NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Naturismus na dvou koncích světa

Vložil JirkaRybka, 13. Duben 2008 - 19:54

Naše planeta bývala rozdělena na dvě poloviny, ani to ještě není tak dávno. Přestože ale železná opona padla, obě bývalé supervelmoci, Rusko a USA, zůstávají i dnes v mnoha ohledech jakýmisi protipóly. Pojďme si teď udělat malou sondu, jak se na obou koncích světa žije lidem pro nás blízkým – naturistům.

Podívejme se, co nám k tomu řekne z vlastní zkušenosti člověk skrývající se pod přezdívkou MadRussian, původem Rus, nyní žijící ve Spojených státech (originální text v angličtině):

"V matičce Rusi zažil nudismus po pádu Sovětského Svazu mohutný nástup, tedy přinejmenším v Petrohradu a Moskvě. Dostali jsme se tak daleko, že byla jedna z pláží na okraji Moskvy (Serebrjani Bor) oficiálně-neoficiálně prohlášena za částečně nudistickou. A jsou i další pláže kolem Moskvy, na březích stejnojmenné řeky, které jsou v letním horku moc příjemné. Chodila tam vždycky taková úžasná směs různých lidí, především mladí, protože pro starší generaci je pořád veřejná nahota příliš obscénní, než aby se na ni dokázali kolem sebe dívat. Nikdo ale příliš neprotestoval – snad jen trocha reptání stranou mezi keři.

Jak se to vyvinulo dál, to už říct nedokážu, protože jsem se v roce 1995 odstěhoval. Ale bezpečně vím, že je dnes v jižních oblastech Ruska přinejmenším jedno letní středisko, které je považováno za pravý nudistický ráj. Zkuste si někdy vyhledat město Koktebel…"

KoktebelKoktebelNa webu se skutečně dočteme o n-pláži v Koktebelu (Коктебель – originál rusky) – to místo leží na Krymu, ve skutečnosti tedy vlastně patří pod Ukrajinu. Je tam 700m n-pláže, kuriozně přerušené 500m textilního kempu, stovky lidí z Ukrajiny, ale také z Moskvy či Petrohradu. Dočítáme se mnoho podrobností o 10–15% podílu textilu, velkém horku, širokých možnostech stravování a turistiky v celém okolí, nebo třeba o tom, jak přímo po n-pláži neustále proudí prodejci pirožků, různých sladkostí, ryb, nebo třeba piva. Dozvídáme se o srpnových oslavách Dne Města, k nimž se i n-pláž připojuje formou malování na tělo, svátkem Neptuna a Venuše (o čemž je ostatně na jiných místech webu ke koupi řada videonahrávek), jsou i nekonkrétní zmínky o dalších n-lokalitách v okolí (Лисья бухта, Французский пляж). Jediné, o čem na dotyčné stránce není ani slovo, je ne/oficiálnost této pláže, takže bych si tipnul spíš asi neoficiální. Přesto to zjevně přímořská lokalita v našem slova smyslu je.

Web Ruské naturistické organizace Телорд jasně svědčí o tom, že naturismus na území Ruska víceméně funguje v podobném smyslu, na jaký jsme zvyklí u nás. Možná ne celoplošně, možná jen v některých modernějších oblastech, ale funguje. Na Krymu se dočteme ještě o pláži Тихий v Oděse (Одесса – originál rusky), v Moskvě mají n-plavání v 25m bazénu 3 hodiny týdně, i se saunou a další vybaveností.

A teď si zkusme poslechnout pár osobních postřehů, které náš známý MadRussian nasbíral na opačné straně Atlantiku:

"A teď ve Spojených Státech, hmm. Generace hippies nevyhnutelně zestárla, no – a jejich ideje se v mladší generaci jaksi neuchytily. Žiju v poměrně liberálním státě, dokonce jsem jednou byl na akci místního nudistického klubu, když si pronajali fitness. Byl jsem tam zaručeně nejmladší ze všech, na akci byli skoro samí muži, a celkově takový divný styl.

Jednou v létě jsem také navštívil nudistický kemp. V podstatě jsem tam našel stejnou skupinu starších lidí, jen s pár výjimkami – byla tam jedna skupina bližší mému věku, a trochu vyváženější poměr mužů a žen. Jenže bohužel, velká většina přítomných se zajímala především o swinging. Já nejsem žádný mravokárce, a nemyslím si, že by bylo možné sexualitu z nudismu zcela vymýtit – malá trocha je podle mého v pořádku. Ale když se všichni kolem vás zajímají akorát o to, jak se opít či zfetovat, a společně znovu-prožít staré časy Woodstocku, začíná to být vyloženě nezdravé.

Je tady pár pláží, které stojí za návštěvu, ale na některé z nich dopadají rány. Nahota tady nebyla nikdy „legální“, ale zákony nebyly nijak zvlášť vynucovány – až doteď. Dnes vídáme starosty a další přestavitele našich měst, jak v televizi říkají „Dobře, dříve byla nahota víceméně OK, ale teď už ne. Zkuste to, a půjdete za mříže s obviněním ze sexuálního obtěžování.“

Středem celého toho šílenství je stát Vermont, především malé bláznivé městečko Brattleboro. Nikdy jsem tam nebyl, ale vypadá jako pravý ráj nudistů, z toho co jsem o něm četl. Teď se tam pokusili postavit veřejnou nahotu mimo zákon, když se pár mladíků objevilo nahých na nějakém parkovišti. Pozor, ne že by „provozovali veřejně sex na parkovišti“, oni tam zkrátka jen byli. Ten zákaz byl skutečně schválen, a vydržel v platnosti přesně celých 7 dní, po kterých byl rázně zrušen. Takže to vypadá, že přinejmenším NĚJAKOU naději máme."

Zpráv o tom, co se dělo od léta 2006 v Brattleboro, starobylém městečku umělců, spisovatelů a hudebníků, nabízí internet nepřeberné množství: Článek Law of nature prevails in Vermont zmiňuje, že stát Vermont (na rozdíl od jiných) nahotu výslovně nezakazuje, a město Brattleboro ji dokonce nelikviduje ani žádnou vyhláškou. „Pokud jste prostě jen nazí na veřejnosti, a hledíte si svého, jste legální. Jsme poněkud jiní, než mnoho dalších míst“, říká tam představitel města Jerry Remillard. Toho využila parta teenagerů poflakujících se po parkovišti, když se začali spontánně slunit tam, kde právě byli. Věc se ale stala i trochu protestem: „Myslím, že většina obyvatel Vermontu chce nahotu,“ říká patnáctiletá Hannah Phillips, rychle však dodává, že ona se nesvlékla. „Lidé mají základní lidské právo být nazí, pokud chtějí.“ Mladí se radují, staří se pohoršují. „Ti muži byli všichni nazí, ženy nahoře bez. Potřeboval jsem tři drinky, než jsem se toho obrazu zbavil.“

Další článek Nude people in town center could prompt ban už přímo v názvu napovídá, že město uvažuje o zákazu formou vyhlášky. Argumenty padají z obou stran: „Parkoviště není noční klub. Je to prostě parkoviště. Co když to uvidí děti?“, a proti tomu zas „Nemáme žádný důvod uvažovat o zákazu nahoty, neporušuje naprosto žádná lidská práva.“ Dokonce i šéf místní policie, nemaje žádný právní předpis k prosazování, říká: „Jediným problémem je, že to některým lidem vadí, ale takové věci se stávaly vždycky.“

Demonstrující mládež v BrattleboroDemonstrující mládež v BrattleboroO rok později zmiňuje článek Nude visitors test Brattleboro's blind eye policy, že místní radnice o zákazu zatím stále jen uvažuje – zatímco publicita celé věci vzbudila obrovský zájem v celých Spojených Státech, a mnozí do Brattleboro přijíždějí právě za zdejší nevídanou n-svobodou, čímž atmosféra houstne. Jakýsi muž přijel až z Arizony, a nahý se na ulici připletl k jakési společenské akci. „V obchodě si nemůžete koupit žádný erotický magazín, dokud vám není 18, a přesto můžete chodit po ulici a vidět tam nahé lidi. Tady je něco špatně,“ ozývá se. Jakýsi Adhi Pilar, dvacetiletý pouliční hráč na saxofon, je uvězněn za „nemravné aktivity“, což některým připadá diskutabilní. O pár měsíců později zas přijíždí jistý 60-letý muž z Floridy podpořit místní svobodu, a je zatčen za pózování hraničící s exhibicionismem.

V létě 2007 se nakonec místní radnice rozhodla (hlasováním 3:2) nahotu nezakazovat, čímž padlo i předběžné omezení staré pár týdnů. Pokud dobře rozumíte mluvené angličtině, můžete si k tomu poslechnout zvukovou nahrávku Vote Keeps Public Nudity Legal in Vermont Town. Avšak nejásejme, už v prosinci nacházíme naopak na webu petici za zrušení zákazu, v té době již platného. Náš přítel MadRussian sice říká, že poměrně brzy opět padl, ale věříte po tom všem, že je to definitivní? Mně už se ani nechtělo dál číst to věčné Americké hašteření :-/

V celku z tohoto případu asi vyplývá především to, že přístup k nahotě je v USA rozporuplný, a na některých místech i velmi různý, avšak vcelku je to spíše jakýsi boj, na jehož třecích plochách se urodí i dost extrémů. Řekl bych, že tam lidé musí být ze všech těch zákazů a protichůdných hnutí pěkně zmatení, místo aby si prostě jen v pohodě lehli na pláž… V tomto srovnání je na tom tedy nakonec asi Rusko docela dobře, navzdory vší ostatní bídě, s kterou se ta země potýká.
0