NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Hrádek (Oplatil) - naturistická legenda pokračuje

Vložil Anonymní, 22. Červenec 2013 - 13:01

Naturistická, protože jde o ryzí naturismus, legenda, protože jde o dlouhá desetiletí historie a pokračuje, protože stav lokality je v nejlepší kondici z celé dlouhé historie. Proč? Protože má svého majitele, pevný řád, pravidla a povinnosti.
Dneska bych vás nechtěl lákat na „výhodné občerstvení“, „dokonalou dopravní obslužnost“, „skvělé služby“. Jen vám popíšu nevídaný naturistický ráj, kam musíte daleko pěšky, nemá vůbec žádné zázemí a současný nudista nad ním vlastně jen mávne opovržlivě rukou.


Ráj vedle Semtína
Soustava 4 písníků v oblasti místopisně nazvané Oplatil se nachází severovýchodně od Pardubic a vznikla před dávnými desetiletími. Pardubičtí naháči se sem naučili brzy jezdit a svým známým popisovali cestu k nejbližšímu písníku jako že „musíte jet směrem na Hrádek“. Od té doby se nejoblíbenější písník naháčů jmenuje „Hrádek“. Jen úzkou šíjí je tento oddělen od největšího ze 4 písníku – Oplatilu, který je přímo o obce Staré Ždánice. Za ním je ostře sledovaný a chráněný písník „Vodárna“, odkud berou pitnou vodu Pardubice a posledním je neméně krásný „Franťák“. Přes silnici pak betonárka DITON a písník „Gigant“, který je s čistotou vody už docela naštíru.

Kromě „Vodárny“ jsou všechny 3 písníky více méně navštěvovány naháči, největší Oplatil je doménou našich 4% spolunaháčů.
Hrádek si prošel desetiletími vývoje divoké lokality od dřívějších nájezdů příslušníků SNB, kteří tlampači hlásali „Rozejděte se!“, přes více méně tolerovanou lokalitu dnšních důchodců až po značně neutěšený stav čím dál hustších nájezdů automobilistů.

Traktorem na závoru
Lidský dav není vlastně nic jiného, než dav zvěře, který se decimuje vytyčené území. Bohulibé záměry zastavit všudepřítomné automobilisty byly ihned mařeny vandaly, kteří závoru prakticky ihned po instalaci zdemolovali. Neváhali přitom použít ani traktor.
Zčásti pomohly „obranné“ výkopy na příjezdových cestách, nicméně „chuť“ dostat se s autem až k vodě byla nepřekonatelná a automobilisté se se svými „miláčky“ drali přímo přes les :-(.

Rajské místo a rajští starousedlíci
Trvalo to delší dobu, ale přece jen se podařilo tento opravdu neutěšený stav zvrátit. Bez práce a notné dávky osvícení (rozuměj BEZ PODNIKATELSKÉHO ZÁMĚRU). I v dnešní zlatokopecké době se našel jedinec, který téměř 20 000 m2 břehů koupil pro zachování přírodního charakteru lokality. Pan Bydžovský je hrádecký starousedlík, který zmíněné pozemky koupil a tím vzal na svá bedra všechny povinnosti týkající se provozu lokality.
Zmíněnou demolovanou závoru posílil, vydržel nátlak zuřivších automobilistů, několikrát ji musel obnovit. Denně řeší nejrůznější věcí týkající se lokality – koordinace s Lesy ČR, hasiči, návštěvníky atd. Odměnou mu je ale opravdu skvělý stav lokality,který tu dlouhá léta nebyl.

Nudisti nejezděte tam, aneb rozdíl mezi naturismem a nudismem
Často se lidé ptají, jaký je rozdíl mezi naturismem a nudismem. Velmi příhodný je poměr nudistického Opaťáku, kde je opravdu veškeré zázemí, příjezd autem až k pláži, kemp, restaurace, posečená tráva, ale na druhou stranu sousedství panelárny, hluk a naturistickou lokalitou Hrádek, kam musíte dojít přes kilometr pěšky, na místě není kromě krásné přírody vůbec žádné zázemí.
Každý si tedy mezi těmito 10 km od sebe vzdálenými bezplavkovými písníky může vybrat.

Teď bych asi měl jeden z nich upřednostnit před druhým :-) Opaťák má své patrioty, velmi pečlivé vedení, pocit bezpečí, legálnost, dostupnost.
Hrádek je magické přírodní naturistické místo, které svojí vodou, lesy, klimatem nemá široko daleko srovnání. Vzhledem k absenci piva je myšlení místních naturistů svěží a opravdu naturistické. Na místním sportovišti se dlouhosáhle nelamentuje nad „zlatými“ dobami dávno minulými, ale stále se tady děje mnoho zajímavého. Hraje tady volejbal na dobré úrovni, v září se zde dokonce koná volejbalový turnaj. Snad se podaří shodnout se i na společné účasti na příští volejbalové Naturistické Věstonické Venuši 2014 – věc v současných naturistických českých luzích a hájích nevídaná!
Pokud vyžadujete služby, dostupnost, kemp atd., tak zvolte blízké n-lokality OPAŤÁK, nebo MĚLICE

Jirka KřížekJirka KřížekBlahodárná absence piva je velmi pozitivně citelná u hlavního naturisty uvedeného sportoviště Jirky Křížka. Ten se dlouhodobě velkou měrou podílí na udržovanosti sportoviště, soudržnosti sportujících naturistů a svým vstřícným chováním ke všem příchozím vytváří neopakovatelně skvělou atmosféru. Prostě naturista ;-).
Odlehlá lokalita bohužel není jen rajským místem, ale i útočištěm vandalů jakéhokoli druhu :-(. Lavičky, stolky, zábrany pro odpinknuté míče – všechno toto tady „jen hoří“ a naturisté se musí kromě udržování n-místa průběžně starat o jejich obnovu.
ing. Jiří Klicpera CSc. Foto: IDNESing. Jiří Klicpera CSc. Foto: IDNESJak to je a bude s vodou?
Voda s průhledem 6 metrů! Je možné, aby to vydrželo navždy? Na to jsem se zeptal odborníka z nejpovolanějších nezávislého ekologa Ing. Jiřího Klicpery, CSc. Ten bydlí v nedalekých Lázních Bohdaneč a my od něj už léta dostáváme výsledky pravidelných měření kvality koupacích vod z této oblasti. O jeho práci si můžete přečíst obsáhlý článek na IDNES Na Hrádku musím při odběru donaha.
Profesní stránky Jiřího Klicpery.
Současná kvalita vody na písníku Hrádek je vynikající a její parametry dosahují jen zlomku povolených maximálních hodnot. Písník je ve stavu, kdy se zde už netěží, což je jedno z mínusů vzhledem ke kvalitě vody. Ze zkušeností a dlouholetých pozorování lze ale předpokládat, že současná kvalita se udrží ještě dalších cca. 10 let. Samozřejmě krmení ryb apod. na kvalitě vodě nepřidá, nicméně pokud se současný stav podaří udržet, tak se tu za 10 let můžeme za stejných podmínek setkat.

 

Na Hrádek vás nechci zvát, pro většinu lidí je kilometrové pochodování od nejistého parkovišě (podél silnice) dostatečně odrazující. Chtěl jsem vám jen popsat místo, které se všemi svými znaky dá nazvat jako NATURISTICKÉ. V našich luzích a hájích je takových pomálu a je třeba je s opravdu intenzivně chránit.

Toto moje povídání berte jako poděkování panu Bydžovskému, Jirkovi Křížkovi, Jiřímu Klicperovi a ostatním naháčům, kteří se o zachování tohoto naturistického ráje zasluhují.


Víte, že:

  • Tuto a další desítky podobných akcí v ČR organizuje neziskový projekt NATURISTA.CZ?
  • Se zde dozvídáte aktualizované informace a tipy na vaše naturistické vyžití?
  • Se snažíme o vytváření dalších míst pro vyžití bez plavek?
  • NATURISTA.CZ se svými 4700 návštěvníky denně patří k největším FKK projektům střední Evropy.


Podpořte prosím jakkoli tuto naši činnost, mockrát děkujeme. Info pro partnery ZDE
Info: naturista@naturista.cz
5
 
-

6,5 metrů průhledná voda - východočeský rekord!

Vložil zurek (bez ověření), 24. Červenec 2013 - 7:04

Aktuální situace od 23.7.2013 na východočeských písnících
Na všech sledovaných lokalitách je stále mimořádně vysoký stav vod a tak jsou pláže trochu pod vodou, ale to vůbec nepřekáží tomu, aby byly všechny vody v posledních týdnech denně obleženy tisícovkami návštěvníků. Denní teploty přeskakují denně třicítku už pěkně dlouho, ale v noci se již dost rapidně ochlazuje, což zpomaluje prohřívání nádrží. A co tomu říká kvalita našich koupacích vod?

Písník Hrádek: Voda 26°C, průhlednost 6,5 m je rekordní, hodnota pH 8,0 ukazuje na intenzivní fotosyntézu s další možností rozvoje řas. Ve vodě bylo napočítáno tentokrát až 944 organismů v 1 ml, což je z hodnocených nejvíc, ale na tuto dobu přijatelné, protože z této sumy je 900 velmi čistomilných organismů. Index čistoty je stabilní, 1,98 a sinice se tu v tomto okamžiku dokonce vůbec nevyskytují ve zjistitelném množství. Prognóza: Kvalita vody vydrží v nejbližší době na dobré úrovni.

Písník Mělice na tom ale už není lépe. Voda má sice teplotu 27°C, průhlednost stoupla dokonce na 4,6 m a obsahuje asi 365 org/ml. Bohužel ale kolonie sinic tvoří již více než 31% v oživení, i když stále převažují zlaté řasy tvořící ve vodě na sluníčku blýskavé body. Sinice jsou zde již v nástupu a je třeba si na ně začít dávat pozor. Byl stanoven velmi příznivý index čistoty 1,68 ale i tak lze koupání doporučit jen s výhradou – dávejte pozor na sinice! A voda začíná zapáchat trochu po rybině v důsledku činnosti některých druhů řas, ale není to vysloveně závada.

Písník Gigant ve Stéblové byl samozřejmě také obležen. Voda má 26°C, hodnota pH je rovných 8 a průhlednost je o dost větší, než 3 metry. Zde je ve vodě spočteno 543 org. v 1 ml, index čistoty je 1,87 a sinice se vyskytují jen sporadicky, asi 3% z počtu organismů. Zatím zde nehrozí jejich nebezpečí.

Na závěr ještě písník Březhrad (Opaťák) (na žádost provozovatele pláže), kde jsou VŠECHNY PARAMETRY POD NORMOU A TUDÍŽ VÝBORNÁ VODA KE KOUPÁNÍ: Pláž byla samozřejmě přelidněná jako všude, ale byl zde vcelku pořádek a dost místa pro další návštěvníky, milovníky nudismu. Voda měla „jen“ 25°C, průhlednost přesahuje očividně 3 metry, a hodnota pH je na úrovni 9,0. Ve vodě bylo spočteno jen 422 organismů na 1 ml, index čistoty podle biologických indikátorů je zde 1,85 a drobné sinice zde dosahují až 30% zastoupení v planktonu, je jich 125/ml. Obdobně jako v Mělicích je zde třeba si na sinice dávat pozor a nepít vodu s nimi. V mikroskopickém obrazu se ale objevuje další nepříjemný prvek – ve vodě je trvale rozptýleno velké množství drobných minerálních částic, které bude třeba podrobněji identifikovat, jedna z místních verzí je o tom, že se sem v noci žene velké množství popílku z elektrárny. V současné době by bylo možné vše analyzovat a zjistit, zda se jedná opravdu o popílek, jak tvrdí někteří místní.

Celkově je třeba říci, že voda na všech lokalitách je zatím koupatelná, nicméně se dá očekávat nástup sinic v nejbližší době na Mělicích. Koncem července a začátkem srpna přecházívá přes nás výrazně studenější frontální systém a hodně se ochlazuje. Přeji všem krásné dny u čisté vody, a nezapomeňte si po sobě také uklidit, na plážích zůstává po některých lidech tak zajímavý odpad, že jim bude doma určitě chybět,,,,.....

Ing. Jiří Klicpera CSc., dobrovolník Východních Čech
Gočárova 615, 533 41 Lázně Bohdaneč
tel., fax: +420 466 921 106 mobil +420 602 649 164

http://web.telecom.cz/…ska.ekologie www.ekoing.eu
Inženýrská ekologie: Znalecké posudky v oborech Vodní hospodářství, Odpady, Ochrana životního prostředí, Ekologický audit a audit kvality (EMS, QEMS), EDD audity. Konzultace a poradenství v chemii a ekologii, Hodnocení vlivů na životní prostředí (EIA a SEA) a Integrovaná prevence znečištění (IPPC), Nakládání s nebezpečnými chemickými látkami, Studie proveditelnosti (Feasibility Study) Zavádění systémů EMS a QMS.

 
-

NEJ LOKALITA Hrádek

Vložil nalji, 25. Červenec 2013 - 9:37
Obrázek uživatele nalji

Ahoj skvělí lidičky z východu čech, díky Ivošovi a jeho dobře popsané lokalitě jsme zavzpomínali na návštěvu vašeho krásného místečka v roce 2006 když sme tam stavěli houpačku do vody skvělý nápad na vyblbnutí a těch tam máte plno jste tam skvělá parta pohodovejch lidiček. Velké pozdravení z jihu čech Jirka s Alčou [Spiklenec]