NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Primorsko - Bulharsko *

Vložil Roland Jitka, 2. Duben 2013 - 10:36

Tentokrát jsme se rozhodli navštívit jednu z nejznámějších destinací české, bulharské Primorsko. Byli jsme mile překvapeni službami i cenami. Primorsko vyrostlo do moderního turistického letoviska, které splní vše, co si turista na dovolené přeje a nebylo nic, co by nám na dovolené chybělo. Město disponuje čtyřmi plážemi z toho jsou dvě zcela nudistické a jedna jako volná pláž smíšená. Služby ve městě jsou na výborné úrovni.


Reportáž je z roku 2010, doplněna informacemi v roce 2013 na základě dalších návštěv.Cestu jsme zvolili tradiční: Litvínov, Praha, Brno, Bratislava, Budapešt, Szeged, Beograd, Niš, Sofia, Burgas, Primorsko.

K cestě bych jen připomněl, že pokud pojedete o víkendu, je třeba objet sbrsko-maďarské hranice přes Tompa-Subotica kvůli invazi Turků vracející se z Evropy domů.
Primorsko (GPS: 42.267655, 27.754354)je trochu přelidněné, (hlavně v době dovolených) ale jinak příjemné a živé město. Ve městě najdete cukrárny, restaurace s diskotékami, karaoke, internetové kavárny, dráhu na čtyřkolky, aquapark, luxusní hotely a levné penziony. Doporučuji si projít klidný městský park. Ve městě je i velké množství opraven čehokoliv, co turista opravit potřebuje. Lokalita je vhodná i pro jedince neznalého cizích jazyků, protože se všude domluvíte bez problémů česky a také jídelní lístky jsou v češtině.

Dopravu zajišťují autobusy, taxi, traktorové vláčky a koňské kočáry. Někdy se s nabídkou dopravy nabízejí i místní lidé.
Není problém se ve městě a okolí dostat kamkoliv. Největším problémem města je parkování. Vědí to bohužel i policisté a využívají toho k pokutám a botičkám. Časté jsou i odtahy aut.

Find more about Weather in Primorsko, BU


V Primorsku je dostatek směnáren, banka, bankomaty a platby kartou jsou zde normální. Je zde velké množství restaurací a obchodů se vším. Není tu jen supermarket. Ten je nejblíž v Burgasu. Jedná se obštinu (okresní město), kam směřuje nejen na dovolenou spousty Bulharů. Lékaři i specialisté (zubař, dětský, obvodní) se zde nacházejí k dispozici turistům. Nejbližší nemocníce je v opět v Burgasu. V Primorsku je několik lékáren a zde i kontakty na „Hitná pomoč“ (první pomoc) a ostatní lékaře v okolí.

Ubytování najdete velmi snadno. Stačí se kohokoliv zeptat. Taxikáře, v obchodě, policisty, na náměstí. Ve městě je několik ubytovacích kanceláří „kvartirno bjuro“ a nebo hledejte podle nápisů „svobodna komnata“ nebo „svobodna staj“ Vše je psáno ale azbukou. Internet chytíte skoro kdekoliv na WIFI, pokud nemáte na místo zrovna štěstí, lze zakoupit malý přístroj do USB na stálé připojení k internetu za pakatel.

Nyní k plážím a naturistickému vyžití: směrem od rezervace Ropotámo na jih.

První pláží je Perla (mimochodem sídlo bývalého prezidenta Todora Živkova a jeho rodiny). Pláž je komfortní s vlnolamem a luxusním sídlem sloužícím jako ubytování, restaurace a následné služby. Na pláži jsou slunečníky a v lese dvě velká parkoviště. Na Perlu jezdí traktorový vláček jako dopravní linka z Primorska (cesta asi deset minut vláčkem). Na pláži je dost přeplněno a nudismus je nemožný (tolerováno plavčíky jen nahoře bez). Díky vlnolamu zde nejsou nikdy vlny.Druhou pláží je tzv. volná pláž, která plynule navazuje na Perlu. Jedná se asi o kilometrovou pláž, která končí až u plotu severní primorské pláže. Zde je jedno co máte nebo nemáte na sobě, ale nudisté převažují. Výborné místo pro páry, kde nejsou oba nudisté nebo pro děti, které na textilu prostě trvají. Nevýhodou pláže, žádné služby nebo občerstvení a absence parkoviště, na silnici policie dává botičky. Zastavuje tady traktorový vláček. Nejsou zde plavčíci. Výborné podmínky na skákání do vln.Třetí pláž volně navazuje plotem a je asi pro nudisty nejznámější (severní primorská). Jedná se o dlouhou pláž zhruba km a půl a z toho asi 150metrů až k Salza baru je striktně nudisticko. Pak následuje mix (smíšená pláž) a volně navazuje na přeplněnou textilní pláž, která končí až ve městě. (Zde je tolerováno jen nahoře bez.) Pláž má veškeré služby, plážové bary, restaurace a prodejce všech pochutin. Po pláži chodí i maséři. Pláž je plná plavčíků, takže při větších vlnách můžete do vody tak po kolena maximálně. Parkoviště u nudistické pláže je malé, zastavuje tady také traktorový vláček, ale z Primorska se sem dá dojít i pěšky, nebo využít taxi. Pláž je velmi oblíbená, hlavně u českých turistů. Češtinu zde uslyšíte častěji než bulharštinu.

Čtvrtá pláž se jmenuje jižní primorská. Začíná hned ve městě a je dlouhá cca. dva km. Celá část z města je textilní, nudistickou začíná být až za molem a posledním plážovým barem, směrem ke skalám. Je tu menší počet služeb, ale zase větší klid a méně lidí. Parkoviště (dostačující) je přímo za nudistickou pláží. Pro děti je u parkoviště závodní dráha motorových autíček a čtyřkolek. Vhodný stín zajišťuje blízký les. Vhodné i na procházku, třeba i naturistickou.

K vodním radovánkám hlavně dětí slouží aquapark, který najdete hned při příjezdu do města u semaforů doleva, hned vedle banky. Před vodním parkem je čtyřkolková dráha. Pokud máte jakýkoliv problém něco najít, je k dispozici u vjezdu do města policista, který vždy poradí (třeba i s ubytováním atd). Velmi dobrá turistická služba, která je i v jiných městech Bulharska.

V aqua jsou tobogány bazény, občerstvení, lehátka na opalovaní a vše co si rodiče s dětmi mohou přát. I za hezkého počasí, když lidé mohou být u moře, je vodní park dost naplněn. Jezdí sem turisté ze širokého okolí. Je to jediný vodní park od Burgasu dolů.

Find more about Weather in Primorsko, BU
Město Primorsko žije jak denním, tak i nočním životem. Přes den jsou ve městě nějaké folklorní soubory a na podiu zpívají, restaurace, cukrárny a stánky fungují snad nonstop, ve dne v noci. Pro mladší jsou zábavy, karaoke a diskotéky(i plážové). Kousek od severní pláže směrem k vodnímu parku je internetová kavárna. Město není klidné ani v noci, proto doporučuji ubytování někde dál od centra. Primorsko lze doporučit pro nudistické pláže a veškerý komfort služeb na jednom místě. Primorsko je na dovolenou dobrá volba hned z několika důvodů. Jste u moře, domluvíte se v pohodě česky, vše si v češtině přečtete, nemusíte hlídat finance (jelikož jsou ceny nízké), máte k dispozici veškeré služby a Češi jsou považováni za vítané cizince.

Tip na výlet: Rezervace Ropotámo, úchvatný a panenský kousek přírody s řekou a lesem, nezasažený bulharskou výstavbou hotelů. Na moři jsou z Ropotáma vidět delfíni a určitou atrakcí je vyjížďka lodí po řece nesoucí název stejný jako rezervace.

Jak se tam dostanete? [Úsměv]

Autem, je tam parkoviště hned u přístaviště lodí. (Po rezervaci musíte jedině pěšky, na kole nebo lodí.)

Autobusem z Primorska, jezdí každou necelou hodinu a má zastávku u přístaviště. (Meziměstská doprava.)


Traktorovým vláčkem k pláži Perla a pak pěšky do rezervace nahoru (zde, ale přijdete z druhé strany rezervace, vhodné jen pro zkušené turisty, protože jdete stále do kopce asi 2 km). Nepotkáte nikoho, tak procházka může být pojata i jako naturistická. Vede tam silnice, ale nikdo tam nejezdí, protože je slepá a končí v parku.


Myslím si, že se Vám v Primorsku a okolí bude líbit a rádi jej navštívíte znovu, jako to dělala generace našich rodičů a prarodičů. Je to moderní turistická destinace, která vám nabídne mnoho krásných zážitků. Perfektní levná dovolená, dostatek kvalitních služeb a domluvíte se všude česky. Naturistické pláže máte pár kroků od ubytování. Co si může naturista přát více?


Naturistické pláže kolem Primorska v Bulharsku:


Zobrazit místo FKK Bulgaria na větší mapěLíbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Hvězda] VYUŽÍVEJTE VÝHODY, které jsme pro Vás všechny připravili a vyjednali
[Klobouk] Podpořte Naturista cz. jakoukoliv částkou, bez poplatku systémem
PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat i do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

Využijte nabídku Vaší prezentace na stránkách a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Hezké Primorsko

Vložil bledule (bez ověření), 9. Říjen 2011 - 16:28

Díky za hezký článek a fotky. Primorsko bylo moje první setkání s mořem, na to se nezapomíná. Byla jsem tam jen jednou před 40 lety. Perla, Ropotámo díky za připomenutí. Pak jsme jezdívali na Sluneční pobřeží, do Burgasu vlakem a na Sluneční pobřeží taxíkem a pobývala jsem tam v campu celé prázdniny (2 měsíce v celku). Nikdy jsem se dost nenabažila, ovšem tenkrát ještě nešlo o nudismus, to nás naháněli bulharští policisté.

 
-

Ceny v Primorsku jsou perfektní.

Vložil Roland Jitka, 2. Duben 2013 - 17:59

Ceny v Primorsku jsou perfektní (méně než u nás v poslední vesničce) a přesto se jedná o prakticky nejdražší destinaci jihu Bulharska, společně se Sozopolem. Všude jinde na pobřeží bude cca o deset až dvacet procent levněji. O vnitrozemí ani nemluvím. [Spiklenec]

 
-

Severní pláž Primorsko a ostatní pláže

Vložil Roland Jitka, 21. Červenec 2013 - 9:13

Včera a předevčírem jsme navštívili po nějaké době Primorsko severní pláž. Popíši to později cestopisem, ale pláž se trochu změnila a hlavně o dost se zvětšil nudistický díl. Tady ještě není sezona, ta začíná až teď od příštího týdne a nudistů bylo opravdu požehnaně. Změny dostatečně vydají na cestopis a aktualizaci údajů. Totéž se týká Lozence, beze změn je jen kemp Delfín u Achtopolu.

 
-

Severní pláž Primorsko a ostatní pláže

Vložil Pašík55, 21. Červenec 2013 - 16:48

Severní i jižní pláž jsou krásná místa k letní rekreaci. My preferovali severní pláž od mola dále, kde byl hned za molem jeden stánek s občerstvením a pak už nic než pláž a přilehlé duny. Je to sice pláž smíšená, kde se rekreují společně nudisté i s textiláky, ale nikomu to tam nevadí, stydlíni si už asi za ta léta zvykli. [Spiklenec] Vřele doporučuji. [Úsměv]

 
-

Pláže v Primorsku

Vložil Roland Jitka, 11. Září 2013 - 14:43

Pláže v Primorsku se trochu změnily, tedy ve smyslu FKK. Protože je změn více, nechám si to na samostatnou reportáž jen o plážích. Primorsko jako město ještě více zlidnatělo, proto asi i změna v plážovém konceptu okolí Primorska.

 
-

PRIMORSKO 7.9. - 18.9. 2014

Vložil VestonickaVenuse, 14. Září 2014 - 22:47
Obrázek uživatele VestonickaVenuse

Zatím jsme ještě v Primorsku, které jsme si vybrali díky vaší reportáži a také z možnosti krátké doby dopravy. Volili jsme leteckou dopravu, protože nám do rodiny přibyl přírůstek a myslíme, že na dlouhou cestu autem je malý(9měsíců). Letadlem jsme tu byli za necelé dvě hodiny. Celý pobyt je tu nádherné počasí. Bydlíme v penzionu Janko a na obě pláže, jak jižní či severní je to asi 500m. Volíme severní, protože je na ní blíže na nudapláž. Trochu se to změnilo. Pláž, dříve nudistická, je už smíšená, ale nudisti převládají. Textiláci se zatím více zdržují blíže textilní pláže. Občerstvení je už zavřené, prý od konce srpna, ale ještě do včerejšího dne se dalo dojít hned za betonový schodek, kde stojí bouda s občerstvením. Zeď už je zbouraná celá, dál už je zas jen textilní pláž. Dá se už parkovat podél silnice, je tam takové divoké parkovišťátko, ale policie už prý nekontroluje. Jezdili jsme později taxíkem, levně a za 5minut na místě.

Ceny jsou všude velmi nízké, jídlo mi chutná, dokonce jsem i ubrala pár kil [Smích] Zelenina, ovoce, ryby dělají divy…a také hodně pohybu. Není tady moc nic na koukání, je to vesnička s tisíci stálými obyvateli a jinak jen hotely a penziony. Ideální místo pro ty, kdo se chtějí povalovat u moře, večer projít po promenádě a nakupovat. Místní autobus či minibus vás doveze i do víru „velkoměst“. Jezdí dost často až do nočních hodin. Pro rodiny s malými dětmi je ideální jižní pláž, kde jsme byli první den, nejsou tam vlny. Nám to připadlo skoro jako na Mácháči [Smích] Jen nudapláž je tam pro pěší daleko.

18.9. odlétáme, jsme spokojeni.