NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Na výlet za 600 naháči do Norska

Vložil Anonymní, 27. Únor 2014 - 0:01

Podle titulní fotky to vypadá na pěkně rozpustilý nuda kemp, kde si děti osedlávají své starostlivé rodiče. Zdání ale v tomto případě úplně klame, protože právě vcházíme do veřejného parku, do kterého se dostanete pěšky za necelou půlhodinku z centra Osla. Kdo už v Oslu byl, tak si jistě nenechal ujít návštěvu VIGELAND PARKU, označovaného taky jako Frogner Park. Potkáte tady přes 600 naháčů, některé i v nadživotní velikosti. Přes 20 let je tady denodenně vytvářel nejznámější norský sochař Gustav Vigeland (1869–1943), žák Auguste Rodina.


I na dnešní poměry je rozlehlost Vigelandova parku obrovská. Na 32 hektarech je rozmístěno přes 600 soch a reliéfů. Ústředním bodem je monolit – sedmnáctimetrový sloup vytvořený z 123 postav.

Na přelomu století nabídnul mladý velmi talentovaný sochař Gustav Vigeland městu Oslo vytvořit kašnu s obří mísou, kterou nese zespodu několik postav. Návrh se několik let probíral ze všech stran, Vigeland k němu stále připojoval další a další sochy, až tu byl rok 1921 a konečné schválení celého obřího projektu městem Oslo. Vigeland ho měl ale za povinnost věnovat Oslu.
Stalo se tak a on na tomto životním díle strávil přes 20 let práce.

Gustav VigelandGustav Vigeland Vstupní most s bronzovými sochami
Park začíná mostem, na kterém jsou bronzové sochy představující nejrůznější lidské scenérie. Radostně běžící kluci, maminka houpající dítě, asi každý si zapamatuje „Zuřícího kluka“. Inu Brusel má čurajícího chlapečka a Oslo má zase vztekajícího se chlapečka. To jen aby se to nepletlo.
Nutno ale dodat, že oselský klučík je mezi těmi 600 sochami jen malinký drobeček.Sedmnáctimetrový monolit – Od smrti k životu
Centrální sloup vytvořený ze 123 postav, které znázorňují odspodu zemřelé a postupně přecházejí v živé lidi a na úplném vršku monolitu jsou malé děti.
Na tento monolit existuje celá řada názorů. Vznikal už za 2. světové války, proto někomu může připomínat hromadný hrob, někomu utopené lidi ve studni a podobně. Nicméně děti nahoře jistě každému symbolizují nový život. Tento sloup byl dokončen v roce Vigelandova úmrtí a on sám se jeho odhalení už nedožil. Podle historických informací se odhalení v roce 1944 účastnilo na 180 000 lidí.

Vigeland Park OsloVigeland Park Oslo

Skandinavian NaturistSkandinavian Naturist Tomáš Sniegoň: televizní reportáž O demokratičnosti nahoty (ze seriálu Pohledy odjinud)

Interaktivní MAPA Google Osla a VIGELAND PARKU. Home Page VIGELAND PARKU.
Skandinavian Naturist Portal

Nejsevernější nuda plážNejsevernější nuda pláž Víte, že nejsevernější nuda pláž světa leží až za polárním kruhem a právě v Norsku?
Popis norských naturistů hovoří o „půlnočním slunci uprostřed léta“. I když se nám to možná nebude zdát, ale teplota v tomto kraji není až tak moc nízká – Počasí v krajském městě Bodø


Vaše cestovní kancelář, sauna, wellness, bazén, pláž na těchto stránkách?
NATURISTA.CZ a SAUŇÁCI.CZ vám nabízí možnost si ZDARMA vytvořit stranu jako například Sauna Fénix z Uherského Hradiště
K tomu vám nabízíme moderní prezentaci na těchto stránkách a aktivitách po celé ČR.
Dopředu dostanete veškeré statistiky, které vám férově prozradí, jakou intenzitou se budete zobrazovat. V případě PPC se zobrazujete zcela zdarma. Statistika po skončení vaší kampaně je vám samozřejmě vždy k dispozici.

Informace: info@saunaci.cz Podrobné info pro partnery
5