NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Ojedinělý zážitek pod Kuňkou

Vložil Anonymní, 27. Březen 2012 - 8:17

Snad všichni Češi vám řeknou, že kuňka je žába, kromě Pardubáků! Pro ty je totiž Kuňka – Kunětická hora Mount Everestem, Horou Řípem, velkou epochou historie rodu Pernštejnů, výhledem na Orlické hory, Krkonoše, Vysočinu, místem divadelních představení, dostaveníčkem romantických duší. Sám jsem tady zažil nezapomenutelné zážitky v rozkvetlém podhradí se svojí rodinou, s dětmi si to rozdáváme, kdo bude na kole dřív z podhradu až na prvním nádvoří. Ještě nedávno jsem ale vůbec netušil, že mě podhradí Kuňky připraví další překvapení. Ač jsem v saunování dosti zběhlý, ve zbrusu novém Cedrovém saunovém centru jsem zažil ojedinělý večer.


Hrad Kunětická hora je centrem veškeré turistiky Pardubicka a Královéhradecka. Leží mezi oběma městy, odkud je velmi snadno dostupná. Jen z podhradí až na hrad musíte pěšky nebo na kole. Živo je na hradě od března, kdy se hrad „rozsvěcí“, až do října, když se uplynulé sezoně odtroubí na slavnosti parforsních trubačů PROGRAM. V hlavní sezoně se na hradě prakticky neustále něco děje, mnozí asi mají ještě v paměti mnohokrát opakované a skoro vždy půl roku dopředu beznadějně vyprodané představení Noci na Karlštejně s Radoslavem Brzobohatým v hlavní roli.
Kromě „Kuňky“ je však všude dokola samá rovina, takže pokud holdujete cyklistice, tak vám nebude dělat problém projet dvacetikilometrovou vzdálenost mezi HK a PU křížem krážem na svém jednostopém oři. Začít můžete třeba hned pod hradem v Perníkové chaloupce a až se po celodenním šlapání dostatečně unavíte, tak na vás bude čekat skutečně dokonale připravený Cedrový saunový svět, ve kterém si odpočinete po náročném dni.


Pokud budete svoji cyklotúru končit ze směru od HK, tak ještě před Kuňkou (v obci Dříteč) odbočíte podle cedule > Golf & Spa Resort Kunětická Hora doleva a po pár metrech, stranou světa, se před vámi otevře nový rekreační areál. Jedná se o hotel, rozsáhlý golfový areál a už zmiňované Cedrové saunové centrum + několik dalších služeb sportovní kliniky, kosmetiky, privátní sauny apod. Nás ale zajímá hlavně veřejný prostor, kde se v deseti různých procedůrách vrátíte ke kořenům saunování a naleznete tady turistikou i pracovním vytížením zmožené tělo i ducha.
Už u recepce na vás dýchne závan jakoby odněkud z Finska a velmi příjemná paní recepční vás uvede do světa klidu a pohody.


Celý prostor interiéru je navržen beze stěn, takže po opuštění šatny a sprch se dostanete do rozmanitě členěného prostoru, kterým se procházíte tu kolem nepravidelné kamenné stěny, tam zase míjíte zajímevě řešenou cedrovou část, tu si na sebe pustíte jemňounkou mlhovinu, támhle si na minutku posedíte ve vířivce. Přes svoji poměrnou rozlehlost na mě svými propracovanými detaily prostor působí příjemně komorně.
Jsme ale v saunách a ty na sebe samozřejmě nenechají čekat.


Jako správný sauňák jdu hned na 90tistupňovou hlavní saunu. Ta mi lehce připomíná (hlavně stropem) velký saunový dům v Therme Laa – oblíbeném místě zvláště jihomoravských sauňáků. Vše tady voní novotou, cedrovým dřevem a já jsem vyzván k prvnímu saunovému ceremoniálu. Ten jsem pojal v mnohým známém stylu „hurá na ně!“, čehož jsem ke konci svého premiérového večera pod Kuňkou dosti zalitoval… Nicméně vůně červeného pomeranče se rozšířila touto největší prohřívárnou, ceremoniálový „tělocvik“ dal zabrat a na řadě bylo první ochlazení. To je venku, hned v sousedství saun, oddělené skleněnou stěnou. Místní ochlazovací bazén je dokonalý jak dostatečně dochlazovanou vodou (někteří provozovatelé poskytují pouze vodovodní vodu), tak prostorem. Co se týče hloubky, tak jsem byl značně překvapen, protože při svých 187cm jsem tam zahučel snad až po krk.
Venkovní prostor Saunového centra je zamýšlen jako park, kde bude ještě dostavěna baňa a bude zde vůbec venkovní prostor pro ochlazení i odpočinek. My jsme tady zažili nádherný západ slunce i vůni přicházejícího jara. Venkovní prostory jsou zatím ve výstavbě a s jejich zprovozněním se počítá v listopadu 2012. Zatím tedy ochlazovací bazén, sprchy a lehátka.


Saunové ceremoniály. Jak jsem už naznačil výše, sám si nenechám uniknout jedinou příležitost, abych při návštěvě jakékoli sauny neudělal aspoň 2 ceremoniály. V drtivé většině v po vrch napěchovaných prohřívárnách, kde jde spíše o „halóóó – efekt“ než o nějaké poklidné rozjímání. Po absolvování 2 „kunětických“ ceremoniálů se můj názor obrátil téměř o 180° a musím přiznat, že jsem se tady velmi mnoho přiučil.
Místní ceremoniály dělá zkušený a velmi zručný muž, který zde působí také jako trenér golfu (také velmi zručný). V jeho podání nešlo o styl „naperu to do nich, co se do nich vejde“, ale po celou dobu ceremoniálu zvláštně vlnil vzduchem, zvrchu, zboku, zespodu a hlavně žádné násilí. Můj osobní pocit byl maximální a musím přiznat, že to byl prvvní saunový ceremoniál, který se mi v životě líbil.
První byl s vůní eukalyptu, celkem běžná věc. Druhý byl k tomu prvnímu kontrastní a byl pojat vyloženě klidově. Sauňáci si lehli, zavřeli oči, ceremoniář pustil opravdu velmi poklidnou hudbu a velmi zvolna začal rozvívat vůni směsi medu a tymiánu. Po chvíli zvolna obcházel ležící a s jemňounce znějícím zvonkem dobarvoval atmosféru. Opravdu zážitek pro bohy.


Slunce zapadlo, večer pokročil a nezbývá, než se ubrat z tohoto velmi zajímavého místa k domovu. Celkový dojem z tohoto Saunového centra je opravdu ojedinělý a naznačuje, že i v ČR se saunová kultura začíná ubírat směrem, který jsme dosud vídali jen v Rakousku nebo Německu. Tvůrcem dispozice a programů je Radovan Štícha, jehož zalíbení ve finských prvcích je znatelné na každém kroku. Ať se jedná o architekturu, použité materiály nebo originální saunové esence, které jsem v jiných saunách zatím neviděl.


Nezbývá, než vám popřát šťastnou cestu na Mount Everest všech Pardubáků, příjemně prožitý čas na hradě, v podhradí, ale i na nedaleké FKK pláži Opaťák, odkud to máte do tohoto nového sunového světa coby kamenem dohodil.

Naturista KlubNaturista Klub Golf & Spa Kunětická HoraGolf & Spa Kunětická Hora Golf & Spa Kunětická Hora
Dříteč 155
GPS: 50.1113892, 15.8197219

Golf & Spa Kunětická Hora na SAUŇÁCI.CZ

Členové Klubu Naturista.cz – výhody pro vás v tomto resortu vám přineseme do konce března 2012.
Romantická procházka Hradem Kunětická Hora a jeho podhradím:

View Sauny Pardubický kraj in a larger map
 Počasí Pardubice - Slunečno.cz
PřílohaVelikost
sauna-ceremonialy-program-textilak.jpg147.89 KB
5
 
-

sauna kuňka

Vložil sailor, 1. Duben 2012 - 23:44
Obrázek uživatele sailor

Saunové cedrové centrum, vypadá fakt zajímavě. Až bude dokončená i venkovní část, možná se bude rovnat Čestlicím. Spíše tedy v některých kriteriích. Podle obrázků je asi ještě zajímavěji řešeno a zpracováno designově, možná díky tomu jak rychle jde vývoj v této oblasti kupředu. Podle Ivošova článku i v ohledu na některé saunové ceremoniály či postupy a v neposlední řadě, alespoň pokud jsem správně pochopil ceník, neomezeným vstupným do centrální části v hodnotě 420kč. Snad to dobře chápu, jako denní vstupné.Asi těžko se prozatím bude něco rovnat Čestlickým saunám co se týče počtu, rozmanitosti způsobů, typů a teplot saunování, ale i v ohledu prostornosti a s ní související vzdušnosti, či chcete-li nevydýchatelnosti, oproti méně prostorným saunám. Využívám, jakmile to jde, Čestlické saunování při svíčkách, jelikož jsem v saunování trošku uchýlený, a obvyklá 1,5 hodinka mi opravdu moc nedá. Na druhou stranu, čistě materialně, leze to ale do peněz. Takže saunování při svíčkách s cenou 350kč za 3,5h je potom celkem příjemné.Pro saunu není důležité pouze samotné prohřátí, ale hlavně následné ochlazení prohřátého těla a jeho uvedení do klidu a setrvání v pohodě a klídku mezi saunovacími cykly. A o tom je saunování, ale i naturismus. Pohoda, klídek a relax. Dát odpočinout tělu i duši. Vypnout na chvíli. Mým favoritem je suchá sauna s teplotou mezi 85ti a 95ti stupni ideálně s velkým ochlazovacím bazénkem, který jediný v Čestlicích chybí. Právě pro něj jezdím, pokud nejsou tyto akce při svíčkách, také do VLRZ měřín, kde je sauna s 97 stupni a vynikajícím bazénem. Ovšem 3h s parkovištěm vyjdou také na 370kč a na výběr je pouze jedna suchá sauna a jedna parní lázeň. Ještě jednu malou poznámku, která se týká asi dost důležité věci v článku a to je způsob provedení ceremoniálu. Teď v sobotu 24.3 jsem byl opět na svíčkách a po dvou medových ceremoniálech, kdy už jsem vychytal nejpříjemnější místo, které mi dá své, ale nepřetěžuje, jsem omylem vlezl ještě do třetího, pánského, pivního ceremoniálu a tam jsem místo neuhlídal, takže to bylo ve stylu zde popisovaném. Pojďte do toho po hlavě. I proto se mi moc líbí přístup saunéra z Kuňky a jeho klidné a relaxační pojetí. Už jsem jednou psal, že pokud by se našla posádka auta, dvou nebo více, vyrazil bych se podívat do saunového městečka z minulého článku, v Německém Eibenstocku. Stejně tak se rád podívám do Kuňky. Doufám ale, že budu mít tu možnost dříve, jestliže budu mít cestu do těch míst. [Spiklenec]

 
-

Kuňka.

Vložil Roland Jitka, 29. Březen 2012 - 12:53

Nejsme příliš přiznivci saunování, ale ta sauna vypadá dost luxusně. Spojit to s nějakým výletem do okolí, tak bychom saunu Kuňku navštívili. [Úsměv]