NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Seznámení s Balatonem, MAĎARSKO

Vložil Roland Jitka, 6. Únor 2013 - 12:10

Ač relativně nedaleko od České republiky, zůstává maďarský Balaton z neznalosti opředen mýty a pověrami z dob již dávno minulých a nebo co je horší, ze zaručených informací systému jedna paní povídala, že slyšela tohle a tamto. Pokusím se tedy rozšířit informační vakuum nejen o Balatonu, ale i o Maďarsku samotném. Podívejme se tedy na Balaton a jeho okolí trochu podrobněji. Myslím že Vás spousta věcí mile překvapí a možná také nasměruji Vaše dovolenkové kroky právě sem. 


VÍTÁ VÁS PERLA v SRDCI MAĎARSKA, BALATON


Find more about Weather in Balaton, HU
Perla Maďarska, jak s oblibou Maďaři Balaton nazývají se nachází uprostřed země a je velmi významným turistickým centrem celého Maďarska. Maďaři jsou na své jezero náležitě právem hrdí. Většinu svých dovolenkových cílů směřují právě sem a málokdy na dovolenou cestují někam do jiných států. Najdete zde i zahraniční turisty z Rakouska, Slovenska, Polska a České republiky, kteří zde spokojeně tráví své volné dovolenkové dny.

Jak se na Balatonu domluvíte? Každý z nás při zmínce o maďarštině ví, že se ta řeč nepodobá žádnému slovanskému jazyku a můžeme zasvěceně říci že hungarsky nerozumíme ani slovo. Toho jsou si vědomi i Maďaři a v rámci rozvoje turismu kolem Balatonu se snaží naučit bezproblémově dva jazyky. Němčinu a angličtinu. Střední generace ještě nezapomněla ruštinu, takže při komunikaci se lze ještě rozpomenout na nás maturitní cizí jazyk a oprášit alespoň zčásti jeho znalost z minulosti.

Voda, jezero. Několikrát jsme slyšel, že v Balatonu není voda, je tam hloubka po kotníky, voda je špinavá a nestojí za nic. Na můj dotaz, jak tohle dotyčný ví, je jen jedna odpověď, já to slyšel. O těchto informacích z doslechu si vždy myslím své a jsem zastáncem toho, raději se neptat a vyzkoušet vše sám.

Tak jak to tedy je? Balaton má dva břehy severní a jižní.

Jižní břeh se opravdu vyznačuje pozvolností vodního sloupce a pokud si chcete zaplavat, musíte absolvovat delší procházku vodou, než docílíte alespoň metr a půl hloubky. To má ale i své výhody, pokud jste na dovolené se svými dětmi, které nejsou úplně zdatné v plavání. Při hloubce maximálně po kolena je opravdu nemusíte tolik ve vodě hlídat.

Severní břeh je pravým opakem břehu jižního, kde prakticky nenajdete místo s malou hloubkou vody po kolena. Povětšinou chodíte do vody z mola nebo po schůdcích a ihned je výška vodního sloupce minimálně metr. Dno ale není nijak prudké, takže při opatrnosti také nehrozí žádné nebezpečí. Na severním břehu jsou i hezké vlny a při větru si připadáte jako u moře.

Voda je na obou březích velmi čistá, zčásti z důvodu každodenního úklidu personálu pláží a kempů a přítomností odpadkových košů, dále pak nařízeními o pobytu psů a zákazu motorových člunů na celém Balatonu. Jediné motorové čluny, které na Balatonu uvidíte jsou motorová plavidla Policie (Rendoschek, tak se policie v Maďarsku nazývá). Vše co by mohlo jakkoliv znečistit Balaton jak ze břehu, tak z vody je zakázáno a zákazy kontrolovány. Dno Balatonu je pískové a jediné rostlinstvo při břehu tvoří velké trsy rákosí. Voda příjemně voní.

Pláže a břehy Balatonu. Pláže jsou skoro ze sta procent travnaté, jsou vždy udržované a posekané. Mnohé jsou součástí kempů, kterých je na Balatonu opravdu hodně. Na plážích najdete tobogány, skluzavky, restaurace, stánky. Prostě vše co ke trávení dovolené potřebujete. Některé pláže jsou placené jiné nikoliv. Tam kde není pláž, je obvykle neprostupné rákosí v délce mnoha desítek metrů. Některé plácky, zpravidla na koncích obcí jsou označeny jako možnost koupání vašich čtyřnohých miláčků. Je to ale málo využíváno protože v každém kempu je psí sprcha s maličkým bazénkem a posezením pro páníčka. Spousta plácků funguje také jako možnost spustil lodičku nebo katamarán na vodu, včetně příjezdu až k vodě autem.

Rybaření. Chytání ryb je vymezeno nejčastěji na tzv. palandy nacházející se dál od břehu, aby nedocházelo ke sporům s koupajícími se lidmi. Chytání ze břehu je možné pouze v době, kdy už ve vodě nejsou lidé. (Večer, noc a brzy ráno.) Rybaření přes den kromě paland je povoleno pouze z rybářských lodiček, které si lze kdekoliv půjčit. V tomto případě doporučuji si zakoupit rybářskou povolenku, kterou jde získat za nějaký poplatek v každém kempu. Rybařit lze také v kotvištích a stanicích lodí, kde se lidé obvykle nekoupají, ale jen v krátké vzdálenosti od přístavního mola. Rybařina je na Balatonu opravdu radostí, jsou zde velcí sumci a úhoři, desetikilový kapři a velké množství bolenů. Najdete zde i pro nás exotické ryby jako je tolstolobik, candát východní a mně absolutně neznámé velké množství ryb vzdáleně podobných našim větším okounům s maďarským názvem Šugér.Zobrazit místo Možnosti FKK Maďarsko na větší mapě


Naturismus. Na Balatonu zapomeňte termín balkánský naturismus (systém jak kdo chce být oblečen či nikoliv). Je třeba dodržovat textilní rozdělení pláží. Těch je na Balatonu 99procent. Je zajímavé, že na textilních plážích málokdy najdete i ženu opalujících se nahoře bez. Pohyb po pláži nahoře bez asi neuvidíte na Balatonu nikdy. Naturistické pláže jsou po celém Balatonu jen dvě. Jedna v Balatonakali (Levendula) na severním břehu, druhá na jižním břehu v Balatonbereny. Obě jsou ve velmi pěkných nudistických kempech. Jedem kemp jsme měli jen několikrát jako návštěvní, při cestě do Chorvatska a Černé hory (Balatonbereny) a ve druhém jsme strávili dohromady čtyři měsíce dovolené. (Levendula, Balatonakali). Oba kempy mohu s klidem doporučit všem naturistům, jelikož se vyznačují výbornou kvalitou všech služeb.

Ubytování kolem Balatonu. Jedním slovem je toho spousty. Možností jak jsme již naznačil jsou perfektní kempy, kterých je na Balatonu hodně. (Jen dva jsou nudistické.) Ceny se pohybují pro tříčlennou rodinu s vlastním stanem cca kolem sedmi set korun. Kempy jsou vybaveny i bungalovy, ale nelze při hledání na blint na tuhle variantu příliš spoléhat, protože jsou obsazeny i půl roku dopředu. V každé vesnici jsou poutače „Zimmer frei“ na ubytovaní v soukromí v cenách od sedmi set korun za dvoulůžkový pokoj. Dále jsou zde hotely, kde se cena pohybuje již trochu výše, podle úrovně hotelu. Ubytovaní ale vždy najdete.

Stravování. Kvalita stravování je na vynikající úrovni, ať si vyberete jakoukoliv restauraci. Ceny jsou asi jako u nás, někde mírně levnější. Doporučil bych ochutnat maďarské guláše. Kempy a vesničky mají své pekárny, takže v kteroukoliv hodinu si koupíte teplé a čerstvé pečivo. Zásobování i v nejmenší vesnici kolem Balatonu je na velmi vysoké úrovni. Celý severní břeh je vyhlášenou vinařskou oblastí, takže doporučuji nějaké víno ochutnat. Lidem kteří mají rádi i tvrdý alkohol doporučuji maďarské domácí pálenky. Děti potěší velké množství kvalitních cukráren. Kdekoliv kolem Balatonu pojedete, najdete množství stánků se zeleninou čerstvým ovocem za opravdu lidové ceny.

Sportovní a dovolenkové vyžití. Na Balatonu najdete opravdu vše co budete během své dovolené k zábavě potřebovat. Najdete i spoustu věcí které jste ještě vůbec nevyzkoušeli. Surfing a jízda na lodičkách a katamaránech je záležitostí absolutně běžnou. Na Balatonu je několik půjčoven čtyřkolek a pro děti je udělána v Aszofo i dráha. Můžete se prolétnout helikoptérou, balónem nebo motorovým rogalem. V Balatonführed je možnost si zajezdit i bojovými vozidly například tankem. V každé vesnici pulsuje denní i noční život, takže se nikdy nestane, že by jste se na dovolené nudili, ať budete ubytováni kdekoliv. Omladina ocení diskotéky (některé jsou i v noci na lodích uprostřed Balatonu, dopoledne jsou na lodích dětské diskotéky), starší generace zase letní kina, divadelní a hudební představení. Běžnou záležitostí jsou i taneční večery v restauracích. Na severní straně v Balatonführed je měsíční vinařský festival s veškerou doprovodnou zábavou. To samé ale nevím kolikadenní je na jižní straně ve městě Siofok. Děti ocení i krásné aquaparky a ženy zase parky plné rozkvetlých květin. Procházky kolem vody ve městech nebo vesničkách si můžete zpříjemnit krmením labutí, kterých je na Balatonu opravdu hodně. Je toho opravdu hodně i na měsíční dovolenou. Jak jsem již jednou dříve prohlásil, na Balatonu je hříchem spát.

Nákupy: Všude najdete stánky i krámečky s maďarskou keramikou a krajkami, není to nikterak drahé a každou ženu tímto dárkem velmi potěšíte. Pochopitelně nemohou chybět ani krámky s tradičními papričkami. Výborným dárkem pro ženu jsou i pytlíčkové mleté papriky, pálivé i sladké. Je to i hezká ozdoba do kuchyně. Již tradicí v Maďarsku jsou závěsné kotlíky na oheň na přípravu gulášů a polévek. Krásně působí i maďarské proutěné košíky ale i spoustu jiných věcí z uvedeného materiálu. Relativně levné je i zlato a dámské kvalitní kabelky. Co mi cenou překvapilo je kvalitní rybářské vybavení, které stojí polovinu toho co u nás. Nákupy potravin jsou běžné v supermarketech jako je známe u nás, a oblíbené jsou i minimarkety asi jako naše dřívější samoobsluhy. V Maďarsku lze nakoupit i kvalitní oblečení. Nikde jsem neviděl vietnamské prodejny a stánky.

Doprava. Kolem celého Balatonu vždy najdete taxi, autobusy jezdící sem tam. Pokud chcete poznat velkou část Balatonu na obou březích doporučuji koupit si jednodenní dopravní kartu, která funguje jak na balatonské pendolíno (vlak) tak na lodě. Můžete vystoupit kdekoliv přestoupit na loď a na druhé straně Balatonu zase na vlak a jet kamkoliv se vám zlíbí. Časová návaznost je perfektní a vlaky jsou s loděmi minutově sladěny. Kolem celého Balatonu jsou cyklostezky, které využívají i lidé na kolečkových bruslích. Silnice jsou v perfektním stavu a ani policejní hlídky nejsou kolem Balatonu častým jevem. Celá oblast se vyznačuje absolutní bezpečností, jak osob, vozidel, tak i majetku. Mnozí turisté nechávají kvůli horku stažená okénka u svých vozidel.Počasí a klima. Zde se stále naráží na otázku jaké je počasí kolem Balatonu. Byli jsme zde několika let po sobě jdoucích na dovolené a to vůbec nepočítám průjezdy Maďarskem každý rok směr Bulharsko, Rumunsko Turecko Řecko a během této doby jsme zažili čtyři večerní bouřky. Deštivý den ani jeden, o tom že by někdy bylo chladno přes den nemůže být ani řeči. Maďaři v kempech dost důrazně hlásí ochlazení na 26 stupňů, protože to už není obvyklá letní teplota. Je třeba se připravit na opravdové horko za absolutního bezvětří. Přes poledne obvykle vydržíte akorát u vody, nebo přímo ve vodě. Maďarsko se opravdu vyznačuje stálostí krásného počasí po celé léto, na rozdíl od toho našeho.

Něco o službách a potřebách turisty. Všude je dostatek služeb a jejich dostupnost je obdivuhodná. Najdete zde značkové opravny aut, pneuservisy, opravny lodí. Zde si dovolím vsuvku, viděl jsem při ranním rybaření po bouřce i službu vylovení potopeného katamaránu na opravdu profesionální úrovni, kdy katamarán byl daleko od břehu (utrhl se) a v dosti velké hloubce. Pokud nějakou službu budete potřebovat, stačí se zeptat v každém kempu na recepci kde vám ochotně pomohou najít co hledáte. Lékařská služba jako běžná obvodní funguje každý den v každé vesnici zhruba dvě hodiny. Lékaři přejíždí z vesnice do vesnice, takže pokud jste někde na místě, máte po celý den lékaře nedaleko. Pohotovost funguje v každém větším městě a ve střediskových městech jsou i nemocnice. Trochu horší je domluva s lékařem a zde doporučuji vzít si sebou někoho kdo umí alespoň trochu maďarsky. Komplikovanější je i stanovená léčba, kdy si pro nějakou aplikovanou injekci musíte zajít do lékárny a s koupenou vakcínou zase navštívit lékaře k jejímu aplikování. V kempech fungují 24 hodin služby hlídacích agentur, vždy ochotných pomoci při jakémkoliv problému.

Peníze a platby. Měnou Maďarska je forint ale zaplatíte kdekoliv bez problémů i eurem. Platby kartou jsou zcela běžné kdekoliv kromě stánků u silnic. Horší je to s bankomaty, ty ve vesnicích nejsou. My jsme měli kartu české spořitelny a bylo k dispozici spousta bankomatů spřátelené banky ERSTE, kde je výběr prakticky zadarmo. Je pravda, že platba eury není tak výhodná jako platba forinty. V každém kempu a směnárně vyměníte i české koruny za místní měnu. Měnu forint mají rády hlavně ženy, protože si stačí odmyslet nulu a víte prakticky kolik co stojí na české koruny. (Zde bych chtěl poprosit škarohlídy, aby mně nebrali úplně za slovo protože přesný kursový přepočet je maličko jiný.) V Maďarsku nelze prakticky o ceně smlouvat.

Jak se na Balaton dostanete autem?Zvětšit mapu

Tak cesta z Prahy do Brna po dálnici je asi nejběžnější jak pojedete a je to asi nejhorší silnice po které pojedete. Ještě z Brna na slovenské hranice směr Břeclav si zaskáčete na panelech. Zde bych radil celou cestu absolvovat v noci, kdy můžete bezpečně použít levý pruh dálnice z Prahy až do Břeclavi. Slovenská dálnice je pohodová směrem na Bratislavu a od Bratislavy na maďarské hranice je přímo výborná. Nezapomeňte na dálniční známku slovenskou protože přímo před hranicemi s Maďarskem se vyrojí hrozen policistů kontrolujících známky ve dne v noci. (Omezili díky tomu i rychlost jízdy na dálnici, kterou taky důsledně kontrolují). Na hraničním přechodu v Rajce můžete zaplatit „Viněta“ (zápis do maďarského dálničního systému, nic se nikam nelepí) a nebo můžete pokračovat „bez“, protože M 15 je zpoplatněna pouze pro nákladní dopravu. Vy můžete jet osobním autem až do Mosson Magyarovár. Na Balaton lze dojet bez platby dálnice, jak na jižní tak na severní břeh.

Find more about Weather in Balaton, HU


Cesta na severní břeh, Z Mossonu pokračujete podle dálnice (pokud ji nechcete platit nebo použít) po silnici 1 až do města Györ, zde jsou občas ukazatele na Balaton ale dost chaotické, tak je dobré vědět, že při průjezdu sídlištěm všude odbočujete napravo. Kdyby se vám náhodou stalo že zde najedete na dálnici nic se neděje zde jako okruh města není zpoplatněna. Pokračujete po silnici na Tét, termální město Pápa a dnes nechvalně známé město největší maďarské ekologické katastrofy Ajka. Dále na Ajka Rendek, Padragkút, Nagyvászony, Menschely, Balatonakali. Zde najdete kemp Levendula ale pokud se rozhodnete jet někam jinam tam můžete doprava na Badaczony, Tapolca nebo do leva na Balatonführed, Copak, Vesprém.
Pokud chcete na jižní břeh Balatonu, kde je přeci jen mělko, tak cesta vypadá takto. Uvedenou cestu znají lidé kteří jezdí přes Maďarsko do Chorvatska, kdy Balaton využívají jako občerstvovací stanici a také místo na odpočinek. Z Bratislavy jedete stejně až do města Mosson a dále pokračujete pod dálnicí směr Csorna, Sarvár, Sumeg, Keszthely až do Balatonbereny. Zde je druhý nudistický kemp. Pokud zde nechcete zůstat, jedete stále podle dálnice na další turistická místu jižního Balatonu Fonyód, Balatonboglár, Siofok. Cest na jih je více, Můžete jet směrem na Vesprém a přijet na jih z druhé strany a nebo použít jako cestu na sever Balatonu a v městě Pápa odbočit na Tapolca, Keszthely, ale to už není tak kvalitní silnice a projíždíte obcemi.
Závěrem bych Vás chtěl pozvat do Maďarska, které Vás jistě překvapí perfektní infrastrukturou, čistotou jak v zemi, tak i třeba na odpočívadlech u silnic. Vše je krásně upraveno a příroda v létě působí luxusně a je vidět že se Maďaři o ni intenzivně starají. Každá jednotlivá obec v Maďarsku by u nás vyhrála vesnici roku, za svou upravenost a čistotu. Maďaři jsou velmi přátelští a Maďarsko velmi krásné. Ceny v turistické destinaci Balaton jsou jako u nás v běžných neturistických městech. Balaton je jako moře, pouze není slaný. Přijeďte se podívat a myslím, že nebudete litovat zde strávených dní odpočinku. Balaton a Maďarsko si Vás prostě získá..


[Šipka] Prohlédněte si Balaton na obrázcích. [Šipka] Zde najdete mapu naturistických kempů v Maďarsku.


Články o naturismu v Maďarsku na Naturista.cz: Naturisticko-cyklistická výprava do Maďarska, Maďarsko křížem krážem, FKK kemp SZIKI u Szegedu, Balaton, FKK kemp Levendula.
Odkazy na jiné maďarské strany FKK: Maďarská Naturistická Federace, Berény Naturista Kemping Home page(Balaton), FKK Kemp Angela Farm, FKK Látókép, Sziki Naturista Egyesület, Naturista Sziget
Přispěvatelé: Líbil se Vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z Vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Podělte se o zážitky s ostatními čtenáři. Za článek většího informačního rozsahu Vám nabízíme volnou vstupenku na libovolnou akci Naturisty cz.
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naturisty.

Pokud byste chtěli podpořit Naturistu cz. jakoukoli částkou, tak můžete bez poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. 
Předem Vám děkujeme.

Inzerenti a zájemci: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, nabídku, služby nebo Vaše činnosti? EMAIL. [Pošta]
Využijte prosím naši širokou nabídku Vaší prezentace na internetu i na reálných a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

3.666665
 
-

Využití neplacených úseků maďarské dálnice

Vložil M.Dr., 9. Únor 2013 - 9:45

Když nechcete platit za maďarské dálnice, tak nemusíte jet přes Gyor, jak je naznačeno na mapě v článku, ale klidně odbočte před Gyorem doprava na silnici č.85 (křižovatka se semafory) a pak najeďte na dálnici směr Budapešť. Dálnice kolem Gyoru je totiž neplacená. Když si mapu zvětšíte, uvidíte neplacený úsek trochu světlejší. Pak odbočte na následující křižovatce doprava na silnici č.83 nebo ještě o jednu křižovatku dál na silnici č.82, po které jsme jeli minule od Balatonu a byla velmi příjemná.

Také ve druhé variantě klidně pokračujte ze slovenské D2 po rychlostní silnici M15, najeďte na dálnici M1 a na následující křižovatce odbočte na silnici č.86. Ani tady nepojedete po placené dálnici.

Pro vozidla nad 3,5 t jsou ale i výše uvedené úseky zpoplatněny.

Více informací o maďarských dálnicích v češtině: http://www.autopalya.hu/…013_CSEH.pdf

 
-

Cesta na Balaton.

Vložil Roland Jitka, 9. Únor 2013 - 22:44

Vyzkoušeli jsme různé cesty k Balatonu, ale tu co jsem dal do mapy, se mi zdá nejrychlejší a nejlepší. To nemusí ale nutně znamenat, že se všem bude líbit. Je to pouze možnost, která se mi zdá dobrá.

Jet po M15 z Rajky až na dálnici M1 je docela riziko, protože první sjezd je až za pumpou v Mossonu a to jsou víc jak tři km, kde jedeš po prokazatelně placené dálnici Vídeň – Budapešť. Údajně se to toleruje jen k té pumpě, kde se dá matrica zaplatit, jenže ty mluvíš i o cca km za pumpu, až na odbočku Mosson. To údajně mám jen z doslechu a nikoliv potvzeno zkušeností.

V Maďarsku tě kvůli poplatku nezastavují, jen nahrají do centrálního systému a pokuta může přijít i za půl roku, pokud jedeš jako nezaplaceno a dálniční systém tě tak vyhodnotí. [Smutný]

 
-

Žádné "údajně se toleruje"

Vložil M.Dr., 10. Únor 2013 - 9:27

Ten odkaz v mém příspěvku vede na oficiální maďarskou stránku, kde je kromě jiného seznam úseků bez poplatku. V tabulce na straně 4 „Dálnice bez poplatku pro vozidla kategorie D1 a zpoplatněná pro vozidla kategorie B2, D2, D3 a D4“ je v třetím řádku uveden úsek km 107–129, to je úsek kolem Gyoru a km 160–166, to je úsek od M15 po odbočku na silnici č.85. Taky je tam uvedená celá M15.

Takže žádné „údajně se toleruje“ a „je to riziko“, ale tyto úseky jsou pro vozidla kategorie D1 (to je do 3,5 tuny) oficiálně bez poplatku. Tady http://www.motorway.hu/…rkep2010.jpg je i mapa, ale jen maďarsky. Tady https://www.virpay.hu/…vasarlas.htm?… se dá e-vignette koupit přes internet.

 
-

Maďaři jsou chytří

Vložil M.Dr., 10. Únor 2013 - 9:46

Aby se jim tranzitující turisti necourali přes Mosonmagyróvár, tak právě proto rychlostní silnici M15 a zmíněný 6 km úsek dálnice M1 osvobodili pro osobní auta od poplatku. Tady http://www.motorway.hu/…tesSzakaszok je to ještě v angličtině.

Co mně osobně překvapuje, že v seznamu úseků bez poplatku nemají asi 1 km úsek M7 od maďarsko-chorvatské dálnice po křižovatku M70, když celá M70 tam je. Google maps ho zobrazuje jako bezplatný, ale to není oficiální. Já jsem ten 1 km úsek M7 už projel, zaplaceno jsem neměl, pokuta nepřišla, tak nevím, jestli ho „tolerují“, nebo jsem měl štěstí.

Mimochodem dálniční síť můžeme Maďarům jen závidět. Když se potřebuji rychle a pohodlně dostat z jednoho konce Maďarska na druhý, volím dálnici. Za ten poplatek to stojí.

 
-

Jo už je to značeno i v Google mapách

Vložil Roland Jitka, 10. Únor 2013 - 9:35

Jo Mirku máš asi pravdu už je na Google je to vyznačeno jako neplacené, jen tomu dříve tak nebylo. https://maps.google.cz/maps?… Díky za Info.