NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Kam na naturistickou dovolenou v Chorvatsku.

Vložil natur, 21. Květen 2019 - 12:03

I když jsou pro naturisty k dispozici naturistické destinace v řadě států Evropy, v Americe a Asii, stále nejvíce nás, „nahačů“, směřuje na Jadran, do Chorvatska. Je to poměrně blízko, je tam možno cestovat nejen autem, ale i autobusem, vlakem nebo letadlem. Chorvatština je nám blízká, domluvíme se bez problémů. I když se hovoří o zvyšování cen služeb, stále ještě nepatří k těm nejdražším. Ale – je to i země značně katolická a naturisté nejsou právě ti „in“. Navíc zasáhla občanská válka, rozpad Jugoslávie, devastace řady míst ve vnitrozemí, ale i na pobřeží. Poté následoval vstup Chorvatska do EU a „zkupování“ hotelů a resortů zahraničními investory, kteří je samozřejmě ihned převedli na „textil|“. „Ztratili“ jsme řadu naturistických hotelů, resortů a pláží. Jen namátkou – na Istrii Kaželu, Monsenu (nyní Amarin) a Istru, přijdeme i o velkou část Koversady, i na ostrově Pag již není pro nás místo v kempu Straško. A v Dalmácii, tam jsme přišli o vše – resort Zelena Punta nad Zadarem, hotel Alan ve Starigradu, hotel Miran v Pirovaci, nádherný hotel Marina Lučica v Primoštenu, komplex Ruskamen pod Omiší, hotel ve Slanu u Dubrovníka. A to nejsou určitě všechny naše bývalé kapacity, řada z nich je už zcela zapomenuta. A pokud jde o pláže – tam kde bylo klidno a příjemno s možností n-koupání, tam dnes stojí nové penziony, turistické vesničky, ......, samozřejmě „textil“. A jak já ze zkušenosti říkám, „tam kde stojí babka v černém, tam naturistům pšenka nekvete“. Ale dosti pesimismu – ještě máme Valaltu u Rovinje (cca od ledna STOP, vyprodáno), Koversadu u Vrsaru (zde je ještě volná ubytovací kapacita, zatím – od roku 2020 jen v appartementech), Solaris u Poreče (i zde prakticky vyhlášeno STOP), Uliku u Poreče. Pár, většinou malých nebo smíšených n-kempů je možno nalézt na ostrovech Cres, Krk, Pašman, Hvar. A pak „naše“ naturistické jachty Silva a Vjeko, které již mnoho let brázdí, s „naháči“ na palubě, vlny Jadranu. Některé turnusy jsou již rovněž vyprodány, na některých probíhá doprodej posledních volných kajut. Podrobné informace o volných termínech, trasách, cenách, slevách, atd. naleznete na www.plavby-jadran.cz. Samozřejmě je možno nalézt ještě pár n-pláží (spíše „divokých“, v průběhu sezóny nejistých) s možností ubytování někde poblíž, obvykle v soukromí. A pak stále ještě fungují tzv. „robinsonády“, ubytování na na více-méně osamělém místě někde na ostrově, na majáku, apod. Ale opět – není to oficiální n-pláž, kdokoliv může protestovat a život naturistický znepříjemňovat.

Čeho chci tímto článkem dosáhnout – podat vám zásadní informaci, že pokud chcete prožít skutečně pohodovou naturistickou dovolenou, pak musíte začít s jejím zajišťováním velmi, ale velmi brzo, optimálně v průběhu posledního čtvrtletí roku předcházejícího. N-kapacit, jak ubytovacích, tak plážových, neustále ubývá. Ve velkých státech s rozvinutým naturismem (Německo, Francie, Nizozemí, …) si lidé většinou plánují a zajišťují dovolené na příští rok nejpozději o Vánocích.

A na závěr taková malá, leč důležitá, informace – v některých n-resortech v Chorvatsku je u naturistů-jednotlivců vyžadována známka INF/FNI, bez ní není vstup umožněn. V některých n-resortech a zejména kempech je po předložení průkazu se známkou INF/FNI poskytnuta určitá sleva. Rozsah těchto slev je různý – % z kempových poplatků, pobytových tax a pod. Vzhledem k tomu, že tato opatření se v průběhu doby (let) mění, je nutno si vyhledat konkrétní informace na stránkách jednotlivých n-areálů nebo přímo na webu INF/FNI, tj. www.inf-fni.org. A jak se stát členem INF/FNI – prostřednictvím Českomoravské naturistické federace (ČNF), viz www.fcn.cz. Ing. Hájek st., Natur Travel

5