NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Vama Veche (Rumunsko) - mizející naturistický ráj

Vložil jtro8667, 24. Červenec 2021 - 11:40

Vame Veche -naturistické stanování na plážiVame Veche -naturistické stanování na pláži

V rámci letošní výpravy do Bulharska jsme přejeli hranici a nakoukli i do nejjižnějšího rumunského letoviska – Vama Veche. Stále se jedná o místo, kde si lze užít nádhernou naturistickou dovolenou a případně i spát či stanovat na pláži a to zcela v naturistickém duchu.

Vama Veche je nejjižnější rumunské letovisko na černomořském pobřeží. O jeho historii si můžete něco přečíst zde. Protože zde za komunistických časů vládla neobvyklá „svoboda“, scházeli se tu hippies a jiní svobodomyslní lidé, stanovalo se tu na pláži a dařilo se tu i naturismu. Část z toho přetrvala dodnes, byť proti stavu popsanému zde, je situace bohužel podstatně blíže běžnému rumunskému letovisku.

Pláž u letoviska je dlouhá asi 1,5 km, ale samozřejmě lze pokračovat i dále k severu či jihu, pokud chcete vyrazit na procházku či hledáte soukromí. S výjimkou letoviska samotného a většiny jeho slunečníkových pláží asi nebude nikomu vadit, když vyrazíte na procházku nazí.

Naturisté se vyskytují u severního konce pláže letoviska, hlavně v asi 30 m široké proluce mezi slunečníkovými poli (43.7563739N, 28.5742994E), která je ponechána lidem s vlastním plážovým vybavením. Tato část pláže není tedy nikde oficielně označena jako nuda pláž, přesto je tu zhruba 60% nudistů, zbytek ženy/dívky nahoře bez a textiláci. Směrem do vnitrozemí má pláž asi 50 m a zvlášť odpoledne (v pracovní dny, o víkendu jsme tu nebyli) byla docela plná. Ne, že by se další lidé nevešli, ale pokud toužíte po 2 m rozestupech, vyražte spíš na pláž ke stanům, kterou zmíním níže. Z hlediska osazenstva jsou tu páry, jednotlivci i rodiny s dětmi, věkově rozmanité, poměrně dost mladých kolem 25 – 30 let. Zdá se, že tady naturismus ještě neumírá. Mimochodem, toto je jediná proluka ve slunečníkových polích. Tedy pokud nechcete platit za slunečník, můžete být buď zde, nebo na severním či jižním konci pláže Vama Veche, víc možností nemáte.

Část pláže využívaná naturistyČást pláže využívaná naturisty Nuda pláž, resp. prostor pro návštěvníky s vlastním vybavenímNuda pláž, resp. prostor pro návštěvníky s vlastním vybavením


Pláž je písčitá, v moři převažuje písek, ale jsou v něm i nějaké oblázky. První den nebyly vlny žádné, druhý den foukalo a nějaké vlny byly, přesto byl vstup do moře poměrně příjemný. Stánek je naproti přes cestu podél pláže a neviděl jsem nikoho, že by tam šel nahý a ani já jsem se necítil na to, abych to zkoušel. Jinak nudisté se vyskytovali i na prvních asi 50 metrech slunečníkových polí kolem tohoto úseku pláže. Dál k jihu už ne, centrální pláž je zcela textilní, dokonce i ženy nahoře bez se tam vyskytují jen vyjímečně.

Stanování na pláži se dnes provozuje rovněž jen na severním konci Vama Veche, proti popsané pláži asi o 100 m severněji, tedy zde (43.7577767N, 28.5742592E). Pokud máte auto, je nejlepší odbočit přímo z hlavní silnice na toto parkoviště (43.7573619N, 28.5732344E) a nechat ho tam. Pozn.: Letecká mapa na mapy.cz je zjevně pár let stará a úplně neodpovídá situaci.

Pokud od parkoviště sejdete dolů k moři, jste na kraji stanové oblasti. Vyhněte se prostoru pod betonovým bunkrem ve svahu nad pláží (zcela vp nahoře na prvním obrázku níže), tam chodí místní mládež celou noc vyřvávat. Nepočítaje okolí bunkru, ve zbytku stanovací oblasti se dá spát docela dobře, hudba z letoviska sem samozřejmě doléhá, ale nepříliš hlasitě, vlny jsou podstatně hlasitější.

Vame Veche - stanování na severní pláži po ránuVame Veche – stanování na severní pláži po ránu Ještě jednou stanování na severní plážiJeště jednou stanování na severní pláži 

Asi polovina stanujících jsou naturisti, čili u stanů můžete být klidně nazí. A někteří spí na pláži i bez stanu – pod plachtou nebo jen tak ve spacáku. Ono tu asi moc často neprší… U stanů můžete pochopitelně trávit nazí celý den, tedy se tak i koupat. Na pláži je zde písek, v moři v jižnější části příjemná směs písku a oblázků, zhruba od bunkru dal k severu jsou už ve vodě skály / kameny.

V Lonely Planet se můžete dočíst i o stanování na jižním konci pláže. Vyrazil jsem to jeden den prozkoumat, ale tato možnost už v podstatě zanikla. Na jižní straně letoviska za poslední stavbou (hotelem) stál na pláži jediný stan a nahoře nad pláží další stan a 4 karavany. Všichni, co jsem kolem viděl, byli oblečení. Ještě před hotelem stály další 3 stany a asi 4 karavany za cestou, ale to mohlo být i domluvené s majitelem pozemku. Na pláži zde sem tam žena nahoře bez, nudista žádný.

Karavany a stan nad jižním koncem plážeKaravany a stan nad jižním koncem pláže Jediný stan na pláži na jižním konci Vama VecheJediný stan na pláži na jižním konci Vama Veche Pláž na jižním konci Vama Veche - žádné nudisty jsem tu nevidělPláž na jižním konci Vama Veche – žádné nudisty jsem tu neviděl Karavany a stany před posledním hotelem na jižní straně letoviskaKaravany a stany před posledním hotelem na jižní straně letoviska 

Letovisko samotné je plně vybavené, je tu fůra obchodů, restaurací, barů, diskoték, dokonce knihovna … chybí jen směnárna, ta je až v Mangalii. Ale je tu několik bankomatů. Každopádně my jsme hotovost vůbec nepotřebovali, ve všech krámcích, restauracích, i v kempu Marina se dalo platit kartou. Když už jsem zmínil kemp Marina – nachází se zde (43.7545142N, 28.5694044E), stojí 30 lei na osobu, za stan se neplatí, je v něm ticho a klid, protože od centra letoviska je celkem daleko. Je plně vybavený, tj. sprchy s teplou vodou, lednice, mrazák, kuchyňka a zásuvky na dobití mobilu. Strávili jsme tam 1 noc, zbylé dvě jsme stanovali na pláži.

Jedna z hlavních ulic letoviska v podvečerJedna z hlavních ulic letoviska v podvečer "Silnice" u centrální pláže - není úplně nejrovnější„Silnice“ u centrální pláže – není úplně nejrovnější Jeden z barů v centrální (textilní) části plážeJeden z barů v centrální (textilní) části pláže 

Pokud potřebujete vyšší komfort ubytování, doporučuji rezervovat přes booking.com. Na místě se ubytování hledá hůř, často nám říkali, že jsou plní, ikdyž na bookingu ještě něco nabízeli a navíc na místě nabízené ceny byly horší než na bookingu. Orientačně ubytování začínají na 150 lei za dvoulůžkový pokoj. Doporučuji držet se co nejdál od centrální pláže a přilehlých podniků, letovisko v noci opravdu žije, mladých je tu hodně.

Noční Vama Veche - pohled od stanů na severním konci plážeNoční Vama Veche – pohled od stanů na severním konci pláže Ceny v restauracích zhruba odpovídají cenám v Čechách. Co jsme vyzkoušeli my, vařili dobře. V Bulharsku je sice podstatně levněji (a můžete si tam dát kavarmu), ale v Covid době jsme na přechodu strávili cca 40 minut v 1 směru a to zrovna neplatila žádná omezení typu Covid testy. Do centra Vama Veche nedoporučuju jezdit autem. Silnice jsou hodně rozbité, často jednosměrné a všude fůra lidí.

Jinak proti článku z r. 2012 se dnes nudismus praktikuje jen na zmíněné části pláže, tj. žádného nudistu ani ženu nahoře bez v letovisku samotném (mimo pláž) nepotkáte.

Od jednoho Rumuna jsme slyšeli, že část lidí, kterým vadila komercionalizace Vama Veche se přesunula na pláže u vsi Corbu, severně od Constanty. Mělo by se tam stanovat na pláži a předpokládám, že i tam budou naturisté. Chtělo by to ověřit. Obdobná situace by měla být i u vesničky Sfântu Gheorghe, kam se lze ovšem dostat pouze lodí – buď po moří nebo po Dunaji.

Pokud jde o Vama Veche, vyražte, dokud je ještě kam!

Další Naturistovy články o Rumunsku


5
 
-

Díky za Vama Veche

Vložil admin, 25. Červenec 2021 - 18:03

Mockrát děkuju za mimořádně obsažný článek o této lokalitě a s dovolením jsem připojil vedle linku na všechny Naturistovy články o Rumunsku i interaktivní mapu místa a předpověď počasí :-)

 
-

Vama Veche

Vložil jaha, 17. Září 2021 - 14:00

Díky za připomenutí.. Byli jsme tam v r. 2019 a jak vidím, tak se situace příliš nezměnila. Naštěstí… [Úsměv]