NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Bulharské léto 2020 aneb jak to vypadalo u Černého moře

Vložil admin, 3. Prosinec 2020 - 6:25

Dovolím si navázat na postřehy z minulých návštěv Bulharska. Počátkem léta jsme ještě netušili, zda se nám podaří dodržet tradici a navštívit již známá místa v Bulharsku. Rozhodnutí padlo v srpnu a tentokrát byla cesta netradičně realizována letecky, což mělo pozitivní přínos v rychlosti cesty i velmi nízké ceně za letenky do Burgasu. To byly také důvody k opakování naší návštěvy i v září.

(Reportáž zažil a připravil Mirek ze Zlína)

Letošní sezona měla zásadní vliv na strukturu návštěvníků přímořských letovisek. Naprostá převaha ruské a ukrajinské klientely se změnila v domácí dominanci a výrazně silnější zastoupení i našich krajanů. Třetí příčka patřila ukrajinským turistům, kteří mohli při dodržení daných podmínek navštívit Bulharsko.

POMORIE
Základní zázemí jsme měli nedaleko letiště v Pomorie. Toto dříve malé lázeňské městečko působilo klidnějším dojmem než minulou sezónu, ale naprostá většina restaurací a obchodů nabízela služby v plné kvalitě.

Téměř všechny parkovací plochy obsadili bulharští návštěvníci a obdobě tomu bylo u pomorijského jezera, které poskytuje zdroj léčivého bahna (LUG). Vedlejší nudistická pláž poskytuje možnost příjemné relaxace a v závěru možnost opláchnutí nepříliš vonící černé hmoty, i když se doporučuje nejméně pětihodinové působení (to lze vyřešit opakovanou návštěvou). Zde bylo denně přes třicet návštěvníků a s ohledem na délku přes jeden kilometr si každý může vybrat své místo. Úkryt před případným větrem nabízí zvlněný střed pláže i samotný val u jezera. Občas zde procházejí lidé mířící k dalším jezerům, na kterých jsou ptačí kolonie a také zde probíhá těžba soli. Jedinými překvapenými zde však byly jen dva mladé páry z Ukrajiny, kteří navštívili toto zajímavé místo poprvé. Jako všechny free pláže i nemá tato navazující černá pláž přímý dohled plavčíků, ale v případě potřeby je možno právě u nich najít rychlou pomoc.

GPS 42.583054, 27.632124

Této lokalitě jsem věnoval i MINULOU REPORTÁŽ a pro bližší představu jsem připravil i letos malé dokumentární video – v úvodu je tedy i zde POMORIE.

PomoriePomorie

NESEBAR
Druhou navštívenou destinací je již známý Nesebar, který navazuje na oblast Slunečné pobřeží (SUNNY BEACH / Slnčev brjag). Z Pomorie i z letiště sem jezdí přímé autobusy. Nejbližší k jižní pláži je městská část se zapamatovatelným názvem Černo more. Jsou zde zejména apartmány a obchody. Velmi blízko je i městečko Ravda nabízející několik pláží, které mají zátoky umožňující klidné plavání i v době červených vlajek na okolních pláží.

Ubytování je dobré si rezervovat předem, a to platilo i pro letošní sezonu, ve které se i zde ukázal velmi silný zájem Bulharů. My jsme vyzkoušeli menší hotel vzdálený deset minut chůze od pláže s polovičními cenami proti hotelům těsně u vody. Zatímco i v této lokalitě byla dříve převažující klientela z Ruska, Ukrajiny a Moldavska, letos převažující domácí návštěvníky doplnily skupinky od nás. V září byla většina dnů s červenou vlajkou a svědomitý plavčík upozorňoval i plavce z nuda pláže na možná rizika právě s ohledem na větší vzdálenost od posledního obsazeného stanoviště.

GPS 42.648295, 27.711750


Jižní pláž nabízí několik barů a restaurací přímo u vody, které nabízejí denní menu i výběr z jídelního lístku. Výběr nápojů je pestrý a dobře chlazené čepované pivo potěší i naše turisty. Srpnová návštěvnost se téměř vyrovnala loňským maximům a shodně tomu bylo na jižní nuda pláži. I zde platí nepsané hranice u textilní částí a tolerance nahoře bez je prakticky v celé délce.

NesebarNesebar

Velmi příjemný místem pro vycházku je starý Nesebar ležící na ostrůvku – spojený s pevninou jen molem. V září díky menší návštěvnosti jsme zde registrovali otevřené, ale poloprázdné restaurace. V jihovýchodní zátoce se i zde dalo plavat (nejlépe v plavkách) za dozoru plavčíků bez vlivu vln, a to i při silnějším větru a červené vlajce na hlavní pláži.



GPS 42.658936, 27.739500



Několik dalších momentů z letošního pobytu u Černého moře zachycuje i krátké dokumentární video:


Naturistova mapa FKK míst v Bulharsku:
0