
Rybářská slavnost Fešta od pedoči, Vabriga, 11.8.
Letní karneval Solaris, Lanterna, 4.8.
Turistická slavnost (Turistička fešta) „Tar 2012“, 31.8. – 2.9.

Informace: www.to-porec.com.


Umag
Muzeum města Umagu (Muzej grada Umag) na náměstí Trg sv. Martina 1 je umístěno v domě z 12. stol. a vystavuje antické exponáty nalezené při archeologickém průzkumu v místě a okolí. Kromě této stálé expozice se tu konají příležitostné umělecké výstavy. Muzeum je přístupné od června do konce září od 10 do 13 a od 18 do 21 hod., v neděli od 10 do 13 hod., v pondělí je zavřeno. Informace: www.mgu-mcu.hr Hlavní náměstí Umagu (Trg Slobode) je v sezóně dějištěm mnoha zábavních a kulturních akcí: vystoupení folklorních pěveckých skupin – klap, koncerty středomořské hudby, jazzové a rockové koncerty, taneční vystoupení různých stylů, tradiční lidové i turistické slavnosti.
V župním kostele (župna crkva) se v sezóně konají koncerty klasické hudby pod názvem Umago Classica. Mezinárodní festival komorního divadla „Zlatý lev“ (Medjunarodni festival komornog teatra „Zlatni lav“), Městské divadlo, park před divadlem a na ulicích a náměstích Umagu, 29.6. – 8.7. Na festivalu vystoupí umělci a soubory ze zemí středomořské oblasti. Informace: www.zlatni-lav.hr
23.ATP Vegeta Croatia Open Umag, ATP stadion Stella Maris, 5.7. – 15.7. Tenisový turnaj ATP je největší sportovní akcí v Umagu.
Turnaj má bohatý doprovodný program: koncerty (mj. vystoupení britské zpěvačky Estelle), večerní Party Nights (různí DJ´s), Istria Gourmet Festival.
Informace: www.croatiaopen.hr.
ITF Mistrovství světa seniorů (Svjetsko prvenstvo za super-seniore), ATP stadion Stella Maris a další lokality, 10.9. – 23.9. Tenisové mistrovství ITF veteránů. Zúčastní se na 900 hráčů z celého světa. Jezdecké středisko Umag Katoro-Juricanija v lokalitě Juricanija pořádá kurzy jízdy na koni, krátké vyjížďky i delší výlety v sedle, pro zkušené jezdce jsou určeny terénní jízdy. Děti mohou jezdit na ponících. Příjemnou změnou jsou vyjížďky v kočárech.

Další pořádané akce:
Organum Histriae, 19.5. – 28.7. Mezinárodní varhanní festival.
Istra Inspirit: Maják lásky (Svjetionik ljubavi), Savudrija, 21.6., 9.8., 6.9. Nový projekt Istrijské župy zajímavým způsobem prezentuje istrijské mýty a legendy. Představení se odehrávají na devíti autentických lokalitách Istrie. Informace: www.istrainspirit.hr
Melodie Istrie a Kvarneru (Melodije Istre i Kvarnera – MIK), Trg Slobode, 26.6.
San Pellegrino Beach Festival, Sv. Pelegrin, 28.6. – 30.6.
Folklorní setkání v Umagu (Umaški folklorni susreti), Trg Slobode, 12.7., 16.7., 22.7. Mezinárodní večery folkloru.
V srdci léta: S vůní moře, s vůni soli (U srcu ljeta: S mirisom mora, s mirisom soli), Trg Slobode, 9.7. – 27.7. Folklorní hudba Istrie a Středomoří.
Regata plachetnic Umag – Lošinj, 17.7. – 22.7.
Festival UmaGOblues, Trg Slobode a Ulica Garibaldi 18.7. – 21.7. Festival of sound and art flavours.
UMAG MEGA FIGHT K1 SUPER 8 TOURNAMENT, ATP Stadion, Stella Maris, 21.7. Mezinárodní turnaj v kickboxu.
Festival antiky Sepomaia Viva, Trg Slobode, 30.7. – 1.8.
Den rajčat (Dan rajčica), 2.8. Tradiční slavnost rajčat zahrnuje zábavní program, ohňostroj, soutěže, ochutnávky pokrmů z rajčat a další akce. Město je také patřičně vyzdobeno.
Kanegra Beach Festival, Plaža Zlatorog – Sv. Pelegrin, 24.8. – 25.8.

Informace: www.tz-umag.hr.


Vrsar
Park plastik Dušana Džamonji (Park skulptura Dušana Džamonje) se nachází severně od Vrsaru, ve Valkanele. Dušan Džamonja je jeden z nejvýznamnějších chorvatských moderních sochařů. Otevírací doba: v červenci a srpnu od 9 do 20 hod., v červnu a září od 9 do 18 hod., v pondělí je zavřeno. Vstup zdarma. Informace: www.infovrsar.com.
Koncerty v kostele (Koncerti u crkvi), kostel sv. Martina (Crkva Sv. Martina), 27.6., 3.7., 24.7., 7.8., 21.8. Koncerty vážné hudby.
Moře a kytary (More i gitare), kostel Panny Marie (Crkva Svete Marije od Mora), každý čtvrtek v době od 5.7. do 5.9. Letní festival má na programu pravidelné koncerty.
Vrsarské serenády (Vrsarske serenade), vyhlídka ve starém městě, 4.7., 22.8., 29.8. Letní koncerty pod širým nebem.
Casanova Fest, Montraker, 28.6. – 30.6. Festival je věnován afrodiziakům a noční zábavě. Zahrnuje filmové projekce, výstavy, gastronomický program, živou hudbu a zábavní akce.
Rybářská slavnost (Ribarska fešta), nábřeží (Riva), 6.7., 10.8., 14.9., 28.9. Oblíbené slavnosti zahrnují lidovou hudbu, zábavní hry a soutěže, gastronomickou nabídku mořských specialit a další programy.
Montraker Live Music Festival, Montraker, 19.7. – 21.7. Hudební festival s koncerty jazzové, bluesové, gospelové a etno hudby.
Slavnost Valkanela (Fešta Valkanela), kemp Valkanela, 30.7. Celodenní zábavní akce s hudbou, gastronomickou nabídkou, soutěžemi a hrami.
Slavnost Koversada (Fešta Koversada) a Miss Koversada, naturistický komplex Koversada, 4.8. Celodenní slavnost s volbou Miss Koversada.
Vaterpolo Cup Vrsar, 5.8. Mezinárodní turnaj ve vodním pólu je doprovázen živou hudbou a večerní zábavou. Den kempu Orsera, 9.8. Sportovní a zábavní program.
Montraker, kamenolom Montraker, 27.8. – 7.9. Mezinárodní studentská sochařská škola. Sportovní letiště u Vrsaru nabízí vyhlídkové lety nad západoistrijským pobřežím.

Informace: www.infovrsar.com.


Zdroj informací: www.chorvatsko.cz www.istra.hr
0