NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Pískovna Braňany Mostecko.

Vložil Linka, 28. Květen 2012 - 21:44

Tak, jak doly v Severních Čechách likvidují vesměs fungující obce, rybníky a celkově přírodu, tak tentokráte jejich rekultivace bývalého jíloviště a pískovny došla do bodu, kdy je lokalita opět vhodná k rekreaci, sportu a opalování. O lokalitě se zmiňuji hlavně proto, že není na naší mapě lokalit. Je to také tím, že se místo stále trochu mění, ale je dobré, že k lepšímu. Mostečákům asi neřeknu nic nového tím, že zadám souřadnice pískovny. Znají ji delší dobu, jezdí kolem ní po silnici často, ale návštěvnost zdaleka není tak veliká, jak by si lokalita vzhledem ke své velikosti a klidu zasloužila. [Spiklenec]


GPS: 50.534217,13.684831. Popisování čistoty vody bývalé pískovny, by bylo nošením dříví do lesa, že je tam velmi hluboko a že po jednom kroku jste metr ve vodě, to asi také nikoho nepřekvapí, když řeknu, že se jedná o bývalý povrchový důl. Voda se tak rychle neprohřívá, jako na malých rybnících a jezírkách. Mnoho míst je porostlé rákosím a díky bujné vegetaci není nikde větší souvislá pláž. Vždy ale ležíte na trávě nebo na písku. Dnes jsme dorazili na místo brzy ráno, abychom mohli trochu zdokumentovat lokalitu, když tam ještě nikdo není. V poledních hodinách je pro ostatní dost nepříjemné, kdybychom dokumentovali a běhali mezi naháči s fotoaparátem.


Proč tedy vlastně popisuji lokalitu, která na první pohled není ničím zajímavá? Vrátím se tedy několik let zpátky, kdy nebyly cesty k vodě a jízdu autem blíže k vaší dece znemožňovaly hromady odpadků a hlíny, které z důvodu zákazů vjezdu navozily nákladní vozy na skoro všechny příjezdové cesty. Podle pískovny vede vcelku frekventovaná silnice, jejíž hluk byl spíše na škodu lidí, kteří si sem přišli odpočinout. Dobrou zprávou je a i dříve bylo, že se vytvořila dvě místa, která začínali obsazovat lidé, kteří plavky nechávali povětšinou doma.
 

Co se tedy změnilo dnes? Všechny příjezdové cesty jsou sjízdné, takže dojedete až na svá oblíbená místečka. Frekventovaná silnice byla oddělena bujnou vegetací a stromy, takže nejen že už není vidět od pískovny, ale hlavně není slyšet, což dost přispívá ke klidu na lokalitě. Výbornou zprávou je, že místa pro naturisty zůstala nedotčena, i když hladina vody cca o jeden a půl metru stoupla. Čistota a více jak dvoumetrová průhlednost vody zůstala. Zvýšením hladiny se některé břehy a vlezy do vody změnily z ostře příkrých až nebezpečných, na jen hůře schůdné. Přibylo více plácků, kde se dá opalovat a ležet. Plácky jsou vhodné i na krátkodobé stanování. Cesty jsou pohodlně sjízdné i na kolech. O pískovnu se doly starají a dochází k hromadění odpadu na jednom místě a jeho odvážení. V lokalitě jsou menší březové lesíky a rostou tam houby. Rybáři se zde vyskytují málo, jelikož lov ryb na pískovnách není pro rybáře, díky menší výživnosti vody, zase tak atraktivní.


V Mosteckém regionu není vlastně žádná oficiální FKK pláž, proto lidé využívají velkého množství rybníčků a jezírek, které nám zůstaly po těžbách uhlí, jenže mnohdy bez znalosti místa, rybníček nebo jezírko nejspíše nenajdete. U Braňanské pískovny složené ze dvou velkých jezer a plochou největším přírodním vodním útvarem na Mostecku se vám nemůže stát, že byste uvedenou lokalitu nenašli. Jedná se o dvě písková jezera, Přední u silnice slouží maximálně jako nahoře bez, druhé větší jezero slouží na dvou větších místech jako FKK. Ještě raději vysvětlím pojem plácky. Jedná se o placy kapacitou čtyřicet a více lidí zcela bezproblémově, včetně parkujících aut.

Nebylo by od věci založit zde opravdu nudistickou pláž a scházet se zde. Mostečáci a z části i Tepličáci z okolí Bíliny, kde také žádná FKK pláž není. Jsou zde velmi příhodné podmínky. Je to blízko z Litvínova, z Mostu a z Bíliny. Naturismus je zde zcela běžný, jen je roztroušen mezi dva vetší plácky a spousty malých soukromějších míst kolem obou jezer. Parkování je bezproblémové a klidu si užijete hlavně na zadním větším jezeře dostatečně. V místě je absence jakýkoliv služeb a občerstvení, ale jelikož okolní příroda přímo vybízí k naturistickým procházkách, tak v dochodové vzdálenosti se nachází restaurace a obchod v obci Braňany. Zde si můžete domluvit i vyjížďku na koni a nedaleko pískovny je letiště, kde si můžete objednat vyhlídkový let nad krajinou. Díky hezké přírodě a relativním klidu lze zde zorganizovat i delší naturistický pochod, pokud by měl někdo zájem. Ve vzdálenosti na dojití se nachází již napouštěné Mostecké jezero a tím vzniknou dvě největší vodní plochy blízko sebe, takže se dá mluvit o větší rekreační zóně v místech Starého Mostu a bývalých šachetních výsypek.
Můžeme se tady na Naturista.cz domluvit a položit základní kámen nové nudistické pláže a stačí jen roztroušené naturisty sjednotit na jedno nebo dvě místa, kam naturisté stejně nejčastěji chodí. Pomůžete dobré věci?Naturista KlubNaturista Klub
Přispěvatelé: Líbil se Vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z Vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Podělte se o zážitky s ostatními čtenáři. Za článek většího informačního rozsahu Vám nabízíme volnou vstupenku na libovolnou akci Naturisty cz.
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naturisty.

Pokud byste chtěli podpořit Naturistu cz. jakoukoli částkou, tak můžete bez poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. 
Předem Vám děkujeme.

Inzerenti a zájemci: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, nabídku, služby nebo Vaše činnosti? EMAIL. [Pošta]
Využijte prosím naši širokou nabídku Vaší prezentace na internetu i na reálných a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

3.666665
 
-

FKK procházka kolem pískovny Braňany?

Vložil Roland Jitka, 30. Květen 2012 - 20:20

Ta naturistická procházka kolem pískovny je dobrý nápad, nejsou tam kopce a příroda je hezká, záleží kolik by se nás přihlásilo a sešlo. Pochopitelně čím více tím lépe. [Spiklenec] Dnes tam sice jezdilo trochu více aut, ale to bylo jen tím, že zavřeli kvůli výbuchu a požáru v chemičce, páteřní silnici Litvínov- Most.

 
-

Jsem pro. Řeknete kdy.

Vložil kubjin, 2. Červen 2012 - 22:03
Obrázek uživatele kubjin

Jsem pro. Řeknete kdy. [Spiklenec]

 
-

Naturistická procházka.

Vložil Roland Jitka, 4. Červen 2012 - 17:19

Jít na procházku kolem pískovny a do blízkého okolí můžeme jít kdykoliv, počasí nám vcelku bude přát v nejbližším období, takže kdo by se chtěl přidat, přeci jen je lepší, když nás jde více jako třeba na Lipnici. [Spiklenec]

 
-

Koupání v Braňanech?

Vložil Dan_ny, 24. Červen 2012 - 8:04
Obrázek uživatele Dan_ny

Článek je napsaný velmi pěkně, jen ta realita… Nebo jiný pohled? Lokalitu znám. Ještě před dvěma, třemi lety to bylo tak nějak, jak popisuje autor/ka. Poslední dva roky se i na zadní jezero začali cpát textiláci, kteří se tu i ubytují se stany na několik dní. Rybářů je tu také dost a člověk opravdu v hlavní letní sezoně a o víkendech zvlášť hledá místo, kde by mohl nerušeně odpočívat bez plavek. Nebývá to často možné. Ale co mi přijde ještě horší, to je ta spousta odpadků, která se povaluje kolem obou jezer. Právě proto, že jsou to místa ke koupání oficiálně nepovolena, nikdo neuklízí. A lidi(s plavkami i bez?) místo toho, aby si vážili toho, že kousek od města mají takovou oázu klidu, tak ji znečišťují. Často si říkám, když dovezou všechny ty plastové lahve, plechovky, krabičky od cigaret atp.tam, proč si je prázdné neodvezou zpět domů. Ano, nebylo by od věci založit nudistickou pláž zde, ale jak? A kde konkrétně? Opravdu těch textiláků je tu poslední dobou až hrůza…

 
-

Pískovna Braňany - Zaniklá lokalita

Vložil Xofov, 12. Srpen 2013 - 3:23

Navštívil jsem někdy okolo cca 5. srpna 2013 „pískovnu Braňany“ (jak jste to nazvali). Bylo horké a slunečné letní odpoledne okolo 30°C, kdy bývá u všech koupacích ploch relativně plno. I tady bylo dost lidí, ale ze 100% textiláci. Neviděl jsem dokonce ani žádnou ženu bez horního dílu plavek, natož aby kdokoli neměl spodní díl. Tuto lokalitu jsem pak navštívil ještě párkrát, ale vždy se stejným výsledkem. [Smutný]

Lokalita je to celkem pěkná. Přední, pískové jezírko je hezké, je v něm velmi čistá voda i v suchém horkém létě, kdy ostatní vodní plochy už nevypadají tak čerstvě (ale jsou stále vhodné ke koupání). Jezírko je zřejmě celkem hluboké (možná 10–20 m?). V jednom místě je vstup do vody prostorný, příjemný, pískový a celkem i pozvolný. Tam se zdržuje nejvíce lidí a také je tam nejvíce odpadků. Zbylé vstupy do vody jsou menší, příkřejší a hlínové nebo přímo jílovité (tj. mazlavé). To už není tak příjemné.

Zadní jezírko je vhodné spíše pro rybáře. Přijde mi, že je mělké, protože asi 1/3 je prorostlá rákosím a jinými pobřežními rostlinami. Vstupy do vody jsou vždy jen hlínové. Ke vstupu do vody příliš neláká. Vypadá spíše jako takové lesní jezírko. Stromů je v jeho okolí více, takže tolik míst pro slunění u něj nenajdete. Nikoho jsem se v něm koupat neviděl. Viděl jsem u jezírka jen rybáře. Takže vlastně, všichni lidi, co se koupali, nebo jen polehávali, byli u předního jezírka.

Co se mi na této lokalitě líbilo, byl přístup autem, kdy můžete po cestě od Braňan přijet po cestě mezi dvě jezírka a tam někde na volné ploše zaparkovat auto. Není zde žádný zákaz vjezdu, pozůstatky takové dopravní značky, pozůstatky závory, apod. Prostě nic. Evidentně je to tedy plně legální. [Úsměv]

Co se mi tu nelíbilo bylo celkem velké množství odpadků, které vykukovalo snad pod každým stromem. Člověk nechápe, proč lidi, kteří si jdou místo jakkoli užít (táboření, stanování, koupání, opalování, rybaření) sami aktivně pracují na jeho znehodnocení.

No a pak se mi tu samozřejmě nelíbilo, že tu nebyla žádná nuda pláž. [Smutný] Těšil jsem se na Mostecku na místo, kde se budu moct slunit celým tělem a plavat bez toho, aniž by na mě viselo nějaké oblečení, ale asi ne.. [Smutný] Takže klidně můžete tuto lokalitu označit jako zaniklou, nebo jak se to tady dělá…

 
-

Pískovna Braňany

Vložil Roland Jitka, 13. Srpen 2013 - 18:32

Chodíme tam rádi pokud jsme v ČR. Pravda je, že to nebývá o prázdninách příliš často. Velký problém obou jezer pískovny, že zde není žádná souvislejší pláž. Z toho důvodu nelze nikdy mluvit o nudistické pláži, ale jen pláccích mezi stromy, tu více a jindy zase méně nebo vůbec obsazených nudisty. Byli jsme tam letos asi osmkrát v těch vedrech před a na začátku prázdnin a nudisté někdy byli, jindy nikoliv a nebo byli někde jinde po rozlehlé ploše obou jezer. Tady to prostě funguje, kdo dříve přijde, má místo pro sebe, jestli rybář, rodinka, stanující nebo naturisté. [Spiklenec]

Již jsme tu psali, pojďme se domluvit a zabrat nějaké místo (třeba si ho vysekat v rákosí a upravit) na delší čas a nepřihlásil se nikdo a tak chodíme zase sami. [Smutný]

PS: S těmi odpadky musíme dát za právdu. Ty lidi, co je tam nechávají, opravdu nechápeme. Je to od roku horší.

 
-

Pískovna Braňany letos 2014 poprvé.

Vložil Roland Jitka, 8. Červen 2014 - 16:09

Víkendových veder jsme využili na návštěvu pískovny Braňany. Ohledně teploty vody velká spokojenost, voda byla krásně telá, po zimě není ani nijak znečištěná, což nebyvalo v minulých letech zvykem. I břehy nejsou nijak zpustošené a zaneřáděné odpadky. Plácků je stále dost, souvislá pláž žádná. Ač bylo docela dost lidí, tak nudisté jsme byli asi jediní. plavkový rozdíl byl značný a pouze pomáhaly v počtu neoblečení mnohé ženy nahoře bez. Nikdy to nebude typicky nudistická lokalita, ale k rekreaci příležitostných nudistů velmi vhodná díky pláckům se soukromím.

V této rozlehlé lokalitě je možné stanovat na divoko a také dnes jsme napočítali asi sedm stanových stanovišt. Pojďme se mostečáci domluvit a chodit na jedno místo a tím možná vytvoříme nudistické stanoviště trvalejšího charakteru.

Úplně ideální místo díky rozloze a přírodě na naturistické procházky přírodou. Dnes jsme zase nachodili nudistickou procházkou nějaký ten kilometr. Můžeme vřele doporučit tento sport pro stacionární jedince.

 
-

Jaké místo navrhujete?

Vložil Dan_ny, 8. Červen 2014 - 20:44
Obrázek uživatele Dan_ny

Jaké místo navrhujete? U zadního jezera?

 
-

Lepší je první jezero.

Vložil Roland Jitka, 8. Červen 2014 - 21:34

Cesta k zadnímu jezeru je trochu problematická na přijezd, dozadu někdo, asi šachty tam nasypaly hromadu hlíny, jak se dříve jezdilo. Tak teď je více plácků na prvním jezeře.