NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Chorvatsko "on-line".

Vložil natur, 7. Červenec 2011 - 10:36

Aktuální zážitky a zkušenosti za Chorvatska, Natur Travel – speciál z paluby Silvy 7.7.2011
Vážení naturisté, ozýváme se Vám přímo z paluby jachty Silva. Dnes, ve čtvrtek 7.7. 2011 je skoro jasno, teplota příjemných 28 stupňů, mírný vítr, pohybujeme se v prostoru ostrova Lastovo, „parku prirode“ daleko od pobřeží a od civilizace, noc jsme prožili v opuštěné zátoce na kotvě, s koupáním v kteroukoliv dobu, s možností spánku v naprosté odloučenosti pod hvězdným nebem. Máme za sebou první 2 úspěšné letošní plavby a tak bychom Vás rádi seznámili s posádkou. Lodi samozřejmě vládne kapitán Ivan, který díky pečlivému rozboru předpovědi počasí dokáže provést Silvu vlnami Jadranu bez nepříznivých vlivů na naše žaludky.


Jaké jsou novinky v Chorvatsku v červenci 2011? Na hranicích jsou chorvatští celníci trochu důkladnější, pravděpodobně jako odezva na nálezy narkotik u řady českých turistů. Je nutno tedy počítat s určitým zdržením na hranici. Dálnice jsou poměrně dobře průjezdné, jako obvykle jsou zejména zácpy u „cestin“, tj. brán pro výběr mýtného, zejména v prostoru Zagrebu. Ceny nepatrně povýšily (pivo cca 18–20 Kuna, zmrzlina 6–8 Kuna, capuccino 8–16 Kuna), na druhou stranu mnohem více zlevnila chorvatská Kuna, dnes obdržíte za 1 EUR 7,35 Kuna, za 1000 Kč cca 300 Kuna (zde je lepší kurs v Česku než přímo v Chorvatsku). Z běžného pohledu na pobřeží to vypadá, že turistů je v současnosti na Jadranu méně než loni, může se to ovšem měnit dle termínů. Během našich dosavadních plaveb jsme pluli okolo řady lokalit s naturisty – FKK-kemp Vrboska a částečně FKK-kemp Mlaska na ostrově Hvar fungují bez problému. Naháči byli i na svých oblíbených kamenných plotnách před Stari Gradem a u Vrbosky, samozřejmě i na FKK-ostrově Zečevo u Hvaru, na části Zlatného ratu na Bolu a u Lumbardy na Korčule. Ale určitě nelze hovořit o stovkách naturistů, spíše se jednalo o jednotlivce, max. desítky osob. Naháči byli samozřejmě i na řadě malých plachetnic. Počasí bylo ideální do 18.6.-24.6., poté začalo dost foukat, což mělo za následek ochlazení vod Jadranu, naštěstí nyní již teplota moře opět roste. Měli jsme v úmyslu zajet na průzkum do zátoky „robinsonády“ na Hvaru, bohužel právě kvůli větru jsme museli změnit plánovanou trasu plavby. Jediné co jsme mohli s potěšením zaregistrovat, že tato část ostrova je již po rozsáhlém požáru před několika lety opět krásně zarostlá a zelená.

Natur Travel – Jachta Silva online:
O návštěvníky – pasažery jachty Silvy se skvěle stará kuchař Goran, který se na palubu Silvy a především do kuchyně vrátil po několikaleté přestávce, vaří neskonale dobře domácí chorvatská jídla a navíc ještě peče deserty, prostě útok na naše „vypracované“ postavy. Z loňské posádky zůstal oblíbený plavčík Toni a nováčkem je druhý plavčík-steward Ivan (oslovovaný Ivánek). Kromě posádky Silvy se zajisté rádi setkáte s majitelem cukrárny v Jelse při obvyklé a již tradiční podvečerní „šou s kupy, tj. zmrzlinovými poháry“, stejně jako při ranním nákupu ještě teplých višňových štrůdlů. Letošní novinky v našich plavbách se setkaly s příznivým ohlasem zúčastněných, a to jak plavba pro naše přátele s plavkami, která „vychovala“ nové námořníky a i pár nových naturistů, a především pak půldenní autobusový výlet do světoznámého Mostaru, brány do Orientu, kde především láká návštěvníky rekonstruovaný kamenný most, jako i střet dvou kultur. Zažijte atmosféru muslimského trhu pouhých 90 minut cesty od moře. A ceny jsou zde velmi, ale velmi příznivé, v restauracích zhruba za polovinu než v Chorvatsku. Platí se v EUR. Spolu s pozváním kapitána Ivana „Dobro došli na Silvu i ugodno proveli odmor „ si Vám dovolujeme nabídnout poslední volné kajuty na Silvě či Vjeku za zvýhodněné ceny „Last minute“ : Jachta SILVA 104 = uvolnila se 1 kajuta pro 2–3 osoby = cena „LM“ 10.990 Kč Jachta SILVA 105 = 3 volné kajuty pro 2–3 osoby = cena „LM“ 9.990 Kč Jachta SILVA 106 (Textil) = poslední 1 volná kajuta pro 2–3 osoby = cena „LM“ 12.081 Kč Jachta SILVA 107 = 3 volné kajuty pro 2–3 osoby = cena „LM“ 10.990 Kč Jachta VJEKO 108 = poslední 2 volné kajuty pro 2–3 osoby = sleva 1.000 Kč/os = cena „LM“ 19.990 Kč Z paluby jachty Silva Vás zdraví majitelé CK Natur Travel, otec a syn Hájkovi a majitelé a kapitáni lodí Silva a Vjeko, otec a syn Vukovičovi.
kapitán Ivankapitán Ivankuchař Gorankuchař Goransteward Iváneksteward Ivánekplavčík Toniplavčík Toni SiestaSiesta MostarMostar MostarMostar MostarMostar


Závěrem si Vám dovolujeme oznámit, že se změnila adresa naší kanceláře Natur Travel, působíme nyní výhradně v sídle naší firmy v Černošicích (pražská kancelář již neexistuje), kromě poštovní adresy se žádný další kontakt nezměnil (tel., fax, e.maily, weby), vše zůstalo beze změny.


Přispěvatelé: Líbil se vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Za článek tohoto rozsahu vám nabídneme volnou vstupenku na kteroukoli naši akci [Smích]
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. Nejoblíbenější článek roku bude odměněn pobytem v hotelu pro 2 osoby.
Podporovatelé: Pokud byste chtěli podpořit autora tohoto článku jakoukoli částkou, tak můžete bez jakéhokoli poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. Předem vám děkujeme.
Inzerenti: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, služby? Využijte prosím naši širokou nabídku vaší prezentace na internetu i na reálných akcích NATURISTA.CZ.
3
 
-

Silva

Vložil M.Dr., 8. Červenec 2011 - 18:10

Děláte nám chutě, pane Hájek… kdybychom neměli rezervaci na robinzonádu, tak bychom teď ten Váš LM určitě využili… tak snad příští rok [Spiklenec]

M+A, KNM, SK

 
-

Taky si dělám chutě

Vložil bledule (bez ověření), 9. Červenec 2011 - 10:24

Jenže co s takovou bledulí jako já na jachtě, já se hned spalím, to je osud blondýnek…no ráda bych do Střední Dalmacie začátkem září, prostě mít svůj režim, být u moře, když zapadá sluníčko a nehonit se za večeří. Tohle mi může splnit jen parta lidí, kteří hledají jednu osobu do aparmánu právě první týden v září. Klídek, nahota, pohoda u moře a zlaté sluníčko patří k dovolené a v mém věku žádné velké dobrodružství již nepotřebuji. Jestliže někomu bude chybět tahle „vata“ do apartmánu, jsem vaše :-)) Omlouvám se, ale vhodnější způsob „jak na to“ jsem nenašla. Třeba mi poradíte.

 
-

I bledule si to užije – na

Vložil natur, 8. Červenec 2011 - 20:10
Obrázek uživatele natur

I bledule si to užije – na lodi je dost místa i ve stínu. Já sice nejsem tento typ (tříletá účastnice textiláckého turnusu mne oslovovala „čokoládový pane“), ale vzhledem k věku a chorobám se už také sluníčku raději plánovitě vyhýbám. Přesto jsem se cestou z letiště domů necítil v MHD mezi pobledlými Pražáky zrovna pohodově – dost jsem „vyčníval“. Faktem je, že naturistická rekreace je zaměřena zejména na rodiny a tomu odpovídá i struktura ubytovacích kapacit, jednotlivec to má dost těžké a zejména drahé (platí obvykle i převážnou část „prázdné“ postele). A s tím „doplňováním“ appartementů to dnes už moc nefunguje. Mrkněte se ale na naši nabídku zájezdu na Zakynthos (viz inzerce zde na webu vpravo dole), hledáne doplnění jednoho „dámského“ pokoje za poměrně výhodných podmínek. Hájek

 
-

Silva a Vjeko v tomto týdnu

Vložil natur, 10. Červenec 2011 - 11:13
Obrázek uživatele natur

Silva a Vjeko v tomto týdnu plují po stejné trase z Omiše, přes Split, ostrovy Bol, Korčulu, Hvar, … do Dubrovníka a zpět. Náš zástupce na palubách obou lodí začal psát na netu reportáž z aktuálního dění jak na obou lodích, tak i na Jadranu s názvem „Lodní deník“. Naleznete ji na našem webu (viz naše inzerce na třech místech webu naturista.cz), v oddíle „Zážitky z cest“, umístěném na třetím odkazu v „Menu“, levém sloupci úvodní stránky. Fotografie budou doplněny v příštím týdnu, až se náš zástupce navrátí do firmy. A závěrem – to co je v „Lodném deníku“ uvéděno, to není propaganda, to je realita. Ti co na Silvě či Vjeku již byli, ti to mohou potvrdit, A ti co tam ještě nebyli, mají možnost se o tom přesvědčit letos, příští rok, …ing.Hájek

 
-

Natur Travel - Opravdu poslední chvíle

Vložil rewax (bez ověření), 11. Červenec 2011 - 10:26

Naturista se stal pro natura lacinou hlásnou troubou.Někdy i dvakrát do týdne láká,dokonce i snižuje cenu.Pořád jsou volná místa.


Žurek: To moc dobré označení pro Naturista.cz není, ale bohužel Natur Travel je jediný, který zatím v letošní letní sezoně podal praktické informace z cest k moři. V diskuzích se to tady hemží nejrůznějšími výkřiky, ale to co lidi uprostřed sezony opravdu potřebují – informaci o dovolených, toho tady je méně než málo [Smutný] . Naturistovi opravdu fatálně chybějí kvalitní dopisovatelé.

 
-

Ostrov Hvar - ostrov Robinzonády

Vložil natur, 11. Červenec 2011 - 15:54
Obrázek uživatele natur

V letošním roce jsme tento ostrov několikrát navštívili, kotvili jsme ve Hvaru, Stari Gradu, Jelse a Sučuraji. Zde jsou staré i nové poznatky. Město Hvar – stále mondéní středisko s problematickým koupáním, obvykle je nutno jezdit lodičkami na Pakleni otoci, kde zejména ostrůvek Jerolim je vyhrazen naturistům. Ve Hvaru je poměrně dost draho, což nepřekvapí, cenově na úrovni např. centra Trogiru. Doporučuji navštívit pevnost tyčící se nad městem, odkud je nádherný výhled na celou zátoku a Pakleni otoci naproti. Stari Grad nabízí podstatně komornější rekreaci, naturisté se scházejí na kamenech cca 250 metrů západně od hotelu Arkáda. Nedaleko městečka je hlavní trajektový přístav ostrova Hvar, sem směřují velké trajekty ze Splitu, některé pokračují dále na ostrovy Vis a Lastovo, se zastávkou ve Vela Luce na Korčule. Jelsa je malebné malé městečko, námi navštěvované z důvodu rituální návštěvy zdejší cukrárny – nepřeberné množství nabízených druhů zmrzlinových pohárů a teplý višňový štrůdl jsou prostě nepřekonatelné lákadlo. V Jelse byl podstatně rozšířen trh, podél celého centrálního parkoviště byly vystavěny stánky. Tak jako ve všech městečkách na ostrově Hvar, i zde tím hlavním artiklem jsou výrobky z levandule – vonné pytlíky, polštářky, olejíčky (mají i léčivý význam, odzkoušeno při ukopnutém palci). Nedaleko Jelsy je městečko Vrboska – je zde především, asi 2 km od centra, FKK-kemp, ale za návštěvu stojí i zdejší opevněný kostel. Z Vrbosky a Jelsy, příp. i FKK-kempu se plaví na lodičkách zejména naturisté na ostrůvek Zečevo, který je deklarován jako FKK, ve skutečnosti zde potkáte jak nudisty, tak textiláky. Na zcela opačném konci ostrova Hvar leží Sučuraj, další trajektový přístav. Sem několikrát denně přijíždí menší trajekt z Drveniku na Makarské rivieře. Zejména jižní pobřeží ostrova je členité a v mnoha zálivech jsou ukryty malé pláže s několika domky u nich. Sem také do jedné z nich zamíří účastníci Robinsonády. Na severní straně Hvaru, cca 5 km západně od Sučuraje se nachází zátoka Mlaska se stejnojmenným kempem, jehož část je oficiálně FKK. V zátoce je písečné dno, je z ní krásný výhled na pohoří Biokovo. Nevýhodou této lokality je skutečnost, že sem přes den míří lodičky s výletníky z Makarské riviery. Jízdní řády a ceny trajektů naleznete na www. jadrolinija.cz – Splitski okruh, jak jsem již uvedl, tak trajekty míří z pevniny do Stari Gradu a Sučuraje, Jelsa má lodní spojení s Bolem a Splitem katamaranem „Karolina“ a Hvarem proplouvá extravagantní katamaran „Krilo Jet“ z Korčuly do Splitu. Ještě krátce k Biokovu – pohoří nad celou Makarskou rivierou. Z Makarské vede silnice směrem na Imotski, město na hranicích s Bosnou a Hercegovinou (jsou zde dvě „propadlá“ jezera. červené a modré – hluboké, zřejmě krasové propasti s krásnými jezery na dně, zbarvenými dle okolních stěn). Z této silnice se dá asi 5 km nad Makarskou odbočit doleva, do Parku prirode Biokovo. Po úzké silnici se, po zaplacení poplatku, pomalu posouváte skalisky Biokova až na nejvyšší bod pohoří, horu sv.Jure se zdaleka viditelnou vysílačkou. Tuto cestu nedoporučuji, resp. je zřejmě i uzavřena při silném větru, dešti a špatné viditelnosti (např. opar). Silnice je úzká, pro jedno auto, pokud potkáte protijedoucího kolegu, je nutno míjení řešit zajetím do jedné z častých „výhyben“. Cesta není pro nervově labilní účastníky a začínající řidiče. Ale nabízí vám nádherné výhledy jak na moře a řadu ostrovů Jadranu, tak i na pásy hor v chorvatském vnitrozemí. ing. Hájek

 
-

Informace pro rewaxe - hlásná trouba

Vložil natur, 11. Červenec 2011 - 17:51
Obrázek uživatele natur

„Naturista se stal pro natur lacinou hlásnou troubou“ – Natur Travel zde na naturista.cz standartně objednává a na základě vystavených faktur hradí a realizuje svoji reklamu, na sezonu FKK2011 zde měl a má celkem 8 reklamních kampaní, z toho jsou nyní 3 ještě aktivní. V žádném textovém příspěvku nepoužívá přímé odkazy na svůj web, vždy odkazuje pouze na své placené inzeráty zde uvedené. Kolik do těchto kampaní investoval ví pouze pracovníci CK a kolega Žurek, těžko tedy může nezúčastněná osoba posuzovat, zda jde o lacinou „hlásnou troubu“. Je faktem, že na náš web přichází návštěvníci z naturista.cz, daleko více návštěvníků však přichází prostřednictvím našich dalších reklamních akcí a našich specializovaných webových stránek. Ano, máme letos ještě cca 10 volných míst na jachtě Silva, ale v prodeji byla letos větší kapacita než obvykle, cca 200 míst (o čtvrtinu více) – 5% neobsazenost je v současné době možno považovat za vynikající výsledek, stačí se podívat, kolik Last minutových nabídek je vidět na každém kroku. Každý má možnost zde inzerovat, i rewax, a tím finančně podpořit jak tento web, tak celé organizované naturistické hnutí v ČR. Tak jako má možnost každý naturista podpořit naturismus v Česku uhrazením členského příspěvku a známky INF. ing.Hájek, Natur Travel

 
-

Hlásná trouba

Vložil zurek (bez ověření), 11. Červenec 2011 - 20:12

Bohužel situace je taková, jaká je = jedna naturistická kancelářička, která je schopna podpořit měsíčně cestovní náklady Naturisty na cca. 130 km a „hrdinných“ 40 platících členů po 500 Kč/rok. S takovými předpoklady by samozřejmě každý rozumně ekonomicky uvažující člověk záhy skončil. Bohužel ale ani hrdinové platící ani kancelářička nedají návod, jak postupovat dál. To je na tom nejtristnější. Od podzimu najedeme na připravovaný nový systém, který by nás měl z této slepé uličky vyvést. Stejně bude ale záležet na každém, jak se k podpoře postaví, zatím se pouze a jen propadáme ke dnu.

 
-

Teoreticky poradit není zase

Vložil natur, 11. Červenec 2011 - 21:33
Obrázek uživatele natur

Teoreticky poradit není zase tak těžké, podstatně těžší je to realizovat v praxi – a přiznávám otevřeně, že se to naší generaci (tj. generaci naturistů sdružené v Unii naturistů UNA) nepovedlo. A taky jsme skončili. Stačí si otevřít kterýkoliv naturistický bulletin, naturistické webové stránky z některé z vyspělých naturistických zemí. Akce organizují jednotlivé kluby, řada klubů má svoje klubová zařízení, o činnost se starají týmy nadšenců, a to vše zaštíti národní naturistická organizace a její předsednictvo. U nás to dříve, ale i nyní funguje tak, že, vše organizuje pár nadšenců, kteří tomu věnují převážnou část svého volného času a nemálo vlastních peněz. Je pochopitelné, že tento princip nemůže fungovat dlouho, musí zákonitě dojít k vyčerpání psychických a fyzických sil zainteresovaných a k finančnímu kolapsu. UNA měla v dobách své největší slávy cca 2000 platících členů a pořádala cca 6–8 celostátních akcí ročně. Dnes je oněch pár desítek platících členů, akce každý druhý víkend, zainteresovaných osob méně než v UNA, pár inzerentů, pár prodaných triček. Jedinou výhodou současné doby je fungující internet. Od doby UNA vyrostly desítky aquaparků, jejich šéfové ochotně (doufají, že se zvedne návštěvnost) propůjčují areály i naturistům. Takže dle mého názoru by měl někdo z vedení současné národní organizace pouze dojednat, že tam a tam se mohou akce konat. A o vlastní realizaci by se měli postarat místní, podle hesla „chci zde akci – přiložím ruku k dílu“. Diskutovat v podstatě anonymně na tomto webu – to dokáže téměř každý, zaplatit členské příspěvky jen těch 40 a aktivně se zapojit tak 5–10 osob. Evidentně tedy pokles zájmu o naturistickou organizaci, i přes rostoucí počty naturistických „konzumentů“ v aquaparcích, pokračuje. ing.Hájek

 
-

Princip

Vložil rewax (bez ověření), 13. Červenec 2011 - 8:24

Přitom je to tak jednoduché.Označit příspěvek jako"Placená reklama"a já ho přejdu a vůbec do něj nepolezu.

 
-

"Reklama" a jak je to s bledulema na jachtě

Vložil Vogel, 18. Červenec 2011 - 13:32

Nechtěl jsem, ale přidám se.

Zkus se rewax podívat pořádně na příspěvky. Jsou z naprosté většiny reportážního typu a nebo odpovědi na dotazy lidí. Ty placené jsou ty v rámečcích okolo. Příspěvky jako takové placené nejsou. Pokud tento dojem nemáš, ignoruj vše od uživatele natur a budeš spokojený. Jinak ale je třeba souhlasit s Ivošem, že jeho příspěvky jsou jedny z mála, které referují o zážitcích z cest a o stavu v naturismu s zahraničí.

Jinak bych rád zareagoval na tu poznámku o bledulích. Právě jsem se vrátil z plavby na Silvě a v rámci jedné rodinky, co jela byla holka, o které bych právě řekl, že je bledule. A bez problémů to absolvovala. Stačí se řádně mazat, občas se zdržovat ve stínu, který na lodi je a není kvůli tomu třeba zalézat do kajut. A není také nutné být celou dobu nahý.

 
-

Výborný příspěvek o Hvaru

Vložil Jarda2, 18. Červenec 2011 - 14:14

Pane Hájek díky za vynikající příspěvek o Hvaru. Uvažuji že letos do Chorvatska zajedu a podobné aktuální informace jsou pro potenciální cestovatele nesmírně cenné. Pokud byste měl podobně skvěle zmapované jestě nějaké další lokality bylo by výborné kdybyste je zde také zveřejnil. Ještě jednou díky !

 
-

Díky, zmapovanou mám

Vložil natur, 20. Červenec 2011 - 7:12
Obrázek uživatele natur

Díky, zmapovanou mám převážnou část Jadranu, snad s výjimkou aglomerací s „přetlakem“ turistů, jako je např. Makarská, Vodická či Biogradská riviera, těm se pokud možno obloukem vyhýbám, přesně dle hesla „Makarská s Biokovem je nádherná – z paluby jachty min. jednu mili od břehu“. Ale uznávám, že jsou tací, kterým chaos, stánky, atrakce a davy lidí nevadí, spíše naopak. Takže já osobně zejména ostrovy a některé vybrané lokality na pobřeží, např. Primošten. A protože jsem již starší pohodlný jedinec, pak ode mne nečekejte rady typu – půjdete kozí stezkou cca 3 km, pak slezete ze stráně, ...... A protože jsem cestovkář, tak jsem vyučen podávat pravdivé informace – a tak nebudu slibovat h-pláž někde, kde je jen na „dohodu“, typu „loni tam bylo 5 naturistů“. Vývoj v Chorvatsku jde proti zájmům naturistů, všude probíhá rozsáhlá výstavba, vše se mění. Ale stále je zde řada pěkných míst. Pokud máte zájem, určete si destinaci a já se pokusím vám poradit, ať již zde v diskuzi nebo souikromě přes zdejší poštu. Obecně – koupit si někde dovolenou a pak pátrat po tom, zda je tam n-pláž není zrovna ten správný postup a obvykle vás plavky neminou. Doporučuji obrácený postup, položit si otázku – kde jsou n-pláže v dané oblasti a pak si dle toho zajistit pobyt. A když už jste začal o Hvaru – zapomněl jsem doporučit malou vycházku ze Stari Gradu k velkému kamennému kříži na kopci směrem k pobřeží, nelze ho přehlédnoutm večer je navíc osvětlen. Opět krásný výhled na členité severozápadní pobřeží tohoto ostrova, ostrov Brač s Vidovou horou a pod ní ležícím Bolem se Zlatni ratem, v pozadí pobřežní horstva, zejména Biokovo. ing.Hájek

 
-

Díky za nabídku, uvažuji

Vložil Jarda2, 20. Červenec 2011 - 11:56

Díky za nabídku, uvažuji letos prozkoumat Rab – Krk – Cres, pokud byste měl nějaké dobré tipy na zajímavé pláže a gastronomické perly – sem s nimi ! Ještě jednou díky !

 
-

Asi bych Cres vynechal, je to

Vložil natur, 20. Červenec 2011 - 13:19
Obrázek uživatele natur

Asi bych Cres vynechal, je to už dost komplikované a jen by jste cestoval. Začal bych Krkem, kam se dostanete po mostě z pevniny (placený, ve velkém větru občas uzavřený). Na Krku máte několik FKK-kempů a tedy i oficiálních n-pláží = Politin u města Krk, Konobe u Punatu a Bunculuku u Bašky. Politin mne moc nezaujal, je v dost frekventované oblasti a jsou zde dost silné mořské proudy. Konobe je pěkně umístěný kemp, umožňující poodejít trochu dále od civilizace. Bunculuka zde byla již několikrát letos komentována, mně osobně se velmi líbila, ale to jsem tam byl vždy v době, kdy zde bylo málo turistů. Rozloha a kapacita kempu neodpovídá velikosti pláže a proto dost naturistů chodí přes skály do dalších zátok. A to není moje oblíbené. Krk a zejména jeho stará část je velmi pěkné městečko, Baška zase byla jedním z prvních míst, kam Čechoslováci začali jezdit, v podstatě jako do lázní již někdy po 1.svět. válce. Pokud by jste byl v Bunculuce (ale to platí téměř obecně), pak pozor na prudké změny počasí, osobně nedoporučuji plavat či jezdit na matracích, apod. mimo spojnici uzavírající tuto zátoku. V Kvarneru se velmi často a hlavně rychle mění počasí a pokud fouká od severu bura, pak má zničující sílu (v pobřežním pohoří jsou tak zvaná „vrata“). Zažil jsem sobotu, kdy se na Krku „ztratilo v moři“ šest českých turistů, prostě je to sfouklo. Doklad této síly naleznete na 3 ostrovech naproti Bašce, na dvou z nich byly dříve (za Tita) koncetráky – Goli otok pro muže a Grgur pro ženy. Na Grguru je nádherné koupání na oblázkových plážích právě u tohoto bývalého trestaneckého tábora. Na oba ostrovy jsou pořádány z Bašky lodní výlety. Z Bašky vám potom jezdí trajekt na ostrov Rab, do Loparu. Hned v Loparu je několik n-pláží, většinou s oblázko-písečnými plážemi. Další n-pláž je poblíž rekreačního střediska (hotely, bungalovy) Suha Punta. Jedná se o jednu z nejstarších n-pláží na Jadranu, pokud se nemýlím má jméno po jednom z anglických panovníků, který sem pravidelně před 2.svět. válkou jezdil (to už však panovníkem nebyl – abdikoval). Ze Suha Punty je to už pár kilometrů do hlavního města ostrova – Rábu. Velice pěkné městečko, typické svými 3 kostely postavenými v zákrytu na hřebeni nad přístavem, zde naleznete nepřeberné množství velmi pěkných restaurací. No, a pak už vám zbývá jen trajekt Mišnjak-Jablanac a jste na pobřeží. Přejedete přes pobřežní masiv Velebitu a jste na dálnici domů. A ještě bych vám doporučil jet po dálnici až do Varaždinu, zde odbočit na Ljutomer ve Slovinsku a u Veržeje navštívíit FKK-kemp nebo přilehlý hotel v termálních lázních Bánovci, kde je i jeden bazén s atrakcemi v provedení FKK. K jídlu – my na jachtě máme trochu speciální stravu – chorvatskou, domácí a hlavně vynikající. Takže po restauracích už nemáme sílu moc chodit. Ale pokud jdu do restaurace, pak volím buď „mješano maso“, soubor grilovaných mas, pljeskavice, ..... Ale ještě raději se věnuji mořským plodům – doporučuji „ligne na žaru“, pokud by byly „punene“ (plněné sýrem a šunkou) pak ještě lépe a extra dobré jsou plněné krevetami (ale to je většinou na objednávku předem). Když jsme u krevet – výborný je krevetový koktejl. Další ňamkou jsou „škampi na buzaru“ (škampi = něco jako malé krevety, buzar = chorvatská omáčka s vínem), ty jsou však spíše jako specialitka, moc se nenajíte, jen loupáte a loupáte, masíčka pomálu, ale dobrota. Ještě méně se najíte „dagní na buzaru“, to jsou černé mušle, spíš to považuji za pochoutku k vínu. Kdyby některá nebyla otevřená, pak ji neotevírejte a nejezte, nepovedla se. Skutečnou specialitou jsou chobotnice, z těch se připravuje jednak studený salát (kousky chobotnice, brambor, cibule, ocet vinný, olej) nebo guláš, na víně, apod. Musí být však velmi dobře připravené (a hlavně dlouho) jinak je ani hospodské kočky neukousnou. Rozhodně také nejezděte bez zájmu okolo velkých hospodských grilů, na kterých se „vrtí“ selátko, kůzlátko či jehně. A užívejte si, Chorvatsko má co nabídnout. ing.Hájek

 
-

Rab

Vložil ph55 (bez ověření), 20. Červenec 2011 - 13:53

My jsme strávili cca před 6ti lety dovolenou na této pláži: http://www.panoramio.com/photo/26293479

Je to kousek západně od pláže Pudarica. Žádné služby, auto je třeba nechat zaparkované nad pláží na silnici (podle zaparkovaných aut se dá pláž najít). Soudě podle přiložené fotky už jí také ale asi obsadili textiláci…

 
-

Rab-Suha Punta

Vložil Honza T., 20. Červenec 2011 - 18:18
Obrázek uživatele Honza T.
Občerstvení na plážiObčerstvení na plážiNa ostrově Rabu jsme byli několikrát.Bydleli jsme v apartmánech v oblasti Suha Punta.Na Fkk pláž jsme chodili asi 15 minut.Je to jedna z nejhezčích pláží jakou jsme kdy viděli.Platilo se tam sice vstupné,ne velké 7 kun na osobu.Letos je to možná o 1 nebo 2 kuny více,ale opravdu to stojí za to.Pláž je krásně udržováná,vybavená několika restauracemi,všude spousta zeleně.Naháčů bylo sice hodně,ale při velikosti pláže jsme měli i dostatek soukromí a pohodlí.Dokonce je možné za malý poplatek si nechat v jejich jákémsi domku plážové věci jako jsou lehátka,deky,slunečníky a pod.do druhého dne.Je to bezva,když člověk nemusí všechno ráno nosit na pláž a večer zase domů.Moc se mám tam líbilo.Mohu jen doporučit.V posledních letech však jezdíme na Koversadu,víc nám vyhovuje,že můžeme být nahatí po celý den a na pláž nebo do restaurace to máme jen asi 100 metrů.Honza.Pláž na RabuPláž na Rabu
 
-

Rab-Suha Punta

Vložil Rosik, 31. Červenec 2011 - 13:16
Obrázek uživatele Rosik
Byli jsme tam asi před týdnem, tak jen doplním, že vstupné je letos 15 Kn/osobu. Děti neplatí.Informační cedule Suha PuntaInformační cedule Suha Punta