NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Aktuálně z Vera Playa 07/2020

Vložil Jarda2, 11. Červenec 2020 - 1:32

Když koncem letošního března hygienik Prymula prohlásil, že by se Češi měli smířit s tím, že další dva roky nepůjde vycestovat do zahraničí a náš pan prezident mu kontroval sdělením, že dva roky jsou zbytečně dlouhá doba a že jeden rok bez cest do zahraničí by mohl úplně stačit, tak jsem se pomalu začal smiřovat s tím, že moje letošní dovolená – v té době už koupená a zaplacená včetně letenek – ve Vera Playa už tím skončila. Nicméně dva roky i rok utekly jako voda a proto hned prvním obnoveným letem mé oblíbené linky společnosti Ryanair Pardubice – Alicante mířím směr Španělsko.

Vera PlayaVera Playa

Tato letecká linka má hned tři výhody – jedak Alicante je v současné době od Vera Playa nejbližší dostupná destinace létaná z Česka, dále let má ideální odletový čas 10:15, takže se noc před letem můžete celkem normálně vyspat a ve Španělsku jste v brzkém odpoledni a stihnete v den příletu ještě spoustu věcí od vypůjčení auta na letišti, přes převzetí pronajatého apartmánu nebo domu, nákup jídla až po první procházku po pláži. No a třetí výhoda – malé, krásné, moderní letiště Pardubice si zamiluje snad každý. Vstoupíte do haly – deset kroků k odbavení – dalších deset kroků k bezpečnostní kontrole a po dalších cca 20 krocích už si sednete a čekáte na letadlo. Na nekonečné a nepřehledné koridory různých megaletišť zapomeňte. Možnost dlouhodobého parkování zcela zdarma těsně u letištní haly je už jen taková třešínka na dortu.

To podstatné k letům – od prvního pasového odbavení už musíte v současné letecké dopravě mít všude povinně nasazenou roušku, v letadle po celou dobu letu – s výjimkou kdy si koupíte něco k jídlu nebo pití, pak si můžete na nezbytně dlouhou dobu roušku sundat.

Hned po přistání v Alicante jsem se trochu zděsil – poměrně velká letištní plocha byla poloprázdná a kromě několika letadel Ryanair a jednoho letadla španělských Vueling tam žádné další letadlo nestálo. Obrovský rozdíl proti loňsku a letištní ploše přecpané letadly. To samé vnitřní prostory letiště, proti loňsku minimum lidí, ve velké hale kam vám přijedou odbavená zavazadla byl z 10 dopravních pásů zavazadel v prvozu jen ten náš jeden „Pardubický“. Před výstupem z dopravního prostoru letiště pak musíte povinně vyplnit dvoustránkový formulář na Covid-19, jméno, adresa bydliště, adresa pobytu ve Španělsku, telefonní číslo, číslo letu, přesné místo v letadle, pak vás ještě naskenují termokamerou a můžete ven. Veškeré obchody typu občerstvení byly na letišti uzavřené, spousta autopůjčoven měla v hlavní hale své stánky také uzavřené a vypůjčení auta se řešilo až na nedalekém parkovišti půjčovny. Opět – proti loňské hektické atmosféře na letišti to letos působilo hodně depresivním dojmem.

Celkově je to tady ve Španělsku obrovský rozdíl proti Česku, kde už Covid-19 považujeme v podstatě za minulost. Vstup do všech obchodů jedině s rouškou, hromadná doprava jedině s rouškou, překvapivě hodně lidí nosí roušku i na ulici. Hlavní španělský zpravodajský televizní kanál – něco jako naše ČT24 – jede v podstatě jenom reportáže na téma Covid-19.

No a teď to nejpodstatnější – hlavní pláž ve Vera Playa je zaplněná zhruba jako každý rok, možná o něco méně ale ten rozdíl je téměř nepatrný. Čeho si všimnete je to, že lidé mají o trochu dále deky od sebe, ale zdejší pláž je dlouhá i široká takže oddálit deky opravdu není problém. Snad jediné co mi letos opravdu chybí jsou ty „nekonečné“ volejbalové zápasy na hřišti na hlavní nudapláži, které kromě polední přestávky probíhají prakticky celý den a kam člověk může kdykoli přijít a skoro okamžitě se začlenit mezi hráče a hráčky a začít hrát. Je to ve Vera Playa mnoholetá tradice a letos poprvé je to kvůli Covid-19 zakázáno a hřiště oblepené policejní páskou.

Naturistický hotel Vera Playa Club mi přpadá poloprázdný – tipuji obsazenost pod 30 %. Většina lehátek u bazénu je celý den prázdná, bazén je normálně přístupný a konají se v něm dokonce i obvyklé aktivity typu cvičení a podobně. Stejně tak většina ostatních aktivit funguje, všechno ovšem s ohledem na opatření proti šíření Covid-19. Zajímavost je i to, že kovová branka od bazénu na pláž, která se vždy dost důsledně zamykala a vloni u ní dokonce na přelomu července a srpna hlídkovala uniformovaná ochranka je celý den otevřená dokořán – opět s jasnou logikou aby se hosté hotelu nemuseli ničeho dotýkat s ohledem na nebezpečí přenosu Covid-19.

Závěr: pokud máte rádi Vera Playa a váháte s letošní cestou tak přestaňte váhat a rovnou sem vyražte. Jistá omezení tady jsou ale není to rozhodně nic zásadního. A na rozdíl od depresivně prázdných pláží v různých evropských letoviscích si tady na – jako obvykle naplněné – pláži budete připadat jako v normálním světě.

Update sobota 11. července 2020 – mimořádně povedený den, jasno, teplota 28 °C, osvěžující vánek od moře. Na pláži fakt narváno, jenom na té FKK části odhaduji tak 4.000 naturistů. Prakticky vyrovnaný poměr ženy/muži, jen velmi mírná převaha mužů.

Update středa 15. července 2020 – celkem nepříjemná novinka, ode dneška zavedení povinného nošení roušek na ulicích i plážích. Funguje to tak, že cestou na pláž i při procházkách po pláži musíte mít roušku nasazenou, pokud jste na dece nebo jdete do vody tak roušku mít nemusíte. Po celé pláži procházejí kontroloři a kontrolorky vesměs mladšího a středního věku v bílých trikách a modrých kraťasech a kdo nemá roušku tak ho upozorňují aby si jí nasadil. Celkem to funguje a lidé vesměs neodmlouvají. Je to trochu otravné, protože se rád procházím podél pláže – mj. abych trochu zhubl [Tmavé brýle]  – ale v praxi to zas není tak strašné jak jsem ze začátku myslel. U lehkých roušek skoro necítíte že ji máte a navíc je možné „švindlovat“, roušku mít v ruce a jen když se k vám blíží kontrolor tak si ji nasadit.

FKK Vera PlayaFKK Vera Playa


Dřívější Naturistova diskuze o VERA PLAYA
0