[ikona]

Výpadky Naturisty.cz

   24. Červen 2009 - 3:23
Obrázek uživatele JirkaRybka
JirkaRybka

Večerní výpadek 23.6.2009

Tak jsme už zase on-line, a doufám, že nám to vydrží. Důvod, proč Naturista večer a v noci neběžel je ten, že systém Drupal na kterém celý web jede (a především některé jeho doplňující moduly) nemá v námi dosud používané verzi moc dobrý výkon, a jak příspěvků a všeho na Naturistovi přibývá, server to pomalu přestal zvládat. Poskytovatel toho serveru pak vcelku pochopitelně začal protestovat, protože nejsme v jejich provozu sami.

Po jedné bezesné noci, spoustě pátrání a vylepšování, i narychlo udělaných změnách v programu, se mi výkon Naturisty podařilo poněkud zlepšit, a já jen doufám že je to dost na to, aby nebyly další problémy. Držme si palce!

Jako vedlejší efekt už dole v patičce nenajdete jména nejnověji zaregistrovaných uživatelů, ani počty shlédnutí pod jednotlivými příspěvky – tyto drobné funkce měly dosti velkou spotřebu zdrojů, a nestály tedy za to. (Přehledy nejčtenějších příspěvků se přestaly aktualizovat, a zanedlouho budou v nové verzi nahrazeny něčím úplně jiným – to se nechte překvapit!)

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Proč Naturista kolabuje

   24. Červen 2009 - 17:57
zurek (bez ověření)

Jen připomenu, jak a z čeho vlastně Naturista vznikal. V r. 2002, kdy jsem založil na dnes už neexistujícím Quicku klub Natura (přes 1000 členů), se situace vyvinula tak, že jsem nabídnul několika n-subjektům se spojit pod jednou doménou. Jakési trosky toho jsou vidět ještě tady. Naše naturistické výpravy jsme dokumentovali „poněkud“ zastaralým způsobem a i tak mohutné akce jako letní tábory měly prezentaci k popukání. Přechod na redakční systém byl nevyhnutelný. Programátory mi byl doporučený jeden ze dvou nejlépe hodnocených systémů pro tyto účely – Drupal. Pro jednoduché stránky je jistě bezproblémový. Však server našich sousedů Slováků běží na Drupalu taky, bez jakýchkoli programátorských zásahů a spolehlivě. Naturista ale prodělal za poslední 2 roky dosti strmý vývoj a ten se odrazil na technických problémech. Návštěvnost stoupla od r. 2007 o 150%, příspěvky nepřibývají jako dřív týdně, ale prakticky denně se tady něco děje.
Jedna věc je dnes už jasná – není úniku z Drupala. Přechod na profesionály spravovaný systém by stál 50–60 000 Kč. Naštěstí se i Drupal vyvíjí a naštěstí pro Naturistu se o něj stará Jirka Rybka, který nejenže má celý systém v malíku, ale pomáhá celého Drupala zdokonalovat.
Tak až uvidíte v Babylonu, Čestlicích nebo na jiné n-akci nenápadného chlapíka v brejličkách, tak vězte, že to je jeden z nejdůležitějších lidí současného Naturisty. Čas 4:23 hod., kdy nám tady oznamoval znovunahození stránek mluví za všechno.
Díky moc Jirko a přeju ti zaslouženou a klidnou dobrou noc [Úsměv] .

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Děkuji za pochvalu

   24. Červen 2009 - 22:08
Obrázek uživatele JirkaRybka
JirkaRybka

Děkuji za přání dobré noci, ale ještě mi to nedá abych nepřipsal pár slov:

Drupal je ve své podstatě věc vytvořená, podobně jako náš Naturista, skupinou nadšenců, některé jeho části jsou na tom s kvalitou lépe, jiné hůře, tak to zkrátka už chodí. Vývoj je tam poslední dobou značný, i proto se chystám na Naturistu dát vbrzku novou verzi, bohužel ale některé „okrajové“ doplňky zaostávají v tom vývoji natolik, že už 3 měsíce makám na tom, aby v nové verzi vůbec fungovaly a dalo se to veřejně spustit. Open-source software tohoto kalibru je vždycky tak trochu „dodělej si doma“, a pohyb drobných oprav a zlepšení mezi Drupalem a Naturistou je již delší dobu obousměrný (avšak velmi limitovaný časovými možnostmi), což není kolem Drupalu ale nijak mimořádné, a já rozhodně nejsem v komunitě Drupalu žádná podstatná, ba ani zvlášť zkušená osoba. Některý projekt po mých záplatách nadšeně skočí, jiný je rozcupuje a odmítne, a vysvětlí mi že nic nechápu. I to je Drupal. Sám jsem se za toho 2.5 roku s Naturistou hodně naučil, a díky za to – kdybych byl dnes na té úrovni, na jaké jsem kdysi patlal v Malování ve Windows grafiku (na kterou se díváme dodnes), asi by se Natrurista znovu nerozběhl po 12 hodinách, ale až po zaplacení profesionála (a možná zakoupení vlastního serveru). Změna systému je dnes zcela nemyslitelná, protože není nikdo, kdo by všechen obsah a funkce přestěhoval.

Koho to zajímá – přetěžovali jsme databázový server kvanty složitých, neoptimalizovaných, zkrátka hrůzostrašných operací (dotazů), které v sobě Drupal a jeho moduly mají, a kterých se při zachování dosavadní struktury a obsahu webu nelze nějak snadno zbavit. Dopady tohoto problému vygradovaly až s nárůstem počtu příspěvků, počtu uživatelů, i počtu zobrazených stránek, ale slabina Drupalu to byla vždycky – čím více takový systém uní, tím je sám o sobě složitější. Ostatně před nějakým rokem samotný web drupal.org kolaboval ještě mnohem hůř než Naturista. Naštěstí nové verze se právě na výkon čím dál více zaměřují, takže věřím, že moje dnešní provizorní oprava není jen oddálením nejhoršího, ale začátkem cesty k lepšímu. I když se samozřejmě může stát, že Naturista po letech rozměry běžného hostingu přece jenom přeroste.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Výpadek webu 16.-17.4.

   17. Duben 2010 - 17:51
Obrázek uživatele JirkaRybka
JirkaRybka

Omlouváme se za problémy s provozem Naturisty.cz večer, v noci a dopoledne z 16. na 17. dubna 2010. Došlo k hackerskému útoku, jehož následky jsou již z největší části odstraněny, a pátrání po příčinách ještě pokračuje. Doufám, že přijatá opatření postačí k eliminaci dalších takových nepříjemností.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Omluva za výpadek webu Naturista.cz

   14. Červen 2010 - 20:41
Obrázek uživatele JirkaRybka
JirkaRybka

Opět se omlouváme za výpadek, který trval větší část dnešního dne. Důvodem byl opět hackerský útok podobný tomu výše zmíněnému, jehož následky byly sice po přijatých opatřeních již nesrovnatelně menší, přesto si žádal pečlivé řešení. Bohužel z časových důvodů (všichni to tu děláme jen z nadšení a po večerech) nebylo možno akci provést ihned, a s ohledem na možné šíření nákazy na počítače návštěvníků bylo rozumnější web mezitím odstavit. Přijali jsme další, ještě přísnější bezpečnostní opatření, která by měla napadení podobného druhu již definitivně zabránit.

Přeji opět příjemné brouzdání po stránkách [Úsměv]

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

hackeři

   15. Červen 2010 - 19:02
volynak

Dá se nějak odhalit nebo odhadnout co je pro hackery na Naturistovi tak přitažlivé?

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Co je přitažlivé?

   16. Červen 2010 - 11:38
Obrázek uživatele JirkaRybka
JirkaRybka

Přitažlivé zrovna na Naturistovi není nic. Tohle jsou skoro určitě automatizované sítě počítačů, které předem připravené scénáře útoků neustále a naslepo zkouší na tisících a miliónech míst po celém internetu, a doufají že někde se to ujme. Pokud ano, protlačí tak na web (a je jim úplně jedno na jaký) svoje skripty, a ty se pak podobně naslepo snaží útočit na počítače návštěvníků. Proč? To se lze jen dohadovat, ale odborné články se v podstatě shodují: Na konci toho řetězu jsou spousty zavirovaných PC, kde virus sleduje jak se přihlašujete k něčemu důležitému, například provádíte platbu přes internet, a citlivé údaje odesílá původci útoku, který vám pak vyluxuje účet. Nebo „jen“ skrytě s vaším počítačem „navštěvují“ nějaké pochybné weby, o kterých ani nevíte, ale kterým tak vzrůstá návštěvnost, a oni pak inkasují za reklamu. Nebo přes napadený web či napadené PC rozesílají spam, a odpovědnost v případě odhalení nechávají na nic netušícím majiteli. Je mnoho dalších scénářů a kliček… Tady jde o obohacení jakési takové počítačové mafie, a my jsme pouhá kapka v moři potenciálně k tomu zneužitých subjektů.

Netřeba dodávat, že něco takového by správně nemělo být vůbec možné, u každého článku celého toho řetězu musí být přítomna nějaká bezpečnostní slabina. Bohužel Naturista je po své asi sedmileté historii poměrně složitý, a zahrnuje i řadu historických částí, takže odhad a řešení možných rizik není snadná věc (ano, odhad – útočník nám samozřejmě nikde návod a podpis nenechá). Takže tou přitažlivou věcí je nakonec asi to, že jsme tu díru minule úplně přesně asi neodhalili. Nicméně přijatá opatření už tentokrát následky minimalizovala, a přijali jsme další, ještě razantnější kroky. V téhle válce je důležité nevzdat se a bojovat [Spiklenec] I když bych byl radši, kdybych svůj čas mohl místo toho věnovat přínosnějším věcem…

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

děkuji za vysvětlení...

   16. Červen 2010 - 16:03
volynak

…, které potvrdilo mé předpoklady.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Nedostupný naturista

   2. Srpen 2010 - 14:02
mydloch2 (bez ověření)

Už se to tu jednou řešilo ale asi 3 měsíce nemůžu rozbalit naturistu cz. Je chyba na mé straně?Notas je půl roku stary.Napište a poradte mydloch2@seznam.cz

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Občasné potíže

   2. Srpen 2010 - 18:06
Obrázek uživatele JirkaRybka
JirkaRybka

Objevily se v poslední době asi 3 takovéto zprávy, přesto velké spoustě ostatních návštěvníků web očividně funguje, a ani já nepozoruji žádné podobné problémy (jako uživatel, a ani uvnitř našeho systému). V takovémto případě jsem tedy bezmocný, nicméně si troufám říct, že problém bude s velkou pravděpodobností buď na straně uživatele, nebo někde po cestě. Od nevhodně nastaveného prohlížeče (lze zkusit jiný, kdekdo má třeba nainstalovaný Interner Explorer i Firefox), přes různý bezpečnostní software v operačním systému (různé černé listiny např. Firewallu apod., lze na stejném místě zkusit jiný počítač, kdekdo má dnes přenosné stroje…), až třeba po poskytovatele připojení který má problémy s DNS záznamy nebo se bůhvíproč rozhodl blokovat i neškodnou nahotu (různé firemní sítě?) V takových věcech se často těžko zjišťuje, kde vlastně problém je.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Výpadek 29.-30.9.2010

   30. Září 2010 - 11:37
Obrázek uživatele JirkaRybka
JirkaRybka

Omlouváme se všem uživatelům i partnerům za výpadek webu Naturista.cz mezi asi 19. hodinou a polednem z 29. na 30. září. Příčinou bylo nakonec dle sdělení poskytovatele hostingu jen přeplnění logů, nicméně prvotní diagnóza a následná komunikace všech zúčastněných zabrala i s ohledem na noční dobu nějaký čas.

Přejeme všem opět příjemné brouzdání po stránkách, a věříme, že se nám podobné potíže budou nadále opět vyhýbat.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Výpadek Naturisty 30.1.2012

   30. Leden 2012 - 17:35
Obrázek uživatele JirkaRybka
JirkaRybka

Omlouváme se všem uživatelům za výpadek Naturisty v pondělí 30.1.2012 (zhruba mezi 10:30 a 16:30), kdy byla dostupná jen malá část stránek a nefungovala aktivita přihlášených uživatelů. Bohužel to vypadá, že se nám na server kdosi vloupal, ale v současné době je vše již opraveno, a zabezpečení patřičně posíleno. Doufám, že se to nebude opakovat.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.