NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

BALATONFÜRED – Balaton Maďarsko

Vložil Roland Jitka, 29. Říjen 2012 - 13:38

Velmi málo článků reportáží, ale i zmínek na Naturista.cz je z krásné země nacházející se nedaleko České republiky a Slovenska jménem Maďarsko.
Je to škoda a při cenách dovolených a zároveň zhoršujících se ekonomické situace turistů bude asi HUNGARY do budoucna velmi dobrou a relativně levnou variantou trávení dovolené. Posoudit ale musíte sami, jestli je maďarská dovolená určena právě pro Vás. [Spiklenec] Pokud ne, berte tento článek jen a pouze jako informační, protože zde uvedené informace pro Vás nejspíše nemají žádný praktický význam.V prvé řadě je třeba odhodit předsudky a informace dvacet až třicet let staré. Obvyklá reakce lidí na téma Balaton jsou odstrašující historky a zkazky na základě kterých litujete ty, co někdy na Balaton chtějí zajet a také ty, co se zde bláhově rozhodli trávit dovolenou. Pokud se ale zeptáte uvedeného informátora jestli opravdu na Balatonu byl, dostane se Vám odpovědi slyšel jsem od rodičů, od známých, kteří byli na Balatonu před desítkami let nebo to také jen někde zaslechli, ale sám na Balatonu nebyl nikdy. Tyhle informace: Jedna paní povídala, že slyšela, že někdo povídal, jsou alfa a omega informací o Maďarsku a Balatonu.

Podívejte se na Reportáž Maďarsko křížem krážem.
Situace je však diametrálně jiná. V současné době je Balaton centrem veškerého turistického dění v Maďarsku a již dávno se přizpůsobil i velmi náročným turistům z celé i západní Evropy. Jistě jste také slyšeli, že v Balatonu je vody po kotníky, plavat se tam nedá a voda je jen jako rybník. Vodní plochu raději popíši, aby nedocházelo k těmto dezinformacím. Jižní část Balatonu a její břehy jsou opravdu velice pozvolné a jsou vynikající volbou pro rodiny s malými dětmi, jelikož jim nehrozí žádné nebezpečí z hloubky. (Někteří znáte hlavně z nudistického kempu Balatonbereny.) Severní břeh Balatonu je na tom co se týče hloubky poněkud jinak. Prakticky všude kde půjdete do vody najdete po pár krocích hloubku metr dvacet a více. Mnou popisované místo se nachází na severním břehu.


[Hvězda] PROŽIJTE KRÁSNOU DOVOLENOU V MAĎARSKU. [Hvězda]


Jsou zavedené lokality v různých zemích, o kterých jste nejspíše slyšeli i když jste tam nikdy nebyli. Primorsko v Bulharsku, Poreč nebo Vršar na chorvatské Istrii, případně Dubrovník v jižní Dalmácii, Budva v Černé hoře, Rujana v Německu, San Trope ve Francii, oblast Kalábrie v Itálii apod. Název lázeňské město Balatonfüred asi nejspíše slyšíte poprvé a přesto si uvedená turistická destinace s ničím nezadá s těmi, které jsem uvedl výše. Má navíc jednu nespornou výhodu proti všem uvedeným a to je relativní blízkost k České republice. Také cenová relace maďarské turistické destinace je nesrovnatelně nižší, než ve všech destinacích uvedených v tomto odstavci. GPS 46.956707,17.888803.

Co Vám tedy Balatonfüred může nabídnout? Najdete zde úplně vše, co si náročný turista přeje k trávení báječné dovolené, kromě moře. Město nabízí velkou pláž, spousty kvalitních služeb, aquapark, traktorový vláček,banky a bankomaty skoro všech bank v Evropě, spousty velmi kvalitních restaurací a prodejen (včetně několika supermarketů), památky, vinné festivaly, motorkářské srazy, diskotéky, noční život, přístav, velký kemp, vlakové a autobusové nádraží s přímými linkami do Budapešti, čerpací stanice, mnoho služeb taxislužby, nákupní korza, parkoviště a spoustu jiného, co k dovolené nezbytně potřebujete v míře takové, že je ani vše nestihnete během dovolené využít. Co bych ale ohodnotil jedničkou s hvězdičkou je absolutní čistota města a upravenost zelených přírodních ploch, což je ale fenoménem celého maďarského území, ať jste v Maďarsku kdekoliv.


Reportáž Balatonakali Levendula FKK kemp.

Naturismus a možnost koupání v Balatonfured a okolí. Zde bohužel nefunguje systém balkánského naturismu na plážích, jak kdo chce. Běžné je jen opalování se nahoře bez, ale naturisty v Balatonfured nehledejte. Nejbližší místo pro naturismus jako stvořené, je Balatonakali asi 15km od města, kde je i naturistický kemp Levendula. Nějaké naturisty jsme viděli ještě mezi vesničkami Tihany a Aszofo, kde já pláž krytá rákosím, ale nejedná se o velkou pláž jen jakýsi větší asi 100metrový plácek, navštěvovaný často také pejskaři. Toto místo je vzdáleno asi pět km od města Balatonfüred. V souvislosti s koupáním bych zmínil i veliký aquapark, který nemůžete minout, protože jeho obrovské skluzavky vidíte už ze silnice. Návštěvu aquaparku lze jen doporučit a hlavně vaše děti, by nenavštívení aquaparku dost těžce nesly.

Find more about Weather in Balaton, HU
Ubytování: Vybírat můžete mezi velmi luxusními hotely s bazény, velkými penziony (různých cenových relací) a pobytem ve velkém kempu, kde jsou jak stanová místa, tak i karavany a chatičky. Kemp je velmi rozlehlý a vstup do kempu připomíná hranice, kde je velký provoz aut a davy lidí, směřující sem tam. Kemp má svou vlastní velikou pláž s tobogánem a všemi službami. Pro běžnou dovolenou nemusíte kemp vůbec opustit co se týče jakéhokoliv běžného požadavku turisty. Kemp je velmi pěkně upraven a tráva mnohde připomíná spíše golfové hřiště nebo fotbalový trávník, než běžnou udržbu kempu. Zmiňovat se o čistotě by bylo nošením dříví do lesa, ta je prostě absolutní. Hned vedle kempu je supermarket Pennynebo Spar (nejsem si teď jistý) a naproti přes silnici je již zmíněný veliký aquapark. Co jsem neviděl, bylo ubytování v soukromí, ale nemusí to nutně znamenat, že zde uvedená možnost není. V Maďarsku se označuje německy Zimmer Frei. Pokud to ovšem někde bylo označeno maďarsky v Balatonfüred, tak nemohu sloužit, protože maďarštinu prostě neovládám. (Možná Roman doplní.) Vše si bez problémů vždy domluvíte německy nebo anglicky.


[Hvězda] OBJEVTE BALATON, PERLU V SRDCI MAĎARSKA. [Hvězda]

Stravování: Maďarská kuchyně je velmi zeleninová, v kombinaci s masem všeho druhu. Myslím si že Vám bude chutnat prakticky cokoliv. Specialitou jsou guláše, ale nazývané perkelt. Pokud použijete výraz guláš, dostanete hustou gulášovou polévku, která je ale také výbornou volbou večeře nebo oběda. Prakticky vše je děláno v maďarských kotlících a obvykle vidíte celou přípravu jídla. V Balatonfüred si dáte i český řízek, ale díky různým madarským specialitám, je dát si řízek, řekl bych trochu hříchem proti gastronomii. Výborná je i rybí polévka Hajaslö. Výbornou známku dávám maďarským cukrárnám. Vedle vodotrysku, na konci korza, naproti parkovišti se prodává výborná skoro půlmetrová čokoládovo-vanilková zmrzlina. Místo najdete snadno, protože je tam stále fronta. U jídel, které si objednáváte je dobré si ihned nahlásit jakou přílohu chcete, jelikož automatická příloha k čemukoliv je rýže. (Třeba i českému řízku.) Doporučuji ochutnat ryby, hlavně candát vcelku je opravdu výborná delikatesa. V době prázdnin probíhá ve městě vinný festival s maďarskou muzikou a ochutnávkou výborného maďarského vína. Stánky s vínem, ale i se vším možným jsou po celém, asi dvoukilometrovém přístavu. Neochutnávejte vše (víno), protože se na konec přístavu asi nikdy nedostanete. Pro indispozici jsou před každým stánkem lavičky, kdyby jste se ocitli z ochutnávky vína v kterékoliv vzdálenosti trochu společensky unaveni.Doprava a přesuny za dobrodružstvím a zábavou: Po celém Balatonfüred jezdí traktorový vláček všemi směry a velmi často. Je to nejběžnější dopravní prostředek Balatonfüred, pokud nemáte sebou auto. Do přilehlého blízkého okolí Tihany, Balatonakali, Czopak, Veszprém a pod. jezdí autobusy a taxislužba. Do vzdálenějších míst jezdí vlaky a lodě. Zde bych rád zmínil celodenní jízdenku v hodnotě asi 500Kč na osobu, kdy můžete jezdit po celém Balatonu tzv. pendolínem, v kombinaci s lodní dopravou. To znamená kdekoliv vystoupíte, kdekoliv nastoupíte a nalodíte se. Některé lodě fungují i jako diskotékové a muzikální. Noční diskotéka uprostřed Balatonu spojená s koupáním je vcelku zajímavým zážitkem. Běžné rychlíkové vlaky jezdí až do Budapešti.

Balaton: Perla Maďarska, jak ho Maďaři s oblibou nazývají, je nejčastěji pískového dna. Voda je velmi čistá. Je zde zakázáno cokoliv, co je poháněno motorem a na hlavních plážích je zakázáno koupat psy. Celý Balaton je různými nařízeními (omezené parkování u vody, koše na každé pláži, pracovníci úklidové služby, ochranky, policie – Rendoszek apod.), udržován v absolutní čistotě. Při větru jsou na Balatonu stejné vlny jako na moři, jen voda není slaná. V některých místech jsou mola sloužící i jako vlnolamy. Ty také slouží k opalování a vstupu do vody. Pláže jsou pískové nebo travnaté, ale vždy perfektně upraveny a posekány. Některé jsou příjemně zastíněny stromy. Na mnohých místech Balatonu je neprostupné rákosí, které slouží ke hnízdění ptáků. Balaton je velmi vhodný pro rybařící turisty, protože úlovky stojí opravdu za to. Na Balatonu je mnoho velkých kaprů, sumců a bolenů. Některé druhy ryb, které jsou běžné v Balatonu se u nás ani nevyskytují.


Find more about Weather in Balatonfured, HU

Výhodou pobytu kdekoliv kolem Balatonu je i relativní stálost počasí (napsal bych spíše, že panuje stále vedro) a deště jsou zde jen opravdu velmi zřídkavým jevem. Myslím, že spíše budete vyhledávat stín, než že by vaší dovolenou pokazilo deštivé počasí. Proto doporučuji lidem, kteří nechtějí utratit prostředky za ubytovaní, pobyt v kempech v chatkách, karavanech nebo stanech. Pro rodinu pobyt se stanem nebo v chatce v kempu, vyjde asi na polovinu cen v Chorvatsku stejného ubytovaní. Uvedené platí i pro ubytování v penzionech a hotelech. Bezpečnost věcí je absolutní a zamykání čehokoliv, je spíše jen pro dobrý pocit, než že by to bylo z hlediska odcizení potřeba.


Cestopis Na kolech po Maďarsku a kolem Balatonu.


Co lze v Balatonfüred a jeho okolí navštívit a co lze zažít: Vinný festival jsem již zmínil, motorkářské srazy a návštěvu aquaparku také. Muži ocení na konci Balatonfüred přehlídku vojenské techniky s možností vyzkoušet si její řízení v terénu. (Tanky, vojenská vozidla a nosič pontonů.) Hned vedle je možno vyzkoušet let helikoptérou. Asi čtyři km v Aszofo je možno vyzkoušet balonové létaní a asi patnáct km v obci Zánka, motorová rogala. V Aszofo je i čtyřkolková dráha a pro děti jízda malými terénními auty po určené dráze. Pokud nejste zastánci terenního běsnění, naproti terénní dráze je vinotéka s ochutnávkou a malá tržnice. 


Zatímco muži si užívají vojenských a jiných vozidel, ženy jistě ocení zahradní prodejní centrum naproti vojenskému parku, kde kvete vše, co je v okolí Balatonu k vidění. Nákupní korzo a několik obchodních domů, kde lze koupit opravdu vše, také ocení spíše ženy. Muži zase rádi ochutnají mnoho druhů piva a jídla, ve všudypřítomných restauracích. Doporučuji ochutnat maďarské pálenky (tedy lidé co jsou na pálenku zvyklí). Děti uvítají jistě také všechny druhy langošů a udělají několik zastávek v již zmíněných cukrárnách. Ženy mohou obdivovat krámky s keramikou a maďarskými krajkami. Všudypřítomné jsou také maďarské papričky. Kdekoliv na Balatonu můžete vyzkoušet windsurfibg, skok na laně nebo jizdu s katamaránem, půjčovny lodiček jsou absolutní samozřejmostí v každé malé vesničce.

Za zmínku výletů do okolí stojí přístav a překrásná vesnice Tihany (asi 4Km), která je vlastně také obrovským, ale velmi krásným tržištěm. Zde doporučuji navštívit muzeum marcipánu. (Pochopitelně i s ochutnávkou.) Nikdy jsem netušil, kolik druhů marcipánu existuje a ochutnat je všechny, asi bych skončil někde s cukrovkou. Po návratu do Balatonfüred doporučuji výlet lodí a nebo jen klidné posezení v přístavu u venkovního divadla, kde najdete spoustu kejklířů, muzikantů a kreslířů. Nejsou nijak otravní. Když zrovna nechcete využít jejich služeb, jejich zájem o vás je nulový. Noční život všeho druhu ve městě, ale i na lodích tvoří normální večerní kolorit města, kde je hříchem spát, ale to asi znáte i z jiných dovolenkových destinací. Pro příznivce cyklistiky nebo jízdy na kolečkových bruslích bych připomněl cyklostezky kolem celého Balatonu. Jsou perfektně vyasfaltované a velmi dobře značené, když se náhodou potkávají se silnicí. Uvedené stezky využívají i pěší turisté. Město je velmi rozlehlé a stále je co objevovat a kam chodit. Nedaleko přístavu je kostel nebo katedrála. Nedokáži rozlišit význam těchto dvou slov a navíc jako ateista do kostelů nechodím, takže jsem uvedenou památku nenavštívil. Raději jsem zašel do naproti ležících rybářských potřeb zakoupit háčky na ryby.


[Hvězda] MAĎARSKO SI ZAMILUJETE, JAKO SE TO STALO NÁM. [Úsměv]Závěrem bych Vás chtěl všechny pozvat do Maďarska a speciálně na Balaton, protože vím, že by se Vám zde mohlo líbit. Je zde možno zažít úplně vše, co kdekoliv jinde. Naturistický kemp je nedaleko (lze ho využívat i jen jako denní návštěvník). Za dovolenou neutratíte majlant a jste zde velmi rychle. Vzdálenost z Prahy je zhruba 540Km a z Bratislavy 200Km. Při uvedených vzdálenost je možné navštívit Balaton na prodloužený víkend. Co si více přát. Již několik let vozím na autě na zadním skle vlaječku HUNGARY a není tam jen tak samosebou, ale proto, že Maďarsko je naše srdeční záležitost a pokud by byl někdo ochotný jet s námi právě do Maďarska, tak jsme všemi deseti pro.
Zobrazit místo Hungary na větší mapě


Odkazy na jiné maďarské strany FKK: Maďarská Naturistická Federace.Naturista KlubNaturista Klub
Přispěvatelé: Líbil se Vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z Vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Podělte se o zážitky s ostatními čtenáři. Za článek většího informačního rozsahu Vám nabízíme volnou vstupenku na libovolnou akci Naturisty cz.
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naturisty.

Pokud byste chtěli podpořit Naturistu cz. jakoukoli částkou, tak můžete bez poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. 
Předem Vám děkujeme.

Inzerenti a zájemci: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, nabídku, služby nebo Vaše činnosti? EMAIL. [Pošta]
Využijte prosím naši širokou nabídku Vaší prezentace na internetu i na reálných a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Ubytovanie v Maďarsku

Vložil romanius83, 29. Říjen 2012 - 19:33
Obrázek uživatele romanius83

Súkromné ubytovanie v Maďarsku nájdete pod označením Vendégház :)

Pokúšal som sa nájsť na doplnenie nejaké fotky z týchto miest, ale to bola tiež jedna z dovoleniek na ktorej som po celý čas ani len nevytiahol foťák z kufra O:) V Balatonakali sme boli pred 2 rokmi (2010). Celý deň sme trávili na pláži v FKK kempingu Levandula, ubytovaní sme boli len pár stoviek metrov od tohto kempu (vo „vendégháze“) a večer sme chodili práve do spomínaného mesta Balatonfüred, kde to naozaj žilo presne ako to opísal Roland.

Ak už budete v týchto miestach, za zmienku ešte stojí neďaleké mesto Badacsony, ktoré je preslávené Badacsonyským vínom.

 
-

Badacsony

Vložil Roland Jitka, 29. Říjen 2012 - 20:24

Město Badacsony jsem si chtěl nechat na článek později, trochu se mi zamíchali fotky z Balatonu a teď už sám úplně hned nevím, která kam patří. (Romane můžeš to ale napsat i ty a já nějaké fotky toho města najdu.) Badacsony už je trochu dál od Balatonfüredu. (Asi 40km.) Jako vinařský kraj, byli jsme v Badacsony i na vinici, kde byla také nějaká vinná slavnost. Také se jedná o velmi lidnatou oblast. [Spiklenec]
Zvětšit mapu


 
-

Veszprem HU

Vložil mikina (bez ověření), 4. Listopad 2012 - 19:49

Pokud budete v této oblasti severní části Balatonu, doporučuji navštívit město Veszprem a jeho památky. Na cestopis to není, protože tam není naturistického, ale historie dýchá v centru na každém kroku. Je to dobrý tip na výlet.