NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Nestyďte se před dětmi

Vložil PetrK, 20. Duben 2009 - 16:36

V některých rodinách je nahota přirozenou součástí života, v jiných se naopak rodiče s dětmi před sebou pro jistotu neukazují ani v prádle.

Jak jste na tom vy? Chodíte před svými potomky v Adamově rouše nebo se domníváte, že je to naprosto nepřípustné? Či si dokonce myslíte, že téma nahoty v rodinném soužití je zbytečné? Pak vás musíme vyvést z omylu. Podle odborníků má totiž pojetí nahoty v rodinách význam v budoucím vývoji dětí. Zejména v tom, jak budou přijímat samy sebe, vnímat své tělo a vlastní sexualitu. 

Výchovou k toleranci

Největší problém ve vychovávání dětí k přijímání vlastního těla děláme my rodiče, a zhusta zejména prarodiče. Určitě si také pamatujete na výroky typu „Fuj ty hambáři, běž se obléknout“. Jenže příkazy a zákazy nebo dokonce ponižování nic neřeší. Naopak bychom měli dětem vysvětlit, že pokud jsme doma, tak můžeme před sebou občas chodit nahatí, na tom není nic nenormálního. Ale na veřejnosti jsme prostě oblečení. „Klasicky špatným příkladem je maminka, která se převléká a v momentě, kdy vstoupí její potomek, si s jekotem rychle zakryje intimní části těla. Tahle reakce vyvolává i v dětech špatný pocit. V puritánských rodinách, kde se rodiče před dětmi ,schovávají‘ a dělají z nahoty něco nepatřičného, mohou mít děti problémy s přijímáním svého těla, se sexualitou, později v partnerských vztazích,“ říká psycholog Radim Opatrný.

Už by se to nemělo

Spousta rodičů v době, kdy jsou jejich děti miminka, se většinou nestydí a chodí před svými potomky úplně normálně ve spodním prádle nebo nazí. A pak jako by se něco stalo. Jakmile děti zpozorní, a to v době většinou kolem dvou let, rodiče se začnou halit. Jako by nahota byla cosi nepřípustného. Prostě se stydí. Při převlékání se tak začnou schovávat a občas dokonce nutí i své děti, aby se převlékaly za dveřmi svých pokojů. Myslíte si, že přeháníme? Bohužel ne. Stejnou zkušenost má i dvaatřicetiletá maminka čtyřleté dcery: „Když se malá narodila, fungovali jsme doma úplně normálně. Ne že bychom chodili nazí neustále, ale rozhodně jsme se nesvlékali až za zamčenými dveřmi. Když byly Sofii tři roky, všechno se změnilo. Respektive já stále chodím před malou nahá, ale manžel se neukáže ani ve slipech. Myslí si, že by ho malá takhle vidět neměla. Zamyká se dokonce i v koupelně.“ Podle psychologa Jeronýma Klimeše je to poměrně častý jev. Bohužel nijak zvlášť šťastný. „Děti vnímají rodiče jako celek, a když vidí, že se rodiče neustále zakrývají, připadá jim normální, že se musíme zahalovat a že nahota je něco špatného. Takže ve výsledku dětem zaděláváme spíš na problémy,“ vysvětluje, proč bychom to neměli se zbytečnou prudérií přehánět.

Na svět jsme nepřišli v teplákách

Na nahotě opravdu není nic nenormálního. Když se máma i táta před dětmi svlékají či oblékají bez „skrývání“, tak jim nahota připadá přirozená. Nenutíme vás samozřejmě vyrážet hned na nudistické pláže, i když ty také nejsou tak úplně od věci. Dítě se odmalička seznámí s tím, že ženy a muži prostě jsou jiní. Navíc pro děti, které se setkávají s „příjemnou nahotou, na těch správných místech“, tedy například na nudistických plážích nebo v naturistických centrech, je pochopitelné, že čím je člověk starší, tím víc se jeho tělo mění, a nepodivují se nad tím. A ono se není nad čím divit. Koneckonců nazí jsme snad přišli na svět všichni, nebo vy ne? Tak proč se za svá těla stále stydět.

Když nahota obtěžuje

Nic se nemá ale přehánět a nejdůležitější je přirozenost. V určitém věku se objevuje přirozený stud i dětí. Většinou jde o dobu kolem čtyř let a pak následně na začátku puberty (tedy kolem 10–12 let, u dívek o něco dříve). A tady je i ze strany benevolentních rodičů potřeba své děti respektovat. Může se stát, že dítěti náhle nebude jeho vlastní nebo nahota rodičů příjemná, a bude se jí snažit vyhnout. „Syn by byl nejraději nahý pořád. Ale holčička, když jí bylo asi šest, už odmítala nosit plavky bez horního dílu. Snažili jsme se jí vysvětlit, že je to zbytečné, nutili ji si podprsenku sundat, ale k ničemu to nevedlo, jen byla plačtivá, nemluvila s námi a dělala scény. Pak nám došlo, že se stydí, nechali jsme ji a byl klid,“ říká třiatřicetiletá Martina Vačíková a dokládá tak nesmyslnost příkazů. Nikdy tedy děti nenuťte do něčeho, co samy nechtějí! A platí to pro každý věk. Nutit dospívajícího puberťáka k „prima dovolené“ v naturistickém kempu pro pět tisíc lidí jeho zdravému sexuálnímu vývoji moc neprospěje. A jak tedy odhadnout, že náš potomek už prostě nahý být nechce? „Je to docela jasné. Začněte během dospívání svých dětí na dveře koupelny a dětského pokoje klepat. Dáváte tím najevo ohleduplnost, respekt k soukromí a také možnost volby. Pokud vám vaše dítě bude chtít otevřít nahé a nebude mu to vadit, jednoduše to udělá. Dalším signálem je i to, že se děti přestávají s námi mazlit, protože se cítí dospělé. To jsou momenty, kdy už byste se před sebou neměli svlékat,“ uzavírá Jeroným Klimeš.


Proč je nahota pro děti důležitá

Podle mnoha odborníků by si děti měly na nahotu zvykat od nejútlejšího věku. „Jestliže jsou odmala děti zvyklé na to, že být občas nahý je naprosto přirozené, nepřijde jim to nijak zvláštní a nemají důvod se v rodinném kruhu stydět. Naopak jedinci vyrůstající s prudérními rodiči, kde jen ,vykouknout‘ ve spodním prádle je tabu nebo dokonce hřích, mívají často poruchy vnímání obrazu vlastního těla, které mohou vyústit až v úzkostný stud, anorexii, bulimii či sexuální poruchy,“ vysvětluje dětský psycholog Radim Opatrný. Souhlasí s ním i sexuoložka Tamara Cenková: „Postoj k nahotě by podle mě měl být liberální, protože rodiče, kteří vykřiknou a schovají své pohlaví, kdykoliv malé dítě vstoupí do místnosti, ukazují, že ,to‘ je něco nepřístojného a musí se ukrývat. A pokud je jediné nahé tělo, které děti vidí, to z médií, navíc zveličené a silně erotizované, začnou vnímat lidské tělo jako zakázaný a erotický objekt. Bohužel začnou i své tělo vnímat jako neodpovídající a dokonce hříšný objekt. Během vývoje se pak dostavují úzkosti a poruchy v psychickém vývoji.“


Anketa: Je nahota v rodině přirozená, nebo nepřípustná?

JOHANA, dcery 7 a 5 let

Nahota je přirozená a děti by to měly zjistit v rodině. Doma se nestydíme a také rádi s dětmi navštěvujeme nudistické pláže. Když se malá dcera zeptá na něco ohledně mého těla, tak jí to vysvětlím a řeknu, že to bude mít, až bude velká. Se starší si zase už prohlížíme knihy o lidském těle, pohlavní orgány holky odmalička nazývají pravými jmény.

ZUZANA, dcera 4,5 let a syn 3 roky

U nás se před sebou ještě neschováváme. Ne že bychom se před sebou vyloženě producírovali nahatí, ale zvlášť to neřeším. Když jdeme na koupaliště, normálně se před sebou převlékáme a dodnes se spolu někdy koupeme ve vaně. To ovšem pozornosti syna neujdou má prsa. Takže následuje přednáška, proč jsou tak velký. :-)

LUKÁŠ, 3 kluci 7, 4, a 1,5 roku

Tak určitě to neženeme do extrému, že bychom se všichni hned po příchodu domů svlíkli a užívali si jako na nuda pláži. Ale puritánsky děti taky nevychováváme. Takže všichni kluci občas vidí mě i manželku nahatou. A my je taky dost často.


TEXT: Zuzana Aidomoan, FOTO: Profimedia, naturista.cz

Článek převzatý z Magazínu MEN/WOMEN ONLY, příloha deníku METRO

V příloze najdete plnou verzi Magazínu ve formátu PDF
4.5
 
-

nahota Dětem prospívá

Vložil Xerris (bez ověření), 20. Duben 2009 - 19:17

Dobrý Den,milí rodičové,já si myslím že děti mají rádi kdyš sou jen tak jak je buch stvořil.pracuji ve školství.jako Asistent pedagoga,a dnes sme malovyli na záda,ruzné obrásky,i rodiče u toho byli,amoc seto povedlo.ajedna holčina se nechala celá namalovat.má Kolegyně byla proti,ale kdyš to nevadilo Mamince tak se nic neděje. já kdyš hlídám od sestřenky děti,tak sem zvyklý chodt sněma na nudy pláž.Erik Karygen


Pozn. red.: Autor komentáře je cizozemec a nevládne příliš českým jazykem. Opravovat jeho hrubky je příliš časově náročné [Úsměv] . Proto prosíme ctěné čtenáře o shovívavost.

 
-

Má nahota, nenahota v dětství

Vložil Prcek (bez ověření), 20. Duben 2009 - 21:43

www.svobodni.estranky.cz zatím ještě jsou.

Také mi nedá abych k tomuto článku něco nepřipsal. Snad vám to nebude vadit. Přede mnou se mí rodičové též neskrývali, ale ani nedali příležitost je nahé vidět. U mě to došlo tak daleko, že jsem se pak styděl nahý i sám před sebou. Natož pak někde venku. Běhen puberty když jsme s rodiči kempovali mě silou nutili se svléknout při umývání před cizíma a já se strašně styděl i před chlapama v pánské umývárně. Když mi bylo 8 let jeli jsme na koupaliště s mou o rok mladší sestřenicí. Ona si zapomněla plavky a já jí nabídl své, že budu nahý. Když pak přišlo na věc já nedokázal svůj stud přemoct a k půjčce nedošlo. Často jsem pak na to vzpomínal a hrozně mě mrzelo, že jsem to tehdy neudělal a neužil si té svobody těla dokud to ještě bylo přijatelné na koupališti, že jsem byl malý kluk. Po přechodu puberty se, ale ve mně něco hnulo a já se stydět již téměř přestal a začal si nahotu užívat jako správný naturista plnými doušky. Pokud jsem nyní u vody s dcerkou, nikdy jsem ji nenutil aby byla také nahá jako já a nechal jsem to čistě na její volbě. Vím, že když se v pubertě měnilo její tělo styděla se asi za svá prsa špíčky a tak a nebylo jí to příjemné být nahá. Tak proč ji nutit když nechce? Jí zase NIKDY nevadilo, že já jsem nahý. I když jsem byl nahý někdy sám brala to u mě jako běžnou věc a vůbec se tím nezatěžovala a bylo jí fajn jako mně. Až se přestane stydět jako kdysi já pak tomu třeba také přijde na chuť. Násilí opravdu není na místě. To ji pak jen může ublížit na duši. A je pravda, že také pod mou výchovou je z ní velice správný, slušný a tolerantní ČLOVĚK co je ohleduplný k okolí a dokáže se snadno přizpůsobyt. Jak dalece si pak dokáže stát za svým a nepodlehnout hloupě okolí se ještě ukáže. To je v pubertě dosti obtížné.

 
-

každý jsme jiný

Vložil Pohodička (bez ověření), 21. Duben 2009 - 6:50

Pohodička – filozof a naturista MEDY Způsob chování včetně vztahu k nahotě je asi v každé rodině jiný, záleží na rodinné tradici a na osobnosti člověka, která se projeví ve velmi útlém věku. Každý ať se chová přirozeně podle svého, kde nosíme plavky a spodní prádlo, je možné chodit zcela nahý, ale nikoho k tomu nenuťme.

 
-

to chce klid

Vložil printer, 27. Duben 2009 - 12:45

S manželkou jsme oba příznivci naturismu, a tak obě děti – holky s námi od mala chodily na nudapláže. Nevím přesně, v jaqkém věku začaly s nahotou stávkovat. S přibývajícími léty a končící pubertou odložily alespoň podprsenku, no a pak poznaly, že mohou být i „dole bez“. Později si našly jinou zábavu než jezdit k vodě s rodiči, ale výchova k tomu, že nahota u vody je příjemná, svědčí o tom, že na dovolenou jezdí i se svými potomky do FKK středisek …

 
-

Já vlastní děti nemám

Vložil Pavel Urban (bez ověření), 19. Červenec 2011 - 17:34

My s manželkou vlastní děti nemáme ale vím o sobě,že bych je vedl k naturismu.Jelikož nemám zabrany a mám několik nevlastních neteří vím určitě,že nebudu váhat je vzít na nudipláž, když budu mít příležitost.Já se rozhodně před nimi za nahé tělo stydět nebudu.