[ikona]

(Na)turistické pojištění lidé, dovolená.

   2. Březen 2012 - 9:51
Roland Jitka

Minulá sezóna letní, a probíhající sezóna zimní má jeden smutný a pro turisty velmi drahý rekord.
Jedná se o neznalost cestovního pojištění a pojištění lečebních výloh při cestách v zahraničí, kdy dnes sklízejí ovoce svých chyb a neznalosti turisté, kteří uvedená pojištění nemají nebo jejich význam neznají. Bohužel k jejich škodě.
Pokusím se tedy vysvětlit některé pojmy, aby se Vaše dovolená bez plavek nestala do budoucna hororem a výsledkem budou jen velké dluhy na několik dalších let.
Pojištění lečebných výloh v zahraničí: V České republice je péče o pacienty velmi levná, ale v zahraničí stojí několikanásobně více, hlavně turistických destinacích, kde jsou i soukromé kliniky. Ošetřit Vás musí, ale nechají si to také zaplatit. Vaše kartička Evropského zdravotního pojištění vám dává jistotu proplacení každé lékařské péče, ale jen v ceně a ceníku zákroků jako v ČR. Rozdíl mezi cenou ošetření, operace, zubních činností atd. například v Chorvatsku, Itálii, Francii ale třeba i Bulharska je proti ČR značný a jedná se o násobky částek ceny ošetření u nás. Vaše zdravotní pojištovna proplatí zahraniční nemocnici jen a pouze cenu zákroku naší. Ani o korunu více. Zbytek zůstává jen a pouze na Vás.
Další, co není proplaceno nikdy, je převoz nebo letecký transport zraněného do jeho státu. Obecná praxe destinačních nemocnic u východních turistů je zachránit život, zdraví a okamžitě transportovat do jeho země, nejčastěji letecky. To vše jde na vrub nemocného a po nějaké době k zaslání faktury celého ošetření, lékařského zákroku a transportu.
Tohle pojištění není radno před cestou podceňovat.

Cestovní pojištění: Tohle pojištění slouží hlavně na škody, které způsobíte třeba majiteli penzionu. Mylnou informací většiny turistů je, že když jedu na dovolenou v ramci ČR, toto pojištění nepotřebuji. Omyl, který se může dost prodražit. Jak v zahraničí, tak i v ČR se vám může stát, že lyžemi rozbijete skleněnou výplň dveří, nebo neuhlídáte děti a dojde ke škodě majiteli hotelu. Nezapomínejte, že ceny práce v turistických destinacích i těch našich, nejsou stejné jako cena v poslední Horní dolní u nás. Další platbou je například ušlý zisk majitele hotelu při délce opravy něčeho, co mu vydělává peníze. To je opět faktura s Vaším jménem.
Do cestovního pojištění patří i doplňkové služby jako storno zájezdu, pojištění zavazadel, úrazové pojištění apod. Opět upozorňuji na platnost i v ČR.

Nejčastější chyby!! Neznalost a mylný výklad kartičky Evropského zdravotního pojištění.
Nepřečtení si výluk z pojištění Vašeho cestovního pojištění. (Je jich tam hodně. Takže Váš požadavek nejlevnějšího pojištění na cesty pobyt akceptuje jen blázen, nebo člověk který se snaží prodat za každou cenu a nikoliv pomoci Vám.) Moje rada je, pokud, jdete s tímto požadavkem do pojištovny, nejlevnější je nepojištovat se vůbec.
Různé karty, které dostane k nákupu, k hypotéce, k Vašemu účtu, na poště atd. Tyto kartičky se jen tváří jako pojištění na cesty a pobyt, ale jejich praktický význam je zanedbatelný a víceméně jsou ve většině pojistných případů zbytečné.
Přečtěte si Vaše výluky z pojištění. Nemáte pojištěny všechny činnosti, které na dovolené běžně děláte! To znamená, že spoustu jich děláte na vlastní nebezpečí a pojistná ochrana např. lečebných výloh se na ně vůbec nevztahuje, tudíž pak ošetření si hradíte sami.
Pojištovací vykukové. Cílem jakékoliv činnosti je zisk, tak je tomu i v pojištovně. Jenže. Existují vykukové co povýší svůj zisk nad službu klientovi. Uvedu příklad: Jedete na deset dní na dovolenou Vy, vaše žena a dvě malé děti. Šibal naúčtuje každého zvlášt denní sazbou krát počet dní a málokdy Vám vyjde kdekoliv částka kompletního pojištění pod 1500Kč. Přitom roční neomezená karta pro jednu osobu kompletu pojištění i s dítětem zdarma, vyjde na 600–700Kč. Vůbec nemluvím o delších dovolených, nebo opakovaných pobytech v zahraničí. Heslo pojišťovacího vykuka! Provize, Zisk, ne služba klientovi. Pojistky pak podle toho vypadají, spoléhajíce se vykuk, že lidé pojistky nečtou a nějak to dopadne.
To co nedopadne, pak zaplatíte vy sami.

Uvedené informace nejsou scifi a nebo reklama na pojištovací služby, ale vycházejí z mých skoro dvacetiletých zkušeností, vedoucího několika pojištovacích kanceláří a prodejní praxe, které jsem také mimochodem lektorem. (To sem ale nepatří, tak se omlouvám za zbytečnou informaci.) [Spiklenec]

Vám všem pochopitelně přeji mnoho hezkých zážitků na dovolených, bez nutnosti služeb pojištovny.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

V Maďarsku lékař..

   3. Březen 2012 - 0:51
Obrázek uživatele Linka
Linka

Byla jsem se synem nucena jít v Maďarsku k lékaři a vše bylo bezplatné, tedy pro dítě. Nevím jak by to vypadalo u dospělých. Nabízela jsem eura i forinty a doktor nechtěl nic. Pravda zase byla, že jsme si nerozumněli ani slovo, ale recept jsem dostala a to co mi pak prodali v lékárně, zabralo. Tak snad nejsem nějakým dlužníkem maďarského zdravotnictví.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Bulharsko zubař.

   3. Březen 2012 - 10:02
Roland Jitka

Ač se zdá že Bulharsko je životní úrovní daleko za námi, tak co se týče cen ošetření, tak pokulhávame my. Musel jsem v Kitenu navštívit zubaře, kdy půlka mého zubu se rozhodla zůstat v jejich jinak výborné zmzlině a platba za zubaře musela být hotovostí, kdy vystaví potvrzení platby a nějaké klikyháky (asi diagnózu). Naše VZP z toho proplatila čtvtku a zbytek jsem díky času ani v pojištovně nevyřizoval. Nejednalo o velkou částku, ale tím jsem chtěl demonstrovat rozdíly cen zdravotnictví v různých státech.
Jinak pro Linku a ostatní. V Maďarsku mají děti do patnácti let veškerá vyšetření a ošetření zdarma, Dospělý nikoliv. Jak je to s poplatky dnes v HU by nám mohli říci spíše Slováci. My v Maďarsku minulý rok nebyli, jen projížděli po dálnici.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Jako Titanik

   3. Březen 2012 - 13:08
bledule (bez ověření)

Tak tyto informace o pojištění považuji za nejdůležitější informace pro naturisty i turisty v zahraničí. Já žiju spořádaně a zbytečně neriskuji dobrodružnou anabázi po zdravotních střediscích a nemocnicích v zahraničí bez pojištění. Svá rizika si uvědomuji, úrazy ale nikoliv. Konkrétnější údaje mám jen z doslechu od kamarádky, která se pak s pojištovnou soudila. Hlavně se pojištěte, k tomu nabádám své děti, i když se mi smějí do očí a připadají si neporazitelné a nepotopitelné jako Titanik.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

cestovní pojištění

   3. Březen 2012 - 12:53
Obrázek uživatele Vasek Petra
Vasek Petra

My si každý rok sjednáváme pojištění u Allianz. Je pravda, že jsme ho zatím nikdy nepotřebovali využít, takže nemůžeme hodnotit jejich plnění či neplnění. Co nás ale hodně oslovilo bylo, že pokud nemám hotovost nebo nechci čekat na proplacení až po návratu domů, můžu zavolat na tel. číslo, které nám pojišťovna dala, sdělíme naší polohu a oni nám doporučí nejbližší doktory, kteří mají s nimi smlouvu a nemusíte nic na místě řešit. Doktor si to vyřeší s pojišťovnou už sám. Jedno s plusů nadnárodních pojišťoven. Pokud máte někdo zkušenosti s plněním s tímto typem pojištění, budeme rádi když přidáte svůj komentář.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

poistenie

   3. Březen 2012 - 12:53
PeterG (bez ověření)

Európsky zdravotný preukaz pokrýva všetky potrebné poplatky u lekárov v členských štátoch EU presne tak isto ako doma. Čiže v prípade potreby je vhodné vyhľadať lekára ktorý je zmluvným partnerom vašej poisťovne, prípadne dcérskej poisťovne, alebo nadnárodnej skupiny. Ak narazíte na lekára ktorý do toho nespadá, vtedy môže nastúpiť komerčné cestovné poistenie. Poistenie z európskeho zdravotného preukazu nepokrýva nadštandartnú liečbu starostlivosť, prevoz domov ani repatriáciu pozostatkov !!! Z toho vyplýva aj voľba komerčného pripoistenia. Je dobré zvážiť, či sa mi to oplatí. Samozrejme najideálnejšia je kombinácia obidvoch poistení. Pri komerčných cestovných poisteniach treba VEĽMI DôKLADNE zváźiť poistné podmienky. Pozor typ poistenia vs. športy a zážitky, ktoré na dovolenke absolvujeme a na ktoré by sme ani nepomysleli, že môžu patriť do výluk (via ferrata a podobne). Na druhej strane aby sa nám poistenie zbytočne nepredražilo, je možné ho rozdeliť na časti, trebárs ak viem že celý týždeň sa budem vyvaľovať na pláži ale v piatok a sobotu pôjdem do hôr a v pondelok si skočím padákom, dá sa tomu prispôsobiť aj poistenie. S tými zubármi je to tak, že napr u nás na Slovensku za zubára platím či je, či nieje sukromný. Je to spôsobené tým ako zubari fungujú, to je ale na iný článok, ale predpokladám, že je to podobné v celej EÚ. Pozor na poistné podmienky pri poistení batožiny. Ak mám poistenú batožinu a vykradnú mi auto so všetkým čo som tam mal, môže sa stať že nedostanem ani korunu. Tak isto kamery, fotoaparáty, notebooky a telefóny treba podrobne preskúmať v poistných podmienkach. Nesmieme zabudnúť na poistenie nákladov Horskej službe. Neviem, či je toto všade tak, ale aspoň pre tých čo cestujú na Slovensko do hôr platí, že osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, je povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú. A na to je špeciálne poistenie, ktoré v cestovných poisteniach nieje zahrnuté.
[Spiklenec]

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Chtěl bych poopravit.

   3. Březen 2012 - 13:51
Roland Jitka

Nárok na péči v EU je opravdu všude stejný z kartičky Evropského zdravotního pojištění, co ale není stejné je cena zákroku a ošetření v zemích EU. (Nemám ale srovnání tabulkových cen ošetření Slovenska ani porovnání jestli je péče o hodně dražší než v ČR, z toho může vycházet náš rozpor.) Takže pokud jedete s jen z kartičkou zdravotního pojištění, proplatí třeba VZP jen cenu jakou by stálo ošetření a rentgen jako u nás a nikoliv třeba v Rakousku nebo ve Francii. Jinak bych souhlasil se vším co napsal PeterG. Chorvatsko, Černá hora, Turecko ty nejsou v EU, takže ceny a standart služeb neodpovídají vůbec standartům EU a prakticky každý lékař turistovi může účtovat cenu rozdílnou. Totéž jsou soukromé kliniky kdekoliv v EU i když se nejedná o nadstardatní služby. Nemůžete ovlivnit kam vás odveze sanita třeba při dopravní nehodě, nebo kterou nemocnici při problémech a bolestech na dovolené zrovna navštivíte, protože je nejblíže.

Co se týče nadnárodnosti pojištoven: Neexistuje prakticky žádná pojištovna, která by nebyla nadnárodní. Buď je nadnárodní povahou majetku finanční skupiny nebo je nadnárodní co se týče zajištovacích smluv s jinými pojištovnami v zahraničí. Nejčastěji platí oboje jak finanční skupina tak zájistné a zastupující záležitosti pojištoven v zahraničí, jen s jiným jménem. I na toto je třeba se informovat, pokud jedete do konkrétní destinace.

Nejčastější forma oznámení je telefonický dotaz na Vaši pojištovnu a nebo v příslušenství pojištění bývají průpisové formuláře alespoň dvou světových jazyků, které vypíše lékař daného státu. Pokud lékař nezná uvedenou řeč, postačí čísla diagnózy nebo latinské výrazy. Už jsem to viděl i jako jen napsané na PC z Francie na bílý papír, kde si to pojištovna pak na vlastní náklady přeloží.

Co se týče třeba informací z telefoních linek pojištoven a smluvních lékařů, tak je to jen doporučení a nikoliv přikaz. Mnohdy jsou dost daleko od sebe, takže pokud dojde u Vás třeba ke zlomenině nohy, jste rádi, kam vás odveze soused vedle od stanu a nikoliv abyste mu určili lékaře, třeba 70 km daleko. Což je třeba případ,, který je na Balatonu, kde k jakémukoliv lékaři smluvnímu, je dost daleko a jen několik lékařů zajíždí do vesniček na několik hodin v týdnu a během dne ošetří lidičky třeba ve třech, čtyřech vesnicích. I ve stejných ordinačních dnech se stává, že je v ordinaci jiný lékař nebo jiná lékařka.

Ohledně pojištění nehod vykradení vozidel na dovolené, vše kolem aut na dovolené a zelenokaretního systému si nechávám na samostaný článek nebo diskusi, pokud tohle téma seriálu pojištění bude vůbec lidi zajímat. Tohle bylo jen takové průzkumové, jinak byl můj nápad uvedenou diskusi smazat, kdyby nebyl zájem o uvedené informace.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

neopravuj

   3. Březen 2012 - 16:32
PeterG (bez ověření)

asi máš zlé informácie. Zdravotná poisťovňa prepláca náklady do výšky taríf platných v štáte ošetrenia, ak takéto tarify existujú. Spoluúčasť, čiže suma, ktorú musia za ošetrenie priplácať aj domáci poistenci, vám preplatená nebude. Ak tarify neexistujú, postupuje sa podľa cien, ktoré by za takúto zdravotnú starostlivosť zaplatila slovenská zdravotná poisťovňa. Nepredpokladám, že ćeské zdravotné poisťovne to riešia ináč. Ja nemám žiaden rozpor, iba pripomínam, že treba uvážiť za ćo platím a či to za ćo platím naozaj potrebujem. Treba uvážiť kam cestujem, iné je do USA a iné je do Maďarska. Treba uvážiť mieru rizika ktorá mi hrozí, prípadne či si môžem pri slnení na pláži zlomiť nohu. V žiadnom prípade nechcem povedať to aby sme si neuzatvárali rôzne formy cestovného poistenia, ale samozrejme s rozumom. Tak isto to platí naopak, ak mám poistenie a idem na vysokohorskú turistiku, alebo potápať sa, musím mať na pamäti, že mnohé poisťovne na určité veci majú výluky. Ak idem do Rakúska na downhill a dolámem sa tak mi nepomôže žiadne bežné poistenie, práve iba európska karta. A keďže je to v tomto prípade najväčśie riziko, tak si vlastne žiadne poistenie uzatvárať nemusím.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Asi jsme ve sporu jen maličko.

   3. Březen 2012 - 17:51
Roland Jitka

Asi jsme ve sporu jen v maličkostech, nebo v rozdílnosti proplácení v různých státech, (možná jsou na Slovensku i vyšší tarify) a to jen nepatrně. I ty připouštíš, že proplatí Slovenská pojištovna podle cen, které jsou nastaveny na Slovensku. V principu se kompletně shodujeme v tom, že nejlepší je kombinace obou pojištění a že na něj lidé zapomínají. Také, že je třeba při tomto pojištění přemýšlet a přečíst si výluky. Zbytek bude asi na odbornější diskusi, která by byla nad rámec výše uvedené jednoduché informace a může vycházet z různých příkladů, jelikož obecné informace mají tu nevýhodu, že nemáme dva stejné příklady. Oceňuji ale tvůj přehled, který s rozhledem běžného člověka nemá nic společného, takže nejspíš musíš být trochu z branže. Pokud nikoliv, tak smekám. [Klobouk] [Spiklenec]

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Tak i tak.

   4. Březen 2012 - 15:08
Obrázek uživatele Linka
Linka

Z obou příspěvků vychází, že za určitých různých okolností se může třeba úraz na dovolené, nebo náhlá indispozice nemocí docela pěkně prodražit. Koukala jsem na ty výluky a je jich opravdu dost a mnoho věcí na dovolené lidi běžně dělají. Potápění, létání motorovým rogalem atd. Některé pojmy dovolenkových čínností, které mám v pojistce (myslím výluky) ty ani neznám, takže je ani nedělám. Potápět jsem se ale zkoušela, netušíc, že by se to nemělo. Tedy myslím z titulu vymezení pojištění. Že bych mohla zaplatit třeba letecký transport, by mně vůbec nenapadlo. Možná přesto, že si vždy udělám do zahraničí pojištění, budu ho taky číst a nehodím ho jen do tašky a hurá na dovču.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Cestovní pojištění se tvoří

   5. Březen 2012 - 11:03
Obrázek uživatele natur
natur

Cestovní pojištění se tvoří „na míru“ – první dělení – jde o rekreaci či o sport, druhé dělení – kam vlastně jedu. Každá pojišťovna, resp. cestovní kancelář disponuje širokým vějířem nabízeného cestovního pojištění – rekreace/sport, Evropa/Zámoří. Jiné pojištění budu volit do USA, jiné do Chorvatska. Jiné bude potřeba pro rodinnou rekreaci u moře, na pláži, jiné při lyžování na „černých“ alpských sjezdovkách. A hlavně – podrobně porovnat nabízené výše plnění s cenou pojištění a pročíst podmínky. Pokud cestujete s cestovní kanceláří, pak vyžadujte i pojištění storna, v případě kvalifikovaného důvodu storna (nemoc, úmrtí v rodině, přírodní katastrofa) vám pojišťovna velkou část stornopoplatků refunduje.

K výlukám – ty jsou nejen z hlediska činnosti na dovolené a její rizikovosti, ale i z hlediska nemocí klienta. Např. se obvykle nepojišťují psychické problémy, určitá omezení platí pro leteckou dopravu těhotných v určitém období těhotenství, problémem je i vážnější nemoc, kterou máte uvedenou ve zdravotní dokumentaci a která se z cestováním moc neslučuje.

K pojištění z platebních karet – zde je podstatné, jakou kartou disponujete a jaké pojištění na sobě tato karta „nese“. Určitě je rozdíl mezi „zlatou“ kartou a kartou zcela obyčejnou. Obvykle ke kartě dostanete brožuru, kde je podrobně popsáno, co je kryto pojištěním. Např. moje služební karta plně postačuje pro cesty po Evropě, při cestách mimo Evropu je nutno se pojistit extra.

Zásadní je naprostá výluka pojištění peněz, platebních karet, šeků, výrobků ze vzácných kovů a cestovních dokladů. Proto se doporučuje omezit riziko na minimum, nevozit s sebou zbytečně mnoho drahých věcí a využívat hotelových trezorů. Některé pojistky zahrnují i finanční plnění pro případ zajišťování náhradních cestovních dokladů (doprava na konzulát, výdaje spojené s vydáním dokladů). Zde bych chtěl upozornit na jednu závažnou záležitost – konzuláty, velvyslanectví a ani cestovní kanceláře obvykle neposkytují finanční výpomoc v zahraničí (pokud vaší přibuzní nesloží předem příslušnou částku na Ministerstvu zahraničí, v cestovce, ..). Navíc dnes existuje řada finančních společností, např. Western Union, které jsou schopny převést jakékoliv částky z jedné země do druhé, na určené místo, během pár hodin.

A k nákladům na ošetření při nemoci/úrazu v zahraničí. Na jednom našem zájezdu došlo před cca 10 lety na trajektu na Sardinii ke zlomení kotníku jedné účastnice – rentgeny, operace, týdenní hospitalizace, letecký transfer domů – pouhého čtvrt milionu korun. Naštěstí pojištěno. Není vyjímečné, že v Zámoří se jedná již o miliony, např. u kolegů – špatný skok do bazénu na Kubě, ochrnutí, operace, hospitalizace, letecký transport, cca 2 miliony. Pokod by klient nebyl pojištěn – likvidační záležitost.

Takže, bez řádného cestovního pojištění raději nikdy nevyjíždět za hranice, já osobně jsem se pojišťoval i při půldenní obchodní cestě pouhých 50 km do hloubi Německa. ing.Hájek

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Cesty do zahraničí.

   6. Březen 2012 - 8:55
Roland Jitka

Ještě bych rád podotknul, že je rozdíl mezi cestami na dovolenou ohledně pojištění, pracovním nebo služebním pobytem a dlouhodobým pobytem v zahraničí. Několikrát zde bylo zmíněno USA, ale platí všude mimo kontinent EVROPY, že existují jiné druhy pojištění, pokud míříte jinam než do Evropy. Informujte se v pojištovně včas a v dostatečné míře, aby Vám pobyt mimo Evropu nezpůsobil, na dlouho nepříjemné překvapení v podobě faktur za ošetření a léčbu.

Jsem rád za připomínku uživatele natur o jednodenních výletech například vánoční nákupy, návštěva aquaparku a podobně. V té chvíli je zapotřebí být také pojištěn i když se jedná jen o několik hodin pobytu v zahraničí. Obvykle dle mé zkušenosti si klienti tento problém vůbec neuvědomují, ale neznalost opravdu neomlouvá a neštěstí nechodí jen po horách. Bohužel.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Dobrá připomínka.

   6. Březen 2012 - 12:29
mikina (bez ověření)

Nikdy by mně nenapadlo přemýšlet nad tím, když jezdíme do Německa do vodního parku, že bych měl být pojištěn. To jezdíme docela často s celou rodinou. Je to fakt, je to vlastně několikahodinová rodinná dovolená v zahraničí. Jednou měl syn z chlóru zánět spojivek, ale dojeli jsme do České republiky asi za dvacet minut a k doktorovi jsme šli u nás. Vím, že ne vždy by se tohle mohlo podařit realizovat. Vidím, že jsme měli z nedostatku informací hlavně velké štěstí, na které raději nebudu do budoucna spoléhat. O rozdílných cenách vyšetření a léčby jsem němel ani tušení, protože se zatím nic nestalo.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Pokud cestujete do zahraničí

   6. Březen 2012 - 13:59
Obrázek uživatele natur
natur

Pokud cestujete do zahraničí často, třeba i krátkodobě, pak se určitě najde celoroční a navíc ještě rodinná cestovní pojistka s výhodnými cenovými nabídkami. Těch variant cestovních pojištění existuje dnes velice široká nabídka, jen naše CK má nabídku z portfolia České pojišťovny, Evropské cestovní pojišťovny a Pojišťovny Mondial. ing. Hájek

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Roční kartička.

   6. Březen 2012 - 15:36
Roland Jitka

Na tyhle krátké pobyty sem tam do zahraničí, na výlet, do aqua, na nákupy a návštěvy příbuzných a pod. stačí roční kartička a nemusíte přemýšlet kdy pojedete, plánovat dny a pojištění. Rozhodnete se a vyrazíte. Roční kartička těchto rizik, plus třeba dovolená běžně trávená u vody vyjde opravdu na pár korun. Mnohdy levněji než dvoutýdenní dovolená počítaná jako pojištění na den, krát počet dní a počet osob. Na tuhle variantu neradi pojištovací vykukové upozorňují, protože na provizi takto získají o něco více než z jednoroční karty a ani pojištovny to moc nepropagují z důvodu vyššího vybraného pojistného z jednotlivých, na den počítaných pojistek. Všichni pojištováci mají ale roční kartičky, aby ušetřili.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Slovensko ->Česko

   6. Březen 2012 - 16:28
M.Dr.

Docela často jezdíme na akce bez plavek do Česka a také mě nikdy nenapadlo, že bychom potřebovali nějaké zdravotní pojištění. Ví někdo, jak bychom dopadli v případě onemocnění nebo úrazu jako cizinci ze Slovenska?

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

SR-ČR

   6. Březen 2012 - 17:37
Roland Jitka

Tak máte několik možností při zranění nebo náhlé nevolnosti. (Za předpokladu, že nemáte pojištění do zahraničí.)

1) Pokud je to možné přejet na Slovensko.

2) Využít nejbližší pohotovost v ČR a po ošetření odjet na složitější vyšetření do SR.

3) Pokud tohle není možné a jsou stejné tarify výkonů cen ošetření (myslím, že v SR je péče dražší), tak bys nedoplácel nic, jen regulační poplatky.

4) Pokud by se jednalo o transport (sanitou nebo letadlem) hrazený českou nemocnici do SR, ten bys musel zaplatit.

5) Pokud by došlo k nejhoršímu tak převozy ostatků do místa bydliště jsou opravdu drahé a musela by to uhradit tvá rodina.

S tím, že je dražší péče na Slovensku než u nás, vycházím z možné informace od PeterG. (To opravdu nevím.) Pokud by byla dražší péče u nás než na Slovensku, jednalo by se i o doplatek rozdilu mezi tarify lékařských výkonů u nás a na Slovensku. Rozdílné to může být v různých rocích, jak se mění úhradové vyhlášky za léčebné výkony. Za předpokladu, že budou, nebo jsou stejné nedoplácíš za prvotní ošetření nic, kromě regulačních poplatků, ale ty jsou myslím v nějaké formě u vás také. Pokud by některé výkony byli u nás drážší a jiné zase levnější, záleželo by natom co by tě potkalo. Nevěřím ale, že by byly ceny všeho na vlas stejné v rozdílných republikách.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

drahšia starostlivosť

   6. Březen 2012 - 20:17
PeterG (bez ověření)

netvrdil som, že je na Slovensku drahšia zdravotná starostlivosť ako v ČR. Ak to vyplynulo z nejakého môjho komentáru, tak sa ospravedlňujem. Neviem koľko stojí zdravotná starostlivosť v ČR. A ešte raz podotýkam čo sa týka zdravotnej poisťovne, náklady vám môžu byť preplatené do výšky taríf platných v štáte ošetrenia, ak takéto tarify existujú. Spoluúčasť, čiže suma, ktorú musia za ošetrenie priplácať aj domáci poistenci, vám preplatená nebude. Ak tarify neexistujú, postupuje sa podľa cien, ktoré by za takúto zdravotnú starostlivosť zaplatila slovenská zdravotná poisťovňa. Podmienkou je samozrejme európska kartička.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Nemusi

   7. Březen 2012 - 17:20
The Doctor

mat pacient cestovne poistenie. Staci ak ma medzinarodny zdravotny preukaz. Prevozy su uskutocnovane zvacsa sanitkou a to je v tom poisteni zdarma, samozrejme do najblizsieho nemocniocneho zariadenia, kde mu vedia poskytnut pomoc. Neviem ako to je s leteckym prevozom, ale myslim, ze to je tak isto. Ked som bol v Brne na JIS, tak som platil iba pobyt v nemocnici. Nic ine som neplatil.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Transport sanitkou..

   7. Březen 2012 - 17:41
Roland Jitka

Měl jsem na mysli transport třeba i s lékařem sanitkou nebo ledadlem do jiného státu. Pochopitelně pokud jsi v Brně v aqua a převáží tě sanitka třeba z Brna aqua, do Brna nemocnice, tak neplatí nic ani Čech ani Slovák.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

ja som

   7. Březen 2012 - 20:49
The Doctor

len chcel napisat, ze ak by ma z Brna viezli do Bratislavy, tak tiez nic neplatim. Samozrejme ak by som to chcel az do Košíc, tak to uz je ina kava [Šokovaný]

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

cestovaní sanitkou.

   7. Březen 2012 - 22:33
Obrázek uživatele Linka
Linka

Moc tomu nerozumím, ale myslím si, že zdarma tě neodveze sanitka ani z Brna do Bratislavy.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Nezbývá než si přát štěstí.

   14. Březen 2012 - 22:46
mikina (bez ověření)

Pojistky celkově lidé opomíjejí a to je tou zrychlenou dobou žití, odjezdy na poslední chvíli, spojené s uspěchanou činností, kolem odjezdu na dovolenou, nebo vlastně kamkoliv. Je jedno jestli se jedná o výlet do zahraničí, nebo jen cesty na nákup. Z diskuse jsem si ledacos uvědomil, co dělám špatně já, protože vůbec nečtu. O vyjímkách jsem se dověděl až teď, kdy mi donutil článek se o věc vůbec zajímat. Je třeba spoustu věcí přehodnotit, při plánování příští dovolené. Doteď jsme měli jen náhodou štěstí. [Rozzlobený]

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.