NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Deník cyklovýpravy nejkrásnějšími nuda plážemi Polabí

Vložil Anonymní, 8. Červenec 2012 - 9:02

FKK MěliceFKK Mělice Včera jsme dorazili do cíle naší první cyklovýpravy po nejkrásnějších nudaplážích Polabí. Infostrana. Na startu se sešlo 8 cyklistů velmi rozdílných svalů i vybavení, ale to nic neměnilo na tom, že jsme prožili bezvadné 4 dny. Svaly jsme prakticky nepotřebovali, protože jediné kopce byly asi 2 nadjezdy nad železnicemi a několik nad dálnicí. Jinak jsme se prakticky vezli polabskou plackou a navštívili všechny plánovaná místa. Počasí nám velmi přálo, protože jsme ani jeden den nezmokli a naopak za nepřetržitého slunečného počasí jsme se stačili vykoupat ve všech navštívených n-koupalištích. Navštívili jsme jich 7 a já vám v tomto článku přináším jejich srovnání.


Zastávka první – sraz: Jezero Lhota Zvláště Pražany vynášené do toho nejvyššího nudistického nebe. Lhota byla, je a určitě bude jednou z nejnavštěvovanějších nudapláží u nás. Všech 5P bycj jí ale nedal, protože na pláži není kromě koupání vůbec žádné další vyžití, areál je kolem dokola oplocený, takže n-procházky jsou vyloučené, za slunečného počasí hlava na hlavě, z čehož může mít leckdo fobii (třeba já). Není zde taky možnost noclehu.
Jinak ale opravdu ve středních Čechách není oblíbenější nudapláže. Kvalitu vody hodnotí (pražští) patrioti jako nedostižnou, z mé zkušenosti hodnotím jako lepší průměr.

Zastávka druhá: Jezero Sadská – malá tradiční pláž, jako na jednom z mála míst v ČR se tady hraje n-volejbal. Všude kolem je zeleň, voda obstojná, spíše čistá, prostředí poklidné, klidnější než na Lhotě. Zlí jazykové říkají, že průchozí turistická cesta je na škodu pláže, my jsme nic takového nepociťovali. Pláž je bez jakéhokoli zázemí, pouze chemické WC.

Zastávka třetí: Jezero Poděbrady – opět tradiční dlouhá léta fungující nudapláž. Vhodná pro nudisty-konzumenty = pivo a párek v místě. Voda v jezeře se za poslední roky zhoršila, ale úřední měření kvality vody má momentálně nejlepší hodnocení.
Při naší návštěvě jsem tady zažil několik smutných chvilek, když jsem viděl, jak nudící se děti nudistů se soukali do plavek a šli za zábavou do textilní části :-(. To je bohužel bolest skoro všech našich nudapláží, kde prakticky nenajdete vyžití pro mladou generaci. Asi se už nedožijeme okamžiku, kdy v ČR budou naturistická centra pro celou rodinu, jak je třeba v Rakousku vybudovaly generace rodin Rutarů, Sabotniků, nebo Safronů, škoda…

Zastávka čtvrtá: Pamětník u Chlumce nad Cidlinou. Nestojí za nic, poloměsíční krajina, žádný stín, na většině písníku rybáři, restaurace pochybná až děsná. U vody jsme se zdrželi asi 15 minut a odjeli jsme na Kladruby a dál na Mělice.

Zastávka pátá: FKK kemp Mělice – tady začíná naháčský ráj, který široko daleko nenajdete. Voda nesrovnatelně lepší než v kterémkoli předešlém rybníku-jezeře, přilehlý hluboký borový les, FKK kemp přímo v místě. V době naší návštěvy (prodloužený, velmi slunečný víkend) karavan na karavanu, téměř k nehnutí. Přesto Mělice hodnotíme velmi pozitivně a rádi se sem vrátíme.

Zastávka šestá: Hrádek-Oplatil. Jestli se někdo ptá na NATURISTICKOU lokalitu s velkým „N“, tak tady (u lesa) je na tom nejsprávnějším místě. Lokalita navíc v poslední době získala zavedeným zákazem vjezdu aut a u lesa je opravdu klid a mír. Ať k Hrádku přirovnávám jakoukoli jinou n-lokalitu v ČR, tak tato mi vychází opravdu nejlépe – téměř pitná voda, liduprázdné hluboké lesy, zákaz vjezdu aut (závora), neotravující blbouni, slušní starousedlíci. Hrádku uděluju všech 5P. Pro konzumní nudisty to ale zřejmě nebude to pravé – není tady ani výčep ani gril.

Zastávka sedmá: Opaťák. V soutěží terminologii bych ho nazval „Skokanem roku“. Tato pláž je soukromým pozemkem a je to velmi znát. Každým rokem tady vyroste něco nového, lokalita je vzorně udržovaná, žádné dohady s textiláky, na pláži se dá stanovat, popř. využít pronajatý karavan.
Josefa Opaťáka považuju za prototyp vzorového provozovatele nudapláže.
Trochu na škodu je omezený prostor pro další aktivity – pláži by určitě slušelo sportoviště na stejné úrovni jako je třeba místní restaurace. S tím se ale už nic nenadělá. Naopak velkými přednostmi je perfektně čistá voda, dokonale udržovaná pláž, stále se rozšiřující služby.
 

Tuto sportovně nenáročnou cykojízdu můžeme jen doporučit. Koupání se na ní střídá s návštěvami velmi zajímavých míst jako Skanzen Přerov nad Labem, Hájenka Kersko, lázeňské město Poděbrady, Národní hřebčín Kladruby nad Labem, Hrad Kunětická Hora. I při tom nejpomalejším cyklotempu se tato trasa dá zvládnout za 3 dny.
Detailní popis celé trasy.
 


Popis jednotlivých dnů naší cyklovýpravy:
1. den, čtvrtek 5. 7. 2012 – Jezero Lhota – Pojizeří – Skanzen Přerov nad Labem – Hájenka Kersko – KK Sadská – FKK Jezero Poděbrady. 60KM.

Zdravíme všechny naháče z naší první nudi výpravy nejkrásnějšími nuda plážemi Polabí. Sešli jsme se předevčírem k večeru na nuda Jezero Lhota a nocovali v blízkém kempu Kačer. Sešla se nás docela zajímavá grupa naháčů :-). Od patnáctiletého až po 55letého, od totálně vrzajícího předválečného kola až po závodničku. Všichni si ale výpravu užíváme dokonale. Kromě příjemné jízdy lesy Pojizeří jsme zažili opravdu skvělou návštěvu Skanzenu Přerov nad Lab., požitkářský oběd v Hájence Bohumila Hrabala v Kersku, koupání na nuda pláži Sadská a Jezeru Poděbrady.


Infostrana, trasa, popis a program této jízdy.

LhotaLhota Mám malý stanMám malý stan Na startu 1. dne (Lhota)Na startu 1. dne (Lhota) Přestávka u JizeryPřestávka u Jizery Svatý VáclavSvatý Václav Skanzen PřerovSkanzen Přerov Skanzen PřerovSkanzen Přerov Skanzen PřerovSkanzen Přerov Hájenka KerskoHájenka Kersko Hájenka KerskoHájenka Kersko Hájenka KerskoHájenka Kersko Bohumil HrabalBohumil Hrabal FKK SadskáFKK Sadská Poděbrady jezeroPoděbrady jezero 

2. den, pátek 6. 7. 2012 – Lázně Poděbrady – Nuda pláž jezero Poděbrady – Písník Pamětník u Chlumce nad Cidlinou. Celkem 36 km.

Zdravíme vás ze druhého dne naší cyklonuda výpravy nejkrásnějšími nuda plážemi Polabí. Pátek byl ve znamení lázeňské atmosféry v Poděbradech a lázeňsky probíhal celý náš tento den. Dopoledne jsme šli na obhlídku lázeňské kolonády – parku, ochutnaly minerálku, babičkám a tetičkám koupili lázeňské oplatky a kolem poledne ulehli na místní nuda pláži. Ta patří k českému standardu a my jsme tady prožili pěkných pár hodin. Dostatek slunce i stínu, občerstvení na pláži, sprchy na pláži. N-důchodci si libují. S n-dorostem je to slabší, protože veškerá vodní zábava je v t-části :-(. Taky jsme zírali, že spousta „nudistů“ se při návštěvě občerstvení NA NUDA PLÁŽI obléká do plavek 8-O. Inu, jak řečeno ve Slunce, seno…: „…nebudeme to s tou nahotou tak přehánět…“. 


Na kole jsme toho moc nepojezdili, vlastně jen přejezd Poděbrady – Pamětník 36km. Trasa byla ale příjemná, zvláště výjezd z Poděbrad na Libice nad Cidlinou podél Labe byl velmi pěkný.


FKK MěliceFKK Mělice 3. den, sobota 7. 7. 2012 – Pamětník (Chlumec nad Cidlinou) – Národní hřebčín Kladruby nad Labem – FKK kemp Mělice – FKK Hrádek-Oplatil – FKK kemp Opaťák. 43km.
Třetí den jsme zahájili na Pamětníku, který na nás neudělal vůbec pozitivní dojem. Je to tuctový písník s těžbou písku, skoroměsíční krajinou, spoustou rybářů a dosti prapodivnou hospodou. Po několikaminutové zastávce jsme tedy hned vyrazili na Národní hřebčín Kladruby, který opravdu stál zato. Pak už následovaly jeden hezčí písník za druhým – Mělice, Hrádek-Oplatil a protože na Mělicích nebylo k hnutí a Oplatil jsme taky profrčeli turistickou rychlostí, tak jsme se už v sobotu v podvečer ocitli v cíli naší n-výpravy – na Opaťáku. V závěru naší výpravy jsme se shodli, že čím dál od Prahy na východ, tím je n-koupání i ceny příjemnější.

PamětníkPamětník KladrubákKladrubák Hřebčín KladrubyHřebčín Kladruby FKK MěliceFKK Mělice FKK OplatilFKK Oplatil
5
 
-

Počasí cyklo

Vložil volynak, 6. Červenec 2012 - 10:14

Jestlipak vám přeje počasí? Každý den se honí bouřky, to mě od nějaké výpravy odrazuje.

 
-

Polabský cyklovandr

Vložil Strýček Skrblík (bez ověření), 10. Červenec 2012 - 22:37

Počasí nám více než vyšlo, Thor nám byl milostiv, obě bouřky kterým jsme zkřížili cestu se vybouřili v noci, takže jsme nezmokli [Úsměv]

Na Pamětníku jsme pak díky bouřce měli při večeři intimní atmosféru při svíčkách [Spiklenec]

Toho sluníčka mohl Ivoš objednat o trošičku méně, denní teploty kolem 32 nejsou pro jízdu na kole tak úplně nejideálnější, člověk se pak cejtí jak dromedár na Sahaře a má velkou spotřebu chladící kapaliny [Smích]

Divočák se šípkovou byl excelentní, pivo jako křen, točená malinovka skvěle vychlazená, voda v písníkách hnusně teplá, dvouměsíční hříbě mi Kladrubech málem sežralo mobil…

I přes pokus o sabotáž celé akce ze strany řidiče doprovodného vozidla, který se zbaběle nedostavil na start (A díky němuž Ivoš najel dvojnásobek km, vracejíc se každý večer pro auto) se výlet velmi vydařil a doufám, že se někdy nějakí podobné akce opět zůčastním (i kdy bych si ji měl zorganizovat sám [Cvok] ) …

Trochu jsem si pohrál s mapami.cz a zrekonstruoval naši trasu. Akorát se mi při tom měření někam ztratilo 20 km, najeli jsme až k Opaťáku nějakých 143 km, já potom do Pardubic na nádraží přes Kunětickou horu dalších dvacet.

Na cyklovandru jsme najeli přes 170kmNa cyklovandru jsme najeli přes 170km

 
-

Polabský cyklovandr

Vložil natech (bez ověření), 10. Červenec 2012 - 17:45

Výlet se mi také moc líbil. Podíval jsem se na mapu, a jsou tam nějaké nepřesnosti. První den jsme se rozdělily a někteří jeli do skanzenu. Trasu prvního dne jsem nebyl shopen vůbec určit. Když jsme odjížděli z Poděbrad, jeli jsme po jiném mostě, po tom, co je blíž. Po příjezdu na Pamětník jsme ho objížděly z druhé strany, a pak se stejnou cestou vraceli. Na Mělicích jsme přijeli cestou, která vede na kraj malého, a velkej jsme neobjížděli, ale jeli jsme po druhé straně. Takhle by jsme na FKK vůbec nebyly [Spiklenec]

 
-

Zdravím účastníky Polabského cyklovýletu

Vložil JirkaRybka, 10. Červenec 2012 - 18:17
Obrázek uživatele JirkaRybka

Zdravím účastníky, a tak trochu závidím. Tahle akce vypadala docela pěkně i předem, a vypadá tak i tady v reportáži. Nemám sice moc rád komentáře typu „já tam nebyl, ale myslím si to a to…“, tady ale zazní spíš omluva za mou neúčast: V minulých letech jsem na kole najezdil i mnohem víc (Skrblíkovu kilometráž jsem párkrát překročil i v jediném dnu), na tuhle akci jsem se docela i těšil, už jsme s Asmarou skoro plánovali jak se tam vypravíme… Nakonec za nás ale rozhodla kolena, holt už nejsme nejmladší, a já mám momentálně v tom pravém v léčení nějaký zánět. Tak jsme místo toho jeli na chalupu, z chalupy k vodě, prostě náhradní program (taky ale povedený), a na účastníky jízdy jsme jen vzpomínali.

 
-

mapa cyklovandru

Vložil Strýček Skrblík (bez ověření), 10. Červenec 2012 - 22:45

Pár nepřesností v té mojí trase je.
Nepamatuji se úplně přesně na každou silničku a každou lesní cestu, někde jsem si to záměrně zjednodušil.

Namalovat trasu úplně přesně v mapách nejde, spoustu lesních pěšin ignoruje i turistická mapa na seznamu, takže jsem to dělal ručně, což je strašná piplačka a v té celkové délce dost nepřesné.

Mohl jsem použít přesný záznam trasy přes GPSku v mobilu, jenže to by jsme ji měli namalovanou tak do Kerska,než by mobil umřel [Smutný]

Ta trasa je až na pár nepřesností namalovaná tak, jak jsem ji projel já, do skanzenu jsem nejel, proto tam tahle část není, z Opaťáku do Hradubic na nádraží jsem jel sám. Ben a Ivoš najeli určitě dvakrát tolik, Michal se odpojil hned v Poděbradech…


Ta trasa na mapě je upravitelná (stačí ji chytnout myší), tak jestli si to někdo pamatujete přesněji klidně doplňte.

 
-

Sláva, nazdar výletu!

Vložil Gery, 10. Červenec 2012 - 23:20
Obrázek uživatele Gery

A tak, i naše maličkosti (Ivoši, já vím, vždyť jsi mi to nezapomněl připomenout [Úsměv] ), se, před chvílí, vrátili z Cyklo N-akce Labe 2012 (o 2 dny prodloužené). Vzhledem k pozdějšímu (pátečnímu) příjezdu, se nám, tato, zvrhla na akci „Dožeňme Ivoše a jeho partu“. Ivoš totiž (téměř jako školený partyzán, či záškodník) operativně měnil trasy, místa N-přestávek a nocování… Kde měl být, tak nebyl, kde hlásil, že nebude, tak byl… prostě a jasně – být členem skupiny Silver A, či Anthropoid, tak by si, nechvalně známá, německá, druhosvětoválečná státní policie, ani neškrtla a nedopadlo to, tak, jak dopadlo! Ale, nakonec jsme je dostihli a mezitím objeli všechna ta krásná místa na pískovnách (dovolíme si i trochu nesouhlasit s tím Pamětníkem – báječně jsme se tam vykoupali a pak si i, na přilehlých lesních cyklostezkách, zkusili cyklojízdu „s větrem v holých zadnicích“) [Úsměv] Na kolech jsme (za 4 dny) ujeli tolik kilometrů jako Ivoš za 1 den na akci Praděd, počasí nám přálo… krátce řečeno – kdo tam nebyl, fakt, tentokrát, prohloupil!

 
-

Ono přijet na akci, která

Vložil Strýček Skrblík (bez ověření), 10. Červenec 2012 - 23:41

Ono přijet na akci, která začíná ve čtvrtek ráno v pátek odpoledne… [Tmavé brýle]

Trasu jsme operativně upravili, protože jsme vynechali Sanberk, kde byli zprávy, že soukromé pozemky se zákazem vstupu.
A protože v Mělicích bylo narváno jak v Bibione, dojeli jsme tam brzo dopoledne a válet se nám tam celý den nechtělo, takže jsme šlápli do kol a dojeli na Opaťák už v sobotu¨


Na Pamětník mám také poněkud jiný názor než Ivoš. Být tam místo, kde lze stanovat a hospoda, která nevypadá jak polorozpadlá tovární hala (interiér už taková hrůza není, a celkem slušně tam vaří – vzhledem k ceně) je to super místo.Na Oplatil nemá, ale osobně ho řadím na 4. místo. ( za Oplatil, Opaťák a Mělice – Lhotu nehodnotím, tam jsem nebyl)

Jo a na nudacyklo jízdu také došlo. Od Pamětníku do Koles, dál jsme si s nahým zadkem netroufli [Smích]

Teda až na Rudu, ten jel naostro celou cestu ze Lhoty až do Lysý a pak ještě pár dalších úseků.Navíc na strašně rozvrzaným kole bez přehazovačky, před tím chlapem smekám, že zvládl skoro celou cestu…

 
-

Cesky jazyk je tak krasny...

Vložil PRAZAK, 11. Červenec 2012 - 10:57

Pro „natech“ : Clanek to neni spatny,jen cestinar by zaplakal ! rozdelilY , sHopen, objizdelY, nebylY

 
-

K čistotě vody v jezeru Poděbrady

Vložil pat66 (bez ověření), 11. Červenec 2012 - 15:01

S čistotou vody jste zrovna měli asi největší smůlu. Byl jsem tam dva dni (před vaší návštěvou) a pak ještě jeden den (druhý nebo třetí den po vás) a musím říci, že voda je tam rychle promněnlivá. První den jsem byl nadšen čistotou vody, při druhé návštěve (cca po 4 dnech, den před vaší návštěvou), kdy bylo po deštích, jsem byl překvapen špinavou vodou a při třetí návštěvě (2 nebo 3 dni po vás) jsem koukal, že je voda opět čistá (sice ne tak, jako při první návštěvě).