NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Poprvé na Lhotě

Vložil Andycko, 11. Květen 2020 - 9:17
Poprvé na Lhotě
 
-

zdravím

Vložil LIM, 12. Květen 2020 - 18:46
Obrázek uživatele LIM

pěkná fotka :-) a super místo

 
-

Ad. Zdravím

Vložil volynak, 13. Květen 2020 - 10:49

Lhota je i moje srdeční záležitost, škoda, že ještě není v řádném provozu.

 
-

Re :Lhota

Vložil Andycko, 13. Květen 2020 - 20:41
Obrázek uživatele Andycko

Tak ja síce nevím jak to tam vypadá v „plném provozu“, ale na mě I tenhle karanténní a mimo sezónní provoz působil neskutečně..

 
-

„V plném provozu“ znamená

Vložil Horác, 13. Květen 2020 - 22:33

„V plném provozu“ znamená dvěstovky parking a vstup, hlava na hlavě, spousta procházejících čumilů a všude fronty. Proto tam nejezdím…

 
-

K plnému provozu

Vložil nahatej, 14. Květen 2020 - 0:49

Taky jsem přemýšlel, k čemu kdo opravdu potřebuje „plný provoz“, zejména když přináší ne úplně malé poplatky, zahuštění lidmi, případně fronty.

Lidé jsou ale různí a jejich požadavky a peference se mohou i dost lišit.

Jsem „stará škola“, samostatný individualista, kterému stačí kus přijatelného místa ke spočinutí a schůdný vstup do vody. Jenže s takovými škudlivými samozásobiteli se udělá houby byznys a majitel koupaliště by s nimi přišel na buben. I on musí „něco žrát“, chce konzumovat a žít a ti nadšenější dokonce i něco do toho koupaliště investují. Takže vlastně díky za každého, kdo chce koupališťový full service a nechá tam za to požadovaný peníz.

Náročnost lidí stoupá. Už v sezoně 14/15 se dělal průzkum (INRES) mj. toho, jaké vybavení a vlastnosti přírodních koupališť jsou pro návštěvníky důležité. Vyhrála sice čistota vody se 37,8 %, ale hned za ní bylo s 33 % „občerstvení“ a 3. záchody (29,7 %). Další kritéria až se značným odstupem, takže ani „příroda“ a „pěkná pláž“ dohromady na to žrádlo nemají…

Lhotu jsem sice z několika důvodů odepsal už před lety, ale uznávám, že pořád má svůj silný genius loci a i částečně zanořeným usazením v borovém lese svůj půvab. Zejména pro toho, kdo nezná lepší vodu (zažili jste někdy, že by tam měřili a zveřejňovali její průhlednost? ne že by to dělali jinde v Česku, pokud vím), nebo je mu pro těch jeho/jejích pár temp u břehu její kvalita celkem putna. A parkování, leckde jinde silně problematické, je tam sice nelevné, ale dost obstojné.

A nakonec, o kolik příspěvků míň by tady bylo, nebýt Lhoty?

 
-

Lhota - plný provoz

Vložil Andycko, 15. Květen 2020 - 7:37
Obrázek uživatele Andycko

Děkuji za „vyzrálý koment“ . Je pravda, že žádný ráj, když je přeplněný už není příjemný a přitažlivý… Ale těď to bylo skoro jak v ráji. Možná i proto, protože tam byli nadšenci a ne stádovití a pohodlní lidé.. (snad jsem nikoho neurazil) Asi i to je trochu rozdíl mezi nudistami a naturistami, ale to už bych moc filozofoval, tak to raději nechám tak.. ;-) Tedy určitý diskomfort sebou zárove¨přináší i nové obzory, zážitky a radosti..

 
-

Přeplněná Lhota?

Vložil pat66, 15. Květen 2020 - 13:04

Jak to tak vypadá, tak si se zaplněnou kapacitou na Lhotě nebudeme muset dělat obavy. Právě jsem četl, jak mají fungovat uzavřené areály (kam nejspíš spadá i Lhota) a je to max. 300 lidí. Tak jestli to vláda nezmění, to se jim to ani nevyplatí otvírat, stejně jako v Chomutově, Poděbradech apod. :(

 
-

Re pat66

Vložil Andycko, 15. Květen 2020 - 15:56
Obrázek uživatele Andycko

No, ani teď to není oficiálně otevřené a je to tam super, tak nevím. Snad to nakonec taková hrůza nebude.

 
-

Ad přeplněná Lhota

Vložil Jarda2, 15. Květen 2020 - 18:10

Pane Horác, cosi mí říká, že jste na Lhotě už hodně dlouho nebyl. Minimálně celý loňský rok tam bylo na FKK poloprázdno a to včetně slunných a horkých víkendů, vesměs postarší stálí návštěvníci a návštěvnice, kteří tam skoro patří do inventáře, u občerstvovacích okének fronty minimální, stánek v ohybu cesty byl dokonce kvůli nezájmu zákazníků dost často úplně uzavřený. Procházejících čumilů naprosté minimum už jenom proto, že tam ani skoro nebylo na co čumět.

 
-

Ještě taky k "přeplněné"

Vložil nahatej, 15. Květen 2020 - 23:00

Nemám pocit, že by limit 300 osob vytvořený pro „akce“ výslovně seděl i na počet souběžně přítomných osob v areálu venkovního koupaliště. Pro případ např. Lhoty a podobných s velkou plochou to ani nedává logiku. (Ne že by ji tyto ministerské směrnice musely dávat.)

Kompletní současné směrnice pro koupaliště a bazény jsou místy až komické a nikdo soudný jistě neočekává, že by se vše psané opravdu dodržovalo – asi jako se nedá udržet odstup 2 m v supermarketech. Jde zčásti spíš o to, aby to bylo nenapadnutelně na papíru ošetřené a existovaly oficiální umravňovací páky.

Perličkou třeba je, že sice z deky do vody smíme dojít bez roušky, ale cesta zpět, tedy z vody na deku, už bez roušky povolena není. (Jasně, že „to dá rozum“, ale když je ministerstvo hnidopišsky explicitní, mělo by být opravdu přesné.

Ale co čekat od nazdárků, kteří píšou „šantách“ (proč bych měl kupě ministerských slušně placených poskoků tolerovat blbý překlep?), „skupiny měli dodržovat“ a operují s kouzelným termínem „nadměrně přeplněné provozovny“? To poslední se krásně hodí k našemu tématu přeplněné Lhoty a můžeme diskusi obohatit o přeplnění nadměrné versus snad přiměřené…

Jinak žádné rekordy návštěvnosti na Lhotě a u podobných vod nečekám. Sleduju, jaké zájmy a tlaky působí, aby se letní mezinárodní cestovní ruch co nejvíc rozjel, a myslím si, že dost našinců nakonec vyjede. Takže doma všichni nezůstanou, jak svého času vyhrožoval PPPPPP neboli profesionální posel pesimismu plukovník Prymula Prvosenka.

Opravdový nátřesk Lhoty si dovedu představit v situaci, kdy by třeba hned na víkend 30.-31. května vycházela a vyšla předpověď 30+ pařáků. Opakovaně a stabilně už ne. Ty doby jsou pryč a příliš mnoho věcí je dnes jinak, a to i bez ohledu na koronavirová omezení.

 
-

Lhota stále zavřená

Vložil volynak, 11. Červen 2020 - 17:54

Jak jsem si dnes telefonicky ověřil u provozovatele zůstává areál Jezera Lhota stále oficiálně uzavřen. Důvodem je omezení počtu osob (aktuálně 500) a nemožnost toto reálně dodržet a kontrolovat. Zavřené zůstává tím pádem i parkoviště (nesprávné parkování řeší často policie) a veškeré služby. Tento stav potrvá dokud bude jakékoliv omezení počtu osob na jednom místě. Není možno někomu bránit aby tam i přes zákaz chodil, ovšem není to vůbec žádoucí s ohledem např. na absenci WC a kdyby si větší množství lidí „odskakovalo“ do lesa, jak by to tam asi za chvíli vypadalo. Letošní sezona zatím ztracená není, ale musíme vyčkat na další uvolnění opatření.

 
-

re: Lhota stále zavřená

Vložil w, 12. Červen 2020 - 8:05

Hodit koupaliště do jednoho pytle s hromadnými akcemi a „napařit“ jim stejný limit počtu osob (aktuálně 500), považuji za velmi nešťastné. Na většině hromadných akcí jako fotbalový zápas, rockový koncert, demonstrace, mají lidé tendence k tomu se sdružovat, jsou v těsné blízkosti, a k tomu provádějí další potenciálně rizikové činnosti (křik, tanec, objímání se apod.). Omezení tam tedy mají svou logiku. Oproti tomu na koupalištích lidé vyhledávají spíše soukromí a zároveň většinou i respektují intimitu druhých, tzn. nebudu si asi dávat deku půl metru od deky cizího (tím spíše nahého, jde-li o nudapláž) člověka, pokud je jinde místa dost. Tedy problém s rozestupy, které je na jiných hromadných akcích těžké až nemožné udržet, se zde z velké části řeší sám od sebe.

Další faux pas podle mě je, uplatňovat stejný limit u malých koupališťátek, kde i mnohem méně než 500 lidí může způsobit nával, a u obřích areálů typu Lhota, protože tam se 500 návštěvníků ztratí. Mnohem logičtější by mi přišel přepočet podle kapacity areálu, kdy by na jednoho návštěvníka musel připadat nějaký počet čtverečních metrů.

Tak trošku škodolibě se těším na to, až přijdou horké letní dny. Velká oficiální koupaliště buď budou mít zavřeno (z důvodu nerentabilnosti, viz Lhota), nebo lidé nebudou riskovat, že se nevejdou do limitu (popř. to zkusí a skutečně se nevejdou). Takže se budou konat nájezdy na různé vesnické rybníky a neoficiální plácky bez provozovatele, které nikdo zakázat ani omezit nemůže. Až tam bude hlava na hlavě a narozdíl od oficiálních koupališť zde ani nebude nikdo, kdo by zajistil věci jako dezinfekce či kontrola rozestupů, tak to těm nahoře možná docvakne…

 
-

Aquapalace Čestlice---

Vložil anno1978, 13. Červen 2020 - 12:49

Aquapalace Čestlice--- uzavreny prostor,maji tam 3 palace,tobogan-plavecky-vlnobiti+wellness. Oni dostali vynimku a tak tam dohromady pocitaji 4×500 lidi… Doooobry,a venkovny areali ne…

 
-

Lhota od 22.6.?

Vložil volynak, 18. Červen 2020 - 16:52

V dnešním prohlášení vlády se uvádí: od 22. 6. mohou bez omezení fungovat (mimo jiné) koupaliště a bazény. Bude se to týkat také konečně Lhoty? Dá někdo relevantní zprávu? Díky předem, protože v příštím týdnu má nastat pravé letní počasí.

 
-

Jak je to tedy aktuálně s Lhotou?

Vložil Jarda2, 22. Červen 2020 - 17:41

Zatímco v novinách je to zcela jednoznačně popsané

„Koupaliště, zoologické zahrady, muzea, galerie, hrady, zámky a podobná zařízení se vrací k běžnému provozu, ruší se tak limit deset metrů čtverečních na osobu a povinné odstupy mezi lidmi. Limit omezeného počtu návštěvníků se od pondělí 22.06.2020 také ruší.“

tak na webovkách Jezera Lhota tvrdě zůstává:

„Rok 2020 – opatření COVID 19. Dle nařízení vlády ČR je PARKOVIŠTĚ i CELÝ AREÁL Jezera Lhota s.r.o do odvolání UZAVŘEN. In response to the latest developments surrounding the Covid 19, we have temporarily closed our service.“.

Asi jediným řešením tedy bylo zavolat na telefonní číslo uvedené na webovkách a ochotný pán mi tam sdělil, že

od této středy 24.06.2020 by měl být celý areál Jezera Lhota už normálně v provozu. Samozřejmě už „klasicky“ také podle počasí.

 
-

Lhota od 24.6.

Vložil volynak, 22. Červen 2020 - 17:21

Ano, mám stejnou zprávu od provozovatelky stánku. Ode dneška je sice povolen provoz bez omezení, ale dva dny potřebují na přípravu a uvedení do provozu. Dá-li počasí podívám se tam v sobotu a poté zde podám info.

 
-

Lhota v plném provozu

Vložil volynak, 27. Červen 2020 - 19:39

Tak jsem letos poprvé konečně vyrazil na Lhotu a mohu přinést aktuální info. Vše funguje bez omezení, otevřené všechny 3 stánky, WC, ceny parkovného ani vstupného se nezměnily (100 + 60 Kč). Voda nečekaně teplá a čistá, v odpoledním maximu několik stovek naháčů, počasí také vydrželo (do mého odchodu cca v 15:45)

 
-

Lhota: neverending story

Vložil nahatej, 29. Červen 2020 - 7:03

Co bysme si počali bez Lhoty?

Tamější podnikající melodyboys se na potenciální zákazníky velmi zvysoka vykáleli. Ještě před pár dny na jejich žalostném oficiálním webu viselo odvolání na nařízení vlády, kvůli kterému je koupaliště uzavřeno, k tomu „aktuální“ ceník 2018, ale zde jsme je řešili víc než kohokoliv jiného.

Takže konečně

//Dobrý den, majore Gagarine, tak jsme se konečně dočkali,

můžeme zaplatit za koupání, za buřty ve stáncích, hajzlíky,

za písek ve vodě i na břehu, za parkplatz i nával koupáčů…//

Tohle prosím neberte jako hejtspíč. Když jsme tam poprvé před skoro 40 lety došlapali od autobusu ze vsi k vodě, tehdy ještě důlní se zákazem koupání, z tamější scenérie nám příslovečně spadla brada a vraceli jsme se očarovaní a okouzlení. Následující roky Lhotu zařadili do rodinného života a nostalgicky dodnes azurovému letnímu koupacímu počasí říkáme „lhotové“.

V době, kdy démon Prymula strašil až dvěma lety zavřených hranic, jsem si naivně představoval, jak se tuzemští podnikatelé vrhnou na nucenou domácí klientelu. Hned mi naskakovaly potenciální hashtagy potenciálních kampaní, nakonec i tady v diskusi se spekulovalo, jak přelidněno by u domácích vod mohlo být. Nadiktovaných 300 a poté 500 zákazníků pro velké venkovní areály s propočítanou několikatisícovou kapacitou byl evidentně paušální nesmysl. Typický příklad jednotného mustru pro všechny bez ohledu na zásadní rozdíly. Těm v cestovním ruchu, kteří si spočítali, že za takových podmínek se jim nevyplácí otevřít a fungovat, se mnohdy nelze divit – jejich kalkulace, rozhodnutí, úvaha, boj.

Jenže s dnešními komunikačními možnostmi není důvod být přitom za mrtvého brouka, schovaného pod cedulí „zavřeno“. V době jutuberské, kdy videa na net věší i děcka ze základky, může i Lojza z Přední, Zadní, Dolní, Horní i jakékoliv jiné Lhoty průběžně komunikovat s Ančou, Kubou, hajným i svými zákazníky.

Když budu zlej, zase po dlouhé době vzpomenu na otce zakladatele lhotové nudipláže, bohužel záhy zesnulého Pavla Dvořáka, a nazvu ho tamějším prvním a posledním pořádným podnikatelem. Úžasné, jak tam v půlce 80. let dokázal přetvořit čerstvě skončivší dobývací prostor na koupaliště!

Za pořádné zmapování by stály i tehdejší okolnosti. Částečně jsem do nich tehdy nahlédl a fascinovalo mě, jak se tam tehdy – bez ohledu na oficiální stigmata a nálepky – v sauně u bývalého politického vězně Vojtěcha Klečky (najděte si na netu, jak plánoval atentát na Gottwalda) scházeli zmíněný Dvořák a třeba prominentní komunista, docent Vysoké školy politické ÚV KSČ Šedivec… Kolik z toho, co se tehdy na Lhotě podařilo, se asi upeklo u Klečků v té sauně?

Konec nostalgie, ale přece: kam se ti dnešní lhotoví eseróčkaři na Pavla hrabou!

Abych ještě při jednom navázal na zde nedávno nadhozené: nevím, kolika koupačům absence tamějších služeb skutečně chyběla. Chápu, že odrazovat řidiče aut mohly problémy se zaparkováním, některé spořádané občany i formální uzavření areálu. Vodu ale nikdo nevypustil, písek neodvezl, na plážích nenatahal ostnaté dráty, takže věřím, že si i navzdory nevalnému počasí ti, kdo opravdu chtěli, užili i tak.

Byl a je tamější lesík kvůli uzavřeným hajzlíkům nechutně pokálený? I to tady padlo.

Nevím, neprocházel a neočuchával jsem. Ale horší než v těch narvaných raných osmdesátkách to asi nebude, už kvůli množství lidí. Ne že by vyměšování za bukem bylo kdovíjak ideální, zejména dámy je asi moc nemilujou, ale ani tehdy, při nesrovnatelně větší návštěvnosti, z toho stromy nechcípaly.

Zajímavé: poté, co sousední konkurenční Konětopy s mírným předstihem vyšponovaly vstupné na 100,–/den, jsem si představoval, jak Lhota vyskočí přinejmenším na 80,–. Jestli zůstávají na svých 60,–, aspoň nějaká dobrá zpráva. Jakkoli tam k tomu koupališti přišli skoro jako slepý k houslím.

Na závěr: čím víc lidí i pozornosti Lhotě, tím méně jiným lokalitám. Když budou všichni na Lhotě: „všichni jsou už v Mexiku, buenos dias, já taky jdu – They All Went to Mexico, Buenos dias, got to go“ (Greg Brown, Zdeněk Rytíř), bude se (nám) ostatním jinde lépe dýchat, slunit, koupat, plavat…

 
-

Moc díky Volyňáku

Vložil Jarda2, 29. Červen 2020 - 13:16

Krátký a stručný příspěvek, který úplně přesně popisuje to co mě zajímá. Přesně kvůli věcným příspěvkům jako je ten Váš na tyto stránky pravidelně chodím.