NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Slezská Harta, vodní nádrž v krajině vyhaslých sopek

Vložil eSHá, 3. Září 2017 - 18:11

Slezská Harta 1Slezská Harta 1 Dnes Vám předkládám článek z místa, kde v našich mapách není vyznačeno žádné možné koupání bez plavek. To byla pro mne záhada, které bylo nutno přijít na kloub. Úkol ale byl už částečně splněn při našem letošním srpnovém týdenním pobytu zde.

Přehrada je napuštěna od roku 1996, podle rozlohy je devátá největší u nás a na délku má vodní plocha asi 16 km. Turisté zatím tuto oblast neobjevili, proto se u vody nevyskytuje žádný obří hotel ani tábořiště. Ubytovat se musíte někde v soukromí v nedalekých okolních vesnicích. Ideální je pronajmout si chatu či chalupu a na koupání jezdit třeba na kole.

Odměnou za tuto „nepohodu“ Vám bude naprosto pohodový a klidný pobyt u vody, kde skoro nikdo není. Řekl bych, že jsme na březích viděli asi více rybářů, než koupajících se rekreantů. Takže záhada kolem označení v mapách je vyřešena. Bez plavek se lze koupat skoro všude, místečko si vždycky najdete. Samozřejmě zde platí obecná zásada, že čím dál od lidských sídel dojdete, tím méně lidí potkáte a tím větší soukromí budete mít.


Slezská Harta 2Slezská Harta 2

Některé břehy zde ale jsou příliš strmé nebo příliš zalesněné a tudíž nejsou vhodné ke koupání. S tím si ale jistě poradíte. My jsme se koupali na třech různých místech a nejklidnější z nich je asi louka a pláž naproti vesnici Karlovec. Na toto místo se dostanete po „Naučné stezce po vulkanitech“. https://mapy.cz/turisticka?…

Slezská Harta 3Slezská Harta 3

Zmiňuji se o tomto místě proto, neboť jsme zde v tento den u vody potkali dvě dvojice naháčů. Nebyla to náhoda, všichni jsme tam šli záměrně za stejným druhem báječného relaxu. Nedaleko od nás seděli ještě dva rybáři, jinak nikde nikdo. Voda byla čistá a teplá, vstup do vody je pozvolný.

Na Slezské Hartě si můžete také vypůjčit i nějakou loď . http://www.lodevevode.cz/…di-na-harte/

Slezská Harta 4Slezská Harta 4

Protože jistě nebudete pouze u vody, přikládám tipy na nějaké výlety. Věnovat se můžete třeba těm sopkám, které mám v názvu článku. Přidávám sem na ně nějaké odkazy.

Venušina sopka http://www.kudyznudy.cz/…runtalu.aspx

Lávový proud u Meziny https://www.turistika.cz/…eziny/detail

Roudno http://www.jeseniky.net/…velky-roudny

Uhlířský vrch http://neviditelnypes.lidovky.cz/…iretnik.aspx?…
5