NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

FKK-hotel Panorama na Zakynthosu

Vložil natur, 11. Červenec 2011 - 13:05

ZakynthosZakynthos

Naši němečtí kolegové zařadili v roce 2010 do nabídky naturistické dovolené nově hotel Panorama na řeckém ostrově Zakynthos a na podporu prodeje vyzvali své partnery, aby se s novou kapacitou osobně seznámili. A protože rádi známe to, co prodáváme, nabídku jsme s potěšením přijali. Dohodli jsme si termín návštěvy – polovina září, objednali letenky a auto z půjčovny a na tento ostrov nedaleko západního pobřeží Peloponéského poloostrova se vypravili.

Na ostrov Zakynthos je poměrně časté letecké spojení nejen z Prahy, ale i Brna a Ostravy. Část letů je vyloženě charterová, na část letů jsou letenky v běžném prodeji a let z Prahy trvá zhruba dvě a čtvrt hodiny. Letiště nedaleko hlavního města je sice malé, ale poměrně moderně zařízené. Hned v hale letiště je umístěna kancelář autopůjčovny a na parkovišti před letištěm na nás čeká Nissan Micra. Ostrov je poměrně malý, odhadem 50×20 km a tak je zde všude blízko, takže za přibližně 40 minut, po kratším „bloudění“ , zastavujeme před bránou do areálu hotelu Panorama v oblasti Vassilikos, na jihovýchodním cípu ostrova. Otevíráme si vrata (která se nezamykají) a přijíždíme k recepci.

Hotel Panorama nás velmi mile přivítal i překvapil. Jedná se o rodinný hotel – junior je ředitel , číšník a barman v jedné osobě, sestra pomáhá v kuchyni, maminka připravuje snídaně, senior a jeho chlupatý pes mají vše pod dohledem. Žádný spěch, nervozita – úsměvy a ochota, v hotelu je cca 25 naturistů (plná kapacita je 70 osob), odhadem z Německa, Holandska, Anglie. Centrem areálu je sladkovodní bazén, obklopený bohatou vegetací a ubytovacími kapacitami – několika 2–3 patrovými budovami s pokoji a appartementy. Všechny pokoje jsou vybaveny jednoduše, ale velmi pohodlně, všude jsou k dispozici chladničky a za poplatek klimatizace. V appartementech jsou navíc i malé kuchyňské kouty. Samozřejmostí je vlastní sociální zařízení, TV a balkon nebo terasa. Z většiny balkonů je alespoň v nějakém rozsahu vidět moře, vzdálené vzdušnou čarou cca 1–2 km. U bazénu je situována rovněž velká terasa s jídelními stolky a barem, za nímž je „schovaná“ kuchyně. Na terase probíhá jak ranní, tak večerní stravování, k dispozici jsou další jídelní stoly v hale recepce, kde je také servírován od 8:30 hod. snídaňový bufet (šunka, sýr, vejce, máslo, džem, med, zelenina, ovoce, pečivo). Ráno si každý zvolí a zapíše své večerní menu, které sestává ze salátu, jedné ze tří variant hlavního jídla dle řecké „kuchařky“ a desertu (ovoce, zmrzlina, dort). Večeře začíná v 19:30 hod. a bar se uzavírá ve 23:00 hod.

Celý areál je zacloněn proti pohledům zvenčí a tak je možno se po něm pohybovat „naturisticky“ téměř po celý den. Výjimkou je doba, kdy je podáváno stravování. I když oficiálně je bazén otevřen v době 10:00–19:00 hod. není problém se jít vykoupat ještě před snídaní nebo těsně před večeří, po návratu z pláže či výletu. V blízkosti hotelu jsou 2 pláže s možností naturistického koupání. Přibližně ve vzdálenosti 1 km je pláž „Porto Roma“, na jejímž severním okraji je malý, romantický úsek tolerovaný jako FKK. Na malé a úzké pláži se střídají oblázky s pískem, ve vodě je písek, místy jsou však velké kameny. Ve vzdálenosti cca 1,5 km po pěšinách a 2,5 km po silnici je velice známá pláž „Gerakas“. Jednak je to jedna z největších a nejhezčích pláží na ostrově, jednak je to jedna z pláží, na které kladou svá vajíčka želvy Caretta-Caretta. Po celé pláži, odhadem 2 km dlouhé, jsou tato „hnízda“ ohraničena, pláž je střežena ochránci přírody a platí pro ni zvláštní režim (zákaz vstup v noci, zákaz vlastních slunečníků). Pláž je kompletně písečná, vstup do vody je pozvolný a hlavně – na severním konci pláže je opět prostor tolerovaný jako FKK. FKK-pláž není ohraničena ani označena, takže sem občas zavítají i „textiláci“, už i proto, že na konci pláže jsou romantické a velmi fotogenické skály. A pro úplnost – počet naturistů na pláži činí odhadem jen 1–2 % z celkového počtu rekreantů, podstatné však je, že i zde vládne absolutní pohoda. U obou pláží jsou umístěna nejen parkoviště, ale zejména taverny, do kterých je možno si zajít na oběd. Na obě pláže se dá dojít pěšky, mnohem příjemnější je však si k nim dojet zapůjčeným autem – to byl také náš případ. Pro rok 2011 uvažuje pan majitel hotelu s pořízením mikrobusu, kterým by vozil klienty na obě pláže, případně i na další pláže v okolí či na výlety po ostrově.

A výlety po ostrově můžeme jen doporučit – ostrov je poměrně malý, vše je blízko. Nabízí mnoho přírodních krás, zejména pobřeží, ale i architektonických památek (většinou rekonstruovaných po velkém zemětřesení v polovině minulého století). I my jsme proto věnovali 3 dny cestování po ostrově a najezdili více jak 400 km. Navštívili jsme hlavní město Zakynthos s jeho přístavem, centrálním náměstím i jedním z největších kostelů Ag.Dionisiou. Většina památek na ostrově je církevního charakteru – navštívili jsme ženský klášter v Lagopodu, kostely v Mecharadu, Mouzaki, klášter u Anafonitrie a Orthonies, v Agios Leonu. Většinu pobřeží lemují útesy a skály s hlubokými zátokami, na mnoha místech je možno zastavit na vyhlídkách, příp. setrvat ve zde vystavěných tavernách – my jsme se zastavili např. na nejsevernější výspě ostrova Haos s výhledem na sousední ostrov Kefalonia, na nádherné vyhlídce nad pláží Navagio (vrak lodě), v zátokách Vromi a Limnionas, poobědvali v taverně na útesu Kampi, pozdravili největší řeckou vlajku u majáku v Keri, nakoupili med, olivový olej a suvenýry v obci Volimes. Cestovat autem po ostrově je svým způsobem zážitek – silniční síť je v poměrně dobrém stavu (tedy pokud cestujete po silnicích na mapě vyvedených červeně a žlutě, na bílé nejezdit – šotolina), problém je však se značením. Buď zcela chybí, nebo je provedeno v kyrilici a tu Středoevropan prostě nepřečte. A tak mnohdy musíte jet podle odhadu nebo počítat s couváním a otáčením. Kde vám „bloudění“ nehrozí, to jsou lodní výlety. Zajedete do přístavu, zakoupíte lodní lístek a zkušení námořníci vás ve svých lodičkách odvezou na ta nejkrásnější místa pobřeží. My jsme absolvovali 2 lodní výlety – z přístavu „Keri beach“ na jihu ostrova na „fotolov želv“ a výlet k útesům a jeskyním „Keri Caves“ (20 EUR/os.) a z přístavu St.Nicholas na severu ostrova k útesům a jeskyním „Blue Caves“ (7,50 EUR/os.). Oba výlety se vydařily – viděli jsme řadu jeskyní, krásných útesů a skal, zátok s průzračnou vodou a u pláže v Laganas na nás čekal i „garantovaný“ exemplář želvy Caretta-Caretta.

Mnoho fotografií jak z hotelu Panorama, tak z celého ostrova naleznete na našem webu www.naturtravel.cz v oddíle Fotogalerie, v oddíle Videotéka jsou zveřejněny naše videošoty pořízené na Zakynthosu.

Dovolenou v FKK-hotelu Panorama lze s klidným svědomím doporučit všem, kteří chtějí prožít relaxaci v klidu a příjemném prostředí. V okolí hotelu nejsou nákupní ulice se stánky, nejsou zde lunaparky, aquaparky a další moderní atrakce. Nehrají zde žádná média, pouze večeře je podmalována tichou, typickou řeckou hudbou. Naopak – můžete zde slyšet ovečky pasoucí se v okolních sadech, v dálce kokrhají kohouti.

A počasí v první dekádě září – ve dne příjemných 30°C, v noci 20°C, sluníčko po celou dobu pobytu, voda teplá min. 26°C. Takže, pokud vám ještě zbývá letošní dovolená – FKK-hotel Panorama na ostrově Zakynthos vás s potěšením přivítá. A protože letadla létají na ostrov Zakynthos několikrát týdně, je možno volit prakticky libovolně dlouhý pobyt. A na září je rovněž připraven autobusový zájezd na tento ostrov – podrobnosti viz inzerce zde na naturista.cz v pravém dolním rohu.

Ing.Hájek, CK Natur Travel

PanoramaPanorama Zante-želvaZante-želvaPanoramaPanoramaZanteZante ZanteZante ZanteZante ZanteZante ZanteZante ZanteZante PanoramaPanorama PanoramaPanorama PanoramaPanorama PanoramaPanorama PanoramaPanorama PanoramaPanorama PanoramaPanorama
1
 

Naturista World Member