NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Brouzdáme po nudi plážích (před 20 lety a dnes)

Vložil admin, 27. Duben 2014 - 12:41

„Táto, tady tou ulicí doprava a u toho vysypanýho kontejneru doleva a pak furt rovně…“. „Ale mámo, dyť tady je jednosměrka!“. To byla navigace mého dětství a docela živě si vzpomínám, že projet Budapeští 70. let bylo vždy nad naše síly :-/. Jak snadno se k nudi plážím dostanete dnes, vám ukážu na několika příkladech.

„Táto nahoď Gůgla, vyrážíme!“Papír je mrtev, ať žije display!
Po 550 letech se gutenbergův vynález knihtisku odebírá do důchodu a o nástupu displaye dnes už nepochybuje asi nikdo. Kdo snad ještě pořád váhá, tak se v dnešním překotném technologickém mumraji neorientuje a pro něj jsem sestavil polopatický výčet nesporných výhod, které display oproti papíru přináší: cena – využití – rozsah – aktuálnost.
Pro zajímavost uvádím, jak vypadaly stránky naturistických lokalit v 90. letech.
„Mámo, KDO tady na tý mapě zase svačil?! Já abych teď luštil, jestli máme jít po modrý nebo po zelený :-(“.

Navigace nebo mobil? Navigace v mobilu!
V dnešní době, kdy mobil s funkcí fotoaparátu 5 Mpix, HD video (vysoké rozlišení), MP3 přehrávač, GPS navigace a samozřejmě internetu, stojí stejně nebo méně než samotná GPS navigace je volba jasná – smartphone, chytrý mobil. Ten se všemi uvedenými funkcemi dnes pořídíte za méně než 3000 Kč.
Pokud se obáváte, že budete muset platit při používání navigace za internet, tak vás můžu uklidnit, že toto je dnes už z velké části historií.

Drahý mobilní internet nebo navigace?
Všechny výše uvedené mobily v ceně pod 3000 Kč mají funkci GPS (offline = bez použití internetu), takže vás její provoz nebude stát ani korunu. Tady ale už budeme muset začít rozlišovat jednotlivé možnosti mobilu a jednotlivých poskytovatelů služeb. Za každé situace vás ale provoz GPS navigace v mobilu vyjde levněji než udržovat samostatný GPS navigační přístroj.
Tak se konečně vypravíme na ty slibované nudi pláže.

MAPY.CZ – malé, ale milé. To nejlepší pro našince.
Leckterý Čech bude asi ještě pořád hrdý na zřejmě nejznámějšího českého internetistu Ivo Lukačoviče a jeho Seznam.cz., který ještě donedávna sváděl nerovný boj ve vyhledávacím prvenství v ČR s úřadujícím ředitelem digitální Zeměkoule Googlem. Naturisty – turisty zajímají ale spíše „seznamácké“ MAPY.CZ, se kterými Naturista.cz velmi dobře už delší dobu spolupracuje. Tak se nám podařilo, už v základní mapě Mapy.cz je umístěno na 70 n-pláží s odkazem na naše stránky. Asi u 3–4, které začali okupovat textiláci ještě váháme o jejich zrušení, ale uvidíme, jak na letní sezonu. Co Mapám.cz ovšem velmi chybí, je propojení na jízdní řády :-(.
NATURISTICKÁ PLÁŽ
To je jednoduché heslo, které vám stačí k tomu, aby se vám po jeho zadání na Mapy.cz objevily v kterémkoli místě nejbližší nudi pláže. To platí jak pro web, tak pro mobilní aplikaci, kterou si můžete do svého mobilu stáhnout ZDE.

Mobilní aplikace MAPY.CZ patří k těm, které vám právě zásadně šetří vaše mobilní připojení k internetu – jsou kompletně offline (k jejich použití není třeba internetu). Do svého mobilu si velmi jednoduše stáhnete jejich soubor o velikosti 300 MB a hotovo. Tím pádem získáváte veškeré mapy typu Klub českých turistů v té nejaktuálnější podobě do svého mobilu. jejich zobrazování vás nestojí nic (offline). Pokud ale chcete vyhledávat (naturistické pláže), vytvářet trasy apod., tak musíte být připojeni k netu. To se dá vyřešit tak, že si trasu vytvoříte doma, popř. v ubytování, kde máte internet zdarma (v ceně) a v terénu po vypnutí internetového připojení vám trasa zůstane zobrazená. Toto oceníte bezpochyby mimo civilizaci, kde není net ani kdybyste chtěli a vy kráčíte neomylně dál, na mobilu stále vidíte, kde se právě nacházíte a co vás ještě čeká.
Bojíte se, že vám dojde v mobilu baterka? Podívejte se na možnosti solárních dobíječek.

Z nuda pláže na nuda pláž
Nacházíte se se svým mobilem např. na nuda pláži Opaťák mezi HK a PU. Už vás to tam nebaví a chtěli byste se přesunout na jinou nuda pláž. V Mapy.cz vašeho mobilu zadáte „naturistická pláž“ a vyjedou vám všechny n-pláže v okolí. Vy si zvolíte třeba „Oplatil“, aplikace vám vytvoří trasu a můžete vyrazit. Pěšky, autem, na kole, teoreticky na běžkách. Takto se můžete pohybovat po n-plážích celé ČR. Tato mobilní aplikace Mapy.cz vás na vaše zadání zavede opravdu ke každému Jelenímu žlíbku, Helenčině studánce či podobným zapadlým, ale turisticky zajímavým místům.
Připomínám, že zobrazování všech poloh mapy je bez připojení k netu, pro vyhledávání a vytváření tras musíte být k internetu připojeni.
Pro potřeby českého na-turisty je aplikace Mapy.cz výborná, nevyžaduje žádné další nastavení a funguje offline i v hlubokém lese. Záporem proti ostatním je absence jízdních řádů, nemožnost otočení displaye na ležato a využití v zahraničí.
Pokud si chcete vaše trasy zaznamenat a uchovat se všemi údaji, tak využijte zadarmo aplikací Moje Trasy, Run Keeper apod.

Maps.Google – já jsem Zeměkoule. A kdo je víc?
Sergey Brin a Larry Page spolu vymysleli (1998) nejpoužívanější vyhledávač světa a po jeho úspěchu se rozhodli zdigitalizovat celý svět. Z posledních aktivit je jistě nejzajímavější snaha zpřístupnit rychlý internet „zbylým“ 5 miliardám lidí na Zemi, např. v Africe.
Ohledně map tvoří jeho mapové podklady jistě nejdynamičtější podhoubí pro nejrůznější aktivity kohokoli na Zemi. Na rozdíl od Mapy.cz je tady tedy nepřeberné množství možností jejich využití. Mapy naturistických míst si tedy každý může vytvořit sám a dynamicky je vložit do svých stránek. N-místa na Googlu v podání NATURISTA.CZ, ve stejném stylu najdete naše n-místa pro celou Evropu (svět), přes 300 evropských n-lokalit.
Mobilní aplikace MAPS.GOOGLE je dokonalá, ale neukáže podrobně n-místa. Kromě notoricky známých FKK center tady tedy v základní mapě toho z n-světa moc nenajdete. Na štíru je Google také s offline verzí. Pro potřeby mimo internet se dá sice uložit určité území (o průměru cca. 100km), ale na delší cestování to moc není. Jistým kompromisem je připojení se k internetu ve veřejných zadarmo místech (restaurace, ubytování), nebo využívat drahého mobilního internetu v zahraničí. V současné době do mobilních Maps.Google nejdou vložit vlastní vytvořené mapy :-(. Myšleno pro všeobecné použití. Zcela mimořádně zdařilé mají Maps.Google propojení na jízdní řády MHD, kde vás navede nejen ze zastávky, ale také z místa, kde se zastávka nanechází. Příklad z Brna

Pokud ale připojení k internetu už máte, tak vám toho Google nabízí opravdu tolik, jako nikdo jiný na světě. Mezi nejpopulárnější dnes jistě patří jeho STREET VIEW.

Pomocí něho si můžete prohlédnout samozřejmě okolí mnoha naturistických míst. Pro příklad zde uvádím vjezd do istrijského známého Naturist Resortu Solaris:


Zobrazit místo FKK Croatia Istria na větší mapě

Naturistova FKK místa v České Republice:


Zobrazit místo NATURISMUS Czech Republic na větší mapě

Naturistova FKK místa v Evropě (zčásti svět):


Zobrazit místo FKK ALL EUROPE (world) na větší mapě

Offline navigace do mobilu s vlastními body zájmu (nuda plážemi) – řešení z nejlepších
Kdo jste zvyklý na navigaci Tom Tom, tak se vám jistě zalíbí navigace do mobilu od slovenské firmy SYGIC, která patří se svými 36 miliony uživatelů do absolutní světové špičky.
Její velká výhoda je, že jste stále offline a do svého mobilu si můžete natáhnout neomezené množství bodů zájmu. My poměrně intenzivně pracujeme na vkládání našich (hlavně evropských) n-míst. Zatím je ke stažení FKK Česká republika +ikona, FKK Slovensko +ikona, FKK Istrie a snad by mělo fungovat i FKK Řecko. Další FKK místa máme v nejrůznějších formátech a postupně je přepracováváme do formátů použitelných. Velký dík patří ohledně Sygicu našemu slovenskému kolegovi Romaniovi83, který pro vás připravil i návod, jak si navigaci do mobilu SYGIC pořídit a nainstalovat.
Byli bychom VELMI RÁDI, za vaše postřehy a zkušenosti s touto navigací.

Na závěr trochu filozofie. Zřejmě nejznámější Hradišťan Jiří Pavlica nedávno řekl: "Oni ti kluci dnes ka přesně do detailu ví JAK, ale mnohdy nemají pořádně jasno CO. Tak mě napadlo, že my taky dnes už přesně a do detailu víme, jak se na nuda pláž dostat, ale postupem času vyvstává otázka, aby se za čas bylo vůbec kam dostat.
V roce 2013 vznikla pouze 1 FKK pláž (Hamr na Jezeře), ale celá řada jich je napospas textilákům, kteří kolem naháčů uzavírají čím dál užší kruh. Přitom kolik moc práce stačí, aby provozovatel textilní pláže vyhradil její část pro FKK? To se můžete zeptat třeba pana starosty obce Hamr na Jezeře, který se o vznik nové n-pláže loni zasloužil.

POČASÍ
Je pro naturisty jistě velmi důležité. Do mobilu si můžete jednoduše vložit aplikace s aktuální předpovědí, např. ALADIN, kde uvidíte mj. i to, jestli se na vás v nejbližších minutách přižene bořka nebo ne. Výhled na několik dnů dopředu velmi prakticky přináší POČASÍ IDNES.

HLAVNÍ STRANA NATURISTICKÝCH LOKALIT – pomozte prosím s jejich aktualizací. Pokud nějaká n-lokalita spěje k zániku, tak pomozte prosím k jejímu zachování. Všichni naturisti světa vám BUDOU VELMI VDĚČNI :-)

Vzhledem k překotnému vývoji techniky vám budeme také vděčni za vaše doporučení všeho, co přinese užitek ostatním naturistům.
5
 
-

mapy.cz nyni uz neumeji vyhledavat naturisticke plaze

Vložil mysak98, 19. Červenec 2017 - 1:52

Ahoj, bohuzel, mapy.cz (web i mob. aplikace) nyni uz neumeji vyhledavat naturisticke plaze podle vyrazu „naturisticka plaz“, nejspise proto, ze do vyhledavani nyni nezahrnuji podnazev objektu a tento vyraz se nachazi prave v podnazvu. Pri takovemto hledani to ted najde jen par plazi v Nemecku a Rakousku, ktere jsou vlozeny tak ze primo v hlavnim nazvu maji vyraz „naturisticka plaz“. Co s tim? Lze toto doplnit i do nazvu plazi v CZ? Dodaval nekdo tu od Naturisty seznam n plazi serveru Seznam. cz a mohl by to s nimi vykomunikovat?

 
-

mapy.cz nyni uz (ne)umeji vyhledavat naturisticke plaze

Vložil HonzaH, 21. Červenec 2017 - 13:21
Obrázek uživatele HonzaH

Mapy.cz něco změnili, takže teď je třeba do Hledání zadat klíčové slovo Naturismus

Pak už jsou výsledky poněkud povzbudivější…

Když zadáte Naturistická pláž (bez plavek), dostanete se k lokalitám v zahraničí.