NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Slnečné jazerá Senec - SLOVENSKO

Vložil Roland Jitka, 18. Srpen 2013 - 10:46

Naše cestování Evropou přináší různé zážitky a mnohdy čírou náhodou se dostáváme na zajímavá a velmi hezká místa. Díky Ivošovým naturistickým mapám lze naplánovat cesty právě konkrétním směrem, kde se dá opalovat se a koupat bez plavek absolutně bez problémů. Jedním takovým, pro nás úplně neznámým místem byla právě jezera u města Senec na jihu Slovenska. Názvy se různí, ale stále mluvím o jedné vodní ploše.
Hluboké jezerá, Guláška nebo Čiernovodské jazerá.


Stránka lokality Seneckých jezer slovenských naturistů ASN.

Find more about Weather in Senec, S1
Jezer je u Sence několik a dle informací na internetu jediné Hluboké je bez vybavení a bez oplocení. Ostatní fungují jako rekreační střediska se všim zázemím a službami. Ostatní jezera nemohu posoudit, jelikož jsme navštívili jen to jedno, které popisuji níže. Důvodem návštěvy byla právě nudistická pláž, která je jen na Hlubokém jezeru, nejdále od města. GPS: 48°12'53.5N, 17°25'53.54E
Při příjezdu nás sice uvítala cedule zákaz koupání a jiných vodních aktivit, ale lidé si na Slovensku asi z cedulí nic nedělají a tak jsme následovali jejich příkladu a upozornění ignorovali také. Dobře jsme udělali, protože jsme se dostali na jednu z nejhezčích nudistických pláží, kterou jsem viděl. Říká se, že naturisté si vyberou vždy nejlepší místo a v případě Seneckých jezer to platí dvojnásob.

Hluboké jezerá, Guláška nebo Čiernovodské jazerá 

Prašná cesta vede kolem celého jezera a naturisté se scházejí až na konci jezera, což velmi přesně označují souřadnice na slovenských naturistických mapách.

Jedná se o malý poloostrůvek hned za železniční tratí. Poloostrůvek je vysypaný oblázky, místy oddělen rákosím a tudíž trochu skrytý před náhodnými zvědavci. Při ležení na poloostrůvku doporučuji pod deku dát třeba karimatku kvůli změkčení, protože větší kamínky při používaní jen deky trochu tlačí do zad. Velmi pěkné místo. Naturisté se ale nacházeli nejen na poloostrůvku, ale prakticky v celé zadní části jezera, kde lze do vody bezpečně vlézt. Zde je břeh jen šterkopískový bez kamenů.
 


Zvětšit mapu

Čistota vody Senec.Čistota vody Senec.
Voda v jezeře zvaném Hluboké je velmi čistá a její průhlednost je absolutní. Jak již název napovídá je jezero vhodnější spíše pro plavce, protože dno jde rychle do hloubky. Teplota vody byla ideální, na větší osvěžení bylo třeba se trochu potopit. Uvedená informace je ale individuální a hlavně ženám teplota bude určitě vyhovovat. Jitka je velmi zimomřivá a přesto byla ve vodě stále. Proto tedy uvádím tento ukazatel teploty vody podle své manželky, jenž je vždy spolehlivým indikátorem.
Ostatní plácky pláží kromě poloostrůvku jsou pískové. Místa byla obsazena sem tam rybáři a okolo celého jezera se stanovalo na divoko. Viděli jsme i dva karavany a několik obytných vozidel. Vedle nudistické pláže je malý potápěčský klub, oddělený plůtkem, ale klid nudistické pláže nijak neruší.
 

Na pláž chodí lidé co se již asi dlouho znají, ale naše česká přítomnost jim nijak nevadila. Byl pátek dopoledne a věková struktura bylo opravdu široká. Od dětí, jejich rodičů, mladých lidí až po důchodce. Poměr muži ženy zhruba vycházel nastejno. Nevím jaké by to bylo s obsazeností poloostrůvku o víkendech, protože prostor není z největších. Je ale pravda, že se dá ležet prakticky všude kolem celého jezera. Nudistický poloostrůvek je označen cedulí FKK.


Kapacita přilehlého parkoviště u FKK pláže byla dostatečná. V celé oblasti není problém se pohybovat bez plavek, takže pokud se vám nechce jen ležet na dece můžete využít naturistické procházky kolem celého jezera. Nejspíše nebudete sami, kdo má stejný nápad.
 

Také okolí jezera, ač se zde praktikuje divoké stanování působí velmi čistě a viděli jsme jen jednu hromadu odpadků. Asi nějaké centrální místo, které popeláři čas od času odváží. Je vidět, že si Slováci svého krásného přírodního skvostu velmi váží a zbytečně ho neznečištují. Kéž bychom na některých našich lokalitách dokázali následovat jejich příkladu.

 


Chyběl mi trochu nějaký stánek s občerstvením, ale vzhledem k blízkosti města Senec ho místní asi nijak nepostrádají. Na jezeře je nejspíše povoleno ježdění na vodních skútrech, ale protože tam jezdil jen jeden, nepůsobil vzhledem k rozlehlosti jezera nijak rušivě.

Jezero a výběr místa pro naturisty lze seneckým kolegům jen závidět. Místo se i pro nás stane do budoucna častější zastávkou při cestách na Balkán, jako oáza klidu odpočinku a pohody na daleké cestě. Tentokráte při zpáteční cestě z překrásné Makedonie.


Find more about Weather in Senec, S1


Pokud tedy nemáte program na víkend, sbalte stan a rodinu a zajeďte na Sluneční jezera do Sence. Čeká vás místo naturistům zaslíbené, můžete si zarybařit, zasurfovat, opálit se, zaplavat si v čisté vodě a užít si absolutního klidu. Odlehlejší osamocené plácky využijí lidé, kteří si naturismem nejsou tak úplně jisti a případně chtějí vyzkoušet pobyt bez plavek poprvé.Zobrazit místo FKK Slovensko na větší mapěLíbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Klobouk] Podpořte Naturista cz. a jeho činnost jakoukoliv částkou. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

5
 
-

FKK na Senci

Vložil Strýček Skrblík (bez ověření), 19. Srpen 2013 - 8:46

Ahoj.

Na Slnečná jazerá jsme jezdili s rodiči 30 let, ale dodnes jsem netušil, že tam je oficiální nuda pláž. [Pláč] Jediné koupání bez plavek tam bývalo na zadním Seneckém jezeru za železniční tratí, v tě době na divoko a ilegálně, protože na jezeru se tehdy ještě těžil štěrkopísek.

Budu se muset na Senec opět po letech podívat [Spiklenec]

 
-

Re. FKK na Senci

Vložil M.Dr., 19. Srpen 2013 - 16:26

Ono to není oficiální FKK ani dnes, i Roland v článku píše, že jsou tam cedule se zákazem koupání. Jen se tam dnes už netěží a nikdo odtud lidi nevyhání.

 
-

Senec - Guláška

Vložil PeterG (bez ověření), 19. Srpen 2013 - 17:55

Úžasne čistá voda. Fakt nádhera, potápači to tam milujú. Niesom odborník na vodu, ale mám pocit, že to može byť čiastočne spôsobené aj množstvom vodných skútrov ktoré sa po hladine premávajú v hojnom počte a pravdepodobne okysličujú vodu, plašia ryby ktoré sú potom aktívnejšie. Nieže by mi to nejak vadilo, ak keď svojim hlukom trochu narúšajú idylku víkendového leňošenia pri vode. Horšie je, že niekedy sa chlapci chcú predvies´t a robie riskantné kúsky a to aj pomedzi plávajúcich rekreantov. Pred pár rokmi som bol svedkom tragickej udalosti http://bratislava.sme.sk/…ajucimi.html
orem toho sa tam prehanaju križom – krážom surfisti, videl som tam malé motorové jachty a najnovsie si tam niekto dotiahol helikoptéru, ktorou lieta nizko nad hladinou a robí vlny :D Na polostrovčeku FKK je cez víkend tak málo miesta, že posledný krát sme si ani neľahli, iba sme sedeli. Je to veľká škoda, že na tak krásnom mieste majú nudisti len takú malú časť. Ale je to naša chyba. Textiláci sa rozťahujú a my sa scvrkávame :-(. Ináč cez víkend tam chodí pojazdný bufet s občerstvením a nejakými nápojmi. Jazero je myslím v súkromnom vlastníctve a pošuškáva sa, že majitelia už majú podnikateľský zámer. Pochybujem že proFKK zameraný :-(. Gulášku odporúčam, sám tam chodím, veˇmi sa mi tam páči. čiastočne je to spôsobené ale aj tým, že v okolí Bratislavy veľa možností nieje.

 
-

FKK Guláška

Vložil Roland Jitka, 31. Srpen 2013 - 21:25

Nemyslím si, že by se FKK na Gulášce scvrkávala. Jak jsme obcházeli jezero, tak nudisté byli i naproti polostrůvku, vedle pod potápěčským klubem, i v samém konci jezera. Na to, že byl pátek dopoledne, bylo naturistů na jezeře docela dosti. Postupně během dne jich stále přibývalo. I naproti stanující, dál od nudistické pláže byli sem tam také naturisté.

Pochopitelně neznám výchozí stav jestli byli dříve naturisté i v jiných částech jezera, nebo ve větším množství.

Poloostrůvek na ležení opravdu kapacitou nestačí a místa pro deku na ležení bylo opravdu málo už ráno. Doporučil bych na ostrůvku karimatku a boty do vody. Kameny docela tlačí do chodidel a do zad.


Závěrem komentáře bych se chtěl omluvit slovenským kolegům ze Sence a okolí za focení (16.8.2013), jímž jsme trochu narušili jejich páteční relax, ale fota byla určena jen a pouze pro výše uvedenou reportáž a moc jsme snažili vyhnout se focení kohokoliv. Že jsme cizinci bylo zřejmé podle češtiny a že jsme tam poprvé věděli všichni také, protože se všichni asi znají.

PS: Ostatní fotografie, nepoužité v článku byly smazány.

 
-

Senec

Vložil peca, 18. Listopad 2020 - 22:07

Od