NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

2 MAI - RUMUNSKO

Vložil Roland Jitka, 1. Říjen 2012 - 5:09

Rád bych Vás seznámil s vesničkou, která se nachází trochu zapomenuta mezi rušnými turistickými centry. Z jedné strany velmi lidnaté a živé Mangálie a z druhé strany divoké vesnice mladých Vama Veche. 2 Mai je ideálním klidným místem (na rumunské poměry) a většina turistů jsou mladší rodiny s dětmi a klidnější starší lidé. Vesnička je velmi dobrá volba pro klidné strávení dovolené s veškerým komfortem nedalekého většího města a turistického letoviska. Její navštívení mohu všem jen doporučit a myslím si, že z dovolené budete odjíždět spokojeni. Posouzení ale nechám jen a jen na Vás. [Spiklenec]
Jak do 2 Mai vlastně dostanete? Cest z České republiky je několik a všechny jsou velmi zajímavé, protože vedou krásnou přírodou a starými městy, kde je stále na co koukat, když se rozhodnete někde zastavit a že zastavovat budete často kvůli focení na to můžete vzít jed. Doporučuji si raději rezervovat více času na cestu. Po cestách potkáte spousty kulturně- historických památek.Jedna z nejrychlejších cest je Praha, Brno, Bratislava, Budapešt, Debrecen, Oradea, Cluj-Napoca, Sibiu, Ramnicu Valcea, Pitešti, Bucurešt, Constanca, Mangália, 2 Mai. Z Pitešti prakticky až do Mangálie je dálnice, jen v Černé Vodě přejíždíte obrovské staveniště a kaskádu různých mostů přes několik ramen Dunaje a přírodní rezervace (asi 15Km a platí se mýto). Cesta je dobrá a nejrychlejší, ale na silnicích potkáte dost kamionů.Další možností je v Budapešti odbočit na Szeged, Nadlac, Arad, Deva, Sibiu, Brašov, Ploešti, Bukurešť a pokračovat dále jako v prvním případě. Na cestě nepotkáte tolik kamionů, ale cesta je vemi kopcovatá a jsou zde častější zatáčky. Příroda je zde moc krásná a myslím si že budete často zastavovat a fotit, nebo se tak jen kochat.
Třetí možností je v Nadlacu odbočit na Timisoara (Temešvár), Drobeta-Turnu Severin, Crainova, Pitešti a pokračovat dále na Bukurešť jako v případech výše. Cesta je sice nejdelší, ale nepřejíždíte žádné hory, takže přesuny se zdají trochu rychlejší a můžete kdykoliv kamiony a ostatní auta předjíždět.


Zde najdete určitou, ale spíše přírodně turistickou trasu, jak překonat hory ve středu Rumunska.


Ať si vyberete kteroukoliv trasu nebo i nějakou jinou počítejte opravdu s velkým provozem (na který nejste běžně z ČR zvyklí) a velkou vzdáleností (asi 1700Km), která prověří jak vaše auto, tak i pozornost řidiče s přihlédnutím i k tomu, že rumunští řidiči nejsou zrovna nějakým omezením, příkazům a zákazům příliš nakloněni. O jejich temperamentu za volantem najdete na internetu spousty článků, takže popisovat uvedené, by bylo nošením dříví do lesa. Sporadická přítomnost policie je vždy s dostatečným předstihem protijedoucími vozidly vyblikána. Také dopravní značení a ukazatele jsou rozmístěny pro nás trochu chaoticky, pokud ty ukazatele vůbec jsou. Trochu nešvarem Rumunska je i značení, které ukazuje i jinam než chcete a máte jet, protože při systému nových silnic se staré značení prostě neodstraňuje. Značení kruhových objezdů je absolutně nedostatečné a často se vám stane, že jedete úplně jinam, než jste původně chtěli.
Nyní k přiblížení a seznamení s vesničkou 2 Mai. (Rumunsky to vyslovujete spíše jako Duj Maj.) Ne moc lidnaté turistické letovisko, působící trochu ospalým dojmem s několika stánky při cestě na pláž, s nemnoha krámky a restauracemi. V obci se nachází levná benzínová pumpa, pneuservis a bankomat. V obci nejsou žádné historické památky kromě malého kostela, ale kostelíček najdete v prakticky v každé vesničce Rumunska.

Pláže: Pláž je vlastně jen jedna, ale na potřeby vesnice více než dostačující a každý si své místo najde bez problémů. Našli jsme i nápis nudistická pláž, ale ta sloužila spíše k procházkám a v jednu chvíli jsme tam byli dost dlouhou dobu úplně sami. Celá pláž pod 2 Mai naturisticky funguje balkánským způsobem, kde má každý na sobě (nebo také nemá) co chce. Pláž z jedné strany končí přístavištěm v Mangálii, kde vidíte obrovské jeřáby a z druhé strany pláží ve Vama Veche, přesto se jedná o několik kilometrů pískového ležení, tu se službami a jinde bez. Ideální je pro turisty-naturisty na dlouhé procházky, hlavně na stranu směrem k Vama Veche, kde možná potkáte jednoho rybáře nebo dvojici lidí, kteří činí totéž co vy. Do Vama Veche na velkou nudistickou pláž můžete dojet i autem, ale tam nepočítejte s žádným liduprázdnem.Restaurace a stravování: Je třeba říci že se jedná o levnější místo v Rumunsko ve výčtu destinací a i na cenách v restauracích se to musí nutně projevit. Cena ale nemá vliv na kvalitu, cokoliv si v Rumunsku dáte máte vždy jistotu, že jídlo je nešizené a kvalitní. Ceny jsou asi o deset až dvacet procent vyšší než u nás. Cena ovoce a zeleniny je podobná cenám našim. Piva je velký výběr, doporučuji Tuborg, ale je dobré vyzkoušet postupně všechny a myslím že pivařům budou chutnat všechny. Jistou zajímavostí Rumunska je, že ženy pijí pivo stejně jako muži. V obci jsou dvě pekárny fungující prakticky nonstop a vždy zde najdete absolutně nespecifikovatelné dobroty, na které budou rádi chodit hlavně vaše ratolesti. Našli jsme i jednu prodejničku, kde se prodávalo něco podobného langošům. Co se týče klasické kopečkové zmrzliny, tak najdete pouze jeden stánek a jinak lze koupit i jako Algida v mrazácích krámků a restaurací. Balkánské oblíbené palačinky a grilovaná kuřata zde vůbec nenajdete. Rozšířené je v restauracích takzvané menu, jedna cena jídla při vstupu a nabíráte si jídlo bufetovým způsobem od každého něco do množství a velikosti normálního oběda nebo večeře, včetně nápoje. Někde to samé funguje formou výdeje.

Ubytování: Nehledejte zde nějaké hotely s bazény a luxusní ubytování. V obci jsou jen rodinné penzionky nebo kolikrát jen místnosti v domku, v cenách okolo 400 stovek za dvoulůžkový pokoj (asi 70–80 Lei, Ron), na zahradách místních lidí máte k dispozici domečky typu Baumax (cca 300Kč za dvě lůžka) a nebo můžete na zahradě i stanovat, nebo postavit karavan cca za dvě stovky a nebo můžete využít kemp za podobnou cenu. Možné je i divoké stanování na pláži, ale zrovna ve 2 Mai se toho využívá málo a stanujících na pláži je o mnoho více ve Vama Veche. Někteří lidé hlavně Rumuni, jezdí jen na víkend a nocují normálně v obci v autech. Je třeba mít na paměti při poptávce ubytování, že Vás nikdy Rumuni neosloví i kdyby stáli vedle Vás s cedulkou a vždy první kontakt musíte učinit Vy. Smlouvání zde také není tak účinné jako třeba v Bulharsku. Domluva ubytování, pokud tedy vůbec najdete společný jazyk na vás dělá trochu dojem, že spíše majitele obtěžujete a při prvotním kontaktu žádnou vstřícnost od majitele ubytka nečekejte. (My jsme měli všechny požadavky na ubytování napsané na papíře přeloženého do rumunštiny a přesto nám zabralo hledání ubytování několik hodin.) Počáteční nevstřícnost majitele (majitelky) se rychle během několika dnů změní a naše paní domácí náš odjezd nakonec obrečela.

Moře: V moři je trochu méně chaluh než tomu bývá obvyklé v dolní části Bulharska, voda je absolutně čistá a neplavou zde žádné odpadky. Dno je pozvolné, pískové a nejsou zde žádné kameny. Na šnorchlování a potápění není moc vhodné, protože jediné co uvidíte je písek. Je zde zakázáno jezdit na vodních skútrech. Štípalky (vodní blechy) se vyskytovaly jen ve velmi omezeném množství. Teplota vody je proti Bulharsku trochu chladnější, ale není to nic co by vám nějak kazilo dovolenou, spíše bych řekl, že v Bulharsku je voda až moc teplá.

Find more about Weather in Vama, RO
Počasí: Po celou dobu našeho pobytu v této části Rumunska 22dní nepršelo. Mraky se této oblasti obloukem vyhýbají a když se nějaký náhodně objeví, zase rychle zmizí. Rumuni říkají, že zde neprší celou letní sezonu a žlutá tráva prakticky všude jejich slova jen potvrzovala.

Čeští turisté a dorozumění se: Naše turisty zde opravdu nehledejte, prostě tam nejsou, potkali jsme jen jedny projíždějící Slováky na motorce směrem k hranicím s Bulharskem. Češtinu a němčinu v obci nepoužijete, rusky starší občané už dávno zapomněli. Pokud potkáte mladšího člověka, lze se domluvit jen anglicky. Doporučuji se naučit dopředu pár rumunských slov, jinak se v této obci prostě nedomluvíte.


PŘIJEĎTE SI UŽÍT KLID a POHODU do 2 MAI.


Vše co zní jako negativum uvedené obce je zapříčiněno blízkostí velkého města Mangálie. Je to prakticky jen objetí po mostě kolem velkého přístaviště asi tři km a jste v Mangálii, kde najdete úplně vše na co jste z turistických destinací zvyklí v míře vrchovaté. Po ujetí asi pěti km směrem k Vama Veche, dojedete k bulharským hranicím, kde je zase vše levnější, což pochopitelně jak turisté, tak místní dostatečně využívají a běžnou cestou turistů je třeba jen cesta na oběd nebo na večeři do Bulharska. Hraniční přechod je jen pro tyhle účely, jinak zde není žádný provoz a odbavení trvá tak dvě tři minuty, protože Rumunsko a Bulharsko jsou sice v Evropské Unii, ale nikoliv v Schengenu. Projet se dá bez problémů jen s naší občankou nebo řídičákem. Nával na hranici RO-BGNával na hranici RO-BG


2 Mai bych doporučil pro klidné rodiny nevyhledávající nějaký velký komfort. Pro seniory a starší turisty, jejíž motivací je neutratit příliš mnoho prostředků na dovolené. Pro mladé lidi se stanem, kde platí totéž. Vhodná je i pro cestující autem, protože pro vše si můžete dojet do okolních destinací. Obec má své kouzlo a pokud by jste nabyli dojmu z mé reportáže, že se jedná o nějaké podřadné místo na dovolenou, tak opak je pravdou. Pokud chce svůj zasloužilý odpočinek za celoroční práci za levný peníz a navíc v klidu (prakticky bez turistů), je pro Vás 2 Mai jako stvořené.Zobrazit místo Bulgaria + Romania na větší mapěNaturista KlubNaturista Klub
Přispěvatelé: Líbil se Vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z Vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Podělte se o zážitky s ostatními čtenáři. Za článek většího informačního rozsahu Vám nabízíme volnou vstupenku na libovolnou akci Naturisty cz.
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naturisty.

Pokud byste chtěli podpořit Naturistu cz. jakoukoli částkou, tak můžete bez poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. 
Předem Vám děkujeme.

Inzerenti a zájemci: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, nabídku, služby nebo Vaše činnosti? EMAIL. [Pošta]
Využijte prosím naši širokou nabídku Vaší prezentace na internetu i na reálných a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

2 Mai

Vložil mikina (bez ověření), 2. Říjen 2012 - 18:35

Vesnicí nebo městečkem druhý květen jak ho (ji) někdy nazývá strýček Google se mi nezdá úplně klidná. Pochopitelně nevím s čím je městečko srovnáváno, ale mně se zdálo dost lidnato. Mluvím o letech již minulých. Je možné, že dnes na 2 Mai dolehla turistická krize jako i na jiné destinace. Pamatuji si problém s parkováním. Velmi frekvekventovaná je silnice Mangalia – hranice s Bulharskem. Bohužel jsme bydleli u silnice. [Pláč] Přesto na tuhle dovolenou rádi vzpomínáme. Oceňuji krásně čisté moře a při pohledu na místa, kde jsme také byli. Trošku dnes závidím, protože jsme letos nikde nebyli. Nedaleko 2 Mai je vojenské muzeum, které stojí za navštívení.

 
-

Společné objevování naturismu v Rumunsku.

Vložil Roland Jitka, 7. Říjen 2012 - 16:05

Je jen škoda že při objevování naturistických pláží s námi nebyli naši slovenští naturističtí přátelé romanius83 a vlčica, Roman a Ivana a že jsme se potkali jen nachvíli v Maďarsku v naturistickém kempu u Szegedu nedaleko rumunských a srbských hranic. Snad to vyjde příští rok. Tímto je zdravíme do Brna a Bánské Bystrice. [Spiklenec]

 
-

2 Mai 2019

Vložil jaha, 17. Červenec 2019 - 20:02

Zde jsme se letos zastavili, koupání bez plavek fungovalo zde: 43.7814947,28.5798092 https://mapy.cz/s/3vJvR, parkovat se dalo přímo na cestě nad pláží nebo o kus dál na place před restaurací Micul Golf. Na pláži bylo i pár stanů..

Prošli jsme si i nedalekou Mangalii a ty střediska nad ní.. Byli jsme tam asi jediné auto s nerumunskou SPZ.. [Úsměv]