[ikona]

Vysychající Bolevecký rybník v Plzni

   15. Srpen 2020 - 6:18
admin

Naturistická pláž u plzeňského Boleveckého rybníku byla vyhledávaná odedávna. Mj. i vzhledem k velmi malé hloubce (do 2m) začal ale zarůstat sinicemi. Za podpory Města Plzně vzniknul projekt za účelem zkvalitnit vodu v tomto rybníku. Ten mi přišel ojedinělý a opravdu velmi zajímavý Jindřich Duras: Jak Velký Bolevecký rybník zvítězil nad sinicemi

V posledních letech ale došlo k citelnému úbytku vody. Podílí se naturisti také na záchraně tohoto rybníku?

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Re: Bolevák

   15. Srpen 2020 - 7:04
pat66

Bolevák byl před více než 20 lety celkem bomba. Absolutně čistá voda, jak v moři. Plavání zážitek, průzračná a přitom teplá voda, měření vždy potvrdili, že je zde jedna z nejčistších vod v okolí. Pak město začalo upravovat břehy, budovat parkoviště a ve finále zrušilo placenou pláž a plot okolo ní. Zásahy do úpravy břehů a větší návštěvnost se podepsali na čistotě vody, z kterou to od té doby šlo z kopce. Na nízké hladině Boleváku se podepisuje nejen sucho, ale i vypouštění a odbahňování rybníků na přítocích k němu. Už proběhlo odbahnění Třemošenského, Seneckého a Košináře. Nyní probíhá odbahnění Šídlováku. Díky suchům, tak ještě se nestihli Senečák a Košinář úplně napustit a mít normální průtok naplno. Díky sníženému přítoku a suchu je na tom Bolevák, tak jak je. Jediným pozitivem jsou pro opalující se nově vzniklé rozsáhlé písečné pláže (dno rybníka je z velké části písečné), kvůli ustupujícím břehům.

K otázce, jak se podílí naturisté na záchraně rybníka, tak bych řekl, že oni mnoho dělat nemohou. Tady je to zcela v rukou správce Bolevecké soustavy. Pochopitelně by mohli ho přestat využívat k rekreaci, ale tím by ho samotní naturisti nezachránili, navíc v oblasti z omezenými možnostmi pro naturismus nemyslitelný. Navíc záměr města byl udělat z něj rekreační jezero, tak by to ničemu nepomohlo.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

(n)-zachránci škeblí na Boleváku?

   15. Srpen 2020 - 11:04
admin

Mě napadlo, jestli mezi zachránci schnoucích škeblí se najde i nějaký příznivec místní n-pláže. Video ze záchrany

A ještě jsem si vzpomněl, jaké fatální problémy měli na Antošovicích, protože kvůli rezervaci ptactva jim chtěli celou lokalitu zrušit. Antošováci, ale vytvořili komplexní projekt zachování koexistence lidí a ptáků a naturistická lokalita „Antošky“ funguje dál. Vzpomínkový článek, kde jsem v závěru rozmlouval s dnes už bohužel nebožtíkem Václavem Cyrem.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

K Boleváku

   1. Září 2020 - 14:05
nahatej

Bolevák je sice zcela mimo můj akční radius, ale tamější projekt vylepšení vody a rekreační funkce mě zaujal, i díky dřívějšímu Durasovu článku z r. 2016.

Na základě toho, co jsem si o čistotě vody a souvisejícím načetl, se ale obávám, že tak mělkou vodu v exponované krajině (okraj poměrně velkého města) lze vylepšit a „zachránit“ jen v omezeném rozsahu. Jakkoli do této akce šly těžké plzeňské peníze, když se na tamější radnici taková investice prosadila.

Výsledek je v daných nevýhodných poměrech jistě úctyhodný a potěšitelný, zásadně lepší, než kdyby se nedělalo nic, ale, striktně vzato, žádná velká sláva. Dlouhodobá hodnocení plzeňské KHS nedávají průběžně ani toho „měkkého“ modrého smajlíka. Neboli, pro mě, koupat se v tom dá (lidé jsou schopni vlézt i do příšerných skorosplašků), ale žádnou vodní a plaveckou nirvánu na takové vodě takhle vyrobit nejde.

Podobně se trvale nepodařilo zachránit vodu třeba v Mácháči nebo v Hostivaři.

Sad but true.

Nudisté/naturisté/nudistky/naturistky a jejich děcka/vnoučata mohou kdekoliv na svých lokalitách přinejmenším nemočit do vody. Apeloval bych především na dámy – pánové nemívají s vyprázdněním někde u křoví nebo stromku problém.

Nechci bejt zlej, dam se nikdo neptá, jak a kde u vody močí, ale kolik naháček se tam, kde nejsou oficiální slušné toalety, jde vymočit někam opodál na břehu, a kolik jich to vypustí do vody? Velká voda, ta těch pár deci přece zředí, a ryby a kachny přece taky defekují do vody, ne? Přesně jak to nedávno u jedné krásné vody pravila matka svému dítku: „To víš, že můžeš. Rybičky do ní taky čůrají.“

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.