NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Změny a proměny Pražského plavání

Vložil JirkaRybka, 7. Říjen 2009 - 23:39

Není žádnou novinkou, že v Praze již řadu let funguje pravidelné každotýdenní n-plavání. Stejně tak neměnný je bohužel i fakt, že v našem hlavním městě nemáme žádný bazén, jehož provozovatel by naturistickou hodinku zařadil do běžného programu. O plavání se tak starají naturisté sami. Pojďme se trochu projít změnami a novinkami, které letošní sezóna Pražského plavání přináší.

Nejviditelnější změnou je samozřejmě to, že letos začínáme plavat o měsíc později, v jiném bazénu, a také i v jiný den. Nutno přiznat, že místo a čas letošního plavání není úplně optimální – na tomto místě děkuji za všechny ohlasy našich příznivců, kterých si vážíme, i když jim nemůžeme vždy zcela vyhovět. Přesun plavání byl totiž vynucen, a také i limitován řadou různých faktorů, a v konečném výsledku není zase tak negativní, jak by se mohlo zdát.

Vinohradský bazénVinohradský bazén Pražské n-plavání se zdaleka nestěhuje poprvé. V historii této naturistické aktivity najdeme již řadu různých jmen organizátorů i bazénů – vynechám-li taková, jako YMCA, UNA, či Pražačka, která už málokdo skutečně pamatuje, někteří jistě zavzpomínají na přátelský bazén Sokola na Vinohradech, s usměvavým Petrem Malínkem za pokladničkou. Nikdo ale nevydrží u podobné aktivity donekonečna, a tak nastoupil pro změnu „náš“ trojlístek Petr+Pavla+Jirka.

Dalším n-bazénem v řadě se pak stal ten na Výstavišti v Holešovicích, který máme všichni ještě v dobré paměti. Stěhovali jsme se tam v době, kdy se našemu plavání dařilo, nevzhledný a zchátralý Vinohradský bazén přestával svou velikostí stačit (přes 30 lidí ve vodě!), a my zatoužili po lepším prostředí. Holešovice nám tehdy přinesly další plaveckou dráhu navíc, skutečnou oblohu za okny, příjemné ohřátí v páře, poměrně pěkné prostředí, někteří ocenili i další metr do hloubky či bezbariérový přístup. A cena za to vše byla přijatelná.

Na světě to ale už tak chodí, že lepší časy se střídají s těmi horšími. Můžeme spekulovat, zda se každotýdenní n-plavání pomalu přežívá v konkurenci různých stále častějších Babylonů a Čestlic, které nám nechávají už jen opravdu skalní sportovce, zda jsou lidé více líní či nemocní, zda se někomu lépe hodí ten či onen termín, nebo kolik lidí zajíždí raději 30km za Prahu do Slaného za cenově výhodnějším malým aquaparkem… Pravdou je, že návštěvnost v minulé sezóně znatelně poklesla. A protože cenu za vstupenky jsme se snažili nezvyšovat nad únosnou mez, výsledkem byla na konci sezóny záporná finanční bilance (bezmála 9 tisíc) – i přesto, že pronájem nijak nezdražil.

Holešovický bazénHolešovický bazén Někdo by možná čekal, že po takovém výsledku dají všichni od plavání ruce pryč – ale u nás v Praze byl pravý opak pravdou! Stálá parta pravidelných návštěvníků totiž drží při sobě, a existenci „našeho“ plavání si cení i jako společenskou událost. Zformoval se tedy jakýsi záchranný tým, připravený rozšířit řady organizátorů a garantů Pražského plavání, a nést společně i případnou další ztrátu formou (předem neznámého) paušálního vstupného.

Blížila se tedy sezóna, v níž se plavání po dlouhé době opře vedle běžných jednorázových vstupenek také o stabilní, v podstatě „členskou“ základnu, jejíž velikost už na papíře překročila 10 lidí. Podle všech propočtů to takto mělo v Holešovicích úspěšně fungovat, i když ekonomická bilance by byla nadále velmi napnutá.

Pak ovšem přišla zpráva o zdražení pronájmů v Holešovickém bazénu o více než 20% – a Jirka Böhm, který mezitím v roli hlavního organizátora vystřídal unaveného PetraK, měl hned plné ruce práce. Jestliže jsme již předtím vybírali za hodinu plavání 100Kč, nyní by cena vstupenky v Holešovicích vyšla už ke 130 korunám, což je už dvojnásobek textiláckého vstupu. Na pořadu dne bylo tedy najednou stěhování, a jak jsme se již přesvědčili i dříve, sehnat v Praze vyhovující pronájem bazénu (časově, cenově, umístěním, přijatelností bezplavkového provozu z hlediska jak prosklení tak postojů vedení), to není legrace. Bohužel ani návrat na Vinohrady se nevydařil.

Suchdol: Budova bazénuSuchdol: Budova bazénu V této situaci, kdy posun směrem pryč z centra metropole byl v podstatě nevyhnutelný, se nám naskytl bazén Sportcentra ČZU v Praze 6 – Suchdole. Máme na něj dobré reference, rozhodně nejdeme do menšího (je to sice jiné místo a jiná budova, uvnitř se však nachází vlastně stejný bazén, jako v Holešovicích), a cena pronájmu je natolik příznivá, že jsme mohli pro letošek vstupenky o oněch 20–30% naopak zlevnit. To jistě potěší.

Budeme ještě vést jednání o případném využití sauny, která na bazénu existuje, a kterou bychom rozhodně chtěli do našich plavacích hodin zařadit. (Sauna má ovšem jiného provozovatele.)

Co přinesou další sezóny, to ukáže až čas, nicméně pro letošek máme opět příjemné místo, kde si může každý bez rozdílu zaplavat bez zbytečného textilu, a kde se budeme opět v přátelském duchu setkávat. A to je dobře.


Bazén SuchdolBazén Suchdol Těšíme se na vás každý pátek od 20 hodin v bazénu Sportcentra ČZU v Praze 6 – Suchdole (10 minut autobusem 107 nebo 147 z metra Dejvická). Podrobnosti najdete na naší stálé stránce.
5
 
-

Ještě hlubší pražská historie

Vložil zurek (bez ověření), 8. Říjen 2009 - 8:23

N-plavání na Pražačce, které pořádala nebožka Una. To se ocitlo v podobné situaci, jako jsou dnes Holešovice -zdražení nájmu. Mně se na dnešní době líbí to, že na rozdíl od dob komunistické nehybnosti jsou dnes lidi mnohem aktivnější, hledají skulinky a místo „odpískání akce“ vždy další možnosti najdou.
Páteční večery jsou podle mne dobrým termínem. Naše každotýdenní saunování s n-bazénem máme taký v pátky 19–21 hod. Zmiňované N-Všestary praskají každý pátek večer ve švech. V HK je n-plavání v pá 20–21 hod.
V Suchdole to zpočátku nepůjde vše jako po másle, ale o to víc je potřeba udělat reklamu. Na severu Prahy najdete tolik naháčů, že se vám o nich nesnilo. Žijí tam statisíce lidí. Na Naturistu nespoléhejte, tady se motá neustále jedna a tatáž parta, která vám bude tak maximálně pořád dokola drmolit, proč to nejde.

 
-

Kompletní hisorie

Vložil natur, 8. Říjen 2009 - 10:00
Obrázek uživatele natur

Když už saháme do historie, tak „nebožka UNA“ začala n-plavání+saunu v YMCE (po návratu majetku této křesťanské organizaci byla „vyhnána“), poté se nastěhovala do bazénu a sauny na Klárově (objekt byl pro dezolátní stav uzavřen a dosud chátrá) a teprve poté došlo na akce na Pražačce. Pražačka byla ve dvou vlnách, mezi tím jsme se určitou dobu scházeli v rehabilitačním centru Polikliniky na Proseku. Neustálé zdražování nájmů byl skutečně velký problém – matematika však byla velice jednoduchá. V té době skutečně chodily plavat celé rodiny a chodily pravidelně, tzn. 3× do měsíce. Vždy se jednalo o akce min. dvouhodinové, propojené se saunou – stačí znalost násobilky a dopočítáte se nákladů okolo tisícovky na rodinu za měsíc (a před těmi 10–15ti lety byla tisícovka podstatně víc než dnes). Pátečním večerům jsme se vždy obloukem vyhýbali, zejména z ekonomických důvodů – ona je trochu jiná situace v Praze a trochu jiná např. ve Všestarech. Pražáci v pátek odpoledne totiž ve velkém odjíždějí na chaty, na lyže do hor, Praha samotná nabízí řadu možností různorodého vyžití a potencionální množství zájemců o n-plavání se tak snižuje. Nalézt v Praze vhodný bazén také není vůbec jednoduché – buď jsou prosklené, velké nebo malé, nebo v nich působí řada sportovních oddílů, jsou pronajaté pro zahraniční firmy, jsou součástí hotelů, jsou předražené, když vyhrazené n-hodiny, tak zaplatit celý bazén a předem. Otevřeně říkám, že pravidelně určitě chodit v pátek do Suchdola nebudu – hodina jízdy tam, hodina koupání a min. hodina cesty domů (ať již autem či MHD), to prostě není efektivní, na to jsem už příliš pohodlný. Odvážným pražským organizátorům však slibuji, že pro propagaci této akce udělám maximum – informace bude jak v našem novém katalogu, tak na našem webu, bude opakovaně zasílána v našich Newsletterech. natur

 
-

Termín v piatok

Vložil rene68, 8. Říjen 2009 - 10:34

Gratulujem nadšeným organizátorom, že sa po namáhavých jednaniach podarilo vybaviť plávanie aj na túto zimnú sezónu. S polutovanim ale musím skonštatovať, že sa mi z dovodu piatkového termínu už mojou (ne)účasťou nepodarí podporiť túto zdraviu prospešnú aktivitu priateľov Pražákov, tak, ako to bolo v minulosti počas mojich pravidelných služobiek v Prahe. V piatok sa už v Prahe málokedy vyskytujem ale pokiaľ by náhodou… tak sa určite zastavím. Držím palce a pozdravujem!!

 
-

Pražačka, Suchdol

Vložil bsport (bez ověření), 21. Říjen 2009 - 0:31

K Pražačce mám akorát jedinou vzpomínku a tu že když jsem se tenkrát odhodlal jít na naturistické plavání tak mne tam organizátoři nepustili z důvodu že je to pouze pro členy. Že by v té době měli tolik zájemců, že o veřejnost nestáli? K Suchdolu bych jen dodal, že tam je docela levná (aspoň teda byla, už jsem tam dlouho nebyl, platil jsem asi 50Kč) posilovna, takže je to docela vhodné spojit i s plaváním (myslím samozřejmě nejdřív do posilovny a pak zregenerovat v bazénu), což asi i sám využiju.