NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

MAĎARSKO, křížem krážem.*

Vložil Roland Jitka, 27. Leden 2014 - 14:00

Protože se zde vytvořilo několik diskusí, ke kterým jsem přispěl i já, tak se pokusím Maďarsko pro neznalé trochu podrobněji popsat. Zdá se mi, že uvedená země je (na)turisticky ostatními dost neprobádaná, i když leží velmi blízko nás. Opět se pokusím o složeninu několika let, průjezdů, návštěv, dovolených a pomoci internetu, abych Vám moji srdeční zemi přiblížil trochu důkladněji. Pochopitelně hlavně informace, které (na)turista potřebuje k pobytu v této krásné zemi.


Find more about Weather in Budapest, HU
Možná, že po článku změníte své názory, protože Maďarsko Vás v mnohém opravdu příjemně překvapí. Třeba zjistíte, že navštívit uvedenou zemi se jistě turisticky vyplatí, ale posouzení nechám jen a jen na Vás. Přeji příjemné čtení a dobrou zábavu.

Jestli se Vám zdá, že jste název článku již slyšeli, máte plnou pravdu. Původní článek jsem kompletně předělal, dodal další informace a doplnil odkazy na reportáže, které vznikly později. Propojil jsem reportáže také na FKK mapy Naturista.cz.Nejprve obecně o Maďarsku.

Jedná se o podobnou zemi jako Česká republika co do vybavenosti například supermarketů a podobně bohatou nebo chudou, co do životní úrovně obyvatelstva. Podle tohoto srovnání se budete cítit jako doma. Tím ale srovnávání asi končí.Co je rozdílné?

Vztah k čistotě a přírodě. Odpočívadla na dálnicích, čistota kolem silnic ale i úprava silnic a dálnic je absolutní. Další co vás překvapí je zeleň a stromy. Její údržba všude v Maďarsku je absolutně perfektní. Tohoto rozdílu si všimnete hlavně, když přijedete do země zespoda z Chorvatska (nemyslím od Zagrebu tam je jen dálnice a moc toho nevidíte), např. Terezino pole-Barcs, Donji Miholjac, nebo ze Srbska (Horgoš, Tompa nebo Backi breg) a Rumunska (Mako). Je to jako by jste přijeli ze sedmdesátých let minulého století do absolutní čistoty a údržby životního prostředí.
V uvedených zemích je jakžtakž čisto jen v turistických destinacích, kdežto Maďaři pochopili, že čistota je všude a pro ně, ne jen pro turisty. Každá maďarská vesnička by u nás získala titul vesnice roku. (Podobné je to např. v Rakousku.)

Silnice a dálnice:

Jsou vzorně udržované a díky rovinatosti i silnice prvních a druhých tříd připomínají naše rychlostní silnice. Jako vtip dodávám, že kdybyste na dálnici kdekoliv položili vodováhu, tak neuteče bublinka z čárek. Cestování po silnicích je absolutně rychlé a bezpečné. Policii vidíte jen málo. Dobrý nápad je nechat nezpoplatněné úseky dálnic kolem měst a auta nemusí zbytečně do měst zajíždět. Dálnice jsou tak perfektní a rovné, že třeba stopadesát km neděláte nic, což způsobuje skoro usínání. Na videu se podívejte jak vypadá většina silnic a dálnic v Maďarsku, o kterých se nám může jen zdát. (Nezapomínejte při jízdě po dálnici na zápis do maďarského dálničního systému, dálnice jsou neustále monitorovány kamerami a hrozí vysoká pokuta. Projet bez dálničního nahlášení se, je zhola nemožné.) V Maďarsku se jezdí trochu temperamentněji než u nás, přesto jsme viděli jen jednu nehodu, kdy se nějaký motorkář snažil při předjíždění zařadit mezi osobní auto a jím tažený malý vozík. Na dálnici pak převrácený velký autojeřáb, ale při bližším prozkoumání k nehodě došlo při zvedání břemene, nikoliv při silničním provozu.


Ceny a peníze:

Tady je příjemná změna na rozdíl od všech turistických destinací všude na světě. V Maďarsku je totiž všude přibližně stejně draho nebo levně. Ať je to Balaton, Harkany, Budapešť, nebo poslední vesnička při hranicích. Ceny jsou vcelku všude stejné. Bankomaty, banky a platby kartou jsou bezproblémové. V destinacích vyměníte i české peníze za forinty. Nad cenami v obchodě nemusíte moc přemýšlet, odmyslete si jednu nulu a máte přibližně cenu v korunách. Eurem raději neplaťte, kurs euro forint není moc výhodný v obchodech a na pumpách.

Mentalita a lidé:

Všude můžete cokoliv nechat bez starosti a strachu z odcizení čehokoliv. Tohle platí hlavně v kempech, kde třeba stany a karavany. Zůstávají otevřené se všemi věcmi a majitelé jsou třeba několik dní mimo kemp. Maďaři jsou laskaví, nedělí turisty na lepší a horší a hlavně nikdy nezvyšují hlas. Maďarštině absolutně nerozumíte a i orientace podle mezinárodních názvů nefunguje. Např. policie je rendoschek (tak se to vyslovuje), restaurace je vendeglo (s přehláskami) a tak je to se všemi názvy, které by jste během pobytu v Maďarsku potřebovali. V destinacích se domluvíte bez problémů německy.

Počasí:

Jedná se o rovinu a počasí je velmi proměnlivé. Buď je teplo, nebo vedro, střídající se s nesnesitelným horkem. Indikátorem tepla a hezkého počasí jsou lesy kolem Balatonu, které jsou krásné a čisté, ale bohužel v nich nerostou žádné houby, ani borůvky a jiné lesní plody. Je to nedostatkem deště a bouřky z horka to bohužel nezachrání, co se týče vlhkosti.

Maďarsko je známé svými termály a lázněmi.

Lázeňská místa jako Tapolca, Pápa, Harkany, Mosson-Magyarovar, Hevíz, Miskolc, Budapešť, Pecs zná asi každý. Já bych spíš nazval lázněmi celé Maďarsko. Příkladná je také péče o památky, mnohdy jsou to právě i lázeňské budovy.
Hlavním městem je Budapešť

GPS: 47.498648,19.032898. Doporučuji ji navštívit a ne jen po dálnici projet. Vyplatí se sjet z dálnice a trochu u města zabloudit. Odměnou Vám budou krásné památky starého města. Buda je na kopci, Pešť je dole. Projít ji celou, by vyšlo na celou dovolenou a udělat fotoreportáž jen z Budapešti by vydalo na celý článek. O kráse noční Budapešti toho bylo již napsáno hodně. Musíte ji v noci vidět, popis by byl jen slabým odvarem krásy. Je to velmi rušné město, ve dne i v noci stejně. My jsme měli průvodce, učitele hudby, který pracoval v budapešťském divadle a v Budapešťi bydlel, tak jsme měli vše o trochu jednodušší. Do centra bych si autem bez průvodce vůbec netroufal jet.

Popisovat zde co jsme navštívili a cestou potkali je trochu zbytečné, spoustu toho vidíte na videu. Jako odkaz jsem dal i Wikipedia, kde je vše popsáno, lépe než bych to udělal já sám. Jsou tam i fotky ze zajímavých míst a památek z nich některé jsme měli tu čest navštívit a vidět. Mně zaujali obrovské mosty přes Dunaj a historická část města v okolí divadla. Divadlo je prostě historickým monumentem nebývalé krásy. V centru je vlastně každá stavba historickým skvostem. Škoda jen, že náš průvodce a kamarád byl Maďar a vše co říkal překládala jeho žena nám do němčiny a já své manželce do češtiny. (Já i jeho žena jsme příliš německy neuměli a naš digitální slovník, ležel u Balatonu zapomenutý ve stanu.) Při běžné komunikaci bychom se dověděli asi mnohem více.Naturismus:

V Maďarsku je údajně asi deset naturistických kempů, někde se ale spíše jedná o malé farmičky nebo penzionky s ubytováním, nebo kempy s nudistickou pláží. Tady se přiznám, že jsme jich navštívili jen pár a některé jsme jen náhodně objevili při cestách křížem krážem Maďarskem. Jedná se spíše o minikempy s malým počtem lidí. Zaznamenal jsem a ne ojediněle, zvláštní a mně ne moc pochopitelný naturismus, kdy třeba celá rodina odejde z FKK kempu na textilní pláže a druhý den jsou zase naturisté a takto jsou to schopni i několikrát za dovolenou opakovat. (Viděl jsem tohle opakování i během dne.) Přesto si myslím, že naturismus je v Maďarsku více rozšířen než u nás. Co se týče kempů, zaměřím se tedy na tři nejznámější a největší. Balatonberény, Balatonakali a kemp na okraji Szegedu zkráceným názvem Szik. (Jeho název je asi i pro Maďary těžko vyslovitelný.)

Szik vlastním jménem Sziksósfürdö.

GPS: 46.267771,20.016241. Vše v této oblasti začíná písmeny Sziksó. Jedná se se o oblíbený kemp na okraji Szegedu i když mi ho využíváme jen a pouze jako odpočinkovou mezizastávku směrem do Bulharska, do Řecka a pod. V okolí se hojně pěstuje velmi lahodná kukuřice, takže není potřeba se jinak stravovat, pokud máte kukuřici rádi. Kemp je vlastně jen velká oplocená louka a část kolem rybníka. Rybník je velmi čistý, což je při teplotách dole v Maďarsku docela s podivem, že nezelená. (Jednou jsme při příjezdu do kempu v půl osmé ráno měli na palubním počítači v autě 38 stupňů celsia.) Tím ale nechci říci, že by kemp špatný. Kemp má svoji klientelu a někteří v kempu bydlí celé prázdniny a dojíždějí do práce. Kemp je hlavně stanový a karavanový, ale je zde i možnost ubytovaní v dřevěných chatičkách pravda trochu staršího data vyroby.

Reportáž z naturistického kempu Sziksósfürdö od Romana a Ivky.


Je dobře zastíněn stromy. Služby jsou na velmi dobré úrovni. Kemp má svoji saunu, společenskou místnost, dvě restaurace, obchůdek, recepci a každý rok něco v kempu přibude. Velmi oblíbený je sportovní naturistický týden, kdy je v kempu čtyřnásobek návštěvníků. Přesto se jedná se o velmi klidné a hezké místo skoro na konci světa.

Na klidnou dovolenou je kemp ideální a parta stálých turistů výborná. V kempu je striktní a hlídaný zákaz focení. Přesto funguje více jako návštěvní přes den a nebo průjezdní, jako v našem případě. (Trochu mi připomíná kemp INA v Plzni. Travnatá louka blízko krásného města.) Můj stručnější popis kempu vychází hlavně z mezizastávek na odpočinek po více jak 1000km z Bulharska, Rumunska, Řecka, Makedonie a Černé hory.
 

Szeged.

GPS: 46.252048,20.137024. Město stojí za zastávku a bude se vám líbit. Město je v sezóně dost lidnaté, protože leží prakticky na křižovatce hranic s Rumunskem a se Srbskem. Lidé ho využívají i k prohlídkám, když je fronta na hranicích při výjezdu z Evropské unie do Srbska.
Pokud budete hledat segedínský guláš, tak musíte použít slovo Perkelt. Guláš je název pro polévku podobnou naší gulášové, mimochodem velice chutné. Když už jsme u jídla, upozorním na jednu zvláštnost kdekoliv v Maďarsku. Vždy nahlašte jakou chcete přílohu jinak vám automaticky ke všemu přinesou rýži. Předejdete překvapení třeba ve formě klasického řízku a přílohy rýže. Maďarské kuchyni přijdete rychle na chuť.GPS: 45.996962,18.678017. Pokud nepojedete na Szeged směrem na Balkán doporučuji navštívit městečko Mohács a zde svézt převozem přes Dunaj, jelikož zde není most. (Nejbližší je u města Bája asi 30km nahoru.) Jedná se velmi krásné město, hlavně jeho stará část kolem náměstí je úchvatná. Měli jsme možnost a čas z důvodu, že převoz jezdí jen jednou za hodinu, tak nám vůbec nevadilo, že jsme v městě trošku zabloudili a ujelo nám ještě několik převozů. Před městem je trochu rarita dálnice, kde na jako jediné v Maďarsku projíždíte dvěma krásnými tunely, které jsou perfektně zasazeny do přírody. Nikde jinde jsem tunely v Maďarsku nepotkal.Balatonakali a kemp Levendula.

GPS: 46.879364,17.741994. Hodně se dozvíte z mého cestopisu FKK kemp Levendula – Maďarsko, Balaton. Opakování informací by bylo nošením dříví do lesa. Takže jen velmi stručně. Velmi krásný kemp, celý naturistický. Čistota absolutní, personál příjemný. V kempu je hlídací služba, jejíž majitel umí česky. Kemp má vlastní pekárnu, která peče po celý den. O děti je postaráno v animačních službách a své děti, když nechcete vidět celý den, tak se vám to povede a zkušené animátory děti zabaví po celý den. Kemp má svou saunu, prodejnu, restauraci, recepci, směnárnu a masérky. V kempu je hřiště, herní místnost pro děti, trampolína, pískoviště stoly na stolní tenis, gril a ohniště.

Kemp slouží hlavně jako stanový, bungalovů je málo. V Akali je ale dostatek kvalitního ubytování v penzionech nedaleko kempu. Kemp je součástí velikého komplexu, který čítá nudistický kemp, textilní kemp a přírodní koupaliště, které přes den funguje jako rekreační, koupání, opalování, plážový volejbal, tobogán, skluzavky, půjčovny lodí, šlapadel, surfů apod. Večer se z koupaliště stane zábavní park se zábavou všeho druhu, tanec, ochutnávky vína, restaurace, prodej úplně všeho, internetová kavárna, pizzerie, klasická pivnice a ještě extrémně více zábavy. Z druhé strany přírodního koupaliště je textilní kemp Holiday Strand. Součástí komplexu je i molo na výletní lodě, jak turistické tak diskotékové. Taková noční diskotéka uprostřed Balatonu je hezký zážitek. Přes den lodě slouží jako diskotéky pro děti a jako normální doprava.

Hezký zážitek je DEN LEVENDULA, kdy je vše zdarma, pití a jídlo spojené se soutěží ve vaření mnoha druhů maďarských gulášů, které vlastně vaří děti jako součást zábavy, pod dozorem maminek. Jedině při dni Levendula je možnost fotit. Celý den je přítomen klaun, který vyvádí různé vylomeniny. Kolem kempu jsou vinice a blízko jsou koleje a nádraží balatonského pendolína. Levendula je prostě super. Kemp krásně kvete, všude je dostatek rozkvetlých květin, což ocení hlavně ženy. Voda je všude kolem metr dvacet a více. Kdo zažil vlny na Balatonu, připadal si jak u moře.

Balatonakali je vlastně vesnička, kde mimo sezónu bude bydlet tak stodvacet lidí. Během sezony díky kempům a dětským táborům stoupne počet na dva tisíce lidí, odhaduji. Ač vesnice, tak služby perfektní. Asi čtyři restaurace, několik obchodů v obci a vynikající cukrárna. Ochutnejte maďarské dorty, je to prostě delikatesa. V sezóně je přítomen cirkus a mně způsobil trochu zděšení, když jsem dával na křižovatce přednost velbloudovi. Asi se zaběhl.
 

Tihány, přístav Balatonu,

GPS: 46.916972,17.879448. Nádherná trochu větší vesnice, kam směřuje mnoho turistů. Městečko funguje jako jedna veliká tržnice a pohled nahoře od kostela je úchvatný, na velikost Balatonu. Zde koupíte úplně vše, hlavně maďarskou keramiku, sklo a ručně vyšívané dečky. Mnoho obchodů je jen s maďarským kořením a papričkami. Pod kostelem je prodejna a muzeum marcipánu. Tihány je vlastně jediný poloostrov Balatonu. Nedaleko města je půjčovna čtyřkolek a dětská dráha, Ve vedlejší vesnici je možnost létání helikoptérou, balonové létaní a možnost letu motorovým rogalem.Balatonführed.

GPS: 46.957058,17.888775. Ve městě, které je krásné, najdete vše co turista potřebuje. Po delší dobu sezóny zde funguje vinný festival s ochutnávkami. Ve městě prodávají čtyřicet cm vysoké točené zmrzliny. Na okraji je obrovský aquapark s dlouhými kaskádovými skluzavkami. Naproti je obrovský kemp, ale funguje zde bez problémů jen nahoře bez. Nudistická pláž zde není. Na konci města si můžete zajezdit tankem a obrovským vojenským autem (kola jsou stejně velká jako dospělý člověk), (muži) a hned vedle je květinové zahrada, něco jako zahradnictví, (pro ženy). Velmi dobře zkombinovaná zábava pro celou rodinu, včetně dětí. Výborný nápad.Naše reportáž z města u Balatonu, Balatonführed.


Více informací o dovolené u Balatonu najdete v článku zde.
V této oblasti jsme strávili skoro čtyři měsíce během tří let a to jsme jeli původně do Řecka, nebo Chorvatska, to se mělo určit až cestou. Tím chci naznačit, že se nám zde velmi libílo a jistě jsme zde nebyli naposledy. Reportáž z této oblasti by vydalo na několik článků.

Veszprém.

GPS: 47.092098,17.910347. Město stojí za celodenní návštěvu a doporučil bych i déle. Jedna cesta k Balatonu vede i tudy, tak možná se budete tak kochat městem, že k Balatonu ani nedojedete. Zde je velmi dobře zkombinováno starobylé město s novou výstavbou. Město je stále úžasně zelené, Povšimněte si krásného mostu, po kterém do města ze severu přijíždíte.Opustíme teď velmi krásnou oblast severní části Balatonu a podíváme se na kousek jeho jižní části a navštívíme další naturistický kemp.
 

Balatonberény,

GPS: 46.715268,17.310716. Velký naturistický kemp, větší než komplex Levendula v Balatonakali. První co Vás překvapí je hloubka vody. Žádná. (Informace pro vyprahlé po delší cestě, neskákejte hned šipky do vody.) Jelikož jsme se v kempu jen zastavovali a chtěli se osvěžit, překvapilo nás jak daleko od břehu jsou malé děti. Jedná se o velikou, krásně zastíněnou louku. Obsluha je velmi příjemná a kemp má vše, co má mít, jen je na můj vkus hodně velký. Kemp je ale perfektně zastíněn stromy, takže si užijí i ti, co sluníčko zrovna tolik nemusí, jako já. V kempu je striktní a hlídaný zákaz focení. Kolem kempu je docela provoz a je někdy slyšet i maďarská dálnice. V kempu se rychle mění lidé, jelikož je to výborná mezizastávka cestou do Chorvatska.
 

Tuhle nálepku si ale kemp vůbec nezaslouží. Opět čistota a služby absolutní. Pláž je veliká travnatá a vzorně udržovaná. Voda je navzdory hloubce, úplně čistá a nic v ní neplave. V kempu je restaurace, bufet, obchod, směnárna a recepce. Nedaleko jsou vidět tobogány aquaparku. V kempu se nesmí rybařit. Nestrávili jsme zde tolik dní, aby to vydalo na informační reportáž, ale mohu říci, že je to výborné místo pro rodiny s malými dětmi. Animátorky fungovaly výborně a děti měly stále co dělat.

Signál wifi internetu se musí trochu hledat i když máte přístupové heslo kempu, což někdy způsobovalo trochu komické situace, kdy nejlepší rychlost se získala po kotníky ve vodě. Pláž fungovala jako nudistická, ale viděli jsme dost lidí v kempu v textilu. Zdůrazňuji, to slovo v kempu. Poloha kempu je výborná na výlety. V kempu bylo hodně lidí s pejsky. V okolí je vysoké rákosí, což je ale fenomén celého Balatonu, stejně jako velké množství krásných labutí.Oba kempy na Balatonu jsou pod křídly BALATON TOURIST, takže to znamená vysoká kvalita kempu, absolutní čistota a výborné služby. Moc kempů kolem Balatonu jinému majiteli nepatří. Ceny kempů jsou jednotné. Obvykle platíte za parcelu, jakou si vyberete a osoby. To je vše, parkování, teplá voda, elektro, internet jsou již v ceně.

Tapolca

GPS: 46.882019,17.428379. Jako výlet jsme zvolili město a její solné jeskyně, kvůli manželčině lupénce. Trochu byl problém jeskyně vůbec najít. (Díky komunikační bariéře a také proto, že naše databanka kombinaci slova solná jeskyně odmítala přijmout a přeložit správně.) Bohužel kvůli frontě a velkému vedru jsme nakonec výlet na lodičkách po solné jeskyni vzdali a raději se šli občerstvit do nedaleké restaurace, kde bylo přeci jen lépe. (Ochutnali jsme tradiční specialitu, balatonský candát vcelku, výborné mohu jen doporučit, ač jinak ryby skoro nejím.)

Tak si prohlédněte jeskyně alespoň na videu a vidíte více, než jsme měli možnost vidět my. Snad přiště. Centrum města je jedna veliká památka, takže jsme nakonec vůbec nelitovali výletu. Škoda jen, že severovýchodní část města postihla zástavba průmyslového a bytového charakteru. Takže nakonec je pocit z velmi hezkého města poněkud rozporuplný, ale převažuje to dobré.Keszthely.

GPS: 46.769028,17.247734. Jedná se o krásné starobylé město, kde je ale čilý turistický ruch, protože se nachází prakticky na křižovatce sever jih, východ západ, a ještě je střediskovým městem Balatonu. Městu dominuje nádherný kostel, jehož hlavní věž vidíte již zdaleka. Je to i výborný orientační bod. Ve městě je spousty křižovatek a je velmi snadné v něm zabloudit, pokud ho navštívíte autem. O parkování raději ani mluvit nebudu. Doporučuji využít traktorového vláčku a auto nechat na okraji města. Přesto se Vám určitě bude líbit, a stojí za to si rezervovat nějaký čas, na jeho prohlídku.Zde bych chtěl upozornit na Michalův cestopis, který popsal trasu kolem Balatonu na kolech a zmiňuje podobná místa jako já. Naturisticko-cyklistická výprava do Maďarska (Balaton). Chtěl bych se zmínit, že na Balatonu je zákaz používání motorových člunů. Čluny, které na vodě uvidíte, patří jen a pouze policii Balatonu, která ale turisty vůbec neobtěžuje a je spíše pomocí při nesnázích. Z kempu Balatonberény jsme viděli jejich aktivní pomoc, při potápění se katamaránu s posádkou z důvodu poryvů větru před bouřkou.

Györ.

GPS: 47.693126,17.627335. Město je zajímavé jen jeho starou částí, bohužel všemocný průmysl a dálnice, vytvořila ze starobylého města trochu něco jako oázu a okolo jsou už jen paneláky, výrobny, továrny, letiště a vše co k starému městu vůbec nepatří. Staré centrum se vám bude určitě líbit. Jsou zde i krásné lázně. Po městě raději použijte taxislužbu nebo autobusy. Györ je vždy při cestě, ať jedete v Maďarsku skoro kamkoliv.Lázeňské město Pápa.

GPS: 47.336031,17.463913. Město je zasazeno do rovinaté přírody a uvidíte dvě věže připomínající zdálky kosmické rakety. Není to nic mimozemského, je to kostel a velmi krásná historická památka. Ve městě je zámek, který stojí za delší prohlídku. Pokud nechcete dovnitř projděte si alespoň zámeckou zahradu, plnou květin. Opět si rezervujte minimálně den a navštivte thermální lázně. Město se vám bude líbit. Obchody nabízí výborná maďarská vína. Personál restaurací chodí v tradičních maďarských krojích. Za zmínku stojí i vojensko cvičné letiště, kde můžete vidět vojenská letadla velmi zblízka a často se zde dělají letecké přehlídky. Sice jsem si to nemohl nijak přečíst, ale domnívám se, že jsou zde možné i vyhlídkové lety. (No nevýhoda Maďarštiny je znát na každém kroku.)

Město samotné je ve starém stylu a nikde nevidíte rušivé elementy, které by do starobylého koloritu města nepatřily. Trochu nevýhodou je silniční okruh kolem města, kdy projíždějící turisté minou tohle krásné lázeňské město, díky rychlé jízdě rovinatou krajinou, pospíchající hlavně k Balatonu. Vyplatí se opravdu zpomalit a do Pápy odbočit. Z velmi frekventované silnice jde trochu hluk do města. Lázně fungují údajně jako vyhlášené na kloubní problémy. Město je navzdory turismu velmi klidné a působí trochu ospalým dojmem, jako by se tam čas zastavil. Příroda v okolí je nádherně zelená a okolí absolutně rovné. Trochu mi překvapila ve městě malá znalost místních němčiny, což bývá opravdu v Maďarsku zřídkakdy k vidění. (Možná jsem jen neměl štěstí.)Ajka.

GPS: 47.105653,17.559185. Zde jsem chtěl původně ještě popsat krásnou přírodu a lesy u města Ajka, ale jelikož byla oblast zasažena jednou z největších ekologických katastrof Maďarska (při které zemřeli lidé), kdy červené žíravé bahno ze zásobníků hliníkárny, ve výšce dvou metrů v rovinatém kraji zničilo okolí a zcela vymazalo z mapy blízkou vesnici Kolontár. Velmi těžce poškodilo také město Devecser. O otrávení vody pravých přitoků Dunaje z této oblasti jste již možná také slyšeli. Návštěvu okolí města Ajka tedy raději vynechte, jelikož bude trvat několik let, než se dá rovinatý kraj do původního stavu.

Find more about Weather in Budapest, HU


Ve výčtu měst a zajímavých míst bych mohl pokračovat i nadále, ale článek by byl stále delší a delší a možná také trochu nudný. Pro projetí mnoha měst a dovolených strávených v Maďarsku mohu říci, že kdo pozná Maďarsko a jejich perlu Balaton, už se mu nebude chtít jinam. Blízkost z Čech, nebo ze Slovenska dělá z Maďarska destinaci budoucnosti a to ne jen z důvodů velmi nízkých cen.
 [Šipka] Prohlédněte si okolí Balatonu na obrázcích. [Šipka] Zde najdete mapu naturistických kempů v Maďarsku.

Pokud se pro Maďarsko a Balaton rozhodnete, přeji moc krásné zážitky.


Zobrazit místo FKK Hungary na větší mapěLíbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Klobouk] Podpořte Naturista cz. a jeho činnost jakoukoliv částkou. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

4
 
-

Praktické info.

Vložil PeterG (bez ověření), 14. Únor 2012 - 14:27

Dialničná známka sa dá v Maďarsku kúpiť aj prostredníctvom SMS. Pre výber z bankomatu. Niektore banky účtujú vysoké poplatky za výber z bankomatu v zahraničí. Iné, účtujú poplatok taky ako doma. Sú to niektore banky ktoré majú dcérske pobočky v okolitých štátoch. U nás na Slovensku túto službu poskytuje napr Unicredit Bank (Unicredit Group), a myslim, že aj Slov Sporiteľňa (Erste Group). Tak isto je to pravdepodobne aj v Čechách (Česká spořitelna, Unicredit Bank ČR). Potom je treba už iba zistit ako sa tá dcéra v tom ktorom štáte volá a využívať lacnejšie bankomaty. /slovensko, rakúsko, česko, slovinsko, maďarsko, chorvátsko, poľsko …/. Samozrejme to neplatí pre platbu kartou, ktorá býva väčšinou najvýhodnejšia.

 
-

Bankomaty.

Vložil Roland Jitka, 14. Únor 2012 - 18:36

Bankomatů Erste Bank, tedy pro Čechy mající českou spořitelnu jako účet je v Maďarsku opravdu hodně. Pokud někam v Maďarsku vyrazíte, na stránkách české Spořky jsou všechny bankomaty Erste Bank.

 
-

Bankomaty Erste

Vložil PeterG (bez ověření), 14. Únor 2012 - 21:15

Pre Českú Spořitelnu platí:

Erste Bank Rakousko

Slovenská sporiteľňa

Erste Bank Chorvatsko

Erste Bank Maďarsko

Erste Bank Srbsko

Erste Bank Ukrajina

Banca Comerciala Romana

BCR Chissinau Moldavsko

V týchto bankomatoch vyberáte za poplatok ako doma (6 káčé)

 
-

Peníze?

Vložil Roland Jitka, 15. Únor 2012 - 21:54

Peníze by měli být až na posledním místě. Původně jsem do článku ani neplánoval mluvit o bankomatech. Je docela škoda že se komentáře stočily na otázku peněz. Jsou i důležitější věci v životě. Třeba i bez zmínky o penězích by si článek někdo přečetl a někoho potěšil. [Pláč]

 
-

peniaze

Vložil PeterG (bez ověření), 15. Únor 2012 - 22:09

Preto som to doplnil ja [Spiklenec]

 
-

maďarsko

Vložil sailor, 15. Únor 2012 - 23:56
Obrázek uživatele sailor

Díky moc za pojednání o Maďarsku. Přestože skoro sousedé, ještě jsem se sem nedostal a díky tomuto cestopisnému článku mne to začalo mrzet. Možná je to tím, že přeci jen preferuji slanou vodu, každopádně doufám, že i sem jednou zavítá moje noha. Všude jsou hezká místa tak proč ne v Maďarsku. [Tmavé brýle]

 
-

Tak byl článek koncipován.

Vložil Roland Jitka, 16. Únor 2012 - 14:23

Článek byl právě pro lidičky, kteří jen Maďarsko minou na mapě, jako neznámé a nezajímavé. Snad sem některé trochu přesvědčil , že i Maďarsko má své dovolenkové kouzlo a že stojí tuhle krásnou zemi navštívit a ne třeba jen přeletět letadlem, nebo projet po dálnici. Pokud se mi to povedlo musíte posoudit sami a pak cíl článku byl naplněn. [Spiklenec]

 
-

Myslela jsem, že znám HU.

Vložil Linka, 17. Únor 2012 - 21:33
Obrázek uživatele Linka

Myslela jsem, že znám HU, ale znám jen okolí Balatonu. Jen bych k článku dodala, že kolem celého Balatonu, prakticky podle kolejí, vedou chodníčky jak pro pěší tak pro cyklisty. Na kole když jedete k kolem Balatonu, prakticky nemusíte na státní silnicia jedete vždy mezi kolejemi a silnicí. Hodně rozšířené je bruslení.

 
-

Balaton na bicykli

Vložil PeterG (bez ověření), 17. Únor 2012 - 22:20

vie mi niekto povedať, koľko je to km okolo balatonu?

 
-

Dokola kolem Balatonu.

Vložil Roland Jitka, 17. Únor 2012 - 22:27

Balaton je asi 100km dlouhý, ale velmi úzký takže můj odhad je tak mezi 210 až 240km kolem dokola, když beru, že cyklostezka se maličko vlní. [Zmatený]

 
-

termín Levendula

Vložil vlado, 20. Únor 2012 - 10:22

Ahojte, nám by sa páčil termín 22.6.2012, plus-mínus jeden deň, ak by sa vydarilo počasie a okolnosti v práci, tak štvrtok večer až pondelok večer. Kto by sa pridal? A k téme „kolem Balatonu“ môžem pridať svoje pocity, vlastne skôr spomienky: absolvoval som „tour de Balaton“ síce ešte za svojich mladých čias, na bicykli, nedá sa však na to zabudnúť. Je to síce rovina a amatér by povedal, že to nemôže byť nič svetoborné, ale bola to krásna a náročná cykloturistika! Iba z bicykla môže človek spoznať celý Bataton, teda ak nemieni stráviť roky poznávaním jednotlivých destinácií iným spôsobom. A koľko je to kilometrov? To už si nepamätám. Kúpanie, občerstvenie, kúpanie, presun, kúpanie, obhliadka mesta, hľadanie miesta na prespanie a tak dookola. Škoda, že vtedy ešte neboli digitálne fotoaparáty, mám síce veľa spomienkových fotografií, ale ich kvalita a počet je veľmi chabý…

 
-

cyklotrasa Balaton

Vložil maxabo (bez ověření), 20. Únor 2012 - 10:32

Podla oficiálnyh údajov je to presne 210 km, v niektorých cestopisoch sa uvádza az 237 km. vid prilozený link ! http://www.balatontipp.hu/index.php?… je tam aj mapa !

 
-

Balaton na bajku

Vložil PeterG (bez ověření), 20. Únor 2012 - 11:55

ďakujem za reakcie. Tá stránka vyzerá dobre. Je tam kopec užitočných informácii.

 
-

Budapešť

Vložil PavelT, 23. Říjen 2012 - 22:41

Novinka. V sauna světě Aquaworldu v Budapešti (http://www.aqua-world.hu/en/aquaworld) jsou dny pro naturisty. Dříve to byl plavkový svět. Nyní pro naturisty každý čtvrtek a pátek od 16:30 do zavírací hodiny, a každé druhé úterý. Je možno také zakoupit vstupenku jen do sauna světa. http://naturisminhungary.blogspot.hu/…udapest.html#more

Přehled natur akcí v Maďarsku v AJ zde (novinka): http://naturisminhungary.blogspot.hu/

Upozorňuji na 8.12.2012 večer, celý Aquaworld pro naturisty. Jediná akce v roce v CELÉM Aquaworldu.

 
-

šanca pre Moravákov a hlavne Slovákov,

Vložil vlado, 24. Říjen 2012 - 8:15

a to už ani nehovorím o našich Východniaroch! Budapešť je predsa len podstatne bližšie, teda myslím tým na kilometre nie na srdiečkové záležitosti a sympatie. Som zvedavý, či niekto, kto sa lepšie orientuje v angličtine a maďarčine podá bližšie informácie. Ja sa asi idem pomodliť do kostolíčka, či by som nemohol dostať predčasný vianočný darček v podobe vstupného…

 
-

Pro Moraváky moc ne

Vložil zurek (bez ověření), 24. Říjen 2012 - 9:24

Počítám, že nejvýchozejší bod na Budapest je Břeclav. Odsud je to do Budapešti 260km, + poplatek za maďarskou + slovenskou dálnici atd. Do Čestlic je to z Břeclavi 240km (dálniční známku má asi každý našinec). Ze všech ostatních moravských míst se nepoměr vzdáleností ještě zvětšuje.

Navíc výhodná cena na našich naturistických akcích v Aquapalace Praha Čestlice 280 Kč na bezkonkurenčních 3,5 hod. České prostředí – potkáváte se zde mnoha známými českými naturisty, přáteli ze všech koutů ČR. Maďarsky si moc nepopovídáte. Originální program čestlických Nocí naturistů – ojedinělý v evropském měřítku.

Podpořte svojí účastí ryze české naturistické aktivity! Podpoříte celkově naturismus u nás!
Přijeďte se podívat a podpořit soutěžící MISS NATURA 2012 [Smích]

Neustále zkoušíme a snažíme se o další možné naturistické vyžití v ČR.

 
-

To je pravda,

Vložil vlado, 24. Říjen 2012 - 10:09

čo sa týka vzdialenosti a pokecu, ale na druhej strane strašidelný zážitok z diaľnice Brno-Praha (a spät) stojí možno pre niekoho, kto chce poznať aj niečo iné, za úvahu. Ale týmto nechcem propagovať maďarské akcie na úkor českých, tie by som rád podporoval a v minulosti som sa ich aktívne zúčastňoval, hoci z Topoľčian to mám napr. do takého Liberca slušných 500 km. A to isté späť. Túžim sa vrátiť aspoň raz do Čestlíc, nanešťastie, nemám na to podmienky. Čestlice 400 km *2. Plus tie diaľničné známky, ubytovanie… Ale nie sťažovať som sa tu chcel, chcel som iba inšpirovať slovákov, ktorí to tu navštevujú (naturista.cz), že v jazykovo diskrétnom prostredí budapešťianskeho aquaparku môžu absolvovať premiéru, a ak sa im to zapáči – a to verím, že sa to každému zapáči – tak môžu a budú v budúcnosti uvažovať o víac ako plávaní či relaxovaní vo vode, že zatúžia po spoločnosti, s ktorou si budú rozumieť. A tú nájde v aquaparkoch a wellnes od Brna, cez Olomouc a Prahu až po Liberec… Koho som vynechal, nech ma nekameňuje, prosím. Ivoši, slováci, ktorí to majú do Budapešti – príklad – 100–300 km, a do Čestlíc 600–900 km, tí môžu svoje prvé skúsenosti nabrať aj tu a určite ich tak skôr získame do naších radov, ako keď to vzdajú a budú sedieť doma sami vo vani…

 
-

Vlado, zabudol si

Vložil M.Dr., 24. Říjen 2012 - 16:46

na Valašské Meziříčí – veľmi príjemné prostredie, 25 m plavecký bazén [Vykřičník] a veľký wellness, a to len 70 km od Žiliny. Pre Bratislavčanov je ľahko dostupné práve Brno – cca hodina jazdy po diaľnici.

 
-

Do Budapesti z Košic

Vložil The Doctor, 24. Říjen 2012 - 22:02

to mame z KE cca 280km…a to ratam iba zaciatok mesta…keby ze vikend resp. par dni, tak je to ok, ale na otocku pripadne jednu noc je to pre mna nerealne…a Praha, Liberec su uplne mimo moj dosah :(