NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Naturismus nebo naturalismus?

Vložil Anonymní, 25. Prosinec 2007 - 21:45

NaturismusNaturismus NaturalismusNaturalismus Mnohdy je až legrační, jak se tyto dva pojmy zaměňují. Přitom jde o zcela odlišné názorové směry. Řekl bych přímo protikladné. Myslím, že zásadním rozdílem těchto stylů je, čím oni sami chtějí být. Pro ty, kteří nebudou mít tu trpělivost číst dále malé shrnutí: Naturismus záměrně voní lesem a mořem, naturalismus záměrně smrdí až na dvůr.


NaturismusNaturismus Z čeho vznikl naturismus? Jsou všechny přírodní národy naturisti?
Myslím, že příslušník přírodního národa v Africe neřeší, jestli je naturista nebo textilák. On ráno vstane, zabubnuje si, sebere nějaké bobule, v poledne si zase zabubnuje, odpoledne nějaký ten banán, popere se s příslušníkem sousedního kmene, večer udělá ohýnek, zabubnuje a jde spát. K dispozici má obřezanou ženu, která je pro něj mašinou na dělání dětí a večeře. Nevím, jestli by cílem Evropana byl takový životní styl. Skutečnost ukazuje, že asi ne.
Zatímco životní styl přírodního Afričana se po staletí nemění, Evropan prochází neustálým vývojem, ovlivňováním ze všech stran. A taky spoustou nánosů všelijakých ideologií. Náboženství člověka zahalují a moc si s vysvětlováním nedělají starosti – nahota je hříšná, tak budete mít trenky. Trochu takové vylévání vaničky i s dítětem. Že může být nahota nejen hříšná, ale i obyčejná, úsměvná, přirozená, srandovní, slušná, úhledná, rozpustilá i ohleduplná, to už mravokárce moc nezajímá.
Evropan si na rozdíl od Křováka umí udělat hrozně moc dobrou svíčkovou, přes den prodává počítače,… a taky si umí užít nahoty. To Křovák moc neumí.
Život bělocha je nepoměrně pestřejší a zajímavější. Svoje přechodné uvěznění v kancelářích a panelácích si kompenzuje porůznu, třeba naturismem. Chce se stát tak trochu Křovákem, ale jen na chvilku, protože by ho to moc dlouho nebavilo. Naturismus je životní styl, který bělochovi zamezuje zabetonování jeho mozku nejrůznějšími dráty, tramvajemi, LCD monitory a MPtrojkami.

 

NaturalismusNaturalismus NaturalismusNaturalismus Naturalismus popisuje humus. Tedy ne ten potřebný pro zahrádku, ale degradující lidství. Naturalismus je jakýmsi podstupínkem realismu. Po ušlechtilých dobách renesance, baroka a klasicismu přišel (s nástupem kapitalismu) realismus. A ten ještě někomu nestačil, tak vymyslel naturalismus. Naturalističtí autoři se vyžívají v detailních popisech lidské břečky, opilcovy opice, příbězích lidí z okraje společnosti. Naturalismus se podobně jako naturismus snaží člověka obnažit, ale v jeho fyziologické podstatě – člověk je směřován svými pudy, nikoli rozumem. V tom mi naturalismus připadá velmi dekadentní. Dnes všichni vidíme, že kdo chce zaujmout, tak vybalí na veřejnost naturalistické pojetí člověka, autohavárie, požáru, … lidské bídy. Více o naturalismu.
 

Mnozí odpůrci naturismu říkají: „Naturisti chtějí návrat k přírodě? Tak proč nezruší vlaky a v práci se nevykadí doprostřed kanceláře?“. Naturista jim s klidem řekne, že to by bylo na jeho styl příliš naturalistické. Naturismus je odpočinek od civilizace a voní lesem a mořem. Naturalismus je slepá ulička úpadku.

Naturalističtí autoři: Emil Zola, Guy de Maupassant, Fjodor Michajlovič Dostojevskij, podrobnosti

3
 
-

Skvělý nápad a malé zastání

Vložil Alcyone (bez ověření), 26. Prosinec 2007 - 0:00
To je opravdu skvělý nápad, myslím, že mnoho lidí si to skutečně plete. Je to zajímavý článek, jen pozor na ty ostře nabroušené hroty tužek [Spiklenec] .


Naturalismus v sobě má i takové krásy a takový úhel pohledu, který nabízí třeba Mark Twain s jeho Princem a chuďasem, Dobrodružstvím Toma Sawyera a Huckelberryho Finna, s jeho úžasnou a nenapodobitelnou Milionovou bankovkou. Patří sem také Sir Arthur Conan Doyle a nositel Nobelovy ceny Rudyard Kipling.

Stejně jako se dozajista mýlí ti, co všechny Naturisty hází do jednoho pytle, oslovujíc je exhibionisty, voyaery a v tom horším případě zvrhlíky, tak stejně tak je to i s pohledem na cokoli, co nás obklopuje.

To je jedno tiché zastání se Naturalismu v jeho trochu jiných podobách. [Úsměv]

Oba směry mají základ ve slově Natura a skutečně mají něco společného. Odkládají masky a umělá vylepšení.

 
-

Naturisti nechtějí naturalismus

Vložil zurek (bez ověření), 26. Prosinec 2007 - 10:45

Princ a chuďas fakt splňují kritéria naturalismu – popisuje osoby, které jsou vytvářeny svým okolím a jsou jím i drceny. Nemají schopnost se z tlaku okolní společnosti nijak vymanit.
Dobrodružství Huckleberryho Finna by u naturistů asi neprošlo [Úsměv] . Kniha byla v době vydání zakázána kvůli „nevkusnému tématu“ a „sprostému, primitivnímu jazyku, v němž je vyvedena“. Takže počítám i naturisti by ji neodsouhlasili. Tady stačí napsat, že čert má ocas a Mikuláš je v požehnaném stavu a už je oheň na střeše [Smích] .
Jinak ale teď jde už o nesrovnatelné. My naturismus propagujeme – tzn. ukazujeme ho v pokud možno světlých barvách, přístupných každému. Naturalismus má za úkol ukazovat bez obalu vše tak, jak je. Žádné vysvětlování a propagace. Nesnaží se dělat svět lepším.
Když vezmeme dnešní uvěznění v panelácích a kancelářích, tak naturalismus by ho popisoval jako houf lidí uzavřených mezi 4 unifikovanými stěnami, polehávající u televize, přežívající v „teple ústředního topení“. Naturismus by nejspíš našel v blízkosti nějaký park, jezírko, zeleň až dobytu, přírodu povzbuzující.

 
-

Pojmy naturismus, nudismus, naturalismus

Vložil Pohodička (bez ověření), 26. Prosinec 2007 - 11:51

Moji milí, máme jednak zmatek v pojmech, pak také jsme si zvykli sami sebe chválit a druhé krizitizovat. Kdysi jsem pochopil, že žádný člověk, ba ani pes nebo kůň si o sobě nemyslí nic ponižujícího a od té doby nikoho neurážím, ani ve svých myšlenkách. Pak jsem poznal, že kterýkoli názorový směr sám sebe chváli a mezi souvěrci panuje shoda a láska. Od té doby si hledím svého štěstí a vůči všem ostatním se snažím být zdvořilý. A pokud jde o pojmy, pak bych pro naši radost z nahoty vyhradil pojem nudismus a za naturismus bych pojal schopnost žít v přírodě. Považte, že kdysi bylo možné v přírodě trvale žít, pít vodu z řeky a lovit zvěř. No a pokud naturalismus popisuje bez závoje lidský život, pak ani naturalismus nelze odmítat, spíše zkoumat příčiny úpadkového lidského životního stylu.

Pohodička – filozof a naturista MEDY.CZ

 
-

naturalismus - humus ?

Vložil PetrK, 26. Prosinec 2007 - 13:16

Proboha lidi, zamyslete se nad tím, než o něčem vyřknete definitivní soud. Označit umělecký směr za humus je prostě vrcholem netolerance a naprostého ignorantství!
Naturisty spousta lidí označuje za úchyly hodné zavržení v pekelném ohni. A my se snažíme apelovat na toleranci, vstřícnost a pochopení. A snažíme se této nálepky všemožně zbavit. Tak bychom se měli podobně vyjadřovat i o jiných názorech. Označit naturalismus za humus je prostě humus… Naturalismus je pravidelnou součástí vývoje umění. Ale to je asi těžké vysvětlit, někomu kdo opěvuje: „ušlechtilých dobách renesance, baroka a klasiky“. Mimochodem co to je za styl ta „klasika“?? Vývoj naštěstí neskončil v 18.století ani v naturistické době kamenné. Ale máme dneska elektřinu a internet a můžem tu vést tyto debaty o ničem.

Petr [Ďáblík]

p.s.: je mi velmi líto, že pan Ivoš Žurek zjevně vůbec nepochopil, proč se nemá psát o čertovy že má dva ocasy, jeden větší než druhý a mikulášovo poprsí označit za mlékárny…
zde najdete onen text, který pan Ivoš Žurek napasal
zde najdete můj komentář proč si myslím, že to není vhodné

hezké čtení…

 
-

Převzatá definice naturalismu

Vložil zurek (bez ověření), 26. Prosinec 2007 - 14:14

Ono to Petře zase úplně všechno z mé hlavy není, tady je definice naturalismu podle Wikipedie:

**Naturalistické spisovatele láká pesimismus – lidská bída, smrt i stáří. Podle nich není dobré vytvářet realitu ze snů, vyšší cíle jsou pro ně jen klamnou iluzí. Jako lepší způsob bytí berou uvědomnění v pravou realitu. Naturalismus dává velký důraz na detailní popis prostředí i situací (například detailní líčení deliria v Zabijákovi) a narozdíl od realismu, ve kterém hlavní postavu představuje průměrný člověk, naturalismus využívá něčím výjimečné osoby (takzvaně „nejbídnější z bídáků“), stojící buďto na okraji společnosti, nebo na jejím vrcholu (Rusko). Hlavní postavy jsou určitým způsobem zvláštní, poznamenané, vyřazené. Trpí fyzickou nebo psychickou narušeností.

Snaží se dokázat, že člověk je tvor, který je řízen společností. Cílem je obnažit člověka ve fyziologické podstatě (jako bytost řídící se pudy – ne mozkem).

Naturalismus souvisí s determinismem. Ten vylučuje úlohu vůle, nebo výchovy člověka na svůj osud. Člověk je předurčen prostředím a vrozenými vlastnosmi ( jsou dědičné).

Naturalistické romány se vyznačují odlidštěním. Autor nevstupuje do děje nezasahuje. Nechává je vyvíjet, přesně tak, jak by se udály.**

Naturalismus jako popis odlištění není ignorance, to je prostě fakt.


PetrK: nemám nic proti citaci z encyklopedie sloužící k odlišení pojmů, které se obzvlášť některým médiím pletou. Ale vadí mi ultimativní odsouzení něčeho jen proto, že o tom nevím dost a neznám souvislosti. Tento umělecký směr přinesl nový a neotřelý pohled na lidskou společnost, která se tehdy vyrovnával se značně brutální změnou společenského uspořádání. Dokázala pojmenovat některé věci přímo a značně rozevřít tehdejší značně úzké umělecké mantinely. O tom, že se tato cesta může jevit z dnešního pohledu jako nešťastná je věc druhá… Myslím, že prosté opsání pojmů bez dalšího „vtipného“ komentáře by zcela postačovalo.
A navíc při vysvětlování zmatených pojmů pomotat význam pojmů dalších (mám na mysli „klasika“, která rozhodně není samostatným uměleckým směrem) je velmi nešťastné…


Žurek: Za pojem „klasika“ se omlouvám, opravil jsem ho na „klasicismus“. Klasika je používáno mezi muzikanty, tak jsem to nedomyslel. Suchopárné články bez komentářů by asi byly k ničemu. Za poslední roky už máme vypozorováno, že stručně popisné články mají mizivou návštěvnost. Teď se vlny aspoň trochu zavlnily. Jinak by Naturista pospával zimním spánkem a to by mě dojalo. Nakonec, každý tady může napsat příspěvek podle libosti a může si vyzkoušet jeho oblíbenost na vlastní kůži.
Petře, moc se v tom šťouráš, spíš bys měl uvést svůj pohled na naturismus a naturalismus. To je tématem článku. Ostatní je jen nepodstatné slovíčkaření.

 
-

Pojmy

Vložil misak, 26. Prosinec 2007 - 21:09

Také jsem názoru, že ‚nudismus‘ je přiléhavější – nudismus.cz: „…hnutí propagace nahoty a její praktikování. Slovo má základ v latinském ‚nudo‘, což znamená nahý…“
Z pojmu naturismus na mě vykukuje stud za kdysi vysmívané hnutí (Četník ze Saint-Tropez) nebo alibismus – jako že není důležitá nahota, ale příroda – to je nesmysl, bazén nebo aquapark moc přírodní nejsou, a i když pískovna je lepší, podstatné je nemáčet se v textilu. Jinak bych se v tom moc nehrabal, komu to není jasné, ať si to vygůgluje, na ten článek mi připadá škoda času i na čtení, natož na psaní.
Petře, ten Mikuláš Ti ale leží v žaludku! Ale až na to ypsilon (sori [Úsměv] ) s Tebou souhlasím. Mám dojem, že se tu děje něco nezdravého – podruhé takový zásah z jednoho pera.

 
-

... a ještě k tomu nudismus

Vložil zurek (bez ověření), 27. Prosinec 2007 - 0:39

Tady nešlo o to jestli nudismus nebo něco, ale že se často slyšívá pojem naturalismus a myslí se naturismus. Slovo naturismus vypustit nemůžeme, protože je už zakořeněné. Má taky svůj základ ve zdravém životním stylu a ochraně přírody. Nudismus má základ v pouhé nahotě. To, že je většina naháčů jenom nudisty neznamená, že tady nebudeme propagovat naturismus. Aquaparky přírodní nejsou, ale v zimě lidi na led plavat nedostanete. V AP je i sauna, která je zdravá a i ty největší lenochody trochu rozhýbá.
Asi bysme byli dost nanic server, kdybychom návštěvníkům radili, aby si požadované otázky vygůglovali. To bychom tady taky mohli radit, aby si lidi zadali do vyhledávače Máchovo jezero Borný a tam, že se jim objeví FKK pláž. Naturista je dnes už místo, kde se najde opravdu spousta informací a taky spousta médií od nás přebírá. Nakonec i ten srandovní umrlý Nudismus.cz se zmohl jen na to, aby Borkovi Tichému uzmul jeho dílo a strčil si ho do svého rámu.
O zdraví Naturisty dnes už určitě nikdo nepochybuje. Po letech je zatím stále na vzestupu, o čemž svědčí i soupající návštěvnost. Je tady neustále množství informací, diskuze jsou živé. Tak jak to na živém webu má být. Jinak jsme si to ani na začátku jeho existence nepřáli.

Ještě jeden úryvek o naturalismu, tentokrát z Čech:
Typický představitel naturalismu v Čechách je J.K.Šlejhar. V jeho románu „Kuře Melancholik“ se odehrává v poměrně drsné společnosti na venkově. Jsme zde svědky jakési „darwinovské teorie“, že přežívá silnější jedinec. Lidé jsou tedy rozděleni na ty slabší a na ty silnější, v příběhu se líčí, jak silnější jedinci krutě vybíjejí ty slabší. Postava nemocného chlapce, který je šikanován vlastní rodinou, má paralelu ve světě zvířat… v malém, fyzicky indisponovaném, matkou zavrženém kuřeti. Vpostatě jsou zde oba odsouzeni na smrt.

Opravdu nevím, jak bych jinak nazval styl, který popisuje naturalismus – než humus.

 
-

O.K.

Vložil misak, 27. Prosinec 2007 - 11:23

To už je lepší. (I když zrovna na Borném mi Google tu nuda pláž našel [Smích] ) A ‚bychom‘ [Spiklenec]

 
-

Slovenský naturizmus v literatúre

Vložil naturistaSK, 27. Prosinec 2007 - 11:57

Naturizmus je prúd slovenskej prózy v 30. a začiatkom 40. rokov 20. storočia… Celý referát je na stránke: http://referaty.atlas.sk/…y-naturizmus.

Ešte na jeden fakt by som rád upozornil, nepleťme si „dojem, pojem a průjem“

Nechajme literatúru literatúrou a venujme sa naturizmu :-)

S pozdravom Zdeno

 
-

Literatúra.

Vložil Vince (bez ověření), 27. Prosinec 2007 - 16:38

Zaújmavá je to téma. No napriek tomu pripájam sa k Zdenovi. A nechajme stranou nielen literatúru, ale aj ideológie. Žijem v náboženskom sbore veriacich, prečo nanucovať niečo niekomu? S fanatikmi čo bez lásky, skôr s nenávisťou bojujú proti nahote, ani ja nesúhlasím. V tom sa zhodneme. Ale ani bojom proti plavkám by som nechcel stráviť svoj život. Všetko záleží len na nás ako sa kto rozhodne. Na toto téma som sa neraz bavil. Podľa mňa ten odmietavý postoj voči nahote neni úprimný, tých ľudí to núti stále otvárať si zadné vrátka pri návštevách u lekára, a pri ďalších podobných príležitostiach. A pretvárka je práve to, čoho sa snažím vyhýbať.

 
-

Jako obvykle

Vložil Shpalek (bez ověření), 27. Prosinec 2007 - 23:24

Tady už je skoro pravidlem, že někdo napíše (odlehčený) text, okamžitě ho za něj někdo jiny sepsuje a vzápětí se rozpoutá ohnivá diskuse hlavně o detailech, zatímco smysl původního textu kamsi zmizí. Pánové, ve vší úctě, přemýšlejte trochu, než začnete rozhořčeně mlátit do klávesnice. Shpalek. PS. A přeji pěkný nový rok. :-)

 
-

můj pohled na -ismus

Vložil PetrK, 28. Prosinec 2007 - 14:27

Na přání kolegy Žurka vám přináším malou úvahu nad pojmy omílanými v této diskuzi. Doufám, že tím nikoho úplně nešokuji a nedojdu zatracení v očích naší ctěné naturistické veřejnosti… [Úsměv]

naturismus – typická ukázka nihilistických romantických představ postmoderní euro-americké civilizace o takzvaném „návratu k přírodě“. Je to nesmysl, v přírodě bychom bez výdobytků techniky nepřežili ani 24 hodin. Ano bez spacáku, stanu, zapalovače, repelentu, Zyrtecu, špekáčků a konzerv zakoupených v hypermaketu, balené vody, opalovacího krému, toaletního papíru, zubního kartáčku a dalšího milionu (pro původního obyvatele Nové guineje žijící na úrovni doby kamenné a žijícího skutečně v souladu s přírodou) zcela zbytečných věcí bych alespoň já osobně nepřežil ve zdraví ani těch 24 hodin v přírodě. Tak jakýpak skutečný návrat k přírodě? Je to sice hezká romantická představa, ale podle mého názoru prostě nefunguje… 

nudismus – příjemný způsob trávení volného času nejen u vody. Prakticky se neliší od běžného standardu. Jediný rozdíl je v množství oblečení.

naturalismus – někteří redaktoři, většinou bulvárních médií, chybně zaměňují za naturismus (viz výše) – umělecký směr, který se snažil nově popsat svou dobu vymknutou z kloubů. K tomu používal klasicistní postupy uvažování (viz konec textu) Po stoletích stabilizovaného feudálního zřízení se najednou po obyvatelech vyžadovala odpovědnost za vlastní život. Ano přineslo to svobodu jednotlivci, který už nebyl vázán na svůj kus země, který ho v pohodě uživil. Své výpěstky už neodevzdával přímo vrchnosti, ale dostal za ně peníze a možnost utratit je za cokoliv (lepší vzdělání, odstěhovat se do města za prací, otevřít si vlastní podnik…). A bohužel občas s nimi nenaložil zcela dobře ve svůj prospěch. Navíc se rozhořela na plné obrátky průmyslová revoluce se všemi jejími negativy. A neštěstí popisovaná v naturalistických románech byla na světě. My už jsem v Evropě tuto dobu překonali a žijeme si celkem spokojeně, otázkou je jak dlouho… V jiných částech světa, například v Číně, momentálně probíhá něco podobného. Nebo si myslíte že věci made in China vznikají v nějakých skvělých světlých čistých továrnách v 8mi hodinové pracovní době a důchodovým pojištěním? NE! To jsou normální Evropské manufaktury 19.století. I proto je naturalismus důležitý a dodnes nám může něco říct! Způsob uvažování naturalistických spisovatelů vycházel zcela z uvažování doby Klasicismu, která se snažila vše racionálně popsat a spočítat, zbavit se emocí a povýšit techniku, vědu a pokrok na místo boha…koneckonců Marxe a Engelse všichni známe…

Pokud se v některé části svého textu mýlím, nebo vycházím ze špatných historických znalostí, pak se omlouvám a rád se dozvím jak to bylo doopravdy.

Petr [Vyplazený jazyk]
nudistické plavání v Praze

 
-

naturismus

Vložil ald (bez ověření), 28. Prosinec 2007 - 18:21

Mily PetreK – nudisto

Naturismus je o tom cim clovek jako cista soucast prirody ve skutecnosti je. O schopnosti divat se na svet kolem sebe ocima prirody.

Nemusite se vracet do jeskyne, abyste zil v souladu s prirodou. Skutecni naturiste jsou casto na vyssi technologicke urovni, i kdyz jsou ponekud skromnejsi.

  • toaletni papir je ok.
  • balenou vodu nekupujte
  • misto repelentu pouzivejte rostliny olej
  • spekacky a konzervy jsou nezdrave – kupujte biopotraviny
  • nekupujte vsechno v hypermarketu – dejte prednost mistnim obchodum kam lze dojit pesky, nebo zajet nakole
  • misto opalovaciho kremu pouzijte bahno :))

Jednou to urcite pochopite. Hodne stesti.

 
-

Správně alde

Vložil M.Dr., 28. Prosinec 2007 - 18:36

a ještě bych dodal to, co vlastně máte ve svém profilu: naturismus NENÍ O NAHOTĚ, člověk, který žije maximálně možně v souladu s přírodou, tedy naturista, se nemusí koupat nebo chodit nahý. Ten, kdo chodí nebo se koupe nahý, je nudista. A pokud po sobě zanechá v přírodě svinčík, tak není naturista, byť by to o sobě stokrát prohlašoval.

Zajímavé jsou tyto akademické debaty [Smích]

 
-

Pozor

Vložil ald (bez ověření), 29. Prosinec 2007 - 14:43

Pozor. Clovek jako cista soucast prirody nahy je. Ve svete skutecnych naturistu, ale slovo nahota ztraci svuj vyznam. O kvetine take nereknete, ze je naha. ;) Je to o dusevnim splynuti s prirodou. Spousta lidi se chova k prirode hezky a naturiste nejsou.

Neda se to moc vysvetlit. Kazdy to v sobe musi najit sam.

 
-

To PetrK

Vložil Petar, 3. Leden 2008 - 16:05

Ahoj Petře, četl jsem Vaši výměnu s Ivošem ohledně jeho článku k Barandovu a do jisté míry Ti dal za pravdu, přičemž jsem ocenil Ivošovu věcnou a solidní reakci. Tvá reakce na článek naturismus x naturalismus už mi trochu zaíná zavánět svatým bojem. Smysl Ivošova článku jsem si vyložil jako krátkou a koncentrovanou pomůcku pro novináře i ostatní tápající, kteří občas k pobavení naháčů zaměňují oba pojmy stejného slovního základu. Jestli jsem se nepřehlédl, Ivoš ani neříká že naturalismus je humus, jen že humus popisuje. Nevidím problém v tom, když někdo do podobných článků vpravuje své osobní pocity, stejně jako je vpravuješ Ty do své definice pojmu naturismus výše. Můj osobní odhad doby přežití bez buřtů a zyrtecu je podstatně delší než tvůj a hlavně pohled na to co je podstatné pro pocit naturisty je asi trochu jinde, přes to mne to neponouká k tak zapáleným odsudkům. Hezký nový rok, živé debaty a ještě živější zákoutí u vody Tobě i všem Petr

 
-

re: Petar

Vložil PetrK, 5. Leden 2008 - 15:50

Díky za podporu a sympatie. Že bych si založil fanklub? [Smích]
On Ivo Zurek ten úvodní článek postupně trochu přepsal a upravil, takže zmizely některé formulace a slova. Mimo jiné „Klasika“ byla nahrazena „klasicismem“. „Naturalismus rovná se humus“ je dnes „naturalismus popisuje humus“ tak už ty moje rozhořčené komentáře poněkud ztrácí na síle… No nevadí [Tmavé brýle]

naviděnou v bazénu Petr [Spiklenec]
n-plavání v Praze