NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

„K-áčko“ první – Kažela, Medulin

Vložil Anonymní, 23. Září 2013 - 11:20

Cesta je poměrně jednoduchá. Z Prahy jedete pořád na jih a až dojedete na úplný konec pevniny a před vámi je jen moře, tak jste na místě. Z ostatních konců naší pidi vlasti je to podobné, jen na začátku musíte trefit směr Rakousko. Zvládl jsem jí za 12 hodin v páteční odpoledně-večerní špičce a vyšla kompletně (poplatky za dálniční známky, naftu, tunely a chorvatské mýto) kolem 7.000,–Kč tam i nazpět. 


Již před samotným Medulinem je Kažela dobře značená, jak při sjezdu z dálnice (i ostatní kempy mají odbočky z dálnice označené cedulí), tak i několikrát ve městečku. GPS 44.815941,13.941979. Určitě nikde ve městech nezabloudíte.


[Hvězda] Vítá vás chorvatská Istrie, Medulin – KEMP KAŽELA. [Hvězda]Ubytování: V kempu platí poněkud chaotický systém při příjezdu (i odjezdu). Na vrátnici u závory vyžadují zanechat cestovní pas nebo občanský průkaz jako zástavu. Protože se mi nechtělo doklady pouštět z ruky, tak to trvalo trochu dohadování a stejně neustoupili. Zvolil jsem tedy občanku a mohl se s ní na 5 dní rozloučit. Přestože jsem nabízel, že celý pobyt uhradím předem.

Pak se vypravíte dovnitř kempu, vyberete si místo, kde se chcete ubytovat a vrátíte se ho nahlásit na recepci. Tam vypíší ubytovací papíry, ale osobní doklady nevrátí. Každý den ráno pak přijede obsluha na kole a zkontroluje, jestli jste na svém místě a nepřesunuli jste se jinam. Jako samotný muž jsem neměl vůbec problém, nikdo se neptal ani na recepci, ani v průběhu pobytu. Známku INF-FNI nikdo nechtěl.
Kempovací místa jsou rozdělena do kategorií A, B a C podle výbavy. Nejlevnější je úplně odkrytá louka bez stínu a elektřiny, pak zastíněné místo bez elektřiny a nejlepší jsou i s elektrickou přípojkou. Někde bývá uprostřed třeba 6ti-8mi míst i vodovodní přípojka s kohoutkem ze země. Nejdražší je ubytování v mobilních domcích s krytou teráskou. Měl jsem „Lot B“ a přišel mně za 4 noci na 2.200,–Kč komplet.

Místo je velké poměrně dost, že máte kolem i trochu soukromí a odstup od ostatních. Ale nestavěl jsem ani stan, bylo to zbytečné, spal jsem v autě. Mám velikého kombíka a jsem tak zvyklý. Moc hezké jsou oleandry vysazené podél cest. Naopak mi chyběly nádoby na tříděný odpad, nebo jsem je nenašel (na natur kempu bych je tedy očekával viditelné).Sociální zázemí, umývárny, WC: Jsou opravdu velmi čisté. A tím mám na mysli doslova hygienickou bělost. Neustále je obsluhuje 1 vietnamská pracovnice od rána cca. 7 hodin a končí kolem 7 večer. Jde o zděnou budovu. Pánská část má něco kolem 30 samostatných WC s umyvadlem + pisoáry, 6 umyvadel s velkými zrcadly a zásuvkami elektřiny na holicí strojek. Nikdy jsem nečekal, ani v ranní špičce. Dámské WC zabírá ještě větší plochu.

Zvenku jsou chromová umyvadla s teplou vodou na mytí nádobí a řada cca. 15 sprch. Teplá voda byla vždy, i např. ve 23 hod. v noci. Čistota mne nepřestala udivovat. Protože jsem byl ubytovaný na kraji FKK, tak jsem mohl chodit i na WC do textilní části (samozřejmě oblečen). Bylo to dokonce blíž. Ale tam sociálky nebyly tak prostorné ani čisté. Radši jsem si zašel „k nám“.
FKK část kempu je v zadní části areálu a je oddělena zelenou neprůhlednou folií na plotu. Zabírá odhadem 1/3 rozlohy (stovky kempovacích míst). Při mé návštěvě v červenci byl zaplněn zhruba něco přes polovinu, možná ze dvou třetin. Hlavně v zadní části na loučce za WC byly celé volné proluky s desítkami volných metrů. Tam byli ubytováni osamělí karavanisté se psy.

Sport a jiné aktivity: Kemp má několik sportovních ploch – hřiště pro volejbal se sítí, ping-pongové stoly a dráhy pro pétanque (zde nazývaný bocca). Dokonce ráno přijížděla obsluha – jakýsi animátor – a vyhlašovala mezinárodní turnaje osazenstva. Jednalo se o nezávazné klání. A tak jsem mohl prohrát koule bocca s Italy i Slovinci, abych pak prohrál další den i šipky s Němci a opět Slovinci. Volejbal už jsem prohrát nešel, ale určitě by se mi to podařilo! Skupinky byly nesourodé (muži, ženy, děti, psi), hlavním kritériem bylo dát lidi dohromady a pobavit se! Psi nesoutěžili, ale krást míčky je bavilo.

Dále se dá půjčit i windsurfing (v textilu), za 2h jsem platil 400,–Kč. Ale pozor, na moři to víc fouká než na našem kačáku, navíc Premantura a okolí jsou vyhlášené WS spoty, takže doporučuji záchrannou vestu. Jinak jízda v 0,5m vlnách je zážitek. „Žážitek“ je pak také návrat proti větru. Takže jsem si mohl nechtěně prohlédnout celý medulinský záliv a prohlédl bych si zřejmě i Pomer a široké okolí, možná i Itálii, kdyby mne majitel neodtáhl motorovým člunem nazpět.Restaurace: Jsou 2. Větší Bilina s terasou krytou slunečníky a pak menší kiosek s posezením. Moraváci si hodně chválili restauraci v textilní části, kde se praktikuje systém „Sněz, co se do Tebe vejde“. Docela jsem jim to věřil, protože při popisu oba slintali a oči jim zasněně zářily. Oběd tam vyjde kolem našich 180,–Kč. V Bilině je Wi-Fi připojení zdarma. Další internet i s počítači je na textilní recepci a kase – a ta je i klimatizovaná a otevřená do 23.00.
Zážitky:

  1. Neskutečně mezinárodní společenství – seřazeno podle počtu – Italové (jednoznačně vedli), Holanďani (trumfli i Němce), Němci, Rakušané, Slovinci, národnostní menšiny Češi, Slováci, Maďaři, asi 15 zaměstnanců Chorvatů a jedna Vietnamka.
  2. Češi v kempu – narazil jsem na 12 krajanů celkem + slovenský pár. Tímto zdravím podnikatele Karla a Karla a jeho paní, pověstné Mazánkovy, Moraváky z Boskovic, pár důchodců z Prahy a Láďu s Janou z Opavy.
  3. Vodní radovánky – vstup do vody je někde po skalnatých plotnách, ale většinou po oblázcích (docela kloužou). Boty do vody jsou nezbytnost. Sklon je všude pozvolný, je stačit asi na 50 kroků do moře. Takže mělčina je vhodná i pro děti. Na 3 místech jsou udělané velmi pěkné vstupy do vody ohražené jakousi vyšší zídkou a vysypané neklouzavými kamínky (viz. detailní fotka). Nikde jsem neviděl jediného ježka. Voda je čistá až průzračná i v několika metrech hloubky, takže je pěkně vidět při šnorchlování. 

Opalování je podle individuálních preferencí buď na skalnatých rovných plotnách, nebo na pláži na oblázcích, nebo na posekané trávě podél nábřežní cesty. Sprchy se sladkou vodou jsou na 3 místech podél pobřeží, vždy 3 v řadě, takže k nim není dál něž do 100 metrů. Přímo v FKK si lze půjčit kajak na sea kayaking (půjčovné kolem 500,–Kč/den).

  1. Okolí – fascinuje mne, jak je člověk jakoby na konci světa. Před sebou jen 3 ostrůvky a prostor moře. Na východě je liduprázdná pustina Marlera v délce skoro 3 km až po Ližnjan. Protože se jedná o opuštěný vojenský prostor, tak tam moc návštěvníků není. Spal jsem tam sám samotinký Robinson, ale o tom napíšu v příštím díle. Na západě je chráněná přírodní památka poloostrov Kamenjak se 14 plážemi, také popíši příště.
  2. Ostrovy – Z kempu koukáte na 3 ostrůvky. Bodulaš, Ceja a Veli Levan. Jsou na nich provozovány restaurace. Na Bodulaši spíš kiosek a kdysi tam prý byly krávy, které uměly plavat v moři. Motorovým člunem (vzal mne na vyjížd´ku slovinský soused se svojí dcerou) jste tam vcukuletu. Nazpátek jsme se ale plácali 2 hodiny, když jsme urazili vrtuli o skálu. Protože jsme neměli nářadí, tak jsme tahali rezavé hřebíky z naplaveného dřeva rukou a pak použili jako závlačku. Naštěstí na 3.pokus hřebík vydržel a my byli uchráněni od potupného mávání na odtah od okolo plujících lodí. Byl by to komický výjev – 3 naháči mávají na robinzonském ostrově.Find more about Weather in Pula, RH

Příště napíši článek o dobrodružství na Kamenjaku, nocování ve vojenském prostoru a o tom, jaké to je jezdit na kole za adama.

Oficiální stránky kempu: Camping resort Kažela Medulin


Článek mírně redakčně upravil Roland. Přeji příjemnou četbu. 
Zobrazit místo FKK Croatia Istria na větší mapě
Líbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Klobouk] Podpořte Naturista cz. a jeho činnost jakoukoliv částkou. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

5