NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Cestujeme na FKK dovolenou: Chorvatsko - střední Dalmácie

Vložil Anonymní, 20. Červenec 2012 - 18:18

Střední Dalmácie (Splitsko-dalmatinska županija) je území začínající na severu pod městečkem Rogoznica (Primošten) a končící na jihu městem Gradac. Toto území patří k nejnádhernějším oblastem Jadranu a před desítkami let bylo i rájem naturistů.

Rekreační průmysl ale i sem postupně zavádí textil. Přesto se sem rádi vracíme a na svoje oblíbená místa, jako je nádherný Nugal nebo pláže na Hvaru, Brači, Visu nebo Šoltě nedáme dopustit.
Všechna popisovaná místa najdete v interaktivní mapě dole ve článku.


Nejoblíbenějším a nejznámějším bude jistě ostrov Hvar, který je také bohudík stranou turistického ruchu. FKK MlaskaFKK Mlaska Opravdu nádherný výhled na celý masiv pohoří Biokovo se vám naskytne z FKK kempu Mlaska GPS: 43.137414,17.142695. Do toho se dostanete trajektem z Drveniku, kde se sotva nalodíte, tak už vás zase vysazují v Sućuraji a z něho je to do Mlasky přesně 4,5 km (směrem na Hvar). Sami jsme navštívili Mlasku v polovině srpna a volné chatky jsme našli bez problému. Vyloženě FKK je ale jen část stanovo-karavanová v levé polovině kempu. Ta je obdivuhodně poklidná a osazenstvo bylo absolutně v pohodě. Docela raritou je dlouhá mělčina s jemným pískem na dně, kde si zadovádějí hlavně děti. Najdete tady ale i volejbalovou síť pro prázdninové nudapinkání (přímo ve vodě). Celkový skvělý dojem z Mlasky umocňuje nádherný panoramatický výhled na pobřežní horstvo. Moc pěkné jsou také večerní procházky po břehu směrem k západu slunce.
Město Hvar
Z Mlasky se nám vůbec dál nechtělo, ale v plánu byly další štace, takže jsme 4. den vyrazili. Celý ostrov má od východu na západ 80 km. To je při neustálých ostrovních zatáčkách docela porce, tak je třeba vyrazit hned zrána. Místa, která stojí za řeč jsou hlavně v západní polovině ostrova. Dojíždíme až na konec – do města Hvar, kterému vévodí starobylá pevnost Španjol. Město je očividně přeplněné turisty, tak si prohlédneme pevnost a přilehlý park, na protějších Paklených ostrovech si najdeme, kde že je FKK Jerolim a vedle FKK Štipanska a po rozpálené dlažbě se ploužíme do rozpáleného auta.
UBYTOVÁNÍ VE MĚSTĚ HVAR

FKK VrboskaFKK Vrboska FKK Vrboska, Jelsa 43.183056,16.687739
Při zpáteční cestě se zastavujeme ve druhém FKK kempu ostrova a zkoumáme ho. FKK Nudist Vrboska na nás nedělá zdaleka takový dojem jako Mlaska. Je zde podstatně méně zeleně a také výhled není tak zajímavý jako z Mlasky. Kemp je ale plný, takže svých obdivovatelů má asi hodně, i když místní oblázková plážička je opravdu na takový komplex dost malá.
Po protější moc pěkně upravené textilácké pláži se vracíme a míříme do komorně laděné a upravené Jelsy. Po příjemné promenádě sedáme opět do auta a míříme k další známé nuda pláži, která je na jihu ostrova v Zavale.
FKK ZavalaFKK Zavala Zavala, jih ostrova Hvar GPS: 43.124237,16.699433
Do Zavaly vede zvláštní silnička, která ke konci přechází v ještě zvláštnější tunel, spíš tunýlek, kam se sotva vejde (jedno) auto. Nicméně za ním sjíždíme k našemu dalšímu mezicíli obci a pláži Zavala. Místní nuda pláž je zvláštní svými roztodivnými kamenno-skalnatými útvary. Příjemný oblázkový vstup do vody řadí tuto pláž mezi ty lepší.
Už se ale začíná smrákat a je na čase se přesunout zase někam jinam.
UBYTOVÁNÍ V ZAVALE


Velka DubaVelka Duba Makarská riviera odspodu
Vrátíme se pěkně pozpátku přes Sućuraj do Drveniku odtud na Split začíná jedna krásnější scenérie vedle druhé. Napřed se zastavujeme v Živogošće-Blatu, kde jsou mnohým velmi dobře známé plážičky. Každá jiná a stačí si vybrat :-). Bohužel za posledních 10 let i sem postoupil textil, tak se našinec bude muset srovnat s textilní polovinou. Tato zákoutí ale opravdu stojí zato. Tento pás střídajících se skal, oblázkových plážiček a sem tam nějakých obcí se táhne až po Tučepi, kde se turismus hodně zahušťuje. Umístění jednotlivých FKK pláží viz mapa níže.
Ubytování v TučepiUbytování v Tučepi Tučepi mají 2 FKK pláže MAPA. Ta na jižním konci je pěkná, oblázková, rovná. Jedinou menší vadou je blízkost silnice. Jinak se ale této pláži nedá nic vytknout.
Promenáda Tučepi je velmi příjemná, zvláště večer a ani na nás nepůsobily jako jedno z center rekreačního průmyslu. Doporučujeme.
Severní tučepská FKK pláž je už podstatně horší a já osobně bych si tam lehnout nešel ani za nic. Krkolomné skály podobné těm na severním Jadranu, mizerné vstupy do vody… Kdo ale nelení a vyrazí asi 1 km podél břehu, tak se dostane na perlu Jadranu a ta se jmenuje NUGAL.


FKK NugalFKK Nugal Nugal – perla Jadranu GPS: 43.279439,17.033712
My jsme byli ubytovaní v Tučepi a každý den jsme ručně plavali na Nugal a k večeru zpět. Tam i zpět je to asi 2 km, což je příjemná rozcvička. Samotná pláž Nugal je opravdu originální a nechybí jí vůbec nic. Ze 3 stran je chráněná skálami, vstup do vody je mírný po oblázcích, po pár metrech od vody začíná skvělý borový háj, který poskytuje celodenní stín. Povětšinou se sem ale neplave z Tučep, ale chodí pěšky z Makarské. Z ní je to cca. 30–45 min. chůze.
Pláž Nugal má všech 5 PPPPP a neměl by ji vynechat nikdo, kdo jede na dovolenou do střední Dalmácie.


MakarskaMakarska Ubytování MakarskaUbytování Makarska Město Makarska je centrem celé Makarské riviery a pro turisty je tady mnoho zajímavostí. Mnoho zde ubytovaných naturistů dochází právě na uvedený Nugal, nebo na bližší poloostrov sv. Petara, kde je také místo pro naháče (uvedeno na mapě níže).


Baško PoljeBaško Polje Ubytování u této plážeUbytování u této pláže Baško polje GPS: 43.34006, 16.961818
Dále na sever po Makarské rivieře najdete 2 nuda pláže kolem Baško polje. Jsou to celkem rovinatá místa s výhledem na Biokovo. Toto jsou relativně poklidná místa mezi městem Makarska a Baškou Vodou a tím se pomalu blížíme ke konci (nebo začátku) Makarské riviery. Tím je město Brela.


FKK VruljaFKK Vrulja FKK Vrulja mezi Brelou a Pisakem GPS: 43.399868,16.88126
Touto zátokou vlastně začíná Makarska riviera a začíná opravdu skvostnou plážičkou Vrulja.


Dále na Omiš a Split jsme se nepouštěli, protože jsme prostě neměli inspiraci prožít v těchto místech byť jediný den dovolené. Pokud máte jiné zkušenosti, tak je rádi do tohoto článku o FKK ve střední Dalmácii zařadíme.


Zlatni rat BolZlatni rat Bol Zlatni rat na Brači GPS: 43.255518,16.633816
A na úplný závěr nesmíme zapomenout na světoznámý Zlatni rat, který je vedle Nugalu také označován za FKK.
Přejeme všem krásnou středodalmatskou dovolenou!


Find more about Weather in Makarska, RH
Click for weather forecastInteraktivní mapa FKK střední Dalmácie:

Zobrazit místo Croatia Middle Dalmatia na větší mapě
Ubytování Makarská riviéra – hotely i apartmány k pronajmutí.
5
 
-

Gradac

Vložil mikeencz (bez ověření), 21. Červenec 2012 - 9:58

Přidám sem jen naše krátké zkušenosti s touto oblastí. Loni v červnu jsme navštívili městečko Gradac. Ubytovaní jsme byli v normálním hotelu, čili zájezd normálně od cestovky. Jelikož jsme FKK založení, tak jsme hledali a nakonec našli :-) FKK u města Gradac je směrem na sever na Brist. Stačí jít cestičkou podél moře stále dál od Gradace. Pláž byla označená a naháčů tam bylo celkem dost. Většina osazenstva byli Češi a Slováci. V podstatě jsme se celý týden potkávali se stejnými lidmi. Dokonce na pláž chodil i pan Klíma, který byl ubytován v nedalekém hotelu, se všemi se zdravil a nedělalo mu problém si popovídat. Co se týče pláže tak byla oblázková a moc pěkná, vstup do vody ideální, jen bacha na ježky. Jediná nevýhoda je, že nad pláží vede cesta, ale zase tak moc lidí tam neprojde, navíc jsou tam keříčky, takže naturisté jsou částečně schovaní. Jen mě ještě zajímá jestli máte někdo zkušenost s pláží a kempem Mlaska. Naše zkušenost je totiž taková, že z Gradace jsme si zakoupili okružní výlet lodí a zavezli nás právě sem, na pláž Mlaska. Koupání tam bylo úplně famózní, písek nádherný a průzračná voda. Člověk si připadal jak někde v Karibiku. Jen FKK jsme tam teda nikde nezahlédli a popravdě si to neumím ani moc dobře představit, protože za 3 hodiny co jsme tam byli se tam vystřídalo snad 6 lodí plných turistů a samozřejmě všechno textil. Nedokážu si moc představit že jiné dny tam ty lodě nejezdí a nevozí haldy turistů. Proto bych rád znal vaši zkušenost. Pokud by se tam dalo být bez plavek a byl by tam větší klid, tak bychom tam určitě vyrazili.

 
-

Kemp v zátoce Vlaska na Hvaru

Vložil natur, 21. Červenec 2012 - 13:06
Obrázek uživatele natur

Uvedená zátoka na Hvaru, a tím i kemp, se správně jmenují Vlaska – jednak je to takto uvedeno na jachtařských mapách, jednak mi to potvrdil i kapitán jachty Silva. Se Silvou totiž, kdykoliv plujeme podél severního pobřeží Hvaru, v této zátoce kotvíme na koupání (na břeh však doplave málo našich klientů, je to z lodě poněkud daleko). Zátoka je totiž ohraničena bójemi zamezujícími vplouvání jachet a člunů do zátoky, s lodí je možno kotvit buď před nimi nebo u mola, to je však přes den obsypáno výletními lodičkami. To je hlavní problém tohoto místa – Makarská riviera je zahlcena turisty a tak od ní denně vyplouvají desítky lodí k okolním ostrovům, Brači a Hvaru. A bohužel, i do zátoky Vlaska. Takže zhruba mezi 9. hodinou a 16. hodinou je zde mnoho výletníků, převážně „textiláků“, v ostatní době pohoda a klid. Molo je v „textilní“ části, FKK-část je zřetelně označena, předěl se nachází zhruba pod budovou restaurace, je menší (tipuji tak max. 1/4 plochy kempu), dost zastíněná stromy, přístup do vody s písečným dnem je zajištěn. Pokud jsem tento kemp někomu doporučil – byl spokojen. ing.Hájek, Natur Travel

 
-

Potom bude muset opravit název Mlaska celý svět

Vložil zurek (bez ověření), 21. Červenec 2012 - 13:25

Já jsem zase na název Vlaska nenarazil vůbec nikde. Ze Sučuraje jsou cedule se šipkama Mlaska, název internetových stránek je MLASKA.COM, 25 000 odkazů na Google ukazuje na Mlasku.

Jediná luka Vlaska na Hvaru je opuštěná zátoka nad Starim Gradem. Tam ale žádný kemp není.

 
-

Je to prostě mírný chaos – na

Vložil natur, 21. Červenec 2012 - 17:47
Obrázek uživatele natur

Je to prostě mírný chaos – na některých mapách je Vlaska (např. v jachtařském průvodci Jadranem), na jiných Mlaska. Speciálně jsem se proto letos ptal kapitána na Silvě, zde je to Mlaska či Vlaska – odvětil „V“ jako „viktoria“, tak to bylo také uvedeno v jeho podrobných námořních mapách. Ale asi to není tak podstatné, podstatné je, že až na „nájezdníky“ z pobřeží je tam velice pěkně a nádherný pohled na Biokovo. ing.Hájek

 
-

Pelješac

Vložil Roland Jitka, 22. Červenec 2012 - 22:15

Poloostrov Pelješac také patří ještě do střední Dalmácie a u města Orebič je také velká nudistická pláž od to přístavu směrem napravo. Tedy alespoň před třemi roky tam byla. Bylo z ní vidět na ostrov Korčula a byla hodně kamenitá. Protože jsme nebyli u Orebiče ubytovaný a jen jsme projížděli, nedokáži ji úplně přesně nasouřadnicovat a neznám její jméno, ale do Orebiče to bylo autem jen kousek a je tam nějaký kemp. Třeba někdo bude znát i název pláže.

 
-

Pelješac není střední Dalmácie

Vložil zurek (bez ověření), 23. Červenec 2012 - 5:39

Pelješac není střední Dalmácie, hranice jednotlivých žup jsou dobře znatelné na této mapě, popř. tady.

Nicméně díky za tip, protože FKK v jižní Dalmácii by mělo vyjít v dohledné době. GPS souřadnice by to ale chtělo, protože to je pro návštěvníky velké ulehčení, když nemusí zbytečně bloudit. Předem děkuju i ostatním za tipy na již. Dalmácii, článek bych měl dát dohromady asi do 10 dnů.

 
-

Ostrov Vis

Vložil M.Dr., 30. Červenec 2012 - 21:03

Myslím, že by sem měl patřit i ostrov Vis, na kterém jsou podle stránky http://www.tz-vis.hr/…nd-bays.aspx?… tři naturistické pláže: PUNTA OD BISKUPA, VELA SVITNJA, BILI BOK. Kromě nich jsem našel na mapě ještě pláž Kamenica v blízkosti Komiže a pláž v zátoce Stenjalo označené jako nudapláže: http://www.tz-vis.hr/imap/?… . Může to někdo znalý upřesnit?

 
-

Ostrov Vis je stále ještě

Vložil natur, 31. Červenec 2012 - 19:38
Obrázek uživatele natur

Ostrov Vis je stále ještě poznamenán dlouhým obdobím, kdy byl z vojenských důvodů pro zahraniční turisty zcela uzavřen, takže je to jeden z ostrovů, kde je ještě možno nalézt poměrně dost turisty neokupovaných míst. K n-plážím – Punta od Biskupa existuje, občas u ní kotvíme, kromě nás tam je obvykle tak do 10ti naturistů, naleznete ji za vjezdem do velké zátoky u přístavu Vis, napravo, vedle je stanice námořní policie (nalevo, na druhé straně vjezdu do zátoky je tzv. Český dům a za ním by měla být pláž Stenjalo, nikdy jsme tam nikoho neviděli, je to dost daleko od města). Velka Svitnja je na začátku Luky Rogačič, vpravo před vjezdem do zátoky města Vis. I tam občas kotvíme, ale o trochu dále, u námořního bunkru, nikoho jsem tam nikdy neviděl. Pláž Bili bok je na východní straně ostrova, kousek od Zelene špilje, kam zajiždí řada výletních lodí. Bude však zřejmě hůře přístupná. N-pláž Kamenica je v podstatě pokračováním hotelové pláže pod hotelem Komiža ve stejnojmenném městečku, a to za malou kapličkou umístěnou přímo na pláži. Tam se občas nějaký ten naturista objeví. Právě dnes připlula naše jachta Silva do Visu, zítra by měla plout na ostrov Biševo a do Komiže. Pokud zjistíme nějaké novinky, podáme informaci. Ostrov Vis jako takový mohu doporučit, města Vis i Komiža jsou příjemná, s řadou pěkných budov i restaurací, Komiža je významný rybářský přístav, na dohled od Komiži je ostrov Biševo se známou Modrou špiljou (přístupná pouze pokud nejsou vlny), ostrov poskytuje dost tras pro cyklisty, na náhorní planině je tzv. Titova jeskyně a bývalé polní letiště z doby 2. svět.války. Nevýhodou je velká vzdálenost ostrova od Splitu a poměrně omezený provoz trajektu. ing. Hájek, Natur Travel

 
-

Vis ostrov.

Vložil rox (bez ověření), 1. Srpen 2012 - 17:42

Dobrý den, na Visu jsem byl minulý rok. Navštívil jsem 3 FKK natur pláže. Nejbližší u hotelu ISSA – Vis zátoka , kde jsem byl ubytován zátoka Punta od Biskupa, fajn docela dost naturistů. O něco dále autem, již Vámi zmíněná Vela Svitnja – osamocená pláž v zátoce po pěší cestě, oficiálně značená se směrníky na příchozí cestě. Dosti divoká – málo místa na břehu, musel jsem se prodírat křovím pod vinicí. Nejhezčí se mi zdála pláž Kamenica nude beach u Komiži. Trochu náročnější sestup po břehu cestou od Komiži od textilní pláže Kamenica. Zato velmi pěkná. Nejhezčí na Visu. Doufám, že se tam ještě někdy vrátím. Tak asi tolik ode mě k ostrovu Vis a koupání bez plavek! Dodávám ještě, že jsem na Visu byl vloni 2011 v červnu. Zdravím! [Úsměv]

 
-

FKK Zavala

Vložil M.Dr., 4. Červenec 2013 - 17:09
FKK ZavalaFKK ZavalaFKK Zavala má novou ceduli. A pozorný čtenář si jistě všimne, že je na ní i logo naturisty, konkrétně ve verzi BEZPLAVIEK.SK [Tmavé brýle]
 
-

Cedule a samolepky na n-plážích a kempech

Vložil zurek (bez ověření), 4. Červenec 2013 - 19:48

Mockrát děkuju za vylepení samolepky, ale v zahraničí by se hodily více varianty NUDISTA.EU. Počítám, že na FKK Zavala zavítá v létě jen minimum Slováků a ostatní tomu nerozumí. Čechů jsme na Zavale moc nepotkali. Je možno také na veřejných vývěskách v zahraničí i v ČR umísťovat náš letní NATURISTŮV OBČASNÍK.

 
-

Varianty samolepek

Vložil M.Dr., 5. Červenec 2013 - 15:33

Samořejmě ža mě hned napadlo, že lepší by byla samolepka NUDISTA.EU, ale bohužel mám k dispozici jen BEZPLAVIEK.SK. Až se uvidíme, tak si vyfasuju i jiné varianty.

 
-

FKK Vrulja mezi Brelou a Pisakem GPS: 43.399868,16.88126

Vložil MilousMB, 23. Září 2013 - 22:06
Rozhodli jsme se tuto pláž navštívit. Je třeba doplnit, že fotka co tu je neodpovídá skutečnosti. Na ní je pláž privátní u objektu cca 200m daleko. GPS sedí přesně a dovede vás na parkoviště nad pláž. Nádherné místo už ze silnice ale čeká vás pěkná tůra. Z parkoviště k vodě je to převýšení 240m. Nejprve jsme vůbec nemohli najít cestičku ale je tam – hned na začátku parkoviště. Zhruba v polovině cesty – je mírná a docela udržovaná, takže se jde hezky a pokud tohle nebudete číst, budete jak v ráji, narazíte na ceduli – vlevo PLAŽA, vpravo PRIVATNO. Nějak jsme si řekli že FKK by mohla být vpravo. To jsme si dali [Pláč] došli jsme dolu na pláž z fotky a ti zedníci z nás měli docela srandu když nás nejdřív nechali domem projít k pláži a my pak mazali jak kamzíci celou cestu až k ceduli zpět. Měli jsme chuť to vzdát ale touha po poznání byla silnější. Šli jsme tedy směr PLAŽA. Od cedule se stav stezky rapidně zhoršil – všichni tam totiž jezdí na lodích a tak z nás byli opět kamzíci. Došli a doklouzali jsme se dolů a odměnou nám byla úžasná pláž z drobných oblázků a klídeček. Počítejte tam taky s tím, že ve vodě vám chvilkama bude chladněji protože sem proudí z pod skal prameny sladké vody. Na cestu z nahacení zpět si na vysokohorskou turistiku nechte v záloze kapku pití, budete ho potřebovat [Spiklenec] Takhle to vypadá z parkovištěTakhle to vypadá z parkoviště tohle vás pak čeká doletohle vás pak čeká dole
 
-

Vstup na FKK Mlaska

Vložil M.Dr., 16. Duben 2014 - 17:02

Chci se zeptat těch co tam byli – je vstup na FKK Mlaska pro neubytované zdarma, nebo za poplatek? Kde se tam dá nejblíž zaparkovat? Podle Google Street view je parkoviště až v kempu, musí se projet kolem vrátnice.

A jak je to s dostupností chatek? Opravdu není problém přijet „na blind“? My uvažujeme začátek září.

 
-

FKK Mlaska z vody

Vložil natur, 16. Duben 2014 - 18:32
Obrázek uživatele natur

Kemping Mlaska není kompletně nudistický, nudistická je jeho menší část (cca 20%). Chatky, stejně jako restaurace, jsou výhradně v „textilní“ části. Jak je to se vstupem do areálu pro neubytované z „pevniny“ nevím, vždy tento prostor navštěvuji od moře, z paluby jachty Silva, s kterou zde pravidelně kotvíme na koupání. Do areálu připlouvá mnoho lodí z Makarské riviery, naložených koupání chtivými turisty, samozřejmě převážně oděnými do plavek. Ti také za vstup neplatí, možná je však nějaké vstupné zahrnuté do ceny !zážitkové" plavby. Tyto lodě obvykle připlouvají okolo 10:00 a odplouvají okolo 16:00, v této době je areál dost přelidněn, zejména jeho textilní část. V naturistické části bývá obvykle okolo 10–20ti stanů nebo přívěsů. Zátoka Mlaska je výjimečná svým písečným dnem, u břehu je poměrně mělká, břeh je kamenitý nebo betonový (upravený), zátoka je přehrazena bójemi za účelem znemožnění vplouvání lodí, pro ty je upraveno přístavní molo nebo musí kotvit před bójemi. ing.Hájek

 
-

Jak do Mlasky

Vložil zurek (bez ověření), 16. Duben 2014 - 19:18

Já myslel Mirku, že jste si to prozkoumali už tehdy, jak jste tam byli s námi ;-). Před vjezdem do kempu Mlaska je pár míst na straně silnice, ale je jich opravdu málo. My jsme se při zpáteční cestě z Bogomolje v Mlasce před trajektem stavovali a museli jsme parkovat několik set metrů od vchodu. Jako neubytovaní jsme normálně prošli dovnitř i ven. Chatky byly obsazené zčásti, bez rezervace možno. V září by to neměl být vůbec problém. Mlaska určitě stojí zato. To dlouhé písečné mělké dno v FKK části je unikátní, u břehu je ve vodě i volejbalová síť. FKK část je větší než 20 jednotek. Z dalších předností je úžasný výhled na Biokovo. Podstatně úžasnější než když se díváte obráceně :-).

 
-

Ne, nebyli jsme v Mlasce

Vložil M.Dr., 16. Duben 2014 - 19:44

Jeli jsme totiž ještě na 11 dní na Mljet do Saplunary a už jsme se tam tak těšili, že jsme neměli pomyšlení na zkoumání Mlasky [Úsměv] Byla to naše druhá nejúžasnější dovolená – Bogomolje a Mljet, spolu 20 dní i s cestou. (Ta nejúžasnější byla loni v Ada Bojaně – dva týdny pobytu, tři dny cesta tam, tři dny zpět [Spiklenec] )

Takže jste se jednoduše nikoho neptali, do kempu Mlaska jste vešli a nikdo vás nezastavil [Spiklenec]

My momentálně uvažujeme buď nad chatičkou v Mlasce, nebo máme vyhlídnutý apartmán v Sučuraji, levnější a lepší, než ta chatička. Taky mi není z jejich ceníku úplně jasné, co k ceně chatky ještě připočítají – určitě turistickou taxu, poplatek za psy, možná i za auto?

 
-

Mlaska – k cenám. Určitě vám

Vložil natur, 16. Duben 2014 - 20:24
Obrázek uživatele natur

Mlaska – k cenám. Určitě vám napočítají vedle poplatku za chatku i pobytovou taxu a pravděpodobně i poplatek za psa. Pokud jde o parkování auta, to skutečně není z ceníku jednoznačně rozpoznatelné. Ke kapacitě FKK-části kempu. Já jsem uváděl kolik kempujících jsem tak obvykle napočítal, nikoliv, kolik se jich celkem vejde. FKK-část kempu má oproti části textilní své klady a zápory. Záporem je poměrně výškově neuspořádaný terén, různé terásky, stromy. Ty zase na druhou stranu poskytují příjemný stín pro stany a obytné přívěsy. Pokud jde o národnosti kempujících naturistů – převážně německé a holandské SPZ, českou či slovenskou SPZ jsem tam zahlédl jen výjimečně. Podle mého odhadu areál žije především z útraty výletníků z pobřeží ve zdejší restauraci. Můj názor – příjemný a pohodový kemp v době mimo každodenního, již popsaného, „nájezdu“ výletníků, výborné koupání, skutečně nádherný pohled na Biokovo. ing.Hájek