NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Nový kemp v Úštěku (mezi Litoměřicemi a Českou Lípou)

Vložil JirkaRybka, 5. Červen 2020 - 11:47

Jak asi všichni víme, nabídka naturistických kempů není u nás nijak velká. Zvláště v západní části republiky v této sféře poslední dobou vidíme čím dál větší vzduchoprázdno – na troskách jihočeské Mléčné Dráhy už povstává kemp úplně jiný, u Borské přehrady v Plzni je taky dávno dobojováno, a Holanďani v Klokočově nemusí každému vyhovovat. V této souvislosti jistě potěší zpráva o vzniku nového ryze českého FKK kempu v Úštěku, což je přibližně 60 km severně od Prahy, v oblasti až dosud naturismem málo obdařené.NATURISTOVA KOMPLETNÍ STRANA FKK KEMP ÚŠTĚK

V loňském roce se několika zapáleným naturistům podařilo odkoupit lehce chátrající menší kemp v šikovné poloze na břehu jezera Chmelař, aby pak okamžitě zahájili práce na přerodu tohoto pěkného místa v oázu českého naturismu. Kemp se nachází v příjemné krajině na pomezí Českého Středohoří a Kokořínska. Je dobře dostupný a přitom šikovně uklizený na severní straně jezera, kde je klid. Silnice I/15 i vlaková a autobusová zastávka jsou prakticky přímo u břehu jezera. V kontrastu ke komerčnímu textilnímu koupališti ze strany města má totiž jezero Chmelař (což je ve skutečnosti ale rybník) ještě druhou pláž na opačné straně. Ta je obklopena ospalým poklidem menších chatkových areálků bývalých rekreačních středisek, z nichž je vznikající FKK kemp tím posledním na úplném konci cesty, kde už nikdo nikam nejezdí a kde je největší klid. Jako jediný leží přímo na břehu jezera a má vlastní přístup k vodě.


Plánů do budoucna je hodně, v projektu je ale zapojeno jen pár lidí, takže práce postupují pomalu. Přesto by se již letošní rok (2020) měl stát jakousi nultou sezónou, kdy se alespoň minimálně zvelebený kemp otevře prvním návštěvníkům. (Kdo by chtěl přiložit pomocnou ruku při opravách, opožděných i kvůli koronaviru, neměl by přehlédnout v závěru článku informace o plánované brigádě.)

Letos bude kemp fungovat prozatím jen pro návštěvníky se stany či s karavanem, pro které je k dispozici travnatá plocha částečně sloužící i za hřiště, v samostatném objektu sprchy s teplou vodou, venkovní posezení s ohništěm a přístřeškem, nedávno přibyl další velký stanový přístřešek kde se plánuje prodej občerstvení. Toalety či případné napojení na elektřinu bude letos provizorně řešeno v teprve opravovaných chatkách, v budoucnu pak pochopitelně vznikne lepší, definitivní řešení. Kemp již od loňska postupně dostává neprůhledné oplocení. V současné době se intenzivně řeší převedení přilehlé části veřejné pláže na oficiální FKK, s přiměřenou zástěnou. pláž vedle kempuPovrch pláže tvoří navezený písek lehce už zarůstající trávou. Jezero má v těchto místech dlouhou mělčinu vhodnou i pro děti a neplavce. Českomoravská Federace Naturistů přispěla na hygienické zázemí (toaleta) této veřejné pláže, aby tak v sousedství kempu vznikla i pro ostatní návštěvníky Úštěku plnohodnotná veřejná FKK pláž, která bude i nadále bezplatná. V samotném kempu se pro členy ČFN a hosty se známkou INF plánuje sleva 10%. Podrobný ceník není zatím zpracovaný.


V budoucnu se mohou návštěvníci těšit především na ubytování i v chatkách, z nichž každá má dvě velké místnosti, menší ložnici, kuchyňku a WC. Samozřejmě mají elektřinu a pitnou vodu. Bohužel celkový stav chatek není pro letošek ještě uspokojivý. Především chybí vnitřní vybavení a nábytek, tu a tam zlobí instalace a ještě bude třeba zapracovat na nátěrech a možná i celkově “umakartovém” vzhledu. Mezi další plány provozovatelů patří parkoviště u brány, zastřešená kuchyňka, venkovní dřezy a nové toalety pro hosty ve stanech, dále populární dřevěné koupací molo přímo z kempu (potřebné i kvůli blátu a rákosí v této části jezera), ve vzdálenější budoucnosti možná i sauna.

Místo, kde se kemp nachází, je dobrým výchozím bodem i pro výlety do okolí. Pěšky se za čtvrthodinku dostanete do centra Úštěku, který je městskou památkovou rezervací (přesto ještě i dnes jaksi starosvětsky poklidný). Nabízí vedle malebného vnitřního města či známých Ptačích domků například i podzemí pojaté jako muzeum čertů, lze navštívit místní synagogu či muzeum pohlednic a další objekty. Také si můžete užít výlet k poutnímu místu Kalvárie u Ostrého či pěkné hradní zřícenině Hrádek – Helfenburk uprostřed přilehlých lesů. Při cestě autem se pak najde cílů samozřejmě ještě více – Litoměřice, Zubrnice, nebo třeba zřícenina Ronov atd. Zkrátka i hosté, kteří nevydrží jenom lenošit u vody, si v Úštěku přijdou na své.

Kemp si vyžádá ještě mnoho úsilí, než budou všechny plány naplněny. Protože čas a síly provozovatelů jsou omezené a navíc i opatření zavedená kvůli koronaviru nepříjemně zasáhla do harmonogramu přípravných prací, bylo před startem sezóny naplánováno několik brigád pro případné zájemce z řad naturistů, kteří fandí rozšiřování nabídky naturistického vyžití ve zdejším kraji. První brigáda již proběhla: Navzdory poměrně nepříznivému počasí jsme během předposledního květnového víkendu obrousili a připravili k nátěru první dvě chatky a vztyčili rozměrný stanový přístřešek pro občerstvení.


Další brigáda je naplánována na víkend 12.6. (večer) – 14.6. Zveme tedy opět k nám do Úštěku všechny naturisty, kteří by chtěli pomoci a zároveň strávit příjemný víkend ve vznikajícím kempu. S sebou především dobrou náladu a nějaký ten stan na přespání, jídlo bude zajištěné, večer spolu posedíme u ohně, a pokud počasí dovolí, dojde jistě i na koupání.

Termíny a detaily se domlouvají především přes Facebook, takže kdo se tam pohybujete, mrkněte na skupinu FKK Úštěk. Kemp najdete zde (mapa). Správce: Václav Urbánek (vasek-a-petra@seznam.cz, tel. +420 797 846 487).

FACEBOOK FKK ÚŠTĚK

5
 
-

Super Úštěk

Vložil Binatur, 6. Červen 2020 - 8:09
Obrázek uživatele Binatur

Fandím Vám a jsem rád , že bude komplet FKK kemp . Už se těším až tento kemp navštívím. [Úsměv]

 
-

Úštěk a "jezero" Chmelař ve světle příspěvku Varování

Vložil nahatej, 6. Červen 2020 - 16:48

Příspěvky o Úštěku a „Varování“ podle mě smutně ilustrují současnou bídu přírodních koupacích vod ČR.

Podíval jsem se na úštecké „jezero“ neboli rybník Chmelař. Je totiž na seznamu koupacích vod sledovaných příslušnou KHS: http://www.khsusti.cz/…upani/kv.php?k=4

Smutné čtení. Naposledy dostala tamější voda nejvyšší známku jakosti v červnu 2011 a od roku 2004 celkově jen 4×. A to už musí být, když uvážím, že za nejlepší se u nás hojně označuje i hnus, do kterého bych leckdy nevlezl ani za peníze.

Teplé léto 2018 hrůza, dva zákazy. Prostě pro mě voda, v níž bych nanejvýš omyl holínky od bláta.

Jenže jaký div. Rybník sice velký, ale obklopený spoustou různých objektů s bůhvíjak (ne)čištěnými odpady, s přítoky, s vyvýšenými poli okolo. A současně i rybářský revír (prý Rybářství Doksy) s každoročními oficiálními výlovy.

Neboli se tady zoufale snaží zkombinovat rozumně nespojitelné – pravděpodobně intenzivní chov ryb (kapr) a funkci rekreační.

Je mi až líto (jasně, jejich boj) těch, kdo tam nadšenecky budují FKK kemp. Snad budou mít dost zájemců s hroší kůží, kteří budou spokojení spíš u vody než v ní.

K problematice zmíněných rybářů (rozhodně nejsou jedinými pachateli zla) a čistoty vody ještě postupně pár věcí přidám.

 
-

Jezero Chmelař

Vložil Wolf, 12. Červenec 2020 - 23:26
Obrázek uživatele Wolf
Byl jsem tam dnes.Vedle je krásná,prakticky rovná travnatá pláž.Klidné místo.Doporučuji. [Spiklenec] Jezero ChmelařJezero Chmelař
 
-

Jezero Chmelař před týdnem

Vložil Horác, 13. Červenec 2020 - 18:59

Já jsem tam byl před týdnem a spíše nedoporučuji. Na vyhrazené pláži vedle kempu tráva téměř žádná, spíše posekaný rákos, do vody k plavání daleko a samý smrdící bahno…

V tomhle má o příspěvek výše Nahatej pravdu. Rybníkářství a rekreace (vč. nudi) se těžko slučují… [Smutný]

 
-

koupání jezero Chmelař

Vložil Wolf, 13. Červenec 2020 - 23:11
Obrázek uživatele Wolf

Já jen chci poznamenat,že o koupání jsem se nezmínil…ani mě nezajímá.Opaloval jsem se,by tam klid…a to na čem jsem ležel byla vysekaná tráva a luční rostliny na pískovém podkladu…takže vcelku příjemné.Jrstli někdo ležel na rákosu,tak nezbývá jen poznamenat jeho chyba. [Spiklenec]

 
-

Večerní grilování

Vložil janykula, 30. Červenec 2020 - 14:17
Obrázek uživatele janykula
 
-

A výsledek grilování

Vložil janykula, 30. Červenec 2020 - 17:43
Obrázek uživatele janykula
 
-

Luxusní

Vložil Wolf, 31. Červenec 2020 - 20:27
Obrázek uživatele Wolf

Luxusní!Škoda jen těch modrých čtverečků… [Spiklenec]