NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Křišťálová palmová pláž u Norimberka (2/2)

Vložil Anonymní, 15. Červenec 2009 - 2:23

Pokračování prvního dílu zážitků z FKK Palm Beach u Norimberku.
Pokračujeme v návštěvě Saunové vesnice, která je v tuto dobu už sešeřelá a do podvečerního soumraku svítí jen malovaná okýnka malovaných domků. Přesně taková idylka jako známe z Broučků Jana Karafiáta. Středem vesničky zurčí potůček, ve kterém si můžeme zvlažit mezi saunami nohy a taky využít jakýchsi okrouhlých van, kterými neustále proudí chladná voda. My ale momentálně spěcháme na brzký Aufguss (polevu, nálev) do štolové sauny (Stollensauna).

Hned na začátku Stollensauny narazíme na nepřehlédnutelnou typicky německou libůstku – sestrojování nejroztodivnějších mechanismů, kladek a soustrojí. To všechno totiž obsahuje zařízení, které má na starosti dopravovat vonnou tekutinu na rozžhavené kameny, které jsou uložené ve stylizovaném štolovém vagónu. Pan obsluhovatel se jal rozpohybovat tento mechanismus a po sauně se rozlinula příjemná vůně. Značně přidal zase jiným mechanismem teplotu a v prostoru začalo být horko. Při asi 90°C se dotázal, jak je nám po těle. To se ozvali dosud klimbající chasníci a halasně začali: „Noch kchalt, noch kalt!!!“ A obsluhovatel opět s velkým lomozem rozpohyboval celou mašinérii, která měla zřejmě jediný úkol – navodit nám autentickou atmosféru pekelné štoly, ze které není úniku. Vagóny řinčely a „čerti“ hulákali jeden přes druhého „Noch kchalt, noch kchalt!!!“…


Další sauny nebyly už tak adrenalinové a povětšinou představovaly výjevy jakéhosi skanzenu. Na samém okraji Saun je 55°C Hymalaya-Sauna se samou solí, převážně na podlaze. V prostoru směrem k další sauně je z vybudované „skály“ vodopád pro ochlazení. To se ale už blížíme opět k onomu večerníčkově svítícímu náměstíčku, kde nás čeká 13 domů, domků, domečků + jedna větší psí bouda. Prvním z nich je Heu-Sauna, senná sauna – inhalace. Dále následuje Eis-Grotte, ledová jeskyně pro probrání se ze saunového podřimování. Další domek je Klostersauna, která vypadá opravdu jako motlitebna. U vchodu do ní vás vítá dřevěná socha mnicha a i uvnitř je na krbu jedna menší podobná socha. Saunové lavice uvnitř jsou olemovány vyřezávaným zábradlím jako ve skutečné kapli. Uvnitř jsme narazili pouze na jednoho „modlícího se“, takže atmosféra kláštera byla dokonalá.
Abych jen nehýřil superlativy na jinak velmi dokonalý areál, musím přiznat i jednotlivou slabinu, která se objevila v podobě Zitronen-Sauna, citronové sauny. Tak rozvrzané lavice jsem nezažil snad ani na tom nejvýchodnějším Slovensku. I celkový interiér citronové sauny vypadal, jako by sem Bavoráci pozvali na brigádu soudruhy z NDR a ti jim tady odfušovali, co se dalo. Nicméně nikdo není dokonalý a my kráčíme zvolna k dalšímu domku. Tou je Smaragdová sauna, kde zrovna probíhá Aufguss a tudíž je nám naznačeno, že momentálně máme smůlu. Je proto potřeba sledovat rozpis saunových ceremoniálů a podle toho navštěvovat jednotlivé domky. My tedy po tomto vyhazovu pokračujeme dál a kocháme se skanzenem vodního mlýna, který svým klapáním přináší do celého areálu příjemnou pohodu.

Teď se ale fakt posměju :-). Kindersauna – poměrně prostorná psí bouda s okýnkama a cedulí 40°C :-D. Pěkná legrácka. Hned vedle si ale už opravdu připadám jako na Veselém kopci, kde mě vítá Jaussenstation = dřevodomek asi 300 let starý, kde uvnitř je prastarý stůl, na stěnách všelijaké hrábě, loukotě a pavučiny. Sem si normálně legálně můžete donést z Tesca vyšetřený rybičky a úplně beztrestně je tady natlačit do hlavy. Jinak ale na náměstíčku funguje útulný Gasthof zur Post a tam vás s rybičkama z Tesca pošlou někam a nabídnou vám kultivovanou bavorskou kuchyni za kultivované ojro.

My se ale přestaneme zabývat přízemními záležitostmi naplnění žaludku a kráčíme k další štaci naší celovečerní ozdravné kúry. Po starobylé Jaussenstation míjíme dekadentní boudu s nápisem „Rauchen erlaubt“ a ocitáme se v pravé ruské banji. Rusové jsou taky takový echt-národ a žádní troškaři, takže teplota pěkně 100°C a sebemrskání pomocí běrjozkových větviček k tomu. Navíc na spodní lavici banji leží taková děvuška akurátně vytvarovaná, kulaťoučká kde má být, svalnatá kde má být… To by můj zrychlený tep nemusel vydržet, tak pokračujeme radši dále. Hned v sousedství banji je Schäfersauna (Ovčín), což je opět v lidovém stylu bavorského venkova. Stěny z ručně řezaných dřev a aby bylo lidovosti opravdu učiněno zadost, tak polevy v tomto ovčíně provádějí sami sauňáci. Tímto jsou hlavní saunové domky u konce a po ovlažení v blízkém Alpensee nás už napadá jen ono známé karafiátovo " a spali a spali a spali…".

 
FUN & BEACH
Sem jsme se dostali až ve značně pokročilou dobu, takže tobogány už byly mimo provoz (od 22 hod.). Doporučuji tedy tobogány navštívit před touto dobou. Ostatní atrakce byly ale v provozu až do půlnoci, tak jsme mohli vtrhnout přímo třeba do vlnobití – Wellenbad. Tady srdce milovníka umění opět zaplesá, protože celý krásně okrouhlý prostor Wellenbadu je vyzdobený obrazy P. Gauguina. Do vlnobití se vstupovalo velmi pohodlně prakticky ze 3 stran a vstup do vody byl velmi pozvolný. Vlnobití samotné bylo zvláštně nasměrováno, takže vlny neproudily jedním směrem, ale vždy 2 proudy se střetávaly v jedné vlně a ta pak pokračovala kupředu. To se prostě musí vidět.
Za zmínku stojí jistě ještě např. Kleopatřina lázeň (Kleopatra Bad), která je nádherně modře podsvícená a je v ní také slaná voda.
Kristall Palm Beach stojí v každém případě navštívit. Jedná se o jeden z nejlépe zpracovaných aquaparků a opravdu každý si přijde na své. Je užitečné poznat, jak vypadá takové zařízení na světové úrovni a srovnat je s těmi našimi nejlepšími. Dnes asi už nikdo nesní o tom, že „my Západ v této pětiletce dohoníme a hned tu další předhoníme“. Myslím, že srovnání v podobě BMW a Škodovky je docela trefný příměr. U nás se zatím ještě nesetkáváme, že by nás personál upozorňoval na to, že ručník se dává v sauně i pod nohy, což se nám právě v PB stalo.
Přeji šťastnou cestu do Norimberku a příjemnou zábavu.

KRISTALL BÄDER – síť 13 aquaparků po celém Německu a 1 v Rakousku.
KRISTALL PALM BEACH FKK každý pátek 19–24 hod. Saunový svět FKK non-stop.
Kur- & Freizeitbad GmbH
Albertus-Magnus-Straße 29
90547 Stein bei NürnbergPodrobný plán celého areálu.
360° snímek Wellenbadu zepředu.
360° snímek Wellenbadu zezadu.
360° snímek Therme

Příjezd k Palm Beach (Kristall Bäder) Stein/Nürnberg:
GPS: 49.40672713325602, 11.004237234592438


Zobrazit místo GERMANY na větší mapě
4.75