NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Naturismus na Jadranu

Vložil Olda, 30. Září 2019 - 17:37

Můj příspěvek k naturistickým kempům na Jadranu. Často slyším, jak je Chorvatsko naturismu země zaslíbená, ale to může říct jen zarytý optimista, který nechce vidět realitu. Skutečnost je bohužel dle mých zkušeností jiná. Počet naturistických center se snižuje, některá N centra se přeměnila na textilní destinace, a žádné nové N centrum za posledních 20 let nevzniklo. Chci porovnat nudistická ubytovací centra v roce 2000 a v roce 2019. Seřazeno od Slovinské hranice, tedy od severu k jihu.
2000 2019 Camping Kanegra Naturistický kemp, Beze změn (nebyl jsem) Naturist Resort Solaris, Tar Naturistický kemp, Beze změn (byl jsem 2017) Naturist Camping Ulika Naturistický kemp, Beze změn (byl jsem 2017)
(Spolu s Valaltou nejméně zaneřáděný textilem, (lépe řečeno textiláky).) Naturist Camping Istra Naturistický kemp Zmenšený na
úkor textilního resortu Funtana (byl jsem 2016)
Zrušen 2019, nyní textilní kemp. textilní kemp. Naturist Parc Koversada Naturistický kemp Zmenšený o
cca 20 ha na úkor textilního
campu Porto Sole a resortu Petalon (byl jsem 2016)
na Koversadě kupodivu také hodně textiláků. Valalta Naturist Camp Naturistický kemp Zmenšený na
úkor textilního campu Val Saline (byl jsem 2016)
Monsena Naturistický kemp Zrušen 2005,
nyní textil Amarin, (byl jsem 2002,2003) Polari Textilní + FKK kemp Většinově
textil, menší část FKK, asi jedna čtvrtina.
Byl jsem 2019. V N-části hodně textiláků
ubytovaných, spousta textiláků sem chodí na
procházku, venčit psy, nebo projíždějí na kolech.
Polari jako N- kemp nedoporučuji, Za mě a za
manželku – Polari už nikdy!!!
Kromě výše uvedených FKK center na Istrii není dále na jih na chorvatském pobřeží Jadranu už ani jeden jediný naturistický kemp! Jeden existoval: Naturist camp Miran, Pirovac Zrušen 2005, nyní textilní. Ještě dále na jih v Černé hoře je až u Albánských hranic kemp FKK Ada Bojana. (byl jsem 2012). Tento původně čistě naturistický kemp je od roku 2009 stále více navštěvován textiláky. Ti jsou dvojího druhu:

1. Lidé, které sem navážejí různé cestovky, (v nabídce to má kde kdo), nalákají je na příznivou cenu, aniž jim pořádně vysvětlí, že se jedná o naturistickou lokalitu. Až na místě návštěvníci zjistí, kde to vlastně jsou, a mnozí se hlasitě diví, jak to, že se tu ti naháči tak roztahují! 2. Lidé, kteří sem přicházejí zejména o víkendech, zaplatí u brány vstupné, přijdou k moři, a tady se diví i ušima, že jsou na N pláži. Kvůli oběma těmto skupinám už je nuda pláž zkrácena, v podstatě okleštěná z obou stran. Na severozápadním okraji je rákosovým plůtkem od N pláže oddělena textilní pláž, dlouhá cca 200 m, která se táhne až k ústí ramene řeky Bojany, což je nejhezčí část pláže, kde je mělčina, po které se dá jít asi 100 metrů od břehu na jakémsi rozhraní mezi řekou a mořem. Na jihovýchodním konci N pláže je cedule „Konec hlídané pláže“. To si textiláci vykládají jako „Konec nuda pláže“ a za cedulí už je jich plno. Naturisté tak de facto nemají přístup k západnímu konci pláže u ústí ramene řeky Bojany, ani k hlavnímu toku řeky, který tvoří hranici mezi Černou Horou a Albánií. Je pochopitelně, že naturisté se procházejí až k oběma ramenům řeky, provázeni škaredými pohledy a mnohdy nechutnými poznámkami textiláků. Dokud tu textiláci nebyli, musel to být pravý naturistický ráj. Teď už tomu ale tak není, a situace je rok od roku horší, což mám potvrzeno od známých, kteří sem pravidelně jezdí už dvacet let. FKK kempy na ostrovech, opět bráno od severu k jihu. Ostrov Krk Kemp Bunculuka – v posledních letech zamořen textiláky, zejména přicházejícími zvenčí,
za vstupné. (byl jsem 2004, 2018) Kemp Konobe – ten se drží. (byl jsem 2004, 2007, 2018) Kemp Politin – zrušen, nyní textilní kemp Krk (byl jsem 2004, 2007) Ostrov Cres Kemp Bldarin – funguje. Jedna čtvrtina textilní, tři čtvrtiny FKK. (nebyl jsem),
chystáme se příští rok. Kemp Kovačine – funguje. Většinově textilní, malá část FKK, nebyl jsem. Ostrov Pag Kemp Straško – býval částečně FKK, (větší část textilní).
Zrušen. Od roku 2010 už jenom textilní)
(byl jsem 2005).
Ostrov Pašman
Kemp Sovinje – funguje, ale je malý, stísněný (byl jsem 2005, 2006 a 2015)
Ostrov Hvar
Kemp Vrboska – funguje (nebyl jsem)
Kemp Mlaska – funguje, nebyl jsem
Co se týká nudistických pláží na Jadranu, situace je podobná. Jsou stále častěji zamořovány textiláky. Osobní zkušenosti s N plážemi nemám, protože je nevyhledávám. Navštívil jsem pouze jednu v roce 2015. Téměř naproti ostrova Pašman jsme byli člunem na N pláži, západně od Pakoštane. Je hezká v pěkné zátoce pod krásnými borovicemi. Bylo tam na dvou stech metrech asi jen padesát lidí, čili téměř prázdno, pohodička, klid. O dvě stě metrů dál na druhé straně zátoky na textilní pláži byl kravál jak na pouti a narváno, hlava na hlavě. Šli jsme si tam s manželkou koupit zmrzlinu, a na vlastní oči se přesvědčit, proč se tam těm textilákům tak líbí. Nezjistili jsme to, a nepochopili jsme, co je tam drží. Byli jsme rádi, když jsme se vrátili zpátky na nudu, a byli zase mezi svými. Jsme naturisty už od roku 1983 a situace v naturismu nás příliš netěší. Letos jsme navštívili druhou nudistickou pláž (mimo kempy), a to proslavenou swinger pláž Sveti križ u Rovinje. Navštívili jsme ji ze zvědavosti, jak to tam skutečně chodí, protože na netu je několik, dost protichůdných informací, a nejlepší je přesvědčit se na vlastní oči. To co jsme tam viděli, by bylo na samostatné delší povídání, ale zřejmě nepublikovatelné.
Takže tak to vidím já, a co vy?

Olda

0
 
-

Jen pár poznámek k naturistickým lokalitám v Chorvatsku.

Vložil natur, 1. Říjen 2019 - 10:46
Obrázek uživatele natur

Nejprve obecně – již řadu let, a nejen zde, uvádím, že v Chorvatsku žije silně nábožensky založená křesťanská komunita. Naturisti jim nečiní žádnou radost, pokud je tolerují, pak především z finančních, tj. obchodních důvodů. S tím jak tam „najíždí“ stále více a více „textiláků“, tak v pohodě omezují naturistické možnosti. Navíc v této zemi probíhala a probíhá privatizace, tj. výprodej majetku do zahraničí. Je zcela obvyklé, že zahraniční investor zakoupí hotel/resort a během pár měsíců jej renovuje na min. 4* (tzn. cena letí nahoru) a v zápětí prodá ubytovací kapacitu některé z velkých západních cestovek na několik let dopředu.

A nyní konkrétně. Faktem je, že v některých z uváděných kempů na Istrii , tedy z těch co do této doby ještě přežily, dochází i k navyšování ubytovacích kapacit, zejména budováním „mobilhomových vesniček“. Vidět je to zejména ve Valaltě. Tam došlo i k podstatnému navýšení kvality služeb, jak ubytovacích (rekonstrukce, nové mobilhomy), tak stravovacích a zážitkových. Taky je o tento resort tak velký zájem, že je nutno si pobyt rezervovat dlouho dopředu. Kemp Vrboska funguje, často okolo něho plujeme s jachtou Silva, u kempu Mlaska i občas kotvíme na koupání (je zde písečné dno). FKK-část činí asi třetinu/čtvrtinu celkové rozlohy, opticky je nedokonale oddělen od „textiláků“. Tento pěkný kemp znehodnocují každodenní „nájezdy“ koupání chtivých turistů z Makarské riviery, kde už pro není místo u moře a tak využívají mnoha nabídek lodních výletů do Mlasky. K Ada Bojana – ano, tuto lokalitu prodává řada „textiláckých“ CK a na to, že se jedná o naturistickou lokalitu upozorňují velice skrytě a malými písmeny. Ale FKK-pláž funguje bezproblémově, plavčíci pečlivě střeží vchody na ní a pokyn „STOP nebo plavky dolů“ je nekompromisní. Na druhou stranu – nebýt těchto „textiláků“, není už ani FKK Ada Bojana. Naturisté bohužel nedokáží kapacitu této destinace naplnit. Situaci v resortu navíc ještě komplikuje stav permanentní nejistoty. Celá oblast „Velké pláže“, vč. ostrova v deltě řeky Bojany byla prodána jistému konsorciu, které postupně renovuje jednotlivé objekty (samozřejmě na 4* a 5*) a zaměřuje se na zcela novou klientelu. Naštěstí začali od města Ulcinj, kdy dojde na Adu Bojanu – ???. A tak se tam žije z roku na rok. A čeká se co dál. A v neposlední řadě – v této oblasti Černé Hory převažuje obyvatelstvo muslimského vyznání. Takže existence naturistického prostoru je zde v podstatě takovým malým zázrakem. ing. Hájek

 
-

FKK Ada Bojana vznikla ještě

Vložil M.Dr., 1. Říjen 2019 - 20:35

FKK Ada Bojana vznikla ještě za socialistické Jugoslávie, někde jsem četl, že právě natruc zdejší muslimské komunitě. Vzhledem k tomu, jak se komunisté stavěli k náboženství, tomu docela věřím.

My jsme tam byli před šesti lety, tehdy byla textilní pláž jen na relativně malém kousku u ústí pravého ramene řeky Bojany, dále dostatečně velká udržovaná a plavčíky pečlivě střežená FKK pláž a za restaurací Maestral až k albánské hranici smíšená pláž s drtivou převahou naháčů, takže nebyl problém s nahatými procházkami až k hranici. Nevraživost textiláků jsme tenkrát nezaznamenali, ale na jejich pláž jsme nechodili. Mezi bungalovy jsme bez problémů chodili nazí stejně jako mnoho dalších lidí.

 
-

Jugoslávie měla k socialismu

Vložil natur, 3. Říjen 2019 - 9:40
Obrázek uživatele natur

Myslím si, že Jugoslávie měla k socialismu dost daleko, jezdil jsem tam zhruba od roku 1969 a prožil tam postupně týdny a měsíce života. A o tom, že k tomu komunismu a socialismu moc netíhla, svědčí i to, že do Jugoslávie se mohlo od nás cestovat pouze na výjezdní doložku, tak jako do všech zemí mimo socialistický blok. Pokud tam byl s FKK nějaký naschvál, pak spíš bych tipoval národnostní a náboženský aspekt. V Černé Hoře převážnou část řídících funkcí zastávali Srbové, v cestovním ruchu v podstatě téměř stoprocentně. Ale to už je hodně dávná historie – a navíc válka vše změnila.

Ta občasná nevraživost mezi naháči a textiláky se odehrávala zejména z důvodu špatné informovanosti klientů textiláckých cestovek – kam vlastně jedou, co to je to FKK. Tak to je, když se kupuje dovolená výhradně podle ceny, a ta v Ada Bojaně byla skutečně velmi nízká (komplex je 2*, na konci světa, nedostatečně využitá kapacita, …). Také k těmto problémům v několika minulých letech vydatně přispívala delegátka jedné z velkých českých textiláckých cestovek svými nejapnými řečmi (mám osobní zkušenosti, něco jsem já nebo naši klienti odposlechli a měl jsem s ní kvůli to,u i řadu konfliktů při svém pobytu v Adě) – loni a letos tam byl již staronový a solidní delegát a soužití obou komunit vypadalo mnohem lépe. Jinak popis života na celé dlouhé pláži odpovídá realitě. A pokud se někomu zdá, že textilácká pláž je hezčí – je na ní znát silnější vliv přitékající a hlavně studenější říční vody. V každém případě by bylo škoda o tuto lokalitu přijít. Je to v podstatě, vedle Korsiky, jediná významná a našimi naturisty hojně využívaná FKK-lokalita u písečné pláže. Pláže v pevninské Francii a ve Španělsku tak moc navštěvovány nejsou – i když je to možná škoda, jedná se o pěkné naturistické lokality se zajímavým okolím (Pyreneje, Andalusie, …). ing. Hájek

 
-

komentár

Vložil sunico, 29. Říjen 2019 - 18:52
Obrázek uživatele sunico

Rada by som pridala nielen komentár, ale aj celý článok, možno blog. Som začiatočníčka čo sa tohto týka, potrebujem najlepšie od admina pomoc. Ozvete sa mi? Sonja

 
-

Re: komentár

Vložil M.Dr., 29. Říjen 2019 - 18:58

Nie som admin, ale poradím: V menu vľavo je voľba „Vložit nový příspěvek“, po kliknutí na ňu sa objaví táto stránka: http://naturista.cz/drupal/node/add

Tam vidíš rôzne možnosti vkladania príspevkov s krátkym popisom. Myslím, že je to dosť zrozumiteľné, aj ja som sa v tom dokázal vyznať [Vyplazený jazyk]

 
-

Jak vložit nový příspěvek

Vložil admin, 29. Říjen 2019 - 21:29

Formátování nemusíte extra řešit, pouze odstavce se oddělují stylem 2× ENTER

vlozit-novy-prispevekvlozit-novy-prispevek
 
-

Gradac

Vložil peca, 2. Listopad 2020 - 5:56

Dobrý den, nevíte náhodou někdo zda stále funguje neoficiální nuda pláž mezi městečky Gradac a Brist v Chorvatsku? Byli jsme tam asi 4×, naposled před 5 lety a příští rok bychom se tam, pokud COVID dovolí, opět vrátili, jenže již tehdy nás naháče textiláci stále více vytlačovali. Děkuji peca