NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Novinky v systému Naturisty

Vložil JirkaRybka, 13. Červenec 2009 - 3:35

Během druhého červencového víkendu náš Naturista přešel na úplně novou verzi systému Drupal, což přineslo (vedle možná nepříjemné půldenní odstávky) řadu drobných vylepšení. Náš web podstoupil takovou modernizaci či úklid už podruhé – nepočítám-li úvodní krok od ručně dělaného webu k redakčnímu systému, který jsme učinili v roce 2006. Podívejme se tedy, co nového nám Drupal 6 přináší.

Níže jsem se pokusil sestavit jakýsi přehled novinek, s nimiž se budeme nadále na webu potkávat. Bylo by jistě hezčí květnatě jásat nad cestou k lepším zítřkům, ale já myslím, že tohle bude na seznámení s naším novým Drupalem přece jen lepší. Ne všechny ty změny se týkají každého uživatele, a je pochopitelné, že nebudou ani každého zajímat – ale dnes už je poměrně dost lidí, kteří rozsáhlé funkce našeho webu využívají, takže jsem se rozhodl hlavní novinky zmínit formou článku.

Drobní pomocníci: Nový Drupal mnohem více používá JavaScript, takže stránky přímo v prohlížeči ožívají řadou drobných pomůcek. Tak například na větších tabulkových přehledech běhají při rolování nadpisy jednotlivých sloupců za vámi, abyste vždy viděli co je co, jednotlivá pole pro psaní textu si můžete podle chuti zvětšovat (to je vlastně již letitá funkce, ale kvůli různým chybám dřív nefungovala [PS.: na komentářích je to tak pořád]), krátký úvod/náhled už v textu příspěvků nemusíme oddělovat šifrou <!--break-->, ale máme na to chytré tlačítko (týká se jen autorů článků), formuláře se nám samy mění podle toho, co je zvoleno, abyste nemuseli přemýšlet nad volbami které stejně nebudou použity (třeba při vkládání časů u akcí nebo přidávání možností v anketách), když si měníte heslo, přímo při psaní vám stránka řekne jak dobré či špatné to heslo je, některé tabulky se dají přerovnávat tažením myší (mimo administrátorů se s tím asi setkáte jen u řídce používaných příloh některých příspěvků), a tak bych mohl pokračovat. A nebojte – pokud si JavaScript z nějakého důvodu vypnete, funguje to taky, jen se víc nakoukáte a naklikáte [Spiklenec]

Soukromé zprávy: Mnozí si zřejmě všimnou rozsáhlých změn v Naturistově poště. Autoři příslušné části programu se rozhodli modul úplně předělat, vzplanuli sympatiemi ke Googlovskému Gmailu a webům typu Facebook, a v podstatě nenechali kámen na kameni. Od klasického mailu s >kopií >starého >textu a složkami se tak naše soukromé zprávy posunuly úplně někam jinam – osobně sice nejsem ze zobrazení mailových výměn ve stylu skupinových „diskusních vláken“ (budou naplno fungovat až u nově posílaných zpráv) příliš nadšený, „Tagy“ považuji za víceméně nepoužitelné, a rozesílání „oběžníků“ více příjemcům se mi zdá problematické, ale dost možná se to bude některým z vás i líbit. Pokusil jsem se aspoň při překladu do češtiny předejít záměnám s diskusním fórem, takže máme v poště místo vláken „rozhovory“, a místo Tagů či Štítků „nálepky“.

Přišli jsme v soukromé poště o složky. Je mi líto, ale nový modul je prostě nemá, a jiná možnost není. [Zmatený] Místo složek máme teď „nálepky“ (tagy), kterými si sice můžete zprávy označit, ale tím se z přeplněné schránky nikam neodsunou, a ani se nálepky u zpráv nikde nezobrazí. Můžete podle nich v poště vyhledávat, ale to je asi tak všechno co s nimi můžete dělat. Byl jsem nucen všechny stávající složky zrušit, a zrušit i možnost volného vytváření nových (zde nálepek), protože nálepky jsou společné pro všechny uživatele celého webu. Uvítám náměty na znění dalších univerzálních nálepek, pokud je někdo bude potřebovat. Přišli jsme také o možnost zasílat mailem upozornění na nové soukromé zprávy jen 1× za den (což kdysi bývalo standardní volbou). Pozor, zasílání upozornění se nově nastavuje u zpráv, nikoliv už v nastavení uživatelského účtu.

(Celkově byl modul soukromých zpráv jedním z nejproblematičtějších – autoři si asi vzali příliš velké sousto, takže je šestková verze ještě i dnes zoufale nehotová, a vpřed postupuje tempem hlemýždě. I ty složky mají v plánu, dokonce přílohy a co já vím, ale pokud nechceme Naturistu jen kvůli soukromým zprávám zmrazit na další odhaduji 2 roky, nezbylo mi než nějak provizorně zazáplatovat to co zatím je.)

Kontaktní formulář: Dosavadní záložku „kontakt“ na uživatelských profilech už nenajdete. (Jednalo se o zaslání e-mailu bez zobrazení adresy příjemce.) V podstatě to byla funkce duplicitní k soukromým zprávám, navíc s ohledem na různé spamové filtry poměrně riskantní pro samotnou zprávu (nedoručení) i pro celý web (zablokování při velkém objemu pochybných odchozích zpráv) – stejně dobrou službu udělá zaslání soukromé zprávy přímo na Naturistovi (na jejíž příchod může být příjemce mailem upozorněn). V podstatě ta funkce přežívala jen proto, že tentýž programový modul zároveň zajišťoval i předávání vzkazů (dotazů a podpory) z kontaktního formuláře celého webu – paradoxně ovšem dávno přeprogramovaného na soukromé zprávy, protože tam je problém se spamem největší (před pár lety se nám to docela vymstilo). Dnes máme pro to druhé použití modul zcela nový – takže sbohem starému formuláři!

Noví smajlíci: Asi jste si už všimli, že máme v textu hezčí úsměvy. Nový balík obličejíků se jmenuje „Roving“, a je součástí příslušného Drupalského modulu, stejně jako dříve obličejíky staré. Nahradil jsem tedy ony zubaté blechy jedovatých barev [Šokovaný] [Ďáblík] novými obrázky [Šokovaný] [Ďáblík] , a navíc máme pod odkazem „další…“ celou sbírku nových nálad, od svatého [Svatozář] až po půllitr piva [Pivo] . A pokud se někomu ty staré obrázky líbily, nechal jsem je v nabídce taky: [Tmavé brýle] [Zmatený] [Spiklenec] . I nadále platí, že pokud někdo nakreslí další hezké smajlíky, s radostí je do nabídky zařadím.

Dochází ovšem k určitému úbytku míst, kde smajlíky jsou – především v Seznamce, Lokalitách a v soukromých zprávách. Upřímně řečeno, ta klikací lišta s obličejíky, kterou jsme tady po několik verzí měli, byla mým vlastním nouzovým výtvorem, a dnes konečně mohla, i se všemi svými vnitřními nedostatky, ustoupit oficiální verzi (mezitím značně zdokonalené, přesto však vyžadující množství modifikací). Mimo rutinní příspěvky a komentáře se tak klikací obrázky už nedostanou, ale mám aspoň jednu dobrou zprávu: Pokud si textové kódy smajlíků zapamatujete nebo překopírujete, budou vám v textu fungovat v podstatě všude.

Ikony: Podobně jako smajlíci, i obrázky v diskusním fóru se nám trochu změnily. Staré „poštovní obálky“ [ikona] se jako ikony diskuse vůbec nehodily, a o jejich změně se u Drupalů diskutovalo dlouhé roky. Nakonec se sice oficiálně dostaly až do chystané verze 7, ale já jsem se rozhodl naše fórum přizdobit už dnes: [ikona] [ikona]

Editace anket: Ti z nás, kteří vkládají ankety, se museli donedávna vyhýbat jejich pozdějším úpravám a opravám, kvůli jedné hloupé chybě. Ta v systému Drupal kupodivu přežila řadu verzí, a vytrvale požírala již odeslané hlasy při každé opravě byť i jen překlepu. To už je dnes naštěstí minulost – editace konečně funguje jak má. Jedna potíž ale zůstává: Měnit anketní otázky během hlasování není prostě fér [Cvok]

Akce: Nově je možné akce vkládat i jen na datum (bez přesného času, kde žádný není stanoven), nebo i bez času ukončení (kde není jasný, nebo jde o jednorázovou událost).

Diskuse a komentáře: Po nedávných nedorozuměních kolem zaměření příspěvků, komentářů, a redakčního přístupu k diskusím obecně, přichází právě včas zbrusu nová verze modulu Views. Díky tomu, že ani zde nezůstal kámen na kameni, jsme konečně mohli opustit nepružné standardní bločky nových diskusí a komentářů, a sestavit si vlastní formát těchto dat. Čtenáři ani redaktoři se tak už nemusí probírat směsí nových komentářů všech druhů, a zákonitě si pak z obou stran plést diskusní fórum se serióznějšími oblastmi – dnes máme zvlášť nové komentáře (k serióznímu obsahu), a zvlášť novinky z diskusí (nová témata i komentáře se podařilo sloučit logicky do téhož bločku, i když pro Drupal jsou to hodně odlišné věci).

A malý bonus: S narůstajícím provozem se zkrátila „výdrž“ nových komentářů v přehledu, někdy i na méně než 1 den, takže někteří příležitostní čtenáři už nestíhali sledovat dění (Shpalkovi díky za tip [Spiklenec] ). Nové bločky proto mají odkaz „více“, přes který lze najít celé dlouhé seznamy „novinek“ daleko dozadu.

Filtrování příspěvků: Z rozsáhlých změn modulu Views (který zdaleka není jediný v šestkové verzi zcela přepracovaný) pramení také malá změna ve vyhledávání podle parametrů v Lokalitách a v Seznamce: Zmizela volba „Patří mezi“ a „Nepatří mezi“ (protože byla zatížena množstvím chyb a nesmyslných možností navíc), je ovšem velmi snadné prostě zaklikat vše, co se má ve výsledcích ukázat – vlastně je to i přehlednější, a zbývá na tento výběr i více místa. (Momentálně zbývá dořešit malou blechu se zobrazením údajů u vyhledaných položek – prosím o strpení.)

Pořádek v mazání příspěvků: Měli jsme tu v minulosti případy, kdy někdo smazal v afektu či omylem svůj příspěvek či komentář, a tím i celou diskusi jiných uživatelů pod ním. Dříve jsme tomu nemohli moc čelit, když ve starém Drupalu každý kdo mohl upravovat, mohl i mazat, a komentáře byly neviditelně provázané mezi sebou (jako kdyby byla diskuse vláknová), takže s sebou při mazání braly pod vodu nepředvídatelné skupiny dalších. Dnes máme samostatná oprávnění k mazání i navzájem oddělené komentáře, takže už o příspěvky nebudeme „omylem“ přicházet.

Skoky na komentáře: Na lepší časy se blýská i s další letitou, doslova zavilou chybou Drupalu – když se nám diskuse protáhne na více stránek, po vložení nového komentáře vás konečně už systém pošle na ten vložený kometář (na poslední stránce), a ne na začátek diskuse. (Na druhou část této „převratné“ novinky si ale bohužel musíme ještě pár let počkat – aby všechny odkazy na komentáře vedly na správnou stránku, to Drupalisti teprve před pár dny slavně opravili po další vleklé diskusi, kde se sice květnatě gratulovalo ke „stínání letitých draků“, ale oprava bude až ve verzi 7. [Pláč] )

Hvězdičkové hodnocení: V rámci přestavby systému jsme zrealizovali také jeden další nápad – každý příspěvek (vybraných seriózních typů) má nyní dole hodnocení v podobě leckomu známých pěti žlutých hvězdiček. Při čtení celého příspěvku se přihlášeným uživatelům zobrazí druhá řada hvězdiček, kde mohou jednoduše kliknutím kvalitu přečteného příspěvku ohodnotit. (Později tam v červené barvě uvidí, jak hlasovali, a mohou svůj hlas případně i změnit nebo vzít zpět.) Průměr všech naklikaných hvězdiček pak určuje pořadí příspěvků v celkovém přehledu hodnocení – ten vlastně nahradil dřívější počítadla a přehledy návštěvnosti jednotlivých příspěvků, které jsme nedávno museli odstavit kvůli neúměrné zátěži serveru, a které stejně o kvalitě jednotlivých příspěvků nevypovídaly skoro nic.

Ivoš má další plány, jak na základě tohoto hodnocení ocenit autory opravdu kvalitního materiálu. [Korunovaný]

P.S.: Buďte při hodnocení přísní ale spravedliví. Opravdu není třeba „ze zdvořilosti“ dávat vždy jen 100% (a jinak nehlasovat), to bychom se nakonec zase nic nedozvěděli. Při najetí myší na hvězdičky se objeví nápověda, jak jsou jednotlivé stupně zhruba myšleny.

Naturista TV: Současně s rekonstrukcí systému byl tento projekt (jakkoliv mám o jeho kvalitách své pochybnosti) konečně oddělen od Článků (mezi které očividně nepatřil), a jeho příspěvky se tak staly samostatným druhem obsahu, a samostatnou částí webu. Při procházení kategorií se tak už nebudou tyto příspěvky plést mezi české články ze stejné geografické oblasti, ani už nebudou označovány směšně duplicitními kategoriemi jako například „Itálie“ a „Italia“.

Výkon: Nový Drupal má řadu různých vyrovnávacích pamětí, které by měly zlepšit rychlost načítání stránek. To sice není moc viditelné, ale ve výsledku by měli být spokojenější všichni – uživatelé, kteří nemusí tak dlouho čekat, poskytovatel hostingu, kterému tolik nezatížíme server, i my administrátoři, kteří si už nemusíme tolik lámat hlavu jaký informační bloček si na webu ještě můžeme dovolit. Vedlejším efektem může být, že se nové příspěvky méně obvyklých druhů mohou v přehledech objevit s malým časovým zpožděním.

Tolik tedy viditelné novinky, které nám nová verze systému přinesla.

Nejrozsáhlejší změny se ovšem skrývají pod povrchem, kde vidět nejsou. Změny ve vnitřním fungování systému jsou tentokrát rozsáhlé, a jak jsem už zmínil, některé z doplňujících modulů byly přepracovány tak, že prakticky nezůstal kámen na kameni. To běžného čtenáře trápit nemusí, ale podepsalo se to na době, kterou si příprava dnešního kroku vyžádala: Poprvé se jakýsi zárodek Naturisty na Drupalu 6 pokusně rozběhl už v srpnu 2007, ale bohužel ještě ani půldruhého roku po (pozdějším) oficiálním vydání základního Drupalu 6, není stav některých jeho rozšíření vůbec uspokojivý. Bylo tedy nutné pro náš web vytvořit množství záplat a oprav, i celých nových modulů, a některé funkce zcela přepracovat. Na druhou stranu ale bylo už načase tento krok učinit, protože dosavadní verze přinášela s narůstajícím provozem stále větší problémy, od nepříjemných chyb při editaci anket, mazání komentářů, či zpracování obrázků, přes některá omezení a chybějící funkce, až po problémy s výkonem (které nedávno vygradovaly a vyžádaly si alespoň provizorní opravu ještě na staré verzi). Nový Drupal nám přináší další možnosti, přístup k novějším a lepším doplňkům, a v neposlední řadě je i únikem před ukončením podpory verze 5, která je už v dohledu.

Takže – ať nám šestka dobře slouží! A pokud někde snad narazíte na nějaký problém, nebo třeba zapomenutý překlad do češtiny, tak mi dejte vědět, něco s tím uděláme [Cvok]

4.5
 
-

Díky

Vložil Dlouhan3, 14. Červenec 2009 - 20:28

Moje velké díky Jirkovi za jeho čas a ochotu, které věnoval rekonstrukci naturisty.cz v nové verzi Drupalu. Většina z nás si asi všimne jen drobných kosmetických úprav, ty velké postřehneme časem při rychlejším běhu, komfortnějším vkládání příspěvků, používání nových možností, které nám nový Drupal dává.

Snad možnosti, které nám Drupal a správce naturisty.cz dává, spousta z nás využije , aby se podělili s ostatními o své vzpomínky, zkušenosti a případně fotečky ze svých dovolených.

Ještě jednou díky a všem pěkné slunečné léto se spoustou příjemného odpočinku !

 
-

Poděkování za modernizaci Naturisty

Vložil zurek (bez ověření), 15. Červenec 2009 - 9:26

Mockrát děkuju Jirkovi Rybkovi za opět jednu z rozsáhlých technických akcí na tomto serveru. Pro nezasvěcené se jednalo o několikaměsíční přípravu na přechod k nejnovější verzi redakčního systému. Jirka všechno zvládl s puntičkářskou důkladností jemu vlastní a my máme zase o něco dokonalejší stránky.
Jako už na jiném místě, chtěl bych nabídnout spolupráci na vytváření opravdu informačně vysoce kvalitních článků. Chtěl bych, aby pokud možno vyčerpávající informace byly na jednom místě, bez nutnosti dále se proklikávat, nedej Bože muset doplňující info hledat pomocí vyhledávače. Jistě takovéto příspěvky máte rádi jako čtenáři, proto bych vás o to chtěl požádat i jako přispěvatele. Není vůbec žádný problém na vzniku článku spolupracovat, rád vám budu při vytváření profesionálního článku k dispozici.