[ikona]

LOOK MAGAZINE - článek o naturistech

   25. Duben 2008 - 14:09
Obrázek uživatele natur
natur


V nejbližší době vyjde v časopise LOOK obsáhlý článek o naturismu. Vzhledem k tomu, že si málokdo tento exkluzivní časopis koupí, článek přikládám tak, jak jsem jej odsouhlasil pí. redaktorce. Myslím si, že je napsán velmi dobře.
Hájek, NTSC Natur Travel

NUDISTIKA NENÍ NUDA!

Je čas dovolených a poflakování u vody. Pro někoho to znamená plavkovou sezónu, jiní však problém s pořizováním nových bikin neřeší. Žádné totiž ke koupání nepotřebují. Vítejte mezi naturisty…

„To víte, že když jsem se ocitla na nuda-pláži poprvé, tak jsem se styděla. Klopila jsem zraky k zemi, aby to náhodou nevypadalo, že někoho očumuji. Po pár návštěvách jsem ale zjistila, že tady je nahota normální a nikdo nezírá na mě, ani si nemyslí, že zírám já na něho. Akorát se občas stává, že na uzavřené pláže přijde bandička puberťáků, kteří se tu chtějí porozhlédnout. S chichotáním a ručníkem přitisknutým ke klínu rychle projdou kolem, a pak zase zmizí. Vždycky si při tom vzpomenu na reklamu na jeden nápoj, kde zamilovaný chlapec naháněl svou vyvolenou Naďu a při tom si intimní partie kryl půllitrovou sklenicí,“ vypráví o svých zkušenostech devětadvacetiletá Jana, která začala s naturismem proto, že se ráda opaluje a vadily jí bílé proužky na jinak snědém těle. „Připadala jsem si vždycky jako zebra,“ směje se. Důvody, proč naturisté sundávají u vody plavky, jsou ale různé. Někteří poukazují na to, že mokré prádlo na těle jim v létě způsobovalo zdravotní potíže, jiní přiznávají, že se zkrátka bez oděvu cítí svobodnější. „Podle mě je to naprosto přirozené a nevím, proč s tím všichni tak nadělají. Vždyť jsme se přece narodili nazí, tak co je na tom? Je také hloupost myslet si, že nuda-pláže může navštěvovat jen ten, kdo má dokonalou postavu. Vždyť já sám mám kolem pasu pneumatiku jak od traktoru,“ ukazuje naturista Petr vesele na své dobře živené partie. „Chodí mezi nás hubení i tlustí, děti, mlaďoši, ale třeba i důchodci. Budete se divit, ale většina z vyznavačů naturismu jsou spíš starší lidé,“ ubezpečuje nás.

Hurá na nuda-dovču! Naturisté se nejen koupou a opalují nahoře a dole „bez“, ale sdružují se také do různých spolků, mají svá klubová zařízení (třeba i s golfovým hřištěm), organizují akce a na internetu naleznete i seznamku, kde hledají parťáky pro návštěvy nuda-pláží či srazů. Pořádají třeba akci Miss Natura, anebo jezdí na společné dovolené. Dokonce existuje cestovní kancelář, zaměřená na naturistickou dovolenou. „Po založení cestovky v roce 1990 jsme se nejprve věnovali spíše poznávacím zájezdům, poté jsme se kontaktovali s tehdy založenou Unií naturistů Čech a Moravy a úzce jsme s ní začali spolupracovat. Vzniklo tak spojení s mezinárodní naturistickou organizací INF-FNI (viz slovníček) a specializovanými naturistickými cestovními kancelářemi v Evropské unii, zejména v Německu. Tato úspěšná spolupráce trvá již více jak 10 let,“ vypráví Ing. František Hájek o fungování cestovní kanceláře Natur Travel. „Dovolené probíhají úplně stejně jako každá běžná, takzvaná „textilácká“ dovolená. Přijedete do ubytovacího objektu, stravujete se v restauracích, chodíte na pláže, k bazénu, na sportoviště, do obchodů. Jediný rozdíl je v tom, že naturistický areál je obvykle uzavřený objekt, vyhrazený pouze pro zde ubytované turisty. To, co je tady nabízeno, je jen pro zdejší hosty, auta jsou na parkovištích uvnitř areálu a areál je většinou střežen. Zcela výjimečnou akcí jsou naše naturistické plavby jachtou Silva po Jadranu. Na lodi je až 28 naturistů, 4 oblečení členové posádky, perfektní domácí kuchyně v podání místní kuchařky, ochotný steward, pláž na horní palubě, koupání přímo z lodě v opuštěných zátokách jadranských ostrovů, večer pobyt v romantických přístavech… Zcela bezstarostný týden. Oblečení chodíme pouze v přístavech a v jídelně, kde postačí osuška.“ Pan Hájek zároveň dodává, že těchto plaveb se z velké části účastní klienti, které považují za „štamgasty“. „Jsme s nimi v kontaktu v podstatě každý rok, máme od nich podrobné informace, fotografie, poznatky. V rámci naší cestovky existuje i naturistický klub, jednou ročně máme setkání ve vybraném českém hotelu, vybaveném samozřejmě bazénem a saunou. Velká část, až 80 % účastníků této akce jezdí každoročně na jachtu, někteří zde byli již desetkrát nebo dvanáctkrát.“

Kam vyrazit „na Evu“? V zahraničí jsou pro Čechy nejoblíbenějšími naturistickými destinacemi Chorvatsko, Francie a Španělsko. „Je to dáno samozřejmě i kupní silou obyvatel Česka. Jsou však k dispozici i střediska v rakouských Alpách, Černé Hoře, na Krétě, v Itálii, Karibiku, Mexiku, USA, JAR, na Kanárských ostrovech, ale i na jachtě v Turecku,“ vyjmenovává František Hájek, kam naturisté nejčastěji vyrážejí na své dovolené. Naopak existují země, kde byste plavky odhazovat rozhodně neměli, protože by vás to mohlo přivést do pořádného maléru. „Omezujícím prvkem je především náboženství. Rozhodně nepřipadá v úvahu naturistická rekreace v muslimských zemích, ale i v zemích s dalšími, zejména východními náboženstvími,“ upozorňuje František Hájek. Je jasné, že ve státech, kde se ženy běžně koupají v burkách, by asi odhalené tělo způsobilo poprask. Netýká se to však jen arabských zemí. Zbavit se byť jen horního dílu plavek neriskujte třeba ani na Maltě, na Kubě nebo v některých zemích Latinské Ameriky. Mezi nejoblíbenější pláže v České republice patří Opatovice, Lhota u Brandýsa nad Labem, Poděbrady, Křetinka u Letovic nebo Antošovice u Ostravy. „To jsou oficiální nuda-pláže, existují samozřejmě desítky dalších míst, kde jsou malé, tolerované či utajené nuda-pláže,“ doplňuje František Hájek. „Já chodím nejraději na Džbán, což je koupaliště u Prahy,“ přiznává Jana. Ani v zimě nemusejí naturisté bědovat mezi textiláky, protože v některých městech je jim v tomto období vymezen určitý čas, kdy jsou k dispozici kryté prostory bazénů. Například v holešovickém bazénu v Praze se naturistické plavání koná každé úterý od osmi do devíti večer, v trutnovském se zase pořádá každou neděli od pěti do šesti.

Kde se vzal, tu se vzal… Představte si plážovou módu začátku minulého století. Oblečky, které zakrývají dámy od krku až po kotníky, v dnešní době bikin působí poměrně úsměvně. Přesto již v této době byl v Hamburku založen první nudistický klub Freilichtpark. Tenkrát se psal rok 1903. V Německu se nudismu dařilo až do doby, kdy v zemi převzal moc Adolf Hitler a celé hnutí zatrhnul. Velký boom zaznamenalo koupání bez plavek hlavně v šedesátých letech a to díky vlně květinových dětí. Tou dobou v Chorvatsku začaly vznikat nudistické kempy a v následujících desetiletích se sem sjížděli naturisté ze všech možných zemí. Také u nás si naturismus získal oblibu, ale jeho vyznavači se během minulého režimu tu a tam museli potýkat s nevolí veřejné bezpečnosti. Mnoho z nich se však nenechalo odradit. Sám František Hájek z CK Natur Travel přiznává, že je naturistou už asi čtyřicet let. „Již dlouho před listopadem 1989 jsme se na mnoha místech Evropy (Jugoslávie, NDR,…), ale i v Československu setkávali s tímto druhem rekreace. Někde to bylo oficiální, někde tolerované, někde stíhané. Vzhledem k velmi příjemným pocitům při pobytu ve vodě i na pláži (nic nestudí, nic neškrtí) jsme se s potěšením vždy připojili,“ vzpomíná.

Kuriozity a perličky Nudistika se objevuje také v celé řadě filmů. Nejznámější je například Četník ze Saint Tropez, kde se střelený komisař v podání Louise de Funese snaží pozatýkat skupinku nudistů. Určitě si vybavujete také známou scénku z české komedie Slunce, seno, erotika a slavnou hlášku: „A ten blonďák, to byl celej můj nebožtík Álois!“ Prvním českým filmem, kde se objevila nahá koupající se žena, byl snímek Extáze z roku 1932, který vzbudil obrovský poprask a pohoršení. Koupání bez plavek bylo také inspirací pro malíře Edvarda Munche, který navštěvoval nudistickou pláž. Díky svým poznatkům namaloval na počátku minulého století obraz Koupající se muži. A také focení naháčů je oblíbeným kulturním počinem. Vyzkoušel si jej i Jan Saudek, který loni v létě zvěčnil 218 žen v rouše Evině a mužů v rouše Adamově. On sám byl natolik odvážný, že kromě fotoaparátu na sobě neměl zhola nic. Vytvořil tak největší český akt.

Pravidla naturismu Nutno podotknout, že ne každý naturista je zároveň exhibicionista, aby byl ochotný se svlékat před objektivem, jako tomu bylo v uvedeném případě. Nepsaným zákonem naturismu, který by se měl v naturistických prostorách dodržovat, je, že tam, kde jsou neoblečení lidé, se nefotografuje a nefilmuje. Další z pravidel nakousla už Jana, když mluvila o náctiletých šmírácích, kteří chodí na nuda-pláže okukovat dívčí vnady. Jestliže se rozhodnete na podobnou pláž zajít, nemusíte samozřejmě stydlivě uhýbat pohledem, ale chovejte se naprosto přirozeně. Když jdete do normálního bazénu, také se klidně s chutí otočíte po chlapíkovi s vyrýsovanými svaly. To ale ještě neznamená, že na něj musíte zírat půl hodiny s otevřenou pusou, ze které vám odkapávají sliny. Takové očumování je nevhodné jak mezi textiláky, tak i mezi naturisty. A jak je to s nošením plavek na nuda-plážích? „Je určitý zažitý systém: oblečen versus neoblečen. Bez plavek by měl být návštěvník pokaždé na pláži a u bazénu, společensky oblečen vždy v uzavřené restauraci. Jinak je to na jeho uvážení. Uvedu příklad – je restaurace, vnitřní jídelna a terasa. Uvnitř by měl být oblečen, na terase je možné zůstat i bez plavek, vždy však sedíc na ručníku,“ vysvětluje František Hájek. Jelikož naturisté propagují spojení s přírodou a chrání ji, asi by na vás koukali hodně nevraživě, kdybyste pohazovali odpadky mimo koše. Proto je také na nuda-plážích či v naturistických areálech větší pořádek. „Naturisté se respektují navzájem, není obvyklé rušit noční klid či obtěžovat okolí,“ doplňuje Hájek zásady naturismu.

Naturisti versus textiláci Ačkoliv se začaly objevovat myšlenky, že by bylo možné přestat „naháče“ separovat, ale dopřát jim společný prostor s lidmi v plavkách, má naturismus i své odpůrce, kteří s tím zásadně nesouhlasí. „Nevidím důvod, proč se před ostatními odhalovat. Zrovna tak nestojím o to, aby se přede mnou někdo producíroval tak, jak ho pánbůh stvořil. To ať si nechá na doma,“ míní pětatřicetiletý David. „Já osobně bych se asi neodvážila svléknout. Představa, že potkám na pláži nahou třeba svou bývalou učitelku, anebo kolegu z práce mě celkem děsí. Možná někde v cizí zemi bych to i vyzkoušela, ale v místě svého bydliště bych to určitě neriskovala,“ říká svůj názor jednatřicetiletá Klára. Zkrátka každý má jiný pohled na věc a je právem každého z nás trávit čas u vody tak, jak je mu to příjemné.

Tamara Čížková

BOX Co je to?

  • FKK – Když někde narazíte na tuhle zkratku, znamená to, že máte co dočinění s pláckem, který je určen naturistům, ať už se jedná o středisko, pláž, hotelové městečko a podobně. Pochází z německého slova Freikörperkultur, tedy „kultura volného těla“ neboli „nudismus“.
  • Textilák – Takhle naturisté říkají těm, kteří se koupou a opalují v plavkách a chodí na „normální“ pláže.
  • Naturismus – Znamená splynutí s přírodou, k čemuž patří také koupání a slunění bez plavek. Dříve se používalo slovo „nudismus“, které bylo odvozeno od „nudo“, tedy „nahý“. Naturisté však nejsou jen odhalení lidé na plážích, ale hlásají také specifický životní styl, vyznačující se vřelým vztahem k přírodě.
  • INF/FNI – Jde o zkratku instituce International naturist federation – federation naturiste internationale. Je to mezinárodní naturistická federace, která byla založena v roce 1953, a sdružuje národní naturistické organizace a svazy. Členové mají své legitimace se známkami a v řadě zemí (např. ve Francii) vás bez této legitimace do naturistického areálu často ani nepustí.

BOX „Naháči“ na webu

Výkřiky: JE HLOUPOST MYSLET SI, ŽE NUDA-PLÁŽE MŮŽE NAVŠTĚVOVAT JEN TEN, KDO MÁ DOKONALOU POSTAVU.

EXISTUJÍ ZEMĚ, KDE BYSTE PLAVKY ODHAZOVAT ROZHODNĚ NEMĚLI, PROTOŽE BY VÁS TO MOHLO PŘIVÉST DO POŘÁDNÉHO MALÉRU.

PRVNÍM ČESKÝM FILMEM, KDE SE OBJEVILA NAHÁ KOUPAJÍCÍ SE ŽENA, BYL SNÍMEK EXTÁZE Z ROKU 1932, KTERÝ VZBUDIL OBROVSKÝ POPRASK A POHORŠENÍ.

BEZ PLAVEK BY MĚL BÝT NÁVŠTĚVNÍK POKAŽDÉ NA PLÁŽI A U BAZÉNU, SPOLEČENSKY OBLEČEN VŽDY V UZAVŘENÉ RESTAURACI. JINAK JE TO NA JEHO UVÁŽENÍ.
Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.