NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

CHORVATSKO, FKK od severu k jihu.

Vložil Roland Jitka, 23. Prosinec 2011 - 13:10

Překvapilo mně jak málo článků je na Naturistovi ze země, která je naturismu prakticky nejvíce nakloněna ze všech zemí a je velmi blízko České republiky. Nebudu se snažit o psaní reportáže, spíše se budu snažit Vás seznámit s Chorvatskem jako takovým. Mé informace vychází z různých roků, protože obrazit veškeré lokality v Chorvatsku během jednoho roku je nadlidský a nemožný výkon. Proto informace v textu obsažené, jsou složeninou několika let a pomoci internetu. Chtěl bych se zaměřit hlavně na naturismus a možnosti turistů dovolenou naturisticky trávit. Pokud pojedete do Chorvatska poprvé, může se Vám nějaká z uvedených informací hodit.

Chorvatsko je republika bývalé Jugoslávie a ze všech nástupnických republik má největší kus moře. Platidlem je kuna a bez problémů kdekoliv zaplatíte eurem nebo kartou. Chorvaté jsou zvláštní a chovají se k turistům nestejně, nejčastěji podle obsahu peněženky. Mé doporučení je vše dojednávat v němčině nebo v angličtině. (pak tento problém částečně eliminujete) Domluvíte se česky a při pomalé mluvě Chorvatům budete alespoň v základech rozumět a oni Vám. (pokud budou chtít)
Chorvatsko není členem Evropské unie, ale veškeré služby, silniční komunikace, lékařské služby, čistota, ubytování a stravování jsou na velmi vysoké úrovni, která mnohdy není standardem ani v zemích Evropské unie. Chorvatsko má krásnou přírodu, ale to platí o všech zemích bývalé Jugoslávie. Chorvatsko vlastní tolik ostrovů a ostrůvků, že i oficiální zeměpisné údaje se liší v jejich počtu.
[Otazník] Velmi časté jsou diskuse jak se do Chorvatska nejrychleji, nejlevněji a bez problémů dostat autem. Záleží vždy odkud a kam. Univerzální a ideální trasa není. Vedle každého územního celku najdete mapu předpokládané a prověřené trasy i popiskem. Za bernou minci vezmu trasy z Prahy. Špatný výběr cesty může taky pokazit radost z dovolené. Stejně může dopadnout i výběr a hledání ubytování. Důležitým faktorem při výběru destinace je i doba, na jak dlouho se do Chorvatska chystáte. Při krátké době spíše na sever, (blíž k ČR) při delším pobytu spíše na jih. (dál, ale levněji)

Republika Hrvatska (to je oficiální název) je rozdělena do pěti územních celků z nichž každý je úplně jiný a také výběr kde budu dovolenou trávit rozhoduje jaká bude a jaké na ni budou vzpomínky. Nejčastější chyba při dovolené v Chorvatsku nastává nesprávným výběrem destinace, lokality nebo územního celku. Proto někdo řekne Chorvatsko super a někdo Chorvatsko již nikdy. Obě strany mají svou pravdu. Pokusím se tedy sepsat výhody a nevýhody všech územních celků (regionů) Chorvatska.

[Hvězda] ISTRIE: Nejznámější město asi Poreč a Vršar. Nejznámější celek, nejvíce navštěvovaný a vcelku oblíbený. Služby jsou na velmi vysoké úrovni, přírody k obdivování není mnoho. Vše co potřebujete trávení dovolené je v dosahu několika stovek metrů. Velmi rušný noční život. Je zde ale nejvíce nudistických kempů. Relativně blízko do České republiky, ale díky tomu, že sem začínají jezdit Italové je na Istrii v současné době velice draho. V sezoně se jedná o nejlidnatější část Chorvatska. Istrie nemá žádné ostrovy. Pro sebe jsem si Istrii nazval letní lidská konzerva. Ubytování na blint je prakticky nemožné.

Projedete Rakouskem po dálnici (někdy se u rakouského Grazu tvoří kolony) a pak po Slovinské dálnici. (ušetříte poplatky chorvatského mýta) Trasa vhodná pro jiné dny než víkendové. V Rakousku a ve Slovinsku nezapomeňte na koupi dálniční známky.
[Hvězda] KVARNER: Centrem je město Rijeka. Název regionu bude málokomu známý, ale nejedná se o nic jiného než ostrovy které znáte dobře Krk, Rab a Cres a ještě několik ostrůvků a část pevniny směřující dolů směrem k Zadaru. Součástí Kvartneru je i ostrov Pag, ale díky příjezdové komunikaci zezdola ho lidé mylně přiřazují k severní Dalmácii. Pevnina kolem města Novi Vinodolski je vůbec pro jakoukoliv dovolenou spojenou s mořem nevhodná. Málo služeb, absence pláží, kamenito a všude vše daleko. Výhodou pevniny Kvartneru je jedině cena ubytovaní a služeb. Ubytování na blint je prakticky bezproblémové.
Ostrovy: Jiná situace nastává na ostrovech, kde je služeb dostatek, pláží přehršel, rušnější noční život a všeho dostatek. Příroda je velmi hezká. V sezoně dost lidnato. Na ostrovech jsou FKK kempy. Ceny ale odpovídají ostrovům a ne levnější pevnině. (na ostrovech je vždy dráže cca o 20%) Ubytování na blint je velké riziko.

Projedete Rakouskem po dálnici (někdy se u rakouského Grazu tvoří kolony) a pak po Slovinské dálnici. (ušetříte poplatky chorvatského mýta) Trasa vhodná pro jiné dny než víkendové. V Rakousku a ve Slovinsku nezapomeňte na koupi dálniční známky. Ve Slovinsku hlídejte odbočku Rijeka. (Chorvatsko) Po Slovinsku pojedete kousek bez dálnice.

[Hvězda] SEVERNÍ DALMÁCIE: Centrem je město Zadar. Tohle území je takovým mixem všeho. Klidných lokalit, rušných měst a městeček. Pláží dostatek, jak malých tak velkých. Služeb dostatek a nedaleko, ale i klid je nablízku. Kombinace nočního života s liduprázdnem. Příroda je překrásná hlavně kolem Plitvických jezer. Ceny vcelku ucházející a mentalita Chorvatů koukat do peněženek, už není tak znát jako na Istrii a v Kvartneru. Zde si více považují turistů jako celku. Lokalita je trochu neprávem opomíjena. Minimum FKK kempů. Vede sem dálnice. Oblíbené jsou i souostroví Kornati a ostrov Pašman. (na ostrovech je vždy dráže cca o 15%) Ubytování na blint (na pevnině i na ostrovech) je prakticky bezproblémové. Pokud budete zvažovat poměr cena, vzdálenost a prostředí bude asi severní Dalmácie nejlepší volbou.

Cesta přes Slovensko. (dálniční známka) Trasa Maďarskem je bezproblémová (bez poplatku) zhruba dvě hodiny dobrou silnicí. (nevěřte strašení a fámám) V Chorvatsku najedete na dálnici a platíte mýta (cca 400 Kč)

[Hvězda] STŘEDNÍ DALMÁCIE: Centrem je město Split. Uvedené území je centrem turistického ruchu je hojně navštěvované. Je opticky rozděleno na dražší a levnější destinace, ale i u levnějších je cenová hladina dosti vysoká. Všechny služby máte v dosahu. Destinace jako Trogir, Omiš, Makarská zná asi každý. Jedná se o velmi oblíbené území českých turistů. Vede sem dálnice. Dálnice Chorvatskem zde končí. Příroda je velmi hezká. Málo FKK kempů. Oblíbené jsou i ostrovy Brač a Hvar. (na ostrovech je vždy dráže cca o 20%) Ubytování na blint je obtížnější najít.

Cesta přes Slovensko. (dálniční známka) Trasa Maďarskem je bezproblémová (bez poplatku) zhruba dvě hodiny dobrou silnicí. (nevěřte strašení a fámám) V Chorvatsku najedete na dálnici a platíte mýta (cca 500 Kč) Alternativně lze použít trasu Wien-Koszeg- Schombately. Co se týče Chorvatska, tak na ostrovy lze využít i cestu popsanou do Jižní Dalmácie níže.

[Hvězda] JIŽNÍ DALMÁCIE: Centrem je město Dubrovník. Úplně jiné Chorvatsko, méně navštěvované. Klidné lokality, překrásná příroda. Cenová úroveň je nejnižší v Chorvatsku. Služby dostatečné, ale vše je dost daleko. V sezoně není přelidněno. Chorvaté jsou zde velmi vstřícní a vůbec nerozlišují turisty. Nevýhodou je, že do jižní Dalmácie nevede dálnice a dojezdová vzdálenost z České republiky dost daleká. Žádný FKK kemp. Oblíbené ostrovy Korčula a Miljet. Známý je poloostrov Pelješac. (na ostrovech je vždy dráže cca o 10%) Ubytování na blint je prakticky bezproblémové.

Dálnice z Prahy, přes Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko až prakticky na hranice Bosny a Hercegoviny. (mapy Google nemají souřadnice Bosny a Hercegoviny) Pak pokračujete směr Tuzla, Sarajevo, Mostar a Metkovič. Zde opět vjedete do Chorvatska, (proti Vám je poloostrov Pelješac) doleva dolů směřujete na Dubrovník. (na deset km ještě jednou vjedete do Bosny) Alternativa pro ty co nechtějí platit dálnici HU+HR. Pak dále na Banja Luka, Jajce, Donji Vakuf, Jablanica, Mostar, Metkovič. (krásná příroda, ale hodně kopcovato) (nevhodná cesta pro karavan) Dále, jak je výše uvedeno směr Dubrovník.

Přeji Vám dobrý výběr území a také, aby se Vaše dovolená vydařila. Chorvatsko je krásná, ale trochu rozporuplná země. Nyní se podíváme na naturistické vyžití v jednotlivých místech Chorvatska děleno podle územních celků. (regionů)
Veškeré informace o chorvatských kempech. Veškeré informace o chorvatských kempech v angličtině a více informací.

[Úsměv] Naturistické kempy a naturistické vyžití. ISTRIE: [Úsměv]


[Šipka] KANEGRA: větší město Umag. Čtyřhvězdičkový kemp: Čechům ne moc známý. Velmi krásný kemp kousek od Slovinska. Ubytování možné ve vlastních stanech, karavanech nebo v kempových chatičkách. Orientační cena tříčlenné rodiny, vlastní stan 1200 Kč. Velmi krásné prostředí. Kemp je celý naturistický. (kemp stojí za to poznat)

[Šipka] SOLARIS: nedaleko města Poreč. Tříhvězdičkový kemp s měnším bazénem. Velmi oblíbený u Čechů. Obyčejnější kemp, ale příjemné prostředí. Ubytování možné ve vlastních stanech, karavanech nebo v budovách kempu. Orientační cena tříčlenné rodiny, vlastní stan 1000 Kč. Kemp je celý naturistický. (uspokojí, nijak nenadchne, ale také nezklame)

[Šipka] ULIKA: U města Poreč. Čtyřhvězdičkový kemp: Čechům ne moc známý. Velmi krásný kemp s vlastním bazénem. Ubytování je možné jen ve vlastních stanech a karavanech. Zařízené karavany je možno si pronajmout. Orientační cena tříčlenné rodiny, vlastní stan 1200 Kč. Kemp je celý naturistický. (kemp stojí za to poznat)

[Šipka] ISTRA: Městečko Funtana. Větší město Vršar. Tříhvězdičkový kemp. Velmi oblíbený u Čechů. Obyčejnější kemp, ale příjemné prostředí. Ubytování možné ve vlastních stanech, karavanech nebo v chatičkách kempu. Orientační cena tříčlenné rodiny, vlastní stan 1000 Kč. Kemp je celý naturistický. (uspokojí, nijak nenadchne, ale také nezklame) (uvedené video je kombinací dvou kempů)

[Šipka] KOVERSADA: U města Vršar. Obrovský komplex. Tříhvězdičkový kemp. Velmi oblíbený u Čechů. Ubytování možné ve vlastních stanech, karavanech nebo v chatičkách a budovách kempu. Orientační cena tříčlenné rodiny, vlastní stan 1200 Kč. Komplex připomínající malé město je celý naturistický. Přilehlý ostrov je také naturistický, je spojen s komplexem lávkou. (Moc lidnato, a soutěž MISS Koversada přivádí do kempu ještě více a více lidí)

[Šipka] VALALTA: Nedaleko města Rovinj. Velký kemp s vlastním bazénem a tobogánem. Čtyřhvězdičkový kemp. Velmi oblíbený u Čechů. Ubytování možné ve vlastních stanech, karavanech nebo v chatičkách a budovách kempu. Orientační cena tříčlenné rodiny, vlastní stan 1400 Kč. Kemp je celý naturistický. (ikona chorvatských kempů, asi nejlepší v Chorvatsku)

[Pláč] Na protějším břehu rovinjského zálivu leží bývalé naturistické středisko MONSENA (dnes textilní kemp Amarin). Monsena patřila k těm nejlepším naturistickým kempům s perfektním zázemím a je škoda, že skončila v roce 2005. Mnozí naturisté po Monseně truchlí dodnes. [Pláč]

[Šipka] POLARI a VĚŠŤAR: Nedaleko města Rovinj. Tříhvězdičkové kempy. Kempy s vlastním bazénem. Ubytování možné ve vlastních stanech, karavanech nebo v chatičkách kempu. Pronajmout lze i zařízené karavany. Orientační cena tříčlenné rodiny, vlastní stan 1100 Kč. Kempy jsou celé textilní jen naturistické plácky a pláže. (uspokojí, nijak nenadchne ale také nezklame)

[Šipka] KAŽELA: Městečko Medulin. Obyčejnější kemp, ale příjemné prostředí. Dvouhvězdičkový kemp. Ubytování možné ve vlastních stanech, karavanech nebo v chatičkách kempu. Orientační cena tříčlenné rodiny, vlastní stan 850 Kč. Kemp je rozdělen zhruba napůl textil a FKK. (velmi příjemný kemp, ale odrazuje stálé větrno, někdy lítají i malé stany)

Na Istrii díky množství FKK kempů nejsou prakticky nudistické pláže a lidé se jezdí nebo chodí opalovat do kempů za mírný poplatek. Všechny kempy Istrie dosahují vysokého standardu služeb. Ubytování penziony, hotýlky, chatičky atd: Orientační cena tříčlenné rodiny se blíží 2000 Kč.

Zvětšit mapu


[Úsměv] Naturistické kempy a naturistické vyžití. KVARNER: [Úsměv]

Ostrov KRK. Na ostrov se dostanete suchou nohou je vybudován most z pevniny.

[Šipka] POLITIN: U města Krk. Obyčejnější kemp, ale příjemné prostředí. Tříhvězdičkový kemp. Ubytování možné ve vlastních stanech, karavanech. Orientační cena tříčlenné rodiny, vlastní stan 1000 Kč. Kemp je celý naturistický. (kemp je jen mírně do kopce, což na Krku není zdaleka běžné)

[Šipka] KONOBE: Nedaleko městečka Obzovo. Větší město Punat. Obyčejnější kemp, ale příjemné prostředí. Dvouhvězdičkový kemp. Ubytování možné ve vlastních stanech, karavanech. Orientační cena tříčlenné rodiny, vlastní stan 1000 Kč. Kemp je celý naturistický. (kemp je do kopce, k některým parcelám nejde dojet autem, proto bych karavanem nedoporučoval bez objednání dopředu. [Pošta] )

[Šipka] BUNCULUKA: U města Baška. Megakemp. (vedle je ještě jeden kemp textilní) Čtyřhvězdičkový kemp. Velmi známý u Čechů. Ubytování možné ve vlastních stanech, karavanech nebo v chatičkách kempu. Orientační cena tříčlenné rodiny, vlastní stan 1200 Kč. Kemp je celý naturistický. (v kempu je vše do kopce a velice lidnato, v určitých chvílích je v kempu dost větrno)

Ostrov CRES. Na ostrov se dostanete jen lodí. Z pevniny z Istrie přístav Brestova nebo z Kvartneru z ostrova Krk, městečko Valbiska.

[Šipka] KOVACINE: Městečko Cres. Velký kemp. Tříhvězdičkový kemp. Češi tento kemp prakticky neznají. Velmi příjemné prostředí. Ubytování možné ve vlastních stanech, karavanech nebo v chatičkách kempu. Pronajmout si můžete i karavan. Orientační cena tříčlenné rodiny, vlastní stan, je velmi pohyblivá a lze domluvit s majitelkou cokoliv 800–1100 Kč. Kemp je rozdělen zhruba napůl, textil a FKK. (kemp stojí za to poznat)

[Šipka] BALDARIN: V lese daleko od civilizace. Malý kemp, jedna hvězdička. Češi kemp znají, ale je těžké ho na konci světa v lese najít. Velmi příjemné prostředí. Ubytování možné ve vlastních stanech, karavanech. Orientační cena tříčlenné rodiny, vlastní stan 650 Kč. Kemp je celý naturistický. (kemp je oázou klidu, ale cokoliv je vždy daleko)


Ostrov PAG. Na ostrov se dostanete suchou nohou ze Zadaru směrem na sever, přes most. (severní Dalmácie) Nebo lodí z městečka Prizna. (Kvarner)

[Šipka] STRAŠKO: Město Novalja. Velký kemp. Čtyřhvězdičkový kemp. U Čechů není moc známý. Ubytování možné ve vlastních stanech, karavanech nebo v chatičkách kempu. Pronajmout si můžete i zařízené stany. Orientační cena tříčlenné rodiny, vlastní stan 1000 Kč. Kemp je rozdělen zhruba třetinově, textil a FKK. (kemp neposkytuje mnoho klidu a také určitým problémem je skoro nerozdělenost kempu a do FKK části je vidět, někomu by to mohlo vadit)

V území Kvartner jsou běžné nudistické pláže prakticky v každém kempu a spoustu soukromých plážiček, kde není celý den nikdo. Na ostrově Pag je mnoho minikempů, kde se dá domluvit ve skupině prakticky cokoliv. Ubytování penziony, hotýlky, chatičky atd: Orientační cena tříčlenné rodiny se blíží 1800 Kč.

Zvětšit mapu


[Úsměv] Naturistické kempy a naturistické vyžití. SEVERNÍ DALMÁCIE: [Úsměv]

Ostrov PAŠMAN: Na ostrov se dostanete pouze lodí z Biogradu na Moru.
[Šipka] SOVINJE: Městečko Tkon. Jedna hvězdička. Obyčejnější kemp, ale příjemné prostředí. U Čechů je absolutně neznámý. Ubytování možné ve vlastních stanech, karavanech. Pronajmout si můžete i zařízené karavany. Orientační cena tříčlenné rodiny, vlastní stan 900 Kč. Kemp je celý naturistický. (kemp je blízko města, příjemné prostředí, ale poměr cena, služby je trochu vyšší) Jistou výhodou kempu je, že jako jeden z mála v Chorvatsku má pískovou pláž.

V území severní Dalmácie nejsou běžné nudistické pláže. Sem tam v nějakém kempu je nudistická pláž. Samotných nudistickým pláží také není mnoho. Ubytování penziony, hotýlky, chatičky atd: Orientační cena tříčlenné rodiny se pohybuje v rozmezí 1200–1600 Kč.

Zvětšit mapu
[Úsměv] Naturistické kempy a naturistické vyžití. STŘEDNÍ DALMÁCIE: [Úsměv]

Ostrov HVAR: Na ostrov se dostanete jedině lodí z městečka Drvenik.

[Šipka] MLASKA: Městečko Sučuraj. Jedna hvězdička. Velmi hezký kemp a příjemné prostředí. U Čechů velmi známý. Ubytování možné ve vlastních stanech, karavanech. Pronajmout si můžete i zařízené karavany a chatičky. Orientační cena tříčlenné rodiny, vlastní stan 800 Kč. Kemp je sice rozdělen zhruba napůl, textil a FKK, ale prakticky funguje spíše jako kemp s nudistickou pláží. Záleží na skladbě turistů. (kemp se vám bude líbit, působí rodinně)

[Šipka] VRBOSKA: Vesnice Vrboska. Jedna hvězdička. Česi kemp prakticky neznají. Velmi hezký kemp a příjemné prostředí skoro samota. U Čechů neznámý. Ubytování možné ve vlastních stanech, karavanech. Pronajmout si můžete i zařízené karavany. Orientační cena tříčlenné rodiny, vlastní stan 800 Kč. Kemp je celý naturistický. (klidné bohem zapomenuté místo, ale vše je daleko)


Na ostrovech Hvar a Brač jsou časté naturistické robinzonády. Jak divoké, tak i majitelé ostrovních penzionů se orientují na naturistické skupiny. Na pevnině střední Dalmácie funguje několik nudistických pláží a běžný je mix FKK, textil. Oblíbenou záležitostí jsou i naturistické plavby a výlety lodí kolem ostrovů. Ubytování penziony, hotýlky, chatičky atd: Orientační cena tříčlenné rodiny se pohybuje v rozmezí 1400–2000 Kč.

Zvětšit mapu[Úsměv] Naturistické kempy a naturistické vyžití. JIŽNÍ DALMÁCIE: [Úsměv]

V Jižní Dalmácii nejsou žádné nudistické kempy. Kempy fungují jen s nudistickými plážemi nebo jako mix na pláži textil, FKK. (orientační cena: tříčlená rodina, vlastní stan cca 600–900 Kč) Kombinace je natolik běžná, že se nikdo nad tím nepozastavuje. (jedině kolem města Dubrovník tento mix nefunguje, tam raději plavky) Výhodou je velké množství malých plážiček, kde nepotkáte moc lidí za celý den. Jižní Dalmácie má ostrovy Korčula a Miljet. Tam jsou možné naturistické robinzonády s vlastním stanem na divoko. Na ostrovech jsou i nudistické pláže. Stejně funguje poloostrov Pelješac, který spíše připomíná ostrov, jelikož je zasazen daleko do moře. Na Pelješacu je mnoho minikempů, kde se dá domluvit ve skupině prakticky cokoliv. Jižní Dalmácie je přírodně to nejhezčí, co Chorvatsko má. Malá část Jižní Dalmácie patří k území Bosny a Hercegoviny u města Neum. (rozděleno hranicemi) Ubytování penziony, hotýlky, chatičky atd: Orientační cena tříčlenné rodiny se pohybuje v rozmezí 1000–1400 Kč. 


Zvětšit mapu
Přispěvatelé: Líbil se vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Za článek tohoto rozsahu vám nabídneme volnou vstupenku na kteroukoli naši akci [Smích]
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. Nejoblíbenější článek roku bude odměněn pobytem v hotelu pro 2 osoby.
Podporovatelé: Pokud byste chtěli podpořit autora tohoto článku jakoukoli částkou, tak můžete bez jakéhokoli poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. Předem vám děkujeme.
Inzerenti: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, služby? Využijte prosím naši širokou nabídku vaší prezentace na internetu i na reálných akcích NATURISTA.CZ.
5
 
-

Chorvatsko

Vložil Pepper, 26. Prosinec 2011 - 19:56

Škoda, že mě Chorvatsko neláká… Je to velmi pěkný a informacemi přímo nabitý článek, autor by klidně mohl psát bedekry. [Spiklenec] Chtěl bych jednou napsat podobný o Japonsku a jeho termálních lázních (onsen, rotenburo), jestli se mi tam tedy podaří zase dostat (a hlavně ve společnosti lidí, kteří se nebojí vody ani nahoty [Smích] ).

 
-

Bedekry??

Vložil Roland Jitka, 26. Prosinec 2011 - 19:58

Co je to ??? [Zmatený]

 
-

Bedekry

Vložil Pepper, 26. Prosinec 2011 - 20:02

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bedekr Nic sprostého. [Úsměv]

 
-

Psaní pro radost.

Vložil Roland Jitka, 27. Prosinec 2011 - 0:43

Tak já to psal spíše pro radost, ono to vždy, notabene v zimě, připomene krásné letní časy se sluníčkem a u moře. Pokud info dokonce někomu pomůže, splní to hned dva účely. To co jsem popsal je obecnější a myslím, že už to ví každý. Kdyby to byla jedna destinace, tak by to bylo podrobnější. Já to jen uceleněji hodil do klávesnice. Nic víc. [Spiklenec]

 
-

Chorvatsko

Vložil Pepper, 27. Prosinec 2011 - 10:29

Já jsem třeba nic z toho nevěděl. Kdybych chtěl jet na dovolenou do Chorvatska, jakože nechci, určitě bych ty informace ocenil. Myslím, že jste zbytečně skromný. [Spiklenec] Jen mi tam chybí informace, jestli je nějaká nudapláž i na Stříbrném jezeře. [Smích]

 
-

Stříbrné jezero?

Vložil Roland Jitka, 27. Prosinec 2011 - 11:07
Jestli myslime stejnou oblast, tak by to mělo být kolem Plitvických jezer. To je spíše turistická oblast přirodní, ale lidé se tam i koupou. Nudisty jsme tam nepotkali, ani nic co by se podobalo pláži. (tak jak si tedy pláže představujeme) Stříbrné jezero se tomu říká nesprávně, jelikož se tam jen natáčel film Poklad na stříbrném jezeře.
Ono je to teď i trochu stranou z trasy, jelikož Chorvaté postavili dálnici. Dříve se tak jezdilo směrem na Dalmácii. V Karlovacu musíš sjet z dálnice dolů doleva a držíš se směrovek Zadar-Split a asi na poloviční cestě jsou Plitvice. Ta cesta vcelku jde, ale dálnice to není. Přirodně je to ale cesta skvělá a je na co koukat. Stojí za to ZAHNOUT...... do leva [Úsměv]
 
-

Stříbrné jezero

Vložil Pepper, 27. Prosinec 2011 - 11:30

Jasně, Vinnetou, proto se ptám. [Smích] Díky za info.

 
-

Omyl - koupání zakázáno

Vložil natur, 27. Prosinec 2011 - 12:44
Obrázek uživatele natur

Plitvická jezera jsou chorvatský národní park, v kterém platí řada omezení, mezi nimi i např. rozdělávání ohně, rybaření, vstup do vody, koupání, ..... Stačí se podívat na oficiální webové stránky tohoto národního parku. Příslušné piktogramy jsou samozřejmě na řadě míst v NP, zejména pak na parkovištích (Ulaz 1 a 2) a vstupech do NP. A pokud budete uvažovat o návštěvě tohoto NP (doporučuji, min. 4–6 hodin), pak je lepší začínat na Ulaz 1 a postupovat pak proti proudu. V ceně vstupného je i loď po jezeře a „Vláček“, který vás jak od horního jezera, tak od hotelů u Ulazu 2 doveze zpět do blízkosti parkoviště na Ulazu 1. A navíc – na parkovišti u Ulazu 1 je vynikající restaurace-koliba. Možnost ubytování v okolních lokalitách v soukromých penzionech či přímo v hotelech u Plitviček. Hájek

 
-

Plitvice?

Vložil Roland Jitka, 27. Prosinec 2011 - 13:10
Tohle je tam ale normálně k vidění. Je fakt že jsme tam víc jak dva roky nebyli ale už i tenkrát tam bylo značek cokoliv zakazujícího hodně. Otázkou je spíše, jak moc se zákazy dodržují. Což je problém celkově balkánským směrem. [Zmatený]
K příspěvku NATUR bych jen dodal ne 4–6 hodin, ale nejlépe celý den. Jinak buď vše neprojdete a nebo nebudete mít čas si chvilku sednout a odpočinout si.
 
-

Ano, máte pravdu, tohle je

Vložil natur, 27. Prosinec 2011 - 15:38
Obrázek uživatele natur

Ano, máte pravdu, tohle je tam normálně k vidění, akorát že to není NP Plitvická jezera, ale NP Krka, není to řeka Korana, ale řeka Krka. Na tomto místě, tj. v místě kde vodopády řeky Krky končí a kde je velké gastronomické centrum u dolního vchodu do NP Krka, je koupání dovoleno, ale pouze do určité vzdálenosti od vodopádu (je tam natažena síť) a v podstatě pod dozorem pracovníků NP.

Osobně jsem přesvědčen, že v Chorvatsku se zákony dodržují daleko přísněji než u nás a nejvíce přestupků tam páchají právě čeští turisté. Na Plitvičkách jsem nikdy koupající neviděl, ono by to bylo spíš pro otužilce – Plitvički leží ve výši cca 900 metrů n.m. a voda v řece Koraně je skutečně osvěžující. Samozřejmě – prohlídka celého komplexu zabere skoro celý den, ale to podstatné se za 4–6 hodin dá obejít/obeplout a objet. Jen poznámka – ty krásné vodopády. známé z filmů můžete zažít na jaře a na začátku léta. když v horách taje sníh nebo v létě po vydatných deštích, jinak je v řece daleko méně vody a ze známých mohutných vodopádů jsou potůčky.

Na fotografiích jsou úplně spodní vodopády řeky Krky, nad nimi se nacházejí další (tato část řeky Krky je značně „přelidněna“, následuje velké jezero s klášterem uprostřed a Rošski slap, další systém vodopádů. Nad nimi jsou dva pěkné kláštery a celá cesta podle řeky Krky končí kousek od Kninu. Stojí za to celou trasu si projet a prohlédnout – ro je skutečně na celý den. Hájek

 
-

Díky za upozornění.

Vložil Roland Jitka, 27. Prosinec 2011 - 15:51

Popletly se dva národní parky Chorvatska NP Plitvická jezera a NP Krka. [Úsměv]

 
-

Koupání v NP Plitvice

Vložil ludanek (bez ověření), 29. Prosinec 2011 - 12:26

Moc hezký článek… Musím říct, že patřím k příznivcům Chorvatska, krásnější moře a hory pohromadě se jen tak nevidí…

Co se týče koupání na Plitvicích, všude se píše, že je zakázáno. Určitě je to pravda, aby se tam lidé nevrhali hromadně do vody a nevznikaly velké pláže… Ale byli jsme tam asi před 6 lety, dvakrát a pokaždé jsme se koupali. Za přístavem, myslím u vchodu č. 2 je hospoda Koupaliště, za ní po vyšlapané pěšince až na místo, které připomíná malou pláž, je to tam dost vyšlapané, dál od civilazace. Tam jsme poprvé viděli se lidi koupat a tak jsme toho nemohli nevyužít… Při další návštěvě opět. Ale je fakt, že to bylo už dávno, mohlo se to tam změnit.

Ještě ke kempu Koversada… Byli jsme tam letos, všechno fajn, hezký ostrůvek, super kemp, jenom mě hrozně překvapily ve vodě medůzy, vůbec mi to nebylo příjemné. To jsem ještě v Chorvatsku nezažil. Nevím, zda jsou tam pravidelně, nebo to byla jenom jednorázová invaze…

Přeji všem příznivců Chorvatska hezké nahaté koupání a slunění… Ludánek

 
-

Ke koupání v NP Plitvická

Vložil natur, 29. Prosinec 2011 - 13:44
Obrázek uživatele natur

Ke koupání v NP Plitvická jezera – pokud jste se koupal tam, kde je to zakázané, měl jste prostě štěstí, nebyl jste správci dopaden a tak unikl pokutě. Jen poznámka na okraj – naturisté hlásají svůj kladný vztah k přírodě, takže porušování předpisů v nejvýše chráněném přírodním území – národním parku, asi nebude to pravé naturistické ořechové.

K medůzám – na Jadranu jsou dosti vzácné, za 30 let mého cestování k tomuto moři jsem je zažil ve větším množství asi tak 2–3×. Při pobytu na pevnině nemáte moc šancí s nimi bojovat – jsou malé, špatně viditelné, jen trochu do fialova a hlavně dost žahavé. Snad jedině si koupit síťku na motýly a snažit se svůj prostor od nich lovením očistit (vyzkoušeno na Rábu). My na jachtách to máme snazší, pokud se vyskytnou v námi vybrané koupací zátoce, stačí pouze povel ke kapitánovi – „jinam“. Nejsou však jen v Chorvatsku, setkal jsem se snimi i na Krétě, na jihu, na pláži u FKK-hotelu Vritomartis. Pokud vás popálí, pak se používají vodičky a mastičky na bázi čpavku, jsou běžně v lekárnách k dostání, stačí ukázat lekárníkovi ožahnuté místo, on hned pochopí. Hájek

 
-

Stříbrné jezero

Vložil Mirda, 30. Prosinec 2011 - 8:35
Obrázek uživatele Mirda
Než jsme naštívili Plitvická jezera v roce 2010, tak se nám zdál název taky divný, ale jak jsme se přesvědčili na vlastní oči, tak by mohl být klidně pravdivý. Akorát se to špatně fotilo, hlavně, když jsem původně měl nasazený polarizační filtr. Až jsem ho sundal, tak to bylo lepší. [Spiklenec]
Ještě ke slovinské dálnici, sice člověk ušetří za chorvatské mýto, ale známka na dálnici ve slovinsku je 30€, neboť 7-mi denní za 15€ vám při cestě v sobotu tam a v sobotu zpět nestačí. Podle toho, co jsem se na ní dočetl, platí 7 dní, tudíž od soboty „včetně“ – do pátku. [Ďáblík]
Jinak cesta slovinskem je rychlá a pohodová.
 
-

Chorvatsko

Vložil Linka, 1. Leden 2012 - 22:15
Obrázek uživatele Linka

Chorvatsko je mou srdcovou záležitostí. na leto se tam vždy těším. Někdy jsou na mýtnicích fronty, takže raději přes Slovince. Koupí se známka a můžete jet i vícekrát za rok a platí tam i zpátky. Českou známku mám celoročně, tak jen koupit rakouskou a muže se jezdit. Vyplatí se když jedete vícekrát. Jednou Slovinci kontrolovali i jestli opravdu platná a neodlepená.

 
-

Koupání v Plitvicích

Vložil Linka, 1. Leden 2012 - 23:00
Obrázek uživatele Linka

Zákaz koupání potvrzuji. Sice voda a prostředí láká ke koupání, ale voda je studená a koupající jsem neviděla. Navíc chorvaté jsou velmi důslední ohledně pokut za cokoliv. Pokud se chcete koupat, raději využijte moře. vylety se stejně obvykle konají, když není počasí na koupání. Navíc od moře to není zrovna blízko na odskočení si. Plánujte to vždy raději jako výlet na celý den.

 
-

Ve Slovinsku bez poplatku.

Vložil PRAZAK, 2. Leden 2012 - 14:57

Ve Slovinsku se dá poplatku 30 euro vyhnout, dá se jet po staré silnici, která téměř kopiruje dálnici. Je to cca o půl, až o hodinu delši, projíždí se vesnicemi, ale ušetří se. Trasa se dá najít na netu. PRAZAK.

 
-

Celým Slovinskem bez dálnice?

Vložil Linka, 2. Leden 2012 - 17:16
Obrázek uživatele Linka

Celým Slovinskem bez dálnice? Dojet celým Slovinskem až na istrii by nebylo zdržení půl hodiny, ale několik hodin. Trasa bez dálnice se dá volit spíše, když jede někdo dolů do dalmácie.

 
-

Cest může být opravdu hodně.

Vložil Roland Jitka, 2. Leden 2012 - 19:01

Cest může být opravdu hodně. Záleží kde bydlíte v ČR. V textu článku jsem zvolil ty běžnější a ani tak nejsou všechny. Jihočeši jezdí Rakouskem přes tunely od Linze dolů (cesta je rychlá, ale trošku dražší) Severočeši zase použijí i německou dálnici k objetí ČR. Někteří volí i cestu přes Itálii, ale obvykle jen kvůli návštěvě Benátek.

 
-

Video z Makarské.

Vložil Roland Jitka, 8. Leden 2012 - 15:19
Až po napsání článku jsem našel video ze střední Dalmácie z Makarské tady na Naturistovi. Tak ho pro názornost přidávám do komentářů. FKK pláž, Nugal Makarská.

 
-

Makarská riviera.

Vložil Linka, 8. Leden 2012 - 17:48
Obrázek uživatele Linka

Myslím že je to jeden z nejhezčích koutů Chorvatska, ale pro svoji krásu také jeden z nejnavštěvovanějších. [Rozzlobený] Perfektní je to tam mimo sezonu. [Úsměv]

 
-

naše Top.

Vložil Roland Jitka, 11. Leden 2012 - 18:25
My máme nejraději Jižní Dalmácii a úplně nejraději oblast od Dubrovníku dolů směrem k hranicím Montenegro (Černá Hora). Můj tip na výlet je město Mostar nedaleko chorvatských hranic, v Bosně a Hercegovině. [Hvězda]
 
-

Dalmácia

Vložil PeterG (bez ověření), 11. Leden 2012 - 18:30

Škoda že tam niesu FKK kempy.

 
-

chorvatsko

Vložil sailor, 13. Leden 2012 - 1:05
Obrázek uživatele sailor

Zatím jsme byli s rodinou v Chorvatsku 9krát, ale nejjižněji v ¨Trogiru. Osobně se mi líbí v severní, respektive střední Dalmácii. Co se týče střední tak určitě Trogir, Rogoznica a Primošten, co se severu týče tak jednoznačně Biograd na Moru, nebo Šibenik. Pěkně je i v menších městech jako Sukošan, či Pag na ostrově Pag, ale hezky bylo i na KRKU v Punatu či v Crikvenici. To už je ale Kvarner. Měl jsem možnost si 2× půjčit plachetnici a projet Kornati. A to je teprve pohoda. Robinsoni na moři. Pohoda na Žutu a absolutní volnost na Žakanu spojená se svobodou pohybu na vlastní ( pronajaté ) lodi se nevyrovná snad ničemu. Krom teda řízečku se salátem doma nebo jamaiskému rumu v Ocho Rios.

 
-

Jižní dalmácie.

Vložil Roland Jitka, 13. Leden 2012 - 15:04

Kempy FKK v Jižní dalmácii opravdu nejsou jako třeba v Kvartneru nebo na Istri. To ale neznamé, že je tam méně naturistického vyžití v podobě smíšeně nudistických plážích. Teď použiji informaci opravdu jen z doslechu, ale někde u Cavtatu je minikemp, který funguje jako nudistický nebo smíšený. (pokud byste něco blžšího věděli napište) Měl by si jmenovat něco jako Paradios nebo Paradisso.(nebo nějak podobně) My ho ale nenašli, jelikož cesta od Dubrovníku dolů je dost kopcovatá a nejde vyzkoušet každou miniaturní odbočku směrem k moři. Navíc jsme ani přesně nevěděli co máme hledat a kde. Velké kempy jako třeba Kupari a Soline jsou značené podél silnice dobře, ale minikempy nikoli. (náš oblíbený kemp v zátoce u Molunatu (Monika) je najít prakticky nemožné, když nevíte kde hledat) Někde jsem na chorvatských seznamech kempů objevil, že právě se dělí mapa na ofiko kempy, které jsou značeny a pak na minikempy, které možná i záměrně zůstávají v tajnosti. (protože jejich klientela je víceměně stálá a o moc více lidí se tam prostě nevejde) Pár neoznačených minikempů je i na Pagu (severní Dalmácie) a na poloostrově Pelješac. (střední dalmácie) Naturistický kemp Baldarin uvedený v článku je veden také jako minikemp a také máte problém ho v lese vůbec najít. (ostrov Cres, Kvartner) Tohle jsme pozorovali i v Černé hoře, že bez jakéhokoliv upozornění najdete u plážičky minikemp, udělaný pomalu ze zahrádky u rodinného domku. Těchto minikempů se netřeba bát, jelikož jejich rodinná atmosféra a obvykle domácí čistota a vstřícnost je perfektní. Jen jsou prostě maličké. [Spiklenec] Majitelem je obvykle rodina, která vedle zároveň bydlí.

 
-

palec hore

Vložil The Doctor, 19. Leden 2012 - 23:51

velmi dobre napisane [Spiklenec]

 
-

Skládačky do mozaiky.

Vložil Linka, 27. Leden 2012 - 0:50
Obrázek uživatele Linka

Tyhle složené informace ohledně celé země je docela zajímavý nápad. Pro lidi bez plavek doplněné o nudistické využití to považuji za skvělé zacílení. V kombinaci s komentáři ostatních a přidání dalších zkušeností těch, kteří uvedené pláže navštívili a možnostmi výletů do okolí, je to opravdu informační skvost, nejen pro lidičky co Chorvatsku nikdy nebyli, ale i pro ty co do Chorvatska jezdí pravidelně. Dle informací zjištuji, jak málo toho o Chorvatsku vím.