NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Kalameny, Kaďa, termály Nízké Tatry - Slovensko

Vložil eSHá, 24. Leden 2014 - 14:05

Do Nízkých Tater se jezdí zpravidla v zimě za lyžováním a v létě na poznávací turistické tůry a toulkami v krásné slovenské přirodě. Lyžování zde bývá skvělé a také letní pobyt dokáže příjemně nabít energií v době, kdy už zase budeme muset bohužel do práce. Zatím ale konstatuji známé fakty o dovolené a některé mnou popisované zážitky lze zažít prakticky kdekoliv na světě. Kladu ale důraz na slovo některé. Ne vše je ale všude stejné.



Mnohdy přijde člověku na mysl jak zkombinovat některé zážitky, které přináší letní a zimní dovolená, když obyvykle máme dovolenou jen v zimě nebo jen v létě a jen málokdy stihneme v jednom roce obě varianty dovolenkového odpočinku. Prostě koupání a plavání venku bez plavek a lyžování na krásných zasněžených svazích nelze tak snadno zkombinovat. Přesto uvedená kombinace není úplně nereálná. Posuďte sami.



Představte si, že jedete na lyžích, na snowbordu nebo na běžkách a dojedete k malé vodní ploše. Myšlenka evokuje možnost koupání, jenže je třeba mínus pět stupňů Celsia. Voda ale není zdaleka zamrzlá jak by v této zimní době předpokládalo a nejen to, vy dokonce zjistíte, že je voda teplotou podobná skoro vodě ve vaně, nebo v bazénům vašich městských lázní. Stane se poze to, že odepnete lyže a jdete vodní plochu vyzkoušet zcela letním způsobem.

Řešením jsou termály:

Termální prameny na Slovensku – skvělá věc. Vyvěrající teplá voda ze země, tvořící malá jezírka poskytující relax 24hodin denně po celý rok. V březnu minulého roku jsme byli lyžovat v Nízkých Tatrách. Po celodenním lyžování si tělo potřebuje odpočinout a uvolnit se. Nejlepší je samozřejmě nahatá koupel.

Find more about Weather in Bratislava, S1


Také bych rád zminil prospěšnost přírodní vody bez nežádoucí chemie. Každý termál má jiné složení, jinou teplotu a jiné „chemické“ vlastnosti. Liší se také obsahem minerálů. Blahodárnost přirodní vody působí na různé formy kožních nemocí a jiných neduhů těla. Za zmínku stojí i dýchání minerálů a přírody hlavně v zimním období. 


Termál Kaďa. Oblast Liptovský Mikuláš.

GPS: 49.022054,19.671081. Na začátek dávám odkaz na článek, který nás inspiroval takovým způsobem, že jsme se tam došli podívat a do té vody také vlezli, i když byl březen. Informaci si přečtete tady.





Další fotografie z oblasti Liptovský Ján najdete zde.


Bydleli jsme v Liptovském Jánu. Tam se nachází Kaďa, Je to přírodní pramen o teplotě asi 25 stupňů Celsia. Celý den se tam trousí lidé a dopřávají si koupel. Po večeři, kdy jsme se tam šli koupat i my, tam byli asi dva lidé. O tom, zda tam být v tuto dobu bez plavek se snad ani nemusí přemýšlet. Letní panoramatický snímek tohoto místa najdete tady. V této Kaďi nám další naháč doporučil poněkud teplejší koupel.

U Kadě v Liptovském Jánu je v létě otevřené občerstvení. Jsou okolo lavičky, na které si lze odložit oblečení. V noci tam svítí veřejné osvětlení, takže se k místu dojde bezpečně. Opodál je udělané pítko na ochutnání tohoto pramene. Taktéž je tam malé pódium na hudební produkce.


Zvětšit mapu příjezdu autem na Kaďu z Liptovského Mikuláše.




Termální jezírko Kalameny. Oblast Ružomberok.

GPS: 49.13051,19.419014. Kalameny jsou asi kilometr od vesnice v pustině. Vede tam jen lesní asfaltová cesta, která je za potokem. v zimě je vcelku v pohodě sjízdná. Zaparkuje tam ale jen omezené množství aut. K jezírku je udělaná dřevěná lávka přes ten potok.

Podívat se můžete nejprve na letním snímku. Panorama najdete zde.

Další fotografie z oblasti Kalameny a okolí najdete tady.




Zde si na rozdíl od Kaďi také zaplavete. Doporučuje se rozproudit krev plaváním před výstupem do mrazivého vzduchu. Zde jsme prožili dvě koupele ve dvou dnech při setmění a opět bez plavek. Je to příjemný pocit, být v čisté teplé léčivé vodě bez chloru a jiných jedů. V této destinaci jsme ale byli upozorněni na velké množství ovádů v letním období. Jelikož nejpíše jako naturisté budeme používat termální jezírko jen v zimě problém s obtížným hmyzem natrvalo odpadá. Navíc proč používat termál v letních měsících kdy skvělé koupání máme při stejné nebo vyšší teplotě podstatně blíže.
 


Zvětšit mapu cesta autem z města Ružomberok do obce Kalameny


Jak je to s naturismem na termálech?
 

Pokud v dané lokalitě nejsou lidé (a to je přes zimu pravidlem) není důvod se do vody oblékat a tudíž to tam mohou jít zkusit také naturisté takzvaně poprvé. Obě lokality o kterých píšu Kaďa i Kalameny, jsou vždy volně přístupné. Naše koupání proběhlo již trochu za soumraku. Mohu doložit také fotkami, ale vzhledem ke světelným podmínkám nestojí za nic a prohlédnout jsem si je mohl až doma. V termální vodě se nemá stejně pobývat příliš dlouho, tak maximálně půl hodiny. Proto se tam nikdo dlouho nezdržuje a je tam častěji volno.

Naturismus v zimním období vychází tak trochu také z logiky, protože málokdo si pod lyžařské oblečení vezme plavky. Také jen málokdo si na zimní dovolené plavky veze vůbec sebou a pro termální koupání si je asi nebude v místě dovolené kupovat.





Přimlouvám se tedy, aby bylo toto téma právem zařazeno mezi naturistické lokality. Děkuji jeho autorovi a doporučuji zimní venkovní nahatou koupel všem zdejším čtenářům.
 

Proč vlastně o termálech informuji?


Smyslem tohoto článku měla být asi následující informace. Na Slovensku je mnoho aquaparků s termální vodou, ale za velmi drahé vstupné kolem 10 Euro. Asi je všichni znáte, například Tatralandia, Bešeňová, Lůčky a spousta dalších.

My Vám ale nabízíme přírodní koupání bez chloru a hlavně úplně zadarmo. Pokud tam nikdo nebude (jako v našem případě), nebo to ostatním nebude vadit, můžete být po celou dobu zcela nahatí. Možná se někteří také přidají.




Byl bych docela rád, aby se koupání a relaxace na termálech stala běžnou součástí zimních dovolených a naturismus pronikl také do této oblasti venkovního termálního koupání. Zatím jsou zde naturisté spíše v menšině, ale pouze z důvodů, že mnozí o této možnosti zimní rekreace s koupáním venku vůbec neví. Snad se to po přečtení mého článku alespoň trochu změní a sněhová termální relaxace už nebude na okraji zájmu naturistů. Vytvořili bychom totiž úplně nové vyžití naturismu hlavně v problematickém zimním období, kdy jsou jeho možnostií z pochopitelných důvodů omezené.


Možnosti výletů v Nizkých Tatrách a na Slovensku. 




Pokud na Slovensku nechcete pouze lyžovat a přesto chcete být raději v přírodě než na ubytovně, nabízím ještě návštěvu nějaké JESKYNĚ. Všude u silnic tam na ně byly reklamy a tak si stačí jen vybrat. Od našeho průvodce jsme se dozvěděli, že je na Slovensku asi 200 jeskyní. Samozřejmě, že všechny nejsou přístupné veřejnosti. Některé ale jsou otevřené a to i v zimě.

Find more about Weather in Bratislava, S1
Nejbližší lokalitou pro nás byla Stanišovská jaskyňa a tak jsme se tam po ránu vydali a udělali jsme dobře.

Viděli jsme tam spát netopýry a ledové rampouchy jako zdejší zvláštnost byly také krásné. Jeskyni se snaží zachovat v původním stavu bez technických a jiných vymožeností poslední doby. Právě proto je tak hezká. Uvnitř není zavedena elektřina ale i s malými čelovkami na hlavách jsme si to náležitě užili. Průvodce měl kromě spousty času navíc také baterku, kterou nám ukazoval, na co se zaměřit.




Daší informaci o termálním koupání najdete zde. Možnosti naturismu na Slovensku jsou tady.
Článek a text mírně redakčně upravil a doplnil Roland.




Líbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Klobouk] Podpořte Naturista cz. a jeho činnost jakoukoliv částkou. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]


5
 
-

Kalameny v létě - zkušenosti

Vložil Dlouhan3, 25. Leden 2014 - 15:35

Byl jsem s rodinou v Kalamenech předloni v létě (červenec) – jednou v podvečer a jednou ráno v 10 hodin. V obou případech bylo ve vodě 10 a více lidí, také cizinci, samozřejmě všichni v textilu. Takže v létě pro nudistické koupání nevhodné.

Ale v zimě to musí být úplně něco jiného a plně souhlasím s autorem článku. Navíc koupel pod širým zimním nebem je opravdu nezapomenutelný intenzivní zážitek.

V jednom z příspěvků o Kalamenech byla zmínka o lehlém přístupu na zříceninu hradu Liptov. Jako amatérský turista s tímto nesouhlasím – přímo od Kalamenů vede dobrá polovina cesty příkrou polní cestou, a ani druhá polovina nelze označit jako zcela snadná. Kdo v životě nestál na žebříku a bojí se ho, se na hrad samotný nedostane – vede zde cca 23-ti příčkový žebřík (bohužel fotka nejde stanoveným postupem natáhnout). Ale ten by v době naší náštěvy téměř nový a opravdu bytelný. Z obce nebo oklikou je to možná snazší.