NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Recenze: Stephen Crowley - nudistický komiks

Vložil JirkaRybka, 17. Prosinec 2006 - 19:32

Na internetu můžeme při troše štěstí potkat prakticky cokoliv – třeba i nudistický komiks. Přiznám se, že jsem k n-obrázkům od pana Crowleyho měl zpočátku nedůvěru, při té „skvělé“ pověsti jakou internet v tomto má, ale nakonec jsem se s příhodami Loxie, Zoota a všech ostatních z fiktivního naturistického centra Koala Bay Bares docela dobře bavil…

Pokud také sledujete Naturistův přehled novinek odjinud, možná jste zaregistrovali interview s autorem těchto komiksů na stránkách Nudist Day. Stephen žije v Austrálii, kreslením komiksů se neživí (nebo spíš neuživí, byť by se mu to líbilo), spíše je uvádí na internetových stránkách – a to důkladně: Jeho aktuální nudistická série The Bare Pit přináší nové stránky několikrát týdně, přičemž autor kreslí zároveň ještě další, nenaturistický, sci-fi seriál Magellan.

Na motiv mladého manželského páru Loxie a Zoota, který provozuje nudistické centrum (nebo prostě n-kemp či klub, řekli bychom u nás) přišel prý tak nějak mimoděk. Pracoval na tématu přirozeného zdraví, a naturismus se do toho jaksi hodil. Netřeba asi dodávat, že sám autor naturismu přeje, čehož důkazem je i předmluva k sérii Loxie&Zoot, která je docela solidní obhajobou naturismu. První půlstránkový komiks s těmito postavami Stephen nakreslil někdy v roce 1997 pro Australský naturistický časopis, a od té doby se příběh neustále vyvíjí.

Nejnovější série The Bare Pit, jejíž upoutávky právě teď vídáme v našich naturistických novinkách, je zřejmě jakýmsi autorovým hledáním nových témat, namísto poněkud opotřebovaných starých motivů. Zpočátku nás tato nesourodá směs ještě zavede do „starého známého“ prostředí naturistického centra Koala Bay Bares, s rovněž starými známými lidmi, kde se řeší generační problém, dále však obsahuje pár parodií na jiné zámé komiksy (např. na Dilberta), nebo třeba i na Robinsona Crusoe… Následuje dojemný a poněkud dětinský příběh o spadlé hvězdě, kde je nahota v podstatě nadbytečná, aby se pak autor opět vrátil do prostředí Koala Bay Bares k nezničitelným naturisticko-začátečnickým tématům, jaká známe i ze starého diskusního fóra našeho Naturisty: Holení celého těla, omyly mladých začátečníků ohledně důležitosti jistých anatomických detailů…

Nové motivy pak v kapitole Incognito přináší hostování dalšího autora, Reindera Dijkhuise, který do Koala Bay Bares přivádí pohádkové motivy s malou vílou omráčenou na n-plážovém hřišti létajícím talířem, aby pak v následující kapitole Enchanted celý příběh odvedl do pohádkových jiných světů plných trpaslíků, obrů, elfů, fialových muchomůrek, a naprosté bezradnosti nad nepochopitelným a zcela neznámým artefaktem zatoulaného pánského prádla.

Je vidět, že se oba autoři při kreslení královsky baví – v diskusním fóru dokonce Reinder vyzval čtenáře k tipování, kdo že se to vlastně skrývá Inkognito pod znovuoživenou maskou falešného Švéda Svena Allestädese, přičemž všechny tipy obratem nakreslí – ale celkově mě tato divoká směs témat zas tolik nenadchla.

Neměli bychom proto přehlédnout jeden nepatrný odkaz: Celá série The Bare Pit je totiž vlastně jen volným pokračováním dalšího komiksu Loxie&Zoot, v němž Stephen Crowley po řadu let, na několika stovkách stránek, řešil vcelku humorně a s nadhledem všemožná témata která přináší běžný naturismus – skoro by se až dalo říct, že jde o propagační materiál naturismu! Měl by se možná povinně servírovat textilákům ;-)

Celá série vlastně začíná absurdně legračním snem, v němž je vztah textiláků a naturistů obrácený naruby: Celý svět je nahý, Loxie se Zootem si na pláži v časopise čtou o Tajném světě textiláků*… Na ulici se pak připletou k dramatické scéně, kdy z kavárny vyběhne vřeštící žena: „Je tam muž … a úplně oblečený!“ „Co když je to úchyl?!“ Uvnitř se pak poprvé setkáváme s propagátorem textilu a úhlavním nepřítelem Loxie&Zoota, kteým je Tex Tyler, i po probuzení kandidát v komunálních volbách v Koala Bay, jehož hlavním záměrem je likvidace naturismu v městečku.
Zoot jede ráno z Koala Bay Bares nakupovat do města, a nemá zřejmě svůj den: Při svém odjezdu z n-centra se totiž zapomene obléct, a zabrán do svých nákupních plánů si tohoto nedopatření všimne až příliš pozdě. Jako naschvál se ještě připlete k natáčení předvolebního interview Texe Tylera, z čehož vznikne značné pozdvižení ve městě, Nude Dude Rude to Prude, píší noviny. V n-centru se nakonec rozhodnou netruchlit, ale naopak využít zájem médií k vlastní propagaci, a uspořádají Den otevřených dveří. Ve zbytku dosti rozsáhlé série The Koala Bares sledujeme dopodrobna přípravy i samotnou akci, naplněnou – u nás se téměř až chce říct *v Oplatilském duchu
 – zábavou u bazénu, dětským hledáním ukrytých pokladů, malováním na tělo, volejbalem, vlastnoruční hudební a taneční produkcí… A při tom všem nám před očima defilují nejrůznější epizody, jejichž společným jmenovatelem je přesvědčování nejrůznějších textiláků a váhajících, aby se na akci zajeli podívat, a posléze jejich postupné osmělování, překonávání nejrůznějších osobních blokád, které na závěr končí mile dětinským happy-endem, kdy se svléknou a naturismus objeví skoro všichni, včetně namyšlených teenagerů, televizní reportérky, a manželky Texe Tylera. Padouch sám je jaksepatří potrestán za své pletichy; v přestrojení za švédského až směšně angličtinu komolícího nudistu Svena se celý den snažil akci rozvrátit obrovskou dýmovnicí, zesměšnil se před televizním štábem, přišel o své ošacení a propadl ve volbách.

A to není zdaleka všechno – v dalších kapitolách potkáme třeba dalšího padoucha, natáčejícího bez vědomí naturistek video na prodej (samozřejmě po zásluze vytrestaného), a mnoho dalších epizod.

Celý příběh Loxie&Zoota je přesně v komiksovém duchu poněkud průhledný, některé detaily dotažené až ke karikatuře, propagace naturismu někde více a někde méně křiklavá… Ale vcelku jsem se při čtení docela dobře bavil, a oblíbil si svým způsobem všechny postavičky – Loxie se Zootem, Blondýnka Willow, šaman Mungo, 3 hudebníci jménem Herb (a katastrofická harmonika toho nejstaršího), reportérka Kylie, Tash, Nick a všichni ostatní z Koala Bay…

Na závěr ještě připomínám, že četba komiksu může být pro mnohé i šikovným a vcelku příjemným procvičováním angličtiny, s podporou obrázků si lépe udržíte přehled, a setkáte se zde i s hovorovější mluvou včetně různých zkomolenin, které někoho možná polekají, ale někomu zas napoví více o výslovnosti a samotné stavbě jazyka.

Takže příjemné čtení – začít můžete třeba tady
0
 
-

Anglicky psané komiksy

Vložil zurek (bez ověření), 17. Prosinec 2006 - 22:50

Díky Jirko za obrázkové legrácky :-) Více méně mám ale obavu, že 99% českých lidiček vypustí tyhle stránky z důvodu slabé znalosti angličtiny :-/. Jako zpestření je to ale příjemné a možná by to mohlo inspirovat některého českého kreslíře komiksů k vytvoření české verze.

 
-

Re: komiksy

Vložil JirkaRybka, 18. Prosinec 2006 - 21:43
Obrázek uživatele JirkaRybka

A třeba jsem přece jen nějaké to procento navíc navnadil k přelouskání aspoň několika stránek! :-) A ti ostatní se aspoň dozvěděli o další naturistické zajímavosti ze světa.

Do české verze ať se klidně někdo pustí, podle Nudist Day je tenhle žánr vůbec hodně vzácný, a u nás – viděl někdo něco takového? ;-) Mohla by se z toho i udělat nějaká Naturistova kresbo-soutěž, když fotek v zimě asi tolik nebude (?!)

 
-

Ten komiks je pěkný,

Vložil Ondra K. (bez ověření), 20. Prosinec 2006 - 15:12

Ten komiks je pěkný, pročetl jsem asi 10 dílů. Angličtina mi přišla velmi srozumitelná a nechce se mi věřit, že patřím mezi 1% nejlépe Anglicky mluvící populace.

 
-

Ještě jednou komiks

Vložil JirkaRybka, 7. Leden 2007 - 3:11
Obrázek uživatele JirkaRybka

Stephen zřejmě pečlivě sleduje provoz na svých stránkách, protože tento náš článek zaregistroval během pár hodin, a ve svém diskusním fóru se hned zajímal, o čem že to tady vlastně píšeme :-)

Další zajímavost možná zaujme dříve narozené, pokud se za minulého režimu pilně učili ruštinu – komiks byl přeložen právě do tohoto jazyka, k vidění zde. Nejedná se o nějak zvlášť kvalitní překlad, navíc byl vytvořen bez vědomí autora komiksu, a je umístěn na jakémsi velmi pomalém serveru, ale i tak verze navíc…

 
-

Komiks pokračuje

Vložil JirkaRybka, 2. Únor 2007 - 23:03
Obrázek uživatele JirkaRybka
Tak se nám příběh kapitoly Enchanted pěkně vybarvuje, co říkáte? Pohádkový svět - a rozmáhá se tam TEXTIL! A kdoví, jak to bude dál... ;-)

P.S.: Od doby, kdy jsem psal tenhle komentář, se už kapitola Enchanted vybarvila až do konce... Autor si potom pár měsíců vybíral své své zasloužené "volno", ale dnes už obrázky zase běží směrem k novým příběhům :-)

Posuďte ostatně sami - níže přináším kouzelné okénko, v němž můžete komiks sledovat jak v televizi :-)

Tady je zatím poslední díl "živě":
 
-

Komix

Vložil Petar, 5. Únor 2007 - 16:19

Komix jsem přečetl, působí pohodově, styl kresby se parádně hodí k obsahu, i pro naháče je nějakou dobu provokující fakt, že jsou tam všichni celý den nazí ale po čase to přirozeně přijme, a začne se těšit na pár dní v podobném letním ráji. Můžu jen doporučit a děkuji Jirkovi za zprostředkování.

 
-

Komiks jede dál

Vložil JirkaRybka, 11. Říjen 2007 - 23:32
Obrázek uživatele JirkaRybka

Skoro jsme si ani nevšimli – Stephen už zase rozjel své příběhy! Tentokrát Helouvínské, strašidelné povídačky… [Ďáblík]

 
-

Obrázky...

Vložil JirkaRybka, 1. Duben 2008 - 12:26
Obrázek uživatele JirkaRybka

[Úsměv] [Smích] [Spiklenec] [Tmavé brýle]

Lidi zlatí, tyhle obrázky mě poslední dobou vážně baví! Stephen má ty svoje figurky opravdu jak živé…