NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Luboš Kupsa - první a poslední Mohykán

Vložil Anonymní, 3. Srpen 2014 - 8:49

Od naturismu k buřtnudismu

Hlavní letní akce Klubu Naturistů Křetínka by před deseti léty určitě plnila strany minimálně regionálních novin.
Donedávna ještě vzbuzovala pozornost alespoň naší titulní strany.
Letošní, dle www KNK Velká letní akce plná soutěží (tentokrát bez kostýmů,) se dá shrnout do útlého blogu kdesi naspodku naturistických stránek…

Za ideálního letního počasí sedíme s několika nově příchozími na VIP lavičce hlavní křetínské pláže a s údivem listujeme křetínskou kronikou, svazkem let 2001–2014 (předchozí stejně minimálně 10cm tlustý svazek archivů aktivit KNK bysme našli u výše uvedeného Mohykána v rodinném archivu). Každý rok je v novodobé historii KNK popisován na nejméně 4–5 stranách. Sportovní soutěže, nespočet kostýmových soutěží, pečení cukroví, závody na lyžích v červenci :-D

Naprosto úžasná historie jednoho magického místa, které si pro sebe vydobyli naturisti koupí pozemku, mačetami, krumpáči a lopatami. Musela to být velmi houževnatá generace prvních Mohykánů na křetínském (tehdy zarostlém) poloostrově, prakticky bez příjezdové cesty.
Křetínská kronika by měla být povinnou četbou pro všechny, kteří mají alespoň minimální zájem pro rozkvět naturismu něco udělat. Dnešní představy, kritéria pro naturismus – kvalitně vybavené občerstvení, sprchy, splachovací WC… svědčí o neodvratném odklonu od naturismu směrem k buřtnudismu. Inu konzumní společnost je tu a prostoru pro zdatné Mohykány s mačetami je čím dál méně :-( Dlužno ale dodat, že grilovaná kýta potíraná v pravidelných intervalech originální pivní marinádou byla i tentokrát mimořádně dobrá a i přes značně komorní obsazení srazu z ní večer už mnoho nezbylo.
Pro mnohé mohlo být i nezapomenutelným zážitkem samotné „čepování“ černohorské desítky pomocí cyklistické hustilky z 30tilitrového „štěněte“.

„Donedávna jsme každý den aspoň natáhli volejbalovou síť, dneska už ani to…“ konstatuje bodrou malohanáčtinou Mohykán. Odkláníme zrak od dokumentu v kronice o místních volejbalových turnajích, které Křetíňák Jindra Kalda zdokonalil až do podoby 2× ročně se opakujících mezinárodních turnajů Věstonická Venuše. Dnes nám ale zrak padá na hřiště bez sítě i bez volejbalistů, pinpongový stůl bez pingpongářů…

„Když v roce 1826 psal James Fenimore Cooper svého Posledního Mohykána, asi netušil, jaký zmatek tím způsobí. Na jedné straně sice Mohykány proslavil, ale na druhé je i pohřbil. Mnoho lidí si dnes mysli, že tento kmen už neexistuje a ani mnozí Američané nemají tušení, že Mohykáni žijí ve Wisconsinu.“ (úryvek z Nahkohe Domorodí Američané)

Stejně tak Křetínští Mohykání jsou tu a pořád je jejich lokalita velmi atraktivní pro spoustu lidí, kteří sem váží cestu stovky kilometrů.

Původně křetínský nápad Věstonické Venuše si v posledních letech taky už neomylně našel opět pevné místo na slunci, tak věříme, že i KNK znovu nabere dech a bude z něho zase skvělé místo skvělých volejbalistů, pingpongářů, karnevalových veselic a že zase dáme konzumnímu buřtnudismu na holou.

5
 
-

Volejbal ani pingpong

Vložil M.Dr., 3. Srpen 2014 - 11:56

jsem nikdy hrát neuměl, takže mi zbývá už jen ten hnusný buřtnudismus [Pláč] při vší úctě k Mohykánům.

 
-

Samozřejmě souhlas,nemusím

Vložil hodny tisicak (bez ověření), 3. Srpen 2014 - 18:31

Samozřejmě souhlas,nemusím přece poslouchat rady,jaké formy naturismu mám užívat.

 
-

Ad "první a poslení Mohykán"

Vložil nahatej, 4. Srpen 2014 - 7:06

Pokud bych se měl přidržet teorie sinusoidy neboli „ups and downs“ (viz diskuse k dokumentu ZDF), volejbal si ji prožívá také.

Vrchol s trampskými turnaji na osadách si zažil asi v 50. a 60. letech (měl jsem to štěstí být ještě na konci trochu při tom) předtím, než se jeho vrcholová podoba odstěhovala do hal.

Nový impuls mu dodala jeho plážová varianta, ale tradiční šestková klání to asi zachránit nemůže. Volejbal má smůlu, že zvládnutí jeho základů (prstoklad na balonu) není úplně snadné, vyžaduje cvik a čas. Bagrování, produkt raných 60. let, to moc nezachrání, kdo nezvládne odbití obouruč vrchem, kazí hru.

Dneska hlavně frčí činnosti a hry, které lze provozovat buďto rovnou, nebo jen s minimálním zacvičením.

Otázkou ale je, nakolik je dnes důležité, aby se „obecný participant“ vlastní sportovní činnosti účastnil. Když bude jen sedět u kurtu, požírat buřt a popíjet pivo, ekonomicky podpoří dění a kurt přitom ani nezdupe. Není takový klient OK?

 
-

Od Mohykána k Mohykánovi

Vložil zurek (bez ověření), 4. Srpen 2014 - 12:05

V poměrech tohoto klubu je přítomnost buřtnudisty prakticky bezvýznamná. Klub neprovozuje vzhledem k omezené kapacitě žádnou komerční restauraci a na druhou stranu nemá žádné horentní výdaje na svůj provoz. Já jsem v tom blogu spíš popisoval stav před 20ti lety a dnes. Tehdy první Mohykán plný síly pokořit divočinu, dnes opět Mohykán, ale o 25 let starší a nastupující generace nikde. Pak ale dochází na slova odpůrců, kteří se škodolibě posmívají: „U nudistů je to jen otázka pár let, než vymřou“.

 
-

K Mohykánům

Vložil nahatej, 4. Srpen 2014 - 16:11

Mohykán +25 let, nejspíš ve věku 50, spíš 60+, je už z logiky věcí za zenitem své špičkové aktivity. Vidím na sobě, jakkoliv se snažím nutit do pózy „ještě to zvládneš“ a vnucuji si myšlení (zčásti objektivně oprávněné) „ti mladí cucáci jsou na prd, dal bych si je k snídani“.

Jedním z průserů dneška je drastická změna životních paradigmat, která kvůli technologickým změnám odsouvá odcházející generaci do role nic nechápajích ichtylů. Klasický model moudrého starce, předávajícího generacemi akumulované vědění mladým, je zrušen a tradiční guru je degradován na nesvéprávnou negiditální vykopávku.

Stovky ba tisíce let fungovalo, že odcházející generace předávala své zkušenosti nastupujícím. Doba, kdy se tato rutina poruší, může přinést důsledky, které zatím nevnímáme.

Otoh, starci vždy odcházeli a přitom lamentovali, a mladí přicházeli a bořili. Nic nového pod sluncem.

O budoucnost nahoty bych se nebál. Nezahalené lidské tělo je jednou z mála nezpochybnitelných jistot. Vždy bylo a bude, bez ohledu na to, jak je případně oficiální status opentlí a zahalí.